Noorderkwartier. Plaatselijk Nieuws. Marktberichten. Groenteveilingen. Burgerlijke Stand. Nagekomen berichten. Tweede Kamer. Inbraak Omtrent de inbraak te Kreek (N.-BA meldt men d.d. 1 Maart- Een brutaal stukje op het gebied van rooverij, én inbraak heefl zich hedennacht afgespeeld in het ge hucht „de Kreek" in Noord-Brabant. Twee oude mensehjes, de echtgenooten 13., hadden het plan op gevat om, na heel nun leven gewerkt, zich aigeslooul en de zuurverdiende penningen opgespaard te heb ben, stilletjes te gaan leven. Eenige Koeien en kal veren werden door hen dezer dagen verkocht, waar van nieuw huisraad werd gekocht, zoodat zij nog ruim 1 GUU aan baar geld in huis hadden. Eerstdaags zou manlief dit naar zijn bankier brengen. Dc roo- versbende, welke in West Noord-Brabant bestaat, schijnt lont geroken te hebben, want gisteravond ongeveer half negen kwamen ©en viertal gemaskerde mannen het huis binnen. De echtelieden welke al te bed lagen hoorden geraas, waarom de man opstond om de ooi zaak hiervan Ie vernemen. Zoodra hij een voet bui- teji de bedstede zette werd hij bij de borst gegrepen, geboeid en in den kelder geworpen. De vrouw werd uit het bed gehaald en met een revolver op de borst gericht werd zij genoodzaakt de plaats aan te wijzen en de sleutels te geven waar liet geld bewaard werd. Daarna trokken drie der bende naar die plaats, ter wijl de overgeblevene de vrouw en de kelderdeur be waakten met een revolver in de hand. Toen de buit bemachtigd was, werd de vrouw gebonden, haar een prop in den mond geduwd en in de gang naast het luiis neergelegd. Daarop verdwenen de schurken. Hedenmorgen werd de vrouw door een buurvrouw in de gang gevonden. Zij bevrijdde haar en ging naar de politie. Hedenmiddag werden in verband hiermede cenige personen door de Rijkspolitie van Oudenbosch in ver zekerde bewaring genomen, daar er zware vermoe dens legen hen bestaan. De Volksstemming aan den Langedijk. Dc commissie voor de Volksstemming aan den Lan gedijk liield Maandag 1 Maart een vergadering bij den lieer D. Stam te Noordscharwoude. Daarvoor waren alle organisaties uitgenoodigd om met het doel eener volksstemming op cl© hoogte te komen. Een negental corporaties had hieraan gehoor gege ven en een afgevaardigde gezonden. De voorzitter de heer K. Zeeman zette de zaak uit een. Spreker begon met te verwijzen naar liet j buitenland, waar reeds in verscheidene streken het zoo- i genaamde local option heerscht, waar plaatselijk ver bod van alcoholische dranken is ingevoerd. Dat verbod lieeft men in sommige der Vereenigde Staten, in en kele deelen van Engeland en Zwitserland en in Tin- 1 land. In ons land nu worden ook volksstemmingen ge- houden, proefslemmingen, waarbij het volk in de ge legenheid gesteld* wordt zich uit te spreken. Een zestal volksstemmingen zijn reeds in ons land gehouden; alle meerderjarigen, mannen en vrouwen namen aan de stemming deel, n.1. in Smallingerlanid, Gekozen wordt no. 1 van de voordracht, met 4 van de 7 stemmen, terwijl op no. 2, 3 stemmen wer den uitgebracht. Aan de orde is vervolgens het vaststellen van het kohier van den hoofdelijken omslag, dit moet echtei in geheime zitting worden behandeld, waarom de voor zitter tot de rondvraag overgaat. De heer Kuut het woord verkrijgende, zegt eens in de „Haukes" geweest te zijn en merkt op dat dit land er slecht bij ligt. Spreker zou het wenschelijk achten, dat hier eens wat meer aan gedaan werd. Voorzitter zegt, dat dit kort geleden nog wat op geknapt is, en de werkman gezegd had dat het in orde was. Hij heeft echter ook gezegd, dat zoo het niet voldoende was, hij er gaarne nog wat meer aan wilde doen, daarom stelt de voorzitter voor dit als nog te laten doen en den heer Kuut dit werk te laten nagaan. Dit wordt goedgevonden, terwijl de heer Kuut zich bereid hiertoe verklaart. Ook wordt nog opgemerkt, dat „Pieter Willems Weel" zeer slecht wordt onderhouden, en bij de ver huring ook hier gezegd is, dat het land goed moest worden onderhouden. Besloten wordt den huurder eene aanmaning te zen den. De heer Peereboom vraagt ook nog of het niet mogelijk zou zijn dit land te verkoopen of voor lan ger tijd te verhuren; daar het meer nadeel dan voor deel voor de gemeente oplevert. De heer Kuut zegt tegen verkooping te zijn, daar, zoo de Koog droog wordt gehouden, het land meer waarde krijgt. Ook merkt de heer Kuut nog op, dat, al wordt het verhuurd voor langen tijd, er toch nog veel van den huurder afhangt. Want de „leg" is nu in uitstekenden staat, terwijl Pieter Willems Weel, welke ook voor langen duur verhuurd is, slecht onderhouden wordt. Na eenige discussiën wordt besloten hierin geen ver andering te brengen. Niemand meer het woord verlangende gaat de raad in comité over. Na heropening der vergadering deelt de voorzitter mede, dat het kohier van Hoofd. Omslag voor 1909 is vastgesteld tot een bedrag van f 6578.75. Onder dankzegging sluit voorzitter hierna de verga dering. Levend begraven. De arbeider Ferou te Schinnen, vader van 7 kinde- ren, is gisteren onder kiezel bedolven en levenloos daaronder weggehaald. mag verwachten, vóórzien. genieesters toestemming zou worden gevraagd 'e inogc collecteeren. Door 3 dezer heeren werd onmiddellijk toestemming verleend, de burgemeester tc Zuidschat- woude is eindelijk na ih'erhaakl' aanzoek namens een zeventiental burgers voor den aandrang bezweken. Daarna ging men aan 't eollecteeren en de. bijdra gen zijn van dien aard, dat men dal voorloopig in den nood kan worden Vooral te Noordscharwoude is voor een groóte som ge teekend. Te Zuidscharwoude collecteerden de Katholieken af zonderlijk. Ijstoestand in de Zuiderzee. Door den aanhoudenden Oosten- en Noord-Oosten wind blijft de ijsmassa, welke zich op de Zuiderzee op een uur afstand buiten Marken tot aan den IJvuur- toren bevindt, het scheepvaartverkeer in hooge mate belemmeren. Door de nu en dan intredende vorst dei- laatste dagen is het ijs zoo in sterkte toegenomen, dat thans niet anders dan vrachtbooten voorzien van krachtige machines er in slagen zich door de ijsmassa heen te werken. Dientengevolge heeft de Hoornsche boot haren dienst gestaakt en is de op Harlingen va rende vracht- en passagiersboot „Heemstra" hedenmor gen van Amsterdam vertrokken langs het Noordholland- sche Kanaal over Nieuwediep. De „Bolsward" van de Holl—Friesland-lijn en de op Zwolle varende vrachtbooten „Zwolle" en „Kam pen" onderhouden den dienst nog over de Zuiderzee, doch ondervinden door het steeds sterker wordende ijs meer belemmering, wat vertraging van aankomst ten gevolge heeft. De „Groningen III", gistermorgen van Lemmer ver trokken naar Amsterdam, arriveerde gisteravond aldaar na een, reis van 13 uren. De sleepboot „Veendam", Vrijdag met twee beladen lichters van hier naar Veendam vertrokken, geraakte bij Pampus in het ijs bekneld en bleef zitten. Niettegen staande de „Veendam" alle mogelijke moeite heeft aan gewend zich door het ijs heen te breken, was haar hedenmorgen nog niet mogen gelukken de ters in beweging te krijgen. Naar het Hdbld. verneemt zouden de sleepboo- ten „Volharding" en „Vilesse" van Kampen vertrekken om te trachten de acht beladen schepen op te halen welke zij op den 26en Februari nabij den hoek van het IJ hebben moeten achterlaten toen zij met een sleep van 12 schepen van hier vertrokken. Kwaadaardige ziekte. In ernstige graad heerscht te Katwijk aan Zee de Gemeente HARENKARSPEL. Ingeschreven van 128 l ebruari 1900, GeborenAgatha Bregitla, dochter van Jan Veld man cft Engeltje Hof. Petrus, zoon van Erancis- cus Bernntrdus Joscphus va» SI raaien en Ariaantje Jan sen. Alïda, dochter van Jacob Blom de Jong en Aaltje Kramer. Petrus, zoon van Dirk van der Fluit en Elizabelh Beemsterboer. Anna Maria, doch ter van Jacob Groen en Trijntje Stam. Herma- nus, zoon van Pieter Hommer en Marijtje Meester. Cornelis Johannes, zoon van Cornelis Bijman en Margaretha Johanna Alida Kraakman. Johannes Jü- cobus, zoon van Jan Spaans en Antje Dekker. Ca- tharina, dochter van Cornelis Bakker en Anna Tes- selaar. Jacob, zoon van Jacob Pankras en Calha- rina Maria Weel. Ondertrouwd: Jan Bakker en Brcgje Kuit. pje. ter Kuilman en Neeltje Molenaar. Gehuwd: Jan Bakker en Bregje Kuit. Overleden: Anna Helcna Boekei, oud 1 mud. Simon Tesselaar, oud 7 iinul. - Jacob Stroel oud 4 mud. Agatha Bregitta Veldman, oud 4 dagen. Jan Bruin, oud 63 jaren, echtgenoot van Antje Bl&uii- boer, eerder van Neeltje Blaauboer. Hcndrika Veld- boer, oud 5 miul Gerbrand Slotcmakcr, oud 59 jaren, weduwnaar van Maartje Bulter. Anna Maria Groen, oud 3 weken. het lich- R.-K. Universiteit. Door den Zeereerw. heer deken pastoor Buisman al hier, werd Zondag bekend gemaakt dat bij de parochi anen alhier zal worden rondgegaan ten einde vaste jaarlijksche bijdragen te verkrijgen voor de stichting eener R.-K. Universiteit. Bevordering. Onze plaatsgenoot, de heer J. Rot is benoemd tot directeur (baas-fitter) der nieuw te bouwen gasfabriek op Terschelling. Voordracht onderwijzer. De voordracht voor Onderwijzer aan de Openbare Lagere School alhier luidt 1. TL Mastenbroek te Hauwerl. 2. G. de Boer te Nieuwerkerk a. d. IJsel. 3. M. B. Kappeteijn te Ter schelling. typhus. De ziekenbarak, welke jaren leeg heeft ge- Gasontploffing i staan, is thans weer in gebruik genomen. In de familie Te Stadskanaal werden hedenmorgen door gasont- d zjjn jn eenige dagen tijd een volwassen zoon en dochter en de moeder gestorven, terwijl een andere zoon ook bedenkelijk ziek ligt. Pancras stemmen en uit- Steenwijk, Dinxperloo, Glanenburg, St. Hengeloo. In het geheel werden 18933 gebracht. Over vier punten werd de meening der kiezers ge vraagd of men wilde een onbeperkt aantal drank gelegenheden, handhaving van het bestaande, vermin dering van het aantal ot wel geheel verbod. Het re sultaat was, dat 63 p.Ct. zich verklaarden vóór ver bod, 21 p.Ct. voor vermindering, 12 p.Ct. voor hand having van den bestaanden toestand1 en 1 p.Ct. voor onbeperkten drankverkoop. Door den afgevaardigde van „Volksonderwijs" werd gevraagd of men van plan was een Volksstemming te houden als propaganda-middel of alleen om de uitspraak van het volk te hooren. In het eerste geval kon men niet op de medewerking van „Volksonder wijs" rekenen, omdat volgens zijn meening, dit niel op den weg eener o nder wijs vereen igin-g ligt. Geant woord werd, dat het doel is een referendum onder de bevolking uit te schrijven. Mocht de uitslag goed bekroond worden, dan zullen de geheelonthoudersver- ■eenigingen daarmee natuurlijk propaganda maken. „Na nqg eenig debat werd door de afdeeling van „Volksonderwijs' zoomede door de Coöp. Vereen. „Vooruit" steun toegezegd. Ook werd medewerking ver kregen van: De Geheelonth. zangvqreen. „Strijdlust", „Recht en Plicht", Armvoogdij van Zuidscharwoude -en de S. D. A. P., terwijl nog een drietal vereeni- gingen den uitslag harer ledenvergadering moest af wachten. Medegedeeld werd, dat men zich verbond voor mo- reelen steun, hoewel men zich aanbevolen hield voor finaaicieeien steun. 't Zand. Uitslag openbare verkooping, gehouden ten overstaan van Notaris Vrijburg in 't lokaal „De Jonge Prins" alhier, van een huis en erf aldaar, eigenaar de heer Jb. Kooijman Jbz. Kooper de heer P. Tuin Az. te 't Zand voor f 1031. St. Maartensbrug. Aan het hulpposlkanloor werden gedurende de maand Februari behandeld 14 inlagen in de Rijkspostspaar bank tot een bedrag van f 473.16. Totaal bedrag dei- inlagen en terugbetalingen f 1727.05. Gemeenteraad van Wieringen. Openbare vergadering op Dinsdag 2 Maart 1909, des namiddags te 2 uur. Aanwezig allen. Na opening der vergadering door den voorzitter, den heer Cavalje, Burgemeester, worden de notulen der vorige vergadering door den secretaris, den heer W. Bruul, voorgelezen en onveranderd goedgekeurd. Vervolgens doet de voorzitter de volgende mede- deelingen: le. Dat door den heer Rijksbetaalmeester te Am sterdam is ge-stort bij den gemeente-ontvanger de som van f 272.74; 2e. dat goedgekeurd van Gedeputeerde Staten is terugontvangen de suppletoire begrooting dienst 190S; 3e. dat de verschillende wijzigingen in de Politie verordening ook zijn goedgekeurd door Ged. Staten; 4e. biedt voorzitter den maandstaat der zeegrasex ploitatie over de maand Januari ter inzage aan, waar op door de heeren geen aanmerkingen worden ge maakt 5e. dat een verzoek is ingekomen van P. Halfweeg Nz., om ontheffing van Hoofdelijken Omslag. B. en W. stellen voor hierop afwijzend te beschik ken, daar de geheele belastingsom is f 1.24, waarvan de helft reeds is voldaan, zoodat nog betaald moet worden f 0.62. Met algemeene stemmen wordt afwijzend beschikt. 6e. dat ingekomen is een verzoek, onderteekend door 100 gemeentenaren, waarin verzocht wordt, ter voor koming van het verscheuren van en nadeel berokkenen aan schapen, de honden gedurende den oontijd dei- schapen vast te houden. B. en W. stellen voor het volgend artikel aan de Politieverordening toe te voegen; „Het is den eigenaars van honden verboden om ge durende den tijd door B. en W. bij openbare afkon diging bekend te maken, hun hond of honden onbe heerd te laten losloopen." De heer Peereboom merkt op, of het niet beter zou zijn, een bepaalden tijd te zeggen, b.v. gedurende den oontijd, Voorzitter vindt het beter, dat de honden ieder oogenblik kunnen worden vastgelegd. De heer Kuut vindt het voorstel van B. en W. ook lastig, maar na eenige discussiën weet men echter niet tot een beter middel te geraken en wordt met 5 stemmen voor en 2 tegen besloten bovengenoemd artikel aan de Politieverordening toe te voegen. Tegen stemden de heeren Koorn en Peereboom. Aan de orde is nu de benoeming van een hoofd der school te Uippolytushoef. De voordracht is als volgt: ,.1-, -J- H-^ThiJm, onderwijzer te 's-Hertogenbosch met bijakten Pranscli en, Engelsch. i -2'i Naber' onderwijzer te Zaltbommel met bijakten Fransch en land- en tuinbouw 3. J. Terpstra, lijdelijk hoofd te Moerbeek bijakte Engelsch. j ploffing in de constructiew-erkplaats van den heer J. Kosten 14 personen verwond, de heeren J. Koster en W. Roemeling vrij ernstig. De oorzaak is de volgende: Om 6 uur weigerde- de gasmotor. Men onderzocht liet gebrek, bijgelicht met een fietslantaarn die de ont- ploffing veroorzaakte. Een koude week. Over de temperatuur der vorige week zegt H. in de Zutph. Crt.: j ,l j Ook de laatste maand van den winter brengt ons '"eek meermalen vrij wat vorst; het is echter tegen het einde daarvan zelden zoo aanhoudend koud als thans het geval was. Vooral de laatste week van Februari had ditmaal een betrekkelijk lage temperatuur. Deze, voor dit tijdsverloop normaal klein, 37 gr. Fahr., was i nu 30 gr., wel een verschil met de temperatuur van het laatste zevental dagen dier maand in 1900: ruim i 46 gr. Februari 1896 en December 1890, waren de koudste maanden van het laatste twintigtal jaren, beide met eene temperatuur van slechts 23 gr. 5. De tempera- i tuur der laatste week van Februari 1895, ruim 32 gr., was echter nog een tweetal graden hooger dan de nu afgeloopen maand. Geen der nachten van dit tijds- verloop was nu vorstvrijvan acht tot twaalf graden vorst in een zevental elkander opvolgende nachten is voor dezen tijd van het jaar dan ook wel van betee- kenis: het was dooreengenomen des nachts een negen tal graden te koud. De 26ste der maand was hiervan de koudste dag, de hoogste temperatuur van den dag was toen niet meer dan klein 28 gr., zijnde een groote drie-en-dertig graden lager dan op denzelfden datum van 1900, toen deze ruim 61 gr. bedroeg. Er werd in de afgeloopen week zeker niet ten on rechte over de voor het jaargetijde te groote koude geklaagd. Diefstal in een kerk. Na de godsdienstoefening, Zondagmorgen in de Nieuwe Westerkerk aan de Ammanstraat te Rotterdam gehouden, verliet de koster, de heer P. J. A. Pronk te ongeveer kwart over twaalven het kerkgebouw. Te 1 uur terugkeerend, kwam hij tot de ontdekking, dat in de collectantenkamer een kast met geweld was open gebroken, en uit de in de kast geplaatste kist, die j dient voor het tijdelijk opbergen van de collecte, vijf van de zes collecte-zakken met geld waren gestolen. Wat zich in de gestolen zakken bevond, zou natuur lijk alleen uit informatie bij de nog onbekende dieven kunnen blijken, doch het gestolen bedrag wordt be naderd op ongeveer 100 gulden Vliegen Uit goede bron is ons ter oore gekomen, zegt de N. Crt., dat er plannen bestaan om tijdens het Natio naal Wis- en Natuurkundig Congres dat tegen Paschen .in Nederland, waarschijnlijk te Utrecht zal gehouden worden, een proeftocht met een vliegmachine te doen plaats hebben. Geen schat gevonden Dezer dagen kon men in verschillende bladen een verhaal vinden betreffende een vondst in 'n balk van 'n onlangs te Almelo gesloopt woonhuis. Een zekere B. te Almelo had van de door hem gekochte balken aan een derde twee balken overgedaan en in een dezer werd de schat gevonden. Volgens de eene lezing be stond het gevondene uit documenten uit de 14e eeuw, volgens een andere uit „gold, zuiver en pampieren. uit de 13e eeuw". Do gelukkige vinder was niet genegen de gewichtige stukken aan den oorspronkelijken koo per af te staan, daar hij de balken „met alle lusten en lasten, zoowel heerschende als lijdende", had ge kocht. Die laatste bijvoeging, een geijkte term slechts bij notarieele overdracht van onroerend goed in gebruik, deed direct aan een vroeg uitgebroed Aprilgrapje denken. We kunnen dienaangaande dan ook mededeelen, schrijft de „Zw. Crt.", dat alle gebinten van het ge bouw in kwestie bij de veiling zijn gekocht door zeke ren B. te Wierden; dat deze geen enkele balk verkocht en nog in het bezit van alle is; dat twee daarvan zijn doorgezaagd aan de zagerij te Borne endat hij' zich aanbevolen houdt voor mededeelingen, waar de bewuste schat zit. Zitting van Dinsdag 2 .Maart 1909. hebben in een onzer overzichten der vorige er reeds op gewezen dat de C o 11 e e t e nw e l ernstig werd belaagd, dal zij slap werd verdedigd dooi den minister van Binnenlandsche Zaken en dat ten slotte, toen weder door middel van een amendement, een stormaanval op de reeds zoo toegetakelde wet ondernomen zou worden, besloten werd de discussies te verdagen, het besprokene eerst kalm te laten be zinken. Hel is bezonken, maar zoo, dat besloten is een ongekend hevigen aanval te wagen op liet arme wetje dat zwaar ziek is. De heer VAN DOORN stelt n.1. voor ook na mens de heeren De Visser, llugenholtz, Tydeman en v. Idsinga de volgende motie: De Kamer, van oordeel dat het wetsontwerp tot regeling der openbare inzamelingen instemming heefl, doch dc voorgedragen regeling te omslachtig is, noo- digt de Regeering uit de behandeling van dit ont werp te schorsen, in de hoop, dat zij een meer een voudige regeling wel zal willen Voorstellen. Zulk een motie is wel zeldzaam in de annalen dei- parlementaire geschiedenis;, immers de grondweteischt verwerping of aanne m i n g eener wetterug neming ingevolge een motie is meer dan typisch, ln- tussehen de motie is er en het allerleukste van 'l geval is ,dat de regeering er zich mee vereenigt, on der bijvoeging dat het anders wel moeilijk is deze materie eenvoudiger te regelen, wat zooveel zeggen wil dat een 2e editie niet te verwachten i.s. De motie wordt warempel zonder stemming aangenomen, en de wet daarmede, denkelijk voor goed van de vlakte. Dit kindje van Dr. Kuyper heeft werkelijk een zachter dood! Verder werd de dag doorgebracht in automobielen, d.w.z. de discussie over de automobielbelasting werd voortgezet. Het rijden met automobielen schijnt den heeren echter te gevaarlijk, toen er gestemd zou moe ten worden, bleek dat er geen leden genoeg slechts 45 present waren. 's Middags werd de behandeling voortgezet en ook afgedaan. De eindstemming wordt later gehouden. Op de agenda zijn nog geplaatst de volgende onl-' weqien en moties: dat tot wijziging der Kinderwet ten. de Interpellatie-Troelslra over het arbeidscon tract, en de Interpellatie-Bos over subsidie aan bizon- dere middelbare scholen. Marktbericht der veiling gehouden op de Gemeente Oude Vischmarkt, a.d. Nieuwmarkt te Amsterdam, d. d. 2 Maart. 1909 Kipeieren 3 60 a 5.20 Station iVoord-Sclinrwoude. met St. Maartensbrug. Zondagavond j.1. gal' de beroemde Ijarmonicavirlu- oos Jb. Kelder eene uitvoering in hot lokaal van mej. de wed. J. die Leeuw alhier. De opkomst was vrij goed le noemen. Zooals wij dit van hein gewoon zijn wist Kelder het publiek ook nu weer onder de bekoring van zijin spel tc brengen. Op uitmuntende wijze werden de ver schillende nummers door hem ten gehoore gebracht. Voor dc zooveelste maal heeft de heer Kelder geloond een meester op zijn instrument te zijn. Dat het har telijk applaus aan hel slot van ieder nummer voor hem een dubbele belooniug zij. Een gezellig bal besloot dezen avond. Werkloosheid aan den Langedijk. Grodtc werkloosheid heerscht sederl cenige weken aan den Langedijk. De vrij strenge winter is oorzaak, dat er niet kan gemodderd of geslikt worden, een werk zaamheid, die bij gunstig weer nu zou kunnen wor den uitgevoerd. De armoede iu verschillende huisge zinnen .is dan ook groot, 't Was lijd dat er geholpen werd. Zondag j.1. vormden de aki', der S. D A P. en de (.oöperalie „Vooruit" zich tot een comité om sloot JT 1%v;erklooi*'i Ie voorzien. Men l>e- doroen m w-rtV e!!kele; Iconen in de verschillende (loipen in verbind,ng te stellen, waarna aan de bur- IMIenw Leven. 1 Maart 1909. Roode kool Roode kool 2e srt. Kleinere Gele kool Gele kool 2e srt. Kleinere Deensche Witte Deensche Witte 2e soort Kleinere Uien 2 Maart 1909. Roode kool Roode kool 2e srt. Kleinere Gele kool Gele kool 2e srt. Kleinere Deensche Witte Deensche Witte 2e srt. Kleinere Uien Noord-Scbarwoude, (Dorp). 3 Maart 1909. Roode kool f 10.— a f 20.— Witte kool f 10.— a f 22.— Gele kool f 8.— a f 18.— Uien f 7.— a f 7.50 per baal. Gemeente CALLANTSOOG. Ingeschreven van 1—28 Februari 1909. Geboren: Willem, z. v. Cornelis Zwaan en Trijn tje Marees. Martje Jannetje, d. v. Willem van (lei- Vlies en Elisabeth Maria Catharina Dekker. Getrouwd: Martinus Johannes Hoornsman, j.m„ ar beider, oud 22 jaar te Zijpe en Antje Thomasz, j.d., zonder beroep, oud 21 jaar te Caliantsoog. Ondertrouwd en Getrouwd: Klaas Duit, j.m., arbei der, oud 25 jaar te Caliantsoog en Aaltje Stins, j.d., zonder beroep, oud 26 jaar, te Helder. OverledenGeene. f 19.50 a f 20. per 100 stuks f 18.- a f 19.- f 10. a f 17.- f 15.— a f 16.- f 12.- af 14,-, f 7.- a fll.- f 19.50 af 20.- f 18.-af 19.- f 8 - a 17.- f 6 - a f 6 25 per 50 K.G I 20.— a f 21.— por .100 stuks, f 18,— a f 19.— f 10,a f 17,— f 15,— a f 16.— f 13,— a f 14.— f 7.~ a f 12.- f 19.50 a f20.- f 18.- af 19- f 8.- af 17.- f 6 - a f 6.50 per 50 K.G. Vergadering van de Vereeniging tot Ontwikkeling van den Landbouw in Hollands Noorderkwartier op heden Woensdag 3 Maart 1909 des voormiddags half elf in de Prins Maurits te Nieuwe Niedorp. De voorzitter, de heer J. J. Winkel, zegt bij zijn opening: wanneer wij onzen blik rondom ons laten Ij gaan is het nog overal winter in den lande en met I verlangen kijken de landbouwers uit naar het oogen- blik waarop weer aan den arbeid op het land zal I kunnen worden begonnen; om de vruchten van. dien j arbeid na enkele maanden te kunnen oogsten. Het is bij onze vereeniging geheel anders, want niet I waar, wel maanden, ja jaren moet worden gewerkt om den oogst van onzen arbeid te kunnen binnen- I halen. Maar het woord van Jan Pieterszoon Koen luidt: l Ende desespereert niet, laat dat ook ons woord zijn. I Laat ons er vast van overtuigd zijn, dat onze arbeid I hier aan het landbouwbedrijf zal ten goede komen en f laat ik u met die vaste overtuiging opwekken om met I onzen arbeid door te gaan. Met den wenseh dat deze I vergadering ook daartoe mag meehelpen en met een f hartelijk welkom open ik deze vergadering. Hierna leest de heer W. Teengs de zeer uitgebreide notulen die onveranderd en onder applaus worden goed gekeurd. Van de ingekomen stukken en mededeelingen dee- j Ien we mede: dat de vereeniging heefl 174 leden'en 1 zoon van liddat het verslag over de schapenproe- ven aan de regeering is verzonden; dat het adres aan 1 de regeering inzake de Zniderzcc-droogmaking is ver- zonden; dat de niestproef met hoofdzakelijk vooder- j bieten is gestaakt, doordat de voorraad voederbieten geheel was bevroren; dat voor de zuiveiing van af- valwater (rotkeider) nog geen plaats was gevonden, nu 1 was evenwel een geschikte plaats le Midwoud gevon den, gaf dus de regeering den finauc.ieelen steun, dan f zon de zaak spoedig haai' beslag krijgen. Op een vraag van den heer H. Bnnne te Alkmaar, om hem het middel tegen korte en lange vuil al te koopen, werd niel ingegaan. Van den heer H. Kruit te Beemsler was een brief ingekomen, waarin wordt meegedeeld, hoe het komt dat de kennis door de smeden op de cursussen voor hoefbeslag geleerd, niet steeds ih pracfijk worden ge bracht. De schrijver roept ter verbetering van de be staande toestanden, de hulp van eigenaars van paar den in. I Er wordt besloten om lid le worden van de ver eeniging van koopers onder algemeene handelsvoor- waarden, tegen een contributie van f 2. In een zeer uitvoerig adres wordt door den heer S. Koene te Wageningen aangedrongen bij den minister van Landbouw op een spoedige regeling van het Hoo ger Landbouwonderwijs en niet de regeling van de land bouwbelangen op te dragen aan de botanici, plant kundigen, maar dat deze belangen in handen blijven van mannen die practisch en theoretisch met den land bouw op de hoogte zijn, zgn. landbouwkundigen. Het bestuur is van oordeel dat als de landbouw komt in de banden van de plantkundigen, dat het dan weer den verkeerden weg op zal gaan en dat de man nen van de praktijk dan geen medezeggenschap zullen hebben. Het bestuur stelt dan ook voor een adres van adhaesie te zenden, waarin wordt verklaard me' da gemaakte conclusiën te kunnen meegaan. Hiertoe wordt na eenige discussie besloten. Verder waren nog ingekomen verschillende brochu res, programma's enz. Het jaarverslag zal in druk verschijnen en aan de leden worden toegezonden. Het rapport der financieele commissie betreffende de rekening en verantwoording over 1908 strekt tot goedkeuring dezer rekening. De ontvangsten bedroe gen f 3984.57 (waarbij f 1836 batig saldo vorige rekf ning), de uitgaven f 1364.07, alzoo het batig saldo f 2620.50. Dit advies wordt uitgebracht door den heer K. Koster Hz. te Wieringerwaard, tevens onder dankzegging aan den heer Teengs voor zijn uitnemend beheer. Overeenkomstig dit rapport besluit de vergadering tof goedkeuring. Hierna volgde het verslag van Dr. Scheij, den zuivel- consulent, over zijne werkzaamheden in 1908. De heer Dr. Scheij las enkele grepen daaruit voor, het verslag zal binnen kort in zijn geheel in het Land- bouw-Weekblad afgedrukt worden. Er werd weer een cursus gegeven voor melkcontroleurs en een cursi's voor kaasmakers. 54 Vergaderingen werden bijgewoond I 5 lezingen werden gehouden. Er werden vele hulp®^, delen voor het melkonderzoek gecontroleerd, nl. butyrometers, 61 melkpipetten, 50 melkwegers, 14 vee-, unsters, 12 thermometers. Een paar gevallen van melUf vervalsehing werden behandeld. Uitvoerig werd stilge staan bij de resultaten Van het gebruik van zuursel p bij de kazerij. De resultaten zijn over het algemeen heel gunstig zoowel voor Goudsche- als Edammerkaas. In vele ge' vallen werden de kaasbereiders op de hoogte gebracb' met de behandeling. Ook werd een handleiding samC'i gesteld. Op verschillende boerderijen en zuivelfabrieken! werd huip verleend bij bestrijding van kaasgebreken of andere bedrijfsstoringen. De gebreken waren kor'- knijpers, los en blauw. Het laatste gebrek werd een voudig door de geverfde kaastobbe veroorzaakt. Kaas fabrieken moeten vooral maatregelen nemen, om deug delijke melk geleverd te krijgen. Er bestaan daar dib' 1 wijls ongezonde toestanden. Aan een fabriek die een te hoog watergehalte in

Schager Courant | 1909 | | pagina 2