I Burgerlijke Stand. Marktberichten. Groenteveilingen. Binnenlandsch Nieuws. Van dit en van dat. Gemengd Nieuws. Plaatselyk Nieuws. sc Hij zelte er de woorden„Geldig tot October 1909'' boven en van de 8 van 1908 maakte hij een 9; van 70 gulden maakte hij f 070; en c. nu komt het laatste geval: dat hij te Hoorn op ultimo September j.1. met het oogmerk om zich wederrechtelijk te bevoordeelen door nadat hij Jan Harms door diens broer Jannes op de hoogte had laten brengen van de door hem ver spreide verhalen aangaande zijne erfenis, verloving, te maken villa, enz., en dit vatschelijk en listiglijk ge daan hebbende en listiglijk Jan's vertrouwen nog meer gewekt hebbende door hem contant f 100 schuld al' te betalen en listiglijk bij hem 't geloof in zijne wel gesteldheid nog vermeerderd hebbende door Harms een gouden horloge ten geschenke aan te bieden on der referte aan meer bedoelde geruchten en dit lis tiglijk doende en hen listiglijk toonende den kassiers firma-brief uit Leiden als mede den borgtocht van D. Schuurman, loopcnde, na de vervalsching op f 670, Jan Harms heeft bewogen, hem f 150 in leen te ge ven. Dus dat was nogal wat! 10 Getuigen a charge en een a decharge worden ge hoord. Bovendien een toegevoegd verdediger Die getuigen zijn: A. Vettewinkel, J. Harms, C. J- Haremaker, allen te Hoorn, D. Schuurman, vruchten teler (uit Apeldoorn), Jan Harms Az., kellner te Gro ningen, Dr. Noordduiu, (tevens als deskundige), arts te Alkmaar. Mr. Gerardus Jan Grashuis, 73 jaar (papa van be klaagde); Mevrouw Grashuis—Verhaar (beklaagde s stiefmoeder). G. A. C. Harsveld, majoor-intendant, Utrecht. W. A. C. Witlan, O.-l. ambtenaar, 's Hage, terwijl mej. L. Maats, onderwijzeres te Hoorn a decharge zal worden gehoord. Mr. Huizenga uit Hoorn zal pleiten voor Grashuis. Veel hooren we over de kinderachtigheid die aan beklaagde lang nadat hij volwassen was, nog bijbleef. Vooral de majoor-intendant en Grashuis' stiefmoeder weten daar treffende voorbeelden van aan te halen. Na een poosje in Amsterdam te hebben gewoond, 1 Jan Reuzenaar is beklaagde in Hoorn als letterzetter verzeild en later geen vast werk meer hebbende, armoedige omstandighe den moetende dragen, ging hij eindelijk tot de boven beschreven feiten over. Hij was, hoewel stumperig, toch hoogmoedig, heeft eertijds, toen hij als correc tor ergens eene betrekking had op eene drukkerij, zich heel deftig laten photografeeren aan zijn correctors tafel, liet kaartjes drukken met Dr. B. G. Grashuis. En zoo allerlei dingetjes meer. Daar hij zeer goed met de Nederlandsche taal op de hoogte is, gaf hij zich niet alleen voor corrector, maar ook voor taai-onder wijzer uit. Hij heeft als zoodanig ook leerlingen ge had, in wier midden hij zich liet fotografeeren. Zelfs heeft hij zijne anders nogal in 't oog loopende schroomvalligheid in zooverre weten te overwinnen, dat hij een meisje heeft gevraagd. Hij had behoefte aan sympathie om hem heen; zij weigerde hem echter. We hoorden van den heer Vettewinkel, dat beklaag de hem ook nog een huis van f 6000 wilde afkoopen. De erfenis, die Grashuis te wachten heette te heb ben, beschreef hij als groot anderhalve ton. De villa, die hij wilde doen bouwen, moest f 15000 kosten. Het springt onwillekeurig in 't oog, dat de oplich tingen met groote handigheid zijn verzonnen en voor bereid. Nadat Dr. Noordduin vele feiten in verband met be- klaagde's lichamelijke en geestelijke achterlijkheid heeft behandeld, wou de O. v. J. gaarne eene speciale conclusie van den deskundige hooren en vraagt die dan ook. Dr. Noordduin geeft echter naar Z.E.G.'s meening een ontwijkend antwoord, tengevolge waarvan de heer Officier van een verder verhoor van den getuige-des- kundige afziet. De President geeft op kiesche wijze den vader en de stiefmoeder van beklaagde te kennen, dat zij, wanneer zij dit wenschen, voordat de O. v. J. zijn requisitoir neemt, mogen heengaan. In dank en na de noodige plichtplegingen maken bei den gebruik van dit vriendelijk aanbod. De O. v. J., het woord voor het stellen van zijn eisch gekregen hebbende, constateert vier verschillen de en toch met elkaar samenhangende feiten van op lichting. Ze zijn zeer eenvoudig. Het strafbare ligt er dik op. als bekend, werd voor eenigen lijd te Egmond aan Zee door het Genootschap een uitstekend ingericht kolo- niehuis gesticht. Een bedankje. De heer P. Raat Dz. alhier, heeft zijn ontslag in gediend als lid en voorzitter van de Commissie tot Wering van Schoolverzuim. En nog een bedankje. De heer J. R. Keet, die zooals bekend is met de heeren C. Nobel en 1'. Raat Dz. ah no. 3 op de voordracht stond voor lid van de 1 Laatselijke School commissie en Dinsdag j.1. door onzen gemeenteraad als zoodanig werd benoemd, heeft vooi deze benoeming bedankt. Aanbesteding. De uitslag dor aanbesteding van een goederenloods aan het stationsgebouw alhier was, dat de heer S. Overtoom alhier de laagste inschrijver was, zijnde 0195 gld. Er waren 20 biljetten ingekomen. petjes van de arme vrouw, slachtten en braadden hel, en peuzelden liet op, vervolgens een tweede, en zoo verder, tot al bet gevleugeld gedierte verorberd was; maar de lijd verliep, er daagde geen redding, en iie 40 reizigers begonnen cle diksten ondt 1 ben nvct be- üeerigc oneen aan te zien; toen kregen ze het geitje van de baanwachteres in het oog; ze slachtten ook dit onnoozole dier en aten het op. Daaiop togen ze weer naar hun trein, opnieuw gesterkt. Maar de baanwachteres heeft bij den Zuiderspoorweg een eisch lot schadevergoeding voor haar levend^ vee ingediend. ,'al Arme vader. Voor een kantongerecht te Weenen stond dezer da. gen een G5-jarlge man, die al twaalf maal wegens bedelarij veroordeeld was, opnieuw wegens het vragen van aalmoezen terecht. De man zelf kon niet meei. ter dik. Het reddingswerk moest gestaakt worden, om- werken, maar toch had hij, zooals den rechter bij een van het water, het snerpende kraken van liet bersten de ijs en het huilen van den storm vormden sam n een oorverscheurende helsche symphonie. De deskundig-en wilden het al te K^oote Sev wenden, door het doorsteken van den dijk, ten het water naar de laag gelegen deelen aan de Havei te doen afvloeien, waar het niet zoo groote schade K aanrichten als in de vruchtbare Altmark. De natuur echter verijdelde het pogen tier ingenieurs, Zondag nacht werd de Elbdam over een afstand van 100 M. uiteengeslagen, het water golfde de Altmark binnen en richtte daar voor millioenen schade aan. Voor jaren lang is de grond bedorven, de bodem is doorwoeld en bedekt met een laag' zand uit de Elbe, die den vruchtbaren bodem geheel en al heeft bedorven. Van Sandau af tot Wittenberge is de Elbe een zee van ijsschollen, op sommige plaatsen een halven me- Gemeente Anna 1'aulowna. Geboren: Geertje Ariaantje, d. v. Gerrit Keur.s en Gerritje Groen. Geirit Petrus, z. v. Gradus PhiJypsen en van Klaasje Wieren. Als levenloos werd aangegeveneen kind van Pieter Jozef Moojj en van Maria Hendrika Reinders: Gemeente HOOGWOUD. Ingeschreven vsn 115 Februari 1909. Geboren: Jacob, z. v. Jacob van Diepen en Geer tje Imming. Afra Geertruida, d. v. Jan Stam en Geertruida Bakker. Adriana Anna, d. v. Jan Hoog- vorst en Geerlje Wit. Overleden: Levenloos aangegeven dochter van Coj- nelis Boots en Dievera Wjjnker. Antje Vrijers, oud 73 jr., Wedi van Jan van Diepen, eerder van Anto- nius Buis. Ariaantje Franeis, oud 60 jr., echtgen. van Pieter Kooiji. Jacob Boogaardt, oud 80 jr., wedn. van Trijntje Kooij, overl. te Heer-Hugowaard. Jan Reuzenaar, oud 63 jr., echtg. van Gecrtjei Groot. Marktbericht der veiling gehouden op de Gemetnte Oude Vischmarkt, a.d. Nieuwmarkt te Amsterdam, d. d. 16 Febr. 19C9 Kipeieren 3.70 a 5.50 dat het levensgevaar opleverde voor de redders en bo vendien nutteloos was bij den zwaren druk van het water. Ongeveer 50 plaatsen zijn overstroomd. Hdbld. Strenge winter in Spanje. Men meldt uit San Sebastiaan, d.d. 14 Februari: onderzoek was gebleken, wel eenige inkomsten: ],y kreeg ondersteuning van de kerk, zijn vrouw verdien- de wat met wasschen, enz., een zoon, musicus vail beroep, bracht wat in, en zij hadden een paar kost. gangers. Maar dat is niet voldoende, mijnheer de rechter Zware sneeuwstormen woeden in het geheele noor- zei de man; we kunnen er onmogelijk van komen, delijk en centraal gedeelte van Spanje. In twintig ja- De rechter wist ook, dat een 16-jarige dochter van ren heeft men zoo'n strengen winter niet gekend. Uit den beklaagde op het conservatorium ging, en dat hij Lango in Aragon wordt bericht dat personen en vee voor haar in de maand 28 kronen schoolgeld betaalde, door uitgehongerde wolven zijn aangevallen .De bevol- Toen de rechter daarvan repte, begon de oude man king heeft klopjachten georganiseerd. De spoorweg zoo- te schreien. Snikkende bekende hij, dat hij juist bede. wel als de telegraafverbindingen zijn in alle richtin- len ging, om zijn dochter, die zooveel talent had, toch gen gestoord. Telegrammen van kustplaatsen maken maar muziek te kunnen laten studeeren. ook melding van zwaar weer. i De rechter nam dit aan als een verzachtende om- De sneeuwval in Bilbao en San Sebastiaan gaal met standtgheid en veroordeelde den man tot 48 uur hech- zwaar donderweer gepaard. De dorpskerk in Arran- tenis. cudiaga in de nabijheid van Bilbao is door den blik sem getroffen en gedeeltelijk verwoest. M-ijn-ontpIoffing. Londen, 16 Febr. Fr had een hevige ontploffing plaats in een kolenmijn te West Stanly in het N.-W. van Durham. Ongeveer 200 mijnwerkers werden on der het puin bedolven. Door de ontploffing werd de ingang van de mijn beschadigd, waardoor het red Een hond als levensredder. In Anisone (Kattische Alpen) aldus de D. J. Ztg., een 800 meters hoog gelegen dorp, kwam een toerist uit Cuneo, bij een bergpartij in een sneeuwstorm te recht. Bij een bekende bergspelonk gekomen, begon zijn hond plotseling te blaffen. Hij moest dus iets bij zonders gemerkt hebben. De hond ging langzaam voor uit en bracht hem bij een rots, waar een 50-jarig toe- dingswerk zeer werd belemmerd. Men vreest, dat er rist verdwaald was geraakt, die het bevriezen nabij was Nieuw Leven. Station Noord Scliarwoude. 16 Februari 1909. Roodo kool Roode kool 2o srt. Kleinere Gele kool Gele kool 2e srt. Kleinere Deensche Witte Deensche Witte 2e soort Kleinere Uien Noord-Seharwoude, (Dorp). 17 Februari. Roode kool f 10.— a f 18.— Witte kool f 10.- a f 20.— Gele kool f 8.- a f 16.— Uien f 4.75 a f 5.— per baal. f 17.50 a f 18.50 per 100 stuks f 16.— a f 17.— f 7.- a f 15.- f 13 a f 14.— f 11.— af 12,— f 6 - a f 10. f 19. a f 20. f 16.af 18. f 8 a 15.— f 4,50 a f 4.60 per 5u K.G Het ongeluk te Eindhoven. De berichtgever van het Hdbld. te Eindhoven schrijft; Het vreeselijke ongeluk, dat Maandagavond op den spoorwegoverweg tusschen Eindhoven en Strijp ge beurd is, en waarbij twee oppassende menschen het leven verloren hebben, heeft tal van gemoederen in deze laatste gemeente in beweging gebracht. Naar men wil moet nl. de duisternis in dit dorp niet weinig tot het vreeselijk drama hebben bijgedra gen, want volgens sommigen moet het paard niet ge- Ook het bewijs is zeer eenvoudig. Beklaagde heeft i schrikt en op hol geslagen zijn, doch zou de heer Van een aanlal slachtoffers zullen zijn gevallen Storm in Nieuw-Coledonië. Parijs, 16 Febr. Sedert drie dagen woedt een hevige orkaan in Nieuw-Calodonië. Geheele streken zijn over stroomd. Men vreest, dat aan den koffieoogst belang rijke schade is toegebracht. Een aantal sdhepen zijn vernield, mcnscherilevens vallen echter niet te betreu ren. Aardbevingen. Sofia, 16 Februari. Gistermorgen te 2 uur 28 minu ten werden in een groot gedeelte van Bulgirije, voor- j namelijk in de oostelijke helft van het land, aard schokken gevoeld. Te Yamholi zijn dientengevolge de muren van eeni ge huizen gescheurd, waardoor de bevolking hevig ver- schrikte. Zwaardere schokken werden te 11 uur 34 minuten en te 11 uur 42 minuten over een veel grooter op- 1 pervlak gevoeld. j Te Yamboli zijn dientengevolge schoorsteenen en I daken ingestort en werd één persoon ernstig gekwetst. Het stationspersoneel vluchtte en bracht den nacht in spoorwegwaggons door. In het dorp Hadjimilrow zijn 12 huizen ingestort. Te Kermenli zijn het stationsge bouw en eenige huizen zeer beschadigd. Te Slivers I stortten schoorsteenen in en begonnen de kerkklokken I uit zich zelve te luiden, terwijl de muren van verschei- j den huizen scheurden. Te Sofia werden de schokken weinig gevoeld. 1 De seismographische toestellen geven aan, dat er j tot middernacht 5 aardschokken zijn geweest en daar na nog drie keer een aantal schokken achter elkaar. Lissabon, 16 Februari. Een lichte aardschok werd gevoeld te Penafiel en omstreken nabij Pinto. De Steker. De president van politie te Berlijn heeft de be looning van 1000 mk., die hij voor het vatten van De aanhoudende, steeds sterker wordende sneeuw storm, verhinderde hem den ongelukkige te helpen, hij moest bedacht zijn op eigen behoud. Een plotseling optredende lawine versperde hem den weg. Hij verkeer de dus zelf in levensgevaar. De trouwe hond bemerkte het gevaar, liep naar een naburige Alpenhut en blaf te zoolang, totdat de bewoners opstonden en den hond volgden. Men vond den toerist met bevroren lede maten, nadat bij 12 uur onder de sneeuw bedolven was geweest, doch kon hem redden. Bij den andere waren de levensgeesten geweken. Castro. De Vossische Zcitung meldt, dat generaal Caslro's herstel nu zoo ver gevorderd is (de wond was Don derdag voor het eerst geheel gesloten), dat liij zich reeds binnen zes of zeven dagen naar het Zuiden (vermoedelijk naar San Sebastiaan) zal begeven. Castro wordt nog altijd met bedelbrieven enz. ge- woomveg overstroomd. Een dame verlangt geld voor een piano, een andere is, naar zij schrijft, voor de rest van haar leven gelukkig, indien zij het inko men krijgt, dat Gastro in een kwartier heeft. Feu man vraagt maar 300.000 mk. om een stuk grond te kunnen koopen. „U behoeft mij voorloopig maar 100.000 mk. te sturen, de rest kan in maandelijk- sche termijnen voldaan worden." Daar een van de schrijvers van een bedelbrief al die menschen denken blijkbaar van Castro's geld: non olet wegens een stuk, dat verloren gegaan is, Castro zelfs met een vervolging heeft gedreigd, neemt hij, in het geheel geene brieven meer aan. Zij gaan allemaal terug aan eten afzender. Ondergesneeuwd. Twee Fransche soldaten, in garnizoen in het fort Vallon Claus in de Alpen aan de Italiaansche grens, hebben den dood gevonden in een lawine. Zij hadden hun commandant verlof verzocht eenige pakjes met den steker had uitgeloofd, lot 3000 mk. verhoogd. El- eetwaren, hun door hun familie toegezonden, te mogen I ook niets geloochend en alle vragen met waarheids liefde en rustig beantwoord. Maar, hoewel de feiten eenvoudig zijn, zijn we toch al lang bezig. Dit komt, door 't psychisch gedeelte. 4 Feiten van oplichting hebben we, plus een feit van valschheid in geschrifte. Beklaagde heeft gevraagd of hij asjeblieft niet in een krankzinnigengesticht kwam, want hij is niet krank zinnig. De O. v. J. zelf trouwens heeft nooit aan beklaag- de's volle toerekenbaarheid getwijfeld. Maar de recht- j Hapert, hard rijdende uit het donkere Strijp komende, niet hebben gezien dat de boomen (bestaande uit een paar ijzeren inschuifstokken) gesloten waren, vooral ook omdat aan de JCindhovensehe zijde van den over weg de daar brandende lantaarnlichten een valsch schijnsel langs de Strijpsche zijde werpen. De heer v. Hapert reed dus met zijn wagen in vaart tegen de boomen aan. De dunne ijzeren stok verboog, en door de vaart schoot paard en wagen er over heen, daar de afsluiting tamelijk laag bij den grond is gesteld. Thans willen de inwoners van Strijp op spoedige ver- bank heeft hem al voor de zitting niet toerekenbaar 1 lichting van hun dorp aandringen. Reeds lang werd verklaard en wou hem buiten vervolging stellen. De j deze wensch gekoesterd, en hadden reeds eerder be- O. v. J. kwam echter hiertegen op en de kwestie kwam sprekingen hierover in den Raad plaats. Er werd ech ter behandeling aan 't Gerechtshof te Amsterdam, 't ter steeds tegenkanting van de zijde des burgemeesters Hof was 't niet eens met de rechtbank (kis consta- j ondervonden, die zich met verschillende meeningen en teerde geen ontoerekenbaarheid en als gevolg van een i voorstellen in deze niet kon vereenigen, en ander moest beklaagde nu terechtstaan. 1 De toestand in genoemd dorp,' welks hoofdverkeers- De deskundige zegt, dal niemand verantwoordelijk weg direct aan Eindhoven past, en waartusschen de is voor zijne daden en dal elk doet datgene; waar- bedoelde overweg loopt, is dan ook bij avond alier- toe de omstandigheden hem hebben geleid, maar de treurigst. Nergens brandt licht op den weg. 1 Bij donkere maan is het gebeurd dat menschen in de vrij diepe slooten vielen, die aan weerszijden van den Strijpschen weg liggen! Thans wordt snel ingrijpen verwacht. Wanneer het kalf verdronken is, dempt men den put. Schandelijk. Een schandelijke weddenschap is in Hamm, zoo ken dag komen er nu een paar aanslagen bij, en tel kens krijgt men van de slachtoffers weer dezelfde be schrijving van den aanrander: een jonge man met bleek gezicht en een zwart snorretje, naar schatting 25 jaar oud, met donkere kleeren en zwarfen pothoed. Een dienstmeisje, de 20-jarige Anlonie Cilinski, die gisterenochtend in de Invalidenstrasse is aangevallen, afhalen uit het naburige dorp St. Paul. De comman dant had hun aangeraden, met het oog op het slechte weer, op hunne terugreis onderweg te overnachten, wat zij ook deden. Maar 's morgens begaven zij zich, niettegenstaande de waarschuwingen van de bewoners van het dorpje Mellesez, waar zij den nacht hadden doorgebracht, terug naar het fort. Onderweg echter spreekt alleen van drie aanranders, die haar op klaar- raakten zij bedolven onder de sneeuw en werden eenige lichten dag omringden. Een van hen trok een mes en stiel dit het meisje in het onderlijf. Hare kleeren werden alle doorboord, maar zij waren zoo 'dik, dat de kracht van den steek gebroken werd en het mes een niets beteekenenden schram maakte. Aan de kordaatheid van een der aangevallen vrou wen heeft men een belangrijke aamrijzing te dan ken. Mevrouw1 Else Hintze, de vrouw van een be kend inspecteur voor dierenbescherming uit Wilmers- Per 6e eerste twee jaar, 8 M. voor het derde dorf bij Berlijn, stond Zondagavond voor een huis in Jaar- Daar 2300 palen ervoor in aanmerking komen, uren later levenloos daaronder te voorschijn gehaald. Reclame op straatlantaarns. De Berlijnsche gemeenteraad heeft besloten aan een firma in Bremen toe te staan aan de palen der straat lantaarns reclameschilden te bevestigen en wel aan elke paal een ring van 20 c.M. hoogte. Een contract voor drie jaar wordt afgesloten; betaald zal worden 6 M. geeft dit een ontvangst voor de gemeente van eerst 138.000 M., dan 184.000 M. De firma heeft een borg- lieer Officier denkt anders en acht elkeen verantwoor delijk voor wat Hij doel. 'I Is jammer, vindt Z.E.G., als beklaagde maar on toerekenbaar verklaard zou worden. Dan was het ge woonweg een individu da! maar raak kan zondigen. Ik eind. zegt de heer Officier, dat beklaagde op zich moet voelen de drukkende hand van de Justitie. Hij moet in aanraking komen met den strafrechter. Beklaagde geeft uitingen van intellect; hij heeft het WOnU uit Enschede gemeld, aangegaan tusschen een zadelmaker en een reiziger, waarbij eerstgenoemde aan nam 25 glaasjes jenever te drinken in denzelfden tijd als de ander 25 glazen bier. Toen er 20 glazen gele digd waren, zakte de zadelmaker ineen. In bewuste- loozen toestand werd hij naar het ziekenhuis overge bracht, waar hij spoedig overleed. Pestpokken. In een groot huisgezin te Loosduinen zijn de ouders beiden door een besmettelijke ziekte men deelt ons mede de pestpokken aangetast. Daar men hen in gen. Eli moet er ontslag van reehtvcrvolging rijn. dan bet Haagsche ziekenhuis niet mocht opnemen, zijn moet hij ook in een krankzinnigengesticht worden ge- ziJ 6aar gisteren in een ziekenbarak geplaatst. De plaatst. I kinderen zijn opgenomen in het gesticht Groenestein W egens de gepleegde oplichting en valschheid in Den Haag. N. R. Ct. geschrifte, eischte de lieer Officier len slotte: 1 jaar j gevangenisstraf. Mr. Huizenga houdt een kranig pleidooi voor zijn j cliënt, die door Dr. Noordduin niet toerekenbaar wordt genoemd, terwijl de O. v. J. hem wel toerekenbaar i doel dat hij wou bereiken, heel goed voorbereid. Met groot talent heeft hij den spiering uitgeworpen, om kabeljauw te vangen. Moot men nu met ai die din gen voor oogen maar gaan zeggen: Je bent ontoe rekenbaar, zondig er maar op los? Neenhij moet gestraft worden en in de gevangenis. Want, we hebben 't hooren bespreken, als hij op zijn sexucelen weg iemand in den weg kwam te staan, dan zouden nog wel andere daden ie wachten zijn. Gevaar alzoo voor de maatschappij. Wij moeien hem de gelegenheid benemen om, strafbare daden te ple- acht. Na de gepleegde feiten nog eens te hebben nagegaan en zich in verschillende beschouwingen 'te hebben ver diept, acht. spreker ontoerekenbaar-verklaring hier de beste weg. Dan kan Grashuis van zijne vrijheid worden beroofd en dan is de maatschappij! voor gevaar ge vrijwaard. Dat is beter dan in de gevangenis, 't Is ook voor beklaagde beter, dat er later' van hem wordt gesproken als van een die ontoerekenbaar is verklaard, dan als van een, die gevangen gezeten heeft. Na tot ontoerekenbaar-verklaring van zijn cliënt te hebben geconcludeerd, eindigt pleiter. A.s. Dinsdag uitspraak. Herstellingskolonies. Naar ons wordt meegedeeld worden er poednsjen aangewend ook in. onze gemeente een aidecling te onze vroegere plaatsgenoot, de heer Mr LNh denburg te Den Haag de 'volijverige secretaris^. Zool Overstrooming. Het gebied van Elbe en Ilavel wordt geteisterd door een hevige overstrooming, beide rivieren zijn gestegen tot 4 M. boven h'et gewone peil. De oorzaak van de ramp zijn de buitengewone ijs toestanden. De Elbe maakt nl. van Arneburg tot Witten berge een bocht van ongeveer 6 K.M. en in die bocht zijn de ijsschollen op elkaar geschoven, zoodat er een soort ijsgebergte gevormd is, dat het voortstroomen van het water belet. Bij Sanden, waar de oevers door kunstdijken beschermd zijn, had de eerste doorbraak plaats. Zoolang het nog vroor, boden de stevig bevro ren dijken nog tegenstand aan het opdringende ijs, maar toen het zachte weder intrad, werden de aard- massa's week en brak de dijk door. Te Hamelberg ontstond een hevige paniek. De ver schrikte bewoners van de lagere stadsgedeelten rie pen luid om hulp, de stormklokken luidden, de brand weer sloeg alarm en de in de haven geankerde sche pen lieten de stoomfluiten werken en gaven voort durend langgerekte waarschuwingssignalen. Midden in den nacht moesten de vrouwen en kinderen der schip pers van boord worden gebracht, daar de schepen ge- deariWhnu d°°,r het lan(lwaarts stroomende water en de hsschollen ineen te worden gedrukt. Het bruisen de Tübinger Strasse, toen zij van den steker een por door haren mantel en onderkleeren kreeg, die haal verder geen kwaad deed. Zij stelde zich te weer, tocht van 100.000 M. gestort. pakte den kerel bij de kraag en hield hem zoo ste- vig vast, dat hij1 bukte, om zich los te wringen. Toen hij zich wreer oprichtte, hield zij zijn boordje in de hand. In dit- boordje heeft men een vergeeld linnenmerkteeken van een strijkcrij ontdekt, een ge tal van vier cijfers. De politie hoopt met behulp hiervan iets aan de weet te komen. Tegelijkertijd laat de politie door middel van de pers vragen, of er soms een huisjuffrouw te Berlijn is, die opgemerkt hoeft, dat Zondag een kostganger, die met een boord om is uitgegaan, zonder boord thuis gekomen is. De politie is voor het overige van meening, dat men den onverlaat pi lang in handen zou hebben, indien .de menschen, na een aanslag, niet al hun aandacht aan het slachtoffer, in plaats van één den aanrander, wijdden. Er zijn dezer dagen een aanlal mannen in hechte nis genomen, maar de meeste zijn wéér losgelaten. In Schöneberg is een meisje gisteren tweemaal ge sloken. 's Ochtends kreeg zij een steek door haren rok, en 's middags, toen zij' denzelfden weg ging, een steek door haren mantel. Beide keeren bemerkte zij pas bij baar thuiskomst aan hare vernielde klee ren, dat zijl aangerand was. Huwelijksdwang. Met een weliswaar niet in theorie, maar wel Niets meer. Heeft de aangeklaagde nog iets in te brengen ter zijner verdediging? Niets meer, meneer de president. Ik had nog 'n rijksdaalder, maar dien heb ik al aan mijn advocaat gegeven. Logisch. Een professor zei in de beschrijving van 'n Griek- schen schouwburg: „en die had geen dak." En Wat deden ze dan als het regende? vroeg een jong student, die meende den professor op een onjuistheid te betrappen. De professor nam zijn bril af, wachtte een oogen- blik, alsof hij zich moest bedenken, en gaf toen met alle professorale deftigheid len antwoord: ....„dan wer den ze nat." Prettig schoolgaan. Ik las ergens van 'n onderwijzer, hij heette Hau- berle, dat bij gedurende de 5i jaren en 7 maanden M weliswaar niet in theorie, maar wel m van zijn ambtsbediening, naar matige berekening uit- aefijk oorspronkelïjkc^betasj^ing, heeft de^ Bulgaar- gedeeld heeft: 911.500 stokslagen 124.000 kasiijdin- minister van Financien zijn land begiftigd. gen met de roede, 20.000 klappen met de liniaal Iedere lonoeman die den oef hul van 30 Snor lm- Tim I 1 1 Iliiiiuu, de Iedere jongeman die den leeftijd van 30 jaar be reikt heeft en: nog ongehuwd is, moet jaarlijks een exlra belasting van 10 francs betalen. Hoewel, naar men verzekert, in Bulgarije de man nen vroeg trouwen en slechts weinigen ongehuwd blij ven, brengt deze nieuwe belasting voor dit landje nog 250.000 francs op. Teekenend voor de patriottische gevoelens der Bul- gaarsche Sobranja is wel het feit, dat deze nieuwe belastingwet, geheel en al in tegenstelling met de meeste scheppingen van ministerieel® financiers zonder hoofdelijke stemming, maar bij acclamatie, werd aan genomen. Het spreekt eigenlijk vanzelf, dat reeds een of an- 136.700 tuchtigingen met dé plak 10.200 muilperen, 7.200 oorvijgen. Bovendien heeft hij 777 malen 'n jon gen laten knielen op rauwe envtein, 613 maal op 'n driekant blok. Er wordt van hem verteld, dat hij 3000 scheldwoorden kende, waarvan zijn vaderland hem er 2000 geleerd had; de duizend andere had hiji zelf I bedacht. I oen ik t las vroeg ik mijzelve af, wanneer hij dan les gaf. Of had hij daar geen tijd voor? De ma" is gelukkig in 1870 gestorven. D.w.z.': Hij is niet f lukkig gestorven; maar hij is gestorven, gelukkig. Mannendeugd. der Duitsch staathuishoudkundige becijferd heeft hoe- Poifa 3°ng,u <lam® vi,®1 bij' 'l uitstappen van 'n tram- veel deze belasting in West-Europa kan opbrengen w ïfJ' d? f®1 zijn ^htgenoote aan den andere eveneens hoeveel zij hij geleidelijke onlwikkeling dcr kant "m 8Choot toe Pn h,P'" h— r,ie toestanden over f wc c drie eeuwen zou kunnen geven, toch kan de „Koln. Ztg.", waaraan wij bovenstaand bericht ontleenen, slechts verzekeren, dat deze belas- tingvorm in Duitschland „bedeutend" meer zou afwer pen. Ingesneeuwd. Zondag sneeuwde hij Mende, Frankrijk, een trein injde reizigers, ten gclale van 40, kropen halfdood van koude uit hun wuggons en bereikten, na een moei- 1 Professor; Kunt u niii nok ,-tnr; lijken tocht door de sneeuw, de woning van een baan- de gekken 't best te erkennen fifo?' meneer' waehleres; daar ontdooiden zij', maar kregen tevens geweldigen honger. Daarom grepen zij> een der kip u - ciciii ueii tui"*-"- liep, schoot toe en hielp haar. Zijn vrouw staarde hem met groote oogen aan. b as niets! zei hij, toen hij zich weer aan haai zijde bevond. Ja, dat zie ik, antwoordde zijn vrouw. Een mensch, dat je nooit gezien hebt, help je dadelijk overeind, en toen ik gisteren van de trap viel vroeg je of ik van plan was, me bij Carré te verhuren. Raak. raan -W111UIIGCJ, Qf - erkennen zijn' n doen professor' aan 6e malle vragen, die zij

Schager Courant | 1909 | | pagina 2