Gemengd Nieuws. Plaatselijk Nieuws. Burgerlijke Stand. Groenteveilingen. Moordaanslag. Men meldt uit Utrecht Dinsdagochtend werd door den portier van de Aal- moezenieVskamer alhier een revolverschot gelost op een aan dezelfde instelling verbonden bode, die slechts een schampschot kreeg aan het hoofd. De oorzaak moet gezocht worden in onaangenaamheden, welke de por tier met den bode gehad heeft, ten gevolge waarvan eerstgenoemde zijn ontslag als portier moest nemen. Een zeldzaam jubilee. Zeer waarschijnlijk wel de oudste werkman in den lande is Hendrik Reudink .boekbinder bij de firma M. J. v. d. Loeff. te Enschede, een nog krasse man van 82 jaar. die dagelijks zijn werk verricht. Zeven tig jaren was hij in dezelfde betrekking, waarvan de eerste 30 bij de Erven Jennes, van wie de firma Van der Loeff voor 40 jaren de zaak overnam. Gisteren op zijn 82sten verjaardag en tevens zijn 70-jarig jubilée. werd hij per rijtuig van zijne woning algehaald en in de boekbinderij gecomplimenteerd, bij welke gele genheid de burgemeester der gemeente hem namens H. M. de Koningin de zilveren draagmedaille der Oranje Nassau-orde op de borst hechtte. Van de firma en ook van zijne medearbeiders ontving de jubilaris ver schillende geschenken. Desertie van huzaren. Een Ilaarlemsche berichtgever schrijft: Maandagmorgen omstreeks half acht zijn uit de ea- valerie-kazerne aan den Sehotervvcg 33 huzaren gede serteerd. Na de reveille hebben de landverdedigers als gewoonlijk onder toezicht van een sergeant de soep gegeten, waarna de sergeant naar zijn eigen kamer ging om zich ta klecden. In dien lijd hebben de huzaren de plaat ge- 110 Wekt 't eerst eenige verwondering, dat 33 huzaren uit een kazerne kunnen wegloopen zonder gezien le worden, wanneer men bedenkt, dat t om half acht 's morgens nog schemerachtig is, en bovendien de eigen aardige ligging van de kazerne in aanmerking neem!, dan behoeft 't geen wonder te heeten. dat de weg- loopers de wacht verschalkt hebben. De kazerne ligt op een groot terrein, is omgeven door kleine gebou wen en begrensd door een sloot, die langs verschil lende openbare wegen loopt en enkele dammen heeft, waarvan de hekken gemakkelijk le overklimmen zijn. Vermoedelijk hebben de 33 wegloopers zich in com plotjes, en langs verschillende uitgangen, verwijderd. De kazerne huisvest ongeveer 240 huzaren, 33 man dus worden niet zoo spoedig gemist. Om negen uur werd dan ook eerst de vermissing geconstateerd. Oogcnblikkelijk werd de commandant gewaar- schuwd; die de politie met 't gebeurde in kennis stel- de. zoodat naar alle plaatsen een onderzoek wordt ingesteld, om de wegloopers op te vangen. Tot heden met weinig resultaat, want geen der hu zaren is nog aangehouden. Dit wijst er ook op. dat de wegloopers zich in vele groepjes verdeeld hebben, want 33 huzaren bij elkaar hadden reeds de aandacht moeten hekken. De commandant moest er van afzien, om met eigen manschappen de deserteurs op te sporen, omdat over te weinig geoefende krachten beschikt kan worden. 't Is nog onzeker, waarom de huzaren 't hazenpad gekozen hebben. Wie vroegen een militaire autoriteit om inlichtingen en die verzekerde ons, dat geen re den verondersteld kan worden. Misschien zoo zei hij zijn de huzaren er over ontsticht, dat hun tractement. inplaats van om de 5 nu om de 7 dagen wordt uitbetaald (eeu nieuwe maatregel door den Mi nister van Oorlog voor alle militairen ingevoerd). De nieuwe majoor die voor ongeveer 6 weken in Haar lem gekomen is. heeft niets aan den dienst veran derd, zoodat daarin geen aanleiding gezocht kan wor- den. Van de zijde der huzaren moet evenwel geklaagd zijn over muider goed voedsel en te zwaren dienst. Officieele klachten zijn liierover evenwel niet ge uit. Nader wordt bericht. Een twintigtal huzaren zijn Maandagavond in het Schoterkwartier in een café aangehouden en naar de kazerne overgebracht. Z.e waren door een koloniaal getracteerd. Ook zijn Maandag te Amsterdam eenige huzaren aangehouden. Woensdagmorgen waren er van de 33 nog een 10-tal weg. Petroleumtappen met muziek. De heer G. W. van Kampen, horlogemaker te Leer dam, heeft volgens „de Leerdammer een practiscih toestel uitgedacht en vervaardigd, voor den verkoop van petroleum, waardoor het mogelijk is met een en kele vingerbeweging het omzetten van den wijzer op een klokplaat. willekeurig 1, 2 of meerdere liters te doen aftappen; achter elkaar kan men 12 liters doen uitstroomen. Op de bus. welke een inhoud heeft van 60 liter, bevindt zich een uurwerk met wijzerplaat en wijzers, evenals een gewone klok; zet men nu den grooten wijzer, die op 12 staat, bijvoorbeeld op 1, dan vloeit automatisch precies een liter petroleum uit de kraan onder aan de bus. in de daaronder geplaatste bus of kan; men heeft dus niet meer te meten en zich vuile handen te maken, door eenvoudig den wijzer op het cijfer der verlangde liters te plaatsen, ont vangt men deze precies. De kleine wijzer geeft le vens aan hoeveel liters nog Ln de bus voorradig zijn, zoodat men precies weet, zonder iets te noteeren, hoe vee! liters b.v. per dag worden verkocht. Op de kraan, waaruit de olie vloeit, zit op een hei een kleine koperen Chinees; als nu het verlangde aantal liters zijn uitgeloopen. draait het ventje een maal rond. de hel gaat en de kraan is vanzelf ge sloten. Boven in de bus bevindt zich een muziekdoos, wel ke automatisch .speelt als de laatste der liters, welke men heeft besteld, uitloopt. Boven op de klok, waarmede men de hoeveelheid, welke men verlangt, aangeeft, slaat een Harlekijn, die de maat der muziek slaat op 2 bellen. Heeft men een of meer liters besteld, tijdens het uitloopen kan men nog bijbestellen door den wijzer te verzetten. A Ia Koepenick? Zaterdagavond bevonden zich in de herberg van den heer K., in de kolonie Schaesherg, bijl Heerlen (L.), onder de bezoekers een viertal Duitschers. Plotseling kwam een vijfde Duitscher binnen, die voorgaf een Duitsch politieambtenaar te zijn. Hij arresteerde de vier Duitschers, nam hun geld en goed in beslag, boeide hen en nam hen mee in de richting van Schaes herg. De overige bezoekers van de herberg vertrouwden de zaak niet en gingen de politie te Heerlen waarschu wen. De inspecteur van politie toog er met een paar man op uit en het gelukle hun. den politie-beambte met zijn vier gevangenen te achterhalen. Hij arresteer de hem. doch nu bleek, dat men te doen had met een grap, die de vijf Duitschers verzonnen hadden om de iieerlensehc politie eens beet (e nemen. Of de inspecteur van politie uit Heerlen boos was! Zuidscharwoude. De gemeenteraad heeft, naar aanleiding van een klacht van het raadslid Bak, door den onderwijzer Z. G. van der Toom beleedigd te zijn door een ingezon den stuk in de Nieuwe Langedijker Courant, besloten te betreuren genoemden onderwijzer te hebben benoemt en hem in overweging gegeven zijne excuses aan den beer Bak aan te bieden. Zuidscharwoude. In de volgende maand zal de heer Van Det uit Am sterdam waarschijnlijk te Zuidscharwoude spreken over Schoolartsen, tot welke bijeenkomst raadsleden zullen worden uitgenoodigd. De heer Th. M. Ketelaar te Am sterdam heeft voor de uitnoodiging om voor de afd. Heerhugowaard en Omstreken van den Bond van Ned. Ond. op te treden wegens drukke bezigheden moeten bedanken. Den 23sten Januari zal de heer Lancee uit Amsterdam voor Volksonderwijs optreden. Noordscharwoude. De heer D. de Vries, die ruim 3 weken geleden be noemd werd tot onderwijzer te Noordscharwoude, heeft thans zijn benoeming aangenomen. Hulde aan H. M. de Koningin. In verband met de blijde verwachting, waarin geheel ons volk verkeert, zijn door den Nationalen Oranje- bond te Amsterdam de volgende besluiten genomen: Een grootsche volkshulde zal Hare Majesteit worden bereid, door den Bond met zijne afdeelingen en andere deelnemende vereenigingen, een zangkoor zal liederen ten gehoore brengen, enz., ook zal door de Kinderafdeelin Koningin Wilhelmina eene hulde worden gebracht. Teneinde op de meest grootsche wijze deze hulde, een volkshulde te doen zijn, worden ,alie vereenigin gen, welke hieraan wenschen deel te netnen, uitgenoo digd schriftelijk op te geven, muziek-, zang-, gymnastiek verenigingen, etc.' etc. zijn allen welkom, het moet worden een spontane hulde. Het ligt in de bedoeling uit alle oorden des lands medewerking te verkrijgen, opdat, zoo mogelijk, alle kleederdrachten bij deze hulde tegenwoordig zijn, alle provinciën zullen worden uitgenoodigd. De corporatiën welken hieraan deelnemen, benoemen een afgevaardigde en een reserve, welken door den Bond van alles op de hoogte worden gehouden voor hun vereeniging. Ieder die met dit streven instemt, geve zich op, door samenwerking kan deze hulde groot- scher dan ooit te voren, aan onze Koningin worden voorbereid. Laat ons eendrachtig samenwerken, opdat versnippering van kracht worde voorkomen, iedere deelnemende vereeniging vaardige iemand af, opdat wij het doel bereiken, de volkshulde aan Hare Majesteit in den meest grootschen zin te doen uitvoeren. Het Be stuur ziet de opgave tot deelname liefst spoedig te gemoet, met het oog op de regeling enz. Hoewel reeds vele dames en heeren zich opgaven voor assisteeren etc., vraagt het Bestuur nog eenige Dames en Heeren welke zich beschikbaar stellen voor administratie enz. Het is tevens de bedoeling, dat de namen van alle deelnemers aan Hare Majesteit zullen worden kenbaar gemaakt. Komt op broeders en zusters van Noord en Zuid, van Oost en West, toont uv e Vorstin uw aloude ver knochtheid en onwankelbare trouw aan Haar en Haar Doorluchtig Huis, met de leuze: Voor God, Koningin en 't Vaderland. Overtuigd zijnde, dat deze volkshulde door Hare Majesteit op hoogen prijs zal worden gesteld, roepen wij aller medewerking in. Opgave met juist adres, aantal leden etc., schrif telijk te richten aan den Bondsvoorzitter, den heer Albert van der Horst, Heerengracht 377, Amsterdam. De ramp te Nax. Omtrent de instorting van het kerkje te Nax op Zondag jl., toen het kerkbezoek naar aanleiding van den St. Gotthardsdag juist, veel drukker was dan ge woonlijk, deelt het Bert. Tageblatt het verhaal van een ooggetuige mede, aan hetwelk wij het volgende ontleenen: Langzaam sterft het klokgelui weg. De geestelijke bestijgt den kansel, spreekt een gebed uit en begint onder aandachtige stilte zijn preek. Hij heeft nog slechs enkele zinnen uittgesproken, toen van het koor af een der zangers uitroept: „Pas op, er raakt een stuk van het plafond los." De geestelijke onderbreekt zijn preek en roept uit: „Wat is er te doen?", maar op hetzelfde oogenbiik gaf het onverbiddelijke noodlot reeds het antwoord op de zoo ongewone vraag. Het ongeluk was al geschiedin enkele oogenblikken was r.ameiooze smart over het dorp gekomen, in een oog wenk was het godshuis veranderd in een huis van rouwe. Over een lengte van 13 M., van het orgel af gerekend, viel met een hevig gekraak het uit tufsteen bestaande gewelf naar beneden. Er ontstond eeu om zettende paniek. De verwarring was onbeschrijfelijk en hartroerend het weenen en kermen der .gewonden. Men begon, zonder een oognblik te verliezen, met net reddingswerk. Er werden onmiddellijk renboden gezon den naar alle omliggende dorpen, het eerst naar liet op 2'/2 uur afstands gelegen Sitten. De gewonden wer- den op sleden gelegd en naar Vernamiege gebracht. Uit Sitten, waar men te 12 uur van het ongeluk be- richt kreeg, brak onmiddellijk een uit geneesheeren I en andere personen samengestelde reddingsbrigade op. Deze ontmoette onderweg de eerste gewonden, die naar het ziekenhuis te Sittn werden vervoerd. De weg van Sitten naar Nax over den met sneeuw en ijzel bedekten weg was uiterst moeilijk en gevaarlijk. Toen de reddingskolonne te Nax was aangekomen, ontstond er opnieuw een paniek onder de gewonden, die om het hardst schreeuwden om maar het eerst door de genees heeren geholpen te worden. De kalmte keerde eerst terug, toen de „Nationalrat" Kuntschen met de rech- i terlijlce macht de ongeluksplaats betrad. I De kerk biedt een ontzettenden aanblik; zij is van binnen geheel en al vernield, de vloer en de muren zijn tot hoog bovenaan bespat inet bloedvlekken. Een zwaar blok ligt juist in het middenpad; ware het eenige c-M. zijwaarts gevallen, dan zoude alleen dit stuk steen misschien tien personen hebben gedood. Onder het puin liggen gebedenboeken, rozekransen, orgelpijpen in bonte wanorde door elkander. De geestelijke op den kansel bleef ongedeerd. Er was reeds sinds geruimen tijd een scheur in het plafond geweest: herhaaldelijk was deze reeds dichtgepleisterd en ook nu was weder besloten tot een reparatie, thans helaas door het noodlot overbodig ge maakt. Het aantal dooden bedraagt volgens officieele op gave 31 personen. Ontploffing. BLUEFIELDS (West-Virginia), 12 Jan. Er heeft een ontploffing plaats gehad in de Lickbranch kolenmijn waarbij waarschijnlijk een groot aantal personen om het leven zijn gekomen. Bij de ontploffing in dezelfde mijn op 28 December Jl. werden 50 personen gedood. De mijn is het eigendom van de Porohontas Consoli dated Collieres Company. De aardbeving. In de Frankfurter Zeilung komt een interessante op gave voor van de verliezen aan menschenlevens bij catastrophen in den loop der eeuwen, waaruit blijkt, dat de aardbeving in Zuid-Italië het record heeft ge slagen met haar ongeveer 200.000 dooden. Natuurlijk is dit cijfer slechts bij benadering opgemaaki, aange zien het juiste getal onbekend Ls en waarschijnlijk wel altijd onbekend zal blijven. Zulk een verlies aan menschenlevens is sinds den zondvloed, als men historisch wil blijven, niet voor gekomen. Over de uitbarsting van den Vesuvius in 79 n. Chr. bestaan geen juiste opgaven; aangezien vele der inwoners van Hereulanum en Pompcji zich kon den redden, schat men het getal der slachtoffers op 30.000. In 1631 kwamen bij een uitbarsting van den Vesuvius 20.000 menschen om het leven in 1794 25.000 De groote uitbarsting van de Etna in het jaar 1669 verwoestte twaalf dorpen, waaronder Catania, en dood de ongeveer 25.000 inwoners. Te Lissabon kwamen op 1 November 1755 onder de pumhoopen 60.000 menschen om. Bij een aardschok in den Kaukasus in 1667 lieten 80.000 menschen het leven, in 1783 in Japan 150.000. De ontzettende ramp van Krakatau in Augustus 1883 kostte 40.000 personen het leven. De groote cyclonen en stormvloeden in de tropi sche gewesten, in Indië, China en Japan richtten wel ontzettende onheilen aan, maar geen enkele overtrof toch deze ramp. Ook de door menschenhanden aangerichte verwoes tingen waren niet zóó vernielend als" deze uitbarsting van de natuur: in den slag bij Austerlilz stonden 154.000 man tegenover elkander; aan beide zijden be dekten 38.000 man het slagveld, toen de zon ter kimme daalde. Over den slag bij Jena bestaan de volgende opgaven: 110.000 strijders en 31.000 dooden. BijLeip- zig worstelden 471.000 man om de zege en lieten 107.000 dapperen het leven. Waterloo 194.000 strijders. 51.000 dooden; Solferino 287.000 strijders, 37.000 dooden; Königgratz 291.000 strijders, 33.000 dooden; Gravelotte 396.000 strijders, 62.000 dooden; Sedan 454.000 strijders. 68.000 doo den; Liaojang 285.000 strijders. 60.000 dooden. Eenige cijfers uit den Fransch-Duitschen oorlog: Frankrijk verloor 136.000 man; van deze werden 80.000 gedood op de slagvelden of stierven aan hun wonden, 36.000 stierven aan ziekten, terwijl 20.000 sol daten in Duitsche gevangenschap het leven eindigden. Aan Duitsche zijde vielen op de slagvelden 17.255 man. in de ambulances stierven 21.023 gewonden; in het geheel verloor Frankrijk bijna 100.000 man meer dan Duitschland. Aardschokken in Amerika. LONDEN, 12 Jan. Volgens berichten uit New-York kwamen gisternamiddag en gisteravond aardschokken voor te Seattle, Bellingham, Tacoma, Vancouver en Vic toria, die eenige seconden aanhielden. De bevolking ge raakte in paniek. Schade werd niet veroorzaakt. (Seattle en Tacoma ligen in Washington, V. S., Van couver en Victoria in Britsch Columbia.) Uit officieele berichten blijkt, dat de Noordwestkust van de V. S. gisteren algemeen geleden heeft van de aardbeving. Te Port Townseno is eenige schade aan gericht en werden vensterruiten vernield, en water pijpen gebroken, zoodat de huizen overstroomden. De Mount Baker, een voor uitgebrand gehouden vul kaan, werkt sinds korten tijd weder. T ragisch. Te Allenstein, in Duitschland, heeft zich dezer dagen het volgende ijslijke voorval a{^eapfel^n h t g n»«r /akte hij het schaatsenrijden op het Sens- Daar zaïu u „„middelliike nabijheid van het burgermeer, in de onmiaaenijae u* y badhuis, zekere heer Kreide door het ijs. 5 lak bij deze noodlottige plaats stond een soldaat op poist^ en hem riep de zinkende om hulp. Maar de militair gedach tig aan zijn instructies; zijn post onder geen voor- wendsel te verlaten! stak geen hand tot redding uit. Niettegenstaande bij het badhuis verscheiden stok- keli stonden, en de soldaat slechts even langs den oever te loopen had en den drenkeling een stok toe te steken om dezen te redden, kwam hij niet van zun plaats. In zijn doodsangst bood de heer Kreide den soldaat 300 Mark, en toen deze nog onvermurwbaar bleek, zelfs 1000 Mark, als hij hem wilde redden. Alles te vergeefs! De man bleef onwrikbaar op zijn post en liet den ongelulckigen drenkeling voor zijn oogen verdrinken. De zaak wordt thans onderzocht, daar men zelfs in Duitschland tot de overtuiging is gekomen, dat het toch niet aangaat, dat in vredestijd menschenlevens aan de machinale naleving van militaire instructies op geofferd worden. TURKIJE EN OOSTENRIJK. Het groote politieke feit van den dag is de aan neming door de Porte van het voorstel der Oosten- rijksch-llongaarsche regeering, om 2Va millioen Turk- sche ponden schadeloosstelling te geven. Het oorlogs gevaar schijnt daarmede bezworen te zijn. De genoemde som schijnt in de oogen der Oostenrijksche regeering de waarde te zijn van de in Bosnië en Herzegowina ge legen Turksche staatsdomeinen. In aanmerking genomen dat Engeland hier Turkije heeft geholpen is deze uitslag voor Oostenrijk niet ongunstig. Turkije vroeg tenminste eerst heel wat meer Dat de kwestie thans eerder dan ,men dacht in der minne uit den weg is geruimd, is niet onwaar schijnlijk te danken aan den invloed van andere groote mogendheden, Frankrijk in de eerste plaats. Men zou daartoe ook mogen besluiten uit een Havas-telegram, meldende, dat verscheiden gezanten ter gelegenheid van een bezoek, hetwelk zij Maandag aan den groot vizier brachten, dezen hebben aangeraden, het aanbod van Oostenrijk-Hongarije aan te nemen. AARDBEVING. Per Telegraaf. Uit Rome seint men van heden dat er opnieuw een hevige aardbeving heeft gewoed, thans door geheel Toscane. Ziekenfonds. Het kwartaaloverzicht van het Schager Ziekenfonds gaf voor het 4e kwartaal 1908 de volgende cijfers: ont vangsten 274.40, uitgaven f 297.05, recepten 347, uit- keeringen 22, tot een bedrag van 40 gld. Voorgesteld als lid op 1 Jan. 1909: 5 gezinnen en 2 enkele leden. Inkomsten over 1908, 1141,30 gld., uitgaven 1256,16 gld., nadeelig saldo 114,86 gld. Euphonia. In overleg met mejuffrouw Urlus, die dezer dagen als zangeres in Londen optreedt, is het extra-concert van Euphonia bepaald op Zondag 28 Februari a.s. Me juffrouw Urlus zal eenige liederen zingen en de solo's voordragen uit Mendelssohn's Psalm 42. Den kunst minnaars wacht dus een zeer schoone avond. Voor Tocneelliefhebfcers. Dinsdag 2 Februari a.s.. zal het gezelschap Van Lier in het Noord-Hollandsch Koffiehuis optreden, met een van zijn mooiste stukken, waarin Mevr. v. Lier-Cuy- pers en Louis de Vries dc hoofdrollen zullen vervul len. Dat belooft een mooien avond. Gemeente WJERINGERWAARD. Ingeschreven gedurende de, maand Dec. 1908. GeborenComelia. d. v. Hendrik Blikker en Ma ria Catharina Kooij. Jan. z. v. ComeLis Bakker en Johanna Raven. Overleden: Aagje Grin, wred. van Cornelis Kaan,oud 82 jaar. Gemeente ZIJPE. Ingeschreven van 6-8 Januari 1908. Geboren: Martina, d. v. Pieter Tamis en Mietje Ca tharina Janssen. Broek op Langendgk, 12 Januari 19C9. Roede kool f 6 50 a f 18.50 r Ge!o kool f 5 - a f 12.50 Witte kool f 7.— a f 18— L Uien f 3.70 a f 8.80 Meuw Leven. Station Xoord-Scllar wonde. 12 Januari 1909. Roede kool f 16 a f 16 50 per 100 stuks. Rooda kool 2e srt. f 12,50 a f 14,50 Kleinere f 6,50 a f 11,— Gele kool fll.— a f 11.50 Gele kool 2e srt. f9,— af 10,— Kleinere f 4.— a f 7.50 Deeii8cho Witte f 15 af 17.50 Kleinere f6— af 14— n Uien f 3.81 a f 3.85 per baal. Xoord-Scliarwonde, (Dorp). 13 Januari 1909. Reuzenbloemkool f 0.— a f 0.— per 100 stuks. Middelbare f 0.— a f 0.— Roodo kool f 8.— a f 15 Witte kool f 10.- a f 18 Gele kool f 6.- a f 14 Uien f 3.75 a f 400 per baal. Jozef was juist van de werkplaats binnengekomen. „Zij komt," zeide hij tot de moeder en ging aan het venster staan. Ieder van hen wist, dat men zich nu moest uitspre ken, en een elk dwong zich om rustig te zijn en te doen, alsof er niets buitengewoons was geschied. Angelika kwam. Zij deed zacht de deur open, evenals in de dagen dat haar verschijnen een zonnetje meebracht. Zij groet te niet. Ook de anderen niet. Het komen was zoo vree- selijk, dat hen de keel als dichtgesnoerd werd. Angeli ka zag er uit, alsof zij wilde zeggen: „Blijf bedaard, wees maar niet bevreesd, dat ik lang zal blijven. Ik ga dadelijk weer weg." Zij kwam van de deur en ging tegen den wand staan, misschien omdat zij d§n steun in haar rug noodig had. Zij had geen hoed op en heur haar was met zorg op gemaakt. Het gelaat had nog steeds de zorgelooze, zoo tot lachen bereide uitdrukking en zij sloeg de oogen wijd en groot open als een kind dat eenigszins verwonderd was. Maar er was toch iets vreemds en kils aan haar. Of dat lag aan de magerheid van haar gelaat, aan de strakke lijnen om haar mond, was di rect niet te zeggen. Meer verried haar stem, toen zij eindelijk wat zeide. „Ik ben nu hier," zeide zij langzaam. Men zag, dat zij vanaf dat oogenbiik elk woord overdacht. „Ik heb tijd te over gehad, om alles met mijzelf te overleggen. Het is nergens voor noodig nu te zeg gen: hadt dit maar niet gedaan en dat niet. Wij men schen zijn het noodlot dezer wereld, maar wij weten hel niet. Het wordt opgebouwd dat onheil uit onze kleinste handelingen, voortspruitende uit onze kleinste gedachten Zoo wordt uit niets een macht die ons neervelt. Ik heb mijn heele leven eens overdacht. Ik ben lang een kind geweest. Ik heb zoo hartelijk kunnen lachen, en alle menschen vond ik aardig, een elk hieid van mij." Het was op dit oogenbiik of zij op haar moeder wilde toeloopen en bij haar steun en troost wilde zoeken. Maar zij herstelde zich, alsof zij zich vergist had. Dan ging zij voort: „Dus verloor ik het geloof aan de menschen, en dat verwarde mij. Ik wist niet wat ik moest. Wijl de geheele wereld mij vol onrecht vaardigheid scheen, zoo heb ik ook mijzelf verloren." „Maar jelui bent niet zoo schuldig als ik vroeger geloofde. Ik weet het nu. Ge hebt het niet zoo boos geweten en niet gerekend, hoe het eind zou worden gemeend en jij jij ook niet Jozef. Gij hebt het niet geweten en niet gerekend, hoe het eind zou worden. Het ligt ook in het bloed der menschen, dat wantrou wen en steeds het kwade denken van den evenmensch. Ziet ge wel, alles is uit het kleine voortgekomen en groot geworden. En ons allen heeft het meegesleept in zijn kracht." „Angelika," zeide Maria. Zij liep met sidderende, uit gestoken handen op haar dochter toe. Zij had lang niet alles verstaan en begrepen wat deze had gezegd, en voelde vaag, dat zooals Jozef reeds had verteld, dat de geest van Angelika geleden had. Angelika weer de haar evenwel af. Zij wenkte met de hand als wilde zij zeggen: Raak mij niet aan. En dan scheen zij te voelen wat haar moeder van haar dacht en lachte. „Ik ben wel goed bij mijn zinnen," zeide zij, En dan: „ik weet ook wat ik doen moet. De zusters van Ma donna del iago spreken niet, gaan ook nooit meer bulten haar muren. Ik ik ga naar de nonnen van Madonna del lago." Zij zeide dat en trad op haar moeder toe, raakte zacht haar hand aan, deed bij haar broer die zich nog niet had omgedraaid evenzoo en liep in dezelfde starre gelatenheid als zij gekomen was naar buiten. Maria was niet in staat zich te verroeren. Haar hoofd was suf. Zij wist geen uitweg. Zij zette zich op een stoel neder en snikte luid en heftig. Jozef liep evenwel zijn zuster na; misschien voelde hij, dat hij niet zonder schuld was, misschien begreep Lij, voor de eerste en eenige maal, hoe niets betee- kenend zijn manhaftigheid en kordaatheid was. Hij was nu klein en bescheiden, bijna angstig. Toen hij Angelika bereikt had, hield hij haar bij den arm vast. „Ga niet weg," smeekte hij. Zij was hem toch zoo lief. „Het het zal wel weer anders worden mettertijd." Angelika nam zijn hand van haar arm. Haar vin gers raakten hem voorzichtig, bijna vluchtig aan. „Neen, neen, neen," zeide zij met een knikje en zonder zich op te houden ging zij heen. De tranen liepen Jozef Lombardi langs de wangen. Maar het ging hem als zijn moeder, hij wist niet wat te doen, om Angelika te houden. Angelika liep naar het dal. Zij wilde den weg naar het klooster langs het meer te voet afleggen. Een eind van het dorp af, toen de rust en de eenzaamheid op haar haar invloed begonnen te doen gelden, begon het voor haar oogen te draaien en zij viel. Een poos lag zij bewusteloos aan den weg. De spanning was voor haar te groot geweest. Toen zij ontwaakte voelde zij de pijn en ellende, die zij straks in haar starre strakheid niet gevoeld had, de kwelling over alles wat gebeurd was, dat zij hen, Mozes, en de moeder en de anderen niet meer had en het leven vreeseljjk was; alleen en diep-bedroefd liep zij verder. De nonnen van Madonna del lago hebben haar in haar klooster opge nomen. De tijd verliep. Die maakt het leed dragelijker. Ju lia Asehwonden. de arme weduwe, had haar leed met dezelfde taaiheid gedragen als de sterkere vrouw van den zaagmolen. Het verwonderlijke geschiedde, dal het afgeleefde lichaam van de moeder van Mozes meer kon verdragen dan iemand had kunnen denken. Zijl leefde vele jaren, een gebrekkig mensch, maar in het dorp met een soort medelijden behandeld, wat zij dam- vroeger nooit had gekend. Met de buren aan den anderen kant van den straat weg werd een zoodanige vriendschapsband gesloten. De groote Mario Lombardi cn de kleine Julia Asehwon den stonden vaak bij elkaar. Maria Lombardi had het eerst het woord lot de andere gericht Zij deden niet. alsof gemeenschappelijke herinneringen haar nader brachten, wisten het misscliien zelf niet dat een ze kere genegenheid langzamerhand lussdien haar otil- slond. Moeder Asehwonden behield een zekere onder worpenheid. Maria Lombardi een zekere barschheid, wanneer zij met elkander omgingen. Maar zij vroegen naar eikaars leven en ontmoetingen. Maria Lombardi bewees de andere menige weldaad. Menigmaal voerden zijl m haar gesprekken namenMozes: Angelika' Zij verwijlden gaarne daarbij, vertelden elkaar van de goed heid van de kinderen. Van het ongeluk spraken zij niet. hen maal zeide Maria Lombardi: ,,Ik heb gehoord dat Angelika ziek is geweest. Zij is genezen! De abdes van Madonna del lago roemt haar zachtmoedigheid. EINDE.

Schager Courant | 1909 | | pagina 2