EERSTE BLAD. Binnenlandse!) Nieuws. Zaterdag 1(5 Januari 1909 -)Js(e Jaargang. No 1 l3ö Bureau SCHAGEN, Laan O 4. UitgeversTRAPKBAM Co, r Dit blad verschijnt viermaal per week: Dinsdag-, Woensdag-, Donderdag- en Zaterdagavond By inzending tot 's morgens 9 ure, worden ADVERTENTIËN in het eerstuitkomend nummer geplaatst. INGEZONDEN STUKKEN één dag vroeger. luiere. Teleplioon No. 20. Prijs per jaar f 3.—. Franco per post f 3.60. Afzonderlijke nummers 5 Cent ADVERTENTIËN van 1 tot 5 regels f 0.25iedere regel meer 5 Cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Dit nummer bestaat uit drie bladen- Raad Harenkarspel. Vergadering op Zaterdag 16 Januari 1909 des morgens te 10 uur. Afwezig de heer C. Groot, 1 vacature. Voorzitter de heer Jb. Swan, burgemeester. Na opening der vergadering volgt lezing en goed keuring der notulen. Bij de laatste kasverifictie was in kas en moest zijn de som van f 2171.91. Van de Noorderstoomtramvereeniging was terug ont vangen een bedrag van f 100, het vroeger toegestaan bedrag in de voorloopige onkosten. Dit bedrag zou te rugbetaald worden, als de tram tot stand kwam. Van den Minister van Binnenlandsche Zaken was bericht ontvangen, dat het verzoek van den Raad om voor een verkiezing van den gemeenteraad direct na afloop de uitkomsten op te mogen maken, was toe gestaan. Tot tijdelijke onderwijzeres te Kcrkebuurt was be noemd mejuffrouw Gosses van Amsterdam. Met 1 Mei 1909 verliep de termijn van ontheffing van het geven van herhalingsonderwijs aan meisjes van 96 uren buiten de avonduren. Algemeen is men er voor deze ontheffing weer aan te vragen. De heer Weel vindt de uren waarop de meisjes dit herhalings onderwijs krijgen niet heel geschikt. De geloofsbrieven van het nieuwbenoemde raadslid den heer J. Bakker worden door de heeren Slot cn Burger nagezien en in orde bevonden, zoodat men alge meen tot toelating besluit. Aan de orde is nu de benoeming van een onderwij'* zer of onderwijzeres aan de school te Kerkebuurt. Het hoofd der school lettende op het feit dat de raadsleden liever een onderwijzer hadden, had de voor dracht opgemaakt als volgt: 1. de heer D. Koppe- draaier Wieringen, 2. mej. Over te Zweeloo; 3. mej. Huier te Monnikendam. B. en W. en de schoolopziener konden zich met deze voordracht vereenigen. De heer Koppedraaier werd met algemeene stemmen benoemd. Aan de orde is: Benoeming Armvoogd, vacature Schermerhorn. De voordracht luidde: 1. J. Spaans, 2. C. Kooij1, 3. A. Rens. De heer J. Spaans wordt met algemeene stem men benoemd, die deze benoeming ook zal aanne men. Voor den heer G. Groot, die als armvoogd had be dankt, was nog geen voordracht opgemaakt, zal in de volgende vergadering worden afgehandeld. Een suppletoire begrooting groot f 600, voor meer dere ontvangst salarissen onderwijzers en de meerdere uitgaaf daarvoor, wordt met algemeene stemmen goed gekeurd. Voorzitter stelt namens B. en W. voor de woning van den brievengaarder, waarvan de huur aanstonds om is, weer op dezelfde voorwaarden voor 4 jaar aan den heer A. Smit te verhuren. De heer Burger is er niet tegen om de woning aan Smit te verhuren, maar spr. wijst op het feit dat als de tegenwoordige verloskundige eens weg ging, hij graag de opvolgster in de kom van het dorp zag wonen en dus een woning voor haar disponibel wilde hebben. Dat deze aan het uiteinde van het dorp woont is beslist niet in het algemeen belang. Voorzitter meent dat met de benoeming van een verloskundige daarmede rekening gehouden kan wor den. Men kan haar de verplichting opleggen in de kom te wonen. De heer Burger meent dat dit zal opgaan als men voor een woning voor haar zorgt. De heer Slot is het hiermee volkomen eens, men kan de verplichting opleggen, maar dient dan ook voor een woning te zor gen. Spr. geeft daarom het idee aan de hand op korter termijn te verhuren. Voorzitter noemt 2 of 1 jaar. De heer Slot meent dat nog te lang en meent per week beter. De heer Zutt oordeelt dat Smit misschien nog wel 4 jaar zal kunnen blijven wonen. Algemeen is men evenwel van oordeel, dat dit voor den heer Smit veel bezwaar zal opleveren, hij dient van zijn woning verzekerd te zijn. Do boer Bijpost Wijst op het groote belang, dat het hebben van een post- en telefoonkantoor in het mid den der gemeente voor allen is. Dat belang is groo- ter dan de vroedvrouw midden in het dorp te heb ben. En bovendien komt dien tijd, dan komt ook de raad. Laat ons het postkantoor laten blijven waar het is. Dat kan ook niet op het eind van het dorp Voor de vroedvrouw kan desnoods beter een geschik te woning worden gevonden dan voor een post- en telefoonkantoor. Voorzitter wijst op het gemak voor het gemeentehuis dat het postkantoor er vlak naast is. De heeren Slot en Burger wenschen met Smit en de postautoriteiten in overleg te treden, en zijn dus voor uitstel van beslissing in deze zaak. De heer Slot meent dat het kantoor desnoods gehandhaafd kan blij ven en de woning daarachter voor de vroedvrouw ge bruikt kan worden. De heer Bijpost noemt dat te bezwaarlijk, beter kan er dan daar nog achter gebouwd worden. Voorzitter zou het een ramp noemen als het postkan toor verplaatst werd. Waarachtig het gemeentebestuur zal wel zorgen dat de opvolgster der vroedvrouw niet weer komt te wonen achter in de Schagerwaard. De heer Zutt meent dat het financieel ook niet veel zal schelen. Geeft men de vroedvrouw het postkantoor dan mist men daarvan toch weer de huur. De heer Slot vraagt, hoeveel de huur bedraagt. Voorzitter: f 1.50. De heer Burger acht dat niet hoog. Het is een flink gebouw, midden in de gemeente. De heer Slot dringt nogmaals op uitstel der zaak aan> om alles te kunnen, regelen. Al de heeren, behalve de heer Bijpost, zijn voor uitstel, dus is dit aangenomen. De heer Plaatsman had verzocht, om bij de leer middelen voor de scholen, ook nog te voegen de le vering van natuurkundige instrumenten. Dal zou een meerdere uitgaaf geven van f 50 per school. Medegedeeld wordt, dat de hh. Blad en Meyer Drees. nooit om deze leermiddelen hadden gevraagd. B. en W. 'hadden het den heer Plaatsman reeds tweemaal ge weigerd. De heer Bijpost deelt mede, dat de heer Drees hem persoonlijk gezegd had, dat deze leermid delen .zeer nuttig waren. De heer Slot merkt op, dat er geen post op de begrooting staat voor deze uitgaaf en dus betaald zal moeten worden uit den post voor onvoorziene uitga ven. Waren de leermiddelen noodig, dan zouden de heeren Blad en Drees er ook wel om hebben ge vraagd. We moeten eerst zorgen voor het noodige, dan voor het nuttige en vervolgens voor het aan gename. Deze leermiddelen vallen bepaald wel onder de rubriek nuttige zaken. Er zijn nog wel veel noodiger dingen, die wij moeten betalen, dus zou spr. het aan schaffen dezer leermiddelen nog één jaar willen uit stellen, om eens te zien of ze werkelijk noodig zijn en dan tevens de gelegenheid te hebben er een post voor op de begrooting te plaatsen. Allen zijn dan ook voor nadere informatie. De heer Blad, hoofd der school te Kerkebuurt, had in een schrijven meegedeeld, dat de eerste klas te klein zou zijn om de nieuwe leerlingen te bergen. Er werd gerekend op 26 nieuwe leerlingen, en al gingen al de kinderen uit de tegenwoordige le klas naar de 2e over, dan was er geen voldoende ruimte. Voorzitter zegt: nu staan ons 2 wegen open, of de I leeftijdsgrens van toelating, die nu 5 jaar is te stel- len op 5 y2 jaar of het lokaal te vergrooten. Het eerste stellen B. en W. voor, dan zijn we er tenminste voor j een paar jaar af. j Alle heeren begrijpen dat het uitstel van executie is, maar achten dezen maatregel nu het meest ge- I wenscht en wordt daartoe met algemeene stemmen I besloten. Een verzoek van het Spoorwegc.omlte Noordschar- wonde was op ongezegeld papier en kon dus niet in behandeling worden genomen. Voor ditmaal dus voor kennisgeving aangenomen. Van de boekhandelaren Burger en Co. te Schagen was een adres ingekomen met het verzoek, in aanmer king te mogen komen voor gedeeltelijke of geheele leve ring der gemeente-drukwerken, j De heer Weel: Wie levert dat nu? Voorzitter: Trapman en Co. De heer Weel: Behandelt die ons niet goed? Voorzitter: Heel goed. De heer Weel: Dan bestaat er geen enkele reden om te veranderen. De heer Burger informeert of het gemeente drukwerk niet geschikt is om aan te besteden. Spr. is een groot voorstander van aanbesteden. De heer Zutt vraagt of ook nog niet andere firma's leveren. Voorzitter: de firma's Coster en Zn. te Alkmaar en Samson te Alfen. Of de heer Burger dan niet kon leveren wat deze firma's leverden? Meegedeeld wordt, dat dit speciale artikelen zijn, die vandaar het meest geschikt kunnen worden betrok ken. j De heer Slot informeert of het niet der moeite waard is het drukwerk aan te besteden. Nagezien wordt, of dit kan en het blijkt dat het bedrag dat daarvoor in aanmerking komt, zoo gering is, dat de heer Burger dit voorstel intrekt. Hij vraagt of wat de heer Samson levert, dan niet geleverd kan worden door tusschenkomst van Burger en Co., en door de firma Keizer te Noordscharwoude. Besloten wordt, dat wat de firma Trapman en Co. levert, deze zal blijven leveren en dit jaar de firma Burger en Co. de artikelen van Samson zal leveren. Daar de rondvraag niets oplevert volgt sluiting. Harenkarspel. De uitslag der verkooping van de landerijen van den heer W. Keesom door notaris Gottmer geveild, was als volgt: Huis en weiland 2.46.60 H.A. de heer W. Zutt en C. Trompetter voor f 5785; weiland 0.59.90 H.A. de heer K. Slot 1036; weiland 1.82.20 H.A. de heer C. Stoop 3170.28; weiland 1.53.70 H.A. de heeren A. Groeli' en A. Bruin 2705.12; weiland 1.21.85 H.A. de heer K. Slot c. s. f 2805; weiland 0.91.60 H.A. de heer C. Wonder 2028; weiland 0.59.65 H.A. de heer K. Zee man 1350; wei- en bouwland 3.46.00 H.A. de heer A. j Ruiter 1 4861. PER TELEGRAAF. Noodlottig ongeval. Baron De Geer van Jutfaas, Burgemeester van Doorn, is Vrijdagavond door een noodlottig ongeluk onder Langbroek uit zijn rijtuigje geslagen in sloot. Heden morgen is hij: aan de gevolgen overleden. De weggeloopen huzaren. Men meldt uit Haarlem: De weggeloopen huzaren zijn thans allen terug. Donderdag is de generaal-majoor inspecteur der ca valerie weder van Haarlem naar zijn standplaats 's-Gra- venhage teruggekeerd. Al de huzaren, die eigendunkelijk het garnizoen ver lieten, zijn gestraft en wel naar gelang van de bijom standigheden en vroeger gedrag met provoost en po litiekamer. De zwaarst gestraften hebben 14 dagen provoost, om den anderen dag te water en te brood of 21 dagen politiekamer, terwijl aan de overigen kortere provoost of politiekamerstraffen zijn opgelegd. De cellen en ar restkamers zijn alle bezet, zoodat een negental hunne straffen in de arrestkamens der infanteriekazerne on dergaat. Hear-Hugowaard. Door het bestuur der pas opgerichte rundveefok- vereeniging „De Tijdgeest" alhier worden spijkers met koppen geslagen. Blijkens de besluiten der algemeene vergadering, gehouden Donderdag jl., telt de nieuwe vereeniging wel geen groot aantal leden, maar de aan geslotenen blijken met ernst te willen streven naar grootere productiviteit van den veestapel. De verga- i.bring werd bijgewoond door 14 leden en 2 donateurs. Na opening door den heer De Geus, wordt door den heer Molenaar het verslag gelezen der oprichtingsver gadering, terwijl tevens de vergadering in kennis wordt gesteld met het verhandelde in de bestuursvergade ring. Hieruit blijkt, dat de vereeniging zich zal aanslui ten bij den Centralen Bond; dat tot controleur-boek houder is aangesteld de heer C. den Hartigh, die tevens door de zuivelfabriek „Vita Nova" tot haar controleur is aangesteld; dat het materiaal voor melk- onderzoek van vereenigingswege zal worden verstrekt, doch dat verder onderhoud daarvan komt voor reke ning van den controleur; dat als keurmeesters zullen fungeeren de leden van het bestuur, terwijl de con troleur als adviseur aan deze commissie is toegevoegd. Eenige moeilijkheid bestaat nog omtrent de extra-mon sterneming bij koeien, die pas hebben gekalfd, zoodat daaromtrent nog nader moet worden beslist. Door het bestuur werd nog eens ter sprake gebracht de regeling der contributie. Na eenig debat wordt deze vastgesteld op 1 per jaar, terwijl de minimumbijdrage voor donateurs f 2.50 bedraagt. Later toe te treden leden zullen een inleggeld moeten betalen afhankelijk van de bezittingen der vereeniging. Bij de bespreking van het punt: vaststelling der dek- gelden blijkt eenig verschil van gevoelen te bestaan, omtrent het beschikbaar stellen der vereenigingsstie- ren voor niet-leden. Vrij algemeen blijkt men ten slotte van gevoelen, dat men het niet-leden niet al te gemak kelijk moet maken om toch profijt te trekken van het vereenigingsleven. Met algemeene stemmen wordt op voorstel van den heer Van Slooten het dekgeld voor koeien van niet leden gesteld op 7.50. Vervolgens maakt een punt van bespreking uit het plaatsen der .stieren. De vergadering gaat mee met de wijkverdeeling door het bestuur voorgesteld en dien tengevolge zal een viertal stieren moeten worden aan geschaft. Deze zullen worden gestationneerd bij de heeren P. Blauw, Oostdijk, p. Wonder Pz., Middenweg- noordeinde, A. Blokker, Westdijk en Jc. de Geus, Mid- denweg-buurt. Bij deze indeeling zal voor elke 60 a 70 koeien der leden een stier beschikbaar zijn. Hoe wel dit eenige bezwaren heeft, wordt toch vastgesteld, dat de stieren niet zullen worden rondgeleid, alleen voor dekking van pinken zullen ze kunnen worden ontboden. Nadat is bepaald, dat het zoogenaamde kortvoer van vereenigingswege zal worden verstrekt, wordt het kost geld vastgesteld op 2.50 per week.1 terwij het be stuur geregeld toezicht zal blijven houden op de ver zorging der stieren. De stieren, welke dit jaar zullen worden geplaatst bij de heeren P. Blauw en A. Blok ker, zullen het volgend jaar gestationneerd worden respectievelijk bij de heeren A. Blauw en C. de Boer. De voorzitter stelt thans de vraag: hoe komen we aan fokstieren? we hebben nu wel hun standplaats be paald, maar ze zijn er nog niet. Hoe komen we nu aan de dubbeltjes? Na eenige bespreking wordt goed gevonden het benoodigde kapitaal te betrekken van den Boerenleenbank alhier. Voorts wordt aan het be stuur opgedragen eén viertal gecontroleerde jonge stieren aan te koopen, alsmede aan te schaffen de be- noodigdheden voor melkonderzoek enz. enz. Wat be trokken kan worden door tusschenkomst van den Centr. Bond zal op die wijze worden aangeschaft, terwijl men zich overigens zal wenden tot het Landbouwhuis te Alkmaar als een bekend goed adres. Indien ook niet-leden de melk van hun vee wen schen gecontroleerd te hebben, dan meent men daar voor de gelegenheid te moeten opnstellen. Hiervoor wordt vastgesteld een bedrag van 20 cent per monster. Thans komt nog eens ter sprake de monsterneming. Na zeer breedvoerige discussie wordt ten slotte bepaald dat de extra monstersteking zal geschieden door den controleur, terwijl voor de 4 wekelijksche monsterste king iemand door het bestuur zal worden aangesteld. Sollicitanten hiervoor zullen worden opgeroepen tegen een salaris van 200 per jaar. Het bestuur wordt gemachtigd de statuten in over eenstemming te brengen met de voorwaarden door den Centr. Bond gesteld. Nog moet worden vastgesteld het salaris van den secretaris-penningmeester. Uit den boezem der verga dering komt het voorstel dit te bepalen op 25, doch de functionaris verklaart voorloopig met 15 tevre den tq zijn, wat.door de vergadering dankbaar wordt aanvaard. Ten slotte worden nog vastgesteld de datums, waar op de keuringscommissie haar rondgang bij de leden zal doen, waarna om elf ruim de vergadering onder gewone plichtpleging door den voorzitter wordt ge sloten. Opruiming onder de katten. Men schrijft ons van Oudesluis: Het schijnt wel of het aantal katten alhier den laat- sten tijd sterk vermindert. Menig poesje verlaat de woning om dan niet meer terug te keeren. Wat hier van de reden is, kan niet met zekerheid gezegd wor den, men vermoedt echter dat zij alle op de snijtafel terecht komen en dan worden ontdaan van hun, om dezen tijd, nog al kostbaar jasje. De meeste kattenhouders zijn met deze verdwijning juist niet erg ingenomen, want bij velen toch is poes de vriend van alle huisgenooten. Het zijn niet alleen de katten die verdwijnen, ook worden bij sommigen kippen en konijnen vermist. Bij de wed. S. waren dezer dagen 's morgens eenige kippen weg, en bij den heer S. aan de Groote Sloot was het konijnenhok ledig. Hiervan kan men dan zeker ook gerust zeggen dat ze gestolen zijn. Het is wel treurig dat men op eigen erf zijn goederen niet veilig weet, en het ware te wenschen dat de bedrijver van deze diefstallen bekend werd, daar de verkeerde er soms voor wordt aange zien. Het is daarom den houders van kippen en konij nen geraden, de hokken van goede sloten te voorzien, om zoodoende het wegnemen wat moeilijker te maken. Hoogwoud. Het aantal sollicitanten naar de vacante betrekking van Hoofd der O. L. School in de Weere bedraagt 16. Zijdewind. De landerijen groot 12.61.50 H.A., behoorende aan wijlen den heer W. Keesom te Harenkarspel, op den 14 (lezer publiek, in het cafe van den heer P. Bruin te Zijdewind, door notaris Gottmer verkocht, hebben totaal opgebracht 23740. Verschillende personen wer den eigenaars. Groenten verzending. Van de laadplaats te Broek op Langendijk werden in de maanden Juni tot en met December 1908, 4495 wagonladingen groenten verzonden. Anna Paulowna. Vrijdagmiddag werd aan den Zeedijk bij de Van- Ewijcksluis een jekker gevonden in welks tasschen bij onderzoek bleek een briefje aanwezig te zijn, waar op stond vermeld dat het besluit was genomen om zich te verdrinken. Hetgeen als reden bij dit schrij ven was aangegeven in verband gebracht met een ge rucht dat de rondte doet omtrent een politiezaakje, bestaat het vermoeden dat de eigenaar van de jas moet zijn een zekere C. Gorter van Wieringen, onge veer 26 jaren oud. Deze persoon was den avond te voren bij een bewo ner van Van-Ewijcksiuis geweest, en had daar dien avond voor hij vertrok neg esn brief geschreven. Nadere bijzonderheden zijn niet bekend. De tijd zal dus moeten leere.i wat hier is geschied. -Anna Paulowna. De heer J. Oostra, arts alhier, heeft zijn praktijk hedergelegd en naar wij van goed ingelichte zijde vernemen, zal hij zich naar Amsterdam begeven, waar heen na eenigen tijd zijn gezin hem zal volgen. De patiënten zullen in hem een bekwaam en hulpvaardig geneesheer verliezen, terwijl de vele vereenigingen, waarvan de heer Oostra of secretaris of voorzitter was, zijn vertrek diep zullen gevoelen, daar haar bloei mee- rendeels te danken is geweest aan zijne onvermoeide werkzaamheid. Kolhorn. Woensdagavond jl. vergaderde bij den heer P. Rempt alhier de vereeniging Denk en Doe onder presidium van den heer K. Breebaart Dz. Besloten werd de rentelooze aandeelen, indertijd uitgegeven ten behoeve van de opgeheven gymnastiek vereniging, jaarlijks ten getale van twee uit te loten. Direct overgaande tot de uitloting voor 1909 bleken de nummers 5 en 6 de eerst betaalbare. De uitvoering voor het schoolfeestfonds werd gesteld op Zondag 31 Januari a.s. en zal gegeven worden bij den heer P. Rempt. Door de afwisseling van vioolmuziek, een tooneelstukje en voordrachten belooft de avond wat goeds. In 't belang van onze zoo getrouw school gaande jeugd hopen wij, dat onze dorpsgenooten in grooten getale deze uitvoering zullen bezoeken. Met algemeene stemmen werd tot secretaris herkozen de heer M. van Zwieten de Blom, die deze benoeming wederom aannam. Winkel. In het lokaal van den heer J. Moejes alhier, zal op Dinsdag 19 Januari a.s. een vergadering worden gehou den van de Vereeniging voor Vakonderwijs in West- Friesland. Winkel. Het aantal schoolgaande kinderen bedroeg op 15 1 Januari 165, en dat der leerplichtige kinderen op 1 Januari 161. Winkel. In verschillende gezinnen heerschen de mazelen, bij sommigen zelfs in ernstigen graad. Bij plaatselijke verordening is bepaald, dat de ouders in wier gezinnen mazelen voorkomen, geen kinderen uit dat gezin de scholen mogen doen bezoeken. Voor de gezondheid der niet aangetaste kinderen is het te wenschen, dat geen der ouders verzuime hun kinderen thuis te houden zoodra de ziekte zich voor doet, en niet te trachten hunne niet aangetaste, zoo lang naar de school te zenden, tot het bericht langs anderen weg tot de bevoegde autoriteiten is doorge drongen. Misschien is dan een grootere besmetting te voorkomen. Voor hen die het niet weten, diene tevens, dat tegen overtreding van vorengenoemd verbod, straf bedreigd is. Nog een slachtoffer van het ijs. Vrijdagmorgen ging de le luitenant J. Ottens, van het 2de regt. vesting-artillerie te Naarden, voor ver- kenningsdienst uit, doch keerde op den gewonen tijd (1 uur), niet ten zijnen huize terug. Daar men zich over zijn wegblijven ongerust maakte, ging men zoe ken in de richting waar hij: voor zijn dienstzaken moest zijn en vond hem verdronken in de Karnemelk- sloot bij de brug op de Hilversumsche Meent. De oorzaak van dit ongeval, dat veel deelneming verwekt, is misschien te zoeken in de broosheid van het ijs, waarop de luitenant zich vermoedelijk hij zijn ver kenningstochten heeft gewaagd. Een ongeluk. Den 51-jarigen smid C. P. Blom overkwam Vrij dagmorgen in de machinefabriek der firma Arends aan den Kattensingel te Gouda een ernstig ongeluk. Door tiet springen van een amarilstean, waaraan hij stond te slijpen, kreeg hij een groot stuk steen tegen het voorhoofd, zoodat een zijner oogen werd vernield en de hersens beleedigd werden. In hopeloozen toestand werd hij naar het ziekenhuis vervoerd. Wie hoog klimt, valt laag. In de schuur van den landbouwer E. H. te Blij- ham was het in één der laatste nachten niet pluis. Daar klonk aanhoudend een ongewoon gerommel en gestommel. Fluks lret licht opgestoken en een onderzoek inge steld: eerst in den stal. Daar bleek een koe in de gelederen te ontbreken. Weer gerommel in de rich ting der turf. Nu daar gekeken cn jawel - ons koetje stapte juist van den turfhoop op den zolder: heel voorzichtig poot voor poot. Toen echter zij haar schreden verder richtte, bleek' do zolder tegen haar gewicht niet bestand. Krak, krak! ging het cn de koe kwam van den zolder in de keuken terecht. Wat weet zoo'n koe ook van hoog klimmen en laag vallen

Schager Courant | 1909 | | pagina 1