De Wraak eener Slavin. Plaatselijk Nieuws. Binnenlandsch Nieuws. f 850 3,rL??age!r'n,lg d;«»^jaren, welke Kinderen. dat er geen stof is. tegt hij; het tegendeel is waar. quantiteit genoeg, maar de qualiteit laat publiciteit niet toe. Zoo wenscht de heer VAN DOORN de op name in het Oranjeboek van de kwestie der Rijntol len; maar dat is een der delicaatste kwesties gan- schelijk ongeschikt voor openbaar making. Dat de heer v. Doorn uit een artikel in het ^Va derland" tot de conclusie komt dat ons land. in het Buitenland, meer en meer besproken wordt, keurt de minister af. Dat „Vaderlandsche" artikel is de eer van een bespreking in de Kamer niet waard, verdient niet de minste aandacht. De minister elimineert uit het debat verder, heel de philippica over onze neutraliteit; ze gaat over mijn hoofd heen. meent hij, want het zijn aca demische beschouwingen. Ik heb in de memorie van beantwoording mijn meening gezegd en nu weet jelui het: De heer DE REUS. de door president Castro weg gezonden gezant van Venezuela, wordt door Z.F. in bescherming genomen; niet omdat hij diens handelin gen goedkeurt, maar omdat hij ze begrijpen en daar om billijken kan. De minister is er van overtuigd dat s heeren De Reus' bedoelingen zoo onschuldig en zoo goed mogelijk waren. Daarentegen blijft hij er bij, dat de vereeniging „Hou en Irou" zonder oordeel des onderscheids had gehandeld; nu echter die vereeniging den "heer Hu- brecht tot haar advocaat had gekozen, was haar in zicht weer bizonder meegevallen en als nu de heer Hubrecht ook maar waarborgen wilde geven dat on handigheden als de gemaakte, niet meer zouden voor komen, dan zouden s ministers fiolen des toorns niet meer worden uitgestort en zou alles pais en \ree wordenf Gelijk men weet krijgen de vroegere Transvaalsehe staat s-ambtenaren van de Engelsche regeering. als nog vrij aardige vergoedingen en pensioenen, indien zij tien jaar of langer het land gediend hebben; som mige leden hadden er op aangedrongen ook voor de vroegere ambtenaren bij de Z.-Afrikaansche spoorvveg- maatschappijen dezelfde voordeelen te bedingen. De mi nister verzekerde dat dit niet ging bij de Engelsche Regeering; wel had hij daarop aangedrongen bij de Z. A. S. M. zelf Hopen we dat het helpen mag Er zijn er onder de laatstbedoelden verscheidene die het wel gebruiken kunnen. De heer SCHAPER kwam nog éven na 's ministers rede verzekeren, dat hij, en met reden, weinig waar deering had voor onze diplomaten. Toen het er op aankwam in Marokko, was onze gezant met verlof; De Reus in Venezuela had diplomatieker gedaan, als hij tijdig verlof had gevraagd. Hij heeft er volstrekt geen zin in bij gezanten-tractementen ,van '28000 en 30000 gld. nog wat bij te doen; 19000 gulden 's jaars is een minimumsalaris voor die heeren; Intusschen, de begrooting voor Buitenlandsche Zaken werd zonder stemming aangenomen, zonder dat over de verhooging van de tractementen der gezanten ver der 'n woord gesproken werd. We zijn genaderd tot de algemeene beschouwingen op hoofdstuk IV, Justitie. Ook hier wordt algemeen hulde gebracht aan den minister van Justitie, den heer NELISSENer was eene uitzondering, de heer LOH.MAN, nog wel een van de vrienden, van de coalitie-vrienden tenminste; de minister heeft intiemere vrienden, de heeren Re- gout en v. Wijnbergen, behoorende tot de Katholieke partij en die hem dan ook, o. i. volkomen terecht, tegen de aanvallen des heeren Lohman verdedigden. De heer Lohman dan had ernstige bezwaren; bij de achterstandsontwerpen zouden de oudere rechters ge dwongen worden pensioen te vragen en bij het onder zoek, door de Kamer gevraagd in de Papendrechtsche strafzaak, heeft de minister niet alleen de stukken over gelegd, waaruit blijkt dat het parket zijn plicht heeft gedaan, maar tevens het dossier over de geheele zaak. Dat nu vindt de heer Lohman niet te verdedigen; het randt aan de onafhankelijkheid en onaantastbaarheid van den rechter, omdat daarmede critiek der Kamer wordt gesteld over het vonnis van den rechter. Dit is zoo ernstig dat de heer Lohman daarin aanleiding zou kunnen vinden een motie van wantrouwen te stel len indien hij ook in ander opzicht wantrouwen in den minister koesterde. De minister liet zich door dien „vriendschappelij- ken" aanval volstrekt niet uit het veld slaan. Hij Loon de aan dat bij de achterstandsontwerpen alleen oie rechters pensioen zullen vragen, die ouderdomst}' '.wa ren hebben en wat de Papendrechtsche strafzaak be treft, het is volmaakt onjuist dat de minWter gelegen heid heeft willen geven uitspraak te doen over <?e juistheid of onjuistheid van rechterlijke beslissingen. Hem was door de Kamer een streng en onpartijdig onderzoek opgedragen en daarvan had de minister z eh te kwijten; hij kon daarbij niet volstaan met de ver klaring: de getuigen zijn gehoord; er behoorde bij wat zij gezegd hadden. Met deze overlegging der ver klaringen wordt de rechterlijke beslissing geenszins geoordeeld en de beschuldiging des heeren Lohman, als zou de minister niet voldoende eerbied hebben voor de rechterlijke beslissing is volkomen onjuist en daarmede gansch het beweren van den heer Lohman, niet gerechtvaardigd. De heer LOH.MAN, haalde bakzeil en verklaarde dat hij thans weder volkomen vertrou wen in den minister stelde; intusschen vond de minister toch nog aanleiding om den heer Lohman goed te doen gevoelen hoe dwaas toch eigenlijk diens aanval was geweest. Nog op een ander punt betreffende 's ministers beleid was men, vooral de heer DE RIDDER, ook weer een coalitie-vriend, ongerust. Het betreft 's ministers opvatting van bestraffing in gevallen van ontoereken baarheid en dat in verband met de herziening van het strafwetboek, art. 37. De minister blijkt, naar den zin van den heer De Ridder, al te moderne begrippen te hebben omtrent deze materie, waartegen de heer De Ridder waarschuwen moest. De heeren v. Wijnbergen en Regout verdedigden het door den minister ingeno men standpunt en verzekerden den vriendjes, als De Ridder c. s. dat ze volstrekt niet ongerust behoefden te zijn. Het geldt de moeilijkheid, waarmede men telkens weer te doen krijgt in strafzaken indien men te doen heeft met geheel of gedeeltelijk toerekenbaren of ontoerekenbaren. Er zijn er die al heel gauw geneigd zijn het ontoerekenbaar uit te spreken en daarmede de straffeloosheid; er zijn er ook die van ontoereken baarheid niets willen weten en eenvoudig de straf willen bepalen die op het misdrijf staat. De minister staat op het juiste milieu. De minister is van oordeel dat de graad van toe rekenbaarheid nader dient vastgesteld en dienover eenkomstig de straf bepaald; de rechtvaardigheid der straf dient gezocht in de schuld van den dader en die schuld is afhankelijk van den graad van toerekenbaar heid. Gestraft wordt om den dader leed te doen en ter beveiliging van de maatschappij; echter moet zij ook strekken tot verbetering van den dader. Daartoe moe ten de daders geclassificeerd; daartoe behoott ieder gestrafte een onderwerp uit te maken van nauwgezette studie. Onder hen dient een indeeling plaats te heb ben waardoor aan bepaalde categorieën gemeenschap pelijk onderwijs, vak-onderwijs, mogelijk is. Het blijkt dat de minister een mildere behandeling der gestraften voorstaat dan tot nu toe gevolgd werd en hij hoopt daartoe stap voor stap over te gaan. Zoc wil de minister op verzoek van den heer JAN- NINK overwegen afschaffing van Let water- en brood stelsel, vooral voor gevangenen met langdurige straf fen en wil hij de voorwaardelijke invrijheidstelling uitbreiden. Het is geen wonder dat de minister zooveel com plimentjes in ontvangst had te nemen; hij sprak naar de rechtsche zoowel als naar de linksche harten. Ook wat zijn plannen betreft, die weldra in wetsont werpen zullen worden verwezenlijkt. Behalve dus de aangekondigde plannen tot wijzi ging der 3 boeken van het strafwetboek, waarin de boven behandelde zaken zullen worden uitgewerkt, kon digt de minister nog aan een wetsontwerp ter meer dere bescherming der openbare zedelijkheid; het be doelt te treffen de pornografie, de uitstalling van on zedelijke afbeeldingen en N. Malthusiaansche midde len, de afschaffing van bordeelen, Verder maatregelen te treffen tegen het wedden op de wedrennen, dat tegenwoordig zelfs tot het voetbal spelen doordringt en tegen speelhuizen. De minister verdedigde de gratie of gedeeltelijke gratie verleend aan 2 personen cie valsehe vaccine briefjes maakten voor hunne kinderen; ook verdedigde hij de rechters tegen de aanvallen van den heer HUGENHOLTZ, die met voorbeelden trachtte te be wijzen dat ons volk dupe wordt van onze klasse-justi- tie; maar het gelukte den minister niet deze beide ietwat kromme zaken recht te pralen. De Papendrechtsche politie moet zich, zooals men weet, aan mishandeling van verscheidene burgers heb ben schuldig gemaakt. De Kamer heeft een onder1 zoek wenschelijk geoordeeld en naar aanleiding van de interpellatie-Hugenholtz heeft dat onderzoek inder daad plaats gehad. Streng en nauwkeurig is onderzocht, zooals de minister zegt, en het Hof heeft na instruc tie door den officier van Justitie, verwijzing gewei gerd en de beschuldigde veldwachters van rechtsver volging ontslagen. De minister heeft het gansche dossier aan de Ka mer overgelegd. Bij art. 26 nu bracht de heer TROLL- STRA de mishandelingszaak opnieuw ter sprake. Hij begon met er op te wijzen dat er dit jaar verschillende feiten van beweerde mishandeling door de politie op verschillende plaatsen in ons land in de pers zijn opgenomen. Zoo de mishandeling door veldwachters of marechaussees te Leusden; in Juni te Heerlen, in October te Goirle; een zware mishande ling op straat te Amsterdam, waar een jongen van 16 jaar zoo werd mishandeld dat hij een hersenschudding kreeg; een 12-jarig meisje te Apeldoorn kreeg zenuw toevallen door de behandeling van een inspecteur; in Maarsen werd een arrestant eenvoudig vergeten. Tegen al die mishandelingen wil de heer Troelstra optreden. Liever had de heer Troelstra gezien dat de minis ter in de Papendrechtsche zaak een onderzoek had ingesteld buiten het rechtscollege om, dat reeds vroe ger een besliste uitspraak had gedaan in dezelfde zaak, Het onderzoek had disciplinair kunnen geschie den; dan had de minister de veldwachters ook disci plinair kunnen straffen met ontslag, schorsing of verplaatsing. Overigens heeft de heer Tr. geen aanmer king op 's ministers houding; Z.E. kon misschien moei lijk anders doen dan hij deed; zelfs is hij den minister zeer dankbaar voor de verstrekte uitgebreide inlich tingen. Edoch de heer Tr. kan zich niet neerleggen b\j de thans gevolgde wijze van onderzoek, waaruit wt zijn gewaar geworden dat er geen aanleiding tot een strafvervolging bestaat, maar waaruit volstrekt niet geileken is dat de Papendrechtsche politie vrij uitgaat. De heer Troelstra stelt daarom voor te benoe men een commissie van 5 leden in verband met deze motie; ,.De Kamer besluit dat de door de Regeering over gelegde bescheiden betrekkelijk het optreden der politie te Papendrecht een bepaald onderzoek vordert en gaat over tot de orde van den dag." Dat nieuwe onderzoek viel volstrekt niet in den smaak van den heer LOHMAN; deze was van oordeel dat de zaak ligt buiten de bevoegdheid der Kamer. Naast een rechterlijk onderzoek is een disciplinair onderzoek onbestaanbaar; bovendien waarover zou dat disciplinair onderzoek moeten gaan: over ouwe-vrouwen praatjes of over vermeende feiten in de couranten door anonieme schrijvers? De rechter heeft uitspraak in deze zaak gedaan en daarnaast is ieder ander onderzoek uit den booze. In een zeer scherpzinnige rede toonde de heer LIM BURG het onhoudbare aan van de bewering des hee ren Lohman, dat de Kamer onbevoegd zou zijn een nieuw onderzoek in te stellen, naar het beleid der politie te Papendrecht. De Rechter kan het non liquet uitspreken, maar zeer goed mogelijk blijft dan nog de mogelijkheid bestaan voor den minister om discipli nair te straffen. De heer Tr. wil alleen een bundel stukken, ten onderzoek stellen in handen van een commissie. Er zijn disciplinaire vergrijpen die niet strafrechterlijk kunnen vervolgd worden, maar wel dis ciplinair gestraft. Er is ook naar de meening van den heer LIMBURG alle reden het voorgestelde disciplinair onderzoek in te stellen, omdat hij na grondige bestudeering der stukken niet overtuigd is van de schuld der veldwach ters maar wel van het feit dat het met de politie te! Papendrecht niet.in orde is. Om dit aan te toonen 1 wijst hij er op dat 12 Papendrecnters onder eede hebben verklaard te zijn mishandelddie 12 mensehen spreken de waarheid of er bestaat een affreus com plot tegen de politie. Een advocaat heeft den heer Limburg verklaard dat hij in deze zaak tot het uiterste zou volhouden; dat hij na een onderzoek te Papen drecht terugkwam met een gevoel alsof hij in Rusland was geweest. Notabelen te Papendrecht dringen aan bij Kamer leden om een nieuw onderzoek. De heeren REGOUT en TYDEMAN en daarna de MINISTER zijn allen tegen de motie. De heer Regout omdat het hier betreft feiten die alleen strafrechter lijk kunnen worden gestraft en de rechter daartoe geen termen heeft gevonden. Van een beoordeeling dezer uitspraak, daarover zijn allen het eens, behoort de Kamer af te blijven. Een disciplinair onderzoek kan hiernaast niet plaats hebben; bovendien zou bij de bespreking daarvan de Kamer toch weer moeten tre den in een beoordeeling van rechterlijke uitspraken. Wel had ook de heer Tydeman geen vertrouwen meer in het optreden der politie, maar was toch op dezelfde motieven als de heer Regout tegen de motie. De Minister oordeelt dat te veel gegeneraliseerd I wordt; ieder geval moet op zichzelf beschouwd wor- j den en de minister gaf later want bij deze motie- 1 behandeling wilde de voorzitter het niet toelaten een andere lezing van de feiten door den heer Troel* stra verhaald. Welnu de feiten in de Papendrechtsche zaak moesten strafrechterlijk onderzocht worden en zijn niet ontvankelijk bevonden. Nu zou het toch al te mal worden als de minister tegen de politie zei: er is geen grond voor openbare behandeling gevonden, maar toch zal ik jelui straffen. De heer SCHOKKING gaf den heer TROELSTRA aanleiding zijn motie te wijzigen; immers de heer Schokking zou, indien de Kamer revisie kon gelas ten, voor deze revisie stemmen; zou ook geen bezwaar hebben tegen een onderzoek naar het optreden der politie te Papendrecht, maar was toch tegen de motie. Om tegemoet te komen aan veler wensch en de zaak niet te laten afstuiten op staatsrechterlijke be zwaren verandert daarom de heer Troelstra zijn motie aldus: „De Kamer, overwegende dat naar de vraag of in het algemeen de politie te Papendrecht aan redelijke eischen voldoet, een ambtelijk onderzoek gewenscht is, gaat over tot de orde van den dag." De heeren LOHMAN en REGOUT hebben nu geen constitutioneele bezwaren meer maar oordeelen dat er geen feiten genoemd zijn; de heer Regout voegt er nog bij dat hij zijn stem afhankelijk wil stellen van 's ministers wensch en de heer SCHOKKING raadt den minister aan een ambtelijk onderzoek in te stellen dan kan de motie-Troelstra vervallen. Dezen raad, die zeer goed was, volgde de minister niet op. Hij verklaarde geen onderzoek te kunnen instellen naar zaken die reeds onderzocht waren. Hij was echter be reid, indien nieuwe feiten zich voordeden, maatregelen te nemen. Intusschen waren, het is Vrijdagmiddag, vele leden op reis gegaan en van alle zijden begonnen de heeren de politiek te ruiken. Er scheen kans op aanneming van de motie-Troelstra, vooral toen de heeren SCHOK KING, DE WAAL MALEFLJT en TYDEMAN er zich voor verklaard hadden en dat zou dus heel gevaarlijk kunnen worden voor rechts, omdat de minister een onderzoek naar reeds onderzochte feiten voor onaan nemelijk had verklaard. Laat ons de zaak uitstellen, zei de heer LOHMAN,- die het gevechtsterrein had overzien en zijn gedunde phalanx niet in staat achtte weerstand te bieden aan een aanval van links, vooral nu hij steun van zijn eigen vrienden miste; 't is een moeilijke kwestie, a 1'improviste, politieke motie, eerst drukken De VOORZITTER wil wel uitstellen, niet stemmen... De heer BORGESIUS zegt dat maar gestemd moet worden links voelt zich sterk en hoopt op een poli tiek fortuintje al is het er een met een luchtje met de mllltiewet werd ook wel de stemming op rtj- dagmiddag doorgedrevenbr..ht De heer LOHMAN. om aan een stemming kracht te ontnemen, meent dat er geeu stemming noodig zijn, na de verklaring van den minister... De heer TROELSTRA blijft zijn motie handhaven... Zij wordt aangenomen zonder stemming, onder groot rumoer in de Kamer. „„j. De motie-Troelstra aangenomen, niettegenstaande feitelijk het onaannemelijk van den minister weer klonken had! Het is heden vreemd toegegaan in de Kamer, door het te vroeg wegloopen der volksvertegenwoordigers, door het ontactisch volhouden door den minister, daar toe aangezet door den heer Lohman en de zucht naar echec dat tenslotte links dreef tegen rechts, al was ook oorspronkelijk de bedoeling goed. De minister zal wel doen wat de motie verlangt en zich daarbij houden aan den daarin uitgesproken wensch los van de toelichting. Vette koeien, waren matig vlug met eene prtjSv«T hooging van 1 cent per K.G. De lieer K. Jonker van Barsingerhorn verkreeg de hoogste markt. De handel in stalvee is afgeloopen. Hoewel de markt daarin iets vlugger was kwamen er in de prijzen geen verbete ring. Vette schapen blijven prijshoudend, met een trekkende markt De aanvoer van overhouders was weder belang, 'rijk. De markt was iets williger. Vette varkens waren bij een kleinen aanvoer vlug De noteering stond 14 a 1 cent hooger dan verleden week. POLITIE. Ter secretarie dezer gemeente zijn Inlichtingen bekomen omtrent twee achtergebleven overhouders, en worden inlichtingen verzocht omtrent twee vermiste overhouders. allen op de weekmarkt van 26 Novem ber 1908. Onze kaasmarkt. Nu onze kaasmarkt voor dit jaar is afgeloopen ge ven wij eenige vergelijkende cijfers over 1907 en 1908 ten beste. De aanvoer van 1 Oct. tot 15 Nov. bedroeg 61 sta pels met een gewicht vau 15892 K.G.; in 1901 kwamen in die 6 weken 69 stapels zwaar 23095 K.G. aan de markt. De geheele aanvoer bedroeg in 1907 1184 stapels wegende 461.145 K.G. en in 1908, 582 stapels zwaar 186.799 K.G. Van de markt. Zij verschilden nog een kwartje op een koppel over houders van 12 stuks. De koopman scheen geen plan te hebben, dat kwartje toe te geven, en de boei nog minder om het te betalen. Zoo stonden ze voor elkan der. Ten einde den boer van de goede qualiteit te over tuigen, werd de beste uit het hok gepikt, met de uit- noodiging om die eens op te lichten. De boer wou de proef liever op de slechtste nemen, zoodat deze buiten bet hok kwam. Terwijl de boer het beest weer in het hok wil zetten, legt de koopman die aan de binnenzijde staat, zijn hand tegen den buik, door welke drukking een vrij zwaar tegenwicht ontstaat. „Nou," zegt de koopman triomfeerend, „wat zeg je er van?" ,,'t Gewicht valt me niet af," is 't antwoord. „En dat is nu nog maar de minste," zegt weer de koop man. 't Gevolg was, dat de boer toeslaat en de koopman zijn handdruk met 12 kwartjes betaald krijgt. Kerkelijke verkiezingen. De uilslag der kerkelijke verkiezingen bij de Herv. Kerk alhier was als volgt; Herkozen tot diaken de heer P. J. Cats; gekozen tot ouderlingen de heeren H. A. baron Colloi d Eseury en D. Stolp; gekozen tol regent van het Weeshuis de heer J. Schoorl. Veulenmarkt. De aanvoer van paarden was op onze veulenmarkt van 26 November als volgt: 40 veulens f 110 tot f 140; 35 ketten f 60 tot f 160; 30 anderhalljarige paaiden l 150 tot f 250; 20 rijtuig- paarden f 250 tot f 400 70 werkpaarden f 80 tot I 200 40 slachtpaarden f 50 tot f 110. Was de aanvoer grooter dan verleden jaar, de kwa liteit was over het geheel minder. Gebrek aan gehalte, gaf gebrek aan handel. Voor „uitschot" zijn meestal geen liefhebbers, of het moet 'n heel koopje zijn. De handel was alzoo zeer stug Salarisregrliug der Onderwijzers. Zooals onzen lezers bekend kan zijn, is door onder wijzers aan onze openbare Lagere school indertijd bij H. M de Koningin niet-goedkeuring gevraagd van de door onzen gemeenteraad vastgestelde verordening re gelende de jaarwedden der ouderwijzers. De uitslag is voor de onderwijzers zeer verheugend, niel zoozeer uit een finantieel oogpunt, als wel ten opzichte van de zedelijke overwinning die zij heb ben behaald. 11. M. de Koningin heeft de verorde ning niet goedgekeurd en f 25 meer gegeven aan ou derwijzers met 20 dienstjaren en f meer aan onderwijzers met 15 maar minder dan 20 dienstjaren. Hieronder volgt het Koninklijk Besluit Beschikkende op het beroep, ingesteld door M. Vis ser, A. Koning P. Wankel en A. J. Korff, onderwijzers aan de openbare lagere school te Schagen, tegen liet besluit van Gedeputeerde Staten van Noorhollaud, d.d. 24 Juni 1908, no. 48, waarbij het besluit van den Raad der gemeente Schagen, d.d. 25 Februari 1908, tot vaststelling van eene verordening, regelende de jaar wedden van het hoofd en het verder onderwijzend personeel der openbare lagere school in die gemeente, is goedgekeurd; Den Baad van State, Af deeling voor de Geschillen van Bestuur, gehoord, advies van 21 October 1908, no. 259; üp de voordracht van Onzen Minister van Binnen- landsche Zaken van 31 October 1908, no. 9437, af- deeling Lager Onderwijs; Overwegende, dat volgens artikel 1 dezer regeling de jaai-weude der onderwijzers die het hoofd dei- school bijstaan bedraagtmet minder dan drie dienst jaren f 600, met drie en meer, doch minder dan zes (dienstjaren f 650; met zes en meer doch minder dan negen dienstjaren f 700; met negen en meer doch minder dan vijftien dienstjaren f 75u; met vijftien en meei' doch minder dan twintig dienstjaren f 787.50; met twintig en meer dienstjaren f 825; dat Gedeputeerde Staten van Noordholland, niette genstaande de door M. Visser en 5 andere onderwij zers tegen de regeling uitgebrachte bezwaren, bij be sluit van 24 Juni 1906, no. 48, het raadsbesluit waar bij zij is vastgesteld hebben goedgekeurd; dat tegen het besluit van Gedeputeerde Stalen de onderwijzers M. Visser, A. Koning, P. Winkel en A. J. Korft bij Ons beroep hebüen ingesteld, daarbij aan voerende, dat hunne belangen in de regeling niet vol doende zijn behartigd; dal van de verhoogde Rijks bijdrage slechts een gering gedeelte ten voordeele van de onderwijzers komt; dat de toestand der gemeenle- financien eene hoogere salarieeruig toelaat; Overwegende, dat de regeling aan redelijke eischen voldoet, voor zooveel zij de onderwijzers betreft met minder dan vijftien dienstjaren; dat het echter geene aanbeveling verdient, de ver- hoogingen bij het bereiken van den vijftienjarigen en van den twintig-jarigen diensttijd slechts f 37 50 te doen bedragen, terwijl de drie daaraan vooraf gaan de verhoogingen na 3, 6 en 9 dienstjaren op f 5ü zijn gesteld, en zulks te minder, nu tengevolge van dat lagere cijfer, een onderwijzer met 20 en meer dienst jaren niet meer dan het wettelijke minimum zou ge nieten 6 Gezien de Wjet tot regeling van het Lager Onder- WIJS Hebben goedgevonden en verstaan: de jaarwedden van de onderwijzers die het hoofd R E O L A E S Gij zult de gezondheid van Uw kinderen in de waag schaal brengen, indien gij er niet nauwkeurig achl op slaat, of zich geen verschijnselen van nierziekte voor doen. Onder deze verschijnselen noemen wijzwakte op de blaas, moeite om de afscheiding der nieren op ie houden, en rugpijn. Nieraandoening komt veel voor bij kinderen en wordt somtijds overgeërfd. De heer C. Zonderland, Dampad 43b te Zaandam, meldt ons: „Met genoegen geef ik U onderstaand ge tuigschrift, want het behelst de genezing van mijn dochtertje, (hetgeen ik aan Koster s Rugpijn Nieren Pillen te danken heb. Het kind sukkelde namelijk reeds een paar jaren aan pijnen in den rug en had het bovendien veel last van hoofdpijn. Haar slaap was onrustig, zij had een ongezonde gelaatskleur en was altijd landerig en zonder lust tot iets. Leeren kon zij niet goed en toen wij haar zoo achteruil za gen krabbelen, besloten wij haar eens Foster's Rug pijn Nieren Pillen te laten innemen. Onze hoop op beterschap voor ons kind Werd niet beschaamd Van het begin af aan konden wij zien, dat de pillen haar goed deden en nu zij eenige weken Uw pillen ge bruikt heeft, is de pijn geheel bedaard. Haar eetlust is veel beter geworden evenals de slaap en haar gele kleur is verdwenen. Hel is opnieuw een sprekend be wijs voor den goeden invloed van Foster's Rugpijn Nieren Pillen." Een half jaar lanter schrijft men ons: „De gezondheid van mijn dochtertje, thans elf jaar oud Jilijft goed. Zij is veel sterker en lustiger geworden en zij weet weinig of niets meer van pijn in den rug." vw.g.) C. ZONDERLAND. Ziet voor U zelf, dat de juiste naamFoster's Rug pijn Nieren Pillen op de doos, die gij koopt, ver meld staat. Zij zijn te Schagen verkrijgbaar bij den Heer J. ROTGANS. Toezending geschiedt franco na ontvangst van postwissel 5 f 1.75 voor één of f 10 voor zes doozeu. O Een beroemd Fransch schrijver, Souvestre.heeft ge zegd „De maag is een slavin, die genoodzaakt is al les in zich op te nemen wat inen haar toedient, inaar die zich later wreekt over deze ongerechtigheid met de sluwheid en wreedheid aan eene slavin eigen." Dit gezegde bevat waarheid. Denk eens aan de groole verscheidenheid van voedsel en drank, die ge des daags en des avonds verorbert, nu eens warm, daii weer koud, dan zuur, dan zoet, dan weder bitter en vetachtig. Soms zijn die spijzen van slechte hoedanig heid en soms ook zijn ze te goed, zoodat ge eene overdadige hoeveelheid er van gebruikt, en de arme maag is genoodzaakt tot zich te nemen, wat ge er verkiest in te brengen. Geen wonder daarom dat deze arme slavin zich ten laatste wreed toont en wTaak neemt door U hevige pijnen te veroorzaken, gepaard met zwakheid, zenuwachtigheid en ellende; daarna vol gen lange jaren van lijden, gebrek aan eetlust, hoofd pijn, hartkloppingen, slapeloosheid, winderige opgebla zenheid van maag en ingewanden, rheuniatiek en jicht, zoodat het L ten slotte lot een last wordt. Ja, de stille slavin Uw maag komt in op stand, omdat de Natuur de maag nimmer tot zulk eene behandeling bestemde en zij wreekt zich door vergiftige zuren voort te brengen uit heizelfde voed sel dat U gezondheid en een lang leven behoorde te geven. Indien ge in dezen ellendigen toestand verkeert, zul len Moeder Seigel's Tabletten, het wereld-beroemde plantaardige geneesmiddel, U genezen en Uwe gezond heid bevorderen, want dat geneesmiddel helpt het Spijsvertering? proces op eene volkomen natuurlijke wijze. De heei' G. P. Groothuijse, wonende Aujelierstraat. 131, Amsterdam, schrijft ons: „Sedert 10 jaren was ik sukkelende tengevolge van Slechle Spijsvertering, ik leed voortdurend aan benauwdheden en hevige pijnen gepaaid mei een akelig gevoel van volheid, drukking en zwaarte in de maag alsof er, om zoo te zeggen, een steen op lag. Voortdurend had ik last van aanval len van duizeligheid en het loopen viel mij uiterst moeilijk. Mijn maag kon geenerlei voedsel inhouden en ofschoon ik alle mogelijke medicijnen gebruikte, bemerkte ik nimmer eenig spoor van genezing of ver lichting totdat ik eindelijk Moeder Seigels Tabletten probeerde. En die hebben mij genezen en gelukkig ge maakt." Moeder Seigel's Tabletten zijn verkrijgbaar bij alle Drogisten en bij de voornaamste Apothekers. Prijs f 1.50 per fleschje Te Schagen verkrijgbaar o.a. bij den heer J. ROTGANS; te Anna Paulowna bij den heer D. ZONte Den Helder bij de firma DE HIK BIERSTEKER, Keizerstraat 93. voor de onderwijzers met vijftien en Ineer doch irun- dei dan Iwmlig dienstjaren, welke f 800, en die voor reJSl^Tr?8 Vün dA ^«^riften der wet lol S!ulageI' 0n(ierw'Js zal door den Raad dei gemeente Schagen, onder goedkiunna van Gede pueerde Staten van Noordholfund Sn* kumï. S LÜ,rden w eiken liedeige- dnv Miuister van Biflnenlandsche Zaken is belast met ~e uitvoering van dit besluit, wj u-van afschrift zal worden gezonden aan deii Raad van Suite afdec hng voor de Geschillen van Bestuur. et Het L o o, den 4 November 1908. (gel.) W1LHKLM1NA. Markt. wa°eveUekk„^nDOnderdu8 WUS VrU althaa» wat vette koqren en varkens betreft. Oude Aiedorp Vergadering van de IJsclub „Oude Niedorp en Om streken gehouden op 27 November 1908, des avonds ten'7 uur in hel lokaal van den heer T. de Jong- -r ^oordig 12 leden. Nadat de voorzitter, de lieer Rooljes. de vergadering had geopend eu de notulen van de voorgaande vergadering, na lezing waren goed gekeurd, kwam aan de orde .rJ^„oCm!lerzoek rekening over het afgeloopen jas' 1907-08. De heeren P. Blokker en A. .Vlifts, daartoe door den voorzitter aangewezen, hebben die rekening nauwkeurig onderzocht en keurden dezelve in orde met een voordeelig saldo groot f 137.14'/». Ontvangen was, (mei inbegrip van hel saldo 1906 -07) f 198.W1/»' uitgegeven f 61.41. üp ik Rijkspostspaarbank was plaatst 1 136.10; zoodat in kas moest zijn en was f De voorzitter bracht dank aan den scori-penningum®*.., den lieer M. KoQijman voor zijn goed beheer, secretaris deelde mede, dat de vereeniging in he' geloopen jaar 72 leden telde; l9„ ie verkiezing van een bestuurslid in de plaats den heer A Barl, volgens rooster niet direct he r raal. a een tweede vrije stemming werd de G. Liefhebber met 7 van de 12 uilgeLrachte sten"* benoemd; de heeren Jb. Bood en D. Kriller, kwg i cspt'ctievtlijk 3 en 2 stemmen. De benoeming i'i n 1 Liefhebber aangenomen. Hel jaarverslag van den Ijsbond „H. N." werd kennisneming aangenomen ot jls r 1 !x'r, onder Pz. kreeg vrij man j;,, <«- a gevaardigde naar de algemeene vergadering, <>ur- houden zal worden op den 13 December a.s. Ie HM" end. r >fjj|5 Bij de gewone rondvraag stelde de heer M vooi om in dezen winter even als in den vorig®» ^4 een wedstrijd Ie houden Mei algemeene stem®» i voorstel aangenomen, en de regeling aan stuur overgelaten.

Schager Courant | 1908 | | pagina 2