Binnenlandsch Nieuws. Wanneer gij naar Noord wijk gaat. 1 W cttüt kctüier. We gaan door met de begrooting van WATERSTAAT Vooral over de afdeeling Spoorwegen wordt een har tig woordje gesproken door den heer TROEL STRA en wel meer bizonder over het personeel. Ai en weet dat er een enquete-commissie is tot onderzoek van de toestanden bij tramweg-personeel; een herziening der reglementen voor het spoorwegpersoneel is in voorbereiding. De heer Troelstra wil thans niet het tramwegpersoneel bespreken maar toch wel dat der spoorwegen. Hij bespreekt daarbij voornamelijk het Kon. Besluit van 1905 dat de dienst- en rusttijden regelt. In verband hiermede oordeelt de heer Troelstra dat de minister zich geen voldoende rekenschap geeft van wat zijn plicht tegenover het personeel eischt. op grond dat de minister twijfel uitsprak omtrent de mogelijkheid van hooger lasten op te leggen aan de maatschappijen ten behoeve van het personeel. Indien de maatschappijen geen hoogere lasten kunnen dra gen, moet de Staat naasten, concludeert de heer Troelstra. De minister verklaarde dat hij niet kon inzien de wenschelijkheid tot wijziging van het Kon. Besluit van 1905; de maatschappijen zullen zich aan die ver klaring vastklampen, meende de heer. Troelstra en dus tengevolge van dit optreden des ministers, dat van weinig beleid getuigt, zich van verbeteringen trachten af te maken. De heer Troelstra somde op, welke verslechteringen het Kon. Besluit van 1905 gebracht had, vergeleken met de bepalingen van 1899. Hij bespreekt de lange diensttijden van baanwachters, die door het groote aantal passeerende treinen, zelfs geen gelegenheid heb ben tot eten; de rechtspositie van het personeel; de groepsvertegenwoordiging die voor het personeel naar zijn oordeel, geen waarde heeft; de weigering der H IJ. S. M. om met de vakorganisatie te oorres- pondeeren, wat "hij een beleediging noemt, een uiting van geldtrots in het bewustzijn van tijdelijke macht. De spoorwegvereenigingen hebben zich van de hen toegebrachte slagen in 1903 hersteld: de minister zal verstandig doen. zijn invloed ten goede aan te wenden. De heer LIMBURG bracht ter sprake de aangevraag de concessie der Lijn Haag—Voorburg door de Haag- sche electrische tram, welke niet direct door den mi nister was verleend. Dat was niet in orde, meende de heer Limburg, om terwille van het trammaatschappijtje HaagVoorburgLeiden deze belangrijke concessie af te wijzen. Ik heb niets afgewezen, zegt de minister, wel in overweging genomen en het is goed dat ik het gedaan heb, want nu-zijn de beide maatschappijen met elkaar in overleg getreden en zal dus ook de lijn Voor burgLeiden geen gevaar loopen. De heer LELY wenschte dat de minister reeds de noodige voorloopige stappen 'zou nemen tot eigen ex ploitatie der spoorweglijnen, omdat het zou kunnen zijn, dat de maatschappijen het bijltje er bij moesten of v-enschten neer te leggen. We zouden dan slechts een jaar of minder tijd van voorbereiding hebben, te kort om alles te regelen voor eigen exploitatie. De heer V. DOORN zoowel als de minister bestreden deze opvatting. Indien de maatschappijen opzeggen, moeten zij dit doen 2 jaar vooruit, tijd voldoende om voor te bereiden. Het verwijt tot den minister gericht, als zou Z. E. zich op onvoorzichtige wijze uitgelaten hebben ten opzichte van bet Kon. Besluit van 1905 beantwoordt de minister met de opmerking dat de Regeering alleen bevoegd is wijziging aan te brengen. De Maatschap pijen hebben daarop geen invloed. Overigens toont de minister aan dat het besluit van 1905 juist heel wat verbeteringen heeft aangebracht. De minister deed nog eenige mededeelingen die de aandacht trekken. Het aanbrengen van inrichtingen om de treinen bij onveiligen stdnd der seinên automatisch te doen stil staan, vindt '-élfe minister," op grond van ingewonnen informatie bij. deskundigen, niet gewenscht. omdat het personeel er te veel bp zou gaan vertrouwen. Ons dunkt dat door duidelijke en strenge voorschriften de waakzaamheid van het personeel zeer wel blijven zou en dat er bij gewonnen werd de bijna nooit falende automatische inrichting. Van vele zijden was aange drongen op dubbel spoor. Dat kost veel en de minis ter kon daarom slechts geleidelijk er mee voortgaan. Het eerst komen nu aan de beurt de lijnen Maastricht- Roermond en GroningenMeppel. Een lijn Weert Echt achtten sommigen noodig voor het kólenverkeer. Zulk een lijn kost wel 2,5 millioen, zegt de minister, brengt maar 22000 gld. op; dat lijntje zou ons dus jaarlijks wel 7.8000 gjd. kosten'. Bij de regeling van werkzaamheden stelde de voor zitter voor nog te behandelen het ontwerp tot verhoo ging van het gedistilleerd. De heer NOLENS stelde voor dit ontwerp van de agenda af te voeren, omdat de behandeling niet meer urgent is. Het verloop van de opbrengst der middelen is, tegen de verwachting in, zeer verbeterd. Zelfs is die nog hooger dan verle den jaar. We kunnen dus rustig nog een tijdje aan zien. De Kamer was het met den heer Nolens eens en het ontwerp wordt dub vóorloopig niet behandeld, raakt misschien wei geheel van de baan. We zijn genaderd tot de afdeeling Posterijen. Ook hierbij komen veel speciale belangen ter sprake. Daar zijn de directeuren en commiezen, die op een suppletoire begrooting wachten ter verbetering hunner positie. Zij meenen daarop recht te hebben na de ver betering van de positie van het overige personeel in 1905 reeds tot stand gekpmen, bij welke gelegenheid de minister-ieele toezegging voor het overige perso neel was afgelegd. Op aandrang van de heeren BOO- GAARDT en KETELAAR deelde de minister mede dal hun suppletoire in het Kerstreces bij de Kamer zal inkomen. Daar zijn de klerken, die een betere schaal van op klimming wenschen vooral tusschen het 8ste en 14e dienstjaar; vde assistenten, conducteurs, bestellers, brie vengaarder? die allen grieven baarden en ze den mi nister in den-schoot deden werpen. Zij vonden hun verdedigers in de heeren NOLTING. V. VLIET, HELSDINGEN. Z. E. blijkt op het moment niet ernstig van plan aan hun wenschen te voldoen, uitgaande van de meening dat na de verbetering van 1905 er geen aanleiding hesfaat tot nieuwe budget ver- hooging te hunnen behoeve. Hierbij mag wel eens in herinnering gebracht worden dat de Duitscne Regee ring, op aandrang van de gansche Duitsche pers, ,esio- deponeerd. Daar ving Petrus heel handig 't beestje op dat hij nog \oor stuivers heelt getracht te verkoopen, wai echter met is getukt. L/e O. v. J. is verheugd dal lhj deze zaflk ui open bare ziuuig heen gepracui ui legeiisieiling niet /ooveie andere uergeujke gevalletjes, Uic eenvoudig werden ge- ten heeft de salarissen van alle ambtenaren te ver- hoogen, als tegemoetkoming voor de duurte van levens middelen enz.; dat moet millioenen en millioenen kos ten en dat doet het arme Duitschland voor zijn tl'o- uaren, terwijl het „steinreiche" Holland zich laat die nen door laag bezoldigde amotJn tro.i e.. beambten, wier geheele leven krimperig blij" i Itarer Majesteits dienst. oektaagde heelt al eens 2 maanden en later nog eeiu b weken gezeten, Beide keeren wegens diefstal. Len ttinke strai is dus aan hem welbesteed. Dekker durtl beweren den naan te purinerend te hebben verzoent aan een hem onbekend persoon de man mei üe piaite pet. natuurujk en ae blau we kiet aan... tie mystieke ltguur, die in zoovele soort gelijke histories wordt opgeuiscm en waarvan oij Uit de thans ingevoerde commen ieeie boekhouding onderzoek naluurlijk geen spoor is te vinden, toont de heer HUbRECHT aan da het overschot van uioge ten opzicme van de verduistering hier al ge de post, na aftrek der nadeelige saldo's van telegraaf verooideeung kunnen woraen gevraagd naai s nec en telefoon zeer gering is en concludeert er uit, wel Uiuciers oordeel den dieisuil achi Z.t.D. toen e- wat al te veel in vage bewoordingen, dat het Hoofd- wezen. Lil de inlichtingen, die un de stukken ziji bestuur praktischer moet te werk gaan en de produc- te putten, wordt men gewaar, dai beklaagde onaer tieve kracht van Posterijen en Telegrafie behoort op veroenking staat meerdeie oneerlijkheden, al be te voeren. treft dat uan ook kleinigneden ie nebben gepleegd. De eisch is: 2 maanden gevangenisstraf. De Waterstaatsbegrooting is aangenomen gister- j Mi. Prins, de verdediger, vinut net nog zoo vreemd avond halfeen, toen nog 6 zegge zes leden pre- J niet, dat zijn clieni op de purmerender markt iets verkocht aan een hem onbekend persoon. Dat zal waar lijk met meer gebeuren ook mei anderen. Daar Mi'. Prins het bewijs ten opzichte van het ten laste gelegde in geenen deele geleverd acht, vraagt spreker sent waren. Voor de aanneming had nog een discussie plaats over het verstrekken van schoeisel aan de post boden en bestellers. De heeren DE KLERK, NOLTING c. s hadden een amendt. voorgesteld tot kostelooze verstrekking van schoeisel. Alles goed en wel, meende i vrijspraak voor Petrus. de heer V. KARNEBEEK, maar wat kost dat? De minister gaf het antwoord: 14.000 gulden en als de bestellers het krijgen vragen anderen het en dan kost het nog meer. Dan maar een motie om de wenschelijk heid uit te spreken, meende de heer De Klerk en hij veranderde zijn amendt. in een motie die later gedrukt wordt. De telefonisten, die gaarne wat meer tractement hebben, hebben het gemakkelijk en verdienen genoeg, meent Z. E.U Na de aanneming van Waterstaat ging de Kamer heden verder met de reeds aangevangen LANDBOUVv- BEGROOTING. Algemeene beraadslagingen waren ook hier onbeduidend geweest. Het subsidie aan de boeren leenbanken gaf evenals verleden jaar aanleiding tot discussie, maar aangenomen met 46 tegen 24 stemmen. Het blijkt dat onze veestapel in goeden toestand verkeert; het mond- en klauwzeer is bezworen en de minister houdt ter dege het oog gevestigd op onze oostelijke grenzen. Bij de algemeene beschouwingen was reeds geconstateerd dat men met het departement Landbouw zeer ingenomen is en het aan de opzichters voor een goed deel toeschrijft dat het den landbouw tegenwoordig goed gaat. Van het recht tot tiendafkoop werd heel weinig ge bruik gemaakt. De minister besloot op aandrang der heeren V. WIJNBERGEN en PATIJN den sluitings termijn te verplaatsen tot 1 Juli 1909 in plaats van 1 Jan. 1909. Bij het mijndebat verdedigde de heer BOLS1US zijn amendt. om 270 mille te schrappen, met het doel niet verder te boren in de Peel of Oostelijk Nederland. De diepboringen leiden er t»e dat zou moeten gegraven waren tot diepten waar een vreeselijke hitte heerscht Daarheen kunnen geen werklieden gezonden worden. Ook de heer V. DOORN wil geen 3 ton per jaar geven voor onderzoekingen terwijl we voor de eerste jaren koien, meer clan genoeg, gevonden hebben. De heer V. KOL is juist de tegengestelde meening toegedaan. Het amendt. wordt verworpen met 49 tegen 29 stem men. Arrondissement^ Rechtbank te Alkmaar. i Zitting van Dinsdag 22 December 1908. Voorspel. Nadat eerst even een faillissement was uitgesproken, waarin ais reetiter-couunissaris zal optreden air. Quiu- lus, rechter in de Aikmaarsohc recutbank, bleek het L.A. college nieuwsgierig te zijn naar de gezichten van Cornelis, Aatje en Hendrika Leien. Daar ze echter alle drie waren weggebleven en ook de getuigen He- lena Maria Peetoom eu Cornelia Lastdrager absent wa ren, kon er op 1 moment van hel behandelen van dil zaakje niet veel komen. Nu, dat was niet anders, dan moest dil bedrijl na de pauze maar worden gerepeteerd. Die heeft meer op zijn geweten. De beurt kwam thans aan den 20-jarigen Petrus Dekker uit Limmen, die op 16 November een' haan van zijn medeburger Kees Houlenbosch heeft wegge nomen. Deze snoode daad bracht hem echter al spoe- dig met de justitie in aanraking. Pietje mocht liegen zooveel hij wou, zijn zaakje, dat er niet beter op werd, genoot spoedig de eer. naar de openbare terechtzitting te worden verwezen. Met hooge borst en fieren tred stapte liet mooie zwartgevederde haantje dezen herfst als een echte Mor moon tusschen zijne vrouwen rond, totdat medio No vember de kippetjes eensklaps in rouw waren gedom peld bij het verdwijnen van haar „echtgenoot. De eigenaar, ook minder prettig aangedaan hij de vermissing, deed nasporingen en kwam achter de toe dracht der zaak. Twee dagen later ontmoette tiij Dekker en bracht een alias aangeknoopt gesprek spoedig op den ver misten haan. Petrus wilde veronderstellen, dat het dier eenvoudig was weggevlogen. Ook kon de hond van de nabij wonende familie Koorn hem wel heb ben opgevreten. Die smoesjes hielpen sinjeur echter niet veel. De zwarte haan, strijdlustig als alle hanen, was met een ten, en het zich verdedigen moet, zoo goed dat dan gaat." Angelika moest even stil houden om adem te halen, zoo opgewanden was zij. Kunt u dat nu begrijpen?" vroeg Jozef aan zijn moeder. Tot Angelika zeide hij dan: „wanneer je niet mijn zuster waart, zou ik tot je zeggen; houd je mond, of daar is de deur." „Dat zou niet zoo gemakkelijk gaan, Jozef," antwoord de zij dreigend. „Ik heb alles zelf meegeleefd, wat Mozes heeft moeten dpormaken, en ben zelf daardoor ook heel andersgeworden. Langzaam, langzaam aan. Misschien heb jij het niet bemerkt, maar toch is het zoo. Ik ben niet meer geduldig en goed en kalm zooals je mij tot dusverre hebt genoemd, dat ik was. Ik ben als Mozes. Ik verweer mij nu, zooals hij zich verweert, ik „Genoeg," schimpte Jozef. „Dat kan prachtig worden met jou. Er zal evenwel nog wei een middel zijn, om jou tot reden te brengen. Maak het nu maar uit met je moeder," riep hij driftig en wilde toen de kamer verlaten. Angelika ging voor de tweede maal voor hem staan. „Laat Mozes loopen," drong zij hijgend. Zij was ge heel verapderd. Er was iets wilds en beangstigends in haar optreden. Jozef stiet haar ruw en met een uitroep van onge duld ter zijde én ging. Maria Lombardi was opgestaan. „Ik weet niet wat jou op eenmaal mankeert," zeide zij tot haar dochter. „Ik help hem. Ik laat hem niet omkomen," ant woordde Angelika. Zij verloor haar bedaardheid geheel. Met gebalde vuisten stond zij voor haar moeder. „Heb je wat met hem uit te staan?" vroeg deze. „Ja," antwoordde de dochter met dezelfde heftigheid. „Maar ook al ware dat niet zoo." Maria Lombardi kreeg haar bedaardheid terug. Dat ging niet door. Beklaagde H. v. d. Berg is absent. Hij is in verzet gekomen legen zijn vonnis, zonder dat zulks eigen njk mogelijk is. Len zonderling geval. De O. v. J. heell overwogen oi net der moeite wel waardig was, er notitie van te nemen. Z.L.G. kwam echter tol de conclusie dat het t beste was, dat tiet 1 beste was, dat nel verzet in openbare terechtzitting kwam. Vóór dal het echter op de gewone wijze wordt be handeld, zou spreker gaarne willen wijzen op het ver vallen van genoemd verzet wegens het niet verschij nen van opposant en eindigt de heer Officier met te vragen niei-ontvankelijk-verkiaring van H. v. d. Bergs verzet. De President verklaart, dat de rechtbank beslist, dat hel verzet vervallen zal worden verklaard. Weer eens tegen het Leger des Heils! Getril Jan Schieven, de volgende beklaagde schit tert ook door afwezigheid. Schieven, die geboren is te Hoorn 12 April'83, kan Xwaarachtig wel weten, hoe hij zich in eene openbare bijeenkomst van het Leger des Heils behoort te gedra- Xgen. Toch was zijn gedrag bij zulk eene gelegenheid den 22 November j.1. ten zeerste af te keuren. Dat hij halt dronken de zaal van bijeenkomst binnen zeilde was al niet moo. Maar ieelijker nog werd het, toen hij er de orde begon te verstoren en luid praatte lot zijne huren, die zich hij henr op de zitbank hadden neergevlijd. Toen hij tot orde aangemaand en later werd ver zocht loen hij onordelijk bleef om heen te gaan. begon hij erbarmelijk te vloeken en verzette zich te gen de inmiddels ter hulp geroepen politie, die hem er uit wilde brengen. Die wederspannigheid kwam hem duur te slaan, want de O. v. J., bedenkende dat het nu al voor de derde maal is, dat Gert voor een der gelijk feit terecht staat (den laatslen keer, in 1906, heeft hij 7 dagen gevangenisstraf gekregen) vond dat er nu eens flink overheen moest worden gestreken en requi- reerde 3 weken gevangenisstraf. Vandalen-werk. De_ 20-jarige Johannes Beers van tWervershoof, deed den aden November j.1. als lo teling, wat jaarlijks in die streken gebeurt, n.1. den boel hier en daar wat vernielen. Eerst was hij in gezelschap van Piet van Velzen en Dirk Commandeur en wrat later waren Jan Nieuwehoer en Kees Berkhout zijne tochtgenooten bij de (huisreis van Medemblik. 'waar geloot was, langs Onderdijk naar huis. Bij de woning van Piet Boon werd Beers door een lang nieti zeldzame bui van ver nielzucht aangegrepen de jongelieden waren, naar gewestelijk gebruik, nu niet bepaald nuchter dien dag en begon met een ijver waarlijk eene beteré zaak waardig, aan de dakgoot Ie trekken, alsof die niet kapot (kon. Zijn edel pogen gelukte. De dakgoot bezweek en mét haar een paar steunklampen, die krakend en sjilinterend op Boon's erf terecfit kwamen. Mei voldoening zag Beers 't, tooneel der verwoes ting nog eens op en neer en trok toen, in gezelschap zijner trawanten, naar eene even verder gelegen wo ning. waarin de wed. Wagenmaker woont, waar een lick werd vernield en op 't pad. .gesmeten, terwijl een poorl uit de hengsels werd gescheurd en weggeworpen. i Ouwe menseh schrok geweldig. Zelfs nu was ze nog onder den indruk, want na met veel gesukkel eindelijk den eed te hebben gespeld, wou ze maar weer zonder verder boe of ba te hebben gezegd, op- marcheeren. Gelukkig, dat de President, die in zijn stukken even verdiept was, als de deurwaarder in zijne pa pieren. even opkeek en haar nog juist intijds terug riep,^ om een en ander van de wandaden te vertellen. W e kwamen van 'l vrij krasse ouwe vrouw tje meer te welen dan van getuige Jan. Niouweboer. Want die scheen wel niet erg bij de hand te zijn uitgevallen. De O. v. J. vond het geval efgetrlijk en eischte le gen beklaagde een week gevangenisstraf. Dat heele stelletje was maar weggebleven. De familie Leien uit Den Heides* werd nu weer gecommandeerd, maai' homaar als ze kwamen. En ook de getuigen waren nog absent. gelen concurrent van buurman Verweelvooren slaags Pc vv10u ac^ genomen zien van het niet en de man, die dat plukharen zoo gauw als hij het ye'-schijnen van de getuigen en Wou verder de zaak zag, al moe was joeg eerstgenoemden strijder over nJ aanhouden en vroeg vrijspraak voor. beklaagden 't scheidingshek, per abuis op het erf van buurman. Aannemen, Jaap! Kooi. Jaeob Vlaar van Wognum, die onlangs Jan van Stralen van Opmeer beleedigde en mishandelde werd I deswege door den O. v. J. opgeknapt met ean eisch „Dwaasheden, die ik wel uit je zal krijgen," ant- woordde zij. Zij schold, predikte, schilderde Ange- lika haar gedrag met de zwartste kleuren. Deze hoorde was reeds gewaarschuwd. Morgen zou hij zelf met een nauwelijks wat de moeder zeide. Zij stond een poos schaar burgers den ganschen dag zoeken wanneer tegen den wand van de kamer, de handen op den rug de ellendeling dan nog niet gevonden was. gevouwen, den blik naar den grond. Een norsche uit- Mpria Lombardi luisterde en gaf hem gelijk, .\lisda- drukking teekende zich om haar mond. Moeder en digers moesten worden opgebracht. Spoedig daarop broeder schenen haar zoo vre van haar. De wereld was verliet Jozef het huis. slecht. Zij haatte alle menscheu. Het schreeuwde in Toen hij was heengegaan, ging Angelika zonder dra- haar: hoe is het mogelijk dat ge zoo onrechtvaardig len of het te vragen naar'de weduwe Aschwonden. zijt, menschen! En hare nog kinderlijke ziel wendde De nacht was donker, geen enkele ster stond er aan zich van deze menschen af, half zonder bewustheid, den hemel. De mist was opgetrokken maar het was half in boosheid. Terwijl haar moeder nog steeds sprak, ellendig weer. gleed zij stil de deur der kamer uit. i Julia zat in de kamer bij de gesloten balcondejir Wanneer Jozef en zijn moeder dachten dat Angelika toen Angelika de kamer binnentrad De kaars brandde wel weer spoedig even vriendelijk en stil zou zijn als op tafel. De vrouw vergat blijkbaar dat zij een lamp voorheen, dan vergisten zij zich ter dege. Met 'n doods- had. Zij zat treurig vóór zich uit te staren het hoofd bleek gelaat en vastgesloten lippen verscheen zij dien diep gebogen. Zij scheen het koud te hebben want dag aan tafel. Zij spraken weinig. Jozef was norsch, haar lichaam beefde. ook Maria toonde haar ontevredenheid. Angelika ant- Angelika stond reeds in de kamer toen zij langzaam woordde kortaf maar kalm. en moede het hoofd optilde en naar haar omkeek „Je zult het niet in je hoofd krijgen om naar de Het gezicht scheen evenais de gestalte kleiner ge weduwe Aschwonden te gaan," merkte Jozef scherp worden te zijn. Het was geel en gerimpeld en de oogen op, toen zij aan het avondeten waren. keken met een uitdrukking van vertwijfeld leed voor Angelika gaf geen antwoord. Zij verliet de kamer, zich uit. „Is het niet een vreeselijk ongeluk'" vroeg „Zij zal de brutaliteit niet hebben," zoo wendde zij Angelika met haar ruwe stem Jozef zich tot zijn moeder. „Het is alleen de schuld van de onbarmhartigheid Deze voelde echter op dat oogenblik dat Angelika van de wereld," zeide deze haar dierbaarder was dan de zoon, wiens heerschzuch- Julia moest haar eens aankijken zoo veranderd was tig optreden en groven toon haar griefden. „Laat haar het anders zoo vriendelijke kind den tijd," zeide zij. „Je behoeft haar niet als een „Hij kan er niets aan doen,"' ging het meisie voort dienstmeid te behandelen." en ging aan tafel zitten Hij maakte een ongeduldig gebaar. Dan vertelde hij Een poosje voerden zij een fluisteren d «resnrek en zü haastig en met grooten ijver, dat zij bemerkt hadden gingen het leven van Mozes na 1 dat Mozes den omtrek van Morlël niet had verlaten. „^iet ge," zeide Angelika het' had niet Vi.n Hij moest dus nog in de bergen ronddwalen. De burge- nen komen. Zij hebben het 'hier in h« *t dorp niet an lot f 25 bode of 10 dagen hechtenis. Een gemeene streek1! We kregen nu een ouwen kennis van de justitie, Jan Bakker uil de Beemstei, die zonder vaste woon plaats den laatsten tijd rondzwerft, en nu den 27 No vember j.1. hij een paai' doofstomme luidjès in Heilo het een en ander weggesloten heeft. Len gemeene streek, want het ongelukkige echt paar had hem eersl nog edelmoedig op spijs en drank onthaald. De oepleegde diefstal werd bewezen geacht en de O v. j. eisente 6 maanden gevangenisstraf. Mr. De Neef had als verdediger op. Over 14 dagen uitspraken. meester en zijn helpers zochten hem. Ook de politie ders gewild." Wori It vervolgd. Callantsoog. Tot ouderling der Herv. Gemeente alhier is gekozen de heer J. Zander en tot diaken gekozen ue heer P. J. Zipp jr. Oudkarspel. Op Zondag 20 December gaf „West-Frisia" van Hoorn een tooneelvoorstelling in de kolfbaan van den heer H. J. A. Bückman, alhier. „West-Frisia" heeft waar zij optreedt in den regel succes en ook dezen avond heelt ze weer vele lau weren geoogst, die ten volle verdiend waren. Opgevoerd werd „Weldoeners der Mensehheid", too- neelspel in drie bedrijven, naar het Duilsch van Felix Philippi, door W de Haan en wij kunnen er reeds dadelijk bijvoegen, dat deze keuze een zeer gelukkige was. wat blijken mocht uit het feit, dat elk bedrijf on der 'düe grootste stilte en met de meeste andacht van het begin tot het einde werd gevolgd De hoofd rollen waren in uitstekende handen We weten waarlijk niet, wiens spel de meeste lof moet worden toegezwaaid, dat van den heer Joh. Wil- son (Geheimraad Von Fortenbach) of dal van den heer Jac. Wilson (Dr. Eduard Martius, schoonzoon van den Geheimraad). Hun samenspel was voortreffelijk. Die strijd tusschen den grijzen aristocraat, die zelfs het leven van zijn weldoener offerde aan zijn ijdelheid en den onbe kenden „rooden dokter", die slechts handelde naar' plicht en geweten, werd heel mooi vertolkt. Ook de scènes tusschen laatstgenoemde en zijn vrouw, de dochter van den Geheimraad (Mevr. C. Wil- son-Andrea) werden heel goed uitgebeeld. Wij kunnen niet in te groote bijzonderheden lie den, alleen wenschen wij nog even in herinnering te brengen de bekentenis van den diepgeschokten grijs aard. toen hij gewaar werd. hoe hij door zijne kinde ren om zijn schandelijke daad werd veracht. Ue rol van Paula werd door Mej. Trientje de ia M(ar zeer goed vervuld en ook de rollen van den Kroonprins Karei Victor en Gustaaf, diens adjudant, de hr. Van Dijk, Dr. Alfred König. de heer Willem Roos en Freule Von Rudolfi, mej. F. Sunderman, wei den goed vertolkt. Hei geheele stuk was heel mooi bewerkt en had buitengewoon veel succes; na elk bedrijf gaf het be langstellend publiek door luid, enthousiast applaus van haar hartelijke instemming blijk. Het hierna gegeven blijspel in éen bedrijf door Gu- stav Kadelburg. uit het Duitsch vertaald door Joh. Haus. weid ook heel goed len tooneele gebracht en verwierf ook veel bijval. Het stukje was doorkneed met aardige, geestige zet ten. Frits. de oppasser wist danig op onze lachspieren Ie werken, luitenant Von Waldow en Henny waren heel goed op hun plaats en overste Von Harten was éénig. Kortom. „West-Frisia" heeft eene uitvoering ge geven, die lang in herinnering zal blijven. We wen schen haar geluk met het enorm, maar welverdiend succes en roepen haar een hartelijk „tot weerziens toe. Smokkelen. De landbouwvereeniging Vlachtwedde en Omstreken )Gi'.) zond het vorig jaar een schrijven tot den minister (van landbouw, waarin weid verzocht maatregelen te treffen inzake het smokkelen van varkens en scha pen uit Pruisen in vele grensgemeenten. Als antwoord is thans door den minister meege deeld, dat de minister van justitie zich bereid heeft verklaard indien daartoe door de burgemeester der grensgemeenten tot den procureur-generaal, lung. directeur van politie te Leeuwarden, het verzoek wordt gericht de marechaussees en rijkspolitie me de met de surveillance der grenzen tegen frauduleu- zen invoer van vee te belasten. Aan de Pruisische grenzen bij Bocholt bemerkten de Pruisische commiezen Zondagnacht een troep smok keiaars, die acht koeien over de grenzen smokkelden De smokkelaars, onraad merkende, moesten den terug tocht aanvaarden, doch vijf koeien werden door de commiezen in beslag genomen. Prov. Staten van Noord-Holland. Bij de Dinsdag gehouden stemming voor een lid van de Provinciale Stalen in hel kiesdistrict Helder werden uitgebracht 3611 geldige stemmen. Daarvan verregen de heeren A. P. Staalman, (ehristen-democr 1388, Jac. Joh. Verfaille _(lib.) 1567, en F. S. C. M Wijs (kath. en anti-rev.) 656 stemmen, zoodat-een her stemming moet plaats hebben tusschen de heeren P. Staalman en Jac. Joh. Vertaille Treurig. _r^ Klein-Lengnescliken, in Oost-Pruisen, wou een lo-jarige jongen het dienstmeisje eens doen schrik ken. Hij ging in den stal, waaruit het dienstmeisje liout moest halen, deed zich een strop om den hals en hield zich toen, terwijl hij In werkelijkheid het touw met de handen vasthield, alsof hij zich had opgehangen. De jongen gleed evenwel uit, de strop werd to, gehaald, en toen het dienstmeisje eenige minuten later in den stal kwam, had de jongen zijn grap met den dood bekocht. KECLftIKi fc.1T Wanneer gij naar Noord wijk gial, bezoekt dau den hieronder vermelden persoon, en verzoekt hein het navolgende te bevestigen. De heer P. van de VVeijden, Pikestmat 19 Ie Noord- wijk, zegt ons: „Mijn zoon, oud zestien jaren, suk kelde geruiinen lijd aan een nierziekte, waarmede hij sinds eenigen tijd hel bed moest houden. Deze nierkwaal openbaarde zich door afmattende pijnen in den rug en in de zijde, terwijl hij veel last had van hoofdpijn en hij dikwijls zeer duizelig werd, waarbij hem alles voor de oogen schemerde. Zijn voeten wa ren vaak ijskoud en rilde iiij somtijds, alsof itij de koorts had. Veel hebben wij mei lietn geprobeerd, doch niets heeft hem gebaat dan Foster's Rugpijn Nie ren Pillen, waarvan hij drie doosjes gebruikt heeft, die item zeer opgeknapt hebben." Eenige maanden later vernamen wij. „Hel is nu vier maanden geleden, dat ik U het bericht gai van het herstel van mijn zoon en kan ik U thans niededeelen, dat hij nadien gezond gebleven is. (w.g.) VAN DE WEIJDEN. 8 Fosters Rugpijn Nieren Pillen bereiken de nieren zelf bereiken zoodoende den oorsprong der ziekte waar uit rugpijn, duizeligheid, urine-ongestcldheden, enz. ont spruiten en doen deze kwaten op die wijze blijvend genezen. Spreek! langzaam en duidelijk, wanneer gij Fos ters Rugpijn Nieren Pillen koopt, dan zal er geen vergissing plaats hebben. Zij zijn te Schagen verkrijg baar bij den Heer J. ROTGANS. Toezending geschiedt franco na ontvangst van postwissel f 1.75 voor één of f IQ voor zes doozen.

Schager Courant | 1908 | | pagina 6