389ste Staatsloterij. Plaatselijk Nieuws. De Kamerverkiezing te Helder. Men schrijft uit Den Helder aan het Handelsblad: Woensdagavond vergaderde de Centrale Vrijzinnige Kiesvereeniging in het hoofdkiesdistrict Helder; eenige huishoudelijke zaken werden behandeld en voorloopige besprekingen werden gehouden over den candidaat dien men zal stellen in plaats van mr. Z. van den Bergh, en over de te voeren actie bij de Kamerverkiezing in Juni a.s. Daaruit blijkt thans officieel, dat de heer mr. Z. van den Bergh zijn mandaat zal neerleggen bij het eindi gen van de vierjarige periode, in Juni 1909. De geschiedenis van mr. Van den Bergh's pogingen om vroeger af te treden behoeven wij niet meer op te halen. Doch wel moeten wij zeggen dat de heer Van den Bergh, door het ambt van wethouder van Amster dam te verkiezen boven den kamerzetel in het district Helder, aan de vrijzinnige partij in dat district groote schade heeft berokkend. Zijn voortdurende afwezigheid uit de Kamer in de beide laatste jaren heeft aan den Christen-democraat, den heer A. P. Staalman, een scherp wapen in de hand gegeven, een wapen dat deze reeds bij de afgeloopen verkiezing voor de Prov. Staten niet zonder succes heeft gehanteerd. Hij heeft niet nagelaten op meetings, in zijn blad en in geschriften daarop te wijzen. Zoo schreef hij, of wellicht juister gezegd, zoo schreef het bestuur der Christen-democratische Kiesvereeni ging Nederland en Oranje o. a.: 3 maal in de 53 Vergaderingen. Kiezers! Dit-eenvoudig en kort opschrift houdt in een ernstige aanklacht tegen de Vrijzinnige Kiesvereenigingen. Gij weet hoe in 1905 door hen alle middelen zijn aangewend, om u te beduiden, dat de heer Staalman, afgevaardigde voor uw district, moest worden vervan gen door mr. Zadok van den Bergh, die oneindig veel beter uw belangen zou verdedigen. Staalman, zoo riepen de Vrijzinnige leiders U dag aan dag toe, is niets, Zadok van den Beigh is alles. Hij, de groote vrijzinnig-democraat van Amsterdam, hij zou een reus zijn, een moedig en dapper Kamp vechter voor de rechten des volks en Uw beginselen. ...En hoewel wij nog met trots terugzien op het feit, dat de meerderheid in deze gemeente weigerde, heeft toch een meerderheid in dit district geluisterd naar de vrijzinnige Leiders. Tal van Openbare onderwijzers, Schoolopzieners en betaalde propagandisten, kondig den het bij dag en bij nacht van de daken: stemt Zadok van den Bergh! Weg met Staalman! zoo klonk hun parool. Zadok van den Bergh, de groote man, die voor klei nen en grooten op de bres zou staan als een leeuw, hij moest gekozen. En wat is het resultaat geweest? Is er treuriger houding van een afgevaardigde dénk- baai'? Deze met zooveel ophef door de Vrijzinnigen aan bevolen man heeft op ergerlijke wijze nagelaten zijn j plicht te doen. Gedurende' de 53 laatst gehouden vergaderingen der Tweede Kamer, was hij slechts 3 maal eenige oogen- blikken aanwezig. 3 maal in de 53 Vergaderingen!-' Kan het erger? En dat terwijl de hoogste, de grootste belangen van land en volk werden behandeld. 3 maal aanwezig in 53 vergaderingen. En in die 3 maal werd nog geen woord door hem ge sproken. De groote man, door de vrijzinnige leiders u zoo krachtig aanbevolen als de beste, hij bleef brutaal weg en hij zweeg als het graf. Hij bleef weg ook en zweeg wanneer de begrootin gen van marine en oorlog aan de orde waren en dus de levensfactoren voor de plaats onzer inwoning meer bepaaldelijk aan zijne zorgen waren toevertrouwd. Zulk een man wordt door de vrijzinnigen gehand haafd. Van overdrijving is het stuk natuurlijk niet vrij te pleiten. Toch is een en ander niet zonder invloed ge bleven op de verkiezing voor de Staten, in het begin van deze maand gehouden, toen de heer Staalman mot een meerderheid van ruim 200 stemmen werd gekozen. Het district is dan niet van gelijke samenstelling als voor de Tweede Kamer, doch hiertegenover kan worden aangevoerd, dat het den heer Staalman tot heden niet gelukt was een zetel in de Staten te ver overen. De vrijzinnigen in Set district Helder zullen met dezen uitslag voor oogen, alle krachten hebben in te spannen krachtiger nog dan vroeger om dén zetel te behouden! Landbouwbelang te Noordscharwoude. In het lokaal van den heer D. Stam vergaderden Vrij dag 22 dezer een 50-tal leden dezer vereeniging ter afdoening eener tamelijk uitgebreide en niet minder belangrijke agenda. In zijn openingswoord wijst spr. op het jaar 1908 als in vele opzichten gunstig voor de leden der vereeniging, dientengevolge is er opge wekt leven; spr. betreurt de afwezigheid .van den secr. en diens broeder, tengevolge van het overlijden van hun vader; voorts bejammert spr. het te moeten consta- teeren, dat het afgeloopen jaar heeft getoond, dat de vereeniging leden telt, die totaal niet de minste moeite zich getroosten voor de naleving der genomen beslui ten .Dat acht spr. een zeer treurig verschijnsel; men dient toch te bedenken, dat het vereenigingsleven ook plichten meebrengt. Na lezing der notulen door den loco-secr., den heer A. Barten, leest deze ook het jaarverslag door den secretaris samengesteld. Hieruit stippen we aan de toename van leden, zoodat het aantal thans 183 be draagt benevens 1 eerelid; voorts, dat. de coöperatie een aanzien der aanschaffing van kunstmest gunstig heeft gewerkt, wat mede mag worden gezegd van de pogingen tot rattenverdelging; minder succes werd be haald met de teelt van augurken, wat voor een deel wellicht is te wijten aan onkunde; het kortingspercen tage gaf aanleiding tot heel wat strijd, terwijl een op lossing nog niet is verkregen; geen succes had de ver eeniging met het voorstel aan „Eendracht" te Oud karspel gedaan tot samenbeheer der markt. Op zichzelf was het marktverloop niet ongunstig. Verhandeld werd 1.800.000 stuks bloemkool, 1.198.000 stuks sluitkool en 750 baal nep en uien op de markt der vereeniging, wat een totaal opbrengst opleverde van 17544.73 tegen 12940,12% in 1907. Met de beste wenschen voor 1909 eindigde dit verslag. Hierna kwam aan de orde de rekening. De gewone rekening liep over 799,79 inkomsten en 457,99% uitgaven, waaronder 28.19 als nadeelig saldo over 1907 en 200 aflossing voor het afmijntoestel. Uit de rekening der rattenverdelging stippen wij aan dat de inkomsten bedroegen, naar een heffing van 2 cl. per snees 342.10, de uitgaven 166.80, alzoo een batig saldo van 175.30. In het geheel waren 1220 rat ten ingeleverd. Ten aanzien der marktrekening het vol gende: ontvangsten 473.78, uitgaven 330.78, alzoo hierbij een batig saldo van 137. Het totale bedrag der inkomsten beliep alzoo 1615 ruim, dat der uit gaven 961 ruim, zoodat 1908 een batig saldo aanwijst van niet minder dan 654. Is het wonder, dat na het hooren van deze cijfers de aanwezigen toe mildheid gestemd werden? Zonder eenige bedenking werden aan secretaris en penningmeester een salaris van 25, aan den voorzitter van 10 toegekend. Voor men overging tot de verkiezing van bestuurs leden, deelde de voorzitter mee van den heer S. Op perdoes de opdracht te hebben ontvangen, de verga dering in kennis te stellen met zijn besluit zich niet weer verkiesbaar te stellen, Alsnu werd herkozen de neer R. Ootjers en gekozen de heer J. Ootjers, die beiden de benoeming aannamen. In aansluiting bij het Centraal Bureau zag de verg. nog niet veel voordeel, zoodat besloten werd daarop nog niet in te gaan. De heeren J. Ootjers, J. Kliffen en G. Duyvis en D. Barten. ontvingen opnieuw een man- j daat voor den inkoop van hulpmeststoffen, welke zullen worden geleverd half Maart en half April, terwijl de leden voor 1 Maart de benoodigde hoeveelheid moeten opgeven bij genoemde commissie. Punt 5 der agenda: Tentoonstelling Berlijn, wordt door den voorzitter ingeleid. Na eenig debat wordt be sloten mede te werken om op die tentoonstelling voor de producten dezer omgeving reclame te maken. De vereeniging zal zich doen vertegenwoordigen in de sub commissie. Hiermede is men genaderd tot den hoofd schotel, vervat in punt 6: Bespreking percentage on- derhandschen verkoop. In 't kort zet de voorzitter uit een, waarom het bestuur heeft gemeend dit punt op de agenda te moeten plaatsen. Het bestuur is van oordeel, dat men niet op het eenmaal genomen besluit behoeft terug te komen, doch ziet er een oplossing in om tegemoet te komen aan het bezwaar van den handel, dat het vrijgekomen pet. wordt aangewend ten bate van zelfhandel door de bouwers. Dit kan door voortaan pet. korting te heffen, dan komt het vrij gekomen pet. den landbouwer in den zak. Het kan wel haast niet anders of bij de behandeling dezer zaak moesten de tongen loskomen. Stellig zou een eenigszins getrouw weergegeven debat een kolom of drie vullen. We willen volstaan met de mededeeling, dat enkelen handhaving van het eens genomen besluit voorstonden, oordeelende, dat bij eendrachtige samenwerking de tegenstand van den handel spoedig gebroken zou zijn. De groote meer derheid bleek wel voor handhaving van pet. korting voor den handel, maar dan een totale korting van i pet., zoodat niet meer het vrijkomend pet, in de I kassen der vereenigingen zou terecht komen. Hadden i die steun noodig, dan kon men wel de contributie ver- hoogen, zoo werd geoordeeld. Na eindelooze discussie werd aan het bestuur opgedragen in dien geest een voorstel te doen behandelen in een gecombineerde ver- gadering, doch daaraan dan te verbinden opheffing der i betaalkantoren van de handelaars. Reeds Woensdag a.s. zal de gecombineerde vergadering worden gehou den, waartoe men ook „Groentencultuur" zal uitnoo- digen. Nog restte de vergadering de behandeling der in gekomen stukken, waarbij nog verschillende zaken als ongevallenverzekering, aardbeienteelt enz. ter sprake kwamen. Op voorstel van den heer Kleyer zal in de gecombineerde vergadering mede worden gesproken over vrijstelling van contract bij den zgn. daghandel. Hierna sluiting der vergadering, met een opwekking het vereenigingsleven mee te leven. Landbouw-ongevallenverzekering. Donderdag 21 Januari werden te Broek op Lan gen dijk en Noordscharwoude openbare vergaderingen gehouden vanwege de tuinbouwvereenigingen aan den Langedijk, waarbij als spreker optrad de heer Tennis sen uit Amsterdam met het onderwerpOnderlinge Landbouw-Ongevallenverzekering. Beide vergaderingen waren niet druk bezocht. Spre ker herinnerde er aan, dat door Minister Kuyper in 1905 een ontwerp-wet was ingediend voor ongevallen verzekering in den land- en tuinbouw, dat dit werd overgenomen door minister Veegens en later door mi nister Talma, bewijs genoeg, dat het geen ontweq) was, dat om politieke redenen zou kunnen vallen. Het ini tiatief tot een onderlinge verzekering was uitgegaan van den Tuinbouwraad, wijl deze meende, dat aan het ontwerp der regeering heel wat fouten kleefden, die ook worden opgemerkt bij de Ongevallenwet (voor de industrie) welke in 1901 werd aangenomen en in 1903 in werking trad. Bij: de behandeling dezer wet waj door het Tweede Kamerlid Van Kol reeds aangedron gen ook het land- en tuinbouwbedrijf er in op te nemen; dit Was niet geschied, maar de belofte ge daan, dat men later met een ontwerp-wet voor deze bedrijven komen zou, indien de proef met deze wet gunstig bleek. A's gevolg hiervan is dit ontweq) der regeering gekomen, dat spreker als miserabel brand merkte, zoodat er onder de landbouwers een agitatie tegen het ontwerp is ontstaan. Weldra begreep men, dat het beter was de zaak zelf op te knappen; daar door kon men verschillende fouten ontwijken die het regeeringsvoorstel aankleven. Vooral is het groot aan tal ambtenaren een bezwaar, die door hun salarissen de premie zeer hoog maken. De heer Lovink. hoofd van het departement van Landbouw is er da* ook van overtuigd, dat het beter is een onderlinge ver-ze kering in het leven te roepen. Daardoor vermijdt men de administratieve rompslomp en het leger van amb tenaren, op wier dienstijver vaak heel wat is aan te merken. De Tuinbouwraad is er door deze bezwaren toe gekomen, zelf een ontwerp samen te stellen, dat zooveel mogelijk de euvelen, waaraan het regeerings- ontwerp mank gaat, tracht te vermijden. Het Tuinbouwraad-Onlwerp wil een centraal bestuur, in een der hoofdplaatsen zetelend, en beslaande uit ongeveer 10 personen. Dit wil in de verschillende dee- len des lands personen aanstellen, die met de plaat selijke omstandigheden bekend zijn en die als con troleurs zullen optreden en het centraal bestuur op de hoogte te houden. Deze controleurs zullen tegen een kleine Vergoeding werkzaam zijnmochten de werkzaam heden omvangrijker worden, dan kan de toelage wor den vergroot. Al deze personen worden door de ver- zekeringplichtigen, de werkgevers, gekozen. Er naast wordt een soort scheidsgerecht ingesteld, dat uitspraak kan doen in gevallen, waarbij door den arbeider klach ten zijn ingebracht. Door deze samenstelling worden de administratieve onkosten zeer gering in vergelijking met die der Regeering, en wordt de premie zeer ver minderd. Is er in de werking decentralisatie, op fi nancieel gebied krijgt men centralisatie. De Directie wordt voor slechts 5 laar benoemd, wat een voordeel oplevert, aangezien de personen, wanneer zij niet vol doen, door andere kunnen worden vervangen. Ook hebben de betrokkenen zelf medezeggingsohap in J>e- noeming der bestuurders en in samenstelling van een en ander. Het ontwerp van den Tuinbouwraad betreft alleen de verzekering der .werklieden in loondienst; het regeeringsontwerp verzekert ook de eigen werkers. Dit laatste begint reeds na 3 dagen uit te keeren, het andere na 10 dagen. Duurt het ongeval echter langer dan 10 dagen, dan wordt de uitkeering gedaan berekend van af den eersten dag. De uitkeering bedraagt bij tij delijke of levenslange invaliditeit 70 p.Ct. van het loon, een bedrag dat 6 weken vast wordt uitgekeerd, maar dan wordt vernieuwd en geregeld naar de gemiddelde verdiensten per laar. Bij, gedeeltelijke invaliditeit zal werden uitgekeerd naai- het verminderde arbeidsvermo gen. Bij kleine ongevallen krijgt de werkgever gelegen heid dit met een bepaalde som af te koopen, in plaats van blijvende uitkeering, indien de persoon in quaestic dit goedvindt. (Sterft de getroffene, dan ontvangt de weduwe 30 p.Ct. loon en 15 p.Ct. voor ieder inwonende beneden de ,16 ïaar tot een maximum van 60 p.Ct. Bij: het aangaan van oen tweede huwelijk kan met de weduwe een schikking worden getroffen. De Tuinbouwraad is bijt het samenstellen van het ontwerp te rade gegaan met gegevens uit Oostenrijk en Hannover, waai" liet gevaar voor ongevallen, in ver band met bodemgesteldheid en gebruik van machines, grooter is dan in ons land. Daar wordt 3 tot f 5 per laar en per f 100 loon betaald, een bedrag, dat voor kleine bouwers moeilijk is te voldoen. Zijn ontweq) neemt aan als premie 75 cent per f 100 loon; bij het gebruik wan paarden en machines f 1.Waar schijnlijk zullen er 4 gevaren-klassen worden ingesteld. Mocht de premie te ihoog zijn gesteld, wat te verwachten ecretaresse Onnes-de Groot, penningnicestcresse en G. vaan-Lont, Cr. Bruul-Lont, G. Raijs-Luyt en Tr. Baijs- is dan wordt het overschie.tcnde in een reservefonds gestort, waarbij de werkgevers de volle medezegging sohap behouden, een groot voordeel vergeleken met een regeeringsinstelling, waarin de betrokkenen, de bou wers, niets hebben te zeggen. De groote voordeden, die een onderlinge verzekering biedt tegenover een van ïe- geeringswege, doet spreker vertrouwen, dat de land en tuinbouwers er krachtig zullen voor werken, dat in vereeniging tot een dergelijke verzekering wordt o vei - gegaan, opdat daardoor de Regeering geen pogingen meer moet aanwenden tot instelling van een wet, waai- Van hel ontwerp vele nadeelen heeft, die door onder linge verzekering kunnen worden ondervangen. Na enkele vragen te hebben beantwoord, weid de vergadering gesloten. Wieringeu. De heeren JM. Minnes en G. Rijkeboer volontairs ter gemeente-secretarie alhier, zijn benoemd tot amb tenaren dier secretarie. Wicriugen. Op ons eiland heeft zich een damescomité gevormd, welke gelden zal bijeenzamelen voor een huldeblijk aan II. M. de Koningin. Het comité bestaat uit de dames Cavalté-Rooijaards, presidente, ReighuisT.eknia, secr K Kuut. Afdeeling Sint Panera». In het lokaal van den heer D. Stammes, word Vrij dagavond door de afdeeliug St. Pancras van de Tuin bouw- en Handelsvereniging „Lang. dyk en Omstreken" een algemeone ledenvergadering gehouden, waar 39 leden tegenwoordig waren. De vergadering word als Voorzitter geleid door don heer A. Nobel, en met eenige welkomstwoorden geopend. De notulen van do vergadering van 12 Dec. weiden gelezen en algemeen goedgekeurd. Hierna deed de Voorzitter eenige mededeolingen over de op te richten Onderlinge Ongevallen-verzekering voor de Tuinbouwers. Ontwerp-Statuten hiervoor zullon behandeld worden in de algemeene vergadering van den Nederl. Tuinbouw raad, door wien deze Onderlinge verzikering is ontworpen. Deze Algemeene Vergadering zal worden gehouden te Utrecht op 28 Jan. a s. Door den Voorzitter werden de voordeelen van deze Onderlinge Verzekering tegen Ongevallen in het Tuin bouwbedrijf duidelijk in hot licht gesteld, tegenover een oventuöele te krijgen Ongevallenverzekering van regee- ringswege. De vergadering was hierna algemeen van gevoelen, dat aansluiting bij de Onderlinge Verzekering gewenscht was. Verder werd medegedeeld, dat de heer J. G. Hazeloop eene lezing zou houden over het onderwerp; „Hoe kan onze groenten- en vruchtenhandel op het buitenland beter worden geregeld. Een jaarverslag van de werkzaamheden der afdeeling in 1908 werd hierop door de Secretaris uitgebracht. De Penningmeester deed rekening van zijn gehouden beheer, waaruit bleek, dat was uitgegeven f 219.92 en ontvangen 178.70V2. alzoo een nadeelig saldo van f 41.2U/2- Voor een en ander werd den Secretaris Penningmeester dank gebracht door den Voorzitter. 1908 was voor de afdeeling een duur jaar geweest, doch de contributie werd niet verhoogd, met het ver trouwen dat 1909 de balans wel weer in het evenwicht zou brengen. De contributie bleef alzoo vijftig centen voor de ver eeniging en voor de afdeeling een halve cent voor elk snees dat door de leden wordt bebouwd. Tot bestuurslid werd opnieuw gekozen de beer A. Nobel met 34 stemmen, terwijl op de heeren C. Klooster boer en W. IJffs ieder een stem werd uitgebracht en drie blanco waren ingeleverd. Tot lid van het Hoofdbestuur werd do Voorzitter opnieuw met algemeene stemmen benoemd. Wegens het bedanken van drie bestuursleden, de heeren P. Gootjes, Jb. Sljjker en M. Duif, werden na eenige stemmingen verkozen de heeren D. van der Woude, Jb. Tol en P. Keizer. Door den heer T. Engel werd in de vergadering een motie ingediend van den volgenden inhoud De vergadering, met leedwezen kennis genomen heb bende van de beschuldigingen tegen haren Voorzitter, den heer A. Nobel, vervat in een ingezonden stuk in j do Nieuwe Langedijker Courant van 24 Dec. 1908, onder- i teekend met Rens Slot, verklaart, dat de woorden „de kooplui zijn groote beesten" in de vergadering van 8 Dec. 1908 door den heer A. Nobel in 't geheel niet zijn gebezigd. Na eenige toelichting van den heer Engel, werd door de vergadering deze motie met algemeene stemmen aangenomen. Daarna was men genaderd tot de voorstellen voor den beschrijvingsbrief voor de algemeene vergadering. Na vele discussiën werden twee voorstellen aange nomen om op den beschrijvingsbrief te worden gep'aatst en wel ten eerste: De algemeene vergadering spreke als haar gevoelen uit, dat het wenscbelijk is, dat de leden van do Tuin bouw- en Handelsvereniging „Langedijk en Omstreken" hunne producten niet meer onderhands verkoopen, (doch altijd doen veilen) en draagt het Hoofdbestuur op, dit punt nader te bespreken met de bestuurders der zuster verenigingen. Ten tweede Do algemeene vergadering besluit zich in verbinding te 6tellen met do vereeniging „Recht en Plicht" om den koophandel te verplichten, bij eiken te laden wagon, direct twee man te stellen. De rondvraag leverde niets op, bet was haast elf uur. er werd naar huis verlangd. Met eenige woorden van dank aan allen en bizonder aan de afgetreden bestuursledon en een welkom aan de nieuw gekozenen, werd de vergadering door den Voorzitter gesloten. Gemeenteraad van Wieringen. Openbare vergadering van den raad gehouden op 22 Januari, des namiddags ten twee ure. Afwezig de heeren Hermans en Koorn. Voorzitter: Alvorens de zitting aan te vangen gevoel ik mij gedrongen u op deze, de eerste vergadering in het ingetreden jaar, mijne beste wenschen voor u en uw gezin aan te bieden. Voorspoed moge uw deel zijn, voorspoed moge ook op onzen gemeenschappelijken arbeid rusten en moge die leiden tot het welzijn van ons eiland. Hierna opent voorzitter de vergadering en worden de notulen der vorige vergadering door den secretaris voorgelezen, welke onveranderd worden goedgekeurd en daarna geteekend. Vervolgens doet voorzitter de volgende mededeelin- gen: le. dat door den Rijksontvanger is gestort de som van 2623.21. 2e. dat goedgekeurd is terugontvangen de rekening van het vorige jaar. 3e. evenzoo de begrooting voor dit jaar. 4e. dat kasverificatie bij den gemeente-ontvanger heeft plaats gehad en in kas was 2817.93%. Hierna wordt door den voorzitter de maandstaat der zeegrasexploitatie over de maand December 'OS aan geboden, waarop, na inzage, geen op- of aanmerkingen werden gemaakt. Verder deelt voorzitter mede, dat de verordening op de hondenbelasting voorloopig vastgesteld in de voorlaatste vergadering, behoudens een wijziging door Ged. Staten is goedgekeurd. Ged. Staten kunnen nl. niet toestaan, dat de belasting op trekhonden 4 is, dit moet lager zijn dan de belasting voor plezierhon- den en daar die voor honden beneden de 35 c.M. ook 4 is" moet het bedrag van 4, nu bepaald voor (le trekhonden, iets lager worden ges e 1 - B. on W. stellen nu voor de belasting op de trek honden met 1 te verminderen en alzoo te brengen op De heer Peereboom: Zou het niet wenscbelijk zijn, dit bedrag op 2 te brengen? De heer Kuut: Dat zou ik niet goed vinden, dan konden er wel eens zooveel trekhonden komen. De heer Obreen: Neen, dat zou niet wenschelijk zijn, dan kunnen we beter aan enkelen halve ontheffing toe- staan. Na nog enkele discusslen wordt besloten, de belas ting voor trekhonden op 3 te brengen. Aan de orde is nu een ingekomen verzoekschrift van den heer D. Koppedraaier, onderwijzer aan de school te Westerland, met verzoek om ontslag als zoodanig tegen 1 Maart a.s. Op dit verzoek wordt goedgunstig beschikt en met algemeene stemmen eervol ontslag verleend. Ter voor ziening in de vacature, ontstaan door het. bedanken van den heer Koppedraaier stelt voorzitter voor in de te plaatsen oproeping ook onderwijzeressen te vragen. De heer Koops: Ik zou toch liever een onderwijzer nebben. De heer Obreen: Ja, een onderwijzer geniet de voor- Keur, het is meer om de lijst te vullen, en zijn er heeren die liever een dame hebben, welnu, die kunnen eene dame kiezen. Alzoo wordt met algemeene stemmen besloten. Nu wordt ter tafel gebracht de verhuring van ge meente-eigendommen, welke gewoonlijk plaats heeft op 22 Febr. B. en W. stellen voor dit op dezelfde wijze te doen, met een kleine wijziging en wel: te bepalen dat het kerkhof te Hippolytushoef twee keer per jaar moet worden gemaaid, om reden dit dan wat mooier aanzien krijgt en de brandnetels wat vernietigd worden. De heer Kuut merkt op, dat het land er slechter door zou worden, zoo het twee keer per jaar gemaaid wordt en is er dus zoo sterk niet voor. De heer Peereboom: Maar B. en W. meenen toch dat het mooier zal worden, en dat is ook wel wat waard. De opmerking van den heer Kuut vindt echter bijval en na eenige discussie wordt er besloten te bepalen, dat het gras een keer gemaaid moet worden; terwijl het kerkhof echter twee keer per jaar van brandnetels gezuiverd moet worden. Aan 'de orde zijn nu de nieuwe eigendommen der gemeente. B. en W. stellen voor den boomgaard achter het raadhuis met inbegrip van de vruchtboomen, voor den tijd van zes jaren te verhuren voor bouwgrond met het recht, dat mocht de gemeente het geheel of een gedeelte van den grond noodig hebben zij hierover vrij kan beschikken, met evenredige korting van den huur prijs. Verder stellen B .en W. nog voor om de acht dwerg- boomen achter in den tuin, waaraan peren en appe len groeien eveneens voor den tijd van zes jaar te verhuren. Beide voorstellen worden met algemeene stemmen aangenomen. Hierna stelt voorzitter voor om langs het school plein een ijzeren hek te plaatsen, zooals nu voor het schoolplein staat, op den hoek, waar eerst het oude raadhuis stond, met een bocht en dan dit hek wat te rug te plaatsen zoodat d# Beltstraat even grooter wordt, en dit hek dan te laten loopen tot dat wat voor den tuin van den hoofdonderwijzer staat. Dit wordt met algemeene stemmen goedgekeurd, even zoo de suppletoire begrooting hiervoor, welke bedraagt 181.97, de opbrengst van het oude raadhuis. Voorz. deelt nog mede, dat vooreerst geen schuilplaats voor de schoolkinderen geplaatst zal worden. Niets meer aan de orde zijnde, gaat de voorzitter tot de rondvraag over. I)e heer Koops, hierop het woord verkrijgende, vraagt of het noodig was, dat er een tweede oproeping geplaatst werd voor hoofd der school te II.hoef. De Voorzitter zegt, dat er op de eerste oproeping voldoende sollicitaliën waren ingekomen, de tweede op roeping is dan ook geplaatst op last van den school opziener, die ruimer keuze verlangde, en hierin al leen te beslissen heefl. Voorzitter zegt, dat er op de tweede oproeping nog twee sollicitatiën zijn ingeko men, zoodat deze dus niet 'zonder succes was. De heer Koops dankt den Voorzitter en neemt hier mede genoegen. De heer Peereboom vraagt wanneer de sollicitatie- lijst gesloten is? Voorzitter antwoordt dat dit op den 23 Januari zal zijn. De heer Peereboom merkt verder op, dat hij gezien heeft, <dlat de steeg aan den Oever, welke achter de woning v. d. heer Jb. Metselaar laags, n. d. haven loopt in zeer slechten staat verkeert. Z.E. zou hierin afdoende verbetering wenschelijk achten, daar het een veel ge bruikte verkeersweg is. Er wordt echter opgemerkt, dat hierin voor eerst niet best verbetering is te brengen, daar de weg te smal is, om greppels voor afwatering te krijgen, terwijl van den weg die oorspronkelijk breeder was, geleidelijk vroeger stukken zijn ingehekt bij de tuinen en nu van de burgers niet veel medewerking wordt ondervonden om den weg weer op zijn vroegere grootte le bren gen. Daar grint hier niet afdoende is, zal 'men trach ten, om zoo de' weg verbreed is, zoo mogelijk een straatweg te krijgen. Niemand meer het woord verlangende sluit Voor zitter de vergadering. 5de KLASSE, 4de T R E K K I N G. HOOGE PRIJZEN. 1000: 9354. 400: 19771. 200; 20X7, 3676, 4736, 12225, 20131. 100: 683, 1882, 2176, 3847, 9602, 9930, 12578, 16743 19026. Prijzen van 70. 33 2672 5954 8419 11575 14226 17359 19516 37 817 6089 678 664 337 421 669 170 818 140 740 706 739 768 794 190 959 352 847 721 788 831 964 195 3019 454 861 782 968 956 20067 477 37 503 9044 12358 15021 18009 79 504 201 630 227 456 120 45 92 645 223 636 624 473 338 133 159 709 874 652 671 492 777 297 168 768 4302 702 916 673 796 325 230 825 597 795 991 763 880 345 251 936 870 931 10005 888 923 489 304 1153 898 7039 165 999 949 751 337 182 5153 104 205 13000 16337 781 411 362 168 168 290 36 367 808 610 519 219 284 333 196 424 943 654 864 347 372 366 428 533 19079 674 964 415 687 862 533 768 199 680 2282 467 692 11043 640 785 242 704 353 536 709 207 676 788 274 830 434 582 836 258 756 827 313 979 556 768 8360 381 14173 881 441 Diploma behaald. De Aeer H. Woudenberg alhier heeft het diplom» 3o klasse Stenografie-Groote behaald.

Schager Courant | 1909 | | pagina 2