Gemengd Nieuws. dadelijk in de rechte stemming kwamen, werd het feest geopend. Hierna heette de voorzitter der feestvierende vereeni- ging, de heer C. Kaper, de aanwezigen hartelijk wel kom. Op komische, humoristische wijze herdacht de spreker de oprichting en het bestaan van het gezel schap. Nu volgden eenige zeer varieerende voordrachten, die te oordeelen naar de aandachtige stilte, zeer ln den smaak vielen. Na de gewone pauze volgde de overreiking van het vaandel, dat door de milde gaven der burgerij de jubi- leerende vereeniging kon worden aangeboden en dat den smaak der vaandelcommissie alle eer aandoet. Na een toepasselijk lied van de dames N. Blaauboer, E. den Adel, A. Kistemaker, C. Kuiper en G. Engel werd het den voorzitter overhandigd, die met een hartelijk woord den dank der vereeniging uitsprak. Als voorzitter der vereeniging Denk en Doe com plimenteerde daarna de heer K. Breebaart Dz. de ver eeniging met dezen dag. Enkele voordrachten, waaronder de vioolnummers val den heer L. Kaper, begeleid door den heer Van Tright, die bizonder mooi waren, besloten den avond, die ge volgd werd door een zeer opgewekt bal. N. Niedorp. Zondagavond 17 Januari 1909 werd door de heeren Joh. en Jac. Wilson met medewerking van mevr. Cor WilsonAndrea van Hoorn een tooneel- en voordrach tenavond gegeven, in het lokaal van den heer C. Kooi man alhier. Het programma vermeldde pennevruchten van ver schillende bekende schrijvers als: Herman Heijermans, Dr. E. Laurillard enz. Wegens ziekte van mevr. WilsonAndrea werd het laatste nummertje: „Ik heb iets vergeten", niet ge geven en vervangen door een paar andere stukjes. Zoodoende waren het alleen de gebroeders Wilson, die den avond moesten vullen. Over het geheel genomen, is onze indruk dat het dezen heeren, hoe begaafd ook, niet is gelukt den hoor ders te boeien. Nu is liet voorzeker geen gemakkelijke taak, een geheelen avond door boeiend te blijven, uitsluitend met het doen van voordrachten. Daarbij zal de keuze van de nummers ook wel in vloed uitoefenen. Er was niet veel publiek. De avond werd wel aardig opgeluisterd door muziek van de kleine kapel en be sloten met een zeer gezellig bal. Schagerbrug. Maandagavond ontstond er een begin van brand in de manufacturenzaak van den heer C. Schuit alhier. Door het spoedig bij de hand zijn met emmers water en even later de brandweer, wist men den brand ook in zijn begin te stuiten. De brandschade is niet zoo groot, doch waterschade des te grooter. Veenhuizen bij Oude Niedorp. De Kerkeraad der Ned. Herv. Gemeente alhier is voornemens aan alle mannelijke en vrouwelijke lidmaten te verzoeken door het zetten hunner handteekening op daarvoor bestemde lijsten deel te nemen aan de actie voor het vrouwenkiesrecht in de Ned. Herv. kerk. Oude Niedorp. Vergadering van den Raad, gehouden op Maandag den 18den Januari 1909 voorm. half elf. Voorzitter de heer A. Wonder Pz„ Burgemeester. Allen present. Voorzitter opent met het gebruikelijke welkom de vergadering, waarna de notulen worden gelezen, die onveranderd worden goedgekeurd. Medegedeeld wordt: dat de levering van schoolbehoeften aan de school te Oude Niedorp is opgedragen aan mejuffrouw de wed. W. Semeins voor f 44.10 en voor 'die te Zijde wind aan den hr. Meilink te Zutphen voor f 128.19; dat van den heer P. Agenant bericht is ingekomen, dat hij zijne herbenoeming als lid van de Protestant- sche Armvoogdij aanneemt. Verder is ingekomen Van den voorzitter van Ged. Staten een schrijven, d.d. 6 Januari j.1., waarbij er aan wordt herinnerd, dat bij Kon. Besluit van 8 Fe bruari 1904 vrijstelling aan het gemeentebestuur werd gegeven van de verplichting om buiten de avonduren 96 men herhalingsonderwijs aan meisjes te geven, met Verzoek, te mogen vernemen, of opnieuw" vrijstelling van die verplichting wordt gevraagd. Allen voor, om de bedoelde vrijstelling opnieuw voor 5 jaren aan te vragen. Komt ter tafeel een schrijven van de gezondheids commissie te Hoorn, d.d. 16 Januari j.1., houdende mededeeling, dat in October 1907 door haar in over weging werd gegeven, te bevorderen, dat de gebre ken, waarmede 2 woningen te Verlaat, gem. Oude Niedorp, gemerkt No. 90 en No. 90a, toebehoorende aan mej. de wed. P. Steen, waren- behept, werden verbeterd. Dat echter is gebleken, dat in die gebre ken, die ongeschiktheid tot bewoning veroorzaakten, geen der bedoelde verbeteringen is aangebracht gewor den, zoodat thans onbewoonbaarverklaring zal moe ten woorden uitgesproken. In overweging wordt gegeven een ontruimingstermijn te stellen in verband met de uit te spreken onbewoon baarverklaring. Voorzitter licht toe, dat het hier de zoogenaamde Doele" betreft; het voorgedeelte was vroeger in ge bruik bij de Posterijen. Later werd het als rjjwielwin- kel gebezigd. Het is thans onbewoond. In het achter gedeelte woont nu de heer M. Stammes. Voorzitter wil voor dezen den datum voor ontrui ming stellen op 1 Mei a.s. en betreffende beide wo ningen onbewoonbaarverklaring doen.. Er zullen San beide woningen borden komen mei het opschrift on bewoonbaar verklaarde woning." De Raad kan zijne goedkeuring aan het door voor zitter geopperde idéé van B. en W. hechten, en dien overeenkomstig wordt besloten. Voorzitter stelt aan de orde de benoeming van eene commissie voor den Hoofdelijken Omslag, -waarin de heeren HLlle, Van der Oord en Voorzitter zelf zit ting hebben. De heer Hille verklaart kich niet herkiesbaar te stellen, bij zijne aftreding. Voorzitter vindt: dat is eerst in September. De heer Hille oordeelt, dat de reclames ldter ko men. Bij stemming over de commissieleden krijgt voor zitter 6, de ,heeren V. d. Oord en Hille eik 5, de heer Over 3 en de heer Ligthart 2 stemmen. De drie eerstgenoemden zijn dus herbenoemd. Voorzitter en de beer Van der Oord nemen do herbenoeming aan. De heer Hille verklaart ook dc herbenoeming aan te nemen, voor zoolang als hij1 daarvoor in de gelegenheid Wordt gesteld. De rondvraag levert niets op. Hierna sluiting dei- openbare vergadering en gaat do Raad in comité-ge neraal, lol het opmaken van het kohier van den Hoofdelijken Omslag. Tuinbouw-On gevalt en-Verzekering. Donderdag 21 Jan. a.s., zal er in het lokaal van den heer N. de Waard te Broek op Langendijk eene openbare vergadering worden gehouden, waar als spre ker zal optreden den heer P. Teunissen van Amster dam, met liet onderwerp: „Tuinbouw-ongevallen-verze- kering. Des avonds 7 uur van denzelfden dag, zal de heer Teunissen het zelfde onderwerp in openbare vergade ring behandelen bij den lieer K. Bood te Noord- Seharwoude. Deze samenkomsten gaan uit van de verschillende vereenigingen aan den Langedijk en Omstreken. Oude Niedorp. In de godsdienstoefening van 17 Januari jl. heeft Ds. Kanis een woord van eerbiedige gedachtenis ge sproken over wijlen den heer A. Koelemeij, notabel der gemeente. Hij huldigde den overledene als een belangstellend lid der kerk, een vriendelijk, hulpvaardig en joviaal man, een noest werker. Hij had gewerkt, zoolang het dag voor hem was. Op verzoek van den predikant rezen alle kerkgangers van hunne zitplaat sen op, daardoor instemming betuigend met de loffelijke woorden, aan den zoo plotseling gestorven vriend ge wijd. Zuidscharwoude. Zaterdagavond hield de heer JG. Hazeloop, rijkstuin- bouwleeraar te Alkmaar, alhier een openbare lezing voor de Tuinbouwvereeniging Langedijk en Omstreken met. het onderwerp: Hoe kap de groente- en vruchten- handel op het buitenland beter worden geregeld? In zijn inleiding schetste spreker de ontwikkeling van dien handel in verband met de ligging en gesteldheid van den Nederlandschen bodem, den vooruitgang in dien handel gedurende het laatste tiental jaren, de uitbrei ding van het aantal bedrijven en het daarmee gepaard gaande toenemen van den export-handel. Met cijfers toonde spreker de voortdurende ontwikkeling aan en de rol die de uitvoerhandel in het bedrijf van den bouwer speelt. Deze is ten zeerste bij dien handel betrokken aangezien vele omstandigheden, die daarbij ir. aanmerking komen, van invloed zijn op den prijs, die op de buitenlandsche markten wordt besteed. Het is lang niet onverschillig, hoe de verschillende producten worden verpakt en gesorteerd, op welke manier zij on derweg worden behandeld, hoe zij op de buitenlandsche markten te koop worden aangeboden. Dit zijn zaken, die de bouwer zich in de eerste plaats heeft aan te trekken: de prijzen zijn er afhankelijk van. Van minder gewicht zijn deze zaken voor den handelaar, die de producten betaalt in evenredigheid van wat hij er voor krijgt. De belangen van bouwer en handelaar stemmen niet overeen; het bedrijf van den laatste kan evengoed loonend zijn bij lage als hooge prijzen. Aan gezien de verbruiker eischen stelt aan 't product, moet de teler daarmee rekening kunnen houden, wat niet kan geschieden, als hij zelf niet voor de verzending zorgt. Hun eigen belang was het ook tegen den com missie-handel op te komen, die op 't oogenblik tot het verleden behoort. Over 't geheel hebben de HoL landsche producten op de buitenlandsche markten geen concurrentie te vreezen van andere landen, maar van hen zelf, doordat de groenten en vruchten op verschil lende plaatsen te koop worden aangeboden, wat meer gecentraliseerd moest geschieden. Ook is het voor den bouwer een nadeel, dat de Nederlandsche handelaar zijn koopwaar weer aan buitenlandsche groothandelaars verkoopt, waardoor vele personen winsten verkrijgen, eer ze in handen van den verbruiker zijn. Van betee- kenis is het ook of de handel in handen is van des kundige personen, die met verschillende eischen, door den consument gesteld, rekening kunnen houden. Al deze zaken wijzen volgens spreker, op de noodzakelijk heid, dat de bouwers bij de regeling van een en an der zelf optreden. Tot nu toe is dit het geval nog niet met den groentenhandel, wel in de bloembollen teelt. De heer Hazeloop meent de oorzaak te moeten zoeken in de omstandigheid, dat men bij de laatste over 't geheel groot-bedrijf heeft tegenover klein-bedrijf in 't eerste. Willen nu de bouwers ook dien kant uit, dan moet dit niet opgevat worden als een daad van vijandschap tegenover de handelaren, maar als een poging tot verbetering van den toestand des bouwers. Dat dit streven is ontstaan, is vooral te danken aan een factor in de samenleving nl. het ontluikende ver- eenigingsleven ook op het gebied van den tuinbouw. Die heeft het aantal veilingen doen vermeerderen waar door het aantal verkoopplaatsen is verminderd en meer samengetrokken, omstandigheden, die van belang waren voor den verkooper, doordat verschillende misbruiken werden opgeruimd en de fraude werd voorkomen, die soms bij verpakking en sorteering werd gepleegd. Deze en nog meer voordeelen waren niet verkregen, als men gescheiden van elkander was gebleven. Het parool zij: vereenigen! Dat verkregen zijnde, moeten de tuinbonw- vereenigingen er naar streven op de voornaamste bui tenlandsche markten eigen verkoopplaatsen te krijgen. Dan zullen de producten niet meer op verschillende pldatsen te koop worden aangeboden, dan zal men be tere waarborgen krijgen voor goede waar, men zal de behoeften beter leeren kennen, waarmee door den te ler-handelaar rekening kan worden gehouden. Spreker hoopt dat het nieuwe, dat door de vereenigingen in zake de veilingen is ingevoerd ook op den handel in den tuinbouw zal worden toegepast. Wel zijn er moei lijkheden aan verbonden (alle begin is n oeilijk), maar de groote belangen, die er voor de tuinbouwers aan verbonden zijn, eischen, dat zij de zaak goed onder 't oog zien. De uitslag is dan niet twijfelachtig. Van de gelegenheid om met den spreker van gedach ten te wisselen werd door een drietal handelaren ge bruik gemaakt. Zij meenden, dat de huidige toestand te verkiezen is boven dien, welken men wenscht te verkrijgen. De tegenwoordige handelaars zijn ook wel deskundig en zorgen ook voor nette en goede verpak king, terwijl de sorteering niets te wenschen overlaat. In zijn repliek wees de spreker er op, dat hij niet in 't bijzonder ovr den Langedijk had gesproken, maar over den groenten- en vruchtenhandel in zijn geheel. Het verwijt, hem door een der handelaars gedaan, als zou spreker in 4 jaar tijds van meening in deze zaak zijn veranderd, beantwoordde hij, door er op te wij zen, dat juist door zelf zien, door zelf te onderzoeken en buitenlandsche studiereizen te maken hij tot de over tuiging gekomen is, die hij in zijne lezing heeft uitge sproken. Met dank aan den spreker, sloot de voorzitter, de heer Nobel, de vergadering, die door een 50-tal personei was bezocht. Federatie Noord-Holland. Zondag 17 Januari vergaderde in de Unie te Alkmaar de Federatie N.-H. van den Bond voor Staatspension- neering. Na opening door den voorzitter las de secretaris zijn jaarverslag, waaruit bleek, dat een drietal nieuwe afdeellngen waren opgericht, te Barsingerhorn, Spaarn dam en Hauwert. Door het H.B. waren aan de Federa tie toegestaan 50 gulden en een gulden per aangeslo ten afdeeling. Te Aalsmeer was met goeden uitslag ge tracht nieuw leven in de afdeeling te brengen, terwijl pogingen zullen worden aangewend om binnenkort te St. Pancras eene afdeeling ,op te richten. Uit de verantwoording van den penningmeester bleek, dat de ontvangsten hadden bedragen 135,90, terwijl er nog 65,90 in kas was. Tot bestuursleden der Federatie werden gekozen de heeren Kwantes van Assendelft, Klinkenberg en Ds. Poort van De Rijp. Beide eerstgenoemden, ter verga dering aanwezig, namen hunne benoeming aan. De contributie werd wederom bepaald op 5 cent per afdeelingslid en per jaar, terwijl in overweging zou wor den genomen dit te verlagen tot 5 pet. der contri butie per lid aan de afdeeling. Na eene langdurige discussie werd besloten bij de a.s. verkiezingen actie fop te treden. Hiervoor zal het Federatiebestuur afgevaardigden der afdeelingen in elk kiesdistrict oproepen om met hen de wenschelijkheid van eene verkiezingsactie nader te bespreken en zoo mogelijk te regelen. Verder zal ieder Kamercandidaat naar zijn oordeel worden gevraagd in zake staatspen- sionneering en zoo noodig eene provinciale meeting worden belegd. Met een woord van dank tot de ver gaderden sloot hierna de voorzitter, de heer Kanis van Amsterdam, de vergadering. St. Maarten. Zondag 17 Januari gaf de Rederijkerskamer ^On derlinge Oefening" alhier, haar le winteruitvocring in dit seizoen, voor een nogal talrijk publiek. Opgevoeid werd: „Het erfdeel", tooneelspel in 4 bedrijven door Felix Philippi. Daar „Onderlinge Oefening" nog al eens heeft te kampen met het heengaan en bijkomen van leden, kan toch niet nagelalen worden, hulde te brengen voor het spel, dat weid gegeven. HeinricJt Satorius, direc teur en procuratiehouder, komt een woord van dank toe, voor zijn spel, daarbij niét uitgesloten de ande ren, die hun rollen yerdienstelijk wisten te vervul len. Tot nastukje werd gegeven: „Het testament van de weduwe Poot blijspel in 1 bedrijf door J. J. Cohen Stuart. Een en ander werd vlug, en alles ten genoegen van het publiek afgespeeld, en bracht dc lachspie ren danig in beweging. Daarna lot slot het gebrui kelijke bal, dat de danslustigen nog een paar gezel lige uurtjes bij elkander hield. Vrijzinnig-Democratische Bond. Zondag werd Ln het Gebouw voor Kunsten en We tenschappen te Utrecht, onder voorzitterschap vanMr. M. Wi. F. Treub, een buitengewone algemeene vergade ring gehouden van den Vrijzrunig-Democralischen, Bond. De voorzitter opende de vergadering met een rede: „Vrijheid en Democratie", handelend over de hoofd gedachten, welke ten grondslag liggen aan de begin selverklaring en het werkprogramma der vrijz.-dem. partij Na mededeeling' van den voorzitter hoe men tot samenwerking van het Alg. Nederlandscli Werklieden- Verbond was overgegaan, werd besloten, tot samen werking met het Algemeen Nederlandsch Werklieden- Verbond. Door een commissie bestaande uit leden van den Vrijzinnig-Democralischen Rond, de Vrijzinnig-Demo cratische Kaïnerclub en het Algemeen Nederlandsch Werklieden-Verbond, werd het verkiezingsprogramma ontworpen Na de pauze werd dit programma behandeld en als volgt vastgesteld:. Op den voorgrond staan: algemeen kiesrecht en grondwetsherziening, die hiervoor en voor vrouwen kiesrecht een waarborg zal opleveren. Mocht dit voor alsnog niet worden berélkt, dan zal in elk geval wor den aangestuurd op: Den wtettelijken arbeidsdag van tien uren. Uitbreiding der verplichte sociale verzeke ring van staatswege; wettelijke regeling voor de ver zorging van oiiden van dagen, handhaving der abso lute neutraliteit van het openbaar onderwijs, verhef fing van het peil van volksonderwijs in zijn verschil lende vertakkingen; Staatsexploitatie onzer spoorwegen; een volksleger en inkrimping van uitgaven, die het thans bestaande stelsel vastleggen; stoffelijke en geeste lijke ontwikkeling der inlandsche bevolking in de ko loniën en meer aandeel van ontwikkelde inlanders in het bestuur; belasting naar draagkracht; wettelijke re geling van den rechtstoestand voor hen, die in dienst zijn van de openbare lichamen. Met algemeene stemmen werd dit programma aan genomen. Hierna ging men over tot een huishoudelijke ver gadering. Anna Paulowna. Op Zondag 17 Januari gaf de rederijkerskamer Een dracht maakt Macht een openbare uitvoering in de zaal van den heer J. Keuris te Ewijcksluis. Het was een welgeslaagde tooneeluitvoering. Opge voerd werd Twee Vrouwen, drama in drie bedrijven, gevolgd door een blijspel: Een Maaltijd met Hinder nissen. Belde stukken liepen flink van stapel, getuigend 't daverend applaus nat na afloop van elk bedrijf den spelers ten deel viel. Vooral het blijspel beviel uit nemend. Het publiek was in grooten getale opgekomen, want de zaal was dicht bezet. Er was geen plaatsje open, wel een bewijs dat de vereeniging zich nogal in veel aanhang mag verheugen; welke vriendenkring dooi deze uitvoering bepaald nog is vergroot. Wij hopen dat bovengenoemde vereeniging nog lang zal blijven be staan en voort mag gaan op den eenmaal ingeslagen weg. Een klein verzoek is hier niet misplaatst, nl. dat in het vervolg het publiek zich tijdens het spel een beetje kalmer zal gedragen, dat zal den spelers en het publiek zelf eveneens ten goede komen. Louis Bouwmeester. Het Ilbl. deelt mede, dat Louis Bouwmeester voor de derde maal zijn geluk in Indië gaat beproeven, 't Zal wel Juni of Juli worden voor hij zijn gezel schap tot vertrek gereedgebracht heeft. EnkhuizenStavoren. Het goederenvervoer tusschen Enkhuizen en Stavo ren is zoozeer toegenomen, dat een derde veerpont in de vaart wordt gebracht. Het nieuwe vaartuig zal waarschijnlijk in 't begin der volgende maand in dienst worden gesteld. T reurig. Zondagavond kwam de japon van een 17-jarig meisje op dc Huishoudschool te Haarlem in aanraking met een brandend gaskacheltje. Dadelijk vatten haar klee- ren vlam. ln haar schrik vloog zij de straat op, waar de hevige wind dc vlammen aanwakkerde en daarna een winkel binnen. Mén wierp haar plat op straat en doofde met moeite de vlam men. In deerniswaardiger), toestand werd het arme meisje naar het Gasthuis ge bracht. Na enkele uren van lijden is ze bezweken. H. M. de Koningin. Het huldeblijk, dat vanwege het Zaandamsche co mité aan H. M. de Koningin zal worden aangeboden, zal bestaan uit een babybascule. Bij: het Alkmaarsche Comité voor een huldeblijk aan de Koningin hebben zich reeds aangesloten Den Hel der, Hoorn, Enkhuizen en Beverwijk. Voorloopig is in een bijeenkomst van presidenten der verschillende comité's Vastgesteld H. M. aan le bieden een zilve ren blad, waarop een Noordhollandsch napje met pap lepel, trommeltje en melkkannetje, alles van zilver, in oud-Hollandschen stijl. Kiesrecht en grondbelasting. Over 1908 is voor den eersten keer de grondbelas ting berekend naar de uilkomsten van de herziening der belastbare opbrengst van de gebouwde eigendom men. Deze belasting bedroeg in hoofdsom volgens de oude regeling ruim 5.20 p.Ct., thans 4.86 p.Ct.' der belastbare opbrengst. Het schijnt schrijft men aan de N. R. Ct. dat deze verlaging in belasting ten plattelande van de kiezerslijst menig kiezer zal doen verdwijnen, die vroeger juist boven de f 1 in hoofd som was, en er nu juist beneden valt. Harenkarspel. Werd in een vorig nummer van dit blad reeds de uit slag der verkooping van de landerijen van wijlen den heer Keesom medegedeeld, hier diene nog iets ter aanvulling hoezeer de waarde van den grond met die der producten blijkt te stijgen. Algemeen toch was de opbrengst op hoogstens 18000 geschat, terwijl de wer kelijke opbrengst bijna 24000 bedroeg. Dit groote verschil mag zeer zeker aan de tegenwoordige duurte der groenten, waardoor de koopkracht van velen aan merkelijk is toegenomen, worden toegeschreven. Ge lukkig intusschen, wie zulk een meevallertje op. zak mag strijken! Harenkarspel (Waarland). Zondagavond werd alhier in het lokaal van den heer A. van Ophem weer een uitvoering gegeven, door de Rederijkerskamer „Ons Genoegen" van Zijdewind. Op gevoerd werden daarbij: lo. Begeer niemanda goed, drama in 3 bedrijven door Lodewijk Roek. 2o. Het levende Standbeeld, blijspel in een bedrijf door D. Junior. 3o. De Weddenschap, blijspel met zang in een bedrijf door J. A. Holtrop. De uitvoering dezer stukken was in vele opzichten te roemen. Jammer, dat het tooneel zoo klein is, en daardoor een goede opvoering wordt bemoeilijkt. Jam mer ook, dat het publiek niet in grooter aantal ver tegenwoordigd! was. Te hopen is het daarom ook, dat er a.s. Dinsdag, wanneer hetzelfde programma opnieuw uitgevoerd zal worden, van meer belangstelling mag blijken. De leden der kamer „Ons Genoegen" verdie nen die door het spel ten volle. Haringhuizen. Het fanfarecorps „Crescendo" heeft een eervolle be grafenis gekregen en zal opgevolgd worden door een nieuwe vereeniging, bestaande uit een tiental van de oude leden en een achttal nieuwe. Zoo spoedig mogelijk zal men trachten een directeur te krijgen. Zuid-Zijpe. Te Helder is beroepen ds. G. Met te Zuid-Zijpe. Koning Eduard te gast bij zichzelf. Als koning Edward den een of anderen Engelschen edelman de eer bewijst, hem in zijn huis te bezoeken, dan vertoont de etikette zich in haar wonderlijkste vormen: de koning wordt de gastheer van zijn gast heer en zijn eigen gast. Niet maar in naam, de koning neemt werkelijk de plaats in van zijn gastheer, en deze wordt zijn voornaamste gast, die over het geheele huis mag beschikken, behalve natuurlijk over de ver trekken, voor het bijzondere gebruik van den koning bestemd, en die niemand mag betreden, zonder daar toe te zijn uitgenoodigd. In een dergelijk geval bepaalt de koning, wie hij wenscht te zien; en ofschoon de uitnoodigingen geschie den in naam van den eigenaar van het huis, gaan zij in werkelijkheid uit van den koning en worden als zoo danig op prijs gesteld. De gastheer neemt alle voorbereidende maatregelen, doch zoodra de koning in huis is, worden de rollen van gast en gastheer verwisseld. De koning doet, alsof hij thuis is. Gewoonlijk vertoeft hij den meesten tijd in zijn eigen vertrekken. Vaak verschijnt hij eerst aan het diner tusschen acht en negen, in het gezelschap der gasten, doch aan het ontbijt noodigt hij dikwijls zijn gastheer of een der voornaamste gasten bij zich aan tafel. Alleen bij jachtpartijen is de koning reeds om tien uur present, en ontbijt met de anderen. Gewoonlijk wordt koning Edward aan tafel bediend door zijn eigen dienaren, die meestal voor hem reeds zijn aangekomen. Zoowel in zijn particuliere vertrek ken, als aan het groote diner moeten zij voor zijn bediening zorgen. Dit is een gebruik uit den tijd van Willem IV, toen eens een vreemde bediende zoo in de war raakte door de eer, den koning te mogen be dienen, dat hij den vorstelijken gast saus op den schou der morste. Ondanks al deze en nog vele andere bepalingen heeft koning Edward er bizonder den slag van, bij zijn be zoeken aan vrienden alle moeilijkheden te vermijden. Ofschoon hij staat op stipte in acht neming van de etikette, en elke te groote vertrouwelijkheid afwijst, laat hij toch aan iedereen volkomen vrijheid van be weging en weet door zijn ongedwongen houding alle onbehagelijkheid te vermijden. Weer een mijnramp. Nog zijn de dooden van de Radbod-mijn in West- falen niet opgedolven of reeds komt weer het bericht van een ernstige mijnramp in Hongarije. Evenals bij de Radbod-mijn zijn ook in de mijn van Ajka in het comi- taat Vezprim teen groot aantal mijnwerkers in de mijn ingesloten. De brand ontstond door mijngasontploffing, toen 200 mijnwerkers in de groeve waren. Buitengewooi snel breidde zich de brand uit. Volgens het bericht in het Berliner Tageblatt werden 40 lijken uit de mijn gehaald, die meerendeels met ontzettende brandwon den bedekt zijn. Het reddingswerk is nog in vollen gang. De brand weer uit Vezprim rukte uit om de mijnwerkers te red den, maar moest dien arbeid opgeven, daar de brand wel gedeeltelijk kon worden beperkt, doch de schachten ontoegankelijk waren door den rook; de waterleiding en de ventilatie-inriehtingen werkten niet meer. Als oorzaak van de ramp wordt kortsluiting in de electrische leiding aangegeven. Van de 200 mijnwerkers die in de mijn waren, zijn er 144 gered, waarbij 14 ernstig gekwetsten. Zestien menschen ontbreken nog, en men vreest, dat zij wel niet meer in leven zullen zijn. De stoelrechter verklaarde, dat van pogingen tot redding geen sprake is. De vice-gespan Kaller, die on middellijk naar de plaats der ramp vertrok, schonk duizend kronen voor ondersteuning der slachtoffers en voor het aanschaffen van levensmiddelen. De herken ning der gevonden lijken wordt zeer bemoeilijkt, door de omstandigheid, dat vele dooden ontzettend ver minkt zijn. De aardbeving. Het is een wonderbaar verhaal, dat der Corriere d'Italia, waarvan een telegram ,kort melding maakte. Een tienjarige jongen kwam te Messina aan een officiei vertellen, dat hij uit de bouwvallen van zijn huis ge kropen was en dat zijn twee zusters nog levend in den kelder zaten. De officier dacht eerst met een zinnelooze te doen te hebben, maar op het aandringen van het kind be sloot hij toch, het met zijn mannen te volgen. En weldra wees de jongen hem de nauwe opening, door welke hij zich gewrongen had. De officier deed die verwijden en vond in een kelder twee meisjes van 18 en 20 jaar die bijna stervende waren van honger e® dorst. Zij werden nu naar een barak overgebracht en men hoopt hen alle drie in het leven te behouden- In den kelder, waarin zij gevallen waren, zonder zich te verwonden, hadden zij met enkele uien en wijn het leven kunnen rekken. Overigens schijnen in de laatste dagen dikwijls P«r' sonen „gered" te worden die opzettelijk met dit doel onder het puin kruipen, teneinde^ goed verzorgd te worden en geschenken te krijgen. Een uitweg. De te Parijs wonende hertog Pompeo Litta Vis conti heeft door bemiddeling van den Italiaanschen gezant te Parijs aan de Italiaansche regeering het schriftelijke aanbod doen toekomen, om zijn bezitting Myiakla in Florida (een grondgebied van 78 millioen hectaren) ter beschikking te stellen van 5000 families uit Calabrië en Sicilië, Elke familie kan gratis een stuk grond in bezit krijgen en een ander stuk grond ter bebouwing in dienst van den eigenaar. De nieuwe kolonie zou den naam „Nuova Messina" krijgen. De hertog wijst er op, dat Myiakla volkomen gezond 's en dat de grond vruchtbaar en licht te bewerken is- De hertog wordt in Italiaansche kringen wel eens Toode hertog" genoemd, omdat hij reeds eenige jaren geleden in zijn bezittingen in Casale een proef gen0 men heeft met het stichten van een kolonie op m'"* of meer socialistischen grondslag. I De Italiaansche regeering, zoo lezen we, heeft no( geen beslissing genomen op het aanbod van den hertog- Misdadig bedrijf in een mijn. JOHANNESBURG, 15 Januari. In de Villagediepmii'1 heeft een Chinees bm onbekende redenen een hoeve® heid ontplofbare stof in brand gestoken. Door de on ploffing werdén Zes kleurlingen gedood en negeh bla" ken, terwijl 15 kleurlingen gewond werden. De gew°n den werden naar het ziekenhuis gebracht.

Schager Courant | 1909 | | pagina 2