VERSLAG Landbouwproefvelden sn Noord-Holland, vanwege het Kijk gesubsidieerde gedurende 1907* Binnenlandscb Nieuws. Gemengd Nieuws. OVER DE De opbrengsten waren berekend per H.A- als volgt: Aardappelen H.L. groote. l'roefvelden, aangelegd ter vergelijking van samengestelde kunstmeststoffen of minder ge bruikelijke kunstmeststoffen met de gewone in den handel voorkomende enkelvoudige. I De twee volgende proefvelden bestonden uit 5 perceelen. elk groot 1 Are Op perceel 3 is per H A. bemest met kunstmest, kostende evenveel als 1000 K.G. guano f 120. Op perceel 4 is bemest met kunstmest met gelijk gehalte als 1000 K.G. guano 66 K.G. stikstof, 103 K.G. phosphorzuur en 9 K.G. kali, kostende f 80 per H A. De meststoffen werden aan het Rijkslandbouwproefstation te Hoorn op hun gehalte onderzocht. 46. P. GROOT Jz., Andijk. Zandige zavelgrond. Blauwe aardappelen. Vorig jaar bruine boonen. Perceel 1 was per H.A. bemest met 900 K.G. guano en 200 K.G. patentkali. Perceel 2 was per H.A. bemest met 1000 K.G. guano. Perceel 3 was per H.A. bemest met 500 K.G. chili, 100 K.G. zwavelzuren ammoniak, 500 K.G. super en 450 K.G. patentkali. Perceel 4 was per H.A. bemest met 100 K G. chili, 268 K.G. zwavelzuren ammoniak. 625 K.G. super en 70 K.G. patentkali. Perceel 5 geen guano of kunstmest. Alle perceelen van het proefveld waren reeds bemest met bagger kostende f 70 per H.A. Hei geheele proefveld is in den herfst geploegd en in het voorjaar gespit. De meststoffen uitgezonderd de chili, zijn uit gestrooid op 17 April over het gespitte land en ingeharkt. De chili is op 30 April gezaaid. De poters waren gewone drielingen; het planten had plaats op 17 April op 42 c.M. in het vier kant. De aardappelen zijn niet besproeid doch hadden alleen in het blad iets geleden van de ziekte. Zij werden gerooid op 17 Juli H.L. poters. 51 5i 48 27 37 H.L. kriel. 35 28 29 32 34 M.l ..I 1, 900 K.G. guano en 200 K.G. patentkali 327 2, 1000 K.G. guano 343 3, kunstmest voor gelijke geldswaarde 331 4, kunstmest met gelijk gehalte 3^7 5, geen guano of kunstmest 321 De baggerbemesting gaf reeds een zeer goede opbrengst, zoo dat de invloed der andere bemestingen niet groot meer kon zijn. Kunstmest met hetzelfde gehalte als 1000 K.G. guano per H.A. gaf de hoogste opbrengst. 47. P. DROOG, Andijk. 1 1 Lichte zavelgrond. Blei uwe aardappelen. Vorig jaar zaadbieten. Dit proefveld was ingericht als no. 50, doch op perceel 4 werd bemest met 100 K.G. chili, 247 K.G. zwavelzuren ammo niak, 647 K.G. super- en 33 K.G. patent kali, kostende f 75 per H A. Perceel 5 was onbemest. Het proefveld werd in den herfst gespit. 20 April werden de meststoffen gestrooid, uitgezonderd de chili, die een week later gegeven werd. Het poten der aardappelen had eveneens op 20 April plaats, op 40 c.M. in het vierkant. De aardappe len werden twee keer besproeid met Boedeausche pap, op 13 juni en 4 Juli. Zij bleven geheel vrij van de ziekte. Het rooien geschiedde in het begin van September. De opbrengsten waren berekend per H.A. als volgt Aardappelen. 2. 1000 K.G guano H.L. groote. H.L. poters. H.L. kriel. K.G. patentkali 312 57 43 3" 58 43 geldswaarde 317 5° 46 gehalte 2 73 64 5° 178 50 36 wintercursus te Andijk H. DAVIDSON, Venhuizen. Kleigrond Blauwe aardappelen. Dit proefveld bestond uit 5 perceelen groot 1 Are De be- mestingskosten per HA. op P6"" 'Q q" f,88 Perceel 1 en 3 ontvingen per H.A. 800 K.G Kieler Poudrette. Perceel 2 werd bemest per H A. met 150 K.G. super, 67 K.G. nateutkali, 200 K.G. zwavelzuren ammoniak en 100 K.G. chili, Hierin waren aanwezig gelijke hoe v e e 1 he de n phosphor zuur kali en stikstof als op 1 en 3 kostende f 56 per H.A. Perceel 4 werd bemest per H.A. met 600 K.G. super, 250 K.G patentkali 200 KG. zwavelzuren ammoniak en 200 K.G. chili Hier werd voor gélijke geldswaarde per H.A. gegeven als op 1 en 3. Perceel 5 bleef onbemest. Het gehalte der Kieler poudrette onderzocht aan het Rijks. landbouwproefstation te Hoorn, was 5.95 p.Ct. stikstof, 2.7 pCt. phosphorzuur en 2.3 p.Ct. kali- De meststoffen werden gestrooid op 16 April, doch de chili op 5 Mei De aardappelen werden gepoot op 16 April, op een wijdte van 35 c.M., zij werden op 3 Juli besproeid met Bordeausche pap en op 5 September gerooid. Zieken waren er niet in. De opbrengsten waren berekend per H.A. als volgt: Aardappelen. 5. Onbemest Zoowel de guano als de kunstmest hadden hier een zeer goe de uitwerking. Kunstmest voor gelijke geldswaarde als guano gaf de hoogste opbrengst. Opmerking verdient het feit, dat de kunstmeststoffen die op perceel 4 waren gestrooid en welke een gelijke hoeveelheid voedingsstoffen bevatten als de guano op perceel 2, een lagere opbrengst gaven dan de guanobemesting. 1. Kieler poudrette 2. Kunstmest met gelijk gehalte 3. Kieler poudrette 4. Kunstmest voor gelijke geldswaarde 5. Onbemest H.L. Groote. 288 309 300 338 243 H-£-P°t«re en H.L. Kriol. 74 63 63 76 76 De kunstmest voor gelijke geldswaarde per H.A. gaf een veel grootere opbrengst dan de Kieler-poudrette; ook de kunstmest met gelijk gehalte, die minder kostte dan de Kieler-poudrette gaf nog een betere opbrengst. Deze vergelijking viel dus in het nadeel der Kieler-poudrette uit. De Rijkslandbouwieeraar voor Noord-Holland, C. NOBEL. (Wordt vervolgd.) Bestrijding van mond- en klauwzeer. Voorgesteld wordt een wijziging van Hoofdstuk X der Staatsbegrooting voor 1907, waarbij de uitgaven voor schadeloosstellingen tot afwending van het gevaar waarmede ziekten den veestapel bedreigen worden ver hoogd met f 435.000 en dus gebracht op j 935.000. Ter toelichting schrijft de Minister o. a., dat die vermeerderde uitgaven voor een goed deel het nood zakelijk gevolg zijn van de omvangrijke maatregelen, die ter bestrijding van het op uitgebreide schaal voor gekomen mond- en klauwzeer in het afgeloopen jaar zijn toegepast, alsmede van de talrijke vergoedingen, die ter verzekering van de medewerking der veehou ders, toegekend zijn ter zake van de schade, veroor zaakt zoowel door het verbod van uitvoer uit afge sloten kringen van melk en vleesch als door de buiten gewone kosten van veevoeder, voortvloeiende uit de verplichte opstalling of ophokking. Anderdeels is de overschrijding veroorzaakt door de omstandigheid dat de veehouders in steeds toenemen de mate gebruik maken van de gelegenheid om hun tuberculeuze runderen aan het Rijk over te doen. Tegenover de vermeerdering van dezen post valt behalve op de goede en vruchtdragende uitkomsten, welke de bestrijding van het mond- en klauwzeer heeft opgeleverd, te wijzen op de omstandigheid, dat de ontvangsten ter zake van den verkoop der overge nomen tuberculeuze runderen over het jaar 1907 be dragen hebben ruim f 256.000. Daar op andere artikelen dezer begrooting tot een gelijk bedrag van 435.000" kon worden bezuinigd, on dergaat het eindcijfer geen verandering. Dat liep goed af. Julia van LierCuipers is te Amsterdam aan het slot der voorstelling van „De Industrieel van Pont- Avesaes" ernstig gewond. Toen zij eieh bij de ont knooping tusschen de strijdenden wierp, had Louis de Vries 't ongeluk, haar met de revolver in het gelaat te slaan, waardoor zij een diepe snede in de bovenlip bekwam. Zij kon niet meer spreken, zoodat het slot verhaast werd en men ijlings het scherm liet vallen. Men bracht haar naar de kleedkamer en ont bood dr. Menko, die de wonde zorgvuldig uitwaschte. Juist met het oog op.de schmink moest men daarbij zeer voorzichtig te werk gaan. De brand in hotel BeMevue te Arnhem. De N. A. C. geeft o. a. de volgende bijzonderheden omtrent de voorloopige aanhouding, te Brussel, van F. K., als verdacht van brandstichting in Hotel Bellevue, in den nacht van 25 op 26 October j.1.: Zooals men zich zal herinneren, bevonden zich in dien nacht in het hotel twee logeergasten, de hee- ren F. K. uit Brussel en P. uit Hamburg. Laatstge noemde logeerde in den onflhngetast gebleven linker vleugel. De heer K., een schoonbroeder van den eigenaar, evenwel verbleef in het hoofdgebouw en werd, naar hij mededeelde, door den brand gewekt, waarop hij zich door uit een raam te klimmen en vandaar op een balcon te springen, kon redden. Van hem werd nu dadelijk verteld, dat hij het brandende gebouw ge heel gekleed verliet, pret Ijoord en das, in het bezit van zijn overjas, paraplulè "en reistasch. Verder werd gezegd, dat hij, in stede van een gereed staande ka mer in het paviljoen te betrekken, er op had gestaan de kamer no. 4 in het hoofdgebouw te hebben, waar Lij reeds meermalen en o. a. nog slechts enkele weken geleden, gelogeerd had. Deze kamer no. 4 was gelegen op de eerste verdie ping, aan het einde der gang, stond in verbinding met de daarnaast liggende en kwam uit op een balcon. En nu viel het op, dat de heer K., die op grond van zijn vroegere bezoeken, de ligging der kamers zeer goed kende, deze niet heeft verlaten langs het bal con voor zijn kamer, noch langs dat aan het einde der gang, maar naar de tweede verdieping moet zijn ge klommen, om zich van daar te laten zakken. Ook was het in den nacht van den brand opgeval len, dat hij, die volgens zijn bewering door de reeds in zijn kamer binnendringende vlammen gewekt werd, toch nog den tijd had gevonden zich geheel te klee- den, met boord en das, en te vluchten met mede neming van kleeren en bagage. Voorts wekte de snelheid waarmee de brand om zich greep argwaan en werd het vermoeden gewekt, dat deze op meer dan eene plaats gelijktijdig was uitge barsten. Ook de houding van den heer K. ten huize van den heer Hoebink, in den nacht van den brand, toen hij in tranen uitbarstte op het bericht dat de huis knecht Wammes waarschijnlijk in de vlammen was omgekomen, gaf te denken. Of er eenig verband heeft bestaan tusschen de komst van den verdachte en van den tweeden loge, den heer P., uit Hamburg, schijnt niet te zijn gebleken. Wel vernamen wij dat deze door sommigen die hem zagen niet geacht werd te beliooren tot de klasse van per sonen, die gemeenlijk het Grand Hotel Bellevue be zochten. „Een als heer verkleede werkman'' werd hij ons genoemd. Eenigszins zonderling schijnt het in dit verband, dat de man die te half negen ongeveer arri veerde enzich terstond naar Bellevue liet brengen, den volgenden morgen te pi. m. elf uur naar Den Haag vertrok, waar hij dringend nooöig was. Doch men mag aannemen dat de justitie omtrent dezen persoon voldoende is ingelicht. Oudesluis. De buitengewone vergadering der sociëteit Burger kring alhier zal niet plaats hebben op 8 December e.k. zooals eerst was bepaald, maar op 10 December d.a.v. De heer M. A. Vrugt uit Haarlem zal dien avond wederom optreden met komische voordrachten. Allen dié op een vorige vergadering dezen heer hebben ge hoord, zullen ongetwijfeld ingenomen zijn met deze keuze. Daarbij de heer Zou als pianist, helooft dit weder een genoegelijke avond te worden. Vlieringen. Naar wij vernemen zal de lichting der brievenbus in de Belt plaats hebuen des morgens om 5.10 uur en des namiddags om 2.10 uur plaatselijke tijd. De lichting geschiedt door den bestuurder van den postwagen, namelijk door 't uitnemen vaneen losse bus uit de brievenbus en dan weer wordt door hem een leege losse bus in de brievenbus geplaatst. De losse bussen zullen met haar inhoud worden gebracht naar 't kantoor Wleringen (haven) en daar worden ge opend. Met het plaatsen dezer losse bussen en het vervoeren van haar inhoud naar 't kantoor Wieringen is een zeer belangrijke zaak in de regeling der poste rijen aangebracht. Belanghebbenden bij de bus in de Belt kunnen nu weer evenals voorbeen in die bus bun brieven enz. posten. Tevens hopen wij, dat de per sonen, die deze enorme verbetering hebben aange bracht, krachtig mogen doorwerken om nog meer veran deringen in de bestaande postregelingen aan te bren gen, daar deze op ons eiland verre van practisch is. Wieringen. Door den heer L. van Loon te Harlingen zal te Westerland alhier een touwslagerij worden gevestigd. Voor dit doel is door genoemden heer een stukje land voor den tijd van vi)f jaar gehuurd vau den heer J. Mulder P.Jz. en is den aannemer den heer J. C. Klein, de bouw vau een loods op dat land opge dragen. fechbiidflfjki ILroo\iug. Men meldt uit Breda aan de Tel. Onder Teteringen is j.1. Dinsdag gevonden het lijk van den luitenant op nonactiviteit Siinons van de ca valerie. Vermoedelijk is lieni tijdens de jachtril een ongeluk overkomen. Hel lijk had een gapende hoofd wonde. In verband hiermede is gearresteerd zekere K. uit Breda, verdacht van berooving van het lijk. Lui tenant S. was vroeger te Deventer in garnizoen. Omtrent het vreeselijke ongeluk, dal den luitenant H. D. Simons, in leven le-luitenant der cavalerie te Deventer-, kort geleden gepensioneerd, is overkomen, verneemt hel blad nog nader: De luitenant, de heer S., had verlof bekomen op schadelijk wild te jagen. Dinsdagmiddag 0111 half vier vond men zijn lijk aan een weg, terwijl het geweer naast bent lag.. Vermoed wordt, dat hij gestruikeld is en het geladen geweer afgegaan is, hetwelk hem toen getroffen heeft in het oog. Voorts meldt men, dat een zekere K., is aangehouden, terwijl hij in staat van dronkenschap verkeerde Op hem werden bevon den eenige papieren en geld, toebehoorende aan den verongelukten luitenant. De boosdoener heeft reeds he kend. dat hij het geld uit de portefeuille, die naast het lijk lag. gestolen heeft. Veel wild. Te Oranjewoud en omstreken hebben de boeren veel last van het vele wild, dat de veldvruchten op eet en waartegen de akkers niet zijn te beveiligen. Men heeft het met afrastering wel geprobeerd, maar wit deze afdoende zijn, dan wordt ze veel te duur. Waar het jachtreeht op die landerijen aan een paar personen behoort, wordt er weinig jacht op dit wild gemaakt, want broodjagers zijn het niet. De eigendommen van de gemeente Scho Ierland en het Burgerlijk Armbestuur, die in de buurt gelegen zijn zijn ook zeer wildrijk; het jachtreeht daarop wordt geregeld door één persoon gepacht: een ama teur-jager. aie ook geen groote opruiming onder 't wild houdt. Waar die landerijen vooral ook bouwgrond in perceelen verhuurd worden aan keuterboeren en arbeiders, boomkweekers en groenteboeren hebben dezen besloten geen perceel meer te huren dan wan neer het aan iedere n actehoudenden jager zal vrij staan op die perceelen de jacht uit te oefenen. Dit besluit is ter kennis van de eigenaars ge bracht Wondt hot verzoek ingewilligd, dan zal de verhuur der geen klacht meer krijgen dal er te veel wild is. Daarvoor zuilen de jagers dan wel zorgen. Het jachtreeht is inet 1 Januari a.s. op tal van per ceelen afgeloopen. „Ilnegscli" Een lezer schrijfl aan „L. en V." als historisch Onlangs trouwde de keukenprinses van een vriend van me. Daar ze vrij lang in de familie had gediend, werd er veel werk van gemaakt, het bruidspaar kreeg mooie cadeau s en werd op een huwelijksreis van en kele dagen getracteerd. De bruigom was jarenlang huis knecht geweest bij een onzer adellijke Kamerleden. Toen man en vrouw goed en wel in eigen wo ning gehuisvest waren, en door een belangstellende nog eens gevraagd werden wat ze nu van t geziene en ondervonden® 't meeste waardeerd hadden, verklaarde de vrouw zonder eenige aarzeling: 1 „De inzegening in de kerk natuurlijk. „Hoe dal zoo7" „Nou, daar was Jacob hij." „Wie is Jacob?" „Wel, de nieuwe huisknecht van baron X." "ja zeker, die was natuurlijk door meneer gezon den. 0111 hem te vertegenwoordigen, begrijpt u, net ais bijvoorbeeld de Koningin een adjudant of zoo ie mand inpiaats van derzolt naar een begrafenis zendt." Keu aardigheid onder vrienden. In een der plaatselijke volksbladen slond gisler een advertentie waarin de heer C. Nassaukade te Amster dam een ioopjongen voor t 8 p.w. en een dienstmeisje voor f 3.50 p. w. vroeg. Tegen zes uur begon een sleeds wassende storm loop van loopjongens en dienstmeisjes, die in deze ge drukte tijden zich de kans op een baantje zich niet wilden laten ontgaan. Eerst vier dienstmeisjes en 12 loopjongens, die aüen naar de bel grepen, benevens 1 vijf nieuwsgierigen die toekeken. Een kwartier later 9 dienstmeisjes en zeventien jongens, waaronder een met een grijzen baard. Een-en-twintig nieuwsgierigen stonden toen al in een kring. Zoo ging het door, tegen acht uur kwamen de loopjongens onder de maat en dienstmeisjes boven de zestig. Alle vormen vail dienstbaarheid onzer samenleving wenschlen op hetzelfde moment zeven minuten over acht, toen we, door belangstellenden gewaarschuwd, tent ooneele verschenen naar de bel van den ramp zaligen heer C. Deze betoogde met veel drukke handgebaren, dal hij niets van de advertentie afwist. Nie-waar, nie-waar, brulde de menigte. „Dat sait ie maar, 0111 fan onsj af te komine. Ik wasj de airste, dte ajn de bjel trok mehair, ik wasj de airste En vingeropstekend drongen ze op hem aan. De heer C. werd wanhopig. Hij riep de politie. Ze verscheen, evenals bij andere groote rampen, te voet en te paard. De politierossen zwierden met korte drafjes over de Nassaukade, loopjongens en dienstmeis jes voor zich uitdrijvend. Tot laat in den avond werd de belaagde heer C. door een paar helmen bewaakt. f«i Hei was een vriend van hem, die de geestige adver tentie had geplaatst. 4 loeien. T.maiid, dio wegens het uitslaan van ergerlijke taal, in het openbaar, te Londen voor don politierechter go- bracht werd, kreeg, behalve het gebruikelijke vonnis, van Z Ed. Achtbare de vraag, of hij niet, als zijn gevoel hem te machtig werd, inpiaats van zulke onstichtelijk heden, wiskuncfigo termen zou kunnen gebruiken? Een advies, niet alleen nuttig en netjes, maar tevens j zeer praktisch. Een goede vijftig jaar geloden woonde op de Blaak te Rotterdam, dicht bij de Vischmarkt, die hij nog al I oens voorbij moest, een horlogemaker, Rohwedder. De man was een zonderling, in zoover hij nagenoeg geen omgang zocht, geheel alleen leefde, en zonder eenige hulp, niet alleen zijn werk, maar ook zijn geheele huis ouden deed. Om zich dat gemakkelijk te maken, leefde hij van zeer eenvoudigen kost, waarvan hij in één kook sel zoo ongeveer voor een gehoele week kon klaarmaken. Dit scheen in do buurt bekend te zijn geraakt, en als h(j de Vischmarkt voorbij ging moest hij van de visch- dames nogal eens gepeperde opmerkingen hooren. Men iiield hem natuurlijk ook voor een goniepigen gierigaard, •.vat hij volstrekt niet was Eindelijk begon hem dit te vervelen, maar hij nam niet zijn toevlucht tot de mathesis, doch tot het Griek sche alfabet, dat hü zorgvuldig van buiten leerde. Toen een der dames weer eens begon, ging bij kalm tegen een pilaar staan en zei: ,En jjj, jij bent een alphal" Zy weer iets. Hy„Je bent oen bèta", totdat by de vyfde of zesde letter hem zyn geheugen in den steek liet, en hy doodkalm een papiertje voor den dag haalde, waarop hy voor allo zekerheid deheele sliert had opgeschreven. Na nog een woord of wat, keerke de juffer zich woedend om„Tegen dien kerel kan geen Christenmensch het uithouden. Hy vloekt van een lijstje": De Doitsche Keizer. Nu iedereen haast weder een poosje over den Duit- seben Keizer spreekt, over rijn vreemde karaktereigen schappon, over zijn plotseling imperatief optredon, over .het eigenaardig gebruiken of misbruiken van zyn macht, en ook over de loyauteit waarmee hy somtyds probeert zyri fouten weer goed te maken, schoot ons de yolgonde anecdote te binnen zegt de Red. der N. R. Crtwelke ons oens door iemand die goed op de hoogte pleegt te zyn werd verteld. Een jaar of tien, twaalf geleden floreerde te Beriyn een sedert overleden portretschilder Koner, die zich zeer in de gunst van den Keizer verheugde Herhaaldelijk mocht hy den monarch schilderen en het heette over hot algemeen dat hy met den Keizer goed wist om te springen. Eens op een dag had Koner weer een portret van don Keizer gereed. Wilhelm II kwam het in het atelier nog er-ns in oogenschouw nemen, doch maakte een op merking over een der handen, wolke de schilder echter niet kon billyken. De Keizer wilde toen metterdaad aangeven hoe hy vond dat die party veranderd moest worden, en vtoeg om Koners palet, hetgeen door Koner met een beleefde weigering werd beantwoord. Hierop herinnerde Wilhelm II zün sghilder, dat deze immers i eserve-officier was, en dat hy dus diende te gehoor zamen, wanneer de Oberste Kriegsherr hem beval. Zeer gepast voorde Koner hierop tegemoet, dat hy wel reserve- officier, doch dat bfj op dit oogenblik niet in dienst was. Het kwam tot een breuk tusschen den monarch en den schilder, welke laatste hierdoor een goed deel van zyn aanzien in zekere kringen verloor. Geruimen tyd daarna wandelde de Keizer 's morgens te voet in den Thiergarten, toen by aan den oveikant van den yeg Koner zag loopen. Zonder zich te beden ken liep hy den schilder opzy, legde de hand op zyn schouder, en sprak„Koner, wollen wir uns wieder vertragen" I nehlscheepvaart. Nu in den laatsten tyd het aantal Duitsche ballons, die in Frankryk aan den grond raken, telkens grooter wordt, heeft de regeering zich bezig gehouden met het beramen van middelen otn herhalingen, zoo mogelyk, te voorkomen. Minister Pichon is van plan te dezer zake instructies to zonden aan den Franschen ambassa deur te Beriyn. We zyn er benieuwd naar, wélke middelen tegen het „kwaad" kunnen aangewend worden. Heelemaal ni»t meer opstygen, zou zeker doeltreffend zyn, maardevry- heid daartoe zal men zich in Duitschland niet laten ontnemen Hoe onhandelbaar zelfs een bestuurbaar luchtschip is, ondervond men pas weer te Verdun aan de Maas. by oen refening mot het Fransche oorlogsluchtschip „Ville- de-Paris". Wegens een ongemak mot den motor moest het dalen en kon het niet verder. Nu moest men terug naar de loods, een 2V2 K M ver. Vyfhonderd soldaten hebben met onfzaglyko inspanning het govaarte er heen gedragen. Onderweg moesten op zeven plaatsen de telegraafdraden doorgesneden on verscheiden hooge hoo rnen gekapt worden. Op twee spoorwegen, die men ovor moest, werden do treiiwn opgehouden. Op vijf minuten afstands van de loods kondon do soldaten niet meer. Het luchtschip werd daar voor don nacht maar neergelegd. Duidelijk. Mynheor, n loopt me nu al een half uur lang na. Ik ben alle mogeiyke zystegen ingegaan en ik raak u niet kwyt. Wat moet u toch van me? Ik had u juist willen vragen of u niot haast thuis was. Aan het station heb ik aan oen agent gevraagd waar mynheer Jansen woont on toen heeft by me ge zegd, dat ik u maar achterna moest loopen, want dat u er vlak naast woont. Ontploffing In een grtsL.bri.k PLAUEN TN VOIGTLAND, 18 Nov. flodcnmorgon ontstond in het retortenlokaal der gasfabriek to Rei- chenbach een ontploffing, daardoor twee gassrbeideis gedood, 3 ernstig en 5 licht gewond werden. Grooter onheil werd voorkomen door de snel genomen maatro- gelen van den directeur der gasfabriek, Selling, dio de hoofdkraan onmiddellyk afsloot. Directeur Selling en de directeur Fritzsche werden beiden ernstig gewond. Ken zonderling. Te Lugano is op 95-jarigen leeftyd overleden dr. Gabrini, de rykste Zwitser geheeten. Hy laat een ver mogen na van ruim 12 millioen gulden, meest in Amerika verdiend. Hy woonde in een kasteel teCiant met een uitgestrekt park, waarin hy gaarne vreemde lingen zelf rondleidde. Die vermoedden niet, dat het schamel gekleede mannetje de eigenaar was, en gaven hem dan een fooi. die hy goregeld opstak. Hy stofte or wel op, dat hy van vyf frank daags leefde. Het grootste deel van zijn fortuin heeft hy aan liefdadige instellingen geschonken.

Schager Courant | 1908 | | pagina 15