Dinsdag 23 Februari 1909 ó3ste Jaargang. No. 4150 Bureau SCSIJ&SEfó3j Laasra O 4.. Uitgevers s TÈiftPMJM Co« Binnenlandsch Nieuws. ilimcEi Niens- COURANT Dit blad verschijnt viermaal per week: Dinsdag-, Woensdag-, Donderdag- en Zaterdagavond. By inzending tot 's morgens ure, worden ADVERTENTIËN in het eerstuitkomend nummer geplaatst. INGEZONDEN STUKKEN één dag vroeger. Iitferc. Telephoon Mo. 20. Prijs per jaar f 3.—. Franco per post f 3.60. Afzonderlijke nummers 6 Cent. ADVERTENTIËN van 1 tot 5 regels f 0 25: iedere regel meer 5 Cent. Grooto letters worden naar plaatsruimte berekend. Dit nummer bestaat uit één blad. Langereis. De, Langereizer rederijkers, van de kamer: „Leéren onze Lust" gaven Zondag ji. eene uitvoering bij den keer Vis, waar hun repetitielokaal is. Gegeven werd een stuk en dat was groot genoeg om 't zonder nastukje te redden, vooral ook met 't oog op 't „dansen na", waarmee je 's nachts twee uur ('t klokje van gehoorzaamheid) dient op te hou den. De keuze was nu gevallen op „Een dolle streek", een groot blijspel, wel vier bedrijven lang. En 't was een goede keuze, want men had succes er mee. 't Is dan ook een aardig stuk,, vol humor, met veel leven en beweging erin en dat geducht op de lachspieren kon werken. Van avond tenminste. Dat het niet te zwaar voor hen was bleek hieruit, dat de opvoerenden nu veel beter in hunne rollen zaten dan de vorige maal. Zoo af en toe, ja dan krijg je weieens den indruk, met een nieuweling te doen, te hebben, maar over 't geheel is het stuk flink gegaan en kon 't den toehoorenden dat waren er helaas niet zoo heel veel wel voldoen. Een gezellig bal besloot den pleizierigen avond. Een „wereldconferentie" in Den Haag. Naar aanleiding van een telegram uit Washington,, over het plan tot bijeenroeping van een wereldconfe rentie tot behoud der natuurlijke hulpbronnen, heeft de Telegraaf zich om inlichtingen gewend tot het ministe rie van Buitenlandsche Zaken. Het bericht, dat er niet heel geloofwaardig uitzag de omstandigheid, dat in September, in dezelfde maand dus als in het telegram genoemd, hier de in ternationale conferentie voor wisselrecht plaats heeft, maakte de mogelijkheid dat men hier met een canard te doen had nog grooter bleek juist. In Washington vergaderde dezer dagen een Amerikaansche conferen tie, die zich met deze materie bezig hield en daar werd de wenschelijkheid gevoeld de zaak internationaal te regelen. Aan de Nederlandsche regeering werd daar op gevraagd, of zij er bezwaar tegen had een inter nationale conferentie tot bespreking der middelen welke zouden kunnen leiden tot het behoud der „natural re sources" te ontvangen. Onze regeering deed blijken, dat er bij haar geen bezwaar bestond. Uit een telegram van Maandagmorgen blijkt nu, dat do regeering te Washington heeft besloten tot bijeen roeping der conferentie. Intusschen meldt het Correspondentiebureau: „Het doel en karakter van deze wereldbijeenkomst is niet gelijk aan dat van de Vredesconferentiën, waar op gedelegeerden, voorzien van diplomatieke volmach ten de Staten vertegenwoordigden en welke leidden tot het sluiten van verdragen. Deze conferentie beoogt slechts een samenkomst van de vertegenwoordigers der toetredende regeeringen, ten einde elkander voor te lichten omtrent de wijze waarmede de landen hun rijkdommen kunnen vermeer deren door het gebruik der middelen hun door de na tuur geschonken in de bosschen, rivieren, meren, plas sen, landstreken enz. De conferentie staat niet in verband met een be zoek van Roosevelt in* ons land, waarvan wel sprake is, doch hetwelk eerst in 1910, dus lang na afloop van dit congres, te wachten zou zijn. Daaruit blijkt dat de bijeenkomst meer een congres is, dan een wereldconferentie. Dat muisje kon wel eens een staartje hebben. Voor een paar weken werd des nachts bij een raads lid te Kollum, den heer Z., de voordeur geheel met teer besmeerd. Als vermoedelijke dader werd genoemd de kleermaker R.; een spoor van teer liep naar zijn woning. Algemeen dacht men dat R. was aangezocht die daad te verrichten, als wraakneming tegen het op treden van den heer Z. in den gemeenteraad in zake het sluitingsuur der herbergen. Dit vermoeden is juist gebleken. R. vraagt nu van den hotelhouder H. te Kollum de f 10, die hem waren beloofd voor het vol voeren van de daad. Betaalt H. niet, dan zoo schrijft R. kon hij ook nog wel eens H.'s deur gaan „ver ven". De justitie is in de zaak gemengd. De moord te Apeldoorn. Men schrijft uit Apeldoorn: Door de politie is Vrijdag weder een nauwkeurig onderzoek ingesteld, in en om het huis waar de moord op den bakker S. heeft plaats gehad, met het gevolg, dat meerdere aanwijzingen zijn verkregen, waardoor do overtuiging zich bevestigd, dat de aangehouden W. P., de werkelijke dader is. Tevens bleek bij nader onderzoek, met betrekking tot de inbraak bij mevr. D., aan de Loolaan, dat deze inbraak reeds betrekkelijk lang geleden plaats had, want uit voorwerpen, gevonden op J. P. B., die den 6den dezer aangehouden werd, betrapt op inbraak aan den Deventer weg, blijkt, dat deze ook hiervan de dader is. Een man, die zijn plicht doet. j De feestelijkheid tergelegenheid van de jaarmarkt j had te Laren (Geld.) een eigenaardig slot, waarbij een waarnemend postbode zich door grooten dienstijver on-1 derscheidde. Deze werd namelijk wegens baldadigheid in het cachot gezet en, zooals dat meer gebeurt, onder j protest, hier echter voornamelijk omdat hij 's morgens j vroeg weer voor den postdienst op 't pad moest. Daai goede raad duur was, heeft hij besloten zich een uit weg te banen en heeft hij den muur boven een kozijn los weten te werken en uit te breken. Door de ontstane opening wist hij te ontsnappen en toen de veldwachter hem 's morgens uit zijn kerker wilde verlossen, was de vogel gevlogen en was hij allang weer druk bezig met 't bezorgen van brieven en couranten, ook zelfs bij den veldwachter aan huis. Kamerverkiezingen. De lib. kiesvereeniging te Winkel en de afd. Twisk- Opperdoes van de Lib. Unie (district Enkhuizen) stel den candidaat voor de a.s. Kamerverkiezingen den heer Goeman Borgesius. Tramstilstand. Zaterdagavond heeft het tramverkeer te Amsterdam door de geheele stad van zes uur tot half zeven, dus een half uur lang, stilgestaan. Een onmiddellijk door den technischen dienst ingesteld onderzoek toonde aan dat de beugel van een motorwagen de bovenleidings constructie op de ICamperbrug (bij het Stationseiland) beschadigd had, zoodat kortsluiting was ontstaan en alle automaten in de Electrische Centrale in het on- gereede waren geraakt. Daar het ongeval juist omstreeks etenstijd voorviel, ONmwaiMnRMMBRai deden de rijtuigen van stalhouders en aapjes opgeld, en moesten anderen al pruttelend den tocht naar ver- verwijderde stadskwartieren te voet maken. Oplichting. In het begin van dit jaar vervoegde zich ten huize van een familie te Utrecht een welbespraakte, eenigs- zins gedistingeerde dame, die mevrouw te spreken vroeg. Dadelijk werd zij toegelaten en haar gevraagd wat de redenen van haar bezoek waren. De dame deelde haar mede, dat zij fabrikantsweduwe was, dat die fabrikant haar bruidschat, groot f 15.000, in zaken had verloren en dat zij na diens dood zelf met kunstnaald- werk den kost voor zich en haar twee kinderen moest verdienen. De villa, waar zij met haar echtgenoot gewoond had, werd op een „ansicht" vertoond, Diep bewogen met het lot dezer arme weduwe, was de Utrechtsche dame dadelijk bereid haar werk te geven, en gaf haar echtgenoot, die inmiddels thuis was gekomen, haar een rijksdaalder om vast iets voor haar kinderen te koopen, er bijvoegende, dat hij den volgenden dag wel eens met zijn echtgenoote in haar woning zou komen kijken. Dit werd gedaan. Het echtpaar kwam ten zeer ste onder den indruk, toen het op den volgenden dag op bezoek bij de arme fabrikantsweduwe was, want al haar meubelen had zij reeds moeten verpanden, doch de antiquiteiten had zij in verzegelde kisten staan. Hier moest ingegrepen worden. De familie stelde de fabrikantsweduwe voor met haar kinderen tijdelijk bij haar te komen inwonen, tot dat zij een passenden werkkring had gevonden aan welk verzoek na eenige tegenwerping werd voldaan. De kin deren werden netjes gekleed op kosten der familie en de weduwe maakte door haar manieren en aangenamen omgang zoo'n goeden indruk, dat zij weldra als huisge- noote alle achting ook van het personeel, genoot. De heer des huizes had haar in dien tijd, op haar ver zoek, een f 50 ter leen gegeven, om haar meubelen in te lossen, waarvan zij de beleenbriefjes mede in ver zegelde enveloppen gesloten, bij zich had. Ook had zij verschillende effecten beleend; waarvoor de heer des huizes haar geld gaf om ze in te lossen. Een familielid uit Haarlem had ook nog stukken van waarde van haar in handen. Met het lot der arme weduwe begaan, schreef de heer des huizes toen een aangeteekenden brief, bui- ten de weduwe om, aan dat familielid, om die stukken, doch deze brief kwam spoedig terug, daar de geadres seerde totaal onbekend was. De schrijver keek vreemd op en liet een onderzoek instellen, waarvan het resul taat was, dat hij door een oplichtster en een bekende der justitie, die reeds vonnissen ter zake oplichting had ondergaan, te pakken was genomen. De justitie zal haar ook ditmaal niet sparen, maar dat de Utrecht sche heer zijn geld kwijt is, behoeft geen betoog. Een waarschuwing. In den laatsten tijd verschijnen in verschillende nieuwsbladen z.g. huwelijksadvertentiën waarbij reflec teerenden worden verzocht hunne brieven onder een zeker nummer te zenden aan het bureau van het blad. Men ontvangt dan in den regel antwoord van het hu welijksbureau van Dolder en Co., Van der Vennestraat te 's-Gravenhage, dat zijne bemiddeling aanbiedt voor het te sluiten huwelijk. De hoofdcommissaris van politie te 's-Gravenhage, die reeds vroeger voor de praktijken van deze firma waarschuwde, meent andermaal belanghebbenden te moeten aanraden bij onderhandelingen met die firma de noodige voorzichtigheid te betrachten, vooral waar meestal wordt gevraagd storting vooraf van een som voor te maken onkosten. Het spookt. Men schrijft uit 't Land van Altena aan het „D. v. N.": Werkelijk meneer, 't spookt hier. Vraag er de men- schen uit deze streken maar eens naar. Ze hebben !t spook gezien met eigen oogen. Hoe 't er uit ziet? 't Schijnt een afzichtelijk beest, zoo groot als 'n geit en grijs van kleur, met oogen als gloeiende bruinkool briketten en zoo groot als flinke knolrapen, 't Ding heeft ooren zoo groot als een ezel en schrikbarend lange nagels aan de klauwen, 't Heeft 'n staart van wel zes voet lang. Hoeveel menschen de schrik reeds om het hart sloeg bij 't zien van dit monster, is niet na te gaan. Nu eens wordt het hier gezien, dan daar. 'n Bakkers knecht te Dussen moest er zich voor uit de voeten maken; 'n brievengaarder ergens bij Meeuwen dito. Een dochter van 'n hotelhouder, 'n meisje van 'n postbode en nog zooveel anderen hebben 't ontmoet; ze zijn er natuurlijk vol over. Niemand die niet heel hard moet, waagt zich 's avonds buiten. En als 't duister wordt, worden overal deuren en ramen stevig gesloten, uit vrees voor 't spook, 't Spook zweeft op aller lippen, men is er vol over. 'n Spook in de twintigste eeuw, hoe is 't mogelijk! Verschillende mannen hebben echter achter 't spook gejaagd, maar 't kan weerga's hard Ioopen. Uit Friesland, De winter wordt nu in Friesland nijpend. Geen slechter winter voor den arbeidenden stand, dan een kwakkelwinter, zooals wij er nu een hebben. Is er flink ijs, dan wordt er verdiend met baanvegen, sle den, het onderhouden van ijsbanen voor clubs; de tallooze hardrijderijen brengen verdiensten aan voor iedereen. En nu, niets van dat al. Op veld en akker kan niets worden aangevangen, de nachtvorsten hou den den grond hard. Een aannemer van grondwerk zou gisteren met 100 arbeiders aanvangen; de vorst liet het niet toe. De armbesturen ondervinden, dat thans in menig ge zin armoe heerscht, dat zich tot nog toe zelf kon red den. Maar nu is de winterkost opgeteerd. En nu ook verschijnen weer menschen aan de deur om een gave. In verschillende plaatsen is met de soepkokerij voor de armen begonnen. Wieriugen. De levering van schoolboeken, leermiddelen enz., welke jl. Zaterdag door B. en W. publiek is aanbesteed,' is gegund aan den laagsten inschrijver den heer P. de Lange te Deventer voor f 412.45, en de levering voor benoodigdheden voor de nuttige handwerken wel- j ke eveneens publiek werd besteed is gegund aan den laagsten inschrijver den heer J. Egelman alhier voor i f 189.55. Langadijk. De Langedijker Winkeliersvereeniging heeft besloten den cursus voor boekhouden, door haar in 't leven geroepen, anders in te richten, opdat zij daarvoor Rijks- en provinciale subsidie kan erlangen. In 't ver volg zal daarom, behalve onderwijs in boekhouden, ook l«s worden gegeven in lezen, rekenen, aardrijkskunde en geschiedenis, en zal er een directeur, leeraar-boek- houden en hoofd der school worden benoemd. Voor de laatste 2 betrekkingen zijn voorgedragen de heeren I. Prins te Alkmaar en J. Ham te Zuidscharwoude. Anna Paulowna. In verband met de vestiging van een hulptelegraal'- en telefoonkantoor iri het Postkantoor alhier, ingaan de 24 Februari a.s., zal het Postkantoor evenals het bovengenoemde hulptelegraaf- en telefoonkantoor van af dien datum zijn opengesteld als hieronder aangege ven: Op werkdagen: 8.30 m. tot 12.30 a., 1.30—3 a. en 5.307 a. Op Zon- en feestdagen: 7.30—8.30 m. en 12.30—1.30 a. Anna Paulowna, 21 Februari 1909. De Directeur van het Postkantoor, EHRMANN. Mollenvangen. Meer dan 100.000 mollevelletjes zijn sedert October uit Friesland verzonden, het meest naar Rotterdam. Vai daar worden zij naar Engeland geëxpedieerd, waar zij voor bontwerk gebruikt worden. Koegras. Vrijdagnamiddag vergaderden op uitnoodiging van de H. M. v. Landbouw afdeeling Helder, belanghebbenden bij de stationneering van een dekhengst alhier, in 't café van den heer Marees. Besloten werd zoo moge lijk op de voorjaarskeuring te Haarlem een dekhengst te huren en dezen te stationneeren bij den heer A. v. Kooten. Broek op Langendijk. Te Broek op Langendijk hebben zich een (of meer) dieven toegang weten te verschaffen tot het stations- gebouw en eenig geld ontvreemd. De brandkast was onaangeroerd gebleven. Bloedsporen wezen aan, dat de inbraak niet zonder moeite was geschied. De politie doet onderzoek. Winkel. Tegen 11 Maart a.s. zyn in voor den dienst by de militie opgeroepen lichting 1908: H. Schoorl en H. Vader, lichting 1909: IJ. Brouwer en J. Pyl. Ondkarspel. Den 16 Juni a.s., zal het 40 jaar geleden zyn, dat de heeren M. Kroon Cz. en P. Eecen Pzde eerste als Secretaris, de laatste als Penningmeester van de banne Oudkarspel van het Geestmerambacht in functio traden. Wieringerwaard. Door de Naaml. Venn. Spoor (Tram-)weg Wieringen Schagen, gevestigd te Wieringerwaard, is aangekocht het huis van den heer J. Hoogland. Wieringerwaard. Maandag vergaderde onze Afd. van Het Witte Kruis onder leiding van den Voorz., den heer K. Koster Hz. Na voorlezing der notulen door den heer R. C. Blaau- boer, Secr.-Penningm., en hare goedkeuriug, gaf deze het jaarverslag, dat met applaus werd aangenomen. Zyne rekening werd in orde bevonden, nadat de heeren J. E. Vos en K. Zyp de noodige bescheiden nagezien en daar over gunstig gerapporteerd hadden. De inkomsten wa ren f373.12V2, de uitgaven f286 62, zoodat een saldo in kas is van f86.50V2- Tot bestuursleden werden in plaats van de niet her kiesbare aftredenden, de heeren A. de Garpentier, A. K. Kaan en Jn. Kooy Pz., gekozen de heeren D. Sleutel Dz., K. A. Kaan en D. Kooy Cz. Op de begrooting is een post van f75 uitgetrokken voor het bouwen van een magazijn. De wenschelykheid van een betere bergplaats is reeds in een vorige verg. uitgesproken. Als terrein daarvoor wordt vooral de grond by het Armenhuis als zeer geschikt geacht. Aan het bestuur werd opgedragen de noodige stappen voor het een en ander desbetreffende te doen en naar zyn goedvinden te handelen. St. Pankras. De armvoogdy alhier heeft Maandag aan alle arbeiders gezinnen een extra liefdegave uitgereikt, bestaande in brandstoffen en levensmiddelen. Oude Niedorp. Het aantal lotelingen lichting 1909 af te leveren door dgze gemeente, bedraagt 3, waarvan alleen Jacob Ter beek is opgeroepen tegen 5 Maart a.s. in werkelyken dienst te komen. Burgcrhrug. De Rederijkerskamer alhier voerde Zondag 1.1. op „I)o Oude Kassier-' van Rosier Faassen, gevolgd door 't blijspel „Hector". De opvoering van de niet zoo gemakkelijk te vertolken „Oude Kassier" viel zeer te roemen. Sommige rollen werden zelfs zeer verdienstelijk uitgevoerd. Jam- was het, dat zoo weinigen de voorstelling bijwoonden. Er werden, en dat valt te betreuren, zoo velen van de bewoners onzer plaats gemist, die door hunne aanwe zigheid bly'k moesten geven van waardeering in het streven van de leden der vereeniging, Zy hebben dien sieun noodig en verdienen ze ten volle. De aantrekkelijkheid van het spel werd zeer verhoogd door de uitstekende grimeering, die geleverd en uitgo- voerd werd door den heer C. Spierdijk te St. Maartens brug. Dirksliorn. Zaterdagavond vergaderde de Vrijzinnige Kiesvereeni ging alhier bij den heer S. Brommer op de bovenzaal, die goed bezet was, Vooraf had het Bestuur vergaderd om een Voorzitter te kiezen te vervanging van den heer Sinninghe Damsté, die als lid der Kiesvereeniging heeft bedankt. Gekozen was de heer K. Kuiper, die daarna de vergadering leidde. Het doel der vergadering was, een besluit uit te lokken omtrent de vraag, of men, nu van Katholieken kant de sollicitatie van den heer J. Burger naar het Burge meestersambt gesteund werd, van Vrijzinnige zyde steun zou verleenen aan de sollicitatie van den heer Plaats man. Alle aanwezigen verklaarden zich voor steun. Met het oog op de aanstaande verkiezingen werden eenige punten ter sprake gebracht ten opzichte van welke de Kiesvoreeniging het gevoelen zal trachten te vernemen der sprekers, die hier in het verkiezingstijd perk zullen optreden. De Kiesvereeniging n.1. is vóór een belasting der goederen in de doode hand en vóór Staatspensionneering Te half elf werd de vergadering gesloten. Gemeenteraad van Oudkarspel. j Vergadering van den raad der gemeente Oudkarspel op Maandag 22 Februari 1909, des voormiddags half elf. j Afwezig de heer F. de Boer Pz. De voorzitter, burgemeester M. J. Kroon Mz., opent de vergadering, heet de heeren hartelijk welkom en spreekt de hoop uit, dat de besprekingen mogen lei den tot het belang der gemeente. De notulen der vorige vergadering worden gelezen en onveranderd goedgekeurd en bekrachtigd. B. en W. bieden den raad aan het verslag der volks huisvesting over hej. afgeloopen jaar. Credietaanvrage inzake onderzoek, etc. stichting steen kolengasfabriek in gemeenschap met de overige drie gemeenten aan den Langedijk. De voorzitter is van meening, dat het 't beste zal zijn, een crediet in onbeperkten zin te verleenen, aan gezien toch nog niet kan worden geconstateerd, welk bedrag benoodigd zal zijn. Dit wordt algemeen goed gevonden. Verder deelt voorzitter den Raad mede, dat op de laatste commissievergadering voorloopig is goedgevon den, dat Oudkarspel een tegemoetkoming zal ontvangen voor de winstderving van zijne acetyleengasfabriek. De voorzitter biedt den Raad ter kennisname aan het volgende, door de commissie voorloopig aangenomen besluit: De gemeente Oudkarspel moet ontvangen uit de eer ste overwinst der gasfabriek, nadat de gemeenten in staat zijn gesteld, alle hunne renten en aflossing jaar lijks te betalen en voor de gemeenten eenige over- 1 winst genieten en ook voor het verlagen van eenigen gasprijs, een bedrag voor schadeloosstelling voor de acetyleengasfabriek tot een maximum bedrag van f 2250 plus V4, van dat bedrag, mits Oudkarspel eerst f 3000 in het verlies neemt. De voorzitter legt er nadruk op, dat dit natuurlijk geen bepaald besluit is, maar slechts den Raad ter kennisname wordt aangeboden. I De heer Butter vindt dit heel best, want hij kan dan nog eens nadenken over dat. hij is van mee- ning, dat dit een abuis is en 1/3 moet zijn, waarop de voorzitter antwoordt, dat hij het daarmede wel eens is, maar dat toch een gemeenschappelijke vergade ring met 28 vroede vaderen zal worden gehouden en dan ook wel gesproken zal worden over dat of 1/3. Aanvrage aan Ged. Staten om machtiging tot ge meenschappelijke stichting eener steenkolengasfabriek in eigen beheer. Wordt voorlezing gedaan van een concept-besluit, in houdende ongeveer het volgende: Op de raadsvergadering der gemeente Oudkarspel, gehouden 22 Februari 1909, is besloten, in gemeenschap met Noord- en Zuid-Scharwoude en Broek op Langen dijk, een steenkolengasfabriek te stichten in eigen beheer en ook de daarmee verband houdende zaken gemeenschappelijk te regelen. Dat aan een betere verlichting behoefte wordt ge voeld kan wel blijken uit een lijst, geteekend door 760 personen, die zich verbinden eigen of gehuurde perceelen te zullen aansluiten. De stichting kan het best en voordeeligst geschieden voor gezamenlijke rekening. Aldus wordt besloten. De voorzitter stelt voor, dat, mocht het bestaande buizennet moeten worden veranderd, de te maken, kos ten door de gemeente zullen worden betaald, omreden het niet aangaat, die menschen opnieuw de onkosten te doen dragen. De Raad kan zich hiermee vereenigen. Ingekomen stukken. Door den betaalmeester is aan den gemeente-ontvan ger afgedragen de somma van f 275. In de maand Januari zijn 40 telegrammen ontvangen. Hierna sluiting. Een jubileum. Den 16den Februari zou de gepensionneerde postbode P. Swart te Dirkshorn wanneer hij in dienst had kunnen blijven zijn 25-jarig jubileum als zoodanig hebben kunnen vieren. Den 15den November 1908 ech ter moest hij den dienst verlaten met pensioen wegens bereikten 65-jarigen leeftijd. Dit belette echter de pos- ten-vereeniging „De Volharding" alhier niet om te doen alsof Swart in Februari toch jubileerde. Den 21en brach ten 4 bestuursleden der vereeniging hem een bezoek en overhandigden hem namens collega's en superieuren eet paar mooie cadeaux: een fraaie lamp en een zilveren bril-garnituur in etui, waarop zilveren plaat met inscrip tie. De voorzitter.van Volharding, de heer C. Schut te Schagen, sprak bij de aanbieding een toepasselijk woord. De 4 bestuursleden brachten verder een genoe- gelijken avond bij den gepensionneerden jubilaris door. Kaascontrolestation Noord-Holland. Maandag vergaderde in „de Witte Engel" te Hoorn het K.C.St. -onder leiding van den heer K. ('z. de Boer. Deze wees er in zijn openingswoord op, dat het K.C.St. in het afgeloopen jaar veel lief en leed. tijden van licht en schaduw heeft doorleefd. Als lichtpunt noemde hij ook de blijkbaar onverflauwde belangstellint van de Regeering, ook nu weer blijkende, nl. door de aanwezigheid der heeren Dr. A. J. Swaving, inspecteur in algemeenen dienst van den Landbouw, Dr. H. E. Th. van Sillevoldt, directeur van het rijkszuivelstation te Leiden en G. J. Bieleman, boterinspecieur te Utrecht. Als zoodanig beschouwt hij ook het steeds aangroeien de aantal van hen, die zich bij het station aansluiten. Dat geeft moed en doet vertrouwen op een steeds toe- nemenden bloei der vereeniging. Het huishoudelijk reglement wordt overeenkomstig het concept vastgesteld. Aan het jaarverslag, door den secretaris, den heer Dr. L. T. C. Sch'eij, uitgebracht, ontleenen we het volgende: Op 1 Januari 1908 telde de vereeniging 29 veehouders zuivelbereiders en 4 kaasfabrieken als leden en op 1 Januari 1909 waren er 26 veehouders, zuivelbereiders en 15 kaasfabrieken. Deze 15 fabrieken produceeren in een jaar 1.208.640 K.G. kaas. De productie van de 26 veehouders, zuivelbereiders, bedraagt 133.900 K.G. kaas, zoodat in 1909 1.342.400 K.G. kaas staat tegen 437.523 K.G. in het afgeloopen jaar, dus ruim drie maal zooveel. Op de drie groote kaasmarkten, Alkmaar, Purmerend en Hoorn werd in 1907 13.034.360 K.G. kaas aangevoerd, zoodat dus ruim 10 pet. van die hoeveelheid onder controle staat. De toetreding van zooveel fabrieken met een aan zienlijke productie is een zeer verblijdend verschijnsel. Een woord van lof aan het bestuur van den bond van üuivelfabrieken. Het succes is een duidelijk bewijs dat een steeds grooter aantal producenten niet van mee ning zijn, dat hun belangen voor de toekomst voldoen de zijn beveiligd, maar dat ze overtuigd zijn, dat de producenten van de goede Edammer kaas door het minderwaardige namaak product schade moeten lijden en daarom zijn ze ondanks beperking van vrijheid in hun bedrijf en ondanks de kosten, vrijwillig tot de ver eeniging toegetreden. Het bestuur onderging geen veranderingen. De rekening over 1908 sl*it met een batig saldo van f 445. Van het Rijk werd f 1500 en van de provincie

Schager Courant | 1909 | | pagina 1