Arrondissements Rechtbank te Alkmaar. Binnenlandsch Nieuws. r 52e Jaargang. No. 4415. Zondag 22 Nov. 1908. VIERDE BLAD. I op8 sstAn br;"ï) 'ISion8en bnuul Zitting van Dinsdag 17 November 1908. Alles wordt toch ook gegapt aan de wereldberoemde Hollandsche zin- hj'lcheifl. voorzag de 19-jarige Hermanus Hendrieus k n de Kommer van Litgeest zich in den nacht, waar in de senoone zomer van ons ging scheiden om plaats ie maken voor den herfst van een paar stukken zeep. Wel kwam. hij er niet op eerlijke wijze aan. maar me! het mijn en het dijn nam hij het niet zoo nauw. Dat bewees deze beste jongen door op den koop toe nog een flesch met jenever en cats-elixer gevulcf. weg te nemen. Met de te wachten koude, zou in ons kikkerland, waar jicht en rheumatiek welig tieren, een hartige borrel wel eens te pas komen. En dan was de gelegenheid zoo éénig mooi. om een goeien slag te slaan. erbeeld je. een drukke Limmer kennis, waar kaste lein Winder handen te kort heeft om al zijn vroolijk kermisvierende. druk dansende, dorstige en dientenge volge drinkende klanten te bedienen! Wie let er bij al die gulle vroolijkheid op een stie- kumen gapper? Immers niemand! Er wordt op zoo'n tijd van de clientèle verondersteld dat ze komen om de dorpsker mis te vieren; onbevangen, vroolijk en zonder dieven- plannen. Wél had de scherp ziende Bertha Beentjes, de tijde lijke Heemskerker buffetjuffrouw van Winder gemerkt dat Heintje erg verliefd op die bitterflesch was. die hij .al ter hand nam en met begeerige blikken als 't ware verslond, maar, na hem verzocht te hebben, die weer neer te zetten, ging ze weer in haar werkop. En toen dorstige luidjes haar weer met luider stemme ontboden, moest ze weer de zaal in om te bedienen en verloor ze dus onzen bitter-vriend Hein uit 't oog Op dat moment nam hij de vurig begeerde hallsversterking mee en, na den zeepdiefstal ook nog te hebben gepleegd, poetste hij de plaat. Maar. zijn euveldaad was gezien en de surveil- leerende rijksveldwachter A. van Keulen uit Alkmaar, weid in een minimum van tijd met 't voorgevallene in kennis gesteld. I^ang duurde dus Hein's vreugde niet want Van Keulen had hem spoedig te pakken en nam de spulletjes in beslag. Nu heette het, dat de f!e ch gevonden was. Aangezien hij zoo bloedde, heette hel verder, had Hein de zeep even meegenomen, om zich daarmee te wassehen en van 't bloed te reinigen Jammer, dat dat vliegertje niet opging! De O. v. J. vond na het getuigenverhoor voldoende bewijslevering te constateeren en eischte wegens dief stal 2 weken gevangenisstraf. Diefstal numero twee. Wiéér is het ons Heintje, dat moet voorkomen. Maar nu niet alléén! De 24-jarige werkman Jan Bakker, ook n Uitgeester, hield hem thans gezelschap. Zooals we uit de lijvige, voorzichtigheidshalve met de noodige „althansen" rijk doorspekte dagvaarding hoorden voorlezen, was het ook nu tijdeus de kermis Ie Lirnmen dat het strafbare feit gepleegd was en wéér in den nacht van 21 September. W as het daareven bitterliefde en gevoel voor het „sehoone" (in de beteekenis van zindelijkheid!)thans was het de zucht naar verlichting, die beider drijfveer was. 't Was niet de kastelein Winder, die benadeeld werd. Dit tooneeltje speelde zich te Castricum af. Een fietslantaarn was hel. wat ze begeerden en wel die van Jan Pepping's fiets. Losgeschroefd dus het walmende ding en voort er mee.naar Willebrordus Joosten's café. Inmiddels was de 31-jarige Simon Gennet al bij Joosten aan een lekker kermisslokkie gezeten en kwam er even daarna, mét de twee dieven nog een tweetal kermisgangers mee naar Castricum's gerenommeerd café. bewoond door Willebrordus Joosten. Die met gezellen waren Klaas Vader en zekere Rees. Nu eens 'n gezellig glaasje gedronken! En dan eens over den verkoop van de lantaarn gepraat. Na veel loven en bieden werd Sinion Gennet voor 75 cents koopman. Elk nog een half dozijn bittertjes ende koop was geklonken., en genoeg bedronken. Pepping had natuurlijk het land als een stier en verzuimde niet, aangifte te doen, tengevolge waarvan ir.en al gauw op het rechle spoor kwam. De O. v. J. W'ees er op. dat primair diefstal en subsidair verduis- slering is ten laste gelegd aan beklaagden. Voor het primair len laste gelegde achtte Z. E. G. 't bewijs niet geleverd weshalve hij daarvoor vrijspraak vroeg e liter voor de verduistering tegen elk der beklaagden 3 weken gevangenisstraf eischende. Zure druiven, die echter niet te hoog hingn Alhei Winkelman, ook een Uitgeester, houdt nogal van duiven. En daar Piet Derksen een gemeentenaar van hein. op 't erf aan de Zuidzijde der woning rijk- beladene boomen heeft staan, dacht Ab zijn slag in een' mooien Oetober-nacht wel eens te kunnen slaan. Hij had echter buiten den rijksveldwachter Jan Rap gerekend, die klachten over fruitdiefstal ontvangen had van Piet en nu in 't nachtelijk duister geduldig op de loer lag. Juist als Ab met van begeerte schitter rende oogen de hand naar de lekkere versnapering uitsteekt, komt Rap te voorschijn. Hij weet den vluch tenden snoeper in te halen en geknipt is hij. De heer Officier wou hem maar eens een maand (in een kooitje apart) gevangen zetten. Een van <*e bende. Gert Dekker van Andijk, die in den nacht van 11 op 12 October aan den Oosterdijk aldaar een droog stok van Piet Abbekerk stuk brak en te water smeet, was absent. Hij was in gezelschap van nog een paar lieve jongens, van welke er in Andijk plenty zijn, uit Kloppers café gekomen en, op baldadigheid belust, liad hij de schendende hand aan andermans eigendom geslagen. Maar 't bekwam hem als de kat de kaas! De gemeeenteveldwaehter Adrianus Griffioen, die daar al jaren „staat", kent zijn Pappenheimers en had er. toen hij in dien laten avond de joelende en tierende bende bemerkte, wel de lucht van, dal er wat gebeu ren moest. En hij had den dader van bovenomschreven heldenstuk er dan ook gauw tusschen. Deze dorps- agent vertelde er bij, dat 't de laatste paar jaren nog- a' ging mei 't plegen van vernielingen en andere jonge- lings liefhebberijen, maar nu is 't er sinds eenigem lijd weer treurig mee gesteld. Veel hekken worden vernield of beschadigd, enz.; t is een bendeDe O. v. J. eischte tegen Gert een tientje boete of 10 dagen brommen, als hij niet zin gen wil. /.«nar gestrafte mishandeling. Piet de Vries, een koopman en rijwielhersteller uit den Basseweg, Heer-Hugowaard, heeft kwestie inetden 17-jarigen Ixendert Slot, onlangs aldaar nog vrachtrij dersknecht thans fabrieksarbeider te Noord-Schar- woude. Leen heeft, zegt hij, zijn hond geslagen, en, te oor- dcclen naar de groote voorliefde, waarmee De Vries op de zitting over dat beest sprak, houdt hij nogal van den trouwen viervoeter. Toen hij op 15 October dan ook den jongen tegen kwam, mishandelde hij hem, naar Leendert's opgave vrij ernstig. Betje van Buren, Jan Bos' vrouw, ook uit den Bas seweg, nam 't zaakje nogal van den vrooliiken kan! ze medio n,h zien Tot'h was ze, toen erg op r 7 8 8\ van 1 gevalletje, met ÏÏSX,™*™ k""" 10ngere ,dame uil dal oord, Grietje Straat ge- ook getuige van T relletje. Beide dames ziju latei door De Vries bezocht, die met haai' over geval heeft gesproken. Wat daarbij precies verhan deld is? De President leek, afgaande op de wijze waarop de dames heden getuigenis aflegden, wel niet vreemd aan t idéé dat De Vries ze had verzocht, het voor hem een beetje te verlichten. En Z. E. A. stak zijn achterdócht lang niet onder stoeien oi ban ken De O v. J. achtte de mishandeling gedeeltelijk be wezen en eischte 14 dagen gevangenisstraf tegen Piet. Goede Buren. Juffrouw Schenk te Haringhuizen had het druk op isaq }R/u snp jaq puo.v ua sjtejduajaoq 9|ooj2 aeeq dat buurvrouw zoo nu en dan eens een poosje kwam helpen, alles ging dan ook aanvankelijk naar wensch, totdat.... men af en toe eens iets begon te vermissen. Dat maakte natuurlijk wantrouwend en op een goeien Octoberdag, den 17den, lelde Schenk zijne kazen, voor zichtigheidshalve. Er waren er 66. Buurvrouw kwam te werk en na haai' vertrek werden de kazen weer geteld. 1'oen wa ren er maar 64. Twee kazen van f 1.15 per stuk, spoorloos verdwenen Nu werd er wenk van de zaak gemaakt met 't ge volg, dat de rechters moesten beslissen. De O. v. J. meende, dat het wel met een geldboete af kon en eischte eene geldboete van f 15 of 15 dagen hechtenis. Een verzet zaakje. Tot slot een vrij ernstig verzet-zaakje uit Hoorn, waar de gebroeders Mulder zich ergerlijk tegen de po litie hebben gedragen, wat hen ze staan beiden zeer ongustig bekend elk een eisch tot een maand gevangenisstraf op den hals haalde. Fine. Heden over 8 dagen uitspraak. Diefstal. Een brutale diefstal heeft plaats gevonden in de on- derofficiers-cantine van de kazerne van het le batal jon, 4e regiment infanterie te Delft. Uit een gesloten kastje is ontvreemd een gouden medaille, door het bataljon in 1880 bij een schietwed strijd verworven. Ten einde den diefstal te bemantelen, heeft men in de plaats der gestolen medaille een van verguld zilver terzelfder groote gehangen. Een door de Delftsche politie ingesteld onderzoek leidde nog tot geen resultaat. Alkmaar. Bij de heden gehouden verkiezing voor leden van de Kamer van Koophandel en Fabrieken, wegens perio dieke aftreding werden van de 184 kiezers dertien bil jetten ingeleverd. De aftredende leden, de heeren A. J. T. Conijn, J. G. Potgieter en P. J. Boom werden herkozen onderscheidenlijk met 13, 11 en 11 stemmen. Op de heeren W. Zaadnoordijk en \V. Holsmuller waren elk 2 stemmen uitgebracht. Gemeenteraad Hoogwoud. Vergadering van den raad der gemeente Hoogwoud, gehouden op Woensdag 18 November 1908, des voor middags 10% uur. Allen present. Voorzitter de heer J. Breebaart Dz., Burgemeester. Opening door voorzitter en daarna lezing en goed keuring der notulen. Mededeelingen: a. Naar aanleiding der notulen deelt voorz. mede dat de assurantie vroeger besproken thans in orde is. b. Dat de Betonsteiger aan de Langereis, in eene vorige vergadering wenschelijk geacht, is vervaardigd en uitstekend wordt gevonden. c. De gemeenteeigendommen hebben bij de jongste verhuring 99 opgebracht. De Armen landerijen 489. Deze laatste verhuring lokte bij de behandeling eenige bespreking uit. Dehr. Hartog opperde het idee, om aan huurders boven 60 jaar en die goed op het land passen, het bij hen in huur zijnde land te laten behouden. Bij de eerstvolgen de verhuring zal dit idee in overweging worden ge nomen. d. Bij besluit van Gedeputeerde Staten, zijn herbe noemd tot zetters van 's rijks directe belastingen, de heeren Hartog en Kooij. e. Medegedeeld wordt verder dat is opgemaakt een suppletoir kohier van den Hoofdelijken Omslag, tot een bedrag van 43.47. Voor kennisgeving aangenomen. f. Ingekomen van den inspecteur der directe belas tingen, invoerrechten en accijnzen, een paar missives, betrekking hebbende op de verplaatsing van het thans te Spanbroek gevestigde kantoor des rijksontvangers naar de gemeente Hoogwoud. Deze verplaatsing zal al op 1 Jan. a.s. in werking treden. De vastgestelde zittingdagen en -uren hebben we reeds vroeger meegedeeld. g. Gemeenterekening en dito begrooting goedgekeurd van Ged. Staten ingekomen. h. Jaarwedde doodgraver Aartswoud (waar 457 Ned. Herv. ingezetenen wonen, tegen 554 in Hoogwoud). Het salaris van den doodgraver te Hoogwoud is t 40; dat van dien te Aartswoud wordt met algemeen goedvinden van 25 op 35 gesteld, op voorstel van B. en W. De wenschelijkheid om niet meer op de graven te hooien wordt uitgesproken. Ook om 't Kerkhofstraatje, dat in slechten staat is, goed te restaureeren. Zal in overweging worden genomen. Ten opzichte van de salaris-questie aan de met Nieuwe Niedorp gemeenschappelijke school aan de Langereis willen de raadsleden, in overeenstemming met B. en W.'s idee, het eens ingenomen standpunt handhaven en naar aanleiding van art. 147 der Pro vinciale wet aan Ged. Staten verzoeken om bij H. M. de Koningin eene eindbeslissing uit te lokken. Een suppletoire begrooting, in ontvangst totaal f 955 groot, (en in uitgaaf 800 aftrek onderwijzersjaarwed- de, terwijl de resteerende 155 bij den post onder houd raadhuis zal worden gevoegd, door duurte van stoep, enz., wat te zamen in uitgaaf ook 955 maakt i; zal aan Ged. Staten ter goedkeuring worden toege zonden. Hierbij moet nog worden opgemerkt, dat het bedrag, 7) voortvloeiende uit de aan mej. de wed. Van Diepen verleende ontheffing van den Hoofdelijken Om slag uit de onvoorziene uitgaven zal worden geput, waar voor ook de noodige goedkeuring aan Ged. Staten zal worden verzocht. Het punt: overdracht 6 aandeden der gemeente (Tin de Stoomtramweg-Maatschappij West-Friesland) aan de Holl. IJzeren Spoorweg-Mij. wordt nu behandeld. Al gemeen is de raad er voor, daartoe mede te werken, nadat de ingekomen ontwerpovereenkomst is gelezen. Bij de gehouden rondvraag vestigt de heer Hartog de aandacht op een slootje bij 't schoolgebouw in de Weere. Dit slootje ligt haast droog en verkeert in een el- leudigen toestand. Spreker wou demping en daarna invoering van tonnenstelsel. De sloot voor de kaasfabriek aldaar is er uitge- keurd; daar komt veel grond uit, die spreker wel voor de demping zou willen bezigen, als die grond is te verkrijgen. B. en W. wilden gaarne eerst overwegen, vooral ten opzichte van de kosten. Voorzitter zegt onder zoek toe. De heer Vel zou 't Kerkhofstraatje te Aartswoud niet alleen gaarne knap gehouden zien, maar dit voor al ook deugdelijk willen herstellen, 't Ligt te rond. Voorzitter belooft dat het Dagelijksch Bestuur zal zien wat er aan te doen is ter verbetering. De heer Koorn wil gaarne een paar artikelen der plaatselijke politieverordening beter zien nageleefd, en wel ten opzichte van Inrichting van schoorsteenen en schouw daarover en ook ten opzichte van de voor ieder geldende verplichting, om op het erf een kuil van 1 meter wijdte te hebben, voor gebroken glaswerk etc. 't Is erg zooveel glas als er in de slooten achter huizen en erven is. Voorzitter merkt hierbij op, dat iemand met karren van oud en gebroken glas etc. reed naar den kuil. Wat den schoorsteenentoestand betreft, vindt voor zitter, dat niet van B. en W. die er trouwens naar spr.'s meening niet eens verstand van hebben boven dien, is te verlangen, dat ze zelf hierover bij een ieder rondgaan. Spreker zou nog meer voor een deskundige gevoe len; die zou dan rondgezonden kunnen worden. Overi gens wil spreker dit punt liever later behandelen, om inmiddels eens een goede oplossing te beramen. De heer Schilder had van B. en W. een voorstel ver wacht om voor 1 Januari 1909 een leuning te plaatsen bij het huis van den ontvanger. Voorzitter antwoordt hierop, dat B. en W. in deze reeds werkzaam zijn geweest en al een besluit heb ben genomen. Voorzitter heeft aan Kos gevraagd of er nog hout voorradig ts, voor bedoeld werk geschikt, en Kos heeft toestemmend geantwoord. Hierna sluiting. Eigen Honden. Den 31 sten October laatstleden kwam de weduwe K., winkelierster in de Palmdwarsstraat te Amster dam, tot de ontdekking, dat ongenoode gasten een onderzoek in hare woning hadden ingesteld en zich met een aanzienlijk bedrag, benevens al haar gou den en zilveren sieraden uit de voeten hadden ge maakt. Nu woonde bij de winkelierster in groenten en aardappelen haar kleinzoon Hein in. Deze mocht bij zijn moeder niet meer aan huis komen, daar hij reeds een jaar gevangenisstraf had ondergaan, wegens „het vinden van een touw met een paard er aan' in de weide. De buren hadden dan ook al dikwijls grootmoeder tegen den jongen gewaarschuwd, te meer omdat Hein niets uitvoerde en ten deele verblijf hield in de woning van een vrouw in de Rosenstraat. Vooral in het laatst van October bemoeiden de buur vrouwen er zich weder mee, omdat haar verteld was geworden dat Hein, die niets uitvoerde, geen werk had en ook geen moeite deed aan werk te komen, met de guldentjes gooide. Bovendien scheen Hein een niet te versmaden vaardigheid in het smidsvak verkregen te hebben, althans hoewel de sleutel der woning zich slechts bevond in het bezit van grootmoeder, wist de kleinzoon telkens met een valschen sleutel binnen te komen. In den morgen van den 31sten October had grootmoeder zich als gewoonlijk ns.ar de Groentemarkt hegeven. Een buurvrouw bemerkte toen, dat Hein zich met een zak op den rug uit de woning zijner groot moeder verwijderde. Zij vond dit erg verdacht, waarom zij den jongen naliep en hem volgde tot aan den winkel van een opkooper, waar de jongen wel meer kwam. Bij nader onderzoek bleek echter, dat hij daar niets bijzonders verkocht had. Toen de grootmoeder la ter thuis kwam, stelde de buurvrouw haar in kennis van het gebeurde en daarna bleek de reeds medege deelde diefstal. Onmiddellijk werd de politie met het gebeurde in kennis gesteld. Men zocht den jongen in het huis van de vrouw op de Rosengracht op, doch bij fouilleering werd niets op hem bevonden. Intus- schen bleef de recherche niet bij de zaak stil zitten en in verband met een en ander werd thans, 14 dagen later dus, de jongen gearresteerd, benevens drie hand langers. Een moeilijke redding op zee. In de N. R. Ct. is eenige dagen geleden medege deeld, dat de baggermolen Drague, gesleept door de sleepboot Oostzee van Rotterdam naar Bourgos, op de Portugeesche kust op drift was geslagen; dat dit vaartuig later op strand dreef en dat er een van de twee opvarende runners, Verschoor, werd gered. De an dere, Gruppelaar, verdronk. De geredde zeeman heeft van zijn redding het vol gende medegedeeld: Spoedig nadat de baggermolen los was gebroken, kwam een stoomschip in het gezicht, dat een sein op zette, doch door de runners op den molen niet begre pen en dus niet beantwoord werd. Dit schip vervolg de zijn koers. Kort daarop kwamen twee booten naderbij, een Noorsch stoomschip met hout beladen en een Engelsch stoomschip de Don Hugo. De Noorsche boot, die niet zoo gemakkelijk hulp kon verleenen, vervolgde zijn koers, doch de Don Hugo bleef. Men vroeg den op varenden van den baggermolen wat zij verlangden, waarop dezen'antwoorden, dat zij gaarne zouden wor den afgehaald of op sleeptouw genomen. De Don Hugo seinde terug, dat men zulks doen zou. De kapi tein van de Don Hugo liet de groote reddingboot ge reed maken en riep vrijwilligers op voor het reddings werk. Onmiddellijk boden zich aan de 2de- en de Sde-stuurman, de bootsman, twee kwartiermeesters en een matroos, die de boot bemanden en op reis gingen naar den molen. Voorzeker een gevaarlijke tocht in de woedende zee; Men slaagde er in goed en wel aan lei van den molen te komen. Verschoor sprong van den molen in de boot, doch Gruppelaar durfde den sprong niet wagen Men was dus genoodzaakt langszij van den molen te gaan om ook hem aan boord te nemen. Dit geschiedde. Nu echter lag de boot tegen den molen, die met zooveel vaart voor den wind afdreef, dat hét onmogelijk bleek met de boot vrij van den mo len te komen. Men werkte nu de boot naar het voor eind van den molen en juist was de kop vrij, toen de boot door een zee tegen de ladder werd gezet, klem geraakte tusschen de emmers en op zij zoo goed ais verbrjjzeld werd. Allen zagen kans over de ladder aan boord van den molen te komen. De boot sloeg los. Nu waren er acht menschen op den molen. De 2e-stuurman, die een roephoorn bij zich had, riep den kapitein van de Don Hugo toe, dat de molen in goeden staat was en verzocht hem te trachten den molen op sleeptouw te krijgen. Onmiddellijk begon het stoomschip vuurpellen met lijnen af te schieten, doch tevergeefs. Een lijn kwam aan boord, doch brak. De molen dreef al meer naar de kust en naar gissing bevond men zich op 910 vd. water met de bran ding zeer nabij en de steile rotskust in het gezicht. Van de Don Hugo werd nu een 2-duims lijn met drie boeien naar den molen gedreven om zoodoende te trachten verbinding te krijgen; echter bleven deze boeien voor dit doel te ver weg. Drie man sprongen van den molen, zwommen naar de boeien en werden aan boord gehaald. Opnieuw werden boeien in zee ge laten, een lijn met 1 boei en een lijn met 3 boelen. Nu sprorg Verschoor in zee, zwom naar de boei en werd ook ingehaald. De vier overigen durfden niet in zee springen en wachtten tot de boeien van boord te grijpen waren. Dit gelukte. De bootsman en Grup pelaar aan een boei. Ook dezen werden naar boord gehaald. Drie kwamen veilig aan boord. Bij het ophalen van Gruppelaar echter liet deze los, viel in zee en verdween. Verschoor werd aan boord van de Don Hugo liefde rijk verpleegd en later geland te Huelva. au de redders bekwam niemand eenig letsel. Alleen de boots man was eenige dagen ongesteld, doordat hjj te veei water had ingekregen. De moedige redders hebben hun leven in de waag schaal gesteld om dat van anderen te redden en de gezagvoerder van de Don Hugo heeft, zoodra hij den in nood verkeerenden bagermolen met bemanning be merkte, niet geaarzeld pogingen tot redding aan te wenden, niettegenstaande de plaats, waar het reddings werk moest geschieden, gevaar opleverde voor zijn eigen schip. Noordscharwoude. Alhier heeft een gecombineerde vergadering plaats gehad van de afd. van den Ned Onderwijzersbond en de Afdeeling van het Centraal Genootschap voor Kinder-, Herstelling- en Vacantie-kolonies. Op die bij eenkomst werden plannen en middelen besproken voor een te houden kunstavond met Mevr. Flolhuis-Van Dommelen. Bepaald werd. dat die avond gehouden zal wonien op 15 Dec. ft.s. bij den heer D. Stam te Noord-Scharwoude. De enLrée werd op 50 en 75 ct. bepaald. Zij, die wat over hebben voor het liefdadige doel, dat aan dezen avond ten grondslag ligt, kunnen kaarten voor 75 cent verkrijgen In de verschillende gemeenten werden commissies aangewezen, die zullen trachten kaarten te verkoopen. Ook dienzelfden avond zullen nog kaarten verkrijgbaar worden gesteld. Het belooft een avond te worden van waar kunstgenot Dat velen door hunne tegenwoordigheid van hunne belangstelling blijk geven! Treurig. Een treurig ongeval had te Amsterdam bij een fa milie, wonende op den Amsteldijk, plaats. Een ongeveer tweejarig meisje dat aldaar met haar moeder te logeeren was. kreeg een stukje brood in den keel, met het gevolg, dat zij, nog voor een on middellijk ontboden geneesheer aanwezig was, stikte. De vader is zeevarend en thans in Indiè. Diefstallen bjj de veld artillerie. Men meldt uit Bergen op Zoom Onder leiding van den ijverigen brigadier Hoogtey- ling. der Kon. marechaussee, wordt het onderzoek naar dfe verschillende diefstallen voortgezet. Nu blijkt eerst hoe sinds jaren enorme hoeveelheden paardedekens werden ontvreemd Woensdag werd door de mare chaussee op het eiland Tholen een onderzoek ingesteld, en werden zoo maar in één dag eene zeer groote partij nieuwe paardedekens bij verschillende personen in beslag genomen, alle afkomstig van het reg. artil lerie, alhier in garnizoen. Zij zijn alle verkocht door v. L., den man. die het eerst in de val liep, cnvol- gens zijn verklaring door den zich thans in hechtenis bevindenden korporaal-zadelmaker v. d. Br., die ze aan hem verkocht. Doch ook van het nachtleger is reeds sinds eenige jaren de zaak niet in den haak. Maandag j.1. werd althans naar hier onder geleide overgebracht de gep. adj. V„ die eenige jaren met de administratie daarvan was belast. Hij bekende van eenige dekens (nieuwe), die in beslag waren genomen bij v. L., te zijn degene, die door hem werden verkocht, zoodat er wellicht nog wel meer te voorschijn zal komen. Tel. Een aardig bedrag. Volgens een buitenlandsch blad heeft de firma As- scher te Amsterdam voor het splijten van den Cullinan en het slijpen der verschillende steenen 18.000 (f 216.000) ontvangen. Slapte in zaken. Van bevoegde zijde wordt uit Maastricht aan „De Tijd" geschreven; Over het algemeen is het op de aardewerkfabrieken te Maastricht verbazend slap. Zoo'n slapte als nu heeft men zelden gekend. Wel wordt er gewerkt, doch de magazijnvoorraad stapelt zich onrustbarend op. Sedert begin van dit jaar is in een aardewerkfabriek (groot ste) slechts 5 dagen per week gewerkt, terwijl werk lieden, die vrijwillig de fabriek verlieten, niet wer den vervangen (circa 150 man). Op eene andere aardewerkfabriek wordt de win ter zeer donker tegemoet gezien. Daar op deze fabriek, bij de 2000 man werken, tot nu toe 6 dagen per week werd gearbeid, heeft de magazijn-voorraad er enorme uitbreiding gekregen, daar de verkoop geen ge lijken tred houdt met de fabricage. Indien er niet spoedig een gunstige wending komt in den stand van zaken, is geheele of gedeeltelijke stilstand der fabriek onvermijdelijk. Op een glasfabriek wordt geregeld 2% uur per dag minder gewerkt dan in gewone omstandig heden (er werken daar 7 tot 800 arbeiders). De Kon. Ned. Papierfabriek verkeert al evenmin in gunstige omstandigheden. In Aug. en Sept. moest reeds worden overgegaan tot het niet-werken op Maandag. Thans is de productie tot 85 pet. van de nominale in gekrompen. De zinkwitfabriek heeft een aantal ar beiders moeten ontslaan en wegens de lage loodwit- prijzen de lithophinefabricage tijdelijk moeten staken. Ook in de vloertegelfabriek de eenige inrichting van dien aard in heel ons land is het magazijn tot de nok gevuld; in den afgeloopen zomer was weinig vraag naar tegels. Op de kleinere fabrieken is de toestand nog ernsti ger dan op de grootere, terwijl in de bouwvakken de toestand het slechtst is. Komt er geen verandering, dan is het gevaar voor werkloosheid op groote schaal niet af te weren. C>. 8. .lering, f Onder buitengewoon groote belangstelling werd gis termiddag op de begraafplaats te Huisduinen het stof felijk overschot van den heer C. S. Jaring, lid van de Provinciale Staten en van den Gemeenteraad ter aarde besteld. Tegenwoordig waren de meeste leden van den Raad, onderscheidene besturen van plaatselijke vereeni- gingen, terwijl de weg, waar langs de stoet ging, be zaaid was met menschen. Aan de groeve werd het woord gevoerd door den heer W. J. van Neck, wethouder dezer gemeente, die den overledene schetste als bekwaam en ijverig Raads lid, die met alle kracht welke in hem was naar zijne overtuiging de belangen der gemeente diende en wiens heengaan in groote mate gevoeld zal worden. Daarna sprak de heer D. H. Grunwald, die hem her dacht als vriend en als voorzitter der gymnastiekver- eeniging „Oefening kweekt kunst". Verder werd gesproken door den heer G. de Ven, namens de afd. Helder van „Het Witte Kruis", door den heer R. Kastelijn, namens de vereeniging „Ambachtsschool", door den heer L. H. Feenders, namens de Vereeniging „Helders Belang", door den heer C. D. Zur Muhlen, als lid van de Provinciale Sta te11» door den heer Borneman, namens het geweste lijk bestuur N.-Holland van het Nederl. Gymnastiek- verbond, door den heer P. de Geus, namens de libe rale kiesvereeniging Helder en namens den heer mr. Z. van den Bergh, afgevaardigde voor dit district naar de Tweede Kamer, door den heer Ph. L. Vries- lander, als burger, en door den heer P. Goudswaardt, namens het Ziekenfonds „Helpt Elkander". Alle sprekers roemden om het zeerst het humane karakter en de groote werkkracht van den afgestor vene. Een broeder van den overledene dankte voor de on- dervonden groote belangstelling en deelneming, waar mede de plechtigheid geëindigd was, allen onder den indruk, dat een sympathiek en edel mensch was heen gegaan, wiens nagedachtenis nog lang in de herinne ring zal voortleven. Zuidscharwoude. Alhier is voor den Langedijk opgericht een afdee- I ling van den Bond van arbeiders(sters) in het bak- kers-, chocolade en suikerbew erkershedrijf. Het be stuur bestaat uit de heerenP. van Zoonen, voorzit ter, D. van Zoonen, secretaris en J. Schouten, pen- nmgmeester, allen te Zuid-Scharwoude. Zuidscharwoude. Tot leden van het kiescollege dei' Herv. Gemeente alhier zijn gekozen de heeren C. Berkhouwer, A Klin geier en J. Kostelijk Jzn. Dr. Kuyper. Nader meldt men aan het N. v. D., dat het ver blijf van dr Kuyper te Berlijn vier weken zal duren en dat hij hoopt aldaar zoodanige verlichting van zijn hartlijden te vinden, dat hij na zijn terugkeer zal kun nen deelnemen aan den arbeid der Tweede Kamer en zoo mogelijk in 1909 in de provinciale hoofdplaatsen van ons land spreekbeurten zal kunnen vervullen. De Bond van Gemengde Zangvereenjgingen jn Nd.- Holland mag zich in een voortdurenden bloei verheugen. Thans zijn als lid toegetreden de Vereenigingen ,Spaarndams Gemengd Koor" te Spaarndam en „Nieuw Leven te Wielingen. •"8" kwajongensstreek? Woensdagavond ontstond een paniek in het gebouw van den R. K. Volksbond te Eindhoven, waar Von- rn tr^ursPel „Jozef in Dothan", voor de vrouwe lijke leden van den bond werd opgevoerd. Een jongen kwam het gebouw binnenloopen en riep dat er brand was. De personen die op de gaanderij zaten, en dus met het geheele overzicht over de zaal hadden, meenden dat beneden brand ontstaan was en vluchtten jn allerijl. In de consternatie vielen vele vrouwen van de traD- pen en kwamen onder den voet. Een Üental harer moeten min of meer gekwetst en gekneusd zijn De in de zaal zittende personen hielden zich het kalmst daar him- alras bleek dat het brandgeroep slechts loos alarm of boos opzet was. Na korten tijd keerden allen

Schager Courant | 1908 | | pagina 14