Landbouw proefvelden 8. BREGMAN, Trapman Co., LIEVELING- M Gras- en Bouwland, eewoei Ier-W criituigen. ïalsni 1] VERSLAG advertentien. Te Koop aangeboden uil de hand: y H.A. 62 A. 23 c.A., of vierhonderd en vier snees C. KISTEMAKER, A. J. PEECK te Schoorl. Graan-, Boonen- en Lijnkoekbrekers, Kookpotten, Fahr's Gierpompen, Stal- en Waterpompen, Gierverspreiders f3.- C 26^eii^27. AlbUlRRT C 26é'rN7 in Noord-Holland, Kassier en Makelaar, te Alkmaar», Nederland in Beeld, Mooi Nederland, Maandkalenders. Weekkalenders. Verzeker vanwege het Rijk gesubsidieerde gedurende 1907' Kort Overzicht van de Uitkomsten. Schagens HKHUIIMMUMBr ecu iliok UI met Stalling, t>r..J. PI ETERS ANEMA, ARTS, nccrenmarkt 6, ABSTEEliAB. en andere LANDBOUW-GEREEDSCHAPPEN van de nieuwste en besti constructie, in verschillende en concurreerende prijzen voorhanden HS|^ Prijscouranten en inlichtingen worden gaarne verstrekt. HOOI. J. DIKSTAALt Kolhorn. 11. lï. Fabrikanten en Polderbesturen Te Andijk bleek in één geval groote behoefte aan phosphor-- 58—63 Te Oosierleek, tc Ransdorp cji te V enhiuzen gaf ui-me'st te bestaan en in een tweede groote behoefte aan bemesting met pis veel betere '«et ier van vaste uitwerpselen bij gelijke hoeveelheid stikstof eri dezelfde toevoeging van super. - OVER DE - 211 I—12 Op de proefvelden, welke aangelegd werden met het doel aan te toonen, dat jarenlange bemesting met uitsluitend kunstmest den grond niet uitput, als slechts alle stoffen, waar aan de grond behoefte heeft, in voldoende hoeveelheid wor den aangevoerd, zijn zeer bevredigende uitkomsten verkregen, zooals blijkt uit onderstaande opgave. Het voordeel der kunstmestbemesting boven de gewone be mesting, berekend per HA-, bedroeg te; 740 1262 244V3 292 781 230 356 515 469 39 Hoogkarspel, over 9 jaren, bouwl., kalkrijke kleigrond f Nibbikswoud, over 9 jaren, bouwland, zavelgrond Terschelling, over 10 jaren, bouwland, zandgrond Terschelling, over 9 jaren, grasland, zandgrond Opperdoes, over 6 jaren, bouwland, zavelgrond Wogmeer, over 9 jaren, bouwland, zavelgrond .Wijdenes, over 9 jaren, bouwland, zavelgrond Aartswoud, over 4 jaren, bouwland, zavelgrond Oosterleek, over 3 jaren, bouwland, kleigrond Wervershoof, over 2 jaren, bouwland, kleigrond Ransdorp, over 1 jaar, grasland, veengrond Anna Paulowna, over 2 jaren, bouwland, zavelgrond Op geen enkel dezer proefvelden zijn tot heden gebreken in den grond ontdekt, welke aan de voortdurende bemesting met kunstmest zouden kunnen worden toegeschreven. 127. De controle-veldjes hebben weer evenals in "origc jaren te zien gegeven, dat toevoeging van kunstmest aan den grond in verschillende gevallen een belangrijke uitwerking heeft, maar ook dat in vele gevallen en vooral daar, waar de grond op andere wijze reeds goed bemest wordt, aan de aanwending van kunstmest geen of althans geen belangrijk voordeel is ver bonden. Tevens bleek ook telkens weer, dat de behoefte aan mest stoffen in verschillende streken en in dezelfde streek op ver schillende landerijen zeer ongelijk is. Daarom is het wenschelijk, dat iedere boer steeds door een voudige proeven controleert, of hij van het gebruik van kunst mest voordeel zal kunnen hebben of niet, en zoo ja, aan welke soort van kunstmest zijn grond het meeste behoefte heeft. stikstof, terwijl op een derde proefveld geen enkele meststof iets uitwerkte, doordat de grond zeer rijk aan plantenvoedsel was. Te Wervershoof leerden de controle-veldjes, dat eenc bemes ting met kunstmest boven een gewone stalmestbemesting zeer voordeelig kan zijn. In den Middenpolder te Nieuwer-Amstel deed chili eenige uitwerking op rogge, terwijl in de Noorder-Legineer van deze meststof op tarwe geen uitwerking te zien was. Op de contróle-veldjes te Oosterleek, Wijdenes en Venhuizen was de uitwerking der stikstof in den regel zeer gunstig en die van het phosphorzuur meestal duidelijk waar te nemen. In één geval was er behoefte aan kalimest. Te Ransdorp gaf de stikstof-bemesting goede resultaten. 28. Te Andijk gaf een zes jaar lang voortgezette bemesting met kunstmest iets betere uitkomsten, dan uitsluitende hem es ting met trammest, terwijl half tram en half kunstmest het minst voordeelig was. 33-42. Eij vergelijking van verschillende stikstofmeststoffen bleek te Andijk in één geval de zwavelzure ammoniak iets meer op te leveren dan de chili, terwijl in een ander geval chilisalpeter en kalksalpeter eenigszins hoogere opbrengsten ga ven dan de zwavelzure ammoniak. Op drie van de vier proefvelden te Venhuizen gaf de zwavel zure ammoniak hoogere opbrengsten dan de chili of de kalk salpeter. Daarentegen gaven de salpeters een hoogere opbrengst dan zwavelzure ammoniak op zandgrond te Anna Paulowna. Over 4 proefjaren gerekend, was chili hier beslist voordeeliger dan zwavelzure ammoniak. Te Haarlemmermeer viel van vier verschillende stikstof mest stoffen geen uitwerking te bespeuren. Te Anna Paulownapolder gaf chili de beste uitwerking, daarna kalksalpeter, terwijl een bemesting met stikstofkalk geringe re sultaten gaf. 43. Een kalibemesting op aardappelen heeft te Andijk ook dit jaar wederom gunstig gewerkt. De aanwending van kaïniet in Maart heeft dit jaar evenals het vorige jaar zeer gunstig gewerkt op de opbrengst, doch de kwaliteit was bij deze zeer late aanwending minder goed dan bij uitstrooien in den herfst. 2, 29, 30, 17, 18, 27. Bemesting met kalk schijnt op het proefveld te Nibbikswoud, op knikarmen zavelgrond, voortdurend ongunstig te werken. Op de andere proefvelden viel geen uit werking dezer meststof waar te nemen. 50—51. Te Andijk gaf op twee proefvelden kunstmest betere resultaten dan guano. Van beide mestsoorten was voor gelijke geldswaarde per H A. aangewend. 52—57. Op 2 proefvelden te Venhuizen, op één proefveld te Hem, op één te Den Hout en op één te Oosterleek gaf kunstmest betere uitkomsten dan Kieler poudrette. Ook hier werd van beide mestsoorten voor gelijke geldswaarde per H.A. aangewend. Besproeiing van aardappelen met Bordcausche pap, gaf gjjna op alle proefvelden dezer rubriek nog een meeropbrengst, die de onkosten ruimschoots dekte. Dit is eene leerzame uitkomst, aangezien in den koelen zomer van 1907 met weinig regenval de aardappelziekte over het alge- meen sléchts in geringe mate geheerscht heelt. In de beide vorige proefjaren gaf op 2 proefvelden te Andijk 450 Litei Bordcausche pap met 2 4 °o kopervitriool betere of even goede uitkomsten als 900 Liter pap met 1.2 'Vo ko pervitriool. In 1907 is geen ziekte op de proefvelden waarge nomen en is er dus aanleiding om de verschillen in de oogst- cijfers toe te schrijven aan omstandigheden buiten de besproei ing. Op grond eener drie achtereenvolgende jaren genomen proei te Houtrakpolder bleek, dat poters van Zeeuwsche blauwen, af komstig van een uitstekend ras en in eigen boerderij steeds van de beste stoelen voortgekweekt, minstens een even groote opb: engst kunnen geven a's nieuwe ingevoerde poters van zand grond of kleigrond. Te Schagen bleek op een sterk bemesten grond kalk in flinke hoeveelheid aangewend, b.v. 4000 K.G. per H.A. een afdoend bestrijdingsmiddel te zijn tegen „knop" of „knolvoeten" aan kool, welke ziekte veroorzaakt wordt door de knolvoetslijmzwam (Plasmodiophora brassicae). Reeds vijf jaar aaneen is dit gunstig resultaat verkregen. Te Oosterleek, Wijdenes, Den Hout, Hem en Venhuizen, bleek op 10 proefvelden niet, dat agricultuurphosphaat „Cérès" meer aanbeveling verdient dan super of thomasslakkenmeel. Te Haarlemmermeer legerde de haver even sterk bij bemes ting met superphosphaat als zonder die bemesting en ook even sterk zonder als met bemesting met chilisalpeter. Ook bleek de rijenafstand geen noemenswaardigen invloed op het legeren te hebben. li. I M p Te Oosterleek bleek het voldoend uitdunnen voordeelig te zijn voor de opbrengst van bruine mosterd. ,H ~r~: -TüüEiffl Te Anna Paulowna bleek ier en super een uitstekende bemes ting voor hooiland te wezen en bleek bemesting met 300 K.G. kali-super of 600 K.G. kali-super per H.A. zich ruim betaald te maken, terwijl bemesting met bovendien 200 K.G. chili niet loonend was. Op 2 proefvelden te Oosterleek is ook dit jaar niet gebleken, dat de Zeeuwsche blauwen met voordeel vervangen kunnen wor den door Zeeuwsche bonten, Munsterschen of Balma's. De Rijkslandbouwleeraar voor Noord-Holland, C. NOBEL. b«l*it zich met het bezorgen van gelden onder hypotheek, het verleenen van erediet op korten termijn, neemt gelden in déposito, sluit verzekeringen op het leven en tegen brandschade en verder met alles wat tot het Kassiers- en Ma kelaarsvak behoort. Kantoor NIEUWESLOOT 45, te genover het Postkantoor. IN VOORRAAD f 1.30. f 0.90. 1 BEIDEN PRACHTKALENDERS. Elke dag geeft een mooi kiekje uit one vaderland. Bovendien nog gekleurde foto'e enz. Zeer practiich en doelmatig. Prijs slechts 60 Cent. Aanbevelend, seep aller dames is alleen de echte ▼an BERGMANN Co., Radebeul, want dese alleen geift een zacht, reio gezicht bloiend, jeugdig uiterlijk, witte, tluweel- sachte huid en sohoone tint, 50 Cts» per stuk verkrijgbaar bij A. HOVENIER, Coiffeur, Behagen. aan den Laanweg te HEER-HUGO- WAARD, gemeente Oudkarspel en voor Koeien, en Hoo'schuur, en twee Koolboeton met een Paardenboet. Alles kort bij spoor en dorp Noord-Rcharwoude T« bevragen bij C LANGKDl JK ^nr., Spoorstraat, Noord-8cba<w>ude. uwe KALFKOEIEN en VEULEN- PAARDEN tegen het risico van werpen. Dit kost slechte U/2% der verzekerde waarde met volle uitkeering van het verzekerd bedrag. Inlichtingen verstrekt de Heer Zoutkaag bij Kolhorn. Agent der Hollandsohe Veeveizrkering Maatschappij te Alkmaar. dorschma'chines ROS- en WANMOLENS J) VAN Wilt gjj dat de Laanboomen, Coni- feeren en Plantsoenei die ge koopt, g03d aanslaan, doe dan uwe bestelling aan bovengenoemd adres en ge ont vangt planten in ons Noordsch klimaat gekweekt, wat voor de planten oen gtoot voordeel is. j Wegens groothandel sija de prijzen zeer billijk. Prijscourant op aanvrage. Speciaal voor Syphilis en ander geheime ziekten. Dagelijks te consulteeren. V Ee, V uüiLoÜtoTwOiUüiK. in de Magazijnen van Werktuigen en Gereedschappen van V. S. Ohmstede J.Czn., Te koop: Eerste kwaliteit LANDROOI, Prima KLAVERH001, WIT HOOI eD 8TR00, alles geperst, hij Ook verkrijgbaar bij en bestellingen aan G. M001J, Bestelhuis, Schagen worden uitgenoodigd, den dojr ons vervaardigden r ra GS E.P.K. dio reeds een jrar onze fabriek dnjfr, in werkiog te komen s:flI

Schager Courant | 1909 | | pagina 10