Griïil LanA- en Têöohw. Tweede Kamer. Van dit en van dat. „_1° Burgerlijke Stand. Plaatselijk Nieuws. Gemeenteraad van Nieuwe Niedorp. Vergadering gehouden op Woensdag 24 Februari 1909 's avonds 6 uur. Voorzitter de heer J. v. d. Stok, Burgemeester. Allen present Na opening door den voorzitter leest de heer J. Kuilman, secretaris, de notulen, die onveranderd wor den goedgekeurd. Voorzitter brengt ter tafel de oproeping van den Raad van State in zake het geschil met Hoogwoud en maakt melding van het voorstel van B. en W. om niet te voldoen aan deze oproeping, om naar Den Haag te komen. Algemeen goedgevonden door den Raad. Daarna komt in behandeling een verzoek vandenhr. A. C. Bol uit Barsingerhorn om concessie voor het aanleg gen en exploiteeren van eene steenkolengasfabrielc m deze gemeente in overeenstemming met de gemeente Winkel. De nogal lijvige concessie-aanvrage wordt door eene toelichting vergezeld. Er wordt in aangestipt hoe eene gemeente met een aantal bewoners, gelijk de gezamenlijke ingezetenen van N. Niedorp en Winkel, zich wel de weelde eener gasfabriek kan veroorloven. Samenwerking der beide gemeenten is het dus, die hier noodig is. Afstand en ligging leenen zich zeer goed voor gas fabriek stichting, laat de concessionaris in zijne toelich ting uitkomen. De concessie wordt voor den tijd van 30 jaren gevraagd. Voorz. deelt te dezer zake mede, dat op initiatief van het Dag. Bestuur van N. Niedorp eene conferentie is gehouden met het Dag. Bestuur van Winkel en dat besloten is, in overleg met den concessionaris, de aanvrage te regelen op aannemelijke wijze. Voorzitter wil uitlokken, dat hier de raad de zaak in handen van B .en W. stelt en dat die nader van advies zullen dienen. Er zijn in de aanvrage nu bepalingen, die be zwaren opleveren en die naar 's voorzitters meening wijziging dienen te ondergaan. De heer Visser zou eerst de voorwaarden der aan vrage hebben willen wijzigen, voor de zaak in den raad werd gebracht. Voorzitter daarentegen wil ze juist in den Raad bren gen, voor de wijziging geschiedl, met de bedoeling, dat aan B. en W|. de zaak in handen wordt gegeven, om naderhand prae-advies te geven. De lieer Walken zou gaarne totstandkoming zien; het idéé lijkt hem mooi toe, en hij spreekt de hoop uit, dat men zich niet door kleinigheden zal laten weerhouden. i i !«fl) HL® De heer Visser zet uiteen, dat het voorbereidende plannen zouden zijn, als er nu op 't oogenblik plan nen in den Raad kwamen. Hij: zou 't wenschelijk achten, dat de twee betrok ken Dagelijksclie Besturen elk op eigen gelegenheid eerst de voorwaarden bestudeerden en daarna gemeen schappelijk overleg pleegden. - Ook met den concessi onaris kon worden overlegd. En was dan de zaak er geheel rijp voor, welnu, dan zou ze in den Raad kun nen worden- gebracht. Er wordt blijkens dc verdere besprekingingen geen groot verschil geacht, tusschen do meening van Voor zitter en die van den heer Visser. De heer Kuilman gelooft niet, dat we 't volgende jaar gas branden. Voorzitter verklaart, dat zulks ook niet dc bedoeling is. Binden! 2 jaajr is 't plan, gas te leveren. Besproken wordt, waar en hoe men de gasleiding- buizen zal aanleggen, en méér dan één bezwaar wordt geopperd. Ten slotte wordt bij acclamatie aangenomen om de zaak in handen van B. en Wi. te stellen, die later prae-advies zullen uitbrengen. Daar de rondvraag niets oplevert, wordt de verga dering gesloten. Een verborgen schat. Men meldt uit Almelo: Dezer dagen werd alhier een oud huis afgebroken. De afbraak werd publiek verkocht. Een zekere B. al hier werd daardoor eigenaar van eenige zware balken. B. verkocht op zijn beurt een paar dezer balken aan een ingezetene van een naburig dorp. Laatstgenoemde vond bij het doorzagen van een balk een looden kistje, dat in dezen balk verborgen was. Dit kistje moet docu menten uit de 14de eeuw bevatten, die veel waarde bezitten. In weerwil der herhaalde verzoeken van den verkooper, wil de kooper de gewichtige stukken niet afstaan, aangezien hij de balken „met alle lusten en lasten, zoowel heerschende als lijdende", heeft gekocht. Reeds moet advies van een paar rechtskundigen gevraagd zijn. Een proces zal dus wel niet uitblijven. Burgemeester en Raad. Een eigenaardige kwestie heeft zich te Utrecht voor gedaan tusschen den burgemeester, mr. dr. A. F. baron van Lynden en den gemeenteraad. In het Gebouw voor Kunsten en Wetenschappen zou een diner zijn, door den raad den burgemeester aan geboden, welk diner plotseling is afbesteld. Naar de Utr. Ct. mededeelt, heeft de burgemeester, nadat in de laatst gehouden raadszitting de motie-M en dels, tot splitsing van een tweetal stemdistricten, door den raad met groote meerderheid was aangenomen, in zijn kamer een brief geschreven aan den voorzitter der diner-commissie, waarvan de inhoud in hoofdzaak hierop neerkwam dat de burgemeester, gezien de hou ding van den gemeenteraad, welke de motie-M endels aannam, die de burgemeester had bestreden, gelet voorts op de houding van den gemeenteraad tij eene vorige gelegenheid, in een en ander zag een positie nemen van den raad tegen zijn persoonlijk optreden. Diens volgens was het den burgemeester, overigens met eer biediging van de persoonlijke inzichten van ieder raads lid, onmogelijk met den raad in een vriendschappe- lijken maaltijd aan te zitten. Hij trok derhalve zijn aanvankelijk toegezegd aanvaarden der invitatie terug. Verschillende pogingen, aangewend om den burge meester op zijn besluit te doen terugkomen, leden schipbreuk. In een geheime spoedvergadering van den raad werd nu het diner afgelast Hengstenkeuring. Uitsla» der hengslenkeuring gehouden 23 Februari te Haarlem. Goedgekeurd werdenWladimir, van Mvan Wieringen te Haarlemmermeer; Excelsior van deVer- eeniging Spieringweg aldaar; Prins Bismarck van J. D. G. van Gulpen Spaarndam; Dwina en Farfadet van de Ned. Harddraveriji en Rcnvereeniging; Wiil- helmi van J. A. Bakker te Oudesluis; Kasimir van A. Roodenburg te Haarlemmermeer en .1,. Koperdraat te Muiderberg; Caesar van de Ver. IJpolders; Kronus van J. Koperdraat le Muiderberg; Veloce van A. II. Burger te Pannerden. Afgekeurd werden: Ernst van B. Biesheuvel le Haarlemmermeer; Eskimo van de Gebr. v. d. Beek (e Heemslede, Boeren Welvaren van A. H. v. Wiclce- voorl Crommelin te Heemstede; Haveaux van H. C. Reinders Folmer te Amsterdam; Rubico van A. Roo denburg Jbz. te Haarlemmermeer; Welkom van J. Bree- baart hz. en Co. te Winkel; Maurits van J. do Geus te Heerhugowaard, Wraakneming. Ten iweede male heeft men in de gemeente Kolln- merlarnL een slecht stukie uitgehaald. Men heeft inu bij nacht bij den heer Dc Bruin, wethouder, sloep, hek en voordeur met teer besmeerd. Voor een naar dagen deed men hetzelfde bij het Raadslid, den heer Zomer. Beide heeren stemden vóór het voorstel de her bergen en café's des Zondags 's avonJ.iR 7 uur te sluiten, en waarschijnlijk heeft men hier dus met een lage wraakneming te doen. Een der logementhouders wordt er voor aangezien den dader omgekocht te hebben, die bij den heer De Bruin zijne taak volvoerde („si.'") een honderd voet hooge rots, dicht bij Riobamba. Vijf en twintig personen werden gedood en veertig gewond. Succes. 1 Redenaar (in vuur): Een echt patriot, mijne hoor ders, moet leven voor zijn medeburgers, voor zijn va derland; moet altijd bereid zijn voor die beide tester- ven, zelfs at zou 't hem zijn leven kosten! (Daverend applaus). Grapjes met Taft. De nieuw gekozen president van. de Vereenigde Ma- ten van Noord-Amerika is dezer dagen de gast geweest van de Knockerelub te Cincixinati. In Amenka^is het gewoonte, !d'at de eeregast bij; zoo n gelegenheid het mikpunt van allerlei scherts is. Toen Taft de zaal binnentrad, werd hij ontvangen door iemand, die veel op hem gelijkt en zijn best deed om net zoo 1e spreken en dezelfde eigenaardige bewegingen te maken als de nieuwe president. Deze dubbelganger zat aan de tafel tegenover Taft. Van de dischgenooten waren verscheidene verkleed als verte genwoordigers van andere landen. Nadat Taft welkom was gehecten, stond deze op om dank te zeggen; maar toen ging ook de pseudo- Taft staan, die eveneens woorden van dank uitte. Een andere spreker begon lof toe te zwaaien aan den president, waarbij: de pseudo-Taft een borst op zette en zelfgenoegzaam glimlachte. De spreker zei toen evenwel, dat er onder de feestgenooten niet minder dan 84 presidenten waren, namelijk presiden- tep van spoorwegmaatschappijen, kuiken, trusts, beef- steakclubs, brouwerijen en begrafenisvercenigingen. Daarop stonden deze 84 allemaal op en riepen in koor: ,,Ja, er zijn nog andére presidenten, minister Taft!" De borst van den pseudo-Taft begon opeens in te! krimpen. Haast alle landen ter wereld hadden boden ge zonden. Germania zond een groet en een kus. Den kus gaf de gezant evenwel niet aan den pseudo- Taft, maar aan miss Columbia, voorgesteld door een heel knap meisje. Britannia had een Iersche keukenmeid gezonden, die dadelijk lonkjes gaf aan den pseudo-Taft; zij1 wou wel dienst doen in het Witte Huis, maar alleen als men haar toestond pia no te spelen. De Sjah van Perziö had een toove- naar gestuurd. Deze zou Tafi's gedachten lezen, maar moest verklaren, dat Taft geen gedachten had. Er kwam ook een groote broek de zaai binnen wandelen, die een lied ten beste gaf, waarin Tafts audiëntie bij den Tsaar bezongen werd. De nieuwe president had bij die gelegenheid het ongelukje, dat zijn een beetje te nauw© broek scheurde. De pseudo-Taft lachte bij1 al deze grapjes haast even hartelijk en luid als de nieuwe president zelf. Wolven in het Westerwoud. Uit Nieuwied komt het bericht, dat de koude, en wellicht ook de overstroomingen, roofdieren naar de bosschen van het Weslerwoud hebben gedreven, die algemeen voor wolven worden gehouden. Een houtvester uit Altwied zag ze jagen achter het wild; houthak kers uit Harder! hebben ze eveneens gezien, en een molenaar verzekert: dat zijn honden bang werden, zijn paard er-voor schrikte, en dat hij; ze 's nachts hoorde huilen. In de bosschen werden overblijfselen van een dozijn reeën gevonden, die gedood waren; bij sommi gen was de kop van den romp gegeten. Maai- anderen 'beweren, dat het geen wolven kunnen zijn; noch gang, noch uiterlijk, noch gewoonten zijn die van wolven. Het is gebleken, dat de roofdieren op begraafplaatsen bezig geweest zijn en lijken hebben opgegraven. Te gen de wolfsnatuur spreekt het schorre blaffen op de jacht, en het rondloopen op klaarlichten dqg. Ten einde de bevolking gerust te stellen én het wild te beschermen is Zaterdag een groote drijfjacht georganiseerd, waarbij over ruim 1000 H.A. gejaagd werd. Maar van de wolven was geen spoor te vinden, en sedert zijn zij er ook niet meer gezien. Wellicht zijn zij naar andere streken gevlucht. Oorsprong der Spaarbanken. De eerste spaarbank werd opgericht in 1819 door den Hertog Delarochefoucauit. Aanvankelijk vond zijn Werk weinig bijval; vijf jaren na de oprichting waren onder de inleggers nog geen zesde gedeelte, dat tot den werkenden stand behoorde. In 1828 waren er 30 werklieden op de 100 inleggers, in 1830 telde men er 40. Na het overlijden van den oprichter bleek bij het opmaken der balans, dat de werklieden, na storting en terugvragen der gelden, niet meer dan 5.500.000 francs in de bank te Parijs hadden gestort. In de departementen ontwaarde men wel 'n stoot ten goede, maar dat oefende weinig invloed uit. Thans zijn de kapitalen in de spaarbanken neergelegd door werklieden, zoowel in Frankrijk en Holland als over heel de wereld, zelfs niet bij raming te bepalen. Onbestelbare brieven. De vindingrijkheid der suffragettes is verbazingwek kend. Er gaat nu geen dag meer voorbij, of de dames weten door de een of andere min of meer gelukkige streek de aandacht op zich te vestigen. In den laatsten tijd, sedert het parlement bijeenkwam en in de troon rede geen woord over haar eischen is gezegd, toonen de dames grooten ijver om het den ministers en voor namelijk dan wel minister Asquith lastig te maken. Dezer dagen hielden ze tot vermaak van de straat jeugd een optocht in geïmproviseerde gevangenwagens en gevangeniskleedij, een dag later drongen een paar suffragettes tijdens een receptie van den heer McKen- na diens woning binnen, maar het nieuwste op het ge bied der propaganda voor vrouwenkiesrecht is toch wel gisteren vertoond. Men kent de bereidwilligheid van het Engelsche post- hestuur, om pakketten en voorwerpen, van allerlei aard als brieven te verzenden. Die bereidwilligheid heeft den dames het nieuwe denkbeeld aan de hand gedaan. Nu de politie zoo nauwlettend zorg draagt, dat geen suf fragettes den eersten minister als bezoekster kunnen naderen, moest iets anders bedacht worden om met den minister in aanraking te komen. Daarom begaven gisteren zich eenige dames naar het postkantoor om te vragen of er gelegenheid was twee „menschelijke brieven" per expresse bestelling te doen, bezorgen. De postbeambte antwoordde toestemmend, en nu werden twee dames voorzien van adreskaarten: To the Right, Hon. H. H. Asquith, 10 Downingstreet", toevertrouwd aan de zorg van een brievenbesteller, die met zijn „brie ven" naar Downingstreet wandelde. De postbode werd door de politie, die tegenwoordig steeds het huis van den minister bewaakt, tot de deur toegelaten, maar de beide „brieven" moesten op eenigen afstand blijven staan. De bode schelde en deelde mede, toen de deur geopend werd, dat hij twee brieven aan den eersten minister had af te geven. De man werd binnengelaten en de deur gesloten. Hij bleef eenigen tijd binnen, zoodat een der brieven reeds ongeduldig werd en voor uit wilde gaan, hetgeen echter door een politie-agent werd belet. Na verloop van zeven minuten kwam de postbode weer naar buiten en de portier zeide tegen hem: „Deze dames moeten worden teruggezonden." „Maar er is voor ons betaald", riep een der dames. „Welnu," zeide de portier, „dan moet de post u maar ergens anders bezorgen, hier wordt u niet aange nomen, u behoort tot de onbestelbare brieven." En met eenig tegenstribbelen bracht de postbode zijn beide „brieven" naar het postkantoor terug. Of zij daar ook in de hal als onbestelbare brieven zijn opgehangen, meldt de geschiedenis niet. Spoorwegongeluk. Guayaeuil, (Ecuador), 24 Februari. Een over de hoo dhjn naar het noorden vertrokken passagterslrein stortte, ten gevolge van de verlegging van rails van Zitting van Woensdag 24 Februari 1909. De achterstands-ontwerpen, zijn, ten 2en male bij de I weed© Kamer ingediend. Gelijk men weet zijn ze eerst door de Tweede Kamer geaccepteerd, doch door de Eerste Kamer verworpen, of beter gezegd; door den minister teruggenomen om ze op nieuw' in te dienen. Dat is nu geschied; ze zijn in handen gesteld van een commissie van voorbereiding, beslaande uit dc heeren: Tydcman, Smidt, Loeff, v. Veen en Jan- nink. den'heer® DUHMAFl/v 't'wÏst "ff- "-0"0- van oud is. v" 1 WIST, die al eenige jaren De voorsteller spreekt in die motie dc wcn.scheli.jk- heid uit tot we Mei ijk e regeling der rechtspo sitie van Indische officieren. De positie is bij Koninklijk Besluit l f aanleiding geeft tot veel willekeur een .wilkeur die, vooral tegenover den man, die steeds zijn leven vooi het vaderland veil moei hebben, onbillijk werkt. Dc hee ren BOGAERDT en THOMSON vielen den voorstel ler bij De laatste wees daarbij op het voorbeeld van Christoffel, die kapitein werd met voorbijgaan van vele andere verdienstelijke officieren. Daarentegen was de heer v. DEVENTER van oor deel dat, blijkens de toestanden hier te lande, wetje- lijke regeling volstrekt geen waarborg1 is tegen wille- keur en dat met wettelijke regeling de ontevredenheid even groot blijft. Bovendien, als men met de officie ren begint, moet men met alle andere, ambtenaren volgen, wat lang geen gemakkelijke taak is. Morgen voortzetting. LVIII. De voordeelen der Hoenderteelt op de boer derij. Indien er op eene boerderij, hetzij veehouderij of akkerbouwbedrijf, genoeg arbeidskrachten zijn, oefent men er naast de hoofdbedrijven zeer dikwijls eenige bijbedrijven uit zooals varkensmesterij, schapenfokke rij, ganzen- en zwanenhouderij of hoenderteelt. In heel veel bedrijven wordt op de kippenhouderij minachtend neergezien, omdat men de meening is toe gedaan, dat de hoenders eer verlies dan winst opleverei en bovendien veel omschrapen en bevuilen. Het is mijn voornemen in dit artikeltje aan te too nen, dat de kippenhouderij bij verstandige uitoefening I zeer goede financieele uitkomsten oplevert zoowel op I bouwboerderijen als op graslandbedrijven. Beide soor ten boerderijen hebben voor de hoenderteelt hare na- tuurlijke voordeelen. Op de bouwbedrijven beeft men goedkoope granen en ander voeder in den vorm van uitschoonsel of achterste van zaad, alsmede suikertee lten en wat kool voor groenvoer in den winter, en op het weiland kan men de hoenders een groot deel van het jaar vrij laten uitloopen, vooral als men over eenige eenvoudige, verplaatsbare hokken kan beschikken. Past men dit Colony-liouse-systeem toe, dan zoeken de hoen ders zelf een groot deel van hun kost en zijn dus goedkoop te houden. Ook zullen zij tal van schade lijke dieren als groetwormen, slakken, grasrupsen, ko perwormen enz. verdelgen. Het is van algemeene bekendheid, dat de prijzen van de granen in de laatste vijf en twintig jaren sterk gedaald zijn, terwijl de prijzen der eieren en slacht- gevogelte zijn gestegen, omdat de vraag naar deze ar tikelen overal, doch het meest in Engeland en Duitsch- land, sterk is toegenomen. Deze twee omstandigheden hebben de kippenhouderij tot een loonend nevenbedrijf voor den landbouwer gemaakt. In Denemarken, Ierland, België en Frankrijk, doch meer nog in Rusland en Amerika, de beide groote graanproducenten, is de boenderteelt in de laatsLe j jaren belangrijk uitgebreid en bevindt zich in een bloei- enden toestand, zooals straks nader zal worden aange- toond. Toch is het iedereen af te raden met de kippen- houderij op eenigszins uitgebreide schaal te beginnen, indien hijzelf of een der leden van het gezin geen lust I heeft in de verzorging der hoenders, of de mogelijk- beid ontbreekt om de hoenders doelmatig te huisvesten en een vrijen uitloop te geven gedurende een goed deel van het jaar. In bet buitenland is de. hoender teelt dikwijls het werk der huisvrouw- of een andere dame, die deel van het gezin uitmaakt. Velen vinden daarin een prettigen werkkring en smaken het genoe gen een aardige verdienste in de huishouding te bren gen. De kippenhouderij voor eierproductie is de gemak kelijkste bedrijfsvorm op de boerderij en daarom zul len we deze alleen voorloopig nader beschouwen. Wij willen er echter dadelijk bijvoegen, dat het fok ken en vetmesten van slachtgevogelte, z.g. piepkuikens, jooularden (dat zijn vetgemeste jonge hoenders), jonge hanen en kapoenen (gecastreerde hanen), veel meer winst oplevert, doch ook veel meer zorgen eischt en daarom meestal in speciale inrichtingen wordt uitge oefend. Het fokken van piepkuikens is in verschillende stre ken een aardige bijverdienste in de wintermaanden voor arbeiders en menschen met een klein landbouw- bedrijfje, o. a. in de omstreken van Hamburg en Bre- men. Bij de hieronder volgende beschouwingen wordt ver ondersteld, dat het aantal te houden kippen niet groo- ter is dan tweehonderd stuks. Indien men op een boerderij meer hoenders wil hou den dan een paar honderd, dan vereischt dit kunst matige kuikenbroederij met broedmachines, het opfok ken der kuikens met z.g. kunstmoeders, speciale gebou wen voor huisvesting der verschillende toornen en be duidende uitgaven voor arbeiders, die uitsluitend met de verzorging der hoenders zijn belast. In streken, waar do landerijen en het voeder zeer goedkoop zijn, zooals in vele deelen van Amerika en Rusland kunnen groote pluimvee-houderijen heel goed rendeeren, doch in Nederland en meer landen van Europa is dit in den regel niet het geval en veel ineens groot opgezette hoer derparken zijn jammerlijk mislukt. Groote uitgaven aan loonen en zware verliezen door sterfte onder de hoen - ders droegen daarvan meestal de schuld. Wel kunnen groote bedrijven zich uit kleine ontwikkelen, waar de uitkomsten van het bedrijf gunstig blijken te zijn, zoo als in de nabijheid van groote steden of badplaatsen. Het is zeer gewenscht dat de hoenderhouders in een of andere streek samenwerken. Bij aankoop van voeder en gereedschap en bij verkoop van eieren en jonge en oude kippen kan de samenwerking groote voordeelen geven. Het oprichten en in stand houden van foksta- tions ter verkrijging van puike broedeieren, het openen van centrale broederijen tot aflevering van gezonde jonge hennen en hanen, en het inrichten van gezamen lijke mesterijen om voor de jonge hanen en oude hoen ders de hoogste waarde te bekomen, is in streken, waar de hoenderteelt van beteekenis is, stellig zeer nuttig. In deze richting werkt de V. P. N., „de Ver- eeniging ter bevordering der Pluimveehouderij in Neder land", die in 1901 te Utrecht is opgericht en in 1907 reeds 217 afdeelingen telde met 10.668 leden, welk ge tal nu de 12.000 re.eds overschreden heeft. Deze Vereeniging heeft reeds groote verdiensten op het gebied van verheffing der pluimveeteelt in Neder land en in de toekomst mag men er nog veel van ver wachten. Het doel der V. P. N. is de nuthoenhouderij te ver beteren en geheel los te maken van de sport in het fokken en tentoonstellen van prachtig gevederde kip pen, die, dikwijls omdat ze in enge familieteelt zijn gefokt, weinig eieren leggen en daarbij aanleg bezitten tot vele ziekten. Het bekronen van de mooiste kippen op landbouw tentoonstellingen is voor de verbetering der eierpro ductie. dan ook bepaald nadeelig. Legwedstrijden, eiertentoonstellingen, uitstallingen van doelmatige hokken en eierverzendingsmateriaal enz.1, zul len daarentegen veel nut kunnen stichten. Trouwens de sporthocnfokkeirs houden al moer en meer hun eigen expositie's en daar is ook niets tegen, want mooie vogels hebben voor velen evenveel bekoring als fraaie bloemen en kunstvoorwerpen. Als men den landbou wers maar niet de valsche meening tracht op te drin gen, dal zij, alleen zulke mooie beesten moeten hou den om winst uit de hoenderteelt te maken, is er niéts tegen Na deze uitweiding stap ik over op het terrein in den titel aangekondigd en wel door eene meer gede tailleerde opgave van de uitkomsten op een paar boer derijen verkregen. De heer R. J. Mansholt, do bekende zaaizaadkwee- ker te Westpolder in Groningen, heeft op zijne boer derij van circa 100 II.A., jarenlang oen tamelijk uit gebreide h oenderhoudcrij gedreven. In de ,Tanuari-Aflevering van het tijdschrift Cultura, jaargang 1901, doet hij hierover zeer interessante ine- dedeelingen, waaruit ik een deel van mijn bewijsma teriaal geput heb. Mansholt rekent hij de tegenwoordige graanprijzen de kosten 3/4 cent per hoen en per dag. Het is dan noodig van alle voordeelen, welke eene boerderij aan biedt gebruik te maken. De kippen moeten zooveel mogelijk losloopen en vooral op de stoppels gerui- men tijd zoeken. Verplaatsbare hoenderhokken zijn on misbaar. De Duitscho hoenderwagens op 4 wielen, zijn het doelmatigst. De ingang hiervan wordt liet best in den bodem gemaakt en eenige losse schotten tegen de wielen geplaatst, geven de noodige luwte bij ruw weder. Loopt op liet land vee, dan zet men tijdelijk eenige palen met prikkeldraad om den wagen. Mansholl's Jioeiuterstapel beslaat uit ongeveer 200 kippen, waarvan jaarlijks een derde wordt opgeruimd; zij worden dus op ruim 3-jarigen leeftijd, of zooge naamd 11a den derden leg, verkocht voor soepkippen en door zelf gefokte jonge hennen vervangen. Uit eigen ervaring, geput uit de boekhouding van het bedrijf, is Mansholt tot de meening gekomen, dal 20O 5 300 kippen per stuk f 1 lol 1' 1.50 zuivere winst per jaar opleveren. Mansholt vermeldt, dat hij thans 120 5 140 eieren per kip en per jaar raapt. Vóór hij bijzondere zorg aan zijn hoenderstapel wijdde ongeveer 100 stuks. Thans krijgt hij: ook veel meer eieren in den duren lijd, d.i. van -September tot Januari, wat een zaak van groot gewicht is, die te dikwijls over het hoofd wordt gezien. Het gemiddeld gewicht der eieren is 63 gram, zoo dat er 16 in 1 Kilogram gaan. Dit is een flinke kwa liteit gelijk aan de le grootte Deensche eieren, waar van 1140 stuks 921/a K.G. moeten wegen. De 2e grootte in Denemarken is 811/* K.G. per 1440 stuks en de 3o grootte 1440 stuks wegende 70yl< K.G. Mansholt vervoedert per jaar ongeveer 120 H.L. uitgeschoondc tarwe, haver, gerst en erwten. Uit eigen ondervinding is hem gebleken, dat uitsluitend graan- voedering onvoldoende is. Vooral in den wintel", als de hoenders geen. wormpjes en insecten kunnen zoe ken, is vieescJuneel onder het weekvoer zeer noodig, eveneens kooien en suikerbieten. Inkoop van kippenvoer moet er op een boerderij overigens weinig gedaan worden. Uit de gevoerde boekhouding, komt de schrijver tot het volgende resultaat, (1903). U i t ga ve 11: i 62 H.L. tarwe, gerei, haver, erwten en maïs i 58 H.L. meel van uitgeschoond graan en crw- j ten 1 100 K.G. vleeschmeel 100 K.G. rijst voor kuikenvoer 800 Liter ontroomde melk Totaal der voederkosten f 280 220 15 10 f 535 Voederkosten per kip f 2.67. Voor onderhoud van de hokken, arbeidsloon, rente van het bedrijfskapitaal, transportkos ten der eieren f 100 Totale uitgaven Inkomsten: 25000 Eieren (125 per kip 65 Jonge hanen a f 0.50 60 Oude hennen en hanen a f 0.45 f #35 f 890.— 32.50 27.- Totale inkomsten f 949.50 Het balig saldo is dus f 313.50 en per kip en per jaar f 1.56. Aan de mest kent Mansholt weinig waarde toe, waarom ze niet onder de inkomsten is vermeld. Op eene andere boerderij in Groningen kwam men lot het volgende resultaat mei 50 kippen. Uitgaven: 10 H.L. uitgeschoondc tarwe 10 H.L. uitgeschoondc gerst 10 H.L. uitgesclioonde geretemeel 60 Broedeieren Gort voor de kuikens 5911 Eieren 10 Oude hennen 10 Jonge hanen Totaal Inkomsten: f 40.- 40.- 42.50 L50 2 f 126.— f 188.40-' 3.50 7.75 Totaal f 199.06'' Het batig saldo is dus f 73.655 en per kip en per jaar f 1.475. De voederkosten per kip bedroegen f 2.49 per jaar. Düringen deelt het volgende mede over de uitkom sten der eierproductie oj> de Deensche boerderij van Viggo Ulrik. Deze heer hield ongeveer 600 hoenders die f 1.56 netto winst per kip en per jaar oplever den. Op dit bedrijf werden gehouden Patrijs-Italianen eai kruislingen van deze met Plymouthrocks en Wvan- dolles. Ulriks landerijen zijn doorsneden met eenige haze- laaishagen. Eén daarvan heeft hij ter weerszijde afge maakt met gaas om als loopruimte le dienen en op afstanden van 125 Meters heeft hij vier doelmatige hok ken gebouwd van 5 bij: 6 Meter grondvlak, vóór 2 M .hoog en achter 1.50 M. Zulk hok herbergt 150 hoenders. Bij eLk hok heeft hij van riet een overdekte schraapruimte gemaakt van 12 Meter lang, 5 Meter breed en 1.40 Meter hoog. Deze beschutten mede de Noord- en Oostzijde van het nachthok en zijn alleen naar het Zuiden open. Op deze wijze kunnen de hoen ders hierin ook 's winters verblijven. Van kleine kippentoomen, die met alle denkbare zorgen worden opgepast, bekomt men dikwijls een groo- ter getal eieren en een hooger bedrag aan zuivere winst, doch in het groot is dat, ten minste bij' uit sluitend eierproductie, nog niet te bereiken. Wij; meenen, op grond van de aangevoerde cijfers, bij kippenhouderij op de boerderij de winst per kip en per jaar op ©en daalder te mogen stellen. Als er nog meer eierveilingien worden gesticht en de groote, gewaarborgde vcrsche eieren duurder wor den betaald, wat zeker het geval zal zijn, zal het winstbedrag nog heel wal grooter kunnen worden. Het streven der pluimveehouders moet daarop nog meer worden gericht. Maar ook aan het fokken van uitmuntende legstam- men door teeltkeus uit de beste rassen moet nog meer do laan dacht worden gewijd. Dc mooie tentoonstet- lingskippen, als sporthoen gefokt op de veer, zijn 111 den regel slechte legsters, waarvan men geen broed eieren voor de boerderij moet aankoopen. Slechts aan fokstations, waar men dc opbrengsten door valnesten en legt ijs ten controleert, kunnen prima brocdcieron verkregen worden. D. E. LANDMAN. Gemeente ZIJPE. Ingeschreven van 19—24 Februari 1909 Geboren. Vronica Anna Catharina, d. v. Jacobus Gorneus Blaauw en Anna Verdegaai. Volkcrt, r. n. Jan Coinclis ilotles en Jannetje Krabman Getrouwd: Cornelis Leek, j.in., broodbakker, 26jr. en Anna Smit, j.d. zonder beroep, 23 jaar, luiden te Zijpe. Afbraak. De heer T). Kramer is kooper geworden van dc voormalige Pastorie der Hcrv. (teintc Wieri L- waard voor afbraak, voor de som van f 780 Vacature onderwijzer. hTre>°i1'i(r'f. vac^'-ure'' iesen, onderwijzer aan onze open- school, zijn 3 sollicitaties ingekomen.

Schager Courant | 1909 | | pagina 2