EENE MOEDER j BuitenlandseNieuws. Nurmiri Ie bekomen, sprong een der roeiers uit de noot en zwoin naar den wal. vanwaar hij mei de verlangde papieren weer door de- branding zich heen werkte; doch. helaas, op dien korten weg was hij toch genoodzaakt om voor eigen behoud zijne bagage weer te laten drijven. Erger nog! Het werpanker van de boot had men moeten laten glippen; er sloeg een gat in het vaartuig, zoodat de vijf wakkere zeelieden met veel moeite hun boot lens konden houden, en na han dig manoeuvreeren wist men ten slotte den nog steeds worstelenden kameraad uit de woedende baren aan een lijn binnen boord te krijgen. Zoo werd dan de laatste tocht naar boord onderno men met achterlating van één man en de scheeps papieren van de Noorsche stoomboot. En terugkeer was thans dringend noodig. De be- manning van de boot was schier uitgeput en de laatste krachten .moesten worden ingespannen om tegen de nu hoog loopende deining in te roeien. Ternauwer nood wist men daarbij de "boot vrij te houden van het rif. dat zich in westelijke richting van Castie fsland uitstrekt. Zoo bereikte men toch ten slotte de Prins Willem I. De schipbreukelingen werden dadelijk van droge kleederen en voedsel voorzien en er werd voor hen een verblijf aan boord in gereedheid gebracht. Da kapitein had bij de stranding van zijn schip be duidende hoofdwonden bekomen, de eerste stuurman had hooge koorts door uilputting en maar enkelen hadden geen letsel gekregen. Die allen nam de scheeps dokter terstond onder behandeling. Na deze ontmoeting zette de Prins Willem I de reis voort en passeerde nog dienzelfden dag den Gubaanscthen schoener Pedro Murias, die belangrijke schade aan verschansing en tuig te aanschouwen gaf. Na aankomst te New-York vermeldden de dagbladen al spoedig de scheepsramp op Castie Island. in een lang dagbladartikel werden bijzonderheden van de stranding medegedeeld en werd hulde gebracht aan de bemanning van het Nederlandsche stoomschip Prins Willem I en daaronder vooral aan het moedige vijftal, hierboven aangeduid, onder leiding van hun eersten siuurman R. agemaker Cz. (in het bewuste artikel meermalen genoemd), aan wiens kloek beleid en zee manschap de schipbreukelingen van de Noorsche stoo- mer Yümiiri het behoud van hun leven dankten. Een nieuw soort speelholen. Men schrijft uit Den Haag aan Het Volk Er is in den laatsten tijd een aantal hoogst gevaar lijke speelholen in ons land aan 't werk, veel gevaar lijker zelfs dan de Clubs de Bienfaisance en dergelijke. Eerstens omdat ze 't voornamelijk op den kleinen man gemunt hebbentweedons omdat ze het cachet van een gewone handelszaak aannemen; doch vooral omdat ze in een brancae optreden waarin hun slachtoffers niet bekend zijn en dezen niet van te voren woten waarin ze zich begeven; wat met de heeren leden der roulette clubs wè'. 't geval is. Immers, wie naar een dergelijke club gaat, doet dit om te dobbelen; de ongelukkige echter, die in de nieuwere speelholen terecht komt, be merkt eerst zijn flater, wanneer hij totaal is uitgekleed. Er zijn in ons land, waarschijnlijk aangelokt door de sinds de Amerikaansche beurscrisis sterker dan ooit te voren aan den dag gekomen speculatiegeest der Neder landers, een aantal effectenkantoren" uit den grond verrezen, die van zulk laag gehalte zijn, zich van zóó ploertige praktijken bedienen, en zooveel kleinemensch- jes in 't ongeluk storten, dat het hoog tijd wordt dat hun schunnig bedrijf aan de kaak gesteld wordt, en zij zelf worden uitgeroeid. Onder allerlei mooiklinkende Fransche of Engelsche namen vindt men in onze groote steden een aantal effectenhuizen, die met verleidelijk gestelde circulaires en annonces van halve en heele dagblad-pagina's de goegemeente in hun strikken lokken en overhalen tot „speculeeren'. Zij vermelden dat „de winst onbegrensd, het risico daarentegen tot een minimum beperkt" is. En het publiek viiegt er bij bosjes in. Ziehier in bet kort, hoe deze kantoren „werken". By een degelijk effefctenkantoor koopt men „op prolongatie" een of ander fonds en stort meestal 10 procent van de koopsom, zoo gonaamd surplus; dit bedrag dient om eventueele daling in dit fonds (dat door het effectenkantoor bewaard wordt) te dekken. Wordt er nu door stijging van den koers winst op het fonds gemaakt, dan wordt naar keuzo van den kooper öf alleen de winst uitbetaald en het fonds verder bij den effectenhandelaar gelaten, öf men krijgt de winst en de gestorte dekking terug en heeft verder niets met het kantoor te maken. By de zoogenaamde „bucket shops" echter doet men dat veel gemakkelijker. Daar behoeft men slechts een procent of drie als dekking te storten, en daarmee is dan elk mogelijk verlies gedekt. En indien er winst op het gekochte papier behaald wordt, dan ontvangt men èn de winst èn het gestorte surplus. Dat lacht de meesten natuurlijk erg toe! Maar nu de praktijkl Aller eerst wordt, hoezeer men ook op betaling van gemaakte 2. Het boerenplaatsje naby 't dorp Callantsoog, groot 13.48.50 H.A. Kooper de heer Jn. Fransen Jz. te Am sterdam, voor 14972. B. voor de Erven van wylen den heer P. Kraakman: 1. Weiland aan den Boschweg naby 't Zand, groot 4 4010 H.A. Kooper de heer C. Huiberts Pz. te Anna Paulowna, voor f5620. 2. Weiland aldaar, groot 2.18.00 H.A. Kooper de hr. Jn. Bos Rz. c.8. te 't Zand voor f2760. 8. Weiland aldaar, groot 1.79 80 H.A. Kooper de heer W. Slykerman Cz. te 't Zand, voor f2365. Oudeslnis. Zaterdagavond j.1. hield de Sociëteit Burgerkring alhier, haar eerste gewone vergadering. 19 Leden waren te genwoordig. Nadat door den Voorzitter, den heer C. Slikker Jnz., met een woord van welkom aan de aan wezigen, de vergadering was geopend, werden door den Secretaris, den heer W Metzelaar, de notulen der laatst gehouden gewone vergadering voorgelezen, welke onver anderd werden goedgekeurd. Hierna deed de heer J. Delver als Penningmeester rekening en verantwoording. Deze rekening sloot met een voordeelig saldo van f 44.35. Door de heeren J. Asjes en C. Oosterman werd een en ander nagezien en in volmaakte orde bevonden. Thans was aan de orde verkiezing van een penning meester, wegens periodieke aftreding, de aftredende was niet herkiesbaar; by tweede vrye stemming werd nu als zoodanig gekozen de heer P. Kuin, die deze benoeming aannam. Hierna volgde bespreking buiten- voeren. Zyn de veenkoloniën bekend door haar scheeps- Doch tevens waarschuwde ze haar tegen overdreven bouwwerven. Nieuw Ruinen loet n -»ün niocfahrielrnn zuinigheid. ..Onze middelen zijn niet zóó gering a armelui's kind voor den dag hoeft të k bouwwerven, Nieuw Buinen laat u zyn glasfabrieken zien, eenig in het Noorden. Musselkanaal kan zich be roemen ■■■■■■■je 4b op een biscuitfabriek, een tricotagefabriek in men." En ze leltc er op. dit haar kind het in voedsel aanbouw en een coöperatieve aardappelmeelfabriek: Ter en kleeding niet minder had dan haar kamer >a Anfl nn ic»o „ill.i. «i.r,u„ l„.„„ jit 'U. Apel op prachtige villa's. Vele zyn de schepen in het hoofd vaarwater, die de turf der Drentsche veenkoloniën vervoeren, de land bouwproducten ter markt of aan de fabrieken brengen, hulpmeststoflfen brengen naar de landbouwers. Deze meststoffen komen per spoor te Zuidbroek en wordon daar overgeladen of ze komen in Duitsche vrachtschepen langs het Nord-Süd Kanal ons land binnen. Onze uit voer naar Duifcschland bestaat vooral in ijzeroer en Om Margaretha te laten denken, dat ze zi opofferde, ham ze haar toevlucht tot allerlei dirékT en imlirekle bedriegerijtjes. Ze bewoonde een klein6 kamer in een somber huls in Bloomsbury. Ze wild niet, dat haar dochter haar kwam opzoeken, ma.e schreef en sprak over haar omgeving alsof die bjjë'r weelderig was. Zelfs voor de andere kostgmgers 3 het huis hield ze de bronnen van hare inkomst»!! verborgen. De brieven aan hare dochter waren i - yuw>vv« v« ft*"1. "v. oi iv y vji aan iuuv viw«ihvi "ai CI1 (jlVe*; aardappelen. Alles gaat per schip, vooral wordt veel wekt. somtijds vroolijk. nooit droevig of gedrukt verscheept naar Dortmund. I beschreef haar surf**; als hJ; Iets ontbreekt hier echter: een spoorweg, die ons gauwer en geregeld brengt naar liet midden des lands en naar Duitscbland. Voor een paar jaren vormde er zich een commissie uit heeren van de naburige streken; ze wilden trachten een spoorverbinding te krijgen van Stadskanaal met Kellerberg (Duitschland). Dadelyk na het oprichten dezer commissie vormde er zich een dergelyke in Duitschland, die hetzelfde beoogde. Door die commissiën werden statistieken opgevraagd van uit-, in- en doorvoer. Ze kwamen tot het resul taat dat een spoorverbinding rendabel was. Aandeelen werden geplaatst subsidiën gevraagd van gemeenten, provinciën en rijk, aLles ging goed en de spoorlijn zou Of C r\00/j I rt li/fM/vn -l-_ gewone vergadering, besloten werd deze te houden od I T, sPow''8 'iggen als - ja, als de Nederlander niet 8 DflCflmhnr a s on vnnr Hio rrol orron hniH oow. ëUleS zoo wikte en woog. I>e gronden voor de baan zijn reeds alle voorloopig aangekocht. Stil stond voor 8 Decembor a.s. en voor die gelegenheid een spreker uit te noodigen, zoo ook don heer Zon van Anna Pau lowna als pianist. Thans moest gestemd worden over twee nieuwe leden, n.L de heeren D. Stammes en D. Buik, welke beiden werden aangenomen. Drie leden hadden hun lidmaatschap opgezegd, de Sociëteit telt thans nog 63 leden. By de rondvraag die nu volgde stelde de beer P. H. de Carpentief voor, om na het sluiten eener buitenge wone vergadering, een gemeenschappelyken maaltijd te houden, bestaande uit broodjes met vleescb, gemarlo- neerde haring enz. enz. (algemeen gelach), ten koste van de kas. Aangezien dit voorstel nogal van financi eel ingrijpenden aard was, werd besloten, het op een volgende vergadering te behandelen, en het dan den leden eerst kenbaar te maken. werd afgesnauwd of met minachting behandeld, rue.s over haar zware dagen en nachten; een zeer .s loopig het werk. alleen bespeurde men, dat de missie nog bestond, doordat men 2 11'o van zijne aan deelen moest storten. Deze week lazen we echter in ons plaatselijk blad, dat de Minister van Waterstaat onze streek zou bezoeken. Om half tien kwam deze Zaterdag te Stadskanaal met den chef der afd. spoorwegen, de commissarissen der Kcningin in Groningen en Drente, leden der Eerste en Tweede Kamer en der Provinciale. Staten uit beide provinciën en de burgemeesters der naburige gemeen ten. Ze werden opgewacht door de spoorwegcomités van Nederland en Duitschland. in twee' extra trams werd de reis naar Ter Apel ondernamen. De heeren hebben op hun doortoch! de scheepshelling van den hr. Oltmans te Stadskanaal be- itou roioi uo luaneu. zocht. een kijkje genomen in de glasfabrieken der firma Niets meer te verhandelen zijnde. sluit de Voorzitter Meursing te Nieuw Buinen, de Biscuitfabriek van den nt Aon wnnrd van dank dn vnroradnrino peer J. Branbergen te Musselkanaal bezichtigd, en de aardappelen zien verwerken tot meel aan de coöpera tieve aardappelmeelfabriek Musselkanaal en omstre ken". Van daar zijn ze naar Ter Apel getramd, alwaar met een woord van dank de vergadering. Oudeslnis. Vrydagavond j.1. hield de Harmonie-vereeniging „Con- tieve cordia" alhier haar jaarvergadering in het lokaal van ken' van daar zijn ze naai Ter Apel getramd, alwaér den heer Joch. Kreyger. De Voorzitter, de heer J. is gedineerd in de schaduw van de aloude linden en Fransz, opent met een gepast woord de vergadering, beuken van het oude Kloostersche bosch. waarna door den Secretaris, den heer P. Kreyger Hz., He Minister stoiul verbaasd over de drukte in deze het jaarverslag wordt uitgebracht. Daar niemand der streken. We gelooven, dat dit reisje een aangenamen beschreef haar sueoes als geheim-secretaresse bij Ver_ scheidene dames, die werkelijk heel vriendelijk voor haar waren. Nooit een woord er over. hoe ze soms niets geloof. waardige schildering san een prettig leven, nog te ver kiezen boven weelde een leven van zuinigheid doch niet van zorg. Tegen het einde van het eerste schooljaar harer dochter, hoorde ze een der andere kostgangers aan het ontbijt een opschrift voorlezen uit de courant. Haar vork viel kletterend op haar hord neer. Zij, die zich heelemaal op een afstand had gehouden van de ove rigen in hel huis. stond zóó driftig van tafel op, dal haar stoel achterover viel. Ze snelde toe op den man. die de courant vasthield en rukte hem die uit <|e hand. •„Waar waar?" riep ze, „dat bericht omtrent de bank." Hij wees het aan. De bank. waarin al haar spóór- penningen stonden, had hare betalingen geslaakt. Ze vloog de kamer uit, holde als een waanzinnige de straten door, tot ze aanbotste tegen de buitenste kringen van de woelende, vloekende menigte vóór de bank. drong voetje voor voetje er midden door tot ze vlak vóór de aankondiging stond, die op de zware deuren was aangeplakt. Het ergste was bewaarheid! Verscheidene minuten bleef ze staan, toen ging /e heen met kalm gelaat en vasten tred. Met het verleden had ze afged-aan. ze had geen tijd te verspillen niet zuchten en handenwringen „Ik moet werk." zei ze, alsof ze al die moet Sparen," alsof ze tot i geweest. Ze nam de minste kamer in het huis een kabinetje op de bovenste verdieping, vlak bij; de vliering waai de dienstboden sliepen. Ze wist verder nog wal lc beknibbelen op den wekelijkschen peasion-prijs door af te spreken, dat zij haar eigen kamer zou doen en maar maar aan 't jaren geluierd had, jj, iu toe verkwistend wjis aanwezigen iets op dit verslag had aan te merken, werd daarvoor door den Voorzitter dank gebracht aan den Secretaris. Hierna volgde rekening en verantwoording van den Penningmeester De heeren C. Smit en C. Nannis hadden reeds vooraf de nekening nagezien, en by monde van laatstgenoemde werd tot goedkeuring geadviseerd, daar'alles in orde was bevonden. Uit een en ander bleek, dat het gepasseerde jaar een goed jaar indruk bij hem. zal Uehterlaten. Te hopen is dat de totstandkoming der spoor er door zal worden bespoe digd. Uierstal. Zaterdagavond 7 uur verliet de heer J. Barber, Water- looplein 1.) te Amsterdam, met zijn huisgezin zijne woning, om het traditioneele „Vreugde der Wet'-feest in a„n voor de vereeniging was geweest, en "de kasingünstTgê I dooï^n^i^'Sli6 ,lege." 4ur.werd hij, conditie verkeerde Wegens periodieke aftreding moest thans worden overgegaan tot het kiezen van een Penningmeester. Met algemeene stemmen werd de aftredende, de heer W. Langen eld (die door ziekte niet aanwezig was) weder als zoodanig herkozen. Hiermede was de agenda afgewerkt, en volgde de rondvraag. Alvorens daartoe ovor te gaan, werd eerst besloten dezen winter wederom twee concerten te geven, het eerste by den heer Joch. Kreyger, en het tweede by den heer C. Slikker, en deze concerten af te wisselen door tooneelstukjes. By de rondvraag gaf de heer C. Smit te kennen, dat niet was voldaan aan een ten vorigen jare genomen besluit, om wat meer tjjd te besteden aan het marchee- W - -"V een zijner buren gewaarschuwd, dat de deur zijner woning openstond en uit de achterkamers rook naar builen sloeg. De heer B. haastLe zich huiswaarts te gaan en omdekte, dat in de achterkamer iets smeulde. Gelukkig wist hij het vuur met eenige emmers water te blusschen. Hel licht in de kamer opstekende, be merkte hij, dat de linnenkast opengebroken was en het zich daarin bevindende goed op den grond verspreid lag, terwijl het beddegoed opengesneden en de veeren eveneens hier en daar op den grond lagen. Onmiddellijk waarschuwde de heer B. de politie, wier onderzoek uitwees dat hier een inbraak was geschied. Uit een pantalon van den heer B. was f 13 ontvreemd, en toen de dieven niets meer van hun gading vonden 14 VISA. IJ twee maaltijden per dag gebruiken. Ze droeg nu aan houdend overschoenen om haar laarsjes te sparen cn zelfs in de grootste kou stelde ze het zonder vuur. Dikwijls zag een spionneerende dieastbode, als /Ion «nwn/»/.»- trachtten zij de sporen van hun aanwezigheid te doen verdwijnen. Al het over den grond verspreide linnen- ren, wat, volgens zyn meening, wel terdege noodig is. goed was rijkelijk inet benzine en petroleum gedrenkt, Door den heer W. Kossen werd voorgesteld om, indien terwijl een nachtpitje in de kamer aanwezig voor de het volgend jaar de gelegenheid zich voordeed, ook eens ontsteking had gediend, een concours by te wonen vooral met het oog op stu- i üc t.alfeïue eil ,iet kofUe arouia. deeren zou hy dat zeer nuttig vinden. Met algemeene Algemeen is men van meening, dat de opwekkende stemmen aangenomen. eigenschap der koffie uitsluitend moet worden toege- De heer C. Slikker Jnz. stelt voor, de wekelyksche schreven aan de caféïne, welke in de koffie voor butie met 10 cent te verlagen, daar hn meent dat. winst aandringt, deze onder allerlei denkbare voorwend- by het geven van uitvoeringen wel'wat veel oo noyivr/Miriio nnnTOiranrM (lAën nAPünnmn nnnt mon seis eenvoudig geweigerd. Doch bovendien koopt men, als leek in 't vak en vol vertrouwen in 't advies van den bekwamen leider der zaak, fondsen die „heel toe vallig" nooit rijzen, doch byna altyd dalen 1 En men is dan ook meestal zyn gestort surplus kwijt! Hoe sommigen dier heeren dit opknappen? Nemen wy byv. de London and Paris Exchange. Deze firma publiceert in Londen een finantieel blad waarin ze een of ander fonds geweldig afkamt. Door deze ongunstige critiek beangst, verkoopt de „geachte clientèle" het papier tegen lagen pry's, hetgeen de firma zich haast voor een prikje jop te koopen. De koers daalt beneden den aan koopprijs en't gestorte surplps komt in de zakken der firma terecht. Maar ook in Holland verspreidt ze een blad, natuurlijk met een geheel anderen naam. En daarin nu hemelt ze 't zelfde fonds op, 't welk ze ginds heelt afgebroken en voor een beetje geld heeft bemach tigd. Met groote winsten worden dan deze fondsen hier weer van -de hand gedaan, nu weer door gunstige adviezen van haar blad in Holland. Met andere fondsen doet ze vice versa. En zoo heeft ze eerst in Engeland en later hier haar „surplussen" verdiend 1 Sommige dier banken zyn, na eerst een aantal men- schen straatarm te hebben gemaakt, plotseling verdwe nen, om straks met een nieuwen naam weer op te duiken. En door hun gewetenloosheid zyn reeds en worden nog dagelijks honderden kleine luiden hun zuur verdiende en in jaren byeengescharrelde dubbeltjes ontstolen. Want betreurenswaardig, doch onloochenbaar is 't, dat in ons land ook in den kleinen man de zucht tot gokken sterk leeft. 't Is te hopen dat tegen dergelijke vampyrs een verdelgingsstryd gestreden wordt. Wij vragen ons af, of deze speelholen niet evengoed als alle andere ver volgd dienen te worden. En laat nu de groote pers beginnen met bet weigeren dezer immoreele annonces, want zy weet toch heel goed, dat genoemde „effectenkantoren" niet slechts bestaan van bedrog, doch ook van de meest verfijnde oplichterij By het spelen gedood. Op den zolder van pand No. 224 aan den Goudschen- ryweg te Rotterdam, waren Zondag namiddag eenige kinderen van 7 tot 15 jaar oud, aan het spelen. Op dien zolder heeft de schoenmakersjongen L. T. zijn gereedschap liggen en uit dit gereedschap nam de 12- jprige M. K., die in hotzelfde huis woont, een schoen makersmes. Van de andere kinderen werd de 7-jarige E. van W., een meisje door een ouder zusje nagoloopen. En nu gebeurde het dat de 7 jarige E. v. W. juist liep in het mes dat de 12-jarige M. K., dien ze niet zag, in zyn hand had. Het vlijmscherpe mes drong diep in de borst van het 7-jarige en raakte de rechterlong. Zwaar gewond en veel bloed verliezende werd her kind naar het ziekenhuis gedragen, maar bij aankomst aldaar was het reeds overleden. Veiling te 't Zand. Uitslag openbare verkooping, gehouden ten overstaan van notaris Vrijburg te Zype dd. 19 October 1908, in 't café „De Jonge Prins" aan 't Zand. A. voor de Erven van wijlen den heer P. Stam: 1. 2 perceelen weiland aan het Zand, groot 3.59.90 H.A. Kooper de heer G. de Wit Pz., aldaar voor f6256. contributie met 10 cent te verlagen, daar hij meent dat 25 cent per week voor vele leden wel wat bezwaarlijk is, en bovendien het aanwinnen van nieuwe leden tegen werkt. Hierover ontstond een vrij lange discus sie, en in stemming gebracht, word het voorstel met 8 tegen 5 stemmen verworpen. De heer G. Bakker stelt voor het inleggeld, thans f5 zijnde, te brengen op f 2 50. Ook over dit onderwerp werd monig woordje gesproken, doch by stemming aangenomen. De heer P. Kreyger Jochz. meent, dat sommige leden :.- - naar eigen goedvinden handelen, en hy raadt die leden aan, zich wat meer te onderwerpen aan de wenschen van het bestuur. Hierna sluit de Voorzitter met een woord van dank aan de leden voor hunne medewerking, de vergadering. Ondank is 's werelds loon. By het Leger des Heils op de Breedstraat te Utrecht, vertoefde dezer dagen een zwerveling, die daar liefderijk onderdak had gevonden. Zaterdagmorgen deelde de man mede, de volgende week te willen vertrekken, maar niet bereid te zyn, om gedurende dien tijd eeni- gerlei werk in de toevlucht te verrichten. De dienst doende Legerofficier gaf hierop ten antwoord, dat hy dan maar dadelijk moest heengaande man werd toen zóó woedend op den officier, dat hy oen pot met ko kende bieten van het vuur nam en die den chef in het gezicht slingerde. De dader werd aan de politie over geleverd en naar het hoofdbureau gebracht. De Leger officier wenschte evenwel geen vervolging. (U.D.) Een gevaarlijk knaapje. Te Culemborg kregen Zondagmiddag een tweeta' jongons van 10 en 14 jaar onder het voetbalspelen twist, welke zoo hoog liep, dat de een den ander met een mes in den rug stak, waardoor de laatste daar ernstig bloedend verwond werd. Na aan het bureau van politie te zyn verbonden, is de getroffene huiswaarts gebracht, terwijl tegen den dader proces-verbaal werd opgemaakt. Een kapelaan als wetsovertreder. Het Orgaan der Ned. Ver. van Spoor- en Tramweg personeel meldt dat het hoofdbestuur aan den minister van binnenlandsche zaken een schrijven heeft gericht, waarin 't klaagt over het optreden van den kapelaan Verhoeven te Kosendaal. Zondag 20 September 11. zou er te Rosendaal in de woning van een der leden der Ned. Ver. een openbare vergadering plaats hebben. Kapelaan Verhoeven heeft kort voor het bepaalde uur zich aan de woning van dat lid vervoegd en tegen de vrouw des huizes bedrei gingen geuit, zoo de vergadering mocht doorgaan. Door bedreiging werd aan dat lid der vereeniging derhalve belet de rechtmatige uitoefening van het aan eiken burger by art. 9 der Grondwet toegekende recht. Het verzoek wordt daarom aan den minister gedaan, maatregelen te willen bevelen, waardoor voorkomen wordt, dat staatsdienaren althans door den staat bezoldigde godsdienstleeraren zich aan dergelyke overtredingen der Strafwet ongestraft schuldig maken lilt het Noorden. Men schryft uit Musselkanaal Schreef Winkler Prins voor jaren: „wild en woest en ledig was het ruwe veen", thans is hier geen veen meer te vinden en wilden we, volgens bovengenoemden heer, den ontginnera een heidekrans vlechten, we zou den by onze naburen de zandbewoners van Drente ter leen moeten gaan. Waar voor ruim 40 jaren niets dan hoogveen was te vinden, de streek tusschen Stadskanaal en Ter Apel, vindt men nu welvarende nyvere dorpen bloeiende door handel, landbouw en nyvorheid. Deze streken worden doorsneden door ruime kanalen; prachtige wogen, be lommerd door rjjen eikeboomen, leiden van de eene plaats naar de andereden tragen voetganger wordt gelegenheid gegeven zich met een tram te laten ver ongeveer één percent aanwezig is. Naar hetgeen een Engelseh pharmaeeutisch blad wordt medegedeeld, is dit echter een dwaling. Uit de laatste onderzoekingen moet gebleken zijn, dat de oorzaak dezer heilzame eigenscnap der koffie niet uitsluitend moet gezocht wor den in de caféïne, maar ook in de aromatische sub stantie, die zich door het branden ontwikkelt. Ook is het aan den scheikundige Tulliet, bij nauw keurig onderzoek eener koffiesoort, waarin geen caféïne aanwezig is, gebleken, dat deze, waimeer zij gebrand wordt, Uenzeltden geur en dezelfde eigenschappen ver kreeg. Hier kan dit aroma dus niet aan caféïne toege schreven worden, maar aan een andere substantie, die, zij het ook in minderen graad, dezelfde opwekkende eigenschappen bezit. Deze koffie zonder cafeïne is het product van een heester, die op het eiland Réunion groeit en welke in de plantkunde bekend is als Coffea borbonica. Zoo wel door zijn voorkomen als door het aroma gelijkt hij veel op den gewonen koffieheester Coffea arabica, bij de Toen overwinning of wist zich althans staande te -y-, houden Haar brein, haar lichaam, haar maai- de geur is zwakker; ook is de smaak der zaden alles gehoorzaamde aan haar ijzeren wil niet zoo zuiver en zijn ze langwerpiger van, vorm. zijn ongehoorde taak. lederen Hau «-hi», LU -C-'1*—-MÉlA Men 'gelooft, dat bij een intensieve cultuur, van deze soort koffie te krijgen ware, die voor de Arabische niet onder doet, al Irezit ze niet dezelfde opwekkende eigenschappen. Broek op l,ao«rn<lyk. Bij de Gereformeerde kerk alhier is beroepen de heer M. Uytenhoudt te Zaamslag. Noord 8cliarwoude De heer D. Schenk, arbeider aan den weg der H. IJ. S. M. heeft inet goed gevolg examen afgelegd Ln de telegrafie. Oudkarspel De heer S. Zeeman te Zuidscharwoude, algemeen secretaris van de NaamL Tuinbouw en Handelsver- eeniging aan den Langedijk en Omstreken, is uitge- noodigd, om* op te heden in een openbare vergadering te Oudkarspel voor de tuinbouwvereeniging „De Een dracht", om te spreken over de verhouding van „Koop handel" en bouwers. De heer Zeeman heeft de uil- noodiging aangenomen. _Iuiviuiuwc, ais» ze op den vroegen winterochtend even bleef staan op weg naar beneden, naar haar werk, haar in bed opzitten, bij het zwakke kaarslicht ingespannen bezig met bor duren, terwijl haar adem in witte wolkjes uit haar mond kwam. Toch luidden al haar brieven alsof ze vol opgewekt heid waren geschreven. „Ik denk dikwijls aan mijn kleine meisje, dat nu zit te lohben over haar boeken, en hoop maar, dat ze zich niet overwerkt." Margaretha deed haar examen en werd toegelaten lot den verderen cursus ter opleiding tot onderwijzeres, waardoor ze misschien of zelfs waarschijnlijk een goede betrekking zou kunnen krijgen. Doch bij het examen slaagde ze er niet in de beurs te verkrijgen, waardoor de kosten gedeeltelijk hadden kunnen betaald worden. „Tob daar nu maar niet over," schreef haar moe der, „we hebben eenvoudig een beetje zuiniger te wezen." In de maanden, die daarop volgden, steeg het beknibbelen en het zich ontzeggen van allerlei lot in het overdrevene en belachelijke dat is met de tra- i gedies der armoede vaak. het gev-al. „Gierig," zeide men, „en niet heelemaal goed bij haar verstand." Ten laatste dreef men openlijk den spot met haar. Maar ze scheen het niet te hooren en hoorde het waar schijnlijk ook niet eens; had ze het gehoord, dan had ze er zich trouwens niet om bekommerd. Margaretha's laatste examen zou over drie maanden plaats nebben, toen op zekeren dag het armoedig per soontje in het zwart op straat ineenzakte in een hoekje J stoep van een groot huis dicht bij het Hark. ze weer op kon staan, kroop ze voetje voor voetje voort naar een armen-apotheek, die ze daar in de buurt wist. Ze sloot zich aan bij de rij der wach tenden, achter een vuile, jonge vrouw, die een zieke lijk kindje met zware oogleden op den arm droeg. „Wel.zei de jonge dokter kort af, toen zij a de beurt was, „wat is er aan de hand?" Toen hij haai- in het gelaat zag mompelde hij een verontschul diging en begon haar te ondervragen en te onderzoe ken. „U moet dadelijk naar het ziekenhuis," zeide hij toen. „dat had al weken geleden moeten gebeuren. „Neen" antwoordde ze, „ik heb geen tijd om ziek te zijn. Doe maar voor me, wat u kunt" „Maai- u zult er op straal bij neervallen." „Neen, dat zal niet gebeuren." Ze keek hem strak aan. Hij gaf toe en zij ging heen. Dag op dag leverde zij slag; dag op dag behaalde ze de overwiirninrt /O de s I o vaag iuiueei ze een op- gewekten brief aan het meisje, om bij haar den moed er in te houden voor het examen. Vroeger was ze reeds mager, nu weid ze eenvoudig een geraamte. Doch in dat vreemde, beenige gelaat vlamden neg steeds die resolute oogen, die ziekte en dood wilden tarten. Hier werd weder in alle stilte en eenzaamheid een dier „beslissende slagen" geleverd. Van die slagen, die de eigenlijke geschiedenis der menschheid uitmaken. Eindelijk kwam de dag. Ze bleef in liaar kamer wachten tol het telegram werd binnengebracht en opende het met vaste hand. „W,e hebben gewonnen. Ze hebben gegeven. Margaretha." Ze zette haar verkleurden zwarten hoed op en ging itdoch nog veel schitterender dan de zonneschijn was het licht, dal van hinnoa ..;i baaJ- gelaat aan lam, haai- stijve vingers, en volbracht lederen dag schreef ze een mij de betrekking uit Zij verre Door D. G. PHILLERS. mager. Haar zwarte japon was toch zag zij gedistingeerd er kalm, behalve de oogen unuivii Uil UGUT IlcüJi gClUtH heen scheen. Niet lichten tred liep ze voort. Toen leek het haar opeens alsof er iets knapte in haar hersenen en alsof de zon. voor een oogenulik weggevaagd van den hemel, als gesmolten lood op haar hoofd neer viel. Men bracht haai' naar het hospitaal eu daar werd herkend f~~ jr was van lang en nieuw, maar inee uit. Haar gelaat was daarin vlamde een blik, zooals men dien ziet in de oogen van een hardlooper. die rent om den prijs. Op vier-en-twintigjarigen leeftijd had het lot haar wegge slingerd midden uit de weelde en bleef ze zitten als weduwe zonder fortuin, oooensehijnlijk zonder hulp middelen en met een kind van zes jaar ten haren laste. Deze last echter noodzaakte haar het hoofd boven water te houden. Daar haar eenig vermogen nu bestond in haar mooie schrift en hare vaardigheid met de naald, had ze haar kind op school gedaan dichtbij Bournenioulh en was zelf naar Londen gekomen om werk te zoeken brieven te schrijven voor dames uit de groote wereld en te borduren voor eostuum-naaisters. Met schrik zag ze reeds uit naar den tijd, als .War- garetlia ineer noodig zou hebben dan hare moeder met mogelijkheid kon verdienen. Stuiver voor stuiver- zamelde ze een kleinen voorraad op die op den tijd dat Margaretha op de school te Girlon kwam vier-en- twintig honderd gulden beliep. „Dat zal wel genoeg zijn," sprak ze tot zichzelf, met wat ik /oo gaandeweg er bij verdien." Ze waarschuwde haar dochter vooral zuinig te zijn. „We hebben hel lang niet breed; je moet er voor zor gen zelf je kost te kunnen verdienen ais je klaar bent." ze herkend door den jongen armen-dokter. „Ik had het u- wel gezegd!" sprak hij. Zij antwoordde met een zwakken glimlael „Neen, Lk had hel u wel gezegd! Nu heb ik tij® om ziek te zijn." En ze bracht haar vermagerde hand naar haar boezem, waar- ze liet telegram bewaarde. „We hebben gewonnen!" flinsterde zij. N. RL CL In deu Balkan. De particuliere correspondent van schryft uit Boedapest; TT1 de „N. K. Ct.' Voor eenige dagen scheen het, alsof het ergste .in I' Oosterache crisis reeds voorby was; in Belgrado wet1 het rustiger, uit Konstantinopel en Sofia kwamen gu11' stiger berichten en uit Londen en Parys telegranimeI1 waaruit bleek dat de regeeringen goed op weg waren de moeilijkheden te overwinnen. Maar in de laatste dagen zyn deze goede vooruitzichten veel veiminder"* en vooral hier in Boedapest gebeurden dingen, die recht onrust baarden. Donderdagavond vergaderden ministers tot laat in den nacht, en de omstandighe^ dat de directeur van politie deze vergadering bijwoonde» bewees dat er iets niet in den haak was. Den geheel nacht was het corps geheime politie-agenten in de wee en men haalde in alle gedeelten van de stad menscne uit hun bed, die dadelyk in verhoor werden gon°me Over deze opzienbarende arrestaties wilde de directe van politie niets mededeelen, terwijl de mloist*1 m L L"u ster»

Schager Courant | 1908 | | pagina 7