AlfiEfflEEl NiClWS- Uitgevers: TRAPMAN Do. Zondag 2lJ November I9(i8 ó^sle Jaargang. No. 4417 Bureau SCHAGEN, Laan O 4. Interc. Telephoon No. 20. EERSTE BLAD. Bekendmakingen 389ste Staatsloterij. Gemengd Nieuws. Binnenlandsch Nieuws. Tweede Kamer. SCHAGE Uitmuit-1 üittinttil Dit blad verschijnt tweemaal per weekWoensdag- en Zaterdagavond. Bij inzending tot 's morgens 9 ure, worden ADVERTENTIËN in het eerstuitkomend nummer geplaatst. INGEZONDEN STUKKEN één dag vroeger. Prijs per jaar f 3.Franco per] post f 3.60. Afzonderlijke nummers 5 Cent. ADVERTENTIËN van 1 tot 5 regels f 0.25 iedere regel meer 5 ©t. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Dit nummer bestaat uit vier bladen Gemeente SCHAGEN. o— Tonnenstelsel. Burgemeester en Wethouders der gemeente Behagen, brengen ier algemeene kennis dat bjj die ingezetenen, welke zulks verlangen, de privaatton zal worden weg gehaald, mits bjj elk privaat aanwezig zjjn twee rood geschilderde tonnen met afsluiters, volgens vastgesteld model. Schagen, den 20 November 1908. Burgemeester en Wethouders voornoemd, H. J. Pot. De Secretaris, ROGGEVEEN o Ie KLASSE, HOOGE .1000: 11682. f 100: 733 ,11436. 4de TREKKING. PRIJZEN. Prijzen van 20. 90 7241 5477 9637 13194 15497 17276 19481 95 785 660 705 426 714 715 536 587 3155 6328 816 546 791 18453 664 617 257 909 10038 574 970 503 i 'J J 749 351 7595 811 14023 16010 561 581 783 502 681 11407 40 92 710 980 917 960 8003 409 68 298 791 994 933 992 511 634 707 721 833 20317 1751 •4056 715 754 947 739 19008 598 754 680 9130 12325 15054 803 245 844 995 924. 336 688 132 935 431 872 2105 5220 578 767 372 17164 460 983 333 Ingestort. Te F.l Kef in Tunis is een in aanbouw zijnd huis ingestort, waardoor ook de aangrenzende Fransch-Ara- bis-he school werd verwoest. Ruim twintig inlandsehe schoolkinderen werden onder het puin bedolven. Tot dusvene zijn reeds drie lijken en drie zwaar gewon den gevonden. Vier dagen levend begraven. In de mijn van de firma Krupp, te Hordei, bij Boehum, de „Hannover-mijn", werden op Vrijdag 11. twee mijnwerkers door een instorting bedolven. De beide mannen werkten in een zeer nauwen mijngang, toen deze plotseling instortte, waardoor de twee arbeiders van het overige gedeelte der mijn wa ren afgesneden. Daar het ongeluk onmiddellijk was opgemerkt, kon liet reddingswerk mei alle kracht wor den aangevangen. Er moesten vele honderden wagens sleenen worden weggesleept, voor men de begraven arbeiders kon bereiken. Intusschen was het mogelijk geworden, zich door een pijpleiding met de veron gelukten in verbinding te stellen. Woensdag in de vroegte werden de twee mijnwer kers, nadat zij 90 uren Ln bun onderaardsche gevan genis waren opgesloten geweest, heelhuids te voor schijn gebracht. Beide mannen waren hoofden van groote gezinnen. Ook een uitbreek-kunstenaar. Ken gevaarlijke volgeling van Houdini, den beken den maar ook doodmakken kettingvernieler en uitbre ker, doch een, die aan het uitbreken steeds een in breken mei min-loffelijke doeleinden liet voorafgaan, is thans te Berlijn in den kraag gevat, maar niet dan na een wilde jacht en heel wat moeite. De man, Karl Rischewski, arbeider als hij geen inbreker is. was eenigen tijd geleden al eens op won derbaarlijke wijze uit het huis van bewaring ontsnapt, en sedert dien dag zoek. Maar dezer dagen kwam men er achter dat hij een schuilplaatsje had ge zocht bij een paar vriendinnetjes, van het soort, dai meer bekend raakt, naarmate het later dan twaalf uur des nachts is. Toen nu verleden Zondag verscheiden politie-agente» voor de woning der 'barmhartige dames verschenen, om den inbreker te arresteeren. klom deze uit een raam en verdween langs de daken. Maar de politie had ook de naburige terreinen afgezet. Toen Rischewski dat bij het omlaag klauteren bemerkte, sprong hij, vlug als een kat, over een schutting, en klom vervolgens nog over verscheiden prikkekiraad- en lattenversperringen. Eindelijk kon men den vluchteling achterhalen en hem na een hevige worsteling, arresteeren. Hij werd toen wegens zijn gevaarlijk karakter, in een met staal draad bekleede cel geplaatst. Afaar ook deze voorzorgsmaatregel bleek geheeL nut teloos. Want, toen de rechtercommissaris zich in alle strengheid had neergelaten op zijn zetel, om den de linquent te verhooren, en bevel had gegeven, hem bin nen te leiden, toen was de schuldige verdwenen Hij had zich uit zijn zware boeien weten te bevrijden, had het staaldraad voor hel raam terzij gewrongen, en was van een aanzienlijke hoogte op de geasfalteer de binnenplaats gesprongen. Het vermoeden, dat de in- en uitbreker wel weer bij zijn vriendinnetjes zou schuilen, bleek gegrond. Men vond hem, verstopt in een bed, tusschen matras en onderlaag maar hu was Rischewski weerloos, want hij had bij den sprong uit het celvenster een voet verstuikt, en het blijft een raadsel, hoe hij zich nog naar zijn schuilplaats heeft kunnen slepen. Thans vertoeft deze heer, wiens geniale uitbreek kunst hem, als hij wilde, aan een dik belegde boter ham zou kunnen helpen, in de gevangenis aan het Alexanderplein, zuchtend onder tallooze kilo's ketenen. Men is te Berlijn nu alleen nog maar benieuwd naar dag en uur, waarop het uitbreekwonder opnieuw de buitenlucht zal opzoeken. Verkiezingsbijdragen. Om onzen lezers eenig denkbeeld te geven van de enorme sommen die er in Amerika bij verkiezingen worden uitgegeven, geven we aan het volgende plaats Hier volgen enkele dei- voornaamste sommen van de Republikeinsche actie. De grootste bijdrage is die van Tafst broeder Charles Taft, die 110.001 dollar gaf. Deze rijke burger van Cincinnati gaf dus bijna een kwart millioen Nederlandsch om de verkiezing van zijn broer te bevorderen. Van de Union League club te New York werd 34.777 dollar ontvangen, van de Union League Club te Philadelphia 22.o0ü dollar. De voormalige diplomaat Anderson, te Boston, gaf 25.000 dollar; en een zelfde bedrag kwam in van G. A. Garretson (GerretsenCarnegie stortte slechts 20.000 dollar en Pierpont Morgan even weinig. Voorts gaven Nelson Gromwell 15000 dollar, White- law Reid 1000 dollar, Frank Munsey 1000 dollar, Jacob Schiff 1000, de weduwe van generaal Carbin 10.000 de echtgenoote van den schilder Anderson 5000, James Speyer 5000, Robert Bacon 5000 en Gifford Pinchot 5000 dollar. Minister Root gaf 2500 en de staalkoning Charles M. Schwab deed hetzelfde; dan gaven de minister voor de posterijen, Meyer 2000 de gezant te Berlijn Hill 2000 en John Jacob Astor 2000 dollar. Roosevelt zelf contribueerde 1000, Magoon, de tij delijke gouverneur van Cuba 1000, de Amerikaansche gezant te Parijs White 1000 dollar. Alles tezamen gerekend, heeft het Republikeinsche Nationale comité aan verkiezingsbijdragen ontvangen vier millioen gulden, waarbij dan nog zouden kun nen worden gerekend de ca. l'/a millioen gulden die waren ingekomen bij de Republikeinsche verkiezings commissies in de afzonderlijke staten. Ook de Democraten hebben verantwoording gedaan van de financieele verkiezingsadministratie inzake de jongste campagne. De bijdragen waren veel talrijker (over de 100.000 tegenover 12.000 bij de Republikei nen), maai- gemiddeld veel kleiner. Het totaal bedrag )was ongeveer anderhall millioengulden. Scheepsramp. MALTA, 25 Nov. Het Engelsche stoomschip Sar- dinia van Tanger, bestemd voor Alexandrië, met 200 Marokkaansche pelgrims voor Mekka aan boord, is ver brand. Het schip was met 150 passagiers, op 14 na Arabische pelgrims, en een bemanning van veertig tot vijftig koppen, naar Alexandrië vertrokken, toen even buiten de haven brand uitbrak. In een oogwenk was het vaartuig in vlammen en rook gehuld; men zag van de haven doodelijk verschrikte menschen in zee sprin gen, en zond dadelijk booten van de oorlogsschepen uit om hulp te bieden en de drenkelingen te redden. De sterke wind bemoeilijkte het werk echter zeer, en de snelle uitbreiding van den brand bood niet veel kans op behoud van wie aan boord waren gebleven. Toch zijn dezen er nog bet best afgekomen. De man nen, die overboord zijn gesprongen, zijn bijna allen verdronken, de kapitein en een deel der bemanning, die tot het laatste oogenblik op bun post bleven, wer den gered door een stoombarkas. Een aantal opvaren den zijn echter verbrnd. Van het vijftigtal lijken dat geborgen is, waren som migen deerlijk verbrand, anderen verminkt, vermoedelijk in een verwoed gevecht om maar het eerst van het schip te komen. De Sardinia kon op de rotsen van Ricasoli worden gezet, waarna de laatste overlevenden werden bevrijd. Zeventig opvarenden slechts zijn. ge red, 123 worden vermist en zijn vermoedelijk allen om gekomen. Men vermoedt dat de brand ontstaan is in het voorschip, waar een lading naphta was geborgen. Slachthuizen. De particuliere correspondent van de Telegraaf gaf dezer dagen in dat blad een beschrijving van de groote slachterijen in Chicago, welke ons interessant genoeg leek om over te nemen. De correspondent bracht een bezoek aan de inrich ting van Armour. Hij vertelt daarover: De beer Armour, in een down-town-gebouw, ontvangt u niet in witte kiel en voorschoot, noch op klompen of in kaplaarzen, achter een hakblok. In zijn kantoor, met fijne mahonie meubelen, vindt ge geen worst machine, geen bloedbeuling; ge hoort er geen schreeu wende varkeus, noch blatende schapenmaar bet getik van de telegraaftoestellen en type-write-machi- nes. De beer Armour is een deftig man, een correct bankier, die u ontvangt als een lijflijke prins, in zijn keurige office. Er is in dat bureau zelfs geen geurtje van bloed of Haagsche leverworsten toch is deze man bet hoofd van de reusachtigste slachterij ter wereld, waar het bloed met hectoliters stroomt en duizenden beesten gedood worden. Ge rijdt met een office boy, die een en al vrien delijkheid is, naar de packing-buizen. Wanneer ge nu in een wagen overstapt van een zij lijn, krijgt ge al den geur in uw reukorgaan van de stock yard. Beneden u ziet ge het vee staan, in vier kant afgepaalde omheiningen. Het is meestal ros-rood van kleur en ziet er vleezig, niet vet uit. Links en rechts staan de fabrieken en de verschil lende abattoirs. In 't magnifique nieuwe kantoor van Armour kreeg ik 'n tweeden begeleider mee. Toen begonnen we onzen tocht. Eerst de varkensslachterij. Dat gezicht werkt ster ker op goed gestaalde zenuwen dan een rit in de „loo ping the loop". Hoewel ik honderden malen een var ken heb zien slachten, werd ik even wit om mijn neus, toen ik hier deze slachtplaats binnen kwam. Het was er niet erg licht. Rechts van de houten brug, waar wij op stonden, zag men honderden varkens, die als razend tekeer gingen. Een afschuwelijke lucht van zweetend vee walmde ons tegen. De zwijnen kropen op elkander, worstelden in doodsangst en gil den zoo ontzettend, dat de lucht doorscheurd leek van het gekrijsch. Over de brug links stond een man in een hok, waarin slechts een tiental beesten opgesloten waren. Deze dieren, die het bloed moesten ruiken van hun voorgangers, schreeuw-gildeu nog harder; trachtend tegen de houten schutting op te loopen, verdrongen ze elkaar in de hoeken. Rustig stond de man daar bij een enorm groot houten wiel, waaraan kettingen en haken hingen. Hij had een ketting, met een toe- klippenden schakel, in de hand. Vlug en handig sloeg hij den schakel om den achterpoot van 'n varken. Haakte het andere oog in den haak aan het houten wiel en langzaam, maar onherroepelijk voorwaarts, ging het houten rad wentelend wentelend met een, met twee, met drie varkens. Wanneer het hoog ste punt bereikt was, werd de haak automatisch af gepikt. Dan hing het varken in het slachthuis, vlak in het bereik van den steker (killer). Die „killer" was een dikke, heel vette schobbejak, een mensch-zwijn, een, die absoluut zelf geslacht moest worden want veel te vet en onbeschoft dik. Ik meen zoo dik, dat er geen vorm of fatsoen meer aan is, zoo, dat zet ge zoo'n man in een stal, poe delnaakt, voor een trog, naast een varken van 300 pond, dat ge zoowaar geen verschil ziet. Zijn oogen waren bijna dicht, zijne handen van die echte mollige varkenspootjes. De bloote armen alles eender. Z'n gelaat was met geronnen bloed besprenkeld, zoo zijn armen. Op zijn voorschoot, dat tot aan de kin reikte, zabberde een laag robijn rood bloed. Het droop neer op zijn schoenen, die weer door 't bloed baggerden, dat, wel telkens weggeveegd, toch neerre gende uit de opengesneden kelen der stuiptrekken de varkens. Een kerel, om bloedworst van te maken, a la Barbare. Stil, een seconde lang hing dan het varken, en de glimlachende, vette man kuischte het vlijmscherpe stalen mes, zette het aan op het staal en onverschil lig, of ie 'n speld op z'n das stak, prikte hij het gillende zwijn in den dikken strot. Gaf het een duw, want het rookende bloed spoot hem even in het ge laat. Dan stil hing het lichaam al naast de rij andere rillende en uitbloedende varkens. Daar hing een bloedlucht, ros-rood, in die hokken, een weeë, zoete lucht, nog meer verpest door den walm, die opsloeg uit de hokken, waar die honder den andere varkens gillend op hun noodlot wachtten. Dit is of lijkt gek in een slachthuis, dat gij even denkt aan het leven buiten.... zoo genadeloos als de natuur zelve.... zoo genadeloos is tocd ook demensch. Eén voor éen gaan ze over het rad, éen voor éen han gen ze aan de ijzeren staven en één voor één krijgen ze den doodsteek zoo zeker zoo onfeilbaar waai- door de hand van dien éénen machtigen, bruut onverschillige, die noch doodt uit plezier noch uit verdriet, of wraak, alléén omdat het zoo moet moet Maar alle filosofie in een zwijnenslachterij is onzin. Ham en saucijzen, met- en leverworst, worden toch gegeten en een zwijn is de moeder of vader van het varken. Het varken, dat nu morsdood en uitgebloed is, komt direct in een heet waterbad. Daar drijven ze dan in als een troep doode ratten. De kleur is veelal zwart en de varkens zijn meer begroeid dan de onzen. Is het varken wat afgewasschen, dan komt 't terecht op een tweeden molen, en verdwijnt daarna in een groote trommel. Hierin zit een spiraalvormige stalen band, waaraan allerlei messen zitten; de boel draait om en om, Langs het varkenslijf, dat er dan onderlangs uitvalt, op een z.g. loopende tafel, geheel geschoren. Een lange ris mannen, gewapend met stalen bor stels en scnerpe messen, zagen en hakmessen, staat gereed om het varken de laatste eer te bewijzen, leder der slachters heeft een onderdeel van hel werk te doen. Men begint met de rest haren te verwijderen, dan is er een, die den nek zoo doorsnijdt, een vol gende snijdt de achterpezen door en steekt er een stok door, een vierde opent den buik, een vijfde haalt een deel der darmen naar buiten, no. 6, 7, 8, 9, 10, enz doen een ander we.rk. Dan wordt het varken weer gewasschen, men haalt het losse vet er uit en, nu hangend, vervolgt, na nog tien andere handen gepasseerd te zijn, het varken zijn loop in de keu rige koelkamers. Eenige keurmeesters van den staat controleeren elk varken, dat voorbij komt. Deugt een er van niet, dan wordt een gele kaart aan het dier gebonden. Een tweede controleur teekent op 'n lijst aan hoeveel beesten voor de consumptie geweigerd worden, wat weer gecontro leerd wordt in de varkens-„morgue", waar de „lijk jes", als in een hospitaal, nauwkeurig onderzocht wor den. Men kan Ln het begin een zekere walging niet onder drukken. Ziet men nu echter het varken kant en klaar voor de consumptie, keurig schoongemaakt, de rosé huid netjes, zonder een bloedspatje, in de luch tige wit-blanke koelvertrekken, dan ziet men, dat zoo n dood zwijn toch nog ergens goed voor is. Wieringen. Onze plaatsgenoot de heer S. de Vries, hoofd der school te Hlppolytushoef, Is als zoodanig benoemd te Landsmeer. Tweede Kamer-verkiezing. Door de afdeetingen Langedijk, Alkmaar en Winkel van de S. D. A. P. is in een gecombineerde verga dering een grostal opgemaakt van kandidaten voor lid der Tweede Kamer in het district Alkmaar, Het bestaat uit de heeren Van Kuykhof, Amsterdam, Duys, Zaandam en Van der Woerden, Amsterdam. Zuidscharwoude. Bij den voortgezetten nationalen kolfwedstrijd te Krommenie gehouden behaalde de heer W. Kostelijk te Zuidscharwoude den 2den prijs in de eerste klasse; in de 2e klasse behaalde de heer C. Wagenaar den eersten en de heer J. Reyne, beiden van Zuidschar woude den 3den prijs. Broek op Langendijk. De slnis alhier is verpacht aan den tegenwoordi- gen huurder, den heer J. Groot voor de som van f 625. Schoort. De heer J. H. M. Peeperkorn, pastoor te Sehoorl, wordt overgeplaatst naar Limmen. Voor Schoorl werd benoemd de heer P. Nieman, kapelaan te Haarlem. Een Kolf-match. Woensdagavond had te Sijbecarspel de eindwedstrijd tusschen de kolfclubs te Hoogwoud en Sijbecarspel plaats Hoogwoud maakte 1279 punten tegen Sijbecar spel 1160 punten. In de beide matches sloeg Hoog woud 2676 punten en Sijbecarspel 2309 punten. Beide keeren werden door 15 spelers van elke club 15 sla- gen gemaakt. Tuinbouwzaden. Omtrent den verbouw van tuinbouwzaden in den Anna Paulownapolder deelt men ons het volgende mede: De opbrengst van spinazie was minder dan in 1907. De contractprijzen waren een gulden hooger dan de marktprijzen. De opbrengst van tuinboonen was zeer goed. Ook hier overtreffen de contractprijzen de markt. Van andere zaden kunnen de uitkomsten eerst in Janu ari bekend zijn. Heerhugowaard. Onze vroegere plaatsgenoot de heer Dr. H. B. A. Boekwinkel, is benoemd als leeraar in de wiskunde aan het gymnasium te Leeuwarden. Kolhorn. Uitslag der verkooping van huizen gehouden ten overstaan van notaris C. L. van den Bergh te Scha gen: 1. Een flink burgerhuis aan de Nieuwe Streek B i 1398 is gebracht op 2200. Niet gegund. 2. Weiland in den Schringkaagpolder groot 43.40 A„ kooper de heer J. Pool te Kolhorn voor 1500. 3. Burgerwoonhuis aan de Nieuwe Streek B 295 en 296. Opgehouden. Moerbeek. De heer J. de Vries, hoofd der school alhier, be noemd hoofd der school te Koegras, ontving van zijne leerlingen, als blijk van hoogachting en waardeering een fraaien leuningstoel ten geschenke. Kolhorn. Beide Kerstdagen en den volgenden dag zal de hier reeds gunstig bekende Schinckeis kinematograaf in de zaal van den heer P. Rempt zijne vertooningen geven. Barsingerhorn. Onder de ingezetenen alhier circuleert ter ondertee- kening een bezwaarschrift tegen het ontbreken van eene halte op het plan van den aan te leggen stoom tramweg SchagenVan Ewijcksluis, ter plaatse waar die den Dorpsweg van Barsingerhorn snijdt. Het is zeker verklaarbaar, dat men hier algemeen die halte wenscht gevestigd te zien. Wieringerwaard. Dinsdag a s. zal de eerste vergadering van ons Dept. van 't Nut in dit seizoen worden gehouden. Naar alle waarschijnlijkheid wacht den bezoekers een aangename avond door voordrachten van den heer A. Vrij landt en mej. Van Kooten, belden van Amsterdam. Winkel. Het departement Winkel der Maatschappij tot Nut van 't Algemeen zal een buitengewone vergadering houden voor leden met dames en geintroduceerdeu, op Maandag 7 December a.s. ter herdenking van het 60-jarig bestaan. Dirkshorn. Het ongunstige weer in aanmerking genomen, mag het aantal van hen die opgekomen waren Donderdag avond, om de vergadering der Vrijzinnige Kiesvereeni- ging alhier bij te wonen, vrij talrijk genoemd wor den. Door het overlijden van den heer Wt. Keesom, is er een vacature in den Raad der gemeente ontstaan en de vergadering was belegd om de vraag te behanr delen of er vanwege de kiesvereeniging een candidaat zal gesteld worden, en bij toestemmende beantwoor ding dier vraag over te gaan tot het kiezen van een candidaat. Eén der aanwezigen meende, dat men beter deed zich nu te onthouden, daar deze zetel reeds jaren in handen van de Katholieken geweest was. Bij de anderen vond deze meening echter geen ingang en met bijna algemeene stemmen werd tot candidaat geproclameerd de heer Jb. Krabman, die bij een vo rige gelegenheid bij de herstemming één stem minder verkreeg dan het toen gekozen lid, de heer J. Weel, en die zich nu wederom had beschikbaar gesteld. Harenkarspel (Waarland). Donderdagavond vergaderde de IJsclub Waarland". Doordat tegelijkertijd een andere vergadering werd gehouden was het bezoek slechts gering. Na opening en goedkeuring van 't genotuleerde, werd rekeningen verantwoording gedaan van 't beheer. Daaruit bleek een ontvangst van f 32.30, een uitgaaf van f 19.381/2, zoodat de kas sloot met een saldo van f 12.911/2 De begrooting voor 1908—09 werd vastgesteld in ontvangst en uitgaaf op plm. f 50. Besloten werd voorloopig 100 Bondskaarten aan te vragen. De heer Plaatsman werd benoemd tot afgevaardigde naar de Alg. Vergadering te Purmerend en de heer J Bos tot plaatsvervanger. Verder bleef het bestuur ongewij zigd. Vastgesteld werd dat het baanvak voor de IJsclub zich uitstrekt van 't Verlaat tot de Smeugelkeet, dat ook ide Westzijde des polders onder handen genomen zal worden, wanneer de krachten der vereeniging zulks toelaten. St. Pancras. Voor de vacante betrekking van onderwijzer aan de openbare lagere school alhier, waren maar 2 sol licitanten opgekomen, zoodat een nieuwe oproeping wordt gedaan, met inzending van stukken voor 10 De cember. Aartswoud. Tot Jury-leden voor den tooneelwedstrijd welke bin nenkort alhier zal plaats hebben, zijn inplaats van den lieer W. Groot, die bedankt heeft gekozen de heeren P. Verweij en D. Rempt. Hoogwoud. De zitting voor den Militieraad voor deze gemeente zal plaats hebben op Dinsdag den 29 December a.s., voorm. 10 uur, ten Raadhuize te Hoorn. De lotelingen, die het Voorbereidend Militair onder richt dit jaar hebben gevolgd, kunnen zich, zoo zij zich aan het onderzoek naar militaire bekwaamheid en lichamelijke geoefendheid willen onderwerpen, voor den 10 December bij den burgemeester aanmelden. Wij eindigden ons vorig overzicht met het uitspre ken van de verwachting, dat we een goede verdedi gingsrede zouden hooren van dezen minister van Bui- tenlandsche Zaken, den hr. DE MAREES v. SWIN- DEREN. Dit is wel is waar zijn eerste doch we hebben reeds een voorproefje van hem ge had bij de behandeling in de Kamers van het ont werp betreffend.' de N'oo- dzee-conventie, bij welke ge legenheid bleek, dal deze minister aan flink en origi neel optreden paart een prettige, bijna joviale, toch degelijke behandeling van zaken. Dezen indruk heeft hij thans bevestigd. Zoo zijn leuke opmerking tot den heer VAN DOORN, die hem nog al vrij krachtig had bestreden en sprekende over de aansluiting bij de Ber- ner conventie, uit welke aansluiting voor ons voor- deelen te behalen schenen: „De heer v. Doorn heeft „zich doen kennen als een onvervalscht materialist) „in ruil voor geestelijke dingen wil hij krenten, kaas „of aardbeien geven." Kort maar krachtig wist de minister af te wijzen den wensch naar een Oranjeboek, door verschil lende leden kenbaar gemaakt. Men Laat mij zeggen

Schager Courant | 1908 | | pagina 1