AIickei Nieus- Ataititit- LnttiiiUii «52ste Jaargang. No. 4420 Uitgeverss TRAPMAN Co. EERSTE BLAD. Binnenlandsch Nieuws. Provinciale Staten fan Noord Holland* Donderdag 10 December 1908 Bureau SCHAGEN, Laan O 4. lntero. Telephoon No. 20. Bekendmakingen COURANT. Dit blad verschijnt tweemaal per weekWoensdag- en Zaterdaga vo n d. Bij inzending tot 's morgens 9 ure, worden ADVERTENTIËN in het eerstuitkomend nummer geplaatst INGEZONDEN STUKKEN één dag vroeger. I— Prijs per jaar f 3.—. Franco per] post f 3.60. Afzonderlijke nummers 5 Cent. ADVERTENTIËN van 1 tot 5 regels f 0.25 iedere regel meer 5 Ct. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Uit nummer bestaat uit twee bladen. (■einrrnte SC II HiKiV'. O Hoe is dat mogelijk? De heer Mann wenseht den heer De .Moor nader in te lichten. Het verzoek der N. S. T. "Maatschappij, gericht aan de verschillende besturen, dus aan de aan deelhouders, om storting van 10 pet. van hun aan deel, is niet door allen ingewilligd. Ook de Provincie heeft niet gestort, en daarom ook Warmenhuizen nier. De Provincie heeft niet gestort, omdat de Maatschappij nog geen geld noodig had, en zij ook nog niet zeker was, dat het Rijk het gevraagde zou toestaan. En Inrichtingen, welke gevaar, schade of hinder kunnen daar de Maatschappij betrekkelijk geen geld meer noo- veroorzaken. dig had, heeft zij het laten loopen, de ingekomen Burgemeester en Wethouders der Gemeente SCHA- gelden waren ruimschoots voldoende om de noodige GEN brengen ter openbare kennis, dat ter Gemeente- kosten voorloopig te betalen. secretarie ter inzage ligt een verzoek met bijlagen De heer Groot vraagt of Warmenhuizen ook nu van M. J. Hendrikse, timmerman aldaar, om vergun- weder niet zal storten? n>ng tot plaatsing van een gasmotor in zijne timmer- De heer Mann zegt, dat zij nu moet storten, manswerkplaats gelegen aan de Nieuwe Laagzijde, wijk De heer De Moor meent nu de conclusie te mogen B no. 99a. kadastraal bekend in Sectie A, no. 1014. trekken, dat het Bestuur der Tram niet ad-rem handelt. Op Dinsdag den 22 December 1908, des voormid- Waar toch de Provincie weet, dat storting niet behoeft dags te 11 uren, zal ten Raadhuize gelegenheid bestaan omdat de Maatschappij geen geld noodig heeft, mag toch om bezwaren tegen dit verzoek in te brengen en niet worden aangenomen dat de eene aandeelhouder deze mondeling en schriftelijk toe te lichten. meer recht heeft dan een ander. Wij worden dan ook Zoowel de verzoeker, als zij, die bezwaren hebben, geheel onkundig van den stand der zaken gelaten, kunnen gedurende drie dagen, voor het bovengemelde Wat gebeurt er met dat geld?' Rekening en verant- tijdstip, op de Secretarie der Gemeente kennis ne- woording wordt er niet overgelegd, men van de ter zake ingekomen schrifturen. De Voorz. zegt: dat staat uit. De aandacht van belanghebbenden wordt er op ge De heer Mann zegt dat er met het geld niets is vesügd, dat volgens de bestaande jurisprudentie niet gedaan. In de maand Januari zal er een vergadering tot beroep gerechtigd zijn zij, die niet overeenkomstig plaats hebben, waar dan ook wel rekening en verant- art. 7 der Hinderwet op den bepaalden dag voor het woording zal worden gedaan. Gemeentebestuur zijn verschenen, ten einde hunne Na nog eenige discussie wordt met algemeene stem- Lezwaren mondeling toe te lichten. i men goedgekeurd, de gevraagde 10 pet. te storten. Sehagen den 8 December 1908. Aangeboden suppl. kohier hondenbelasting groot 6. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Secretaris, ROGGEVEEN. De Burgemeester H. J. POT. Door de tram overreden. Zaterdagavond heell een ernslig ongeluk plaats ge had op de ringlijn I van de electrische train te L t- reeht. Aan de Abstederbrug op den Tolsteegsingel stap ten twee reizigers uit, broers, van wie er een, ondanks de waarschuwing van den ander,, achter den stilstaan Goedgekeurd. De Voorz. vraagt, of de heeren het goedkeuren, de collecte voor Nieuwjaar, evenzoo te regelen als het vorig jaar. Goedgevonden. Bij de rondvraag zegt de heer De Wit, dat er bij hem dagelijks een paar kinderen ronddolen. Zij gaan niet naar school, de moeder laat ze aan hun lot over, dus groeien deze kinderen verwilderd op. Is hier niets aan te doen? Naar school sturen gaat niet, de onder wijzer kan ze niet hebben, daar de kinderen zulke zeere hoofden hebben, dat het niet is om aan te zien, en voor de andere kinderen bepaald gevaarlijk Na eenige discussie wordt besloten den Voogdijraad 0 hierover aan te spreken, hopende dat er dan krachtig teniet.en1otëeop de^lijn van de tegengestelde richthun ^orten^ingW ook een tramwagen naderde. Inderdaad was van den -anderen kant een tram wagen zeer dicht nabij genaderd; de man werd door dit tramrijtuig gegrepen en geraakte geheel onder den zwaren wagen. Zwaar verwond werd de man opge nomen en naar de klinieken gebracht, waar het slacht offer een uur later overleed. (U. D.) President Castro in Frankrijk. —Parijs, 7 l>ec. Het schijnt vast te staan, dat wanneer president Castro, komende van Santander, te i>oi- deaux zou willeu landen, hem niet zal worden toege staan vrijelijk door het land te reizen. Verklaart hij echter slechts door frankrijk te willen leizen om zich in het buitenland geneeskundig te laten behandelen, dan zal de regeering. naar men gelooft, hem naar de door hem aangewezen greus laten brengen. Wanneer de operatie te Bordeaux zou plaals heb ben. zou men hem onmiddellijk daarna mt het land zetten tenzij Castro alle ten nadeele van Fransche on derdanen genomen maatregelen intrekt. De correspondent van de N. R. Ct. te 1 arijs seint van gisteren De Petit Parisien geeft hedenmorgen opnieuw een officieus communiqué omtrent Castro, waarin woidt gezegd, dat de Fransche regeering de besussing over hare houding tegenover Castro pas openbaai zal ma ken. wanneer men Castro's Landingsplaats zeker weet maar het is van heden af zeker dat deze beslissing zal worden bepaald door Frankrijks rechtmatige grieven. Gemeenteraad Zijpe. a 1(.n„ Vergadering op Dinsdag 8 December lJJo. Aanwezig alle leden. De Voorzit'er zegt, deze vergadering te kunnen ope nen onder oen aangename stemming. Met genoegen vestigt hij zijn blik op het cadeau dat de leden van den Raad. aan de Gemeente hebben aangeboden, üc schilderijen me! de beeltenis van Hare Majesteit de Koningin, en 'dito van Z. K. H. Prins Hendrik, zj waarlijk een sieraad, voor deze, toch mooie raadszaal: de leden hebben door dit geschenk nnj verrast, en wat mi} zo° aangenaam) is deze zaal eer aan gedaan Ik verklaar dan ook deze vergadering voor geopend ine! den innigen wansch, dat het ons gegeven moge zijn nog een reeks van jaren onze blikken op deze schitderiien te hunnen vestigen. Applaus. De notulen werden zonder op- of aanmerkingen vastgesteld. Ingekomen is een schrijven van de onderwijzeres te Buroerbrug. me! verzoek om tegen 1 Januari a.s. eer vol Ontslag uit hare bedekking wegens hare benoeming als zoodanig te Zaandam. Me! algemeene stemmen eer vol ontslag verleend. De voorzitter zegt. dat B. en W, zoo vrij geweest zijn. reeds oen oproeping te doen, ea alreeds een proef 1 De heer Mann zegt, dat hij ook een persoon in de gemeente heeft ontmoet, waar ingrijpen van autoritei ten niet ondienstig zou zijn. Na toelichting bleek, dat spr. hier P. Vries bedoelde. Uit de discussiën bleek echter, dat hier onwil van den persoon zeiven, niet is uitgesloten. Evenwel zul len ook in dezen zooveel mogelijk B. en \Y. optreden, om dien persoon bij de familie te krijgen, die niet on willig is, hem lol zich te nemen. Niets meer te verhandelen, sluit de voorzitter de ver gadering. Wieringeii J.l. Donderdagavond hield de Nutsvereeniging „Oost- Wieringen" in t lokaal van den heer J. Kroon te Oosterland hare bijeenkomst. De zaal was flink be zet. Als sprekers traden op de volgende heeren P. D. Jonkers met „Huiberl en Klaartje"C. G. Post met Edele Wraak''C. P. Bakker met „De Dren keling" en Ds. Reinders met ,,De Amateur photograaf." Hierna leverden de heeren Jonkers, Post en Bakker elk nog een kleine bijdrage. Voordrachten en bijdragen werden met alle aandacht gevolgd en verwierven veel applaus. Beslolen werd den datum van den volgenden nuts- avond over te laten aan het bestuur. Hierna sloot de voorzitter de heer Ds. Reinders onder dankzegging voor de medewerking voor dezen hoogst gezelligen avond en voor de groote opkomst, deze bij eenkomst. (Door omstandigheden eerst heden geplaatst.) Wieringen. Na afloop der morgengodsdienstoefening werden j.l. Zondag te Den Oever tot ouderling en diaken der Herv. Kerk van Oosterland Stroe en Den Oever herkozen de heeren J. Ivoorn Jz. en J!>. N. Keijzer, beiden met 13 van de 16 uitgebrachte stemmen, 3 stembriefjes wer den blanco ingeleverd, belden namen hunne herbenoe ming aan. Valkoog. Bij de Zondag j.l. gehouden ringrijderij op fiet sen, bij den heer G. v. Bodegraven alhier, werd de le prijs gewonnen door den heer K. C. Brouwer, Zij per Dijk" 2e pr. door Joh. de Waard te Sschagerbrug, 3e pr door J. Sleutel te Sint Maartensbrug. Een gezellig bal besloot den dag. Hoogwoud Dinsdag j.l. had alhier de verkiezing plaals van een Voorzitter en Hoofdingeland voor de banne Hoog- en Aartswoud, wegens periodieke aftreding van de heeren C. Pijper als voorzitter en K. van Diepen Dz. als hoofd ingeland. welke laatste te kemieu had gegeven, dat hij voor eene herbenoeming niet in aanmerking wenschte te komen. Aan de stemming namen 119 kiezers deel, tezamen uitbrengende 251 s.emmen. Hiervan werden voor den hoofd der school een uneai upgemo-y~ *-~ - ouepeu u/.. z mej. P. A. Roos te Amsterdam; 2. mej. \V 5>- Uverbeek heer c pijper, te Zaandam; 3. mej. A. C. Cremer te IJminden. Mei Voor Hoofdingeland werden uitgebracht: op den heer algemeene stemmen werd benoemd mej. P. A. Roos Jong 116 stemmen, D. van Diepen Jnz. 8i£ te Amsterdam. ushllk K. van Diepen Dz. 2, C Pijper 2, P. Kooij 25, J. Nu volgt benoeming Regenles Algemeen VVeesnuis, j^Jora [vz 3 Donker 11 en C. Klaver 1 stem, zoo wegens aftreden van mej. Best-de Graaf (herkiesbaai ef een herstemming moet plaats hebben tusschen Met algemeene stemmen wordt deze herkozen. Hierna verkiezing Regent voor het Armbestuur, we gens aftreden van den lieer J. Louwe Albr. (herkies baar). Met algemeene stemmen herbenoemd. de heeren D. van Diepen en M de Jong. Gewapend beton. Het tijdschrift Scientific American bevat een opstel Verkiezin» fel van de schoolcommissie, wegens het van de hand van J. A. Fitzpatrick, waarin een tref- v 1 i-, «avi. 0 j „4-14- -i/-, tirnnlt mooo-oilor.lil van liot wOPVl'hfhn van liedanken van den heer J. Raat. fend staaltje wordt meegedeeld van het wegvreten van Aangezien' dit onverwachts is' opgekomen, hebben stalen stutbalken welke gedeeltelijk iu beton waren wij zegt de voorz., nog geeu persoou op 't oog, die gevat, door vochten met aanzienlijk zoutgehalte. Hei die plaats zou kunnen en willen innemen, daarom stel beton had die vloeistof als t ware opgezogen en mee ik den Raad voor, deze benoeming tot een volgende vergadering aan te houden. Alzoo besloten. Ingekomen een brief van de Noorder Stoomtrammaat- s' happij. met verzoek, om voor 31 Dec. 1908 te stor ten 10 pet. van het verhoogde aandeel zijnde 5500; dus te storten 1 550. De heer De Moor zegt, niet tegen die storting te zijn, doch het bevreemdt spr., dat niet alle aandeel houders hun 10 pet. hebben gestort. Spr. meent zeker het staal in aanraking gebracht. De invretende werking van de zoute vochten was buitengewoon krachtig geweest op het harde (mangaan- houdende) staal. De smeedijzeren houten hadden aan de vloeistof veel meer weerstand geboden. En toevallig vinden wij heden in een der Duitsche couranten een waarschuwing tegen het gebruik van gewapend beton. Die mededeeling komt hierop neer, dat gewapend langzame electrolytische processen, die op den duur vernietigend werken. Verder zijn zegt het blad in den laatsten tijd verscheiden gevallen bekend geworden van de ver wording van de harde betonmassa in veenachtigen bo dem tot een brij-aehtige weeke massa. In sommige gevallen Is ijzerkies, in andere koolzuur het bestanddeel van den bodem, dat het kwaad teweeg brengt. Het gebruik van gewapend beton in veen en moerasachtigen bodem kan dus in die gevallen gevaar opleveren, schijnt het. Wieringen. Ons Visschersfonds vergaderde j.l. Zondagnamiddag op de bovenzaal der Herv. Kerk te Hippolytushoef met 33 leden, onder presidium van den heer Jb. Kap- tein. Na opening volgde lezing der notulen door den secretaris den heer S. P. de Vries, welke werden goed gekeurd. Hierna bracht de secretaris de vergadering zijn dank voor de hem verleende gratificatie groot f 25. Aan de orde was nu rekening van den penningmees ter, den heer D. Jb. Koorn. De ontvangsten waren 353.09. de uitgaven 53.71, alzoo een batig saldo groot 299.38. Dit saldo gevoegd bij het nog in kas j zijnde groot 2104.60% maakte te zamen 2403.98%. Hiervan was belegd op de rijkspostspaarbank 962.44, uitgezet op hypotheek 1 1300, zoodat zich in kas be- J 1 vond 141.54%. Verder deelde de penningmeester mede dat na 1 Dec. j.l. nog ongeveer 20 is ont vangen, hetgeen op een volgende vergadering zal wor den verantwoord. Onder dankzegging aan den penningmeester voor zijn gehouden beheer wordt de rekening goedgekeurd. Voor zitter deelde mede dat nog 19 kwitantiën onbetaald waren en hiervan drie leden bedankt hadden, zoodat er nog 16 open staan. Voorzitter vraagt, of die leden geroyeerd moeten worden of niet. Besloten wordt deze 16 personen een aanmaning tot betaling voor 1 Januari a.s. te zenden en zoo zij hier aan geen gevolg geven, over te gaan tot royement. Hierna vraagt voorzitter of het fonds lid moet blij ven van de vereeniging tot bevordering der Zuider- zeevisscherijbelangen. Na eenige discussie besluit men lid te blijven. Voorzitter stelt voor om van vergaderlokaal te ver anderen, aangezien deze plaats per jaar 5 aan huur kost, waarbij nog komt voor iedere vergadering die er gehouden wordt, aan vuur en licht 1. Volgens voor zitter zou er bij den een of anderen kastelein wel een koepel voor dit doel te verkrijgen zijn. Bij stemming besloot men het oude vergaderlokaal te behouden en bij het Herv. kerkbestuur te verzoe ken om vermindering van huur. Na nog enkele huis houdelijke punten te hebbon behandeld sloot de voor zitter de vergadering. Wieringen. Van den sedert 26 Nov. j.l. vermisten jongeling Hermanus Duijnker is nog geen spoor ontdekt. Wieringen. Naar wij vernemen geeft de gymnastiekvereeniging „T.O.K.I.D.O." te Anna Paulowna in de maand Januari a.s. een openbare uitvoering in 't lokaal van den heer H. C. Engel. Landverhuring N. Niedorp. Verhuring van 9 perceelen weiland (kerkeland) bij den heer C. Kooiman te N. Niedorp (vanwege de Ned. Herv. kerk) op Dinsdag 8 December 1908. 1. Noordeinde van het Middenstuk, 2.51.90 H.A., ver huurd aan Jb. Bakker te N. Niedorp voor f 174. Voor heen K. Koomen Cz. voor 140. 2. Noordeind van het Oosterstuk, 1.21.60 H.A., Huur der Jn. Kruit voor 94. Voorheen J. Kruit voor 90. 3. Znideind van Halebosch, 1.35.25 H.A. Huurder J. Strijbis te N. Niedorp voor f 100. Voorheen J. Strijbis voor 95. 4. Het Papenweidje, 1.48.00 H.A. Huurder Jn. Bak ker te N. Niedorp voor 176. Voorheen A. Bakker voor 120. 5. De Oosterjager, 2.63.90 H.A. Huurder Aldert Pater te N. Niedorp voor 200. doorheen G. Meereboer voor f 182. 6. De Middeujager, 2.73.40 H.A. Huurder G. Jonker te N. Niedorp voor f 160. Voorheen F. Brouwer voor f 147. 7. De Kieftenbosch, 1.98.50 H.A. Huurder F:. Brouwer te N. Niedorp voor 150. Voorheen F. Brouwer voor 162. 8. Zuidend van het Oosterstuk, 2.03.30 H.A. Huur der P. Doorn te N. Niedorp voor 140. Voorheen J. Heinstman voor 130. 9. De Oosterjager, 1.84.30 H.A. Huurder G. Jonker te N. Niedorp* voor f 132. Voorheen G. Jouker voor 132. 1848—1908. Het Departement Winkel der Maatschappij tot Nut van 't Algemeen herdacht gisterenavond zijn zestigjarig bestaan. Het is herdacht in de beste beteekenis van het woord. Ernstig is er door e en inleider gewezen op den in vloed, dien het departement ook nu nog hebben kan op de opvoeding en ontwikkeling van het kind naar hoofd en hart, indien het huisgezin in innig contact met de school daartoe medewerkt. In onze dagen zoo dringend noodig. Willen wij onze volksschool het ideaal van den stichter der Maatschappij hoog hou den, krachtig maken, om den strijd tegen confessionnis. me en clericalisme met eere vol te houden, dan moet, r.aast de ontwikkeling van het intellect, het bewust zijn van moraliteit bij het kind veel meer dflui helaas geschiedt, worden wakker gemaakt. En dat is in de allereerste plaats het werk van het huisgezin, dat door voorbeeld en woord in het jonge kinderhart de zaden strooit van alles wat schoon en goed en boveii alles rein is, en doodt en vernietigt de kiemen, die de voorboden zijn van botte onverschilligheid en verkeerde begrippen van eerbied, gezag, ontzag. Dan zal het de school gemakkelijker vallen, om naast de ontwikke. ling van het verstand, de begrippen van maatschappe lijke en christelijke deugden in het kinderhart vast te leggen. Het was een goede gedachte van het dept. geweest, de leden van de afdeeiing Winkel van de vereeni ging Volksonderwijs uit ie noodigen dezen avond bij te wonen. Velen hadden daaraan voldaan. te weten, dat Warmenhuizen nog niets heeft gestort., beton bij de inwerking van zeewater blootstaat aan I Aan beiden de heerlijke taak om, de handen ineen, daartoe mee te werken en op te wekken; huisgezin en school in een verbond strevende naar de ontwikke ling van het kind, naar hoofd en naar hart. Goed bezet was de vriendelijke zaal van den heer Wit. Aangenaam, opgewekt en gezellig de toon, die den geheelen avond bleef aanhouden. Wat er ook al niet geboden werd! En alles met eigen krachtenEn dat is toch maar het ware; Gezelligheid brengt het als van zelve mee. Waardeering bovendien. Wat er gegeven werd op muzikaal gebied, op dat van voordracht, van zang, het was alles zoo goed en die er aan meewerkten, ze deden het met een opgewektheid die het bewijs gaf van het willen en kunnen: dezen avond van het 60-jarig dept. tot een bijzonder mooien te maken, waard om in de herinnering voort te blijven leven! Ons dept. vierde een waardig feest' Verdiend was de dank, die door den voorzitter werd gebracht aan allen, toen het uur van scheiden sloeg het midder nachtsuur was reeds voorbij en ieder ging naar huis met den indruk, dat het dept. wel oud werd, maar niet verouderde, krachtig en vol levenslust als het nog is, om tot zegen zijner gemeente te blijven wer ken aan en voor de belangen van het algemeen! Uitslaande brand. Twee slachoffers. Maandagavond brak in de Ferdinand Holstraat 150 te Amsterdam, in den sigarenwinkel van den heer Sou- wer, een uitslaande brand uit, die heel snel om zich heengreep, zoodat het geheele gebouw van drie verdie pingen uitbrandde. Bij dezen brand is weder een verlies aan menschen- levens te betreuren. Het echtpaar Pardo, dat de eerste verdieping van het pand bewoonde, vluchtte met een zoon naar den zolder om langs de brandgang een uitweg te vinden. De ongelukkigen zijn evenwel den verkeerden kant uitgeloopen en werden door den rook bevangen. De man en de vrouw waren, toen zij ge vonden werden reeds dood, maar de zoon leefde nog,, hoewel hij reeds bewusteloos en gewond was. Hij werd met -het zuurstof-apparaat bijgebracht en naar het zie kenhuis gebracht. Nadere berichten melden De felle uitslaande brand, welke Maandagavond in de Ferdinand Bolstraat Ie Amsterdam woedde en aan het echtpaar Pardo het leven kostte, heeft zich op verwonderlijke snelle wijze verbreid. Omstreeks half twaalf zocht de commensaal van den sigarenwinke lier Souwer, dat in 't benedenhuis gevestigd is, in den donkeren winkel met lucifers naar een geldstuk dat hij had lalen vallen. Waarschijnlijk heeft hij toen liet smeulende houtje achteloos weggeworpen, zonder te wachten tol het geheel gedoofd was. In ieder geval stond spoedig daarna het geheele voorhuis in lichte laaie. Op het brandgeroep werd het een „redde zich wie kaïv" van alle gezinnen die het huis bewonen. Gedeeltelijk vluchtte men naar beneden, wat de vei ligste weg is in dergelijke omstandigheden, maar de iniuxscheti van de eerste en de derde verdieping zoch ten naar boven een uitweg. Aan de laatsten, de familie Ananias, gelukte dit. Zij bereikten tijdig de branddeur welke naar het aangrenzende perceel leidt, maar de Pardo's twee ouders en de zoon kwamen eerst boven, toen het huis tot den nok vol rook stond. Daar door schijnen ze zóó bedwelmd te zijn geraakt, dat zij op den zolder van hunne huurlieden het spoor bijster raakten. In plaats van dadelijk de trap af te dalen, welke zich in de onmiddellijke nabijheid van de branddeur bevindt, holden zij door, en liepen in hunne verbijstering dood in een afgesloten gedeelte van den zolder, waar zij Ineenzakten en in de door kwaad aardige gassen vergiftigde atmospheer bleven liggen. Toen de brandweer het vuur gebluscht had, en ook op dezen zolder kwamen kijken, vond zij drie leven- looze lichamen. Alleen de zoon kon nog gered worden; de oudei's waren dood. De belde lijken werden door de transportautomobiel van den geneeskundigen dienst naar het Wilhelmina- gasthuis overgebracht; de jongeman werd daarheen per rijwielbrancard vervoerd. Hij was hoogst overspannen, en bracht een onrustige» nacht door. Zijn toestand is echter niet levensgevaarlijk. Dinsdagochtend zijn de Staten van dit gewest in openbare zitting bijeengekomen, uitsluitend ter afdoe ning van het voorstel van Gedeputeerde Staten om trent het huishoudelijk reglement voor het provinciaal gesticht Duinenbosch en van het rapport over de melk- verordening in Noordholland. Wat aangaat het huishoudelijk reglement stond de meerderheid der commissie uit de Staten, die over die voordracht had te rapporteeren, lijnrecht tegen over Gedeputeerden, omdat, waar de laatsten de lei ding over dat gesticht wilden leggen in een hand, n.1. in die van den len geneesheer directeur, de meer derheid der commissie wilde zien aangestuurd op de centralisatie. Naast elkaar kwamen dan ook aan de orde de bepa lingen door Gedeputeerde Staten voorgesteld en de amendementen, door de commissie daarop ingediend. Deze amendementen werden door Ged. Staten over- glenomen en Mr. van Tienen lichtte namens dit col lege toe, waarom. Ook Gedeputeerden wenschten geen alleen machtig directeur. De Staten hadden dit verkeerd opgevat. Hoewel de commissie iets verder gaat dan Gede puteerden meenden te moeten gaan, zullen zij zich niet verzetten, daar de practijk toch zal uitwijzen dat hun opvatting de*, ware is. Het geheele reglement kwam thans, met de amen dementen aan de orde, en na nog verschillende dis cussies werd het zonder stemming goedgekeurd. Omtrent het rapport over de melkvoorziening in Noord-Holland door Gedeputeerde Staten in Juni 1908 Lij de vergadering aanhangig gemaakt, hadden de af- deelingen hun meening geuit en daaruit was gebleken, dat vele leden meer uitkomst verwachten van een preventief optreden der Provinciale overheid, dan van repressieve maatregelen en dat velen het zwaartepunt van de Provinciale bemoeiingen eerder willen zoeken in hygiënische opvoeding van den veehouder en zijn medewerkers, dan in een Provinciale strafverordening. Bij dat afdeelingsrapport waren gevoegd voorstelten van de heeren W. H. Vliegen en Th. M. Ketelaar, die aan Gedeputeerde Staten wilden opdragen het ont werpen van een provinciale verordening met de strek king te waken tegen de verontreiniging van melk, als ook tegen vervoer en verkoop van verontreinigde melK. Een tweede voorstel door den heer F. M. Wibout ingediend, strekte om Gedeputeerde Staten uit te noo digen een Provinciale melkverordening te ontwerpen, I bevattende voorschriften omtrent de melkwinning en het vervoer der melk van de eene gemeente naar dc andere; maatregelen voor te stellen, die voor het toezicht op de naleving dezer voorschriften noodig zijn

Schager Courant | 1908 | | pagina 1