Zondag 20 December 1008 25ste Jaargang. No. 4423 Bureau: SCHAGEN, Laan O 4. Uitgevers: TRAPMAN Co. EERSTE BLAD. Tweede Kamer. BiuiieaUndsch Nieuws. Nederland en Venezuela. 4 CHACE Alieieci Nieïws- T. Mmttitii- s Laillüivllid. Dit blad verschijnt tweemaal per weekWoensdag-en Zaterdag avond Bij inzending tot 's morgens 9 ure. worden ADVERTENTIËN in het eerstuitkomend nummer geplaatst. INGEZONDEN STUKKEN één dag vroeger. Intcrc. Telephoon Mo. 2». Prijs per jaar f 3.Franco per post f 3.60. Afzonderlijke nummers 5 Cent. ADVERTENTIËN van 1 tot 5 regels f 0 25: iedere regel meer 5 Cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Dit nummer bestaat uit vier bladen Na afloop van de algemeene beschouwingen over Oorlog kwamen nog bij de behandeling der artikelen een paar belangrijke voorstellen ter tafel, alle van soc.- dem. zijde afkomstig. hl verband met de wijziging der militiewet die pas door de wetgevend emacht is goedgekeurd, acht de heel TER LAAN de 3e herhalingsoefening niet meer noodig en stelt hij mitsdien voor de som van f 15263 daarvoor uitgetrokken, te doen vervallen. Het geldt de lichting van 1902 die in 1909 haar 3e oefening zal hebben. De minister verzette zich tegen het voorstel omdat juist de lichting van 1902 reeds zooveel faciliteiten heeft genoten, dat met afschaffing dezer laatste oefe ning, de lichting zou blijven beneden bet wettelijk vastgestelde minimum. Het amendt. wordt verworpen met 58 tegen 23 stern- men. Voor steramen de soc.-dem., de vrijz.-dem. en verder de liberalen Zijlma, v. Foreest, Roessingh, Rood- huvzen, Smeenge, de Boer, de Klerk, Blooker en de katholiek Passtoors. Van verschillende zijden werd aangedrongen op ver beteringen voor de marechaussee en geheele overbren ging van het corps naar het departement van Justitie. De heer THOMSON wijst op verschillende misstanden als daar zijn het soldaatje spelen, waardoor veel tijd nutteloos weggaat, de te scherpe discipline, de veel te minutieuse en uitgebreide voorschriften enz. Er worden ook vele klachten geuit die de minister ge makkelijk als onjuist kwalificeert. Steun krijgt de minister in zijn bestrijding der te berde gebrachte grieven van den heer DE STUERS, die er tegen pro testeert dat men in het eenige flinke vrijwilligers corps dat we hebben, van de manschappen jongejuf frouwen wil maken. Her slot van de belangrijke discussie was dat de minister constateerde: Het corps blijft onder Justitie voor politiezaken, voor de tucht onder Oorlog. Een paar millioen ongeveer zal moeten worden uit gegeven voor een nieuw kazernement ten behoeve van een regiment cavalerie dat in N.-Brabant zal ge legerd worden. Als eerste pose komt op deze begrooting voor 76.500, welke som de heer TER LAAN voorstelt uit de begrooting te lichten, omdat de dislocatieplan nen van den minister nog niet eens vaststaan en Z.E. schaffing in den zomer en waterloozing in* den winter. Ook de heer POLLEMA die zijn maidenspeech hield en de heer SMEENGE, die reeds zooveel jaren er voor ijvert, drongen aan op spoedige behan deling omdat er zooveel groote belangen bij de zaak betrokken zijn. De MINISTER deelde mede dal hij ook sympathie voor het werk gevoelt en de behand-ling in de afdeelingen tegemoet ziet. Het schijnt de bedoe ling klein te beginnen om ervaring op te doen. Bij de behandeling der afdeeling spoorwegen had de heer SCHAPER ernstig bezwaren tegen de rede welke gehouden werd door den heer DE MAREZ OYENS, ex-minister van Waterstaat, bij de installa tie der commissie voor de spoorwegexploitatie. Deze voorzitter had nl. geprobeerd dadelijk het cachet op den arbeid der commissie te drukken als zou geen be paalde conclusie genomen kunnen worden en had de voorstanders van Staatsexpl. in de „maling" genomen. Overigens wenschte ook SCHAPER voor zijn district hiei een trein meer, daar een lijntje meer; zelfs rem placeerde hij zijn vriend V. KOL. vragende voor dezen om een halte te Glanerbrug: Zoo deden bijna allen. Men zal ons een opsomming ervan bespareu. Anna Paulowna. Kroon Pz., C. Over en M. Rootjes, die verklaren de ln de vergadering van de afdeeling Anna Paulowna noeming aan te nemen, van het N. O. G. is besloten, die afdeeling op le heffen. Van 'den heer T. C. Bakker te Den Helder is een Eenigenburg. verzoekschrift ingekomen met concessie-aanvrage voor Tot lid van het Dagelijksch Bestuur van dé banne een steenkolengasfabriek maar met 't oog op het zoo- Eenigenburg is Vrijdag 18 Dec. herkozen de heer A. even genomen besluit, zegt de voorz., vermoed ik, dat Borst te Alkmaar, en tol Hoofdingeland de heer A. hierop afwijzend zal worden beschikt, om reden getracht Borst Az. Jr. te Eenigenburg. zal worden een steenkolengasfabriek op te richten in eigen beheer. Met algemeene stemmen wordt afwijzend beschikt. Van de afdeeling Heerhugowaard en Omstreken van Slaap. Wje is nooit in conflict gekomen met een buurman over nachtelijk rumoer? Hoeveel menschen leven niet op een voet van gewapenden vrede met hun buren, Ier zake van blaffende honden, kraaiende hanen, kat ten- of piano-muziek in den nacht"? Voor een groot deel komt dat hiervan, dat velen in ons land slapen als een vfel onvermijdelijke maar toch min of meer belachelijke tijdverspilling beschou wen. Anders dan in Frankrijk, waai" hijzonder veel zorg aan de inrichting van het slaapvertrek wordt be steed. Doch wij zijn in goed gezelschap. Dr. Herman Ten kate noemt in zijn Gids-arlikel over Hearn een heel rijtje groote mannen op, wier leven ten deele be- heerscht werd door hun pogingen zich de nachtrust le verschaffen, zoo onmisbaar voor hun werk. Een enquête, die in ons land. welhaast ondenk baar zou zijn, is door de Revue gehouden: over de wenschelijkheid van slaap. Aan 1 ie ken de mannen als Poincaré, Ribot, Passy, prins Roland Bonaparte heeft het tijdschrift doen vragen hoe zij dachten over veel of weinig slaap; over de hoeveelheid slaap, welke ieder noodig heeft, de inensch in het algemeen, de denkende mensch in het bijzonder. zelf nog niet goed weet waar de kazerne komen zal. Hun antwoorden komen hierop neer. Slaap is het Dat kan dus wachten, meent Ter Laan. herstelmiddel bij uitnemendheid en een gemiddelde slaap De minister deelde mee dat het zijn plan is de van zes uur per etmaal is met voldoende, tenminste mot t-Am1 m o neon o n <lio »-»■»,mm Iwtt^nn m hnn cavalerie te kazerneeren te Tilburg en Breda, of als er bezwaar tegen Breda is dan het geheele regiment te Tilburg. Verwerping van den post zou 's Mi nisters plannen ganschelijk in de war sturen; boven dien de cavalerie moet toch gelegerd worden^ Daarover was men het vrijwel met den minister eens, ook de heer Marchant, die sprak namens de commis sie van rapporteurs. Alleen, meende deze, blijft de vraag waar het regtment moet gestationneerd wor den: in de buurt van Roermond aan de grenszijde van de .Maas of in Brabant, dus aan de overzijde van de Maas. De specialiteiten waren het over deze kwes tie eens weer prachtig oneens: de een zei: de grens moet beschermd door de Infanterie, de ander door de Cavalerie, Wij weten 't niet, maar de minister zei door de Infanterie. Het amendt. Ter Laan wordt ver worpen met 67 tegen 8 stemmen. Voor stemden de soc.-dem. en de heeren Thomson en Reijne. Ten slotte nog het traditioneele amendt., ditmaal door VAN KOL ingediend, om de meerdere uitgaven voor afwerking der Amsterdan.sche stelling, le doen vervallen. Het geldt de afwerking der forten Edaru en 1 ur merend, waarvoor 270 mille noodig is. Onze stelling is toch niets waard, geen knip voor den neus. De vijand steekt den Lekdijk door en de Amsterdammers verdrinken. Dat hebt gemis: uw adviseur, wiens denkbeelden ik zeer goed ken, raadt verkeerd. In 1672 is de Lek dijk doorgestoken, maar Amsterdam "heelt er meer niet voor ménsehen, die met hun lichaam ook hun gedachten willen doen rusten. Ook dit punt oordeelen kunstenaars, litteratoren, wijsgeeren, geleerden, staats lieden bijna eenstemmig. De goede regel is acht uren per dag. En hoewel te lange slaap vermoeidheid kan veroorzaken, de intellectneele en zedelijke eigenschap pen verdooft, en zij die laat opslaan de rest van den dag vaak drooinerig en lui zijn het blijkt altijd toch nog beter te veel dan te weinig te slapen. Bailly, de vermaarde sterrekundige, schijnt le den ken, dal het genoeg is voor hem die slapen wil, zich op een bed uit te strekken en de vuisten en oogen le sluilen. De gelukkige, wien de kwelling van slapelooze nachten vreemd schijnt te zijn gebleven. Men kan meer of minder neiging tot slapen gevoelen zoöals er graden zijn in de begeerte van eten en drinken; maar het is oneindig veel gemakkelijker, onszelf te bevre digen wanneer wij dorstig zijn of eetlust hebben, dan de rust te genieten naar welke wij verlangen en waar aan wij behoefte hebben. Zelfs met een zeer sterken aandrang tot slapen zijn wij volstrekt niet zeker, te zuilen slapen. De oorzaken van slapeloosheid zijn dikwijls van ze delijken aard: zorg in zaken, onrust voor de toekomst, overwerkt-zijn, passie, rouw, en ook berouw". Ander maal is slapeloosheid aan zuiver physisehe oorzaken te wijten. Maar in de meeste gevallen hebben wij er- bewust part noch deel aan dat wij kunnen slapen. Hoezeer de hygiëne over eten en drinken waakt tot den slaap heeft zij haar werkzaamheid nog niet uitgestrekt. Wij kennen nog niet de kunst van slapen. Heerlijke voorschriften geeft Mazade, de schrijver in voordeel dan schade van gehad. De stelling is het eenige dat we hebben en is zoo zwak niet als be- de Revue. Verwijder uw slaapkamer van gerucht; ge weerd wordt: Luxemburg, Pichegru, zelfs Napoleon, bruik er geen kunstlicht, laat er geen dieren, bloemen, vonden haar zeer sterk. Ons polderland is heuscb n oei- overtollige meubelen ep geverfde dingen. Lucht haar lijk te nemen en waar we uu reeds zooveel geld voor j rijkelijk, ook in den winter. Het bed moet flauwelijk de stelling hebben uitgegeven moeten we voleinden, I hellen van het hoofd- naar het voeteneinde; het kus- Aldus de minister en het amendt. Van Kol werd ver- sen niet te groot of te zacht zijn; de dekens licht, de worpen met 44 tegen 21 stemmen. matrassen niet te hard en niet te zacht Slaap twee De oorlogsbegrooting daarna aangenomen met 48 of drie uren na uw elen, zegt dr. Mazade, maar hij tegen 17 stemmen. Tegen de soc.-dem., de vrijz.-dem. erkent, dat zij die veel me! het hoofd werken vol- en de heeren Thomson, Roodliuyzen, Smeenge en Lief- gens prof. Hallopeau na den maaltijd moeten slapen, tinck. 1 eu den hersenen gedurende den geheelen tijd der di- Aan de orde is thans hoofdstuk IX, Waterstaat, het gestie rust geven, hoofdstuk waarover hei allermeest iu de Kamer ge- De geleerde, die een probleem tracht op te lossen, sproken wordt en waarvan het allerminst te \ertellen de wijsgeer, de dichter doen het best, den nacht in valt Het zijn haast zonder uitzondering districtsbelau- tweeën te deelen. d.i. slapen na het eten, één uur in getjes en -belangen; bij dit hoofdstuk heeft ieder den ochtend en dan drie uren lang te werken alvo- afgevaardigde een zaakje voor zijn kiesdistrict op te ,-ells opnieuw naar bed te gaan. Bij groote warmte knappen. We beklagen van harte onzen minister BE- nroet men de siësta, waarvan Clenrenceau zooveel houdt. VERS, iiie op al die vragen antwoord geven moet, njet verwaarloozen beloften moet doen en daarmee vrienden maken, of Het beste is alléén te slapen in 't midden van hel weigerend antwoorden en booze replieken moet stik- bed opdat alle spieren steun vinden. Leg uw armen ken of om belde te voorkomen want van je vrien- njet boven het hoofd, zooals vrouwen veel doen den moet je 't ook niet altijd hebben zoon beetje boe bevallig die ligging ook zij. I^eg uw hoofd zoo om de zaak heen draait. Reeds bij het begin der be- [aag mogelijk, opdat het bloed regelmatig naar de her handeling van het hoofdstuk haddeu zich 70 sprekers .^nen stroome. Strek het lichaam recht uit, buig of laten Inschrijven: rekent men dat allen repliceeren, wat bruis de beenen niet en trek de knieën niet op. in den regel het geval is, dat zich nog eenige spre- Op den rug slapen is niet goed; op de linkerzijde kers aanmelden en de minister eenige redevoeringen evenmin, omdat gij dan de spijsvertering belemmert, houdt, dan kunnen we vast op 200 redevoeringen bij en bet hart in verdrukking brengt, enz. De middeltjes dit hoofdstuk rekenen. Van de algemeene beschouwingen is bijna niets te vertellen; zij betroffen bijna uitsluitend zaken die even- om slaap te „vatten" zijn legio. Wieringen. Naar wij vernemen zal door B. en W. dezer" ge goed eu beter bij de artikelen der begrooting konden meenje 0p Maandag 28 Dec. a.s. des namiddags 2 uur, V.nVinndnld \rAl>/lon h OI-O lilt" 7.(111 f! IY*1 Tt O" IC OV r\ O ViP- behandeld worden. Eene uitzondering is er: de be- spr king van de drooglegging der Zuiderzee. Men weet, dat minister Kraus van het afgetreden kabinet een wetsontwerp dienaangaande achterliet. Deze minister nu heeft het wetsontwerp niet ingetrokken. De heer publiek worden verkocht voor afbraak het oude Raad huis te Hippolytushoef Anna Paulowna. Naai' we vernemen is er een aanklacht ingediend V. FOREEST drong op spoedige in-behandeliug-neming tegen eenige personen, die zich langs de Molenvaart aan en deelde tevens mee dat een adres weldra de aan allerlei, straatschenderijen hebben schuldig gemaakt. Kamer zal bereiken. Het doel is bij gedeeltelijke droog- Te hopen is het, dat hun dergelijke streken als het legging te verkrijgen een zoetwatermeer tot waterver- losgooien van schepen, voor goed wordt afgeleerd. Aartswoud. De heeren K. Glas en D. Slooves zijn herkozen tot leden van het College van Notabelen der Ned. Herv. Kerk alhier. Hoogwoud De heer J. J. van Wijk, die met ingang van 1 Janu ari a.s. uit zijne betrekking als Hoofd der O. L. School in de VVeere op de meest eervolle wijze door den Raad is ontslagen, is door B. en W. deze» gemeente be noemd tot tijdelijk Hoofd dier school. Hoogwoud. Dinsdag a.s. zal de inwijding plaats hebben van de nieuw gebouwde R.-C. school alhier. Groentenhandel. Over de betaalkantoren te Broek op Laugendijk en Noordscharwoude is door de leden van de Tuinbouw- en Handelsvereeniging „Langedijk en Omstreken", „Landbouwbelang" te Noordscharwoude en „De Een dracht" te Oudkarspel, onderhandsch verhandeld in de maand November een bedrag van 122.262,99. Heerhugowaard. Publieke verkooping door Notaris Gottmer van eigen dommen van den heer K. Schilder: Huis en 3.32.40 H.A. bouwland, opgebracht 4840, aan verschillende koopers. Winkel, De laatste afslagmarkt in dit seizoen zal worden gehouden op Maandag 21 December aanstaande. Winkel. Vrijdag 25 December a.s. geeft de Rederijkerskamer „Aurora" een uitvoering in de kolfbaan van den heer J. Moejes en Zaterdag 26 December d.a.v. geeft Win kels Operettegezelschap een uitvoering in de kolfbaan van den heer A. Wit. Winkel. In den kring van het Postkantoor Winkel worden pogingen aangewend, de ochtendbladen, die met den trein van 7.55 te Schagen aankomen, zoo spoedig mo gelijk besteld te krijgen, hetgeen nu niet piaats heeft voor des namiddags. Wieringerwaard. De rederijkerskamer Philotecbnie alhier heeft een drama en een blijspel in studie, om ze nog dezen win ter op te voeren. Samenwerking in den wolverkoop WIERINGERWAARD. In de vergadering van onze afdeeling der Holl. Maatsch. v. Landbouw werd onder meer besproken de wenschelijkheid van samenwerking in den verkoop van wol. Algemeen is men van oor deel, dat de kwaliteit der wol in onze streken (van gekruist Texelsche schapen) zeer goed is, doch dat te lage prijzen worden verkregen door het aanbieden van betrekkelijk te kleine en ongelijke hoeveelheden. ln Londen b.v. worden groote veilingen gehouden van gesorteerde woi, waar koopers fijne of minder fijne kwaliteit naar keuze kunnen uitzoeken. Dat fabrikanten om een mooie gelijke partij te verkrijgen daar gaarne koopen, spreekt vanzelf. En als gevolg daarvan kun nen er hoogere prijzen voor de woi verkregen worden dan hier. Wenschelijk kwam het den vergaderden daarom voor, dat allen zich aaneensloten. De leden-schapenfokkers zullen daarom worden uilgenoodigd, aan het Bestuur der afd. of aan een der door de afd. te benoemen commissie opgave te doen van hunne hoeveelheid te leveren wol, opdat deze gezamenlijk en wel gesor teerd te koop zal kunnen worden aangeboden. Reeds het volgend voorjaar zullen alle leden worden aange vraagd, om dit plan werkelijkheid te doen worden: 't is inderdaad in het belang der scnapenfokkers. Gemeenteraad Oudkarspel. Vergadering op Vrijdag 18 December 1908, des voor- middags lien uur. Afwezig de heer E. de Boer Pz. De voorzitter, burgemeester M. J. kroon Mz., opent de vergadering met een hartelijk welkom. De nolulen der vorige bijeenkomst worden gelezen en zonder op- of aanmerkingen goedgekeurd. 1. Vaststelling gasprijs. B. en Wj. stellen voor, den gasprijs voor het jaar 1909 hetzelfde te laten als het vorig jaar, n.1. l.v- per- M3., met het oog op de gunstige resultaten dei- gasfabriek (elke maand is er zelfs een klein saldo). Aangenomen. 2. Benoeming Armvoogd. De uitslag der stemming is, dat de heer B. Zuidam met algemeene stemmen tot lid van hel Burgerlijk Armbestuur wordt herbenoemd. 3. Ingekomen stukken. Le voorzitter zegt, dat hij, alvorens lrierioe over te gaan, den Raad w il mededeelen, dat hij een be- zoek treeft gehad van een commissie uil den raad te Broek op Langendijk, beslaande uil de heeren Kos telijk, Berkhout en Glas, die hem inrichtingen kwa men vragen omtrent de regeling van een eventueel op te richten gasfabriek. De voorzitter had hun de ge gevens, indertijd door hem ingewonnen, verstrekt err loen aan de heeren gevraagd, hoe zij er persoonlijk over dachten, waar-op zij als hunne meening le kennen gaven, dat de oprichting eener sleenkolcngusiubriek onder eigen beheer zeer gewenseht zou zijn. Spreker was liet daarmede volkomen eens; hij was zelf bij den burgemeester van Alphen a. d. Rijn geweest om inlichtingen te verkrijgen omtrent de gasfabriek voor Aarlandermeer, Oudshoorn en genoemde genreenle, wel ke de beste resultaten oplevert. Hel beheer berust daar" bij een commissie, beslaande uit de personen, één van iedere gemeente met den directeur der fabriek. Voor zitter meent, dat het ook aan den Langedijk zeer goed uitvoerbaar is. Hij doet voorlezing van een schrijven der commissie van Broek op Langendijk. waarin ver zocht wordt, ook uit dezen Raad een commissie te benoemen, 0111 dan gezamenlijk te beraadslagen. De Raad kan zich hiermede vereenigen, waarna de voorzitter nog mededeelt, dat in Noord-Scharwoude ook reeds eene commissie is benoemd, alleen te Zuid-Schar- woude nog niet. Tot commissieleden worden gekozen de heeren A. g^ren^oM üZTophun antwoord den Bond van Ned. Onderwijzers is een schrijven ont vangen, inhoudende het verzoek om maatregelen te nemen tot beperking, van het schoolverzuim en ver bodsbepalingen in het leven te roepen, betreffende arbeid door kinderen beneden 12 jaar. B. en W. gevoelen hiervoor wel iets, maar stellen voor, het verzoekschrift aan te houden tot een vol gende vergadering, om eerst een onderzoek te kunnen instellen. De heer Butter zegt, er ook wel voor te zijn, maar zou ook gaarne zien, dat er meer inlichtingen werden ingewonnen om beter op de hoogte te zijn. Wordt aangehouden. Aan het verzoek van den heer H. Eecen, die zich met terwoon te Alkmaar heeft gevestigd, om een maand afschrijving belasting H, O. zal worden voldaan. Bij gehouden kasveriflcatie zijn kas en boeken in orde bevonden; de ontvangst bedroeg 13007.63, de uitgaaf 10839.54%, voordeelig saldo 2168.08%. In de maand November zijn aan het Tel.kantoor 38 telegfammen ontvangen. Door den rijksontvanger is aan den gemeente-ont vanger uitbetaald de somma van 329.78%. Van Ged. Staten is goedgekeurd terug ontvangen het besluit tot aankoop van huis en erf van den heer A. Vis en mej. wed. P. Nap, evenzoo het besluit tot het aangaan eener geldleening in verband met dien aankoop. Ingekomen is een circulaire van Warmenhuizen met een uitnoodiging tot bijwonen van een op den 30 Dec. a.s. te houden vergadering tot bespreking afkoop tiend- plichtigheid. De voorz. zegt, dat de gemeente veel bouwland heeft onder Warmenhuizen en hij zou het met het oog daarop wel wenschelijk vinden een vertegenwoordiger naar die bijeenkomst te doen gaan. Als de tiendplichtigheid niet wordt afgekocht, moet aan het Rijk gedurende 30 jaar 5.50 ten honderd wor den betaald, hetgeen wel nadeeliger zal zijn. De voorz. noodigt den heer A. Kroon Pz., wethou der, uit, als afgevaardigde naar die bijeenkomst te gaan; algemeen wordt goed gevonden, dat hem vrij mandaat gegeven wordt, en hij naar eigen goedvinden zal handelen. Bij gehouden rondvraag informeert de heer Butter, hoe het staat met de geldleening, waarop de voorz. antwoordt, dat door bemiddeling van den heer J. Vis 2500 ter leen verkregen za! worden tegen 4 pet., in te gaan 31 Dec. a.s. Verder deelt hij mede, dat hij klachten vernam om trent het slechte luiden der klok. De voorz. zegt, dat de Gemeente-opzichter het leer van den klepel al eens heeft verkort en later weer verlengd en nu eens in Noordscharwoude zal zien, hoe het daar ingericht is. 5 Hierna sluiting door den voorz. met dank aan de heeren voor hunne medewerking. Oproer tegen Castro. Reuter seint uil Caracas d.d. 14 Dec. De bevolking van Caracas is heden in opstand ge komen tegen Castro. De verwoede menigte kon door de politie niet in bedwang worden gehouden en was in een oogenblik meester op straat, waar zij aan het plunderen en vernielen sloeg. De leiders der volks beweging namen de standbeelden en schilderijen, waar op Castro was afgebeeld, weg uit de sociëteiten en andere gehouwen. De buit werd daarna op het Bo- üvar-plein verbrand. Hier 'heeisoht de indruk, dat er een einde is ge komen aan Castro's bestuur over Venezuela. Er heeft geen manifestatie tegen Nederland plaats gehad. Alle manifestaties waren gericht tegen Castro en den vice- president Gonrez. Nader seint Reuter onder dagleekening van 16 Dec. Een oproer, dat het noodzakelijk maakte den staat van beleg af te kondigen, ten einde den opstand en de plundering te kunnen onderdrukken, is uitgebroken in de hoofdstad op 14 Dec., dadelijk na het kracht dadig (warlike) optreden der Nederlandsche oorlogs schepen. Het gepeupel deed een aanval op een aantal par ticuliere eigendommen, voordat de autoriteiten meester van den toestand waren geworden. Een aantal personen is in hechtenis genomen: een feitelijke botsing tussclien het volk en de politie heeft echter niet plaats gehad en er zijn geen buitenlanders gemolesteerd. Sedert gisteren beginl de toestand weer normaal te worden. Laler werd nog uit Berlijn geseind De „Tag" pu'liceert een interview met Castro, die het uitbreken eener revolutie „onzin" noemde. An ders moest hij toch ervan gehoord hebben. Over de houding van Nederland wilde hijzelf niet spreken; hij !ie' dit over aan zijn gezant, na eerst met dezen be raadslaagd te hebben. De gezant twijfelde aan de juistheid der dagbladberiehten. Hij gaf een verklaring af die woordelijk gelijk luidend is, met die van den Lokal-Anzeiger", waarin gezegd wordt: De president gelooft niet aan hetgeen de bladen melden, dat Nederland agressief tegen Venezuela zal optreden, want een oorlogsverklaring is niet gedaan, en de blokkade is niet afgekondigd, noch ingesteld. Het wegnemen van kleine Venezolaansche oorlogssche pen Ls een daad van zeeroof, die een beschaafden, verlichten Staat onwaardig is. Daarbij komt dat zulk een optreden het sluiten van een overeenkomst zou bemoeilijken, die de Regeering van Venezuela door haar agenten heeft voorgesteld. Integendeel zal de ge heele toestand daardoor veel ernstiger worden. Vene zuela zelf betaalt Holland 30 p.Ct. van de douane-in komsten. doch zal die betaling onmiddellijk staken. In dien zin heb ik ook aan de regeering van Vene zuela en aan hel diplomatieke corps mededeelingen

Schager Courant | 1908 | | pagina 1