Nagekomen berichten. noci'd werd, zóó zelfs, dat Engelsdie grondeigenaars geld moesten bijeenbrengen om dit eerste slachtoffer buiten Ierland te steunen. Dit slachtoffer der eerste „uitsluiting" heeft zijn naam geschonken pan een sociale beweging, die se dert in alle landen toepassing vindt. Een feest van een Amerikaansche juffer. De dochter van den lieer en mevr. George J. Gould, te New-York, mejuffrouw Majorie Gould, zou haar entrée in de wereld maken. Zoo iets komt meer voor, en vaak geschiedt dit met eenige feestelijkheid, docili zelden met een weelde, gelijk in dit geval werd tentoon gespreid. De twintig zalen van de eerste verdieping in het „Placa llötet" Waren geheel versierd in mauve, de lievelingskleur van de débutante. De versiering alleen koslte 30.000 gulden. Op de vijf tafels in de eetzaal waaraan 250 vrienden en vriendinnen van Miss Gould gelukkig meisje, dat zooveel vrienden telt! zou den plaats nemen, prijkten kostbare orchideeën tusschen vruchtenmandjes van goud en zilver. Tachtig bedien den voorzagen de gasten van het noodige, en het be roemde gouden eetservies van het hotel verliet dien dag zijn gewone verblijfplaats in de inbraakvrije brand- kluis. Natuurlijk was er een beetje muziek aan tafel en daarna in de danszaal. Vijf orkesten wisselden elkander af en te twaalf uur werd het bal geopend met den „Majorie-Wals", afzonderlijk voor deze gelegenheid ge componeerd. Om het kleine gezelschap wat uit te brei den en op te vroolijken waren er voor het bal nog Ï450 gasten bovendien uitgenoodigd, die allen oolillon- geschcnken ontvingen!. Geen medailles of strikjes of dergelijke prulletjes. Weineen, voor de schatrijke vrien den en vriendinnen van Majorie waren geschenken be stemd, zooals kanten kussens, kostbare zijden parasols, met zilver gemonteerde rijzwepen, byouteriedoozen, reis- klokjes en zulks moois. De jeugdige gastvrouw was gekleed in het wit, met zilver geborduurd; natuurlijk was het costuum bij Worth „gecreeerd". met bestudeerden eenvoud. Zij droeg geen enkel kleinood, ook niet in het eenvoudig gekapte, don kere haar. Misschien om te toonen, dat dit niet uit armoede geschiedde, haalde haar moeder de schade in met haar onschatbaren paarlentooi. De gezamenlijke onkosten van het feest hebben be dragen ruim 1Ó0.000 gulden. Melkmachines. Het scheppende vernuft der fabrikanten van zuivel- werktuigen is steeds bezig, om door de vinding van al lerlei doelmatige machines het werk in de zuivelberei ding zooveel mogelijk te vereenvoudigen, Zoo heeft men sedert langen tijd getracht om ook de grondstof, nl. de melk, machinaal aan de uier te onttrekken. En hoewel de daartoe gevonden toestellen tot heden wei nig voldeden en achterstonden bij het met de handen uitmelken, heeft men niet gerust, een zoodanig appa raat te vervaardigen, dat aan alle eischen zou kunnen voldoen. Het schijnt dan ook, dat men er vrij goed in begint te slagen. Volgens verschillende mededeelin- gen over gehouden proeven met een melkmachine is reeds gebleken, dat de handenarbeid op dat gebied zonder bezwaar gemist kan worden, wat vooral in groot bedrijven, waar de melk snel ter beschikking moet zijn, een groot voordeel kan opleveren. Zoo geeft het Centralblatt fur Bacteriologie een beschrijving van een melkmachine, die in Amerika on der den naam van Burrell-Lawrence-Kennedy in den handel is gebracht. De proeven gedurende 18maanden daarmee genomen hebben bewezen, dat er geen verschi bestaat tusschen de met de machine en met de hand gemolken melk. Ook in Denemarken wordt de aandacht op 't machi naal melken meer en meer gevestigd en men twijfelt niet, of de melkmachines zullen op den duur wel in gang vinden. Wel schijnt het, dat koeien, die voor het eerst met de machine worden gemolken, de melk niet volkomen loslaten, doch dit wordt later beter, terwijl bij koeien, die voor 't eerst gemolken worden, zoo iets niet voorkomt. Bij de tegenwoordige hooge loonen, die goede melk sters en melkers eischen, zou dus door de invoering van goede melkmachines, niet alleen, bij een groot aan tal koeien, het werk vlugger kunnen geschieden, maar ook met meer voordeel voor den veehouder. Echt Russisch. Russische revolutionnairen te Parijs hebben een onderzoek ingesteld naar de gedragingen van een hun ner lots- en overtuigingsgenooten, en daarbij is ge bleken, niet alleen, dat de Russische politie onder de zoogenaamde revolutionnaire groepen in het buitenland geheime, betaalde spionnen onderhoudt, die van alles wat gebeurt en gezegd wordt aan de geheime politie tc Petersburg kennis geven, de reizen van revolution nairen signaleeren en dergelijk spionnenwerk doen maar die bovendien de aanzetters en aanstokers zijn van de meeste terroristische handelingen, die in Rus land worden gepleegd. In Parijs woonde sinds 1900 de Rus Azew; hij was lid der revolutionnaire vereeniging en heeft in die jaren 14.000 Roebels loon ontvangen voor de mededee- iingen, die hij aan de geheime politie leverde en die den dood van heel wat jonge heethoofden veroorzaakt hebben. Azew wist zijn dubbel spel zoo goed te spelen, dat niemand hem verdacht. Eerst in 1906 werd verden king tegen hem opgevat, ten gevolge van een mede- deeling van een politie-inspecteur uit Warschau, die in het geheim tot de revolutionnaire partij behoorde. Van dien tijd af werd Azew nauwkeurig nagegaan, en geleidelijk kwamen bewijzen van zijn verraad in handen van de revolutionnairen te Parijs. Tot zoover is de geschiedenis heel gewoon. Voort durend houden de beide partijen in eikaars kamp ge heime agenten aan, om op de hoogte te blijven van eikaars plannen en bedoelingen. Maar volgens de mededeelingen in Le Journal is bij het onderzoek tegen Azew nog meer gebleken. De reactionnaire kringen in Petersburg zijn er op gesteld naar het schijnt, om door tal van terroristische aansla gen den schrik te doen voortbestaan bij den Tsaar en bij de regeering, opdat niet wordt overgegaan tot de liberale maatregelen. Het was in Parijs bekend, dat Azew een der vurige propagandisten was Voor terro ristische aanslagen. Hij maakte de plannen op en be toogde de noodzakelijkheid, hij bereidde de zaak voor en vergezelde de personen, die den aanslag moesten volvoeren En tegelijk hield hij de Russische geheime politie op de hoogte, en ontving hij de belooningen die deze uitkeerde voor zijn spionnagediensten! Alle terroristische aanslagen in Rusland in de laatste jaren, zegt Le Journal, behalve die op den minister Sip- jagin en op prins Obolenski, zijn door Azew georgani seerd en voorbereid. De geheime politie had hem machtiging gegeven tot eiken aanslag, behalve op den Tsaar en de ministers. In een der door hem ontvan gen brieven staat: „Gij kunt Moskou gerust van den aardbodem doen verdwijnen." De aanslag op den gouverneur van Oefa, Bogdano- 'witsj, werd op aandringen van Azew ondernomen door Gerschuni. Een der bekendste officieren der geheime j politie, Mednikof, droeg door Azew's tusschenkomst van het geheele plan kennis. Hij bewaakte Gerschuni j voortdurend, om hem op heeterdaad te betrappen, en de uitgeloofde belooning van 10.000 Roebels te kunnen ontvangen. Maar Gerschuni voerde den aanslag vroeger uit, dan Azew had vastgesteld, zoodat Mednikof nog in den trein zittende een telegram van Azew ontving, dat de aanslag reeds gepleegd was en dat Gerschuni naar Kief was gevlucht. Daar werd hij door Mednikof gearresteerd en naar Schlusselberg overgebracht. Zooging het ook met andere aanslagen. Steeds was Azew er de ziel van. Ook de aanslag op grootvorst Sergius is op aanstoken van Azew gepleegd; de ge heime politie te Moskou was van het geheele geval op de hoogte, en kende niet alleen den naam van Katajef, den man die den bom zpu werpen, doch ook alle andere betrokken personen. Allen werden bewaakt en voortdurend nagegaan .Toen de aanslag op het punt stond uitgevoerd te worden, vroeg de politie te Moskou, of het £een tijd werd aan dit spel een einde te maken. Van hoogerhand kwam het bevel: „Be moei er u niet mee." Enkele uren later werd de oom van den Tsaar door den bom van Katajef gedood. Hdbld. Het Amerikaansche spoorwegnet. Volgens de Railway Age is in het afgeloopen jaar het spoorwegnet der Unie slechts met 3214 mijlen toe genomen. Dat is in 11 jaren niet voorgekomen, zulk een kleine uitbreiding. Sedert 9 jaren bleef de ver meerdering steeds boven de 4000 mijlen. In Canada en Mexico daarentegen viel toeneming aan te wijzen. De Chicago Milwaukee and St. Pauls Railway breidt zich tegenwoordig het sterkst uit. In 1908 voegde zij 790 mijlen spoorlijn bij haar net; dan volgt de Southern Pacific met 448 en de Great Northern met 191 mijlen. Een welverdiende onderscheiding. In de maand Maart van het vorige jaar zou de be roemde dr. Berger ta Parijs een gevaarlijke operatie verrichten. Als zijn adsisient deed dienst een jeugdig geneesheer, Bazy geheeten. Bij het begin der operatie kreeg de adsistenl een straal etter in het oog. De jonge geneesheer wist zeer goed, dat hij zich aan groot gevaar blootstelde, wanneer het oog niet ten spoedigste gedesinfecteerd werd, maar hij wist eveneens, dat geen zijner collega's hem op het oogenblik kon vervangen, en dat het uitstel van de operatie gevaar kon opleveren voor den patiënt en hij bleef dus zonder aarzelen op zijn post. De gevolgen bleven niet uit; na zevenmaan den van hevig lijden, bleek het dat, trots alles wat de wetenschap voor hem 'had gedaan, het oog weg genomen moest worden. Eenige dagen geleden hoorde president Fallièreshct verhaal van de heidendaad van Bazy en onmiddellijk riep hij uit„Ais iemand het legioen van eer heeft verdiend, dan is het zeker deze jonge dokier. Moge deze onderscheiding hem het verlies van zijn oog wat Lichter helpen dragen." En gisteren bracht het „Journal officiel" het Irericht van de benoeming van den held, tot ridder van liet Legioen van Eer. Luchtzuivering door sneeuw. De jongste sneeuwstormen in Engeland hebben we derom bewezen in welk een krachtige mate de lucht door de sneeuw gezuiverd wordt. In Londen zijn ana lyses gemaakt, die een groote verontreiniging van de sneeuw openbaarden. Koet en ander zwevend vuil uit de lucht, en gasvormige onreinheden, ammoniak en zwavelig zuur, waren er in groote hoeveelheden in aan te toonen. Het groote nut van den sneeuwval in dit opzicht is dus ook ditmaal duidelijk gcvVorcleh; maai de spreekwoordelijke zuiverheid van versch gevallen sneeuw mag incn daarentegen niet vertrouwen. Dat was een goed rechter. Te Bearsted heeft de rechter een boer, die tachtig schapen op een veld had gehouden, waar er zoo goed als geen yoedsel voor ze was en dat bovendien on der de sneeuw: lag, met het gevolg dat er ruim een dozijn van den honger omkwamen een onderzoek van maag en darmen, bewees het ten overvloede en vele andere haast tc zwak waren om op hun poo- ten te staan, veroordeeld tot twee maanden gevange nisstraf met zwaren arbeid. De man was tevoren al tweemalen voor dierenmishandeling gestraft. Steeds weer. In de huurt van Wjaidring in Tirol werden dezer dagen 5 personen door ©en lawine overvallen en on der de Sneeuw bedolven. Vier hunner wenden leven loos onder de sneeuw vandaan gehaald en er bestaat sleehtsfi oop, dat de vijfde nog gered zal kunnen wor den. Een oud besluit ingetrokken. Een der jongste le Tokio uitgevaardigde Kabinets orders heeft het verbod van 't gebruik van Weslerseho inkt voor Japansche officieel© stukken ingetrokken. In 1876 had jde regeering van Japan bevolen, dat voor geen officieel stuk behalve in geval dit opgesteld werd op uitheemsch papier in een van de Wcsicrsche talen, i Wiestersche inkt gebruikt zou mogen worden, en sinds- i dien is dat jbevel van kracht gebleven tot den 7en van de vorige maand, toen het pas werd ingetrokken. In de Japansche pers toont men zich zeer ingenomen met dezen maatregel. Als het kon Do Engclsche minister van Oorlog, de heer Haldane, praat veel tegenwoordig. Hij; heeft dezer dagen ook het woord gevoeld te llalifax en daar gezegd, dat En geland voorging hij; de beweging, om de uitgaven voor de krijgstoerustingen te verminderen. Mettertijd zullen do groote volken inzien, dat de groote uitgaven in het belang van den vrede en van sociale hervorming in gekrompen kunnen worden. Maar zoolang de volken niet tot dat inzicht zijn gekomen, is het ondoenlijk, de toe bereidselen voor 's lands verdediging te verwaarloo- zen. Als het kon, zou Engeland mei willen verminde ren, is de korte zin van Haldane's betoog. Maar het kan niet en daarom gaan wij maar voort met schepen houwen. Het volk zal zoolang wel blijven betalen. Pest en Ratten. Dr. A. Billet, een Fransch officier van gezondheid, heeft in opdracht van den minister van Oorlog een belangrijke studie over de pest in Algiers en Tunis geleverd, die hij, in de „Annales de 1'Institut Pasteur" publiceert. Ter plaatse, waar hij onderzocht, bestond rattenpest. Deze ratten behoorden tot drie soorten en meer dan de helft (61 p.Ct.) behoorde tot de soort: mus decumanus. Ze bevatten een massa huidparasieten, waaronder vooral vlooien. Onder deze vlooien behoorde het mee- rendeel tot de soort: pulex cheopis, die het gevaarlijk ste is; die zoowel mensch als rat bijt en aldus de pesl- stof van rat op mensch kan overbrengen. Vooral de genoemde mus decumanus, een rioolrat, die meer 'dan andere dus in steden en havens voorkomt, herbergt j deze pulex cheopis. Hieruit blijkt opnieuw, dat voor alles in dezen strijd tegen de ratten, de riolen van ratten moeten wor den gezuiverd. Het beste middel hiertoe lijkt hem de toepassing van zwaveldampen. Ook een procédé, waar bij chloorgas vrij komt, bewees goede diensten. (Tijdschr. v. soe. hvg.) Duitsche weelde. Woensdagavond hebben de Keizer en de Keizerin hun eersten grooten ontvangayond gehouden. De Berlijnsche correspondent van de Daily Mail zegt, dat daarbij een weelde aan juweelen en kleeren ten toon werd gespreid, die bewees, dat Bulow met zijne vermaning, om tot de oude Pruisische zuinigheid terug te keeren, aan doovemansdeur heeft geklopt. De rijkdom van Berlijn heeft in dit seizo n een schat van geld uitgegeven. Japonnen van 2000 tot 8000 mk. worden besteld, alsof het maar niets is. De Ber lijnsche dameskleermakers hebben in Londen en Parijs gekocht, wat er maar te krijgen was, om aan de ver langens van hun klanten te voldoen. Bonten van 20.000 tot 60.000 mk., hoeden van 400, 600 en 1200 mk. vonden gretig koopsters. De juweliers moesten voor millioenen aan kostbare steenen koopen, terwijl zij vroeger aan een tiende van de waarde genoeg hadden. Een firma onder de Linden moet in de laatste weken alleen voor 1% millioen mk. aan paarlen omgezet hebben. Er was een halssnoer on der van 500.000 mk., dat een Berlijnsch koopman voor zijn vrouw kocht. Het geld, dat aan tafelgenot wordt besteed, even aart de andere weelde-uitgaven. Ofschoon er in den iaatsten tijd drie groote paleizen van hotels te Ber lijn zijn geopend, doen tal van nieuwe eet- en koffie huizen drukke zaken, van 's avonds acht uur tot diep in den nacht. Menschen, die vroeger genoegen namen met een licht avondmaal van 5 mk. met een paar flesschen ge wonen wijn, eten nu zeven tot tien gerechten en be sproeien die met den kostelijksten wijn. Daarbij wor den sigaren van 7 mk. het stuk gerookt. In sociëtet- ten en aan huis wordt om hooge sommen gespeeld, men telt auto's bij honderden, en eiken dag wordt een klein fortuin aan bloemen besteed. Kortom, als men den correspondent van de Daily Mali mag gelooven, is Berlijn in een hedendaagsch Babel verkeerd. De zucht tot verkwisting tast alle standen aan. Zoo doende leven vele menschen ver boven bun kracht. Als het pretleven te Berlijn gedaan is, maken drom men zich gereed, om in het voorjaar naar de ltiviera, Zwitserland en Monte Carlo te trekken. De Aardbeving. De „Avanti" deelt een telegram mede uit Messlna, waarin wordt bericht, dat gisterochtend nog een leven de van onder de puinhoopen van den Corso Vittoria te voorschijn is gehaald en overgebracht naar het hos pitaal. Volgens de Popoio worden ongeveer 130.000 overleven den onderhouden door de openbare armenzorg, hetgeen per dag ongeveer 200.000 francs kost. De groote brand, die zooals wij reeds hebben mee gedeeld, in de puinhoopen van Messlna heeft gewoed, blijkt te zijn ontstaan in de benedenverdiepingen van het Grieltsche koffiehuis, waar een groote hoeveelheid brandbare stoffen bijeen was, en te zijn overgeslagen naar de puinhoopen van het paleis Pennesi en het raad huis. Vaten drank, die in de kelders van het koffiehuis lagen, sprongen uiteen en staken het droge houtwerk in brand. Op een afstand geleek het of Messina een groote krater was geworden. Onder het puin van het paleis Pennesi lagen nog verscheiden honderden lijken, die thans verbrand zijn. Ook een historische poort van het oude Messina is door het vuur vernield. Er zijn nu bevelen gegeven om met alle middelen die de wetenschap aangeeft, te beproeven het leven op te wekken in de lichamen, die geen teekenen van ontbinding vertoonen. De gezondheidstoestand van de bevolking, en de troe pen heet uitmuntend te zijn, en de barakkenbouw vor dert goed. Tot dusver'zijn 3000 vluchtelingen uit Sicilië en Ca- iabrië te Rome onder dak gebracht. Er heerseht daar thans zoo groot plaatsgebrek, dat maatregelen zijn ge nomen om de ontscheping van lieden zonder middelen van bestaan tegen te gaan, en dezen naar andere plaat sen te zenden. Te Reggio gaan de plunderaars nog steeds voort met hun snood bedrijf. De daar in garnizoen gelegde militairen hebben in de jongste dagen herhaaldelijk moeten schieten op roovers, die op heeterdaad werden betrapt. Dan werd het reddings- en opruimingswerk in en om Reggio de laatste dagen zeer bemoeilijkt door hevige stormen. Vele schepen moesten zelfs vertrekken om veiliger ligplaats op te zoeken. Gistermorgen werd weer een nieuwe aardschok gevoeld. De aardbeving in de streek van Smyrna, Klein- Azië, heeft te Fatosjatine groote schade veroorzaakt; 12 personen zijn gedood en velen gewond. De Kinderwetten. Men schrijft d.d. 19 Januari uit Enschedé aan de „Z\v. Ct." Teneinde onnoodig opzien te vermijden, werd Don derdagmiddag een 8-jarig meisje en een 10-jarig jon getje van de echtelieden E., die de kleinen volkomen verwaarloosden, en door de rechtbank, in afwachting der definitieve uitspraak, voorloopig uit de ouderlijke macht waren ontzet, op last der justitie uit de school gehaald en toevertrouwd aan anderen, het meisje aan de Protestantsche ziekenverpleegster achter het Hofje. De moeder, dit vernomen hebbende, kwam huilen de en smeekende bij het hoofd der school om haar de verblijfplaats van haar dochtertje te zeggen, zon der hetwelk zij niet kon leven, het jongetje interes seerde haar minder. Natuurlijk werd aan haar verzoek niet voldaan, doch niettemin werd zij Donderdagmorgen met de verblijf plaats bekend en spoedde zich derwaarts. De dienstbode, die alleen thuis was, wist ze te be praatten haar het kind mede te geven en triomfante lijk komt ze nog even bij „meester" om; tc zeggen, dat zij haar dochtertje weer had. Daarna verwijderde zij zich in allerijl en is door de inmiddels gewaarschuwde politie niet meer op te sporen. Vermoedelijk Ls zij met haar kind over de grenzen vertrokken. Jammer voor hel arme kind, een zacht, lief. meisje, dat nu weer een leven vol ellende tegemoet gaat. Jachtwet en Jachtopziener. De kantonrechter te Ter Neuzen heeft een.... jacht opziener uit Axel, ter zake van het op den openbaren t\eg bij zich hebben van een wapen, veroordeeld tot een hechtenis van vijf dagen met verbeurdverklaring van het in beslag genomen geweer. Hij wordt niet vervolgd. De N. R. Ct. verneemt dat niet zal worden overge gaan tot vervolging van den heer De Bourbon te Ooster- boek, die met zijn getuigen weigerde de geboorte-aan gifte van zijn zoon te teekenen, omdat de ambtenaar van den burgerlijken stand in de acte niet wilde plaat sen de woorden: Zijne Koninklijke Hoogheid Prins. elkaar nader hadden leeren kennen en de overeen stemming harer neigingen hadden opgemerkt, had zich spoedig tusschen haar een zeer nauwe vriendschap ontwikkeld. Voorkomend en vriendelijk tegenover al haar dames, voelde de eigenares van het pension, zich tegenover Iduna Schneideband als tegenover een vrien din, en deze beantwoordde deze warme gevoelens ge heel. Dat de naam van Peter Aichschnitzer bij de dames van het pension geen onbekende was, dat sprak van zelf, ook niet aan de dame des huizes. Maar deze werd met deze beroemdheid eerst geheel vertrouwd gemaakt door den schat van lectuur die Iduna van hem in haar kisten en koffers had meegebracht en het was haar een genot haar geestesvriendin daarmee in te wijden. Een groote, beteekenisvolle dag was het dus voor Idu na toen op een goeden morgen de advertentie in de courant stond, dat haar held in het Lyseum een voor dracht over litteratuur zou houden. Het liefst waren zij beiden er samen heengegaan, maar de zaak was ruchtbaar geworden, en de verstrooi ing zoekende dames van het pension wilden niet thuis blijven. Voorkomend en beleefd als zij was, had de huisvrouw voor alle entreekaarten gezorgd. En nu was dan de voordracht gehouden, waarvan de dames allen in opgewonden stemming en de beide vriendinnen be geesterd terugkeerden. De gloed die daar binnen Iduna's wangen had be dekt, terwijl zij zat té luisteren, was onder de inwer king van de frissche buitenlucht weer verdwenen. In haar binnenste evenwel leefde de indruk voort, met zulk een diep geweld, dat zij zich niet in staat ge voelde haar druk-pratende vriendin ook maar met een enkel woord te antwoorden. Terwijl zij zwijgend luis terde naar de algemeenheden die deze uitte, stelde zij nog eenmaal voor zichzelf vast, wat zij reeds zoovele malen in haar eenzame uren had gezegd: dat zij wer kelijk de eenige was die dezen man geheel en al be greep. Deze man had vandaag, nu zij hem had hoo- ren spreken nog overweldigender indruk op haar ge maakt, dan toen zij zijn wijsheid had gelezen. Van tijd tot tijd hoorde zij de andere dames lachen en zij hoorde hoe dezen zich vroolijk maakten over het pot sierlijke figuur van den grooten man. Dat vond zij zoo vreemd, zoo onbegrijpelijk, dat zij niet in staat was daarover een woord van verontwaardiging te uiten. Door haar vriendin was zij er op voorbereid gewor den, dat Peter een misvormde was. Met groote onver schilligheid had zij dit aangehoord. Op den geest van den man had zij zich verliefd. Daarenboven was bij haar, wanneer zij de mogelijkheid van een persoonlijke ontmoeting met hem had overwogen, nog nooit de vraaf opgekomen, hoe de groote man er eigenlijk lichamelijk wel zou uitzien. En deze geestelijke verhouding waarin zij tot dusverre tot hem had gestaan, was nu, nu zij oog in oog tegenover hem had gestaan, nog niet an- ders geworden. Dat hij klein, ja zoo klein was, dat j hij nauwelijks met het hoofd boven den katheder was 1 gekomen, dat hij een bochel had, misvormd was, ja natuurlijk, dat had zij gezien, maar niet opgemerkt. Het was haar glad onverschillig. Want in dit meisje was iets vreemds, een bijna geheel ontbreken van een gevoel van zinnelijkheid, een verlangen en begeeren. En bovendien hing er in het huis waarin zij tot dusverre had geleefd nauwelijks een spiegel. Zij wist nauwe lijks hoe zij er uitzag en dat was haar ook precies hetzelfde. En zooals haar eigen persoonlijkel verschij ning haar onverschillig was, zoo was dit ook het geval ten opzichte van hem. Wanneer zij iets van hem had gelezen was de geest van dien man als iets per soonlijks haar tegemoet getreden. Uit zijn woorden was iets voor haar opgegroeid, als een onzichtbare persoonlijkheid, wat met de verschij ning van den mismaakten man niets had uit te staan. Daarom was zij ontzet, wanneer zij hoorde, dat de andere dames zich steeds meer er over vermaakten hoe hij er had uitgezien. Eigenlijk was dit iets waarover zij zich kon verheugen, en dat deed zij ook, want dat gaf haar de zekerheid dat zij alleen dien man be greep en daarmee verbond zich een tweede zaligheid brengend gevoel, dat de groote man, die bepaald zou denken en voelen als zij, bij een ontmoeting beslist in haar ook zou ontdekken de eenige, waardige geestes vriendin. Want of zij het zichzelf al wilde bekennen of niet, vanaf dat oogenblik voelde zij in zich 't verlangen niet alleen tegenover dezen man te zitten als toe hoorster in een leeszaal of hoogeschool, maar meer intiem met hem saam te komen en om te gaan. De rest van den dag ging voor haar als in een roes voorbij. Het gesprek aan de gemeenschappelijke tafel in het pension sloeg natuurlijk als een verward gedruis haar oor voorbij. In haar ziel was het als in een schemering, waarin twee lichtzuilen gloeien: de herinnering aan de heden gehoorde voordracht en de verwachting van datgene wat haar nog in uitzicht stond. En dat kwam ook. Op elk der voordrachtdagen zwerm de het damesclubje als bijen uit haar kamers, om met het bloemenstof des geestes weer naar huis terug te keeren. Van de eene lezing naar de andere werd de stroom waarin het zieleleven van Iduna voortging steeds sterker, machtiger en onweerstaanbaarder. Toen de reeks van voordrachten was geëindigd en de hoop op meer genot in dezen zin vervlogen was, had Peter zulk een invloed op haar gekregen, dat de gedachte nu niet meer van zijn groote geestesgaven te kunnen genieten haar onverdraaglijk was. Zij kon zich er niet aan gewennen dat van nu af alle contact tusschen haar en den grooten man zou zijn verbroken en zij spande zich in om een uitweg te vinden, en op den avond van den iaatsten dag had zij werkelijk een plan, dat het haar mogelijk maken zou, niet slechts on der honderdtallen anderen, maar in meer intiemen kring met hem samen te zijn. De eigenares van het pension moest Peter Aich schnitzer uitnoodigen iii haar salon een rij voordrach ten te houden. Het onderwerp werd geheel aan hem overgelaten. Nog dienzelfden avond werd haar vriendin van dit plan op de hoogte gebracht en het vond bij deze een luiden bijval. Afgezien van haar persoonlijk verlangen, begreep deze dame maar al te goed, wat een groote beteekenis het voor het pension zou hebben, wanneer deze geleerde man daar een paar voordrachten zou houden. Haar inrichting was dan bepaald in aller mond en zou als een, inrichting van den eersten rang worden geroemd. Omdat zij echter een practische vrouw was, kwa men ook spoedig na de eerste begeestering, de prac tische bezwaren. Hoe zou dat mogelijk zijri. Zij had niet een enkele kennis die haar bij den geleerde zou I Kunnen introduceeren. En bovendien van zulk een man was het niet te vergen, dat hij tijd en moeite voor niemendal gaf. Neen, natuurlijk Iduna stemde dat volmondig toe dat ging niet. Ja maar hoe dan? Er moest hem een honorarium voor de voordrachten worden aangeboden. Bij dezen voorslag werd er een diepe rimpel merk baar in het voorhoofd, van de pensionsdame. Of juffrouw Iduna dan dacht dat de redenaar daar op zou ingaan? Men kon het toch in elk geval probeeren. Hierop weer een %lang en nadenkend zwijgen, dan keek de corpulente'dame, die zich alleen, met Iduna in haar cabinet bevond vlug nog eenmaal naar de deur, of niemand haar kon hooren, schoof dan haar stoel nog wat dichter naar dien van haar vriendin: „Ja maar weet ge, die man is verwend: de couranten betalen zijn bijdragen met goud; en ik weet uit zekere bron dat hij voor een lezing in het Lyseum "een reuzensom ontvangt. Voor weinig zullen we hem dus niet kunnen krijgen." Toen zij dit hoorde boog zij zich in een plotselinge opwelling naar voren, zoo dat haar gelaat vlak bij dat van haar vriendin kwam, zij greep haar hand en zeide: „wat ik u zeg, blijft toch bepaald onder ons." Fluisterend had zij deze woorden gezegd, de opge wondenheid trilde daarin. Een handdruk van de an dere zijde gaf haar de verzekering dat niemand het zou ervaren. „U schrijft hem, en biedt hem het honorarium aan" zij noemde een zeer groote som „zoodat hij na tuurlijk denkt, het komt van u, van het pension, en betaalt hem het geld ook uit. Het geld zal ik u geven." De oude dame sprong een halven meter op, zoodat hoofd bijna in botsing was gekomen met dat van Idu na. In haar wijdgeopende oogen was een uitdrukking van verbazing, en bewondering beide. Dat was een drang naar geestesbeschaving die haar imponeerde. In elk geval was door dezen voorslag de zaak in eens glad voor elkaar en was er dus geen enkele reden om de poging niet te wagen. '.Wordt vervolgd.

Schager Courant | 1909 | | pagina 10