kTXas korl" Binnenlandse, h Nieuws. FEUILLETON. de moordenaar, Plaatselijk Nieuws &c Dit geval sluit allen twijfel uit. Spit in den Rug. vonden. Er moest, 200 redenesren zij. geen noodzaak kunnen beslaan voor iemand, die president van de Yereenigde Staten is geweest, om. door betaalden ar beid. in zijn onderhoud te voorzien. Hel land moest daar voor zorgen en wel door een behoorlijke pensi- onneering. Op het oogenblik hebben de presidenten en vice-presidenten na altreden geen pensioen. En deze hoogs Ie twee ambten in de republiek zijn niet zóó hoog bezoldigd, dat de President 111 zijn Wille Huis- jaren seel kan overleggen. De vice-presidenl krijgi. be trekkei ijkerwijs gesproken, zóó weinig, dat hij hei ambt niet behoorlijk kan bekleeden. wanneer hij niet een vermogend man is. Tal van Presidenten der Vereenigde Stalen hebben dan ook in hun ambteloos leven een grooie zuinigheid moeten betrachten. Zoo b.v. Cleve- land. die, ofschoon niet geheel onbemiddeld, het na zijn aftreden volstrekt niet breed had. Roosevelt zelf is gefortuneerd, ofschoon niet in den Amerikaanschen zin van schatrijk Het zal toch een heele toer voor hem wezen, zich 11a zijn aftreden aan te passen aan de veranderde om standigheden Hij is op het oogenblik ontegenzegge lijk de populairste man in de V. St.daarbij gezond, eerzuchtig, vol strijdlust en nog pas vijftig jaar oud. Wat moeten de Amerikanen 1111 met hun Teddy beginnen? „Jnroh kwnsl". De zangvereeniging „Jacob Kwast" van Wognum. zal vier concerten te Berlijn gaan geven in 't begin van 1909. 1>ii noodlottig schot. Men meldt aan de „L. CL" uit Noordwolde Zondagmorgen heeft hier een treurig ongeluk plaats gehad. De 18-jarige jongeling Klaas Mulder schoot een haas met zijn dubbelloops geweer. Daar het dier nog niet dood was, gaf hij het een slag inet de kolf van zijn jachtgeweer, waardoor het tweede schot afging en hem trof in de borst, zoodal hij bijna onmiddellijk slierf. Aanranding. Men meldt uil Valkenburg aan bet N. v. d. D. Een dienstmeisje uil Kethel zou Zaterdagmiddag zich naar Valkenburg bij loeiden begeven om den Zondag bij haar vader door te brengen. Te Schiedam stapten drie personen bij haar in den dames-coupé, waarin zij had plaats genomen. Toen de trein in beweging was. werd zij aangegrepen en een ines op haar keel gezet met de bedreiging, dat hel er door zou gaan, indien zij eenig geluid gaf. Daarna werd zij van al haar geld. circa 1(1 gulden, en eenigc sieraden beroofd, waarna de aanranders in Den Haag weder den trein verlieten. Omturn. Aan den voorzitter van de Centrale Antirev. Kies- vereeniging in het district Ommen is door dr. A. Kiiy- per het volgende schrijven gericht Aan den heer Voorzitter van de Centrale Antirevoluüonnairc Kiesvereeniging in hel district Ommen: Hooggeachte Heer, De zoo pas verschenen „Memorie van Antwoord" op het „Voorloopig Verslag der Tweede Kamer op het ontwerp van de Staatsbegrooting, Hoofdstuk 1, heil voor mij de bedenkingen op, die dusver tegen het op treden in de 2e Kaïner bij mij bestonden. Het zou mij tegen de borst hebben gestuit, tegen een bevriend Kabinet oppositie te moeten voeren. Nu mij bleek, dat hiervan geen sprake behoeft te zijn, en dat ik veeleer hel Kabinet con amore zal kunnen steunen, vervalt mijn bezwaar. Hieruit zal het U tevens duidelijk wor den, waarom» ik, alvorens te beslissen, ditmaal zoo lan gen tijd van beraad nam. Had ik moeten beslissen vóór de Memorie van Antwoord het licht zag, dan zou ik vermoedelijk hebben moeien bedanken; nu gevoel ik mij vrij, 0111 aan te nemen. Een mededecling. waaraan ik nogmaals mijn dankbetuiging toevoeg voor het ver houwen .d.oor Uw kiesvereeniging in mij gesteld, en voor de krachtige wijze, waarop mijn candidatuur, nu eenmaal gesteld te zijn, door de kiesvereenigingen van de drie partijen van Rechts in Uw district, bij hard verzet, is bevorderd. Hoogachtend heb ik de eer te zijn J Uw dw. dr. (w.g.) KUYPER. 's-Gravenhage, 8 Nov. 1908. (Stand.) Breezand, 9 November 1908 Maandagavond vergaderde in hel cafc van den heer G. Borst, het Veefonds Anna Paulowna. Voorzitter was de heer A. de Graaf, secretaris de heer P. List. De voorzitter opent de vergadering en heet de 28 aanwezige leden hartelijk welkom. Daarna leest de secre taris de notulen der vorige vergadering. Naar aanleiding hiervan vraagt de heer H. v. Haaf- ten (het woord. Hij zegt, dat het de plicht van den secretaris is, de notulen naar waarheid weer te geven. Dat is hier niet gebeurd. Spreker is hier persoonlijk beleedigd. Hij beschuLdigde daarom het bestuur van onrechtvaardigheid. De voorzitter bestrijdt dit en zegL dat de notulen een zeer juist verslag van de vorige vergadering geven. De heer v. Haaften noemt dit een pertinenten leugen, hij noemt voorz. en secr. onbetrouwbaar en onbekwaam in hun functie. Na eenig debat, waaraan meerdere leden deelnemen, worden de notulen onder dankzegging voor de juiste weergeving, goedgekeurd Medegedeeld wordt, dat hel fonds 102 leden telt. Verzekerd zijn 555 koeien voor een waarde van f 94000. De ontvangsten van het vorig half jaar heli- ben bedragen, het batig saldo inbegrepen, f 1743.40 de uitgaven f 897.38, batig saldo f 846.02. De inleg- premie en ook de verzekeringspremie worden daarom voor het volgende halfjaar wederom vastgesteld op 1/2 0/0 van het verzekerd bedrag. Door MAX DREYER. 11. Ja Mieken was verontwaardigd over deze schennis van het wrak van haar schip. Ware zij een man, een strijd op leven en dood zou zij strijden. Maar nu zij een vrouw was, zou men haar uitlachen, haar op den arm nemen als een kind of in den nek grijpen als een kat. Maar al had zij dan zelf geen mannenkracht, zij bezat toch macht over de mannen? En zijn er hier in het dorp dan geen reuzen onder hen? En was die Michiel Martin niet tot over de ooren op haar ver liefd? En is ook Klaas Korl nog niet daar, die haar het roer van zijn schip heeft overgelaten? Zijn niet alle mannen van het dorp aan haar wil onderworpen als zij dat maar wil? Wanneer zij nu eens allen rond om zich verzamelde en een oproer aanstookte tegenover de beambten en hun mannen! Weggejaagd r zouden zij worden en zij zou victorie kunnen roepen. Zij verlangde zoo vurig naar het wrak en rende de duinen in. Er was Zuidwestenwind geweest en het water was ongewoon kalm. Zoodoende stak er een groot stuk van het schip meer uit zee dan ge woonlijk. En zij kon er niet naar toe, er was geen visscher, geen vaartuig om haar daarheen te brengen. Er naar toe zwemmen. Zij voelde het water, maar het was ijskoud. Waar ben je, Klaas Korl! met je boot? Wanneer ik je uoodig heb, ben jij er ook al niet. Hoe treurig was het toch geen mensch te heb ben op wien men zich kon veriaten. Wie bekommerde hier e'r zich over of zij al in nood De heer t Haaften verlaat nu onder herig protest de vergadering. Hij kan onder zoo n bestuur niet ver- lot bestuursleden worden herkozen de aftredende leden de hecren C. List en P. y. Stipriaan en in de plaats van den heer G. \older, die niet weer in aan- .nerking wenschte te komen, de heer P. Nieuwland. Tot schatters worden gekozen de aftredenden, de liee- 1 en A Brands en J. iloogvorsl en tot commissie voor het nazien der rekening de heeren .1. v. Stipriaan, A. Tiel Gz. en M v. <1. Wel. Alle gekozenen nemen de benoeming aan. Bij de nu volgende rondvraag oppert de heer A. liuij het voorstel, hel winterhalfjaar te laten beginnen op 1 Dec. inpluuls van op 1 Nov.. omdat het anders gi beureu kan. dat een lid voor 14 dagen verzekering een vol half jaar premie moet betalen. Voorz.- antwoordt, dat de termijn vroeger reeds ver zet is. Men kan echter geen regeling maken, waarin aan alle bezwaren een eind wordt gemaakt. Daar de heer Buij er geen voorstel van maakt en niemand meer hel woord verlangt, sluit de voorzitter onder dankzegging voor opkomst en medewerking de vergadering. Brrt-zaud, 10 November 19j8. Maandag geraakte de zoon van den heer P. B. aan den Grasweg alhier, met zijn paard, gespannen voor een driewielde kar, op hoi De kar rolde onderste boven, het paarxl geraakte in de tuigen verward en kwam tot staan, 't Paard had eenige kwetsuren en ook de voerman had zich aan het been bezeerd, gelukkig niet gevaarlijk. lieer llugowanrd. Zondagavond had hier bij den heer Pijper de op voering plaats van de aardige kinderoperette „Hom- peldompei", van den heer J. ALbada, door de leer lingen der zangschool van den heer D. Stieltjes, af gewisseld door enkele nummertjes van ons fanfarekorps, onder de leiding van den heer K. Kos. De operette geheel in costuum opgevoerd, was blijk baar met veel zorg ingestudeerd en voldeed dan ook. t helaas niet overtaLrijk publiek, algemeen ten zeerste, j Zoowel het spel als de zang der kinderen was heel aardig. Er was beslist vooruitgang te bespeuren bij vergelijking met het dit voorjaar opgevoerde „Ratten vanger van Hameln." De door ons fanfarekorps ter afwisseling gegeven stukjes, vulden de ruimten tusschen de bedrijven, en gaven ook blijk van studie zonder ophouden. Om zooveel mogelijk kinderen te laten profiteeren van deze aardige kinderoperette, die geheel naar een sprookje bewerkt en dus beslist kinderkost is, wil de ijverige directeur op Zondag 22 dezer, 's middags te 5 uur, nog eens een kinderuitvoering geven, waarbij de lage entrée van 'n dubbeltje geleiders een kwartje een talrijk bezoek mag voorspellen. Een tweede Frans Rosier. Men meldt uit Tilburg aan de Tel.: Dinsdagavond heeft een 16-jarig jongmenscli, dat reeds meermalen met de justitie heeft kennis gemaakt, in een twist, die tusschen zijn vader en een ander individu bestond, de partij des vaders opgenomen, zijn mes getrokken en daarmee den tegenstander een levens gevaarlijke verwonding in de zijde toegebracht. Dooi de gemeentepolitie werd dit veelbelovend jongmensch nog denzelfden avond gearresteerd. Waarschijnlijk vervuld met de ideeën van Frans Ro sier, kwam bij hem al gauw het denkbeeld op, midde len te beramen het enge arrestanteulokaal te ontvluch ten. Des nachts schijnen deze droombeelden hem bezig gehouden te hebben en den volgenden dag, dus Woensdag, trachtte hij ze tot verwezenlijking te bren gen, hetgeen hem ook gelukte. Het luikje in de deur van het arrestantenlokaal was niet voldoende gesloten, zoodat het jongmensch er met zijn hoofd doqrheen kon. Toen hij dit gedaan had, zag hij ook gauw kans den bovensten grendel weg te schuiven en nu wrong hij zich zoover door de ope ning, dat hij den ondersten ook weg kon krijgen. Hij was dus al een heel eind gevorderd. Nu nog maar alleen het slot van de celdeur openmaken en hij was zoo vrij als een vogel in de lucht. Door een spleet, die zich bevond timschen de deur en den deurstijl wist de arrestant het slot langzaam met een spijker terug te werken; toen dit gebeurd was, trok de deugniet er heel gewoon van door. Edach zijn vrijheid duurde niet lang, want nauwelijks had da politie In de gaten, dat de vogel gevlogen was, of te voet en te paard toog zij er op uit om den knaap te zoeken. Hij was dan ook spoedig gevonden en werd ten tweeden male in dezelfde ecl opgesloten. Niet vermoedend dat er nog meer uitbrekersplannen in het hoofd van het jongemensch bestonden, dacht men, dat hij ditmaal niet meer zou ontsnapen. Doch de arres tant beproefde voor de tweede maal of zijn engekluis wel voldoende gegrendeld en gesloten was. En ook nu weer, evenals de eerste maal, wist hij de sluitings middelen weg te krijgen, en in den loop van den mid dag stond hij wederom in Gods vrije natuur. Toen stond natuurlijk de heele politie- en stadhuispersoneei op stelten en de fietsen rolden in vliegende vaart langs de straten, om den ontsnapte te vangen. Eerst des avonds werd hij in een schuurtje, verkleumd van koude, aangetroffen. Nu werden andere maatregelen geno men. De arrestant werd in boeien geklonken en in het ag^utenlokaal vastgelegd tot hij den volgenden dag naar Breda werd getransporteerd. Zal dit jongmensch ook ontoerekenbaar verklaard worden? Minister Sabron en de Weerbaarheidskorpsen. Naar „De Tijd" meldt, ligt het in 't voornemen van den Minister van Oorlog, den leden der Vrijwillige Weei baarheidskorpsen gratis een uniform, een geweer 11. 95 en patronen te verschaffen, mits de leden zich verbin den tot vrijwillige indiensttreding ten tijde van mobij lisatie. Drankwet en Burgemeester. Zondag werd door de Itijksveldwacht geverbaliseerd do burgemeester eener gemeente nabij Roermond, het rerkeopeii ran bier, zonder verlof Dirkshorn. 1 De rederijkerskamer „De Eendracht a|hier zal 22 November a. s. opvoeren: Aan Flarden, Tooneelspe in vier bedrijven door Top Naeff, gevolgd door lijn Queue is weg, blijspel met zang in een bedrijf. De werkloosheid. Het Handelsblad verneemt, dat de te Amsterdam gevormde commissie, die zich bezighoudt met te on derzoeken of het mogelijk is werkloozen Amsterdam niers door landarbeid werk te verschaffen, thans de uitvoerbaarheid der volgende plannen overweegt. lo. Het in gereedheid brengen van «uingronden of andere woeste gronden voor cultuur; 2o. het aanleggen van een park voor de gemeente Amsterdam 3o. het in gereedheid brengen van gronden in of nabij Amsterdam voor arbeiderstuintjes; 4o. het stichten van een doorgangshuis voor arbei ders die naar Amerika Willen emigreeren en van te voren zich eenige bekendheid met den landbouw wil len verschaffen. Het plan van een blijvende landbouwkolonie op de beide of andere onontgonnen gronden te stichten, is door de commissie opgegeven. Dit is naar het blad verneemt, niet zoozeer geschied omdat de commissie dit plan geheel en al onmogelijk beschouwt, als wei om dat voor een zoodanig plan landarbeiders, die in slechte economische positie zijn, voor stede lingen moeten in aanmerking komen. De commissie heeft bij alle landbouw-autoriteiten, wier adviezen zij inwon, groote bereidwilligheid aangetroffen. De afdee- ling Landbouw, met haar energieken directeur-gene raal, en de Nederlandsche Heide-.Maatschappij zijn daar bij voorgegaan van haar belangstelling voor den ar beid der commissie blijk te geven en deze met raad en daad bij te staan. Of de commissie nog plannen zal kunnen voorstel len, welke dezen winter reeds uitgevoerd kunnen wor den, is nog niet geheel en al zeker. Meer en meer toch blijkt dat een goed plan van werkverschaffing reeds maanden van te voren moet ontworpen en de uitvoering voorbereid worden. Feitelijk bestaat er be hoefte aan een permanente instelling, welke den loop der werkloosheid gadeslaat en tijdig goede plannen van werkverschaffing ontwerpen en voorbereiden kan. Is het Handelsblad goed ingelicht, dan zal de com missie in het door haar aan de Emigratie-vereeniging (door wier initiatief de commissie ontstaan is) uit te brengen rapport vooral op dit laatste punt zeer den nadruk leggen. Alkmaar. Bij de heden gehouden stemming voor twee nota belen werden de candidaten der vrijzinnigen, de hee ren F. Sehutz en P. N. Leguit, met groote meerder heid van stemmen gekozen verklaard. Het college van notabelen dat reeds meerendeels vrijzinnig was, is dit thans overwegend.Nog steeds wordt met belangstelling gewacht op eene beslissing op het verzoek van meer dan 1000 lidmaten der Herv. kerk aan den Kerkeraad om van de 2 vacante predikants plaatsen er een te doen innemen door een predikant van vrijzinnige richting. liet geheime stuk. AMSTERDAM, 9 November. De heer Cappejjne van de Capello, raadsman van „de Tel." is naar de Hoofd redacteur verzekerde, voornemens alle 160 Kamerleden te dagvaarden. De directeur, de heer Honig, weigerde eveneens de bron te vermelden voor den Rechter Commissaris. De meesterknecht gaf slechts eenige rechnische inlichtin gen- Verdronken. Te Leiden is een twaalfjarig knaapje, J. W., uit Ant werpen afkomstig, doch Hollander van geboorte, die door den voogdijraad was uitbesteed bij het hoofd der school te Zoeterwoude, den heer R, in den Rijn nabij Loiden verdronken. De jongen was een dag bij een collega van den heer R.. den heer 0. te Leiderdorp en zou voor dezen een boodschap naar Loiden doen per rij wiel. Hij reed het smalle Utrechtsche Jaagpad en schijntdoor een onvoorziene omstandigheid een weinig te veel aan deu kant te zjjn gekomen. Een elfjarig meisje dat daar speelde, zag hem in het water vallen en nep hulp. Toen dezo kwam opdagen was het reeds te laat. Wieringen. Al meer en meer begint men alhier het nut tot het bewaren dei ier voor de boerderij in te zien eerste ierkeider van beton is alhier gemaakt voor de boerderij van de Gebr. Bakker te Oosterland. De en dat te toonen door 't maken vat ierkelders. De heer J. Schuurman van Medemblik is de vervaardiger ervan. De kelder kan een hoeveelheid van 40.000 L. bevatten. Wie volgt? Wieringen. Zaterdagavond hield de Nutsvereeniging „Oost-Wie lingen" ie Oosterland hare bijeenkomst in 't.catechi- salie-lokaal. Aanwezig 29 leden. De bijeenkomst werd geopend door den heer Ds. Reinders, die mededeelde dat de bestuursfunctiën wa ren verdeeld als volgt: Ds. Reinders, voorzitter; L. Spaander, secretaris; 'S. J. Koorn, penningmeester, C. Maars en P. L). Jonkers, leden. Hierna werden hij acclamatie 10 nieuwe leden aangenomen. Door de vol gende heeren werden toen voordrachten gegeven Ds Reinders, met Oude Jan Hallema"; A. Annes Dito f' TVTï~l.l.XT. e Vrootn, welk voorstel met 18 tegen 11 sleemnien werd aangenomen. Niemand nicet het woord verlan gende dankte de voorzitter allen voor opkomst P.n medewerking voor dezen «ezelligen avond. „KJ o ral la". Maandagavond had in liet hotel van den heer Broer sma alhier plaats de algemeene vergadering van de vereeniging „Floralia. Deze vergadering was in hoofd zaak uitgeschreven om rekening en verantwoording te leggen over het laatste feest. De secretaris der vereeniging de lieer Braat. opende als waarnemend voorzitter de vergadering, waarna de voorzitter, de heer Ds. Herman, als waarnemend secre taris de notulen las, welke na lezing onveranderd wer den goedgekeurd. De rekening wees een ontvangst en uitgaaf aan van f 371.01, die door de heeren Meihuijzen, Mijnlieff en Trapman werd nagezien en accoord bevonden, zoodat de waarnemende voorzitter de penningmeesteresse mevr MijnLieff. dank kon zeggen voor haar gehouden beheer Door vertrek van den heer H. Braat uit onze ge meente, werd in diens plaats tot bestuurslid gekozen de heer C. L. v. d. Bergh. Daarna nam de voorzitter de heer Ds. Herman het woord en zegde den heer Braat dank voor zijn vele bemoeiingen als secretaris, waarop deze dankend voor de vriendelijke woorden van den voorzitter, als waar nemend voorzitter de vergadering sloot. „Huterpe11. Op hel concert van het Mannenkoor Euterpe" op Zondag 15 November 1908, zal hel volgende programma ten gehoore worden gebracht De liefste plek, 't Meezeken, voor koor; DieGlocke liiutet, In de Kathedraal Mijn liefken is mijn Somer. sopraan-solo van mej Hogetoom; Op de Wallen, koor Euterpe, (sopraan-solo, koor en pianobegeleiding^ laehtzang. koor; In ,t Woud, Waldesruh! Geluk, sopraan-solo voor inej. Hogetoom; Die falsche Pepila, (koor en pianobegeleiding). Ijsbaan. Met de werkzaamheden aan onze ijsbaan vordert men naar wensch. De gasleiding ligt al voor een heel groot gedeelte, de mooie vaste consumptie-tent is al zoo goed als geheel klaar. De proefbemaling, die Dins dagmiddag plaats vond, was zeer bevredigend. De ma chine werkt uitstekend. Maandag a.s. wordt de haan onder water gezet. Dit werk is opgedragen aan den heer Borst, die tevens op zich nam hij daling van het wa ter weer bij te malen. RECLAMES. Rburucaa. nier ..v/uuc jan nauema A. Annes, „Dito Dito"; C. P- Bakker, „Nu of nooit"; L. Spaander, „Etiquette"; C. G. Post, „De Paardedeken"Ds. Rein ders, „The Gesar Moriturri Salutant." De voordrach ten welke met aandacht werden gevolgd, vielen dan ook zeer in den smaak en een daverend applaus viel de sprekers ten deel. De volgende bijeenkomst werd bepaald op 3 December a.s. Als sprekers gaven zich op de heerenC. P. Bakker, P. D. Jonkers, C. G. Post en M. Bosker. De heer Jonkers stelde voor de bijeenkomst te houden in het lokaal van den heer Onderstaande genezing behoort een einde te maken aan allen twijiel, dien gij mocht hebben, betreffende de blijvende baat, die Eoster's Rugpijn Nieren Pillen verschaffen Mejuffrouw J. C. DE GRUIJTER, Lange Boogaard straat 36 te Haarlem, meldde ons: „Alvorens ik met Foster's Rugpijn Nieren Pillen kennis maakte, heb ik gedurende acht jaar gesukkeld aan een aanhouden de pijn in de zij. De geneeskundige, die mij behan delde, schreef mijn ziekte toe aan bloedarmoede, maar de kwaal werd niet beter door de voorgeschreven mid delen. 's Morgens stond ik steeds vermoeid op, Want mijn slaap was onrustig en ik klaagde veel over flauw ten. duizelingen en rugpijn. De urine was beslagen en liet een wit bezinksel na; elk oogenblik moest ik urineeren. Zonder aanleiding daartoe moest ik lievig transpireeren en dit werd gewoonlijk door huiveringen gevolgd. Daar alle voorgeschreven geneesmiddelen toch nutteloos bleken, wilde ik het eens met Uw pillen probeeren. Na aeht dagen dit geneesmiddel te heb ben ingenomen, verminderde de pijn in rug en zij aanmerkelijk en na vier weken hiermede te zijn door gegaan, was ik zoo goed als genezen; mijn werk, dat mij vroeger te veel was, doe ik thans .met pleizier. ik twijfelde er dan ook geenszins aan ÓI het gebruik van nog een paar doosjes zou mij mijn volkomen ge zondheid terug bezorgen. Kort daarop, was ik geheel genezen." .Meer dan een jaar na haar eerste verklaring, be richt Mejuffrouw de Gruijter ons: „Ik ben nog steeds goed genezen; ik heb niet meer de minste pijn ge voeld en bevind me uitstekend. Gaarne zal ik Uw voortreffelijke pillen blijven aanbevelen." (w. g.) Mej. J. C. DE GRUIJTER. Hoe men de echte Fosfèr's Rugpijn Nieren Pillen van de vele waardelooze namaaksels kan onderschei den: Op elke doos slaat voluit de naam Foster's Rug pijn Nieren Pillen. Zij zijn te Schagen verkrijgbaar bij den heer J. Rotgans. Toezending geschiedt franco na ontvangst van postwissel a f 1.75 voor één- offlO voor zes doozen. 0— Wanneer men tweemaal daags wrijft met Kloosterbalsem is men binnen drie dagen genezen. Prijs per pot 0.35, 0.75 en f 1.20. Let op den rooden band met bandteekening L. I. Akker. verkeerde. Zij hadden er zelfs niet eenig denkbeeld van. Moeder Borgwardt, ja die meende het goed met haar, op haar manier. Maar zij was een oude vrouw en hier was mannenhulp noodig. Mannenhulp" Och wat had zij zich niet voorgefan- taseerd van mannenoproer. Zoo iets groots en koens geschiedde nergens op de wereld, en hier zeker toch wel het allerminst en allerlaatst. De mannen hier in opstand brengen, hoe bespottelijk. De kleine Haneveer, dat was misschien nog de eenige. Maar die was nu niet te spreken. Die had een zeere hand. die hem veel pijn deed. Haar beide reu zen echter, ja, die waren er voor te gebruiken, misschien? De een was te pedant en de ander te lui. De een zong en de ander sliep. Toen zij thuis kwam was een der beide reuzen op bezoek. Martin was door Haneveer geroepen. Hij wist van zeere handen heel veel en had deze gele genheid niet willen laten passeeren om ook de dames zijn opwachting te maken. Dezen vroegen hem wat te blijven en haar wat voor te zingen. Mieken wilde gaarne tot andere gedachten komen. Hij echter voelde zich door deze uitnoodigiug 1 niet weinig gestreeld en groeide eenige duimen aan waarde in eigen oog. Hij geeft zijn meest aandoenlijke liederen ten beste, maar dat Mieken's geest afdwaalt en aan andere dingen denkt, daar heeft hij niet het minste besef van. Had ik zijn vuisten maar, dacht zij, die stem mag hij houden. En een bezoek, dat zich nu aankondigt, geeft haar meer genot dan de heele zangerij. Zij hooren Klaas Korl in de gang. Ook hij is ge komen om naar Haneveer te kijken, wiens huip hij vandaag reeds heeft gemist. Nu komt er wat aardigheid, iets prikkelends aan dit samenzijn. Zouden die twee mannen dat ook voelen als zij straks zoo tegenover elkander komen te zitten? Martin begint weer het hoogste lied te zingen, dan kan de ander op den zang hoonen. Wat zou hij daar bij voelen, wat zou hij denken en wat zou hij doen? Moeder Borgwardt maakt aanstalten om hem binnen t# roepen. Miekeu echter verhindert het. „Wanneer hij niet vanzelf komt, moet hij maar buiten blijven." En hij komt niet binnen. Zij hooren hem het huis weer verlaten. Een luid gezongen lied van den bezoe ker doet hem uitgeleide. Hij ergert zich erover dat Martin hier is, denkt Mieken, nu laat hij zich ergeren voor mijn part. Maar de mooie Martin heeft daarmee nog lang geen gewonnen spel, hoezeer of hij dat ook gelooft. Heil loos verliefde blikken dwalen soms door het vertrek. Nu eens toont hij zich een rustig huisvader, met alle soliede eigenschappen daaraan verbonden, en zegt 't zoo te betreuren, dat hij als weduwnaar verder leven moet en zegt heel mooie dingen over den huiselijken vrede. I Welzeker, dat hemelt alles op alsof hij van de vrijerij nu ernst maken wil. Neem je in acht, jou vrouwenvereerder. Bij mij ben je aan het verkeerde kantoor. Toen moeder Borgwardt even naar de keuken ging, vroeg hij aan Mieken, of zij niet eens op een Zon dagavond met hem uit wandelen wilde gaan. Ja, waarom niet. Wanneer zij overmorgen om zes uur bij deu groo- ten eik kon zijn, dan konden zij samen eens een heer lijke wandeling doen. Hij had haar in vertrouwen 't een en ander te zeggen. Welzeker! „En wanneer ik dan," zoo zegt Mieken tot zich zelf, „wanneer ik je dan in vertrouwen zeg: tot bewijs dat ik het eerlijk met je meen, moet je eerst die ambtenaars naar den duivel jagen zal je bepaald wel een zeer dom gezicht trekken. Daarop zou ik mij bijna verheugen. De mooie Martin is zijn zaak al zoo goed als zeker. Bij het afscheid nemen fluistert hij moeder Ilorg- wardt een paar woorden in het oor, die de oude vrouw- geven te denken. Dan gaat hij heen, plechtig en zeker van zijn zaak. En Mieken krijgt nog een zeer betee- kenisvollen blik, die haar reeds een deel van het be loofde land doet aanschouwen. Toen hij verdwenen was, verklaart moeder Borg wardt met gewicht: „Hij zegt, dat hij zeer eerlijke bedoelingen heeft, zegt hij." „Dat is braaf van den man." „Zeg eens vindt jij hem onuitstaanbaar?" .„Onuitstaanbaar? Neen." „Nu dan! Dan wordt het een huwelijk uit liefde!" „U is wel goed." „Nu, je weet toch niet of je wel een ander zult kunnen krijgen." „U heeft wel gelijk." „Zijn smederij gaat goed. En heeft hij een goede vrouw, dan blijft hij ook wel verstandig. En voor jou voor jou mijn lief kind, zal hij bepaald goed zijn wanneer je hem neemt." Den volgenden dag heeft .Mieken bitteren spijt, dat zij het met den mooien Martin zoover heeft laten komen. Haar toorn richt zich tegen niemand anders dan tegen Klaas Korl. Waarom is die gister dan ook niet binnengekomen? Waarom is hij als een dief in den nacht weggeslopen? Was hij er bij geweest, alles zou bepaald een anderen loop hebben genomen. Die is van alles de schuld en niemand anders. Knorrig en wispelturig dwaalt zij rond. „Nu komt het booze lenteweer er ook nog bij," zegt moeder Borgwardt. „Dan hebben jonge menschen als jij bent het heel kwaad te verduren. Het wordt hoog tijd, Heveling, hoog tijd." Toen Klaas Korl dien avond Willem Jenssen had bezocht, vond hij Mieken voor de deur. Het was zacht en stil in de lucht. De zon was ondergegaan. Aan den nachtelijken hemel was de hemel nog bloedrood. Mieken was den ganschen dag erg zenuwachtig, bet lenteweer speelde haar parten. Toen zij Klaas aan haar zijde had monsterde zij hem oplettender dan anders. Van zijn oogen wist zij. dat zij helder waren en spraken van een vasten w" en mannelijken trots; nu vond zij dat de neus hem ook flink in het gelaat stond en ook beviel het tiaar, dat het gelaat smal was en het hoofd in vergelijking van het groote lichaam klein was te noemen, en bijna iets voornaams had. Maar wat hielp dat alles wanneer er in dezen nian geen werkelijke kracht zetelde, wanneer hij een &'e' van leer had? \V riivil irnminl rtA

Schager Courant | 1908 | | pagina 6