Nieuwjaarsgroeten. Landbouwproefvelden contante betaling van f 0.25, VERSLAG in Noord-Holland, RECLAME. S. Jaren in Landsmeer. Plaatselijk Nieuws. vanwege het Rijk gesubsidiëerde gedurende I907< in de genoemde provinciën. De omstandigheden zijn intusschen niet gunstig voor de bestrijding der ziekte, althans buiten de steden. Te Calcutta komt malaria be trekkelijk weinig voor. (T. v. G.) Een steen des aanstoots. Voor den drempel van het gerechtshof le Pillkallen in Litthauen ligt sedert het jaar 1822 een breede, platte steen, die den naam van „steen des aanstoots" in den waren zin des woords verdient. Twee zwagers, die in eikanders nabijheid woonden, kibbelden over het eigendomsrecht van bedoelden steen, die eenmaal op de scheiding van beider eigen dom lag. De eerste wilde tem als slijpsteen itebuen, maar de andere kon hem ook best gebruiken voor een ander doel. De twist liep zoo hoog, en beide partijen maakten zich over den steen zoo warm, dat een aan- klacht werd ingediend bij net gerecht. De rechter, die begreep, dat de steen onder de familie voortdurend aanleiding tót twist zou blijven geven, ook at werd bij gerecntelijke uitspraak aan een der beide ver meende recntuebbenden toegekend, sloeg het volgende voor; „De steen wordt noch bet eigendom van den aankla ger, noch van aen aangeklaagde, maar zal als steen des aanstoots voor den drempel van nel gerechtshof worden getegd, opdat ieder, die hier komt procedeeren, in dezen steen een waarschuwing zal vinnen om niet wegens dergelijke onbeteekenenne dingen een proces te beginnen en nog veel minder om zoo iets ge wichtigs als den vriendschapsband tusschen bloedt ei- wanten en uuren te verbreken, en waar deze v oorslag wordt aangenomen, doch geen van beiden de kosten van bet geding wil dragen, verklaar ik de kosten van het proces nihil, daar net vergelijk ten bate van bet algemeen komt." De steen ligt sedert op de aangewezen plaats. Hij zou gebruikt kunnen worden voor al onze ge rechtshoven. Studenten-ellende in Rusland. De aanplakbriefjes aan de wanden der wachtkamer van de universiteit te kieü spreken duidelijker dan iedere beschrijving het zou kunnen van de groote el- leaide, waarin veie Russische studenten venteeren. ter derde hunner komt bijna van honger om. Daar van leggen de volgende brieijes getuigenis at: „kame raden nelpt me. Ik heb sinds versdieideiie dagen niets giegeien. Alles wat ik bezat heb ik verkocnt. Geel me 't een of ander te doen, al brengt het maar een paai' kopeken op. Ik kan figuurteekenen, copieeren, fotografeeren vvolgt naam en adres). Een ander schrijft: „ivameraden, helpt Ik kom om van honger, (naam en adres). No. 3 tuidt: „Een groep toehoorderessen naait, verstéil en stopt ondergoed." „De vrouw van een student naait, breit en stopt. Wij zijn in den grootsten nood, en smeeken om werk. „Ik speel s avonds piano tegen geringe vergoeding. Ben in vree- selijken nood.' En zoo voort, en zoo voort. Men begint zoodoende te begrijpen, waarom in de laatste revolulionnaire beweging juist de studenten een zoo groot aandeel hadden, en waarom voor alles het anarcnisme onder hen zooveel aanhangers teil. lxn niet alleen in kieff, maai' aan de meeste Rus sische universiteiten komen deze toestanden voor. Een Amerikaansche vertelling. In (de Zuid-Afrikaansche diamantmijnen, komt het vaak voor, dat de Kaffers, die daarin werkzaam zijn, op de een of andere wijze trachten zich diamanten toe te eigenen. De opzichters zijn natuurlijk van allerlei trucs op de hoogte, maar toch zijn de kaffers vaak zóó slim, dat zij soms de handigste opzichters bedriegen. Een zeer sterk staaltje gebeurde onlangs in een van de bekendste mijnen. Als een Kaffer voldoende verdiend heeft wat we tenminste, wal het „verdienen" betreft, stilzwijgend aan willen nemen dan koopt hij eenig vee en gaat op weg om een vrouw te zoeken en zich daarna ergens te vestigen. Een van de Kaffers uit de bedoelde mijn dan, zei op een goeden dag, dat hij niet langer bleef werken, schouderde zijn geweer en vertrok fluitende, zijn kud de voor zich uitdrijvende. Nu was het zeer goed bekend, dat hij de mijn he stolen had, doch men kon geen directe aanleiding vin den om hem. aan te houden. De opzichters zagen hem met wrevel vertrekken, en toen zij aan den horizont de stofwolken, door zijn kudde opgeworpen, zagen verdwijnen, riep een van de opzichters uit: „Ik wil de risico dan dragen. Jaag hem achterna. Ik wil dien Kaffer terug hebben, dan zullen we hem nog eens onderzoeken." Bereden politie reed achter den verdwfenene aan, mei net doei hem terug te hrengen. Zoodia zij hem aanhielden, hegon iuj met waardigheid zijn eerlijk ka rakter te verdedigen, /.eggend, dai de opzichters alleen jaloerse!! waren op zijn kuude. loen dai niet Inelp, werd hij woedend. „Als ik terug moei gaan, zufiea zij mijn beesten locü mei neooeu en meieen schoot hij er nier en daar een dood. den hraein hem. terug en de opzichters doorzocht ten hem nogmaals, maar vonden meis. Alen was dus wei verplicht tiem weer vrij ie laien en als vergoe ding voor het verlies van ujd, besloot men, hem In plaats van de gedoode ossen, levende te ges en. staar daar wilde de Kauw mets van weien, hij stond er op, de gedoode dieren mee te nemen. Dit feu nu bracht de opzichters aan het denken en men besloot de gedoode dieren te onderzoeken. Zoo dra men ze opensneed, vond men vele diamanten in hen. De slimmerd had ze op het moment, dat hij ge snapt zou worden, in de dieren geschoten. Aardbeving. in hel Oosten van Tyrol is Vrijdagochtend le 6 uur een hevige aardbeving, die gepaard ging met luid gerommel, waargenomen. Te \sindiseh .slaisei ont stond groote schrik onder de bezoekers, die dachten dat de kerk instortte. De dienst moest worden ge staakt. Inval van luchtschepen. Als een bewijs, hoe de schrik er bij de Engeischen in zit voor een inval van luchtschepen, kan dienen, dat zelfs persoonlijkheden als sir Hiram Maxim in t openhaar de mogelijkheid van zoo n overval uiteen zette. De geleerde beweert het volgende: Zonder twijfel kunnen heden machines van zestig tot honderd paardekrachten gebouwd worden, die groo- ter zijn dan de aeroplan van Wright, die met een snelheid van 50 Engelsche mijlen per uur vliegen en bij den duur van 5 uur en gewicht van 10 centenaren kunnen dragen. Zulke apparaten kunnen een beman ning van 5 tot 6 personen zonder den stuurman over brengen en tegelijkertijd genoeg petroleumvoorraad met zich voeren, om zonder oponthoud weer naar het cQnlinent terug te keeren. In een nacht kunnen zij 4 reizen doen, zonder opgemerkt te worden. Deze ina- chinQ£ kunnen voor 30.000 M. per stuk vervaardigd worden en ieder is in staat in één nacht aan de En gelsche kust 20 man al te zetten, met 5000 machines dus 100.000 mani. Zulk een luchtvloot zou in het ge heel 150 milioen Mark kosten. Bovendien dient nog opgemerkt te worden, dat wij nu nog in de wordings periode der vliegmachines staan. Spoedig misschien zul len zij een grootere vlucht kunnen nemen, meer kun nen dragen en grootere afstanden kunnen afleggen. Ik zie geen technische of wetenschappelijke bezwaren, waardoor zoo'n inval tot de onmogelijkheden zou be- hooren. Dat men het mei deze zaak ernstig meent, bewijst wel het volgende bericht uit New-York. „Om te bewijzen hoe gemakkelijk hel is bommen te werpen uil bestuurbare ballons, is M. Rov Knob- nes Hire Vrijdagavond opgestegen tijdens een hevigen regen, en heeft boven Los Angelos gemanoeuvreerd, zonder dat iemand hem zien kon, zelfs zij die het wisten. De ballon heeft een tocht gemaakt van 18 mijlen, tijdens welken de luchtreiziger tal van hom men. geladen met confetti, liet vallen, op het stad huis en op de andere voornaamste gebouwen. Toen M. Hire beneden kwam heeft men vastgesteld dat de heele stad zou vernield geweest zijn. indien de bom men echt geweest waren. Deze proefneming zal ook boven New-York her haald worden." De vraag rijst of men van uit den ballon zien kan wat op aarde met de bommen geraakt moet worden, als de ballon zelf aan het aardsche oog onttogen is. Chineesch-Portugeesch conflict. Volgens Engelsche bladen zou een ernstig conflict uitgebroken zijn tusschen Portugal en China. Twee Chi- neesche kanonneerbooten, die in de haven van Macao, de Portugeesehe bezitting aan de kust van China ver schenen waren, weigerden, de voorschriften der Por tugeesehe autoriteiten op te vólgen. Toen hu de gou verneur der haven den Ghineezen beval, terstond te vertrekken, en dreigde, hen anders met zijn batterijen in den grond te boren, openden de Chineesche sche pen het vuur op de forten. Met welk resultaat is nog niet bekend. Bevestiging dient te worden afgewacht. Staatsgeheimen Generaal Moulin, zoo vertelt de „Cri de Paris", die als militair attaché van Frankrijk te Petersburg leefde en stierf, was de vriend van een Russisch ingenieur, die een paar jaar geleden op de Newa proeven nam met een torpedo van geweldige kracht. De generaa drong er bij den Ru? op aan, dat deze hem eenige aanwijzingen omtrent het nieuwe moordtuig zou \ei- schaffen. Totaal onmogelijk, waarde generaal, gat de ud- vinder ten antwoord, t Betreft hier een staatsgeheim. Zoo. hernam de generaal. En dat geheim vertrouwt u* zeker toe aan de commissie voor de artillerie Wel natuurlijkvandaag nog dien ik mijn ver trouwelijk rapport in. Prachtig. Dat heb ik morgenochtend, verklaarde de Fransche militaire attaché koeltjes. Duivekaters zei de ingenieur onthutst. Enfin u, dat gaat nogmaar de Duitschers'i O. de Duitschers hebben het vanavond al, be sloot de generaal flegmatisch Het mooiste is, dat deze -anecdote thans te Peters- burg publiekelijk wordt verteld door Alexander Sto- lypin, den broeder van den Russischen premier Scheepsramp in het Kanaal. Het Zweedsche stoomschip „Lmdholmen dat met een lading steenkolen van Cardiff naar Gothenburg on- weg was, is Zaterdag in de buurt van Godwin-Sands gezonken, na een botsing met de Duilsche stoomboot „friedierike Muller." Acht personen, waaronder twee vrouwen van de „Landholmen zijn bij deze ramp om het leven gekomen. Het Zweedsche schip zonk zóó snel, dat er geen tijd bleef voor het uitzetten der reddingsbooten. Twee der zeven overlevenden werden zwaar gewond naar het ziekenhuis te Dover vervoerd, terwijl de Duitsche stoom boot zwaar beschadigd naar Dover werd gesleept. De bemanning van de „Friederike Muller' deed hel onmogelijke, om die van de „Lindholmen" te redden, maar kon er toch slechts in slagen 7 van de 16 op varenden in veiligheid te brengen, waaronder den ka pitein. Een andere man van het Zweedsche schip werd door een Engelsche stoomboot gered. Vuurspuwen! De Etna is weder in werking getreden: uit den grootsten kratermond stijgen vuurzuilen omhoog en dichte, zwarte rookkolommen; men hoort een voort durend onderaardsch gerommel. Wanneer een vriend U vertelt, dat hij gisteren genezen werd, denkt gij bij Uzelf„Nu, ik hoop, dat hij mor gen ook nog beter mag zijn." Wanneer er vele „mor gens" gekomen en voorbijgegaan zijn eu hij blijft be ter, dan weet gij, dat Iv ij blijvend herstel vond. Een dergelijk geval vindt gij onderstaand aangehaald. .Mejuffrouw A. H. Heesterman, wonende te lands meer, deelde ons mede: „Meer dan twaalf maanden klaagde ik over een hevige pijn in den rug en in de lendenen. Elk oogenblik had ik duizelingen, welke soms zoo erg waren, dal ik mij moest vasthouden om niet te vallen. Ook leed Lk aan hoofdpijn en suizin gen in het hoofd Voortdurend was ik erg vermoeid en afgemat en mijn werk kostte mij groote inspan ning; van alle kanten werd mij gezegd eens een proef te nemen met Foster's Rugpijn Nieren Pillen Ik heb er geen spijt van, dat ik hiertoe overging, want reeds na een paar dagen deze pillen te hebben ingenomen, kreeg ik verlichting en toen ik er drie weken mee Was doorgegaan, kende ik mij zelf niet meer, zoo zeer was ik er door opgeknapt. Ik was dan ook na nog een paar doosjes te hebben geledigd, geheel van mijn lijden verlost; gaarne zal ik deze pillen aan an dere lijders aanbevelen." Ruim 2 jaren later vemajnen wij van Mej. Heesterman„Nadat ik mij door middel van Foster's Rugpijn Nieren Pillen genezen heb, is mijn ziekte niet pneer ingevallen. Ik gevoel mij best, de pijnen zijn verdwenen, en ik ben blij, dat ik dat goedwerkend geneesmiddel met vertrouwen kan aanbevelen." (w.g.i Alej. A. H. HEESTERMAN. Geen doos is echt, wanneer er niet de volledige naam: Foster's Rugpijn Nieren Pillen op staat. Zij zijn te Schagen verkrijgbaar bij den heer J. ROTGANS. Toezending geschiedt franco na ontvangst van post wissel 5 f 1.50 voor één of f 10 voor zes doozen. In ons nummer van 31 December zal weder gelegenheid bestaan tot het doen plaatsen van NIEUWJAARSGROETEN aan Familie, Vrienden, Kennissen of Cliëntéle, tegen (mits niet grooter dan 5 regels). OPGAVE kan vanaf heden geschieden aan de Brievengaarders, aan onze Agenten of aan ons Bureau. DE UITGEVERS. Oudleerlingen. Vijftiende Algemeene Vergadering van de vereeni- glng van Oud-leerlingen der Rijkslandbouwwinterschool alhier op Maandag 21 December 1908 des morgens half 10 uur in Ceres. De heer J. Best opent met een hartelijk woord van welkom de vergadering, de hoop uitsprekend dat ook deze vergadering zal bijdragen tot den bloei van den landbouw. Waar de 19de eeuw is een eeuw van voor uitgang op velerlei gebied, mogen wij als landbouwers met genoegen erkennen dat die vooruitgang niet alleen is te merken op technisch en mechanisch gebied, maar ook en niet het minst op dat van den landbouw. Voor zitter hoopt dat deze vergadering zich zal kenmerken door besluiten die bevorderlijk zullen zijn aan den bloei van den landbouw, een der hoofdbronnen der volks welvaart. De heer G. Nobel, de secretaris, las daarna de zeer uitvoerige notulen voor, die onveranderd en onder ap plaus werden goedgekeurd. Er wordt meegedeeld dat de heer Dr. Schey verhin derd was de vergadering bij te wonen. Verder geeft de secretaris uitvoerige mededeelingen over de op richting van een bond van verschillende vereenigingen van oudleerlingen, de cursussen der Heidemaatschappij en Cultura te Wageningen. In beginsel is besloten tot oprichting van dien bond, met deze reserve evenwel dat nog een bespreking zal worden gehouden met Cultura. De heer G. Nobel leest daarna het jaarverslag, waar uit we het volgende aanstippen: Het ledental verminderde met 4, vermeerderde met 13, en bedroeg nu 73. De verschillende uitgaven der vereeniging slagen goed, Het rapport over de rund veefokkerij, de Landbouwboekhouding, de Uitbetaling op gehalte, alles ondervindt belangstelling. Uitvoerig wordt nu stilgestaan bij een gehouden excursie naar Overijsel, en een tweede naar de tentoonstelling op Tessel. De landbouwboekhouding mocht nog wei meer onder de aandacht worden gebracht. Er werden door den secretaris 340 brieven verzonden, 285 kwamen in, er werden 4 bestuursvergaderingen gehouden en 1 alge meene. Op verzoek van de Groninger oudleerlingen werd een onderzoek ingesteld naar de veredeling' van de karwijzaadteelt. Door die vereeniging zal een rappor! worden uitgebracht. Met daverend applaus werd dit verslag goedgekeurd. Nu is aan de orde de rekening en verantwoording. De commissie met het nazien belast bestaande uit de heeren H. S. Eriks, J. Buis, N. C. Kaan en K. Boekei, adviseerde tot goedkeuring, waartoe de ver gadering besloot. De rekening van het Station voor Alelkonderzoek wees een nadeelig saldo aan van 27.77%, voorna melijk zijn oorzaak vindende in de hoognoodige ver nieuwingen. Het amortisatiekapitaal wees een ont vangstbedrag aan van 20, zonder eenige uitgaaf. De ontvangst van de rekening der vereeniging was ƒ578.29, het voordeelig saldo 36.58%. De rekening der land bouwboekhouding wees aan, dat deze onderneming voor de vereeniging loonend zal worden. Over het station voor Melkonderzoek werd door den heer J. Buis meegedeeld, dat gedurende het tijdvak 1 Mei31 October 1908 zijn onderzocht 1354 monsters, tegen 837 in het vorig jaar over dat tijdstip. In 1905 tot 1906 werden in een heel jaar 1323 monsters onder zocht, dus is een flinke stijging te constateeren. Er werden in dit half jaar 1908 op vetgehalte onderzocht - OVER DE - Proefvelden, aangelegd met het doel de uifwer- king te laten zien van besproeiing met Bordeau- sche pap. fi ',-J i V..'! 1 I 1 i i M M Te Andijk. waar het besproeien zoowel van matig vroege als van late aardappelen veelvuldig wordt toegepast en het aan moedigen daarvan overbodig geacht kan worden, werd even als in 1905 en 1906 wederom bij 2 personen een proef geno men met „poeder van Bordeausche pap", tegenover pap bereid door bil eene oplossing van kopervitriool kalk te voegen. Van de aldus bereide pap werd op het eene perceel evenveel en van gelijke sterkte uitgesproeid als van de pap uit poeder be reid, n.1. 450 Liter per H.A. met 2.4 p.Ct. kopervitriool en op het andere de dubbele hoeveelheid, doch van halve sterkte. De uitkomsten waren per H.A. berekend als volgt: bij den heer P. Droog en op 10 Juni en 5 Juli bij den heer P. Rol. In de beide vorige proefjaren was het voordeel aan de zijde der pap uit kopervitriool en kalk bereid en scheen de pap van dubbele sterkte het meest aan te bevelen. Uit de in 1907 verkregen cijfers schijnt te moeten worden afgeleid, dat de sterkere pap in kleinere hoeveelheid aange wend een minder goed resultaat heeft gegeven dan de minder sterke en dat deze laatste niet beter werkte dan uit poeder bereide pap. Bij den heer P. Droog werd een perceel van 1 Are niet be sproeid en als men de cijfers gelooven ma!g, dan heeft de be sproeiing hier nadeelig gewerkt. Daar op deze proefvelden de aardappelziekte geheel is uit gebleven, is er wel eenige aanleiding om de verschillen in de oogstcijfers toe te schrijven aan bijkomstige omstandigheden en niet aan den invloed der besproeiing. De opbrengsten waren per H.A. berekend, als volgt: Soort en herkomst Aardappelen Afzonderlijk groote H.L. poters HL Proefnemers Pap van poeder 4o0 L. per H.A. Pap nit koper vitriool en kalk 450 L. per H.A. 2.4 Pap uit koper vitriool en kalk 900 L. per H.A. 1.2 On besproeid groote H.L. kleine H.L. groote H.L. kleine H.L. groote H.L kleine H.L. groote H.L. kleine H.L. 104. P. Droog 320 133 310 120 321 121 345 150 105. P. Rol 300 105 283 112 300 109 De besproeide perceelen hadden elk een oppervlakte van 5 Are. Bij den heer P. Droog was ook een perceel van 1 Are niet besproeid. De besproeide aardappelen waren in beide gevallen Zeeuw- schc blauwen. Het besproeien had plaats op 20 Juni en 4 Juli Proefveld, aangelegd ter beoordeeling van de waarde van de verschillende rassep eener zelfde variëteit en van de beteekenis van verwisse ling van pootgoed bij aardappelen. 106. J. C. DIJKSEN, Houtrakpolder. Vrij zware kleigrond. Zeeuwsche blauwen uit verschillende boerderijen. Vorig jaar tarwe. Dit proefveld bestond uit 10 veldjes, elk groot 1 Are, die 2 aan 2 bepoot waren met: No. 1. Poters van Hoogwoud, verschillende jaren telkens op nieuw genomen van de beste stoelen. In 1906 geteeld op de boerderij van den heer Dijksen en opnieuw uitgezocht. No. 2. Poters uit Anna Paulowna (zandgrond), voor de hand weg genomen. No. 3. Poters van Oostwoud (kleigrond), uit den handel. No. 4. Poters van Andijk in 1905 op de boerderij van den heer Dijksen gepoot en waarvan in 1905 en 1906 voor de hand weg poters zijn genomen. No. 5. Dito doch van de allerbeste stoelen. Het proefveld was onbemest. De aardappels werden in de ie week van April zeer nauwkeurig gepoot op 45 centimeter in het vierkant. Om de aardappelziekte te weren, werden alle 10 perceelen driemaal besproeid met Bordeausche pap, nl. op ->2 funi 1 q Juli en 20 Juli. - J In den loop van den zomer kon men in de poters uit An dijk herkomstig, veel „krullers" waarnemen, doch in de andere 4 aardappelen was die ziekte niet te zien. De aardappelen zijn op 16 en 17 September gerooid. 10 Blauwen uit Hoog- woud, te Houtrakpol- der voortgekweekt 20 Idem Blauwen, uit Anna Pau lowna aangevoerd Idem Blauwen, uit Oostwoud aan gevoerd Idem Blauwen uit Andijk, te Houtrakpolder voort- aoor" gekweekt een Idem Blauwen uit And ijk,-. te Houtrakpolder voort-?e." gekweekt zocht Idem kriel H.L. 298 297 294 294 213 211 284 220 46 87 54 46 51 40 44 53 53 53 48 53 71 78 50 46 70 78 74 80 Gemiddeld groote H.L. poters H.L, kriel H.L. 293 ;295Vi 291 212 227 4D/2 i 501/a 50 451/2 72 48 48i/2 74 53 77 - De opbrengsten der poters van "Anna Paulowna, Oostwoud ea Hoogwoud, zijn nagenoeg gelijk. Die der poters uit Andijk zijn heel wat geringér. waarschijn lijk door het sterk optreden der krulziekte. Toch was de opbrengst der poters van beste stoelen uit de Andijker blauwen per H.A. nog gemiddeld 15 H.L. hooger dan die welke gewoon gesorteerd waren. Op grond van de drie jaren achtereen genomen proef ('zie vers ag J9°6 blz. 50) blijkt, dat poters van een uitstekend ras 111 den Houtrakpolder op een goede wijze gesorteerd, nl. van de beste stoelen, een even groote opbrengst geven als nieuw ingevoerde poters van zandgrond (Anna Paulowna) of klei grond (Oostwoud). Bij verstandige selectie van poters van een goede variëteit zal men naar alle waarschijnlijkheid in de IJpolders en elders minstens even goede resultaten verkrijgen dan van aangekochte poters uit andere streken. goed kwahteit der aardaPPelen was op alle perceelen zeer De Rijkslandbouwleeraar voor Noord-Holland, C. NOBEL. (Wierdt vervolgd.)

Schager Courant | 1908 | | pagina 6