Woensdag 10 Februari 1000 a3st,e Jaargang. No. 4140 Arrondissements Rechtbank te Alkmaar. \2SLt, h4«r-to" rSaal Xreul, Binnenlandse!) Nieuws. Van dit en van dat. Aluinen Nitus- Alraitntit- LuüiiiUil Dit blad verschijnt viermaal per weekDinsdag-, Woensdag-, Donderdag- en Zaterdagavond. Bjj inzending tot 's morgens 9 ure, worden ADVERTENTIËN in het eerstuitkomend nummer geplaatst. INGEZONDEN STUKKEN één dag vroeger. Bureau SCHAGEN, Laan O 4. Intcrc. Tcleplioon No. 20. Uitgevers: TRAPMAN Co. Prijs per jaar f 3.—. Franco per post f 3 60. Afzonderlijke nummers 5 Cent. ADVERTENTIËN van 1 tot 5 regels f 0.25: iedere regel meer 5 Cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Dit nummer bestaat uil één blad. Zitting van Dinsdag 9 Februari 1909. Er was een zwaan te kort. De eerste beklaagde een stevig baasje uit de Zijpe was absentstilletjes weggebleven! Maar, laten we een minuut of vijf met zijn strafzaak bezig zijj wie komt daar belangstellend de zaal ingestapt? Nie mand minder dan onze beklaagde, wiens komst met on geduld werd verbeid. Hij heet Jan Kooij. Het geval kwam hierop neer, dat Jan Kooij's begrip pen omtrent het mijn en dijn den 18den December jl. wel een beetje ruim waren. Jan had zwanen verkocht. De dag voor de levering was bepaald en ziet... daar heeft hij er warempel een te kort. Zoeken, zoeken!... maar, vergeefsche moeite. De vluchteling werd helaas niet gevonden. Nu lag het zoo voor de hand tenminste de Edelachtbare heer President dacht heel sterk aan die mogelijkheid, dat Jan even een anderen zwaan nam, toevallig een van Jan Visser en vervolgens zich prachtig gered achtte en klaar was voor de leverantie. Doch al mocht de zwaan zich deze eigenaarsverande ring laten welgevallen, er waren nog anderen ook, met wier goedkeuring viel te rekenen. In de eerste plaats Jan Visser van Dijkstaal (Ge meente St. Maarten), die 't lang niet goed vond dat zijn zwanenvoorraad zonder zijn voorkennis met een verminderde. Zoo slecht stond hem dit aan, dat hij een aanklacht indiende bij den gemeente-veldwachter A. Tin van St. Maarten. En jawel hoor, weldra was men met het ingestelde onderzoek zoover, dat Kooij op de beklaagdenbank kon worden gedeponeerd. Kooij hield vol, dat het zijn eigen zwaan was, die hij had opgepikt en ter leverantie disponibel had gesteld, maar men wou hem niet gelooven, hoe hij ook... loog. De O. v. J. achtte 't bewijs geleverd en eischte zonder eenige aarzeling wegens den gepleegden diefstal eventjes 14 dagen gevangenisstraf. Jan wou liever geldboete maar da's 'n onderwerp waarover we de volgende week weer eens zullen hooren praten. Liefhebbers van de jacht. He, he, dat was een heele „keg" zoo'n stuk of acht 'hun 'deuntje achtereenvolgens en onafgebroken te hooren zingen, zonder veel verandering van „wijs Het gold hier twee beklaagden. We zullen nu voor de variatie maar eens gauw len eerste van het 2-tal, Willem Jongerling genaamd, .•oorstellen. Al is hij dan ook niet present. Maar... de rriffier zorgde, als immer, er wel voor, dat we even- toed Jongerlings heldendaden te hooren kregen. Dus 'uilen we na vermelding van den ouderdom van be daagde n'o. 2 (Jan Timmerman genaamd), 20 jaar en van zijn woonplaats Petten maar eens over beider zaak zelve beginnen. 't Was 1 November in 't vorige jaar en recht mooi Allerheiligen-weer. r En hij komt nooit weerom" zongen de beide strui- sche jonge kerels, reeds heel vroeg in den koelen (morgen, doelende op den heerlijk schoonen dag - oor de jacht, hun lievelingswerk, als geknipt. Gauw over schouder 't geweer, omgehangen de weitasch, voorzien van de noodige ruimte voor het te schieten w vild en herbergende een voldoenden voorraad spijs Irank Zoo' togen zij 't veld in. 't Was voor alles wat vleu gelen had of beenen, voorzeker raadzaam zich schuil 6 Toch, hoe ze hunne geoefende oogen den kost ook ;aven 't leek wel geen voordeelige dag te zullen worden Vooral niet toen de rijksveldwachter van der Marck uit de Zijpe ook op het jachtterrein verscheen, geheel liet uitgenoodigd om van de partij te zijn en gansch liet welkom tevens. Gelukkig dat 't jachtgeweer een afdraaiei, die voor jeidcn dienst moest doen zoo was samengesteld lat het in tijden van nood heel gauw uit elkaar was Met groote handigheid werd dat in dit kritieke oogen- ilik dan ook gedaan en in minder dan geen tijd. had [an den loop in zijn broekspijp gestopt terwijl Wü- em vliegensvlug den kolf een veilige schuilplaats Ier ziin ias verschafte. IJdel pogen! Het kalme glimlachje op Van der Vlarck's gelaat liet geen twijfel meer over aan t feit, lat de ervaYen politieman die luidjes heei lijk op hee- erdaad had betrapt, waar ze zich schuldig maakten aón iet loopen buiten openbare wegen en voetpaden met ten iachüieweer en zonder vergunning. Ze verzeilden tengevolge van dien voor het Scha terKantongerecht, waar de Kantonrechter hen meer de instantie den 17den December jJ. Maar do Ambtenaar van het Openbaar Muusterie al laar was niet tevreden daarmee en teekende appél mn Vandaar de behandeling hier, vandaag. Van der liarek legde op 's Presidenten uitnoodigmg daartoe van- laag deTonstructic van het inbeslag genomen geweer i-oo? het F. A. college uil. Niet echter, vóórdat )e Praesus onder bij de getabbaarde hoeren vrij al lernet hilariteit, had geïnformeerd of 't wel ontla- De^O v J die eene reeks van jaren bij; t Kan- onccrecht 'zoowel te Gouda en Schoonhoven als te ItXrdani vele dergelijke zaakjes heeft medegemaakt, Lhtte liet feil wettigen overtuigend l^ve^eneisAte nel last tol verniel.gmg van s heeren Kaï. omcch ers onnis te "en elk der beide beklaagden f 8 boete, suns Xln filenis Plus verbeurd verklaring en bevel ol vei ui! ligiiig an «PSfe iaehlgcecr. Lastige heeren. uit Kokhuizen, absent. No. 2, Klaas van der Molen uit de Westerstraat aldaar, had beter opgepast. 't Is een flinke stoere vent, 19 jaar oud en visschers- knecht van beroep. In vereeniging met no. 1 stapte hij 'Donderdagavond 14 Januari j.t. het café van den heer Jurgens, op den hoek der Westerstraat, binnen. Zonder nu bepaald dronken Je zijn, konden ze ook geenszins nuchteren worden genoemd.en had Jurgens verbazend weinig trek, om hen sterken drank te tap pen, hoe ze daar ook op aandrongen. Ze kregen dan eindelijk nog wat, maar werden dood leuk met een onschuldig glaasje kwast afgescheept. Hoe wel het in de heerschende omstandigheden stellig het beste voor hen was, wai-en ze daar gansch niet méde tevreden. En ze uitten hunne ontevredenheid dan ook duidelijk genoeg. Vloeken en tieren deden ze zoo ge weldig, dat de 20-jarige Kees Steltenpohl van Boven- karspel het niet langer verkoos aan te hooren. Hij ver zocht hen eerst fatsoenlijk om zich wat te matigen en toen dat niet hielp, liep hij: er uit. Beiden hem naen hoewel Kees hijstand kreeg van zijn vriend en dorpsgenoot Dirk Snel werd liet toch zijn beste beurt niet. Niet alleen hij, maar ook Dirk Snel kreeg een pak slaag van de twee Enkhuizer heeren, die echter deswege werden aangeklaagd. Ze staan, gelukkig voor hen, nog aL gunstig bekend overigens. Daaraan was het zeker toe te schrijven, dat de heer Officier zoowel Buis als Van der Molen elk met een boete van slechts f 10 of 10 dagen hechtenis op knapte. Onwelkome gasten. Piet Kindt, een 43-jarig soortig kasteleintje üit Den Helder, moest nu op de beschuldigden canapé zich neervlijen. We noemen dezen welgedanen man een „soortig kasteleintje" en dit om de volgende redenen. Iiij; heelt géén vergunning voor 't tappen van sterken drank in t groot of in t klein. Ook geen verlof voor logeer gasten. Evenmin voor alcoholhoudende dranken, an dere dan sterke dranken. En zelfs niet voor alko- hol vrije dranken. Zoodat hij per slot van rekening niets mag lappen, liij is dan ook eigenlijk logement houder. Door wangedrag is hem zijn vroeger voor recht om wél iets te mogen tappen, ontnomen. Maar Piet houdt zijn lokaaltje evenga&d prompt in orde, met inbegrip van tapkast of buffet, biljart, piano, tafels, stoelen, harmonica, kruiken, flesschen, kelken etc. Op Oudejaarsavond had hij een 8-tal bezoekers, on der wie ook dames en mariniers. Het laat zich denken, dat liet een vroolijke bij eenkomst was, met zulke elementen. Men wijdde zich dan ook onbezorgd zoowel aan zang en dans als aan muziek. Het jolige volkje daarbinnen kwam echter den pas- seerenden politiedienaren huiten nogal tamelijk ver dacht voor. Ze konden vanaf de publieke straat de luidjes in Piet's lokaal gemakkelijk hooren pretmaken en er werd ook zooiets van „prosit" en van een niet vol genoeg geschonken glaasje opgevangen. Geen wonder, dat der wetsdienaren ontwakende argwaan ten top steeg en ze heef graag eens met Kindt's interieur wilden kennis maken. Aangeklopt dus en wél deden ze dat met 't volste recht! De Heldersche politiemannen konden echter bom men en rammelen zooveel ze wilden... Piet verkoos niet open te doen en sprak maar van besloten partij een verweer waaraan hij zich ook nu hardnekkig vasthield. 't Gaf den braven man echter niet veel of hij op die gronden al voorgaf te denken dat hij de mannen der wet niet behoefde toe te laten. Er werd overtreding van artikel 184 W. v. Straf recht geconstateerd en de heer Officier eischte tegen Piet een maand gevangenisstraf. Een hardhandig persoontje. Piet Roos, een 22-jarig boerenarbeider geboren te Hauwert en wonende te Oostwoud kreeg den lOden Januari jl. in zijn geboorteplaats twist met een paar ouwe schoolkameraden, Kees Claij en Klaas de Ruiter, die hij toen wat afranselde, den laatste zelfs met een drankflesch, waarvan de scherven rinkelend op straat stoven. Klaas raakte dan ook buiten westen en had wel een week achtereen duizeling in 't hoofd, tengevolge van die vriendschappelijke bejegening. Kees was er nog wat beter afgekomen, maar toch was hij er evenals Klaas voor klaar, om Piet aan te klagen. Dat gebeurde dan ook spoedig met dit gevolg, dat de heer Officier tegen den hardhandigen jonge heer Roos wegens de gepleegde mishandelingen f 15 boete of 15 dagen hechtenis eischte. A.s. Dinsdag uitspraken. Anna Paulowna. Dinsdag 9 Februari hield het begrafenisfonds Alge meen Belang in 't lokaal van den hr. T. v. IJzendoorn te Anna Paulowna zijn jaarvergadering. Er waren 16 leden aanwezig. Met een welkomstwoord van den voor zitter, den heer A. de Boer, waarin deze de geringe opkomst betreurde, en op den toenemenden bloei der instelling wees, werd de vergadering geopend en daar na de secretaris in de gelegenheid gesteld, zijne no tulen te lezen. Deze werden onder dankzegging goed gekeurd. De heer T. van IJzendoorn las nu het jaarverslag, waaruit wij het volgende aanstippen. Het ledental was geklommen van 458 tot 510. Er hadden 13 leden be dankt, 4 waren overleden en alzoo 75 toegetreden. Er waren 4 vergaderingen gehouden, waarin door de com missarissen de boeken waren gecontroleerd en in orde bevonden. Wenschelijk bleef het, dat meer kinderen in het fonds werden opgenomen. De voorzitter dankte den secretaris voor zijn getrouw verslag en gaf net woord aan den penningmeester, den heer C. List. Ont vangen was aan contributie f 492.42%, aan rente f 55 89 van het vorige jaar en f 66.47 over 1908, zoo dat de totale ontvangst had bedragen f 614.78%- De m.gaven hadden bedragen f 306.56, zoodat een netto winst was gemaakt van f 308.22%. Op 31 December 1907 was in kas geweest f 2450.49% en op 31 Dec. 1908 f 2758.72. Gekozen werden tot leden der commis sie, belast met het nazien der beseheiden, de heeren D. Jongejan en H. Cornelissen. Bij monde van eerstge noemde werd een zeer gunstig rapport uitgebracht, uat den voorzitter gelegenheid gaf, den beer O. List te danken voor zijn accuraat beheer, de hoop uitspreken de, dat het fonds nog lang zijn penningmeester moge behouden, daar die functie in zulke uitstekende handen was. Applaus. De rekening werd door de vergadering goedgekeurd. Hierna had de verkiezing plaats van twee bestuurs leden wegens de periodieke aftreding van de hoeren T. van IJzendoorn en J. Dekker. Belden w"e>èen met algemeene stemmen op 1 na herkozen. Voorzitter deelde hierna mede, dat het bestuur, volgens opdracht in eene vorige vergadering zich in betrekking had gesteld met een wiskundig adviseur en dat deze f 30 moest hebben, een in hot oog van het bestuur gering bedrag. Aan de vergadering werd nu overgelaten of voor dien prijs de zaak haar beslag zou krijgen. Na eenig debat werd met algemeene stem men bet bestuursvoorstel aangenomen, zoo lat advies zal worden ingewonnen. Nog werd de vergadering ge vraagd, of ze goedvond, nieuwe reclame-platen te laten drukken. Allen voor. Bij de rondvraag bracht de heer J. Dekker in herinne ring, dat er nu een lijkkoets was, waarom de vereeni- ging zoo lang gevraagd had. Hij wilde, dat het fonds den leden door opslag van contributie in staat stel de van deze lijkkoets bij overlijden te profiteeren. Ze zouden dan en uitkeering en begraving hebben. Het bestuur kon niet dadelijk op dit voorstel ingaan, maar beloofde er over na te denken, om dan later in eene vergadering advies uit te brengen, Onder dankzegging door den voorzitter aan de mede-bestuursleden voor hun trouwen bijstand werd de vergadering gesloten. Barsingerhorn. De omslag van het Veefonds, over het afgeloopen kwartaal is bepaald op f 0.20 per koe. Wieriugerwaard. Dinsdagavond hield de heer Van der Wal van Heem stede voor een 40-tal belangstellenden in aangenamen, j oorspronkelijken vorm een gezellige rede over Paar denfokkerij in 't algemeen en die van Nederland in T hijzonder. Ontegenzeggelijk gaf hij zeer behartigingsw aardige wenken, waarnaar de hoorders met alle aandacht luis terden. Aan 't eind der vergadering dankte de heer K. A. Kaan als voorzitter der afdeeling den heer Van dei- Wal voor zijne leerrijke en geestige rede. Wieringeii. Naar wij vernemen geeft onze muziekvereeniging „Harmonie" haar laatste uitvoeringen in dit winter- I seizoen op Zaterdag 13 Febr. Voor de ongehuwde en Zondag 14 Februari a.s. voor de gehuwde kunstlievende j leden in de concertzaal „Concordia". Behalve enkele muzieknummers zal nog worden ten tooneele gebracht: „'t Was maar een I^oods", oorspronkelijk tooneelspel i in 4 bedrijven door A. Ruijsch. Genoemd tooneelstuk werd voor enkele jaren met succes opgevoerd, Wieringen De organist van de R. C. Kerk, de heer F. Lossie, heeft het werk gestaakt, om reden men zijn salaris dat f 25 bedraagt, niet wilde verhoogen en op f 40 bepalen. Men zal trachten een opvolger te vinden. Valkoog. Dinsdag j.1. had alhier ten huize van den kaste lein P. Wit, vanwege den Polder en Banne Valkoog, de verhuring plaats van het grasgewas van de dij ken en wegen, voor den tijd van twee jaar, in 9 perceelen. De perceel en hebben gezamenlijk opge bracht f 141 per jaar. Koegras. In den polder het Koegras, worden pogingen aan- gewend om een gymnastiekvereeniging op te richten. Reeds hebben zestien jongelui hunne medewerking toe- j gezegd. De vereeniging zal gevestigd worden aan de Blauwe Keet. Voorturnersles. Zondag 14 Februari, des morgens om 10 uur, zal het Gewest Noord-Holland van het Nederl. Gym.-ver- bond eene voorturnersles geven in het lokaal aan de Paardenmarkt te Alkmaar. De hoofdleiding is opge dragen aan den heer F. J. Verlaan. Heerhugowaard. In het lokaal van den heer Klaver werd den 8sten dezer de .algemeene voorjaarsvergadering gehouden der afdeeling van de Noord-Holl. Varkensfokvereeni- ging. Als voorzitter fungeerde de heer Je. Blom, die met een kort woord de vergadering opende, waarna dc lezing der notulen plaats had. Hierop volgde het jaarverslag, het eerste der afdeeling. De secretaris had wel graag een opgewekter verslag geleverd, doch 1908 gaf nu juist niet veel reden tot groote tevredenheid. De keuze van den heer Roozing bleek voor deze af deeling geen gelukkige zoodat voor hem inplaats werd aangesteld de heer N. C. Duijn. Van de zijde der leden mag meer medewerking worden verwacht voor een geregelden gang van zaken. Spr. hoopt over' 1909 een gunstiger verslag te mogen samenstellen, over het werken der afdeeling, welke 1 Januari j.1. 43 leden telde. Thans kwam do jrekening aan de orde, loopende over f 89.10 ontvangsten tegen f 107.405 uitgaven, al- zoo een nadeelig saldo leverend van f 18.30'. Dit be hoeft echter niet te verontrusten, want de subsidie over 1908 is nog niet ontvangen en deze zou het tekort stellig hebben vervangen door een balig saldo. Nadat de rekening was nagezien, werd ze onder- dankzegging goedgekeurd. j Hierna werd de begrooting voor 1909 aan de ver- j gadering voorgelegd, loopend over 137 in ontvangst (en uitgaaf. Naar gelang echter der subsidie zal deze door het bestuur worden gewijzigd. Voor men overgaat tot de verkiezing van bestuurs leden, treden nog 2 leden tot de afdeeling toe. Herko zen wordt de lieer Je. van Slooten, gekozen de heer P. Kant. Tot voorzitter wordt vervolgens gekozen de heer Je. Blom, die bezwaar maakt die functie te aan vaarden, doch tenslotte zich laat bewegen haar voor een jaar aan te nemen. Na voorlezing en bespreking van den beschrijvings brief voor de Algem Vergade.ring, Donderdag a.s. te Alkmaar te houden, wordt de vergadering met een woord van dank voor opkomst en medewerking ge sloten. Een gemeente-pension. De Gemeenteraad van Zegwaard heeft besloten te doen bouwen van wege de gemeente een huis, in te richten voor pension, B. en W. zeiden, van oordeel te zijn, dat in die gemeente groote behoefte bestaat voor kamerbewoners om fatsoenlijk onder dak te komen, waarom velen buiten de gemeente gaan wonen. Zij achten het een gemeentebelang een zoodanige inrich ting te hebben. De Raad bleek het daarmede eens te wezen Pokken. Te Gouda is bij den 23-jarigen schippersknecht A. Bezem, wonende bij zijn ouders aan de Kuiperstraat aldaar, een geval van pokken geconstateerd. De lijder, die ziek uit Rotterdam was gekomen, is naar de ba rakken overgebracht. EnkhuizenStavoren. De dienst EnkhuizenStavoren is weder door het ijs gestaakt. Verkiezingen Tweede Kamer. De bekende houding van den afgevaardigde voor het district Hoorn in de Tweede Kamer, bij de behandeling der visscherijwet, gaf ook aan de visscherij-vereeni- ging Algemeen Belang, op het eiland Marken, aanlei ding om op hare laatste vergadering te besluiten bij de aanstaande Kamerverkiezingen alleen zulk een can- didaat te steunen, van wien met eenige zekerheid kan worden aangenomen, dat hij rekening zal houden met de belangen van de meerderheid der visschersbevol- king. Dirkshorn. Naar wij van wel ingelichte zijde vernemen, heeft zich alhier een comité gevormd, bestaande uit personen in de verschillende deelen der gemeente woonachtig, tot het bijeenbrengen van gelden voor een huldeblijk dat den heer J. Swan zal aangeboden worden bij ge legenheid van zijn aftreden als burgemeester der Ge meente Harenkarspel op 7 Maart a.s. Woestduin op Zon- en Feestdagen gesloten. Wij deelden reeds mede, dat op Zon- en Feestdagen door den Burgemeester van Bloemendaal. toestemming tot het houden van wedrennen is geweigerd. B. en W. van Bloemendaal hadden een dergelijk be sluit genomen, niet uit een anti-sportief oogpunt, maar wel als een maatregel tegen het wedden, dat door dit besluit beteugeld kan worden. Van andere zijde vertelt men, dat dit besluit van B. en W. voortvloeit uit de omstandigheid, dat in de laatste jaren het wedden op de courses té Woestduin groote proporties heeft aangenomen, waarbij werd ge constateerd, dat een groot aantal van de in de om streken in betrekking zijnde arbeiders en bollenjongens Zondags hun hebben en houden op de baan verspelen, waardoor vele huisgezinnen in diepe armoede zijn ge raakt. In den loop van het vorig jaar moeten ook eenige neringdoenden wegens verliezen, geleden door het wed den op de courses, failliet zijn gegaan. Een en ander was oorzaak, dat, toen in de jongste zitting de ver gunning ter sprake werd gebracht, het college van B. en W. het besluit nam, de vergunning te weigeren. Gesprongen. (Een Amsterdamsche zedenschets uit 't jaar 1908.) Doodsbleek stormt meneer binnen: 't Is uit! 't Is gedaan! Mevrouw: Wat is uit? 21%De vorige week stonden ze nog 30. O, o, 't is verschrikkelijk! Failliet? Ja! Een jongen van achttien en 'n meisje van zestien jaar komen de kamer binnen. Beiden zien vader en moeder aan. De zoon: Ik vermoed wat er gebeurd is. De dochter: Papa is zeker failliet? Ja, dat dacht ik wel. Meneer: Zoo, dacht jij dat wel?... Hoe dacht jij dat dan? Ik heb 't u al tien maanden lang voorspeld. Edu- ard zei me onlangs nog: je vader neemt 'n veel te gewichtige positie in aan de beurs. Hij zal vallen en dan kunnen wij niet trouwen. En nu is 't gebeurd. (Zij huilt.) Mevrouw: Nu zie je eris, wat je gedaan hebt. On gelukkige! Jij met je Atchisons en je goudmijnen! Nu heb je ons allemaal geruineerd. De zoon: Hadt u Atchisons? Helaas ja! Maar vader, dan bent u toch verschrikkelijk on- noozel voor uw leeftijd! Ik had u nog al Steels en Chicfonteins aangeraden. En u ziet, dat die hun waar de behouden; en ik ben er zeker van, dat die de volgende maand nog hooger gaan. Heb jij daarin gespeculeerd? Ja zeker. En win je? 'n Beetje. Mijn zakgeld. j Mevrouw: Maar man, waarom heb je dan toch ook geen Steels en Chicfonteins gekocht?! Waarom doet je zoon dat nu wel, en jij niet? Maar neen, dat kan nooit eens naar zijn vrouw of zijn kinderen luisteren! Dat gaat altijd maar zijn eigen gang, en 't gevolg er van is, dat we nu geruineerd zijn. Meneer: 't Is waar! Er is nu geen anderen uitweg meer, dan me voor mijn kop te schieten.

Schager Courant | 1909 | | pagina 1