Plaatselijk Nieuws. Marktberichten. Gemengd Nieuws. V f 1000 subsidie ontvangen. Deze laatste heeft reeds belang van den handel dan van de N.-H. zuivehndus- weer f 1000 voor 1909 toegestaan. De Hollandsche trle. Zijn rede vat hij samen tot de volgende mo ie. Maatschappij van Landbouw hielp wederom met een „De algemeene vergadering van de er. het renteloos voorschot ter voorziening in de behoefte aan Noordholland, gehouden op Maandag 22 r ebr. 1909 te Verbrand. Gisteren heeft op den Geuzen weg te Hilversum een treurig ongeluk plaats gehad. Het driejarig dochtei j van den sigarenmaker \V. F. Licht, ln gezelsc ap haar twee kleine broertjes door de ouders alleen in Ilcttli twee niciuo - den Jiuis gelaten, kwam met haar kleertjes te dicht bij de kasgeld. Dit bedraagt thans nog f 1000. Hoorn, Den Directeur, den heer C. J. van Overzee, wordt Kennis genomen hebbende van de verklaiing van aen \racheT 'inet het gevolg, dat deze in brand hulde gebracht voor de vele moeite, die hij zich ge- Minister van Handel, Landbouw en Nijver u sreraakten De arme kleine vloog naar het raam, waar troostte voor de Londensche tentoonstelling. rijksmerk dan voor volmelksche kaas zal worden toe- geraakten. haar „pmerkte. Deze Het bezoek van het gezelschap Duitsche, Belgische gekend, beteekenende niet alleen con 10 raam in en wikkelde de kleine dadelijk in en Fransche scheikundigen aan het K.C.S. heeft de staatsinmenging, xt mlijii1iiWvllAll|il over1aa. waardoor de vlammen doofden. De te overtuiging geschonken, dat onder de producenten v vette kaas een ernstig streven bestaat, aan de afne mers garantie te geven omtrent het vetgehalte van garantie-merk, voor het gewaarborgd „QO„ „„orWri het product. van 40 pet, in de droge stof en daarnevens geen andei overleed irarantie-merk. voor het gewaarborgd minimum gehalte Ziekenverpleging overbrengen, waai In het verslag wordt verder gezegd, dat de K.C. een controlemerk loe te laten. critieken tijd doorleeft. Wil men slagen, dan moet het een K.C. worden onder Rijks toezicht met een door het Rijk gesanctionneerd garantiemerk. Die steun kan op den duur niet gemist worden. En toch is er groot ge vaar, dat de N.-H. Edammerkaasindustrie met een pro ductie van ongeveer 15 millioen K.G., welke thans bijna uitsluitend uit z.g. dagkaas bestaat, voor haar product geen Rijksmerk zal kunnen krijgen, omdat het geen kaas is uit geheel volle melk. En toch mag dit product niet gelijk gesteld worden met het zooveel minderwaar dige goed, dat ook als Edammerkaas de wereld ingaat. Daardoor zou ons streven mislukt zijn. 01' wordt het mogelijk geacht, vraagt het verslag, dat deze industrie, die door den invloed der omstandigheden dikwijls bui ten de macht van de producenten zelf, den huidigen vorn heeft gekregen, zich weer verheft tot een vollemelk- sche kaasindustrie, omdat aan deze alleen het voor recht van een Rijksmerk beschoren is? Het bestuur heeft zich ernstig met deze zaak bezig gehouden en in een uitvoerig schrijven aan den Dir.-Gen. van den Landb. den toestand in N.-H. blootgelegd, als zijn mee ning te kennen gevende, dat voor N.-H. naast een merk voor volvette Ed., een garantiemerk van kaas met minstens 40 pet. vet in de droge stof noodzakelijk is. Het verslag eindigt met de hoop, dat men er in zal slagen, deze brandende kwestie tot een goed einde te brengen, daarbij een beroep doende op de medewerking der leden. 't Verslag wordt goedgekeurd. Een zeer uitvoerige discussie ontspint zich over dit punt. Dr. Van der Zande wijst er op dat er beslissing van regeeringswege niet is gevallen. Komt die, laten we dan oppassen. Langs geleidelijken weg moet deze kwes tie tot een oplossing komen. Laten we beginnen twee merken in te voeren, en laat het oordeel over aan den handel, aan de consumenten. De ontwikkeling van onze zaak zal leeren wat het beste is. Nemen we geen merk voor volvette kaas, dan zal men zien gebeuren (de heer Bark van Middelie steunt dit uit de prak tijk) dat volvette Noordh. kaas voorzien zal worden van het Zuidh. stempel. Het resultaat der vele besprekingen is, dat men, indien de regeering komt met een merk voor volvette Edammerkaas, pogingen zal aanwenden om ook een regeeringsmerk te krijgen voor onze dagkaas. Omtrent het invoeren van 2 merken voor de leden van het K.C.S. zal het bestuur in nadere besprekingen Bij de rondvraag spreekt Dr. Swaving zijn belang stelling uit voor de gehouden discussies. Kolborn. Ds. Engelkes heeft bedankt voor het beroep naar Oudeschild op Texel. Dames-gymnastiek. Lvcurgus besloot in hare jaarvergadering pogingen aan te wenden om eene damesafdeeling op te richten. Dit plan schijnt nu tot uitvoering te zullen komen. Na een opwekkend woord, op de uitvoering van Zaterdag jl. tot de dames gesproken, hebben zich reeds 12 dames ■als lid aangegeven. Ook voor eene meisjesklasse zullen pogingen in het werk worden gesteld. Sociëteit de Vereeniging. De sociëteit „de Vereeniging", gevestigd bij den hr. W. Roggeveen, hield Zaterdag hare jaarvergadering. Volgens het jaarverslag telt de sociëteit 31 leden. De rekening sloot in ontvangst en uitgaaf tot een bedrag van f 62.50. Als bestuursleden werden herkozen de hee- Het is ook voor de regeering van belang, dat er ren G Muijs, \V. Roggeveen en G. Beers. De gezellige licht in deze kwestie worde ontstoken. Hij hoopt, dat wanneer zij een beslissing neemt, deze zal zijn in het belang van de N.-H. zuivelindustrie. Hierna werd de vergadering gesloten. Kolhorn. De Vrijzinnige Kiesvereeniging „Kolhorn" is in de vergadering van 20 Februari, bijgewoond door 13 leden, Vervolgens kwam aan de orde het jaarverslag van ontbonden. De voormalige leden zullen later worden bijeengeroepen, om een bestemming te geven aan het nog in kas zijnde saldo. Onmiddellijk na deze ontbinding werd weder eene nieuwe Kiesvereeniging opgericht met 12 leden. Het Bestuur van deze vereeniging is aldus samengesteld de heeren K. Breebaart Dz., Voorzitter, A. D. Waiboer, 2e Voorzitter, P. Aü, Secretaris, J. Kalf, Penningmeester en bestuursleden de heeren P. Ploeger, Jb. Bood en Jb. Kistemaker Jz. Als candidaat voor lid van den Gemeenteraad werd alsnu gesteld de heer J. Kistemaker Jz. Een brutale dievegge. Vrijdagavond zijn verschillende winkeliers te Dordrecht de dupe geworden van een sluwe dievegge. In den schoenwinkel „Het Glazen Muiltje" van den hoer F. v. d. T., aan de Voorstraat, vervoegde zich een chique gekleede dame, die kinderlaarsjes te zien vroeg. De winkelier had die niet aanwezig, maar vroog ze te mogen brengen, waarop de dame een adres opgaf. Toen hij zich te 7 uur daarheen begaf met het gevraagde, den Directeur, den heer C. J. van Overzee, waaraan we het volgende ontleenen. Het aantal monsters in 1908 •onderzocht bedroeg voor volvette kaas 17, voor dagkaas 500, voor anderdaag- sche kaas 35, voor extra monsters 76. Slechts 1 monster wees beneden 40 pet. vet in de droge stof aan, 67 monsters van 4344 pet., 95 mon sters van 4445 pet., 83 van 4546 pet., 68 van 4647 pet., 57 van 47—48 pet., 30 van 48—49 pet., 17 van 4950 pet., 9 van 5051 pet., en 3 van 5152 pet. Op verzoek van Dr. Swaving werd een rapport uit gebracht over de oorzaken van het wisselend vetgehalte van Edammer dagkaas. De volgende feiten werden aan de hand der verkregen analyses vastgesteld: le. het gehalte van dagkaas, bereid op eenzelfde boerderij vertoont groote schommelingen, bijv. 41 tot 48 pet., 2e. deze schommelingen zijn echter regelmatig te noemen in bepaalde maanden of tijdvakken van het jaar, 3e. als oorzaken van die schommelingen zijn te noe men: a. de wijze van uitroomen, b. de toestand, waarin de melk verkeert, voor ze te roomen gezet wordt, c. het weer, lactatieperiode der koeien, veel of wei nig gras, e. a. d. de samenstelling der melk, e. de methode van kaasbereiding (al of niet krui melen), f. de samenstelling der melk van elk dier van een veestapel afzonderlijk. De verkoop der gemerkte kaas leverde geen moei lijkheden op, wanneer de kwaliteit van het product goed was. Het aantal kaashandelaren, dat zich voor gemerkte kaas interesseert, begint steeds grooter te worden. Door de Regeering is, met het oog op een eventueel in te voeren Rijksmerk een technische commissie be noemd, welke belast is met het vinden van een ge schikte merkmethode en een deugdelijk stempel voor Goudsche en Edammer kaas, waarin zitting hebben de heeren Dr. Swaving, Bieleman en Sillevoldt voor de regeering; 3 kaashandelaren voor de Vereeniging van Kaashandelaren, 2 practische kaasmakers en de beide directeuren der K.C.Stations. Door deze commissie is als merkmethode vastge steld de N.-H. methode, nl. het tatoeëeren. Een merk- stempel voor Goudsche kaas is reeds gevonden, voor de Edammer nog niet, hoewel men hoopt spoedig tot een goede oplossing te komen. Wat voor goed soms als Edammerkaas wordt ver kocht, blijkt uit het volgende: Bij een winkelier te Hoorn is gekocht een kaas in Edammer model. Ze woog 3,5 pond en kostte 35 cent. Bij onderzoek bleek ze te bevatten 49.1 pet. water en 0.3 pet. vet, gelijkstaande aan 0.6 pet. vet in de droge stof! Aan het einde van het verslag wordt nog mededee- ling gedaan van een proefneming, waaruit bleek, dat niet steeds de wijze van uitroomen of de bereidings wijze den grootsten invloed heeft op het gehalte dei- kaas, maar dat men ook rekening moet houden met de samenstelling van zijn veestapel Ook dit verslag wordt onder dankzegging goedge keurd. Do rekening over 1908 wordt goedgekeurd ten be- bijeenkomst werd bepaald op Zaterdag a.s. Een Excursie. De leerlingen der 2de klasse van de Landbouwwin- terschool alhier maakten Zaterdag onder leiding van den heer G. Muijs eene excursie naar den Anna Pau- lownapolder, voornamelijk voor de exterieur van het paard. Bezocht werden de boerderijen van de heeren J. Waiboer, J. Kaan, P. Kaan en P. D. Rezelman. Vrijzinnig Democratische Kiesvereeniging. Zaterdag jl. werd door de Vrijzinnig Democratische Kiesvereeniging alhier hare vergadering van 6 Febru ari voortgezet. Van het convocatiebiljet vielen nog te behandelen: het verslag van den afgevaardigde naar de algemeene vergadering te Utrecht en bespreking can didaten voor de Juni-verkiezingen. De heer C. Nobel gaf als afgevaardigde een overzicht van de bijeenkomst te Utrecht. Hij zette het programma voor de a.s. ver kiezingen, zooals dat daar is vastgesteld, uiteen. Met voldoening hoorde de vergadering mede aan, dat er tusschen den Vrijzinnig-Democratlschen Bond, en de Nederlandsche Werkliedenvereeniging voor de a.s. ver kiezingen zekere afspraken zijn gemaakt. Bij de ope ning der bespreking van het tweede punt, werd voor lezing gedaan van een paar ingekomen brieven, die met de candidaatstelling in verband stonden. Het eer ste was een schrijven van den voorzitter van den Bond van afdeelingen voor Staatspensioen in het district Alk- bleek men aan het opgegeven adres van niets te weten, i maar. Daarin werd de kiesvereeniging verzocht zoo Later deelde hy aan een politieagent zyn vermoeden mogelijk een candidaat te stellen die voor staatspen- mede dat die vrouw een oplichtster was. Gewillig ging sioen, zonder premiebetaling was. De Bond zeide dan zij mee, maar op de straat liet zy op het oogenblik dat wederzijds de kiesvereeniging zijne financieele en een rijtuig voorbijging, een dameslaarsje vallen j moreele medewerking toe. Het tweede schrijven be- Toch werd dit door den agent gehoord, die het laarsje vatte eene uitnoodiging van Vooruitgang te Alkmaar, opraapte en verder goed oplette. Overbodig was dat niet om op Zondag 21 Februari op eene vergadering te Alk- want op de Spuibrug trachtte de damro zich ontdoen maar over de verkiezingscampagne van gedachten te van een grooten zak, dien zij onder haar cape op het wisselen. achterlijf droeg, maar ook dat werd haar belet. j Over het verzoek in 't eerste schrijven, was men 't Aan het politiebureau gekomen bleek die zak te be- in zooverre algemeen eens, dat een candidaat, die voor vatten nog een dameslaarsje, 5 knotten sajet, een lap Staatspensionneering was, gewenscht was, mits hij ove- z\jde, een stuk galon en een stuk kant. rigens met het Vrijzinnig-Democratisch program instem- A1 spoedig viel zy door de mand en bekende de laars- de. De uitnoodiging van Vooruitgang werd aangeno- jes te hebben weggenomen bij den winkelier, waar zij men, en als afgevaardigden naar die vergadering wer- vier paar schoenen had gekocht met verzoek die tegen den de heeren P. Raat en Jb. de Vries gekozen, betaling te laten bezorgen. De zijde en kant had zij Deze heeren kregen in opdracht, als candidaat voor gestolen bij een winkelier, waar zij verschillende artike- de groslijst den heer F. Netscher, wethouder van Vel len had gekocht voor een bedrag van f27, eveneens met sen voor te stellen. verzoek die met de quitantie aan een opgegeven adres Nog was ingekomen een schrijven van den heer H. te doen bezorgen. De herkomst der knotten sajet is nog Feisser, waarin hij voor zijne verkiezing als bestuurs- niet bekend. By een andoren schoenenwinkelier had lid bedankte. Wegens afwezigheid van den voorzitter zij eveneons dameslaarsjes te zien gevraagd, maar aan- werd de vergadering, die door 16 personen werd bijge- gezien die niet naar haren zin voorhanden waren, zou woond, geleid door den heer C. Nobel. zy Maandag: terugkomen. Daar heeft zy echter geon kans gehad iets mede te nemen. Nadat de gestolen goederen in beslag waren genomen, is van een en ander proces-verbaal opgemaakt. („D. C.«) Vergiftigd Te Zaandam is aan boord van de kolenschuit „Vrouwe Elisabeth" van Amsterdam, liggende aan het einde van de Gedempte Gracht, een der kinderen, een jongetje van bijna 8 jaar, dood in zyn bed gevonden, terwyl de twee zusjes, die met hun broertje in het vooronder hadden geslapen, erg onpasselijk waren en hevig braakten. Aangezien de kinderen poffertjes hadden gegeten, wordt vermoed, dat in hot meel of de bakolie verkeerde bestanddeelen waren. Een onderzoek wordt ingesteld^ Raadsvoorstellen Alkmaar. B. en W. hebben den Gemeenteraad voorgesteld hen to willen machtigen tot het doen verbouwen en uit breiden met vier lokalen van de Meisjesschool voor M. M. L. 0. aan de Oudegracht, waarvan de kosten zyn begroot op f18020, buiten die van eerste aanschaffing drage van f 3512.59 met een saldo van f 445.36, terwijl van schoolmeubelen, die geraamd zijn op f1285. de begrooting over 1909 wordt vastgesteld tot een be- Deze uitbreiding is noodig geworden wegens toename drag van f 4970.36, hieronder begrepen de reeds ont-1 van leerlingen, 'een gevolg van de voor eenige jaren vangen Provinciale subsidie van f 1000 en de Rijkssub- ingevoerde reorganisatie, waarbij het schoolgeld voor de sidie van f 2000, die men nog hoopt te ontvangen. laagste 7 klassen van f48 per jaar werd teruggebracht De heer J. Koster Pz. te Berkhout wordt met alg. op f24 per leerling en per jaar. Aan de school wordt stemmen als bestuurslid herkozen, terwijl tot leden der onderwys gegeven in de vakken a q en h van art. 2 financieele commissie worden benoemd de heeren A. der wet op het L. O. Met Jz. te Egmondermeer en de fabrieken Eureka te i Voorts is door B. en W. aan den Raad in overweging Een begin van brand Het scheelde de vorige week weinig of er was brand geweest in de stalhouderij van onzen plaatsgenoot, den heer G. B. Door een ongelukkig toeval geraakte een kaars in aanraking met een rijtuigkap en begon deze vlam te vatten. De spoedig aanwezigen wisten echter door doeltreffende middelen den brand te stui ten en zoodoende een grooter onheil te voorkomen. Afscheidsdienst. Nader vernemen wij, dat de afscheidsdienst van den heer J. L. van Grasstek, 28 Februari a.s., des avonds niet om half 7, maar om half 6 zal aanvangen. Binnenwijzend en Wilhelmina te Berkhout. Thans kwam aan de orde de bespreking van de wenschelijkheid om naast de rubriek dagkaas met min stens 40 pet. vet in de droge stof onder het gewone merk, onder een afzonderlijk merk een nieuwe rubriek in te stellen: Kaas, welke uit volle melk is bereid en die tevens minstens 45 pet. vet in de droge stof bevat. De heer Dr. Scheij leidt dit punt in en betoogt de wenschelijkheid dat naast de rubriek dagkaas met min stens 40 pet., een rubriek met een eigen merk worde ingesteld voor volvette Edammer. De kans toch voor opbloei van de vroegere volvette Edammerkaasindustrie mag men niet geheel wegnemen. Thans zijn er weinig kaasbereiders, die hun volvet product gaarne onder controle zouden stellen en met het garantiemerk voor zien. Een door het Rijk gesanctionneerd volvetmerk zou er toe kunnen bijdragen, dat meerderen die rich ting in de toekomst ingingen. Het gemiddeld gehalte van onze kaas blijkt te zijn 45.3 pet. vet. Het blijkt dus volstrekt niet, dat er op gewerkt wordt, om juist op de 40 pet. te komen, zooals de heer De Jong in de le Kamer het vermoe den uitsprak. En het merk van die Edammer dagkaas moet ook van Rijkswege gesanctionneerd worden, wan neer de tegenwoordige Edammerkaasindustrie geholpen zal worden. Wij wenschen een 2e klasse-merk voor onze dagkaas, geen volvet merk voor kaas. die niet volvet is. Het komt hem gewenscht voor, dat de algemeene vergadering zich vereenigt. met het adres door het Be- Stuur aan den Dir.-Gen. gezonden en waarin gevraagd Wordt: le. om een merk voor onze dagkaas van min stens 40 pet. vet en 2e. om een afzonderlijk merk voor volvette Edammerkaas. Verder dat de algem. vergadering het bestuur uit- iiioodigt de instelling van een rubriek volvette kaas met minstens 45 pet. vet, voor te bereiden en zijn voor stellen aan een volgende algemeene vergadering ter goedkeuring voor te dragen. ,h?er vap Wieringerwaard zet uitvoerig ult- geeii hulp is verwa'rtUemllHyVherlnnert daarbiJ^^n do Jo°ngaen BeHPr°ken d0Or <le" minister en den heer De laatste, zegt hij, heeft meer gesproken in het Hoorn, 20 Februari 1909. 2 stuks Paarden 31 Koeien 155 Schapen 69 Kalveren 93 Biggen Kipeieren 900 kop Boter Hoorn, 20 Februari 1909. Tarwe n Rogge Gerst Haver Groene erwten Grauwe Vale Br. Boonen Karweizaad Mosterdzaad Alkmaar, 22 Febr. 1909. 6 Koeien en ossen f160. f a p.st. 90,- a 240,- 16.- a 24.— 7.- a 14.- 6.- a 11.- 3.25 a 3.50 p. 100 0.80 a 0.85 p.kop per H.L. f 6.50 a 9. n a n 5.50 a 3 90 a 4.25 10.- a 13.- 13.50 a 15.- 12.- a 15.- 12.- a 13.50 22.- a 25.- 22.75 a -.- a 250.—, 25 vette kalveren f 50.— a 135.—, per Ned. P. f 1.00 a 1.15, 121 nuch tere idem f 8.— a 20.—, 11 magere schapen f 16.— a 20.—, vette id. f a 238 vette varkens gegeven opnieuw aan H. M. de Koningin ontheffing te vragen van de verplichting tot oprichting eener burger dagschool en Haar te verzoeken te willen goedvinden, dat aan de burgeravondschool en de daaraan verbonden avondschool voor handwerkslieden, zullen worden onder wezen de vakken a, h en k (het vakhandteekenen en het ljjn- en vakteekenen onder het vak k begropen)van art. 13 der Wet op het M. 0. Zijdewind. Maandagmiddag j.1. had de knecht van bakker Richter alhier het ongeluk, dat de bakkerswagen met ket in de o.43 a 0.48 per" pT, 26 magere idem f 16.— a f 20.— sloot langs den weg terechtkwam. De lemoen en het voorgedeelte van den nog nieuwen j Amsterdam, 22 Februari 1909. bakwagen werden erg beschadigd. Ket en knechtkwa- QCJer Je®markt waren aanvoer en pryzen als volgt: men met den schrik en de nattigheid vry. De bakkers-fj? Va la*!' n ro i on in, waren leden belangrijke waterschade. Tua'- f0.66 a 0.60, 130 Melk- en Kalfkoeien f 130 a 275.— per stuu, 126 nuchtere Kalveren f 8.— ,r D aanslag. a f 13.-, 7 Schapen f 20.- a 25.-, 454 vette Varkens Te Bargermeer, gemeente Emmen, heeft een ernstige I Hollandsche le qual. 45 a 47 et, idem 2e on 3e qual. aanranding plaats gehad. De weduwe Koetsier, die met 4.3 a 44 ct., Overzeescho en Geldersche le qual. 42 a brood ventte, is daar mot een gapende wonde in het 43 ct idem 2e en 3e qual. 42 a 43 ct. per K G. voorhoofd gevonden, zoodat baar toestand hopeloos is. 1 Do dader is de 20-jarige F. W. Melchert uit Borger- -- Compascuum, die reeds bekend heeft en naar de gevan genis te Assen is overgobracht Hy is een berucht individu, die reeds 3V2 jaar in een opvoedingsgesticht on byna 2 jaar in do gevangenis doorbracht. Een grap Onlangs kregen de familieverwanten op oen Zeeuwsch dorp van hun zwager in Holland het bericht, dat hunne zuster overleden was. Toen twee broeders, na een rouwpak te hebben aangetrokken, aan het „sterfhuis" waren gearriveerd, was de eerste die zy in de huiska mer aantroffende gewaande doode- Men begrypt hunne blyde ontroering en tevens hunne verontwaardi ging tegen den afwezigen man hunner zustor! Treurig. Ds. H. Post, sinds 1894 Nederduitsch hervormd pre dikant te Deinum, ging Zaterdagavond omstreoks zeven uur met zyn echtgenoote uit en keerde des avonds niet ar bt terug. Toon Zondagochtend een postbe- Dat was gauw mis. Morse, de veroordeelde New-Yorksche bankier, wien zonderlingerwijs was toegestaan zich overdag buiten de gevangenis te begeven om zijn zaken te behartigen, ziet zich dat voorrecht ontnomen. De man was gezien, met zijn vrouw in een automobiel gezeten. Dat was nu, zeide de rechter die de vergunning had gegeven, volstrekt niet de bedoeling geweest. En Morse moet nu weer, als andere gevangenen, binnen de muren der Tombs-gevangenis blijven. Kameelen- en konijnenvleesch. De hooge vleeschprijzen in Duitschland leiden tot verschillende pogingen om op andere dan de tegenwoor dige wijze 111 de vraag naar vleesch te voorzien. o heeR te Neurenberg een restaurateur de proef ambte den hoed van mevr0u wzaér° 1 ig s on "on""hntiis" nn gewaagd met den invoer van kameelenvleesch uit Al- do Harlingoryaart, is men gaan dreggen en na weinig gi-el'8 en ,Tunis' Ue kosten bleken echter vrlJ ho°S te tyds, omstreeks elf Uur, zyn beiden hrvenloos oncehaald en dlt' gepaard 'mn bezwaren der consumenten tegen den smaak, deed de proef mislikken. Daarentegen gelukte een andere proef aldaar geno- men uitstekend, namelijk de bereiding an worst uit konijnenvleesch, waarbij aan het konijnenvleesch eenig varkensvleesch wordt toegevoegd. Deze worst vindt gre. tig koopers. Een merkwaardig verschijnsel. Opmerkelijk is het, dat er in Japan zooveel zelfmoor- i den voorkomen onder de studeerende: jongelingschap. Er worden op de Japansche hoogescholen geen col- leges gehouden, maar men heeft er het gewone klas- sen-onderrlcht, overgangs-examens, enz. De geestelijke I druk die daardoor op de studenten wordt uitgeoefend, wordt te meer gevoeld, waar de meeste bezoekers der hoogescholen den leeftijd hebben van 25 tot 30 jaar. Hoezeer gewoonlijk in nagelaten papieren door de zelfmoordenaars wanhoop wordt aangevoerd als reden van hunne daad, mag aangenomen worden, dat de wer kelijke reden moet worden gezocht in overspanning tengevolge van het stelsel aan die inrichtingen van onderwijs, waar dagelijks zes uur lang den ongelukki- gen, met een uur rust in den middag, een berg van kennis wordt ingepompt. De wijze, waarop de lieden een einde aan hun leven maken, verleent aan hunne daad iets romantisch. De meesten begeven zich naar een bekenden vulkaan of waterval en springen dan in den krater of laten zich door het water in den afgrond storten. De vulkaan Asamayama en de Kegon-waterval bij Nikko hebben daardoor een treurige vermaardheid ver kregen;. de laatste zelfs zoozeer, dat de politie zich genoodzaakt zag maatregelen te treffen, om verdere studenten-zelfmoorden te voorkomen. Kanker in Engeland. De laatste opgave van de carcinoom-sterfte in Enge land en Wales in het verslag van den Registrar Gene ral over 1907 maakt een werkelijke toename der car- cinoomgevallen waarschijnlijk. Het aantal sterfgevallen aan kanker per millioen inwoners boven den leeftijd van 35 jaren stijgt zoo regelmatig, dat men niet kan aannemen, dat dit geheel zou zijn te verklaren door grootere nauwkeurigheid in de diagnostiek. Deze gaat toch niet ieder jaar vooruit (en die vooruitgang blijft toch ook niet zonder invloed op het aantal genezingen). Het bedoelde verhoudingscijfer bedraagt 1834 in de jaren 18811890, 2645 in de jaren 1902—1906 en 2734 in 1907. In dezelfde tijdvakken had men resp. 60, 77 en 79 carcinoomsterfgevallen bij mannen tegen 100 bij vrouwen. Na aftrek van carcinoma der mamae en der geslachtsorganen bedroeg in 1907 de sterfte bij mannen 730 en bij vrouwen 594 per millioen. Bij mannen was onder de honderd sterfgevallen aan kanker bij 22 pet. de maag, bij 13 pet. de lever en galblaas, bij 10 pet. het rectum en bij 8 pet. een der andere ingewanden de zetel van de ziekte. Verwoestingen aan de Riviera. Uit Nice wordt bericht, dat zware sneeuwstormen geweldige verwoestingen hebben aangericht in de om geving. Duizenden olijfboomen, eiken en heesters zijn ontworteld; van anderen, waarvan de stam overeind j bleef, bezweken de takken, onder het gewicht van de sneeuw. De schade wordt op millioenen geschat; tal- rijke landbouwers zijn geruineerd, daar van olijven- I oogst in de eerste jaren geen sprake zal zijn. Op verschillende punten zijn soldaten aan het werk gezet om de wegen begaanbaar te maken. Een meevaller. Een onlangs overleden millionnair Samuel H. Roe buck te New-York heeft zijn fortuin van 6 millioen gulden aan een arme bakkersvrouw in Nortkampton vermaakt, die een natuurlijke dochter van hem is. Hij heeft haar en hare moeder een halve eeuw geleden in behoeftige omstandigheden in Engeland achtergela ten, maar liet haar zeven jaren geleden opsporen en keerde haar sedert dien tijd 1 in de week uit. De millionair is in de Vereenigde Staten vier keer getrouwd geweest en zijne familie zal moeite doen, om het legaat nietig verklaard te krijgen. De bakkersvrouw, eene juffrouw Bird, is 63 jaar. Zij is van plan, zoodra zij het geld heeft, een mooi huis te koopen en een hittewagen en een dienstbode te houden. Onder de armen in hare buurt heeft zij altijd, naar de mate van hare middelen, veel goed gedaan. Een opzienbarend geval. Bij de militaire rechtbanken te Praag is op het oogenblik een zeer opzienbarende zaak in onderzoek. Drie weken geleden ontdekte de politie te Schlan, dat in een particuliere woning aldaar 's avonds telkens ge heimzinnige bijeenkomsten werden gehouden van onder officieren, die met den trein uit Praag kwamen. Op een avond nu werd het huis omsingeld, gendarmen onder bevel van een officier drongen binnen, nadat zij een deur stukgetrapt hadden, en vonden 30 onder officieren bijeen. Deze waren door den onverwachten overval zoo verbijsterd, dat zij zelfs geen moeite deden om de papieren, die op tafel lagen, te verbergen. Deze stukken werden dus in beslag genomen, en het bleek dat de onderofficieren betrokken waren bij de anti militaristische beweging der Tsjechisch-nationale socia listen. Zij werden ontwapend en nog denzelfden avond te Praag aan de militaire rechtbank overgeleverd. Typhus. Te Madrid treedt de typhus epidemisch op en heeft o. a. tal van slachtoffers gemaakt onder de verpleeg den der verschillende afdeelingen van het provinciale ziekenhuis, waar de toestanden nog al wat te wenschen schijnen te laten. De overheid achtte het daarom beter de typhus-patiënten over te brengen naar andere zie- kenhuizen, die beter ingericht zijn, maar deze maat regel veroorzaakte een paniek onder de verpleegden in die hospitalen, die, bevreesd voor besmetting, voor een groot deel overijld de vlucht namen. In het hospi taal San Juan de Dios kwam het zelfs tot een formeel oproer. De daar verpleegde vrouwen gingen, toen haar heftig protest tegen opneming der typhuspatiënten niet baatte, over tot een aanval op de ziekentranspor ten en wierpen met steenen naar de brancards. De zie kenverpleegsters konden tegen de woedende; vrouwen niet op en zochten dus een goed heenkomen. De geneesheeren en andere ambtenarentrachtten toen de vrouwen tot bedaren te brengen, hunne pogin gen echter bleven eveneens vruchteloos. Twee dagen lang duurde dit spektakel; een kleine politie-afdeeling. die naar het hospitaal was gezonden om een einde aan het oproer te maken, moest onverrichter zake terug keeren, maar toen trad een sterke politiemacht op. die de grootste oproerkraaisters in hechtenis nam en de andere vrouwen, die zich onwillig betoonden, uit het ziekenhuis wegzond. Daarmede was de orde hersteld. De sportkoning. PAU, 20 Febr. Koning Alfons woonde de oefeningen van Wright bij, waarna hij zelf in het luchtschip plaats nam aan de zijde van den schipper, door wien hij zich het mechanisme liet verklaren. De zorg van een landsvader. De Breslauer Morgen-Zeitung vertelt: Hertog Ernst II van Saksen-Altenburg, die in Febru ari van het vorige jaar zijn troontje heeft bestegen, benoemde spoedig daarop een commissie, die de ouder- wetsche dracht van de knappe Altenburgsche vrouwe» in overeenstemming had te brengen met de eischen van de strenge nieuw-Duitsche moraal. De Altenburgsche vrouwen dragen namelijk sedert eeuwen korte rokjes, laten haar meer of minder welgevormde kuiten in witte kousen zien, en 't gebeurt ook wel eens, dat een wind vlaag nog iets meer van de bekoorlijkheid der Alten burgsche vrouwen en meisjes onthult. De hertogelijke „zedencommissie" heeft nu een even geniale als eenvoudige oplossing gevonden, om de oude dracht onaangetast te laten en toch te voldoen aan de strenge eischen der zedenbehoeders. De Altenburgsche meisjes en vrouwen, die aan de nationale dracht trouw willen blijven, zullen voortaan ln den zoom van haar rok een flinke strook gummi hebben te naaien, waar door het opwaaien van de rokken zal worden voor komen. 1 u°f ,mZe rokkeil-oekase bij een landswet of enkel werxï"ing ingev°erd zal worden, is nog niet ,1e™ mcn vert®R, zijn op een Zondag in rnehr- fS meisJes in de Altenburgsche „reform- dracht aan den hertog voorgesteld. k

Schager Courant | 1909 | | pagina 2