Woensdag 17 Februari J909 53ste Jaargang. No. 4453 Bureau SCHAGENj Laan O 4. Uitgevers: TRAPMAN Co. EERSTE BLAI). Bekendmakingen Tweede Kamer. Gemengd Nieuws. Binnenlandsch Nieuws. Arrondissements Rechtbank te Alkmaar. Altticei Nieuws I Dit blad verschijnt viermaal per week: Dinsdag-, Woensdag-,1 Donderdag- en Zaterdagavond. Bü inzending tot 's morgens 9 ure, worden ADVERTENTIËN in het eerstuitkomend nummer geplaatst. INGEZONDEN STUKKEN één dag vroeger. Interc. Telephoon Mo. 21). Prijs per jaar f 3.—. Franco per post f 3.60. Afzonderlijke nummers 5 Cent. ADVERTENTIËN van 1 tot 5 regels f 0.25iedere regel meer 5 Cent. Oroote letters worden naar plaatsruimte berekend. Dit nummer bestaai uit twee bladen. Gemeente SCIIAGKM. O Inrichtingen, welke gevaar, schade of hinder kunnen veroorzaken. Burgemeester en Wethouders der gemeente SCHA- GEN brengen ter openbare kennis, dat hun verzoek om de gemeente-gasfabriek te mogen uitbreiden, dooi de Gedeputeerde Staten dezer provincie is toegestaan. Schagen, 16 Februari 1909. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Secretaris. De Burgemeester, ROGGEVEEN. H. J. POT. Deze Kamer komt in laatste zitting voor de ver kiezingen heden weder bijeen, om echter onmiddel lijk in de afdeelingen te gaan. In openbare zitting bracht nog de Voorzitter, rtc heer Roëll warme hulde aan den overleden minister van Waterstaat, den heer Bevers. Hij: huldigde dezen sympathieken minister als een man van degelijke ken nis. onvermoeide werkzaamheid en eerlijke inborst, welke eigenschappen hij: getoond heeft als lid dezer Ka mer, van den Senaat en die hij niet verloochende als minister van Waterstaat. De heer TROELSTRA kreeg verlof den minister van Justitie te intcrpelleeron in verband met de in voering van het arbeidscontract. Na het hij loling vaststellen der afdeelingen, wer den als hare voorzitters benoemd de heeren Borge- sius. Lely, Schokking, Bos en Nolens. Het afdeelingsonderzoek der gepubliceerde wetsont werpen begint morgen. De Kamer zal daarmede Dins dag 23 Februari klaar zijn en komt dan in openbare zitting bijeen. Een anecdote van den koning van Italië. De „Figaro" meldt een niet onaardig auto-avon tuur, waarin de koning van Italië, Victor Emanuel, die een hartstochtelijk automobilist is, de hoofdrol speel de. De koning reed onlangs met tamelijk snelle vaart, loen hij bij een kromming van den weg bijna rakelings een andere auto passeerde. Slechts aan de handig heid van den aan het stuurrad zittenden koning was het te danken, dat de noodlottige botsing op het laat ste oogenhlik nog vermeden werd. „Dat de duivel je liale", brulde de tot het kookpunt vertoornde bestuur der van den tweeden wagen. „Hoe kan men zoo'n lummel laten rijden. Die vent moest aan de galg". Voor de koning nog tijd had om te antwoorden, was de booze Angelsaks met zijn machine reeds buiten hoorwijdte. Een paar dagen later zag de koning den automobilist, een schatrijken Amerikaan uit Massachu- setls, in de audiëntiezaal van het Quirinaal. Glim lachend trachtte de koning den in begrijpelijke ver warring verontschuldigingen stotterenden Amerikaan te kalmeeren, voor de koning de vraag tot hem richtte, of alle sportmenschen der Vereeenigde Staten zoo on verdraagzaam waren als hij. Schouwburgbrand te Acapulco. New-York, 16 Febr. Een telegram uit Mexico, meldt, dat gisteren bij een brand in het Teatro Flores te Acapulco drie honderd menschen verbrand zijn. Het telegraafkantoor werd eveneens vernield, zoodat nadere berichten over de ramp niet kunnen worden ontvan gen. Bijzonderheden omtrent den brand te Acapulco mel den, dat duizenden zich hadden verzameld om een bijzondere voorstelling bij te wonen ter eere van den gouverneur van den Staat Flores, Guerrero. Tijdens de voorstelling van de cinematograaf vloog een film in brand; de vlammen breidden zich snel uit tot de decoraties. De aanwezigen drongen naar de drie nauwe uitgangen. In de paniek vielen er velen, die doodgetrapt werden. De ontzettende hitte belette do redding. De menschen die in den schouwburg op gesloten waren verbrandden allen. De toeschouwers behoorden bijna allen tot de oud ste en voornaamste families van het land. Een lachschool. Hoe snel de beschaving tegenwoordig ook voort schrijdt, men voelde toch, dat er nog iets aan ont brak; er haperde nog iets aan 's menschen geluk. Maar nu is de volmaking nabij; te Milaan heeft de tenor Noel Fliming een lachschool opgericht. De man be weert, dat maar heel weinig mensehen naar eisch we ten te lachen. De meeslen toch lachen, zonder acht te slaan op de uitwerking, die hun lachen op de per sonen in hun gezelschap heeft, zonder te letten op de eeuwige wetten der harmonie. Fliming's cursus in het „harmonisch lachen" om vat tien lessen: wie de lessen heeft doorgemaakt, zal met muzikale schoonheid kunnen lachen. Wanneer ie mand nu ook nog een huilschool opricht, is de heil staat bereikt. Koude. Het moet geducht koud zijn aan de Noordgrens van de Vereenigde Staten. „Central News" meldt dat (le l)crocmde watervallen van de Niagara zijn bevco- Bmmen kan halverwege over de vallen loopen. De Gectrischc installaties staan stil. Duizenden reizen naar vallen om van den wönderschoonen en ongewo on aanblik te genieten. Geen werkloozen. ^neraal Stuart Wortlcy, te Falkestone, gelooft niet net in werkloozen, nadat hij de volgende ervaring met 011 hunner heeft opgedaan. Bij hem kwam iemand uèVVerk vra8en en kreeg het. Het was flink hard r,(> maar de werkman had er dra genoeg van. dagen later vond de werkgever op zijn hek löle'j reven„Vraag hier niet om werk, want gij krijgt Ontploffing. Wo ShutteLewood, een dorp biji Chesterfield, is de van een mijnwerker door een ontploffing ver- Won i r 1)cwollcrs werden gedood, een zwaar gc- zaak *n twoe kwamen met den schrik vrij. De oor- «as.,Ja* ontploffing is niet bekend; er was geen «asaauleg in het dorp. Een auto-ongeluk. Een ernstig auto-ongeluk heeft plaats gehad te Ash- ford hij: Slaines. Daar waren zeven kinderen aan heit spelen langs den straatweg. Een meisje wierp de pet van een jongen midden op den weg, do knaap liep nu om zijn hoofddeksel te halen, toen juist een auto- J mobiel kwam aanrijden. Ten einde den jongen te mij den, wierp de bestuurder zijn stuur om met het ge volg, dat zijn wagen recht op de andere kinderen aan reed, van wie vier onder den automobiel geraakten. Een jongen werd gedood ,drie andere kinderen wer den zeer zwaar gewond, een van hen zoo ernstig, dat er groote vrees bestaat voor zijn leven. De bestuur der en de eigenaar van den automobiel brachten de gewonden naar het hospitaal, waarna zij; zich bij de politie aanmeldden. De snelheid van den auto schijnt niet buitensporig te zijn geweest. Arrondissements-Heclitbank te Alkmaar. Zitting van Dinsdag 16 Februari 1909. Uitspraken: J?n Koojj te Zype, diefstal f 25 boete of 10 dagen hechtenis, en f4 50 schadevergoeding. Willem Jongerling en Jan Timmerman te Petten, jachtwetovertreding, wel bewezenniet strafbaar. Ont slag rechtsvervolging en teruggave jachtgeweer. N. Buis en K. v. d. Molen, Enkhu'zen, mishandeling, elk f6 boete of 6 dagen hechtenis. P. Kindt, Den Helder, belemmering in opsporen van strafbare feiten, 1 maand gevangenisstraf. P. Roos, Midwoud, mishandeling, f10 boete of 10 dagen hechtenis. Nieuwe Nieilorp. Do gyinnastiekveroeniging „Hercules" heeft dezer da gen eene oproeping gedaan, om dames, die zich willen aanmelden voor eene damosafdeeling, aan de vereeniging toe te voegen- Landbouw vereeniging. Heden had te 's-Gravenhage in het gebouw der direc tie van den Landbouw, onder voorzitterschap van den Prins der Nederlanden, een vergadering plaats van het hoofdbestuur der Koninklijke Nederlandsche Land- bouwvereeniging. Tot secretaris werd benoemd de heer V. R. IJ. Croesen, zuivelconsulent voor Overijsel te Zwolle. Voorts werd besloten dat de eerste alge meene tentoonstelling der Vereeniging zal worden ge houden gelijktijdig met de opening van het Vredes paleis. Een sterk stukje. Over dei inbraak met diefstal van een brandkast uit het stationsgebouw te Velsen wordt nader door de O. H. Ct. gemeld: Zaterdagmorgen jl. om circa 7 uur, werd de Haar- lemsche politie van uit Velzen medegedeeld, dat in den afgeloopen nacht inbraak was gepleegd in het sta tionsgebouw der H. IJ. S. M. te Velzen en dat van uit dit gebouw was ontvreemd een aan de Maatschap pij toebehoorende brandkast, aan geldswaarde inhou dende ongeveer f 230 a f 240. Ongeveer een kwartier nadien kreeg de Haarlemsche politie mede kennis, dat in een slop grenzende aan de Groendaalsteeg door den tapper R. nabij diens per ceel aldaar een handwagen was gevonden, waarop zich een ten deele vernielde brandkast bevond. De bodem der brandkast was zoodanig met voorwerpen, breek ijzers enz. bewerkt, dat meer dan 2/3 der oppervlakte van den bodem, ongeveer duims dik ijzer, binnen- en buitenwand, was opengebroken en vernield. Na ken nisneming is de vernielde brandkast weggehaald en door de politie aan de Smedestraat gedeponeerd. Door actief en doortastend optreden is het der re cherche reeds Zaterdagmorgen omstreeks elf uur ge lukt de hand te leggen op de vermoedelijke daders dezer brutale inbraak. Het zijn twee kooplieden, te Haarlem woonachtig. De heeren hebben blijkbaar gebruik gemaakt van het paard en wagen, waarvan een in het bezit was. Met paard en wagen zijn de heeren blijkbaar er in geslaagd de brandkast van tamelijk gewicht met in houd, van uit Velzen naar Haarlem te vervoeren, heb ben daarna blijkbaar deze in de gebruikt wordende paardenstalling gebracht en aldaar zoodanig bewerkt, dat hetgeen aan geldswaarde aanwezig was, gemakkelijk was weg te nemen. Door de recherche zijn in deze stalling verschillende voorwerpen in beslag genomen. De handwagen, waarmede de gesloopte of wel de ten deele vernielde brandkast later is vervoerd en in de Groendaalsteeg is geplaatst, was van uit het Zakje aan de Cornelissteeg waar deze onbeheerd stond, weg- genomen. Dat de heeren de politie op een dwaalspoor trachtten te brengen bij de ten uitvoerlegging of volvoering hunner daden, kan weer eens blijken uit bet feit, dat het in de brandkast aanwezige ijzeren geldkistje daaruit verdwenen, later in den namiddag van Zater dag jl. door een jongen is teruggevonden, geforceerd en. ledig op bet ijs van een sloot nabij het spoorweg viaduct aan den Zijlweg. I Na ten politiebureele te zijn verhoord, zijn de ver dachten ter beschikking aan de justitie overgeleverd en op haar last Zondagmiddag naar het Huis van Bewaring overgebracht. Slachtoffers van het ijs. Terwijl zich Zaterdagnamiddag eenige jongens op het ondergeloopen weiland langs de rivier de Dommel te Geldrop vermaakten met schaatsenrijden, had het 9-jarig zoontje van den landbouwer J. van Berlo het on geluk op het nog zwakke ijs der rivier te geraken met het noodlottig gevolg, dat hij er door zakte en jammerlijk verdronk voor de oogen der op zijn hulp geroep toegeschoten personen. Zaterdagnamiddag omstreeks half vijf waagden twee jongens van 7 en 9 jaar, te 's-Hertogenbosch, zich ach ter de muziektent in het plantsoen op het zwakke ijs, met het noodlottig gevolg dat zij er doorzakten. Hoewel spoedig eenige personen kwamen toegescho ten en met eigen levensgvaar de kleinen trachtten te redden, mocht het hun niet gelukken de belde knapen levend op het droge te brengen. Zaternamiddag vorderde het ijs te Delfzijl ook een offer. Het 7-jarig zoontje van den arbeider A. Kuiper te Farmsum geraakte bij het schaatsenrijden op het afwateringskanaal in een wak, met het ongelukkig ge volg, dat hij onder het ijs geraakte en verdronk. Po gingen om den drenkeling te redden bleven vruchte loos i Zaterdag vroeg het ijs in Sybrandaburen een slacht offer. Een 13-jarige knaap vermaakte zich met schaat senrijden, toen men hem eensklaps miste. Hij was op de Sjaardemasloot in een wak gereden. Toen men hem op den wal trok, waren de levensgeesten reeds ge weken. Een treurig ongeval valt uit Heerde te berichten. Zaterdagnamiddag gingen twee jongetjes, een van 10 en een van 11 jaar, schaatsenrijden op de onder wa ter staande broeklanden. Zonder erg geraakten de knapen het verdronken land af en op de Nieuwe Wete ring, waar zij op een wak kwamen, waarop slechts het ijs van een nacht vriezens zat. De jongens zakten daar ter plaatse door het ijs en schoven circa 20 pas vetr er onder, met het noodlottig gevolg, dat beiden verdronken. Hoogwoud. Van 1 tot en met 15 Februari j.1. hebben voor plaatsing op de nieuwe kiezerslijst voor het jaar 1909- 1910 zich aangegeven II belastingkiezers, 6 huurkie- zörs, 11 Ioonkiezers en 9 inwonende zoons, tezamen 37 kiezers. Langedijk en Omstreken. Dinsdag werd in het lokaal van den heer A. Kist te 1 Zuidscharwoude een algemeene bestuursvergadering ge houden waar tegenwoordig waren het Hoofdbestuur der Tuinbouw- en Handelsvereeniging „Langedijk en I Omstreken" en de afdeelingsbesturen van die vereeni ging, namelijk die van Zuidscharwoude, St. Pancras, Koedijk, Harenkarspel en Schoorldam, terwijl zonder kennisgeving afwezig waren die van Warmenhuizen en j St. Maarten. Nog waren aanwezig de besturen van de j vereenigingen „Landbouwbelang" te Noordschanvoude en „Groentencultuur" te Broek op Langendijk. De vergadering werd geleid door den voorzitter van j eerstgenoemde vereeniging den heer A. Nobel, terwijl I als algemeen secretaris fungeerde de heer S. Zeeman. Professor Ritzema Bos en zijn adsistent Dr. Quanjer en de heer J. G. Hazeloop, Rijkstuinbouwteeraar, woon- 1de deze bijeenkomst bij, de laatste als plaatsvervan ger van den Directeur-Generaal van den Landbouw, den heer II. J. Lovink. Met een toepasselijk woord werd de vergadering ge opend, doelende op de algemenee eendrachtige samen- j werking der verschillende vereenigingen in zake het, al sedert jaren aanhangige onderzoek naar bestrijding van verschillende plantenziekten in den tuinbouw, in verband hiermede werden bovengenoemde heeren door den voorzitter in zijn openingswoord aan de vergaderinf voorgesteld. Daarna werden de notulen gelezen van de algemeene bestuursvergadering gehouden 28 Januari 1908, welke onder dankzegging voor het getrouw weergeven alge- meen werden goedgekeurd. Als ingekomen stuk werd voorgelezen een schrijven van den Dir.-Generaal van den Landbouw, dat deze we- gens ambtsbezigheden verhinderd was de vergadering hij te wonen, doch dat de heer Hazeloop In zijn plaats zou tegenwoordig zijn. Door het bestuur van de vereeniging „De Eendracht" te Oudkarspel was kennis gegeven dat het niet meer wenschte samen te werken en in de kosten wensebte bij te dragen van de bestrijdingsproeven tegen plan tenziekten, doch dat dit nog door eene ledenvergadering van hare vereeniging moest worden bekrachtigd. Algemeen werd hierover de afkeuring der vergade ring uitgesproken, daar nu eerst door bovengenoemd bestuur dit bericht werd ingezonden, wetende dat de nieuwe plannen van proefneming reeds al lang in be werking waren. De algemeene secretaris kreeg dan ook van de vergadering de opdracht, het misnoegen der ver gadering aan het bestuur van „De Eendracht" kenbaar te maken, met verzoek hierop alsnog terug te komen. Door den algemeenen penningmeester, den heer Jb. Keeman, werd rekening gedaan over 1908, waaruit bleef: dat was uitgegeven f 743.43%, en ontvangen f 539.88, alzoo een nadeelig slot van f 203.55%, bedragende voor de gezamenlijke leden f 0.17 per lid. Door eene commissie was deze rekening nagezien en in orde bevonden. Hierna volgde het verslag der bestrijdingsproef tegen ziekte in de kool, genaamd draaihartigheid, uitgevoerd te St. Pancras in 1908. Dit verslag werd uitgebracht door Prof. Ritzema Bos en in den breede toegelicht, en na nog eenige opmer kingen van enkele leden verduidelijkt te hebben werd hiervan afgestapt en door den Professor een verslag met toelichtingen gegeven van de bestrijdingsproef te gen de ziekte in de kool, genaamd het vallen en de kanker, uitgevoerd te Noord- Zuidscharwoude in 1908. Ook hierop volgden nog eenige besprekingen, waar na beide verslagen onder dankzegging aan den Pro fessor werden goedgekeurd. Na ruim een half uur pauze werd het woord gege ven aan Dr. Quanjer en wet tot het ontvouwen van een plan voor de bestrijding van de ziekte in de kool, genaamd draaihartigheid, uit te voeren te St. Pancras in ..1909; Dit ingewikkeld plan van proefneming werd door Dr. Quanjer duidelijk uiteengezet en verklaard en na eeni ge besprekingen vastgesteld, met inachtneming dat ook een volgend jaar waarschijnlijk proeven zouden wor den genomen met erwten en diepspitten, hetwelk door enkelen werd aanbevolen, doch hierop nu ingaan zou te ingewikkeld worden en te kostbaar, doch intusschen werd aanbevolen dat particulieren in deze richting proeven zouden nemen en daarvan zouden kennis geven opdat de heeren bij de bezoeken aan de proefvelden ook deze proeven alvast, voorloopig in oogenschouw zouden kunnen nemen. Daarna werd het plan voor de bestrijding van de zickle in roode bewaarkoól, genaamd het vallen en de kanker, uit te voeren te Noord- cu Zuidscharwoude in 1909, ook door Dr. Quanjer uiteen gezet cn toege- licht. Na nog al uitgebreide besprekingen werd ook dit plan goedgekeurd en vastgesteld. Als punt zes der agenda volgde vaststelling der be grooting voor 1909. Deze begrooting werd ingediend mot een uilgaaf voor het plan draaiharten groot f 315 en voor het plan vallers en kanker tegen een uitgaaf van f 370, alzoo tezamen f 685, waartegenover ©en vermoedelijk ont vangst van f 100, alzoo een vermoedelijk nadeelig sal do van f 585, biervoor wordt weer als vorige jaren 2/3 als Rijkssubsidie aangevraagd. Ook deze begrooting kon de goedkeuring der ver gadering wegdragen. Tot uitvoerders der proefnemingen voor 1909 wer den bij acclamatie benoemd de hoeren S. Zeeman, W. 'de Boer en P. Gootjes. Bij de (rondvraag Werden nog enkele punten be sproken voor de algemeene vergadering van de Tuin bouw- en Handelsvereeniging „Langedijk ten Omstre ken", welke 24 Februari a.s. zal worden gehouden te Schoorldam. Onder algemeene dankzegging voor de ernstige be sprekingen en den gezeltigon toon, welke dezen dag had gelieerscht en eenige woorden van oprechten dank aan Professor Ritzema-Bos, Dr. Quanjer en den heer Ha zeloop, sloot do voorzitter do vergadering, die half elf was begonnen en te vier uur eindigde. Zitting van Dinsdag 16 Februari. De geschiedenis van een handig oplichter. De eerste en eenige beklaagde, dien we vandaag kregen te zien, was een Hoornsche letterzetter, gebo ren te Leiden 16 April '74, 'n zoon van den heer G. J. Grashuis uit Zeist, lector aan de rijksuniversiteit te Leiden. 't Is een mager, opvallend bleek en tenger mannetje. Uit heel zijn uiterlijk spreekt zeer weinig mannelijke kracht: 't is dor, lijdend. Trouwens, in zijn prilste jeugd was al gauw zoo wel lichamelijke als geestelijke achterlijkheid te con- stateeren. Met 't leeren was hij zoo achterlijk dat zijn papa zelf hem tot 12 jarigen leeftijd onderwijs gaf. Daarna kwam hij in eene inrichting voor M. U. L. On derwijs als leerling bij jongens veel jonger dan hij. Maar laten we eerst eens gaan vermelden welke feiten dezen door moeder Natuur zoo stiefmoederlijk bedeelden mensch in de rechtszaal deden verzeilen. De voorlezing van 't bevelschrift van verwijzing gaf ze ons alle aan. Aan de hand van deze bevelschrift-voorlezing notee- ren we dus het volgende: dat Berend Gerrit Grashuis hier moest verschij nen ten einde terecht te staan ter zake dat hij: a. te Hoorn op 24 Juli jl. met het oogmerk van wederrech telijke bevoordeeling, door, nadat hij listiglijk en in strijd met de waarheid het gerucht had verspreid dat hij een erfenis van vele duizenden guldens had ge kregen, welke hem binnenkort zou worden uitgekeerd en nadat hij listiglijk kaarten had laten drukken, waar in, in strijd met de waarheid, stond vermeld, dat hij verloofd was met Augusta Verloren Themaat, welke persoon zou wonen te Cannes, welke kaarten hij had verspreid, o. a. een ervan doende toekomen aan A. Vet- tewinkel, en nadat hij listiglijk in de te Hoorn bij A. Houdijk uitgegeven wordende Nieuwe Courant eene advertentie had laten plaatsen waarin hij het leugen achtig deed voorkomen alsof hij eene villa wou doen houwen, onder referte aan een en ander, waarbij hij weder listiglijk en valschelijk handelde en nadat hij bovendien nog door een huis voor zich te koopen (on derhands) en een voorloopige acte daarvoor te pas- seeren, hetgeen hij listiglijk en valschelijk deed, het vertrouwen had opgewekt in de waarheid van bedoel de loopende geruchten, door aan een en ander toe te voegen, dat den toen volgenden Zondag er te Leiden, waar de ouders van zijn zoogenaamde aanstaande vrouw zouden wonen, receptie ter zake van de verloving zou worden gehouden, in verband waarmede hij 50 gulden noodig had, hetgeen alles wederom valschelijk en listiglijk geschiedde, Antonius Vettewinkel heeft bewogen, hem 50 gulden ln leen af te geven; b. te Hoorn op een Augustusdag in 't vorige jaar of ojpj 2 jdagen (dier maand, Met 't oogmerk van wieder- rechtelijke bevoordeeling, door nadat hij listiglijk en leugenachtig het gerucht had verspreid van de beschre ven erfenis, hare uilkcering.... verlovingskaarten had laten drukkenden villabouw had geadverteerd en hoog had opgegeven van de denkbeeldige groote erfe nis (in Januari 1909 te ontvangen!) maar 'die nu nog ondèr beheer stond van iemand, van wien hij1 liever geen geld op afrekening wilde vragen en door aan Jannes Harmes (agent van politie te Hoorn) eene ver lovingskaart te verstrekken, dezen heeft bewogen tot afgifte respectievelijk van f 16 en f 18. En op een Septemberdag dezen herfst dien agent bij: bespreking van den voorgewenden villabouw ^lis tiglijk beloofde, dat hij en zijne vrouw in die villa huisbewaarders zouden kunnen worden. (Salaris even tjes f 1500 per jaar.) Lene lijfrente tot dat bedrag zou voor hen wonden gesloten voor alle zekerheid. Een valsch telegram, waarin zij zagen, dat ultimo Augustus j.I. een oom van Augusta hem zou hebben geseind dat die lijfrente was gekocht, strekte ten bewijze zijner beweringen. Hij bewerkte Harmes zoodanig, dat de man hem nog f 50 afgaf. c. wordt hem ten laste gelegd, dat .hij: met het oogmerk als voren op verschillende Septemberdagen ten vovigen jare, doorgaande op de door hem ver spreide mededeelingen over erfenis, verloving, etc., ze keren C. J. Haremaker, een 41-jarigen goudsmid van het groote Oost, heeft bewogen hom op erodiet te le veren: 2 gouden horloges, 1 gouden kclting, 1 gou den potloodhouder, 1 doublé potloodhouder cn 2 gou den ringen (gezamenlijk bedrag f 161.75.) Hierbij: vertoonde hij onder meer een sluw verzon nen reisplan naar Italië, dat hij door den assistent- chef te Hoorn, die van den prins geen kwaad wist, had laten ontwerpen, ten zijnen behoeve; in Italië zou volgens hem Cannes, de woonplaats van Augusta, zijne verloofde, liggen. Eene schromelijke vergissing overi gens want Cannes ligt in Frankrijk. Ook wekte hij 's goudsmids vertrouwen door voor eerst binnen den daartoe gesteLdcn tijd terug te be talen f 25, Verder voldeed hij f 102 goederen-schuld. Maar 't was nog niet rnooi genoeg. Hijl scheurde er de kassiersfirma Leze win en Eigeman van Leiden ook nog met de ooren bij. Die had hem, boette liet, geschreven, dat zij hem gaarne terzijde wilde staan in de belegging zijner „er fenis." Haremaker werd ten slotte door hem bewogen (ot afgifte van .f 125; d. knoeide hij erg met een borgtocht, op een dag in September of Octobcr j.1. door hemzelf te Hoorn geschreven als volgt „Ondergeteekende verklaart hierbij borg te willen „zijn tot Oclober 1908 voor den heer B. G. Grashuis, „Ged. Appelhaven 40 te Hoorn, voor oen bedrag van „zeventig gulden, zegge f 70. Binnenwijzend, 10 Juni 1908", dat onderleckend was geworden op of omstreeks dien dag door I). Schuurman. Grashuis bracht n.1. in dat stuk de navolgende wij zigingen

Schager Courant | 1909 | | pagina 1