SÉ» Cilll. Donderdagavond. Het eerstvolgend nommer van deze Courant verschijnt 53e Jaargang. No. 4440. Woensdag 6 Jan. 1909. TWEEDE BLAD. Bekendmakingen Binnenlandse!) Nieuws. FEUILLETON. Gemeente SCHAGKN. o— Inlevering rekeningen. Burgemeester en Wethouders der gemeente SCHA- GEN noodigen hij deze belanghebbenden, die voor het jaar 1908 van de gemeente iets te vorderen hebben, uit, hunne rekeningen voor of op den 1 Februari a.s. ter secretarie dezer gemeente in te leveren. Schagen, 4 Januari 1909. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De lo. Burgemeester, P. BUIS Jz. De Secretaris, ROGGEVEEN. Rectificatie. In een raadverslag van Barsingerhorn, zie courant van 25 December, staat, dat de heer Jonker den voor zitter attent maakte op den slechten toestand van de klok te BARSINGERHORN, dit had moeten zijn te HARINGHUIZEN. Verslaggever. St. Maarten. Aan hel Hulppostkantoor alhier wenden gedurende hel jaar 1908 behandeld 541 inlagen voor de Rijks postspaarbank tot een bedrag van f 17279.71. Terug betaald werd in 124 aanvragen f 11846.13. 21 Nieuwe boekjes werden uitgegeven. IJsclub St. Pancras. De pas opgerichte IJsclub alhier, heeft Zaterdag avond opnieuw een vergadering gehouden. Door den rondgang van het voorloopig besluur, was hel ledental reeds gestegen tol 180. Na bekendmaking der ingewonnen inlichtingen, werd mei algemeene stemmen door de 87 opgekomen leden besloten, zich aan te sluiten bij den Ijsbond Hollands Noorderkwartier, alzoo is nu ook alhier een afdeeling van dien Bond. Hierna werden in behandeling genomen ontwerp sta tuten en huishoudelijk reglement, welke beide door de vergadering werden vastgesteld. Tot bestuursleden werden verkozen de heeren T. Engel, D. Kloosterboer en Jn. Groen Pz. en tot com missarissen werden benoemd de heeren W, Keizer, Jb. Slijker, A. Trompetter, C. Ploeger, D. Sluis, H. Nol, D. Koning en G. Booy Jz. IJs en weder dienende zullen door het bestuur en commissarissen spoedig maatregelen worden genomen, tot hel in orde maken van goede banen en het uit schrijven van een wedstrijd of iets dergelijks St. Pancras. De IJsboeier-vereeniging alhier is Maandagmorgen begonnen met het openhakken der vaart naar de laad plaats te Broek op Langendijk, zoodat de kool Dins dag weer per vaartuig kan worden vervoerd naar de wagons. Hoogwoud. De bevolking dezer gemeente bedroeg op 1 Januari 1908: 1093 mannen en 1022 vrouwen, totaal 2115. In 1908 geboren: 29 m. en 15 vr.gevestigd 87 m. en 62 vr.. Vermeerdering in 1908: 116 m. en 77 vr., totaal 193. In 1908 overleden: 10 m. en 13 vr.ver trokken 114 m. en 118 vr. Vermindering in 1908: 124 m. en 131 vr., totaal 255. De bevolking verminderde dus met 8 mannen en 54 vrouwen, tolaaL 62; en bedroeg alzoo op 31 De cember 1908 1085 mannen en 968 vrouwen, totaal 2053 personen. Levenloos geboren zijn: 1 m. en 1 vr. kind. 21 Hu welijken zijn gesloten, waarvan 20 tusschen jm. en jd. en 1 tusschen wedn. en jd. Kolhorn. In hare laatste vergadering besloot de IJs club alhier, ijs en weder dienende, dezen winter de volgende wedstrijden te houden. Eene hardrijderij voor beroepsrijders op eene baan van 500 M.een wed strijd met hindernissen, een onderlingen wedstrijd voor leden en eene hardrijderij voor schoolkinderen. Aan zoons van leden werd liet recht toegekend voor 25 ct. lid te kunnen worden van den ijsbond. Als bestuurslid in plaats van den heer .1. Helder werd gekozen de heer A. Engel. Aartswoud. De gewone Nieuwjaarscollecte der Ned. Herv. Kerk heeft dit jaar opgebracht f 132.35. Hoogwoud. De heer P. Pranger alhier is benoemd tol direc teur vau het fanfarecorps „Eendracht" te den lip. Hoogwoud. De heeren J. Koorn Dz. en S. Glas beiden alhier wonende, zijn door Hare Majesteit de Koningin dei- Nederlanden benoemd lol Schalters van tuberculeus vee, hetwelk door hel Rijk ter slachting zal wor den overgenomen. VERTELLING van ERNST ZAHN. 10. Onder den arbeid begon Angelika te praten. Zijn moeder liet hem groeten! 't Ging haar redelijk goed. Dan haastiger in dringenden angst: dat haar broer elke schrede van haar beloerde. Dat alles zoo niet blijven kon! Dat Mozes weg moest! „Ik zie het zelf ook in," antwoordde hij, en zij overlegden in korte, half afgebroken zinnen zich on derhoudend, terwijl zij zijn koffie klaar maakte, die zij hem weldra gaf en hij dronk. Wanneer het niet anders ging, moest hij weg, zon der zijn moeder nog eenmaal te hebben gezien. Zij waren het eens dat het gevaar nu zeer groot was. Zoodra ik mij wat beter gevoel, zal ik heengaan," beloofde hij eindelijk. „Ik ga steeds hooger de ber gen in en vandaar naar Tyrol. Daar vind ik wel werk. Een kameraad heeft mij daarvan verteld." „Beloof je mij dat?" vroeg Angelika. Daar gaf hij haar de hand op. „Zat ik je nog eenmaal zien?" vroeg hij dan. Zij aarzelde en dacht na. „Ik moet weten, of je bent heengegaan. Overmorgen, wanneer ik dan kan, kom ik. Maar wacht niet op me. Ik schrijf je later, wan neer ik te weten kan komen, waar je bent. Ik doe dat dan heel stil. Maar ga heen vertrek zoo spoedig als je maar eenigszins kunt." Terwijl zij hem zoo drong werd haar angst steeds grooter. Eenmaal draaide zij zich haastig naar den in gang van de hut om .Het was haar, alsof een donkere schaduw den ingang van de hut verduisterde. Maar het was slechts verbeelding van haar geweest. Hoogwoud. De heeren P. Gróol Jbz. en F. A. Mijsberg, bci- uwi •ïtniei, hebben voor hunne herbenoeming lol hooi stekers bedankt. b Gemeenteraad van Oude Niedorp. Vergadering van den Raad gehouden op Maandag 4 Januari 1909, des voormiddags ten 10 ure Allen present. V oorzitter de heer A. Wonder Pz., Burgemeester, die de vergadering opent met de volgende verwelko ming: t Is me aangenaam u allen op de eerste vergade ring in 1909 tegenwoordig te zien. Het is mij eene behoefte mijn dank te betuigen voor de medewerking: in het afgeloopen jaar ondervonden als Voorzitter van j den Raad. En ik lioop in dit jaar weer die medewet- king te erlangen. Met den wensch, dat de besprekin gen en besluiten van den Raad vruchtbaar en ten voordeele van de gemeente mogen zijn, open ik deze j vergadering. De notulen werden hierna gelezen en goedgekeurd. Voorzitter doet de volgende mededeelingen: Den 28sten December jl. zijn boeken en kas van den gemeente-ontvanger nagezien en in orde bevon den met een kassaldo ten bedrage van f 4988.69%. De gemeenterekening over 1907 en de gemeentebe- grooting voor het dienstjaar 1909 zijn beiden goedge keurd van Ged. Staten teruggekomen. Aan de orde wordt gesteld de benoeming van een lid van de Protestantsche Armvoogdij. De heer P. Agenant is als zoodanig aftredend (en herkiesbaar). Hij wordt bij stemming met algemeene stemmen herkozen. Daarna is men genaderd tot de benoeming van 3 leden van de commissie van toezicht over de lande rijen. Thans bestaat die commissie uit de heeren C. Over, J. v. d. Oord en A. Strijbis, die herkiesbaar zijn. Zij worden, terwijl enkele stemmen op andere can- didaten worden uitgebracht, alle drie bij eerste stem ming als commissieleden herkozen en laten zich de benoeming welgevallen. Voorzitter brengt onder de aandacht van den raad dat jaarlijks aan den rijksveldwachter C. v. d. Hulst van Winkel eene gratificatie ten bedrage van zooveel maal f 1.50 wordt uitgekeerd ais hij dienst deed bij kermissen en uitvoeringen; welk bedrag wordt vermeer derd met 6 voor algemeene surveillance in de ge meente. Het totaal van dit bedrag zou voor 1908 25.50 worden. De Raad is met algemeene stemmen voor het ver- leenen van eene gratificatie aan den heer Van der Hulst, tot genoemd bedrag. Nog wordt goedgevonden door den Raad om eenig land, in huur bij Aris Bijwaard en Jan Bijwaard, in gebruik over te dragen aan J. Water, van wien wordt getuigd, dat hij een beste landgebruiker is. De overdracht in gebruik zal echter plaats hebben met dien verstande, dat de huurders A. en J. Bijwaard aansprakelijk zullen blijven voor de wijze, waarop het door hen gehuurde land zal worden gebruikt. Nu rest nog de behandeling van het adres van den Bond voor Staatspensionneering, dat aan alle gemeen teraden hier te lande is gericht geworden, om adhaesie betuiging aan een op 8 Juli jl. door dien Bond aan H. M. de Koningin gericht adres. Het adres (in eene vorige vergadering werd de be handeling ervan aangehouden), wordt met toelichting nog eens door den voorzitter voorgelezen, waarna de discussie er over wordt geopend. De heer Hille heeft -er over gedacht, maar kan het er nog niet in zien, dat het zal gaan. Het lacht hem overigens wel toe: door het rijk gepensionneerd, alshet maar uitvoerbaar was. De heer Stam vindt het ook nogal een ingewikkeld vraagstuk. De heer Rempt wijst er op, dat er voor deze pen- sionneering geld noodig is. De heer van der Oord is dit volkomen met hem eens, maar denkt dat de staatspensionneering toch veel mooier instelling is dan de Ongevallenwet. De heer Hille wil daarover geene beslissing uit spreken, voor hem is de staatspensionneering: algebra. Voorzitter gevoelt wel wat voor staatspensionnee ring. Hij stelt adhaesie-betuiging voor. Hij vindt, dat het vanzelf spreekt dat de Armbesturen door de staats pensionneering worden ontlast. De heer Hille oordeelt, dat er een heel andere toe stand in de maatschappij door zal worden geschapen. Voorzitter is dit met hem eens. De heer Hille zou wel voor staatspensionneering zijn, als die voor ons land nuttige gevolgen heeft. Maar wanneer er andere toestanden uit geboren wor den, zou spreker er niet voor zijn. Voorzitter verklaart, dat hoe meer aandrang er komt, lioe eerder gaat de regeering er toe over. De heer Hille wil evenstil staan bij de vraag: Als we maar weten dat we in goede richting aandringen. Want is dit niet het geval, dan heeft men later het zelfverwijt er aan te hebben meegedaan. Voorzitter is het eens met hen, die beweren dat als het moet met premiebetaling dit een schat van geld neemt. Spreker vindt dat door adhaesie-betuiging de zaak in de hand wordt gewerkt. De heer Rempt vindt dat er veel voor Staatspen sionneering is te zeggen. Hij wil: adhaesie-betuiging. Bij stemming zijn voor adhaesiebetuiging de heeren Strijbis, van der Oord, Rempt en Hille. Te^en stemden de heeren Stam, Ligthart en Over. Met 4 tegen 3 stemmen werd 's voorzitters voorstel tot adhaesie-betuiging dus aangenomen. Daarna rondvraag. Levert niets op. Sluiting volgt. Gemeenteraad van Heerhugowaard. Vergadering van den raad gehouden op Maandag 4 Januari 1909, 's namiddags 2 uur. Allen present. Voorzitter de heer P. Wonder Az., Burgemeester, Aiozes begon zich beter te gevoelen. Hij beefde en schokte minder. Hij strekte zich behaaglijk in het hooi uit en Angelika dekte hem nog eens warm en lekker toe. Dan zonk zij naast het leger op haar knieën en hield zijn handen vast. Iets van den vrede en de macht hunner liefde kwam over hen beiden, en zij vergaten voor dit oogenblik alle zorg en leed. Mozes maakte zijn rechterhand los en streek daarmee diep in ge dachten over haar rijk, blond haar. „Misschien zien wij elkaar nooit weer, kleine An gelika," zeide hij op een toon, waarop hij tot haar had gesproken, toen zij nog een klein kind was. „Men moet steeds het beste hopen," antwoordde zij kalm. „Ik zal je niet vergeten en misschien, wie weet, wat er niet al geschiedt na jaren en reis ik je wel achterna." Hij keek haar verbaasd aan, trok zijn handen terug en was blijkbaar knorrig en verschrikt. Misschien gaf hem, de ziekte, die hem pijnigde, wei de gedachte weer in: „Zou zij vergeten zijn, dat ik een mensch gedood heb?" „Weet je niet zoo begon hij. Zij raadde wat hij bedoelde, uit zijn gebaren en viel hem in de rede. „Ik wil niet nadenken. Ik weet hoe alles gekomen is en dat het niet anders had kun nen komen. En omdat ze je er toe hebben gedreven, wil ik ook gaan, waarheen jij gaat!" Toen zuchtte hij diep en lag weer rustig en liet zijn handen in de hare glijden. Nu was het heel stil. Slechts het hout knetterde dat nog op het vuur lag en buiten zuchtte de wind. Een uur verliejp er zoo. Dan herinnerde Angelika zich, dat zij naar huis moest. Nog eenmaal richtte Mozes zich van zijn legerstee op. Angstig vroeg An gelika hoe het met hem was en vermaande hem ern stig toch te vluchten. Hij beloofde haar alles. Zijn gelaat was nog steeds doodsbleek. Maar hij zeide haar, dat hij zich veei beter gevoelde. Misschien dat hij den volgenden morgen reeds kon opbreken. Hij liet niet merken dat de pijnen in nieuwe hevigheid terugkwamen. Wanneer zij niet naar bem keek, beet hij wild op de tanden. die de vergadering opent, met den wensch, dat dit jaar voor allen een gezegend jaar moge zijn. Nadat de notulen zijn gelezen, die onveranderd worden goedgekeurd en vastgesteld, meldt Voorzitter, dat hij opnieuw als Burgemeester dezer gemeente is benoemd en in handen van den Commissaris der Koningin den 30 December jl. te Haarlem den eed heeft afgelegd. Voor kennisgvéing aangenomen. Daarna verklaart Voorzitter, dat hij opnieuw de be trekking heeft aanvaard, in de hoop en verwachting, dat hij den steun en medewerking van heeren raads leden tot nu toe ondervonden, bij voortduring zal mo gen genieten. 1 Januari jl. hebben de leden van den raad hem een felecitatiebezoek gebracht. Nu wordt nogmaals de gebruikelijke felecitatie ge daan. Ingekomen en voor kennisgeving aangenomen: a. een schriftelijk bewijs van erkentelijkheid van den gemeente-ontvanger, den heer K. Ploeger voor de met 1 Juli 1908 ingegane verhooging van zijn salaris. b. een schrijven van den rijksontvanger van Scher- merhorn d.d. 2 Januari 1909, houdende bericht, dat door hem op dien dag aan den gemeente-ontvanger is uit betaald 113.71, en 198.82 (voor grond- en personeele belasting). c. schrijven van den secretaris der Commissie tot wering van Schoolverzuim in schoolwijk IV, welke com missie in het afgeloopen jaar 2 maal vergaderde, waar van eenmaal om op schoolbezoek aan te dringen en wel bij den heer .Jacob Buter, die goede beloften deed. De jongste kasverificatie bij den gemeente-ontvanger heeft, conform boeken en bescheiden aangegeven aan ontvangsten 22587.62%, aan uitgaven 17588.72, kas saldo 4998.90%. Ingekomen verder: d. een schrijven van den heer H. Wuis, houdende bericht, dat hij heeft bedankt als voorzitter van de Commissie tot wering van Schoolverzuim in wijk I, van welke Commissie de secretaris (de heer Hui- zinga) is vertrokken, terwijl het 3e lid (de heer Jan Schilder), zich nergens mee bemoeit en toch geen ontslagaanvrage doet. Goedgevonden wordt, om den heer Schilder een schrij ven hierover te zenden Mede vindt algemeene instemming, om den heer Brands (het nieuwe hoofd der school no. 1) als secre taris te benoemen, terwijl als lid daarvan de heer Klaas Hemkes wordt benoemd. e. missive van de curatoren in het faillissement van de firma Christiaan Oortman en Zn. te Utnecht, d.do. 18 December j.1. houdende bericht, dat door hen ter griffie van de arrondissementsrechtbank te Utrecht is neergelegd de voorloopige uitdeelingsliijst van ge noemd faillissement, die 10 dagen ter kostelooze in zage van de schuldeischers zal liggen. Wordt er in dat tijdvak geen verzet tegen ingediend, dan zal zij bindend zijn en dan is er voor het ge meentebestuur van Heerhugowaard over 10 pet. harer vordering te disponeeren. 100 is er voor genoemd bestuur uitgetrokken. Dit is echter voorloopig en er is geen accoord ge sloten, zooals voorzitter uit de mededeeling van den geraadpleegden rechtsgeleerde aanstipte. De Raad vindt het weinig voor zoo'n groote zaak als die van de firma L. Oortman en Zn. Ingevolge opdracht ontvangen in de vorige vergade ring is door voorzitter onderzoek gedaan naar een geschikte plaats voor de meer besproken Nortonpomp. De gemeente-opzichter heeft opmeting gedaan en teekening gemaakt, waaruit blijkt, dat op het kruispunt achter den boom wel gelegenheid is tot plaatsing van een Nortonpomp. De gemeente-opzichter (de heer A. Groot) zei, naar voorzitter meldt, dat de pomp daar die alleen voor spoelen en plassen is, wel op de Nortonpijp kan ko men te staan. De heer Van Slooten heeft er liever een put onder. De heer Van Rijn oordeelt dan een zwaren deksteen waarop de pomp vaststaat, noodig. De heer Appel zag gaarne zoodanige inrichting dat de pomp afvoeren kan. De heer Plevier vindt geregeld waterafvoeren door de pomp ook wel goed. De heer De Boer acht het wel mogelijk, dat onder den straatweg door te laten geschieden. De heer Van Slooten wijst op de verbetering die het leelijke slootwater daar nog door geregelden aanvoer van het afgevoerde pompwater zou ondergaan. De heer Van Rijn merkt op, dat als de pomp op de pijp moet staan, de laatste dan van ijzer moet wezen, terwijl er als er een bak omheen komt, de pijp van hout zou kunnen zijn. Goedgevonden de pomp op de aangeduide plaats te slaan. Het polderbestuur heeft toestemming tot plaatsing daar gegeven tegen betaling van 1 per jaar. Nu rijst bij voorzitter de vraag: Door wien zullen we den put laten maken? De heer De Boer kan naar eigen ondervinding de firma J. Lange en Zn. te Winkel warm aanbevelen. Die maakt best werk. Goedgevonden om haar de levering op te dragen. Lange zal daarvan bericht ontvangen Voorzitter brengt ter sprake het wegruimen van een 5-tal boomen, staande op het erf van den heer Sief- fers. hoofd van school II, welke vijf woudreuzen ge noemde heer gaarne weg wilde hebben. Goedgevonden de wegruiming te doen plaats heb ben. Er zal naar worden ingeschreven. 5 Ten slotte wordt met algemeene stemmen bepaald, dat even als vorige jaren aan den Alkmaarschen rijks veldwachter 10 en aan C. van der Molen, rijksveld wachter te Noordscharwoude, 25 zal worden toege kend als gratificatie. Rondvraag: nihil. Sluiting volgt. Hoogwoud. Hel legoed aan de inbrengers van de schoolspaar- bank te Aartswoud, bedroeg op 1 Januari 1908 f 1059.24. Gedurende het jaar werd aan rente bijge schreven f 32.59, ingelegd f 580.35 en terugbetaald t 710.48, zoodat het tegoed op 31 December 1908 be droeg f 961.70. Volgens opgave van het Hoofd der school in de Kerkelaan alhier, bedroeg op 1 Jan. 1908 de inleg in de schooIspaar.bank aldaar f 279.49, in 1908 werd in gelegd f 57.791/2, teruggevraagd f 115.65, aan rente we r<l bijgeschreven f 10.44, zoodat de schuld op 31 December 1908 bedroeg f 232.071/2. Uit de rekening over 1908 der Sehoolspaarbank aan de L school in de Weere blijkt, dat de schuld op 1 Januari 1908 bedroeg f 382.89, dat in 1908 is inge legd f 210.53, dat in 1908 aan rente is bijgeschreven f 14.67, tezamen f 608.09. Dat in 1908 is terugbetaald aan de inbrengers of overgeschreven op de Nulsspaarbank op naam van de inbrengers f 179.18, zoodat dc inbrengers op 31 De cember 1908 tegoed waren f 428.91. Het geheele kapitaal dezer 3 spaarbanken is geplaatst op de spaarbank van het Dep. Hoogwoud der Maat schappij tot Nul van 't Algemeen. Eindelijk namen zij afscheid van elkaar, Angelika kuste hem,- zooals een zuster haar broeder kust. Hij bespeurde eerst later, dat zij geweend moest hebben, j Zijn wangen waren vochtig, toen zij zich oprichtte. Dan snelde zij zacht heen in den nacht! HOOFDSTUK VII. Toen Angelika op den morgen, nadat zij op den dooden Alp was geweest uit haar kamer kwam, ont- i moette zij Jozef in de gang. „Waar ben jij geweest?" vroeg hij op dien vijandi- gen toon, die nu steeds tusschen hen heerschte. 1 „Hoedat?" vroeg zij. Zij was bereid te strijden. Het gevaar was immers steeds nabij. „Men heeft jou gisteren gezocht," voer hij boos voort. Zij zweeg. Zij wist dat zij niet meer behoefde te liegen, dat zij vroeg naar bed was gegaan. Hij had bepaald wel aan haar kamerdeur geklopt en zich over tuigd, of zij -er was of niet. En haar tocht was dus verraden' i „Je zult mij niet willen zeggen, waar hij is?" voer haar broer met half verstikte stem voort. Zoo toonde hij haar dus beslist, dat hij ervan overtuigd was, dat zij Mozes had opgezocht. „Laat mij voorbij," beval zij, daar hij haar den weg naar de woonkamer versperde. „Werkelijk, het is mooi van je. Zusterlijk!" sprak hij verder, terwijl zijn toorn zichtbaar grooter werd. „Je houdt het met een moordenaar, doet alles om wet en gerecht het optreden onmogelijk te maken." Plotseling sprong hij op haar toe. Het bewustzijn dat hij in zijn recht was, zijn plichtsijver, misschien ook zijn boosheid over het niet slagen zijner pogin gen deden zijn boosheid in razernij overslaan. Hij pakte Angelika ruw beet en wilde haar voor zich op den grond werpen. „Je zegt mij, waar hij is," schreeuwde hij haar toe, „en al zou ik je ook moeten ranselen, ik wil weten waar hij is." „Jozef! Jozef!" Maria Lombardi kwam uit de woonkamer toegesneld, door het lawaai daartoe aangelokt en rukte met al Heer-Hugowaard. Door het bedanken van de heeren A. Langerijs en H. Hemke voor dc benoeming tol notabelen der Herv. Gem. alhier, zal den 17den dezer een niéuwe stem ming worden gehouden. Noordscharwoude. Dezer dagen werd door de handelaars le Broek op Langendijk druk geladen aan het station Noordschar woude, doordien naar hier tijdig een vaargeul was ge hakt en bovendien hier geschikt per as kon worden aangevoerd. De laadplaats te Broek op Langendijk was in die dagen alleen over het ijs te bereiken. Hoogwoud. Maandagavond j.1. had ten huize van den heer II. Slotemaker, aan de Gouwe, ten overstaan van Notaris De Boer, de openbare verkooping plaats van een land bouwerswoning met schuur, erf, boomgaard, bessen- tuin, bouwland, slaande en liggende aan de Gouwe, samen grool 2.54.90 II.A. Kooper werd de heer P. Dudink te Nibbixwoud, voor de som van f 5969. Benoemingen. Bij Kon. besluit zijn benoemd: in de provincie Noordholland: tot heemraad van het ambacht van Wiestfriesland genaamd Geestmerambacht, D. Appel Ie Heer-Hugo waard toi heemraad van den polder Assendelft, J. Al Kz., te Assendelft. Verbinding NieuwediepTexel. Men meldt uit Texel De stoomboot „De Dageraad", van Texel's eigen sloomboolonderneming, heeft met liet winterweer ge loond voor tiaar laak berekend le zijn, daar men ei ken dag den overtocht tusschen de haven van Oude- schild en hel Nieuwediep heeft kunnen doen. De post boot kon dit geen enkele maal, zoodat de postzakken over het Horntje vervoerd moesten Worden. Zooals de ouden zongen Op den Oudejaarsdag van 1908 ging een bruidspaar van Purmerland op schaatsen naar Ilpenda.m, om Tiet huwelijk te laten voltreken. In 1846 trouwde de groot moeder dezer bruid ook op den laatsten dag des jaars le Ilpendam, en toog zij ook per schaats derwaarts mei haar aanstaanden man. Historisch. Oudejaarsdrukte op de Schenk. Grool ijsvermaak, waartusschen kwartjesvinders op prooi Loeren. Een burgerheertje, type kantoorklerk heeft met „een- twee-drie, ruitenboer" honderdvijftig guLden verspeeld, geld dat hij voor zijn kantoor had opgehaald. Spreekt wanhopig een heer op schaatsen daarover aan, die be merkt, dat een straatjongen de kaarten van den kwartjes vinder geïnspecteerd heefl „of zij wel echt zijn", doch daarvan gebruik maakte 0111 ruitenboer met een bijna onzichtbaar kneepje kenbaar te maken. De straatjongen slaat zijn slag en wint den kwartjes vinder gauw vijf gulden af, waarna hij hem dank baar en voldaan onmiddellijk „smeert." Het burgerheertje doet steeds wanhopig om zijn ver lies, het verhaal aan den genlleman-sehaatsenrijder, die den straatjongen aan liet werk heeft gezien, den kan toorklerk met raad bijstaat en hem zoo de verloren honderdvijflig gulden doet terugwinnen. Publiek opgewonden en enthusiast: toe menheer, laai mij ook eens wat verdienen, etc. Kwartjesvinder wordt hoe langer hoe nijdiger: „laat die heer ook eens iels zetten, die durft Wel voor an deren te wagen, doch niet voor zichzelf. Zet u eens honderd gulden, als u iet hebt." „Neen", antwoordde de heer, „jouw honderd gul den wil ik niet hebben, doch daar heb je ruitenboer", en hij loont hem deze voor de zooveelste maal. Kwartjesvinder af, kantoorklerk dankbaar, heer ont- I trekt zich aan deze betuigingen. Politie afwezig. haar krachten Jozef achteruit. De schrik en ontzet ting over het ongeluk dat haar huis had getroffen ga ven de sterke vrouw op dit oogenblik iets vreeselijks. „Wat ben je voor menschen!" riep zij tot haar kin deren. Angelika sprong omhoog. Haar broer had haar lil zijn meerdere iichamaskracht reeds op de knieën ge drukt. Zij was buiten zichzelf van drift en verontwaar diging. „Hij is weg!" schreeuwde zij haar broer triomfee- rend toe. „Ik wil het je zeggen, opdat je het weet. Nu is hij weg, ver weg. Jij vindt hem niet meer, jijEn in het dolle van haar toorn sloeg zij met de vuist naar Jozef. Deze werd doodsbleek en wist van ontzetting niet hoe te handelen of te spreken. Maria Lombardi echter voerde haar dochter naar de kamer en besliste: „Dat kan zoo niet langer. Ik breng je naar mijn broeder in Uri." De dag die op dezen morgen volgde was vreeselijk. Jozef wel is waar werd weer kalm, nadat zijn moe der met hem had gesproken en hem haar besluit om Angelika weg te zenden had meegedeeld. Maar er heerschte in huis toch een ellendige, gedrukte stem ming. De moeder en de beide kinderen waren als drie vijandige partijen. Zij namen niet als anders gezamenlijk aan de maaltijden deel, maar Maria Lom bardi zat alleen aan den morgen- en avonddisch. Jozef beweerde dat het werk zoo druk was, dat hij niet aan tafel kon komen of at in het dorp en Angelika nam zoo nu en dan in het voorbijgaan een hap brood uit de kast, meestal geschiedde dat gedach teloos en werktuigelijk, niet uit honger. Het deed al len evenwel pijn dat zij zoo tegenover elkaar waren. Te midden van al dien toorn verlangde Angelika vurig ook zonder dat zij het zichzelf wilde erkennen, naar den vredigen tijd waarin zij had geleefd, en waar in de liefde voor elkaar, in dit huis zoo groot was geweest. rw'v f (Wordt vervolgd.

Schager Courant | 1909 | | pagina 5