Dinsdag 2 Maart, 1909. o3st,e Jaargang. No. 4100 Binnenlandsch Nieuws. Altciesi Nieuws- litentBiiB- Lnttiivllil Dit blad verschijnt viermaal per week: Dinsdag-, Woensdag-, Donderdag- en Zaterdagavond. Bij inzending tot 's morgons 9 ure, worden ADVERTENTIËN in het eerstuitkomend nummer geplaatst. INGEZONDEN STUKKEN één dag vroeger. Bureau SOHAGEN, Laan O 4 luiere. Tclt'phoon 20. Uitejewers s TRAPMAN St Co, Prijs per jaar f 3.—. Franco per post f 3.60. Afzonderlijke nummers 5 Cent. ADVERTENTIËN van 1 tot 5 regels f 0.25: iedere regel meer 5 Cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. 'f Dit nummer bestaat uit één blad. Anna Paulowna. Zaterdag 27 Februari werd in Veerburg eene verga dering belegd van belangstellenden in de oprichting' ■eener kiesvereeniging. De heer N. Raap nam het woord en sprak de veronderstelling uit, dat de bedoeling der bijeenkomst wel bekend zou zijn. Hij was doodbidder geweest der vorige kiesvereeniging en fungeerde nu als baker eener nieuwe, ten minste als het opzet door ging. De verkiezing van leden van den gemeenteraad, waarover de vorige, kiesvereeniging was gestruikeld, moest buitengesloten worden: eene nieuwe vereeniging zou zich alleen moeten bezig houden niet het stellen van candidaten voor de Tweede Kamer en de Provin ciale Staten. Wilde men stemmen, dan was men ver plicht eene kiesvereeniging te hebben; door haar kon in eene bepaalde richting gewerkt worden. Gaarne wilde spreker hooren, wat anderen hierover wenschten te zeggen. De heer Jb. Stammes vroeg, onder welke vlag men in zee zou gaan. Algemeen was hef ooi-deel, dat de vereeniging v r ij z i n n i g moest gedoopt worden De heer P. Kaan wenscht mede te werken en wijst op de prachtige resultaten, vroeger door de kiesver eeniging bereikt. Het ging toch niet aan alles maar te laten loopen. Men moest voor zijn beginsel strijden. De heer A. de Graaf zegt, lid te zijn van eene ver eeniging in Breezand. Dit was geene kiesvereeniging, maar ze stelde toch wel candidaten. Hij vreesde in moeilijkheden te komen, als hij lid der nieuw te stich ten vereeniging werd, daar de te stellen eandidaten kun nen verschillen en men toch maar zijne stem op 1 candidaat kan uitbrengen. De heer D. C. Rezelman wees De Graaf erop, dat die vereeniging in Breezand geen candidaten kon stellen, aangezien ze te veel bestond uit heterogene bestanddeelen. Ook de heer P. Kaan wijst erop, dat de heer De Graaf alzoo nog geen lid eener kiesvereeniging is, zoodat hem niets in den weg staat, zich aan te sluiten. Ten slotte toonen zich de heeren D. C. Rezelman, P. Kaan Dz., H. Koster, C. Tijsen en N. Raap bereid, eene commissie van voorbereiding te vormen, die eerstdaags ter behandeling vaif een concept regle ment eene nieuwe vergadering zal uitschrijven. Twintig der aanwezigen traden toe. Hierna werd de vergadering gesloten. Anna Paulowna Zaterdag 27 Februari hield de afdeeling Anna Pau lowna van de Hollandsche Maatschappij van Landbouw eene vergadering in Veerburg. Er waren 42 leden aan wezig. Nadat de voorzitter, de heer J. Waiboer, met een inleidend woord de vergadering had geopend, deel de hij mede, dat in eene vorige vergadering een abuis was begaan: men had een voorzitter gekozen en men had moeten kiezen een bestuurslid. In eene bestuurs vergadering nu was spreker door de medebestuursleden tot voorzitter gekozen en hij vroeg nu, of de vergade ring zich hierbij kon nederleggen. Met applaus werd instemming betuigd. Toen volgden nog andere mededee- lingen. Ie. Er was door het bestuur ten gevolge eener gedane opdracht een rooster samengesteld voor afge vaardigden naar de algemeene vergadering der Maat schappij en naar die van H. N. K., voorzitter zou de eerste vergadering bezoeken en de heer J. Geerligs de tweede. 2e. De aankoop van arbeidscontracten had ach terwege moeten blijven wegens uitverkoop, maar de leden konden zich een nog beter boekje op dit gebied vol van onmisbare aanteekeningen, bij de heeren P. Trapman en Co. aanschaffen. Hieraan zou worden ge volg gegeven, waardoor het bestuur van de1 opdracht ontlast werd. 3e. Van de Hollandsche Spoorweg-Maat schappij was als antwoord op een tot haar gericht schrijven de mededeeling ontvangen, dat. in het vervolg van aangekomen wagons aan den belanghebbende be richt zal worden gezonden. 4e. Prijscouranten, een zon der prijsopgave, van verschillende artikelen. 5e. Een schrijven van de afdeeling Veenendaal van het Ge nootschap van landbouw en kruidkunde. Het bijtijds inenten van varkens voorkwam vlekziekte. De onder vinding had geleerd, dat van de ingeente varkens slechts 0.3 pet. sterft. 6e. Van de afdeeling Gouda het ver zoek medailles beschikbaar te stellen voor de aldaar te houden tentoonstelling. Hierop werd met het oog op de kas niet ingegaan. 7e. Een boekje, waarin de vraag besproken werd, in hoeverre verhooging van grondlasten wenschelijk zou zijn voor de gemeente-finan ciën. Sommigen wenschten voorlezing: zij vonden de zaak belangrijk. Op aandrang zegde de voorzitter de voorlezing toe, als de secretaris aanwezig zou zijn. (Later werd besloten, in eene volgende vergadering deze zaak te behandelen.) 8e. Eene mededeeling, onder teekend door Kruseman, dat de openbare controle van de proefstations op het punt stond, afgeschaft te worden, waarom het aanbeveling verdiende, dat door verkoopers en aankoop-vereenigingen regelen van koop werden vastgesteld. Wenschelijk werd het geacht, dat van beide partijen een voldoend aantal personen bij de vaststelling van het concept tegenwoordig zouden zijn, waarom den afdeelingen werd verzocht, hiertoe mede te werken, door zich voorloopig als lid op te geven tot het in het leven roepen eener vereeniging tot dit doel. Nader werd nog uiteengezet, hoe men dacht dat deze vereeniging en de afdeelingen van haar zouden werken. Besloten werd zich aan te sluiten. Hierna kwam aan de orde: „Bestrijding Musschen- plaag". Het bestuur had zich gewend tot de afdeeling Haarlemmermeer en van haar een schrijven ontvan gen, dat in het afgeloopen jaar door het stellen van premie's op het inleveren van eieren en musschen waren ingeleverd 23818 eieren en 7380 musschen. Men zou daar, maar tegen geringere premie,s de zaak op denzelfden voet doorzetten, wijl de ondervinding had geleerd dat de landbouwers minder schade hadden geleden. Het bestuur stelde voor, hier ook op deze wijze tot verdelging der musschen te werken en wenschte tot, dekking der kosten een omslag per bunder bouw land vast te stellen, door de leden der afdeeling te dragen. De heer A. de Graaf meende, dat dit, de weg niet was, aangezien er leden tegen dit voorstel konden zijn en het niet aanging, hen dan toch in de onkosten te laten bijdragen. De heer P. Kaan Dz. stelde, deze opmerking juist oordeelende, voor, een apart lichaam voor deze zaak te benoemen. Na heel wat bespreking, werd in stemming gebracht, wie voor of tegen mus- schen-verdelging was. Het bleek, dat een groote meer derheid ervoor was. Hierna werd door de voor-stem mers totaal opgegeven 945 bunder bouwland, waarvan "an io cent per bunder zou worden betaald tot bestrij- 'dg der kosten: voor 4 eieren 1 cent en voor 2 mus- 8cden ook 1 cent. e heeren Joch. Blaauboer, N. Raap, A. Blaauboer, H. Kaan, C. Slikker, D. Schenk en II. Koster stelden zich beschikbaar, eieren e:i vogels tegen betaling in ontvangst te nemen en wel terstond. De beschrijvings brief voor de algemeene vergadering en die voor H. N. K. passeerden onbesproken, waarna het woord werd gegeven aan den heer Jb. Stammes ter inleiding van het onderwerpier. Spreker had niet geaarzeld, toen de voorzitter hem in eene vorige vergadering verzocht, dit onderwerp in te leiden, aangezien hij overtuigd was, dat de bespre king ervan vruchten zou kunnen afwerpen voor de ge bruikers. De secretaris was zoo goed geweest, om leiding in deze zaak te krijgen, aan de bezitters van ierkelders eene vragenlijst te zenden, met verzoek, dooi de beantwoording der gestelde vragen hunne bevinding mede te deelen. 16 lijsten waren terug ontvangen, 8 van weinig en 8 van veel belang. De vragen waren geweest: le. Welk gewas heeft de bemesting ontvan gen? 2e. Wat was de voorvrucht? 3e. Hoe was de be mesting? 4e. Wanneer was de ier op het land gebracht en in welken staat? (verdund of niet.) 5e. Hoeveel ier was per H.A. gebruikt? 6e. Hebt ge ter vergelijking- een gedeelte land onbemest gelaten? 7e. Hoe was de groei? 8e. Hoe groot de opbrengst? 9e. Hoe groot de inhoud van den kelder. 10e. Welke opmerkingen kan u hier nog aan toevoegen? De beantwoording dier vragenlijsten werd door den heer Stammes voorgelezen en men kreeg daardoor den indruk, dat ier den groei, de grootte van den korrel, de zwaarte van het graan en de opbrengst merkelijk verbeterd had. Hierna deelde spreker zijne eigen be vinding mede. Hij had zijn weiland in September met 800 K.G. slakkenmeel bemest en in April en Mei dat besproeid met sterke ier en wel met 1200 L. per bunder. Het gewas was prachtig geweest en was snel gegroeid. Op den lOden Mei had hij er de schapen met lammeren afgedaan, en dezen lieten het land kaal achter. In het laatst van Juni was het gras ge maaid, dat, meer dik dan lang zijnde, eene beste op- j brengst gaf. Bij de bewaring van ier-hooi moest men zeer voorzichtig zijn en het niet te gauw aan den hoop zetten, daar het meer dan ander hooi vatbaar was voor hooibroei. Op ruiters moest het hooi bester ven, dat was de beste wijze van handelen en dan nog kwam het spreker voor, dat Thomas phosphaat eene betere toevoeging was dan Super-phosphaat, wijl daardoor eene volledige bemesting meer nabij werd ge- komen. Ook op bouwland had de heer Stammes proeven genomen en wel met karwij in 1907. De voorvrucht in 1905 was geweest stek- en voerbieten. Het land was onbemest gelaten en daarop in het begin van April ier gebracht en wel 13000 L. per bunder. Een gedeelte was tei controle niet besproeid. Het beierde bleek langer en beter gewas te zijn en geteeld werd 39 baal van den bunder. In 1908, toen voorvrucht klaver was ge weest en karwij gezaaid was in erwten, bemest met koemest, had spreker op karwij slootgrond gebracht en per bunder 13000 L. ier, ditmaal wat verdund. Het gewas was zeer zaadrijk geweest en dit bleek na den oogst; er was 45 baal per bunder afgekomen. Ook had spreker nog eene proef genomen met bemesting van ier op een uienveld. Natuurlijk moest hier de besproei ing- met den gieter gebeuren, bunder werd door een man per dag besproeid, zoodat de kosten nogal mee waren gevallen. Het land was echter zeer gunstig voor dit doel gelegen. Ook hier bleef een gedeelte onbe- sproeid en dit was later merkelijk zichtbaar. Hij had geoogst 8000 K.G. per bunder, behalve nog de kleine uitjes (nep). De heer Stammes kwam tot de conclu sie, dat de ierkelders te klein waren gebouwd en gaf hiervan eene verklaring, door de opmerking, dat een koe per dag 15 L. ier geeft, dat is in ongeveer 180 staldagen voor 20 koeien alzoo eene hoeveelheid van 54000 L. De vraag, hoeveel ier men per bunder moest aan wenden, was moeilijk te beantwoorden. De heer Nobel beweerde van niet meer dan 15000 L. (ongeveer gelijk aan 60 K.G. stikstof). Ten slotte ried spreker de aanwezigen aan, bij ier phosphorzuur te gebruiken. Met applaus dankte de vergadering spreker voor diens inleiding en toen nie mand het woord verlangde, bracht ook de voorzitter den heer Stammes dank voor zijne leerrijke rede. Aan het bestuur werd opgedragen de bestelling van 455 erwtenruiters. De heer Raap zeide, dat het den leden, wel bekend zou zijn, dat aangekocht waren kunst meststrooiers voor Chili. Wenschelijk achtte het be- stuur het, dat de leden in de gelegenheid zouden wor den gesteld, de werking dier strooiers te zien en daarom moest hiervoor een dag bepaald worden. Alzoo geschiedde. Verder kwamen tijdens de rondvraag klach ten in over het niet ontvangen van het landbouwblad. De afgevaardigde zou bij de algemeene vergadering hierover spreken; het bestuur had hieraan geen schuld. De heer C. Geerligs wees erop, dat vroeger bepaald was, punten op den beschrijvingsbrief te Eullen plaat sen en vroeg, waarom dat niet was geschied. Nad-at hem erop was gewezen, dat niemand daartoe zijn ver langen op eene vergadering had te kennen gegeven, dat niemand een onderwerp had genoemd, werd, daar het woord niet meer verlangd werd, onder dank aan de leden voor hunne flinke opkomst door den voor- zitter de vergadering gesloten. Anna Paulowna. De heer Dr. H. J. Toxopeus, predikant alhier, die - bedankt heeft voor het beroep naar de Ned. Herv. j Gemeente te Venhuizen, ontving thans toezegging van i beroep naar de Evang;-Luth. Gemeente van Harlingen, dit laatste zal hij aannemen. Bij zijne afkondiging hier van van den kansel wees de predikant er nadrukke lijk op, hoe deze overgang volstrekt niet is eene ge loofszaak. De moderne richting, aldus zeide hij in de Hervormde Kerk openbaart zich en spreekt zich uit als die in de Luthersche kerk, de Doopsgezinde sociëteit of de Remonstrantsche broederschap. Nieuwe Niedorp. Zondagavond jl. genoten we van het optreden van Aibert Bol's Variété Ensemble in de Prins Maurits. Ja, genoten hebben we. volop! Georgo van der Werf, hier geen onbekende, opende den avond met een recht gezellige toespraak en daarna was 't mej. Schnitzler die ons met een aardig nummertje wist te amuseeren. Het blijspel „De Hand" werd gewoonweg kostelijk weergegeven, 'n Enorm succes werd daarmee behaald. De humorist Albert Bol won bij zijn optreden aller harten. De heer Van der Werff en mej. Francisca Busquet leverden ook prachtig werk als duettisten. Kortom de beide dames en de drie heeren hebben kunnen boeien, heel den langen en prettigen avond. Vooral het slotnummer „Eindelijk alleen", een zeer bedrijvige klucht, waarin alle vijf optraden, werd hij uitnemendheid gespeeld. Tranen werden er gelachen. En dat is op zulk 'n avond juist zooals 't moet zijn. Onzes inziens kon het publiek zeer voldaan huis waarts keeren. Met 't gebruikelijke bal na werd de avond besloten. De aanstaande gebeurtenis aan 't Hof. Een Haagsch correspondent van de „Patriote" vertelt de volgende bijzonderheden: Koningin Wilhelmina gaat als een eenvoudige Hol landsche huismoeder persoonlijk de voorbereidende maatregelen na, welke getroffen moeten worden om de toekomstige appartementen van het Koninklijk kind in gereedheid te brengen. Behalve de kamers voor de kofdignitarissen en, het dienend personeel worden tot dat doel zes vertrek ken op de tweede verdieping van het Kon. paleis ge heel gemoderniseerd. Op last van H. M. worden mu ren en plafonds van hun eeuwen-oude bepleistering ontdaan, die plaats zal maken voor een gemakkelijk te reinigen pleisterwerk; de vloeren en het houtwerk worden vernieuwd en er wordt een installatiei voor stoom-verwarming aangebracht, In een woord een mo del „nursery" wacht de(n) erfgena(a)m(e) van het Oranjehuis. Wat in deze moderne omgeving nog aan het verleden herinnert, is de historische wieg der Nas- sau's. Bij de verwachte blijde gebeurtenis moet, naar wel licht niet iedereen bekend is, de Minister van Justi tie, de heer Mr. A. P. L. Nelissen, tegenwoordig zijn in het Koninklijk iPaleis. In de kamer, grenzende aan die, waarin het Prinsje of Prinsesje geboren zal worden zal hij moeten vertoeven tot het oogenblik, waarop hem de nieuwe Oranje-telg, op zilveren schaal gelegen, zal worden getoond. Als hoofd van het Departement van Justitie rust op hem de taak den jonggeborene bij den Burgerlij ken Stand aan te geven; voor deze ceremonie, die in haar geheel een achtergrond van eenigszins justitiee- len aard draagt, ontvangt de heer Nelissen f 2000 als het een Prinses, f 4000 als het een Prins is. De brand te Leiden. Omtrent de oorzaak van den brand bij de firma Clos en Leembruggen deelt het „L. D." nader mede, dat in de kamer, waar een droogmachine staat en het garen gedroogd wordt, twee mannen, smids bezig wa ren met het herstellen van een pijp. In plaats van daarvoor de aanwezige; veiligheidslamp te gebruiken, hebben ze een kaars gebruikt en die schijnt omge-, -vallen waardoor de brand moet zijn ontstaan. De mannen waren zeer verschrikt en dat is de reden, dat zij niet dadelijk van de aanwezige snelblusschers van de maatschappij „Hollandia" hebben gebruik ge maakt, maar naar een andere afdeeling zijn geloopen om hulp te halen. Toen was het echter te laat. De vlammen hadden zooveel uitbreiding gekregen, dat er aan bluskchen niet meer te denken viel. Weldra stortte zelfs aan de Langegracht een bovengedeelte van den muur in, wat vooral 't schouwspel door de hoogop stijgende vlammen en vonkenmassa's nog verschrikke lijker maakte. Geruimen tijd duurde het alvorens men de kolossale gasvlam meester was, welke aan den ingang der fa briek op de Langegracht zichtbaar was, doch waarbij men wegens de geweldige hitte niet kon naderen. Door echter een opening op de straat te maken en deze vol water te gooien, slaagde men er in den gastoevoer af te sluiten, en de vlam verdween. Later werd het water weer uit de straatopening gepompt. Een treurig ongeluk. Te Lanteren onder Ede is een treurig ongeluk .ge beurd, dat een zoon van zekeren van R. het leven heeft gekost. Hij was werkzaam in de nabijheid van zijn vader, die bezig was met het rooien van hoo rnen, waarbij een jonger zoontje toekeek. Plotseling ziet hij dat de boom wankelt en zijn broertje gevaar loopt verpletterd te worden. Snel loopt hij toe, om het knaapje te redden, maar komt zelf onder den val lenden boom, die hem doodt, terwijl het knaapje gee nerlei letsel krijgt, Opheffing ijkkring. Naar wij vernemen, zal op de opheffing ten vorigen jare van het ijkkantoor te Alkmaar door de regeering, thans volgen de opheffing van den ijkkring. Deze wordt ingedeeld bij het ijkkantoor te Amsterdam. Vrije bende. Een zonderlinge vereeniging heeft men te Sneek, nl. de z.g. „vrije bende", tellende een 20-tal leden, jon gens van 1620 jaren oud. Het doel der vereeniging is ordeverstoringen te scheppen. Er is een voorzitter, een secretaris en een penningmeester. De contributie is voor elk lid 10 cent per week. Uit de kas worden de boeten betaald, die door de veroordeelde leden betaald moeten worden. Doch bij boeten blijft het niet altijd. De rechtbank te Leeuwarden veroordeelde den voorzitter en den se cretaris wegens ordeverstoring in het Heilsleger elk tot 1 maand gevangenisstraf, terwijl de kantonrechter te Sneek nu 4 leden tot groote geldboeten veroordeelde. Men betwijfelt, of al deze boeten wel uit de kas betaald zullen kunnen worden. Oude Niedorp. Onze vroegere plaaisgcnool, de hoer P. Wonder Cz., is geplaatst op de voordracht voor leeraar in hot tim meren, aan de Ambachtsschool te Gorkum. Oude Niedorp. De Rederijkerskamer „Harmonie" alhier, gat' op den 28 Februari in het lokaal van den heer T. dc Jong, eene uitvoering. Opgevoerd werd „S" of „Z", tooneel- spel in 5 bedrijven, door Justus van Maurik. Het stuk werd heel aardig opgevoerd en over liet algemeen werd goed spel geleverd. Van enkelen viel zelfs hun spel te roemen. Niet minder succes werd behaald niet het nastukje: „Door Moeder geholpen." Blijspel in twee bedrijven; door P. K. de Vries. Danig werden, de lachspieren hierdoor in beweging gebracht. Tot slot volgde het onmisbare „bal na." Schagerbrug. Het nieuwgebouwde huis met erf en tuin aan de Schagerbrug, behoorende aan den heer Wi. Nieman le Keinsmerbrug, is in veiling, gehouden ion over slaan van Notaris Vrijburg, 27 Februari, door den eigenaar opgehouden op f 2902. Oudesluis. Maandagmorgen omstreeks half 7 werd dc brand weer gealarmeerd, er was n.I. brand uitgebroken in eelt huis van den heer Wi. Langerveld, bewoond dooi de gezinnen A. Vis en K. Kind. Hoewel de vlam men reeds het dak uitsloegen, wist men toch het vuur weer meester te worden, er was echter toen reeds een groot gat in het dak gebrand. Ook hadden de inboedels nogal wat waterschade. Oorzaak van den brand onbekend. -wam, Anna Paulowna. nen. Aan het postkantoor alhier en de daaronder ressoï teerende hulppostkantoren, werd gedurende do maand Febr. 1909 ingelegd f6190.61 en terugbetaald f6649.40. liet laatste door dat kantoor uitgegeven boekje, draast het nummer 845. Winkel. De gymnastiekvereeniging „Sparla" zal op Zondag 7 Maart a.s. haar laatste uitvoering geven van dit sei zoen, in de kolfbaan van den heer J. Moeijes, Breezand. Zondagavond gaf de Rederijkerskamer „Aurora", in 't lokaal van den heer Jonker, haar tweed© uitvoe ring in dezen winter. In aanmerking genomen de vele gelegenheden om uit te gaan, was do zaal goed' be zet. Opgevoerd werden een viertal stukjes, waarvan voor al het derde: „De gedwongen toestemming" en het vierde: „In de waschinrichting" 't meest den lachlust opwekten en het meest in den smaak vielen. De pauzen tusschen de verschillende stukjes waren aanmerkelijk korter dan bij vorige gelegenheden, zoo dat 't publiek ook veel minder luidruchtig was. Een enkele speler dreunde zijn rol wteL wat al te veel als een van buiten geleerd lesje op. We willen ho pen, dat die van hun medespelers bijv. van „Brom beer", iets meer van de kunst le-eren. Later droeg de hr. Ran uit Den Helder nog eeni- ge stukjes voor, waarvan vooral het eerste het meest in den smaak viel. De zetten uit het tweede: De Bi bliothecaris schenen niet algemeen gesnapt te worden. De heer Zon zorgde voor de muziek. Wagonverzending. In de maand Februari werden van de laadplaats te Broek op Langendijk verzonden 462 wagonladingen groenten. Winkel. Bij de door den Bouwkundige J. H. B. Buthfer van Winkel gehouden aanbesteding voor het bouwen van een burgerwoonhuis voor mej, de wed. W. Ho- ningh te Winkel, was do uitslag als volgt: i N. Buis, Bcnningbroek, f 2785; C. Warnaar, Win- i kei, f 2780.40; K. Bakker, Winkel, f 2695; D. Kaaij, Winkel, f 2690; P. Smit, Winkel, f 2630; P. Doorn, St. Maartensbrug, f 2401; Gebr. Boekei, 't Veld, f2398; Gegund aan den heer P. Smit van Winkel voor f 2630. De raming bedroeg f 2850. Staatspensionneering in de Liberale Unie. Zaterdag werd te Amsterdam eene buitengewone ver gadering gehouden van de Liberale Unie, onder leiding van haren voorzitter Mr. H. Goeman Borgesius. Er was veel belangstelling, i Als Stembus-program voor de a.s. Juni-verkie- zingen wordt door bet Hoofdbestuur het volgende voor stel gedaan Bij de a.s. Juni-verkiezingen zal de Liberale Unie voor alles krachtig propaganda maken vöor Alg. Kies recht na voorafgaande grondwetsherziening en voor een sociale hervorming, om te gemoet te komen in de nooden van die medeburgers, wien het niet gelukt is, als zij oud geworden zijn in eigen, levensonderhoud te voorzien. Vele amendementen zijn ingediend. De afdeeling Enkhuizen wenscht te streven in de richting van Staatspensioen zonder premie-betaling. De heer De Meester, oud-Minister, gelooft dat het voorstel van het hoofdbestuur, zooals het is geformu leerd, verreweg de voorkeur verdient. Zonder de toe voeging van Enkhuizen dus. Tegen Staatspensionnee ring, vooral als men aan den 65-jarigen leeftijd vast houdt, zijn gewichtige en belangrijke financieele be zwaren. Dr. Kuyper noemde de Staatspensionneering onlangs in „Patrimonium" onzedelijk. Spreker zou het betreuren als wij er ons nu aanstonds over gingen uitspreken. De Engelsche minister Asquith heeft reeds medege deeld, dat in Engeland de Staatspensionneering 90 milli- oen gulden kost. Voor ons land zou het bij 70-j. leeftijd 1213 millioen kosten. Maar zou men hier alleen op kosten van den staat op 65-j. leeftijd ouden van dagen pensionneeren, dan komt men tot 45 millioen, zeker 40 millioen ten laste van den Staat. Welnu, wij zijn steeds geweest voorstanders van den vrijhandel. En als wij vasthouden aan dat beginsel, is het onmogelijk die 40 millioen te vinden. Voorstanders zijn wij ook van belasting naar draagkracht. Vele middelen, accijns e. a., zijn niet voor verbooging vatbaar. Daarom moe ten wij de menschen niet vleien met dingen, waar wij principieel niet tegen zijn, maar die wij financieel niet kunnen bereiken Misschien kunnen wij met wat minder beginnen, zoo dat de lasten ook tot geringer proporties worden in gebracht. Maar in elk geval is de zaak der pensionnee- ring van ouden van dagen niet rijp voor behandeling en spreker ontraadt met klem daarop thans reeds in te gaan. De heer Boschwijt, Utrecht, herinnert aan een uit spraak reeds in 1887 gedaan ten opzichte van de wenschelijkheid van ouderdomspensioen en aan een in 1891 aangenomen motie-Heldt in dezen zin. En zoo al geen Staatspensionneering kan worden bereikt, kan toch gestreefd worden naar een aanvuilingspensioen, dat de kosten tot een 20 millioen zou terugbrengen. Ook in den Bond voor Staatspensionneering is een groote strooming, die rekening wil doen houden met eigen inkomsten. Hij vraagt, een duidelijke uitspraak. De heer Van Gorkum, Gorredijk, vraagt deze uit spraak ook, maar beslist in den zin van Staatspension neering. Aan de voorgestelde clausule kan men niet zien wat de Liberale Unie wil. Hierna steunt de heer Van Heijningen, Vlaardingen, het voorstel-Enkhuizen. Absoluut Staatspensioen wil hij. Bij premiebetaling door werkgever en werknemer gaan wij den weg op van de Ongevallenwet, vreest hij. Het particulier initiatief zal zich er dan mee gaan bemoeien Spreker dringt aan op verhooging der vermogensbe lasting. I De heer De Meester ziet in de discussies de be vestiging van zijn meening. Als we ons uitspreken voor Staatspensionnereing zonder premiebetaling, wat is dan gezegd. En is dit de meening van velen of weinigen in den Bond van Staatspensionneering. Voorts bedenke men, dat op een leeftijd van 65 of 70 jaar financieel alles aankomt. Vervolgens wijst de spreker er op, dat een verhooging van bedrijfs- en vermogensbelasting, destijds door hem ontworpen, een grootere bate van 2'/2 millioen zou hebben gegeven. En een uitbreiding van het successierecht 1% millioen. Zoo blijkt reeds dat 40 millioen niet gemakkelijk bijeen kan worden gebracht. Het voorstel van het hoofdbestuur laat volkomen j ruimte voor Staatspensioen, maar wij mogen geen knol len voor citroenen verkoopen, niet beloven wat wij

Schager Courant | 1909 | | pagina 1