Sclisi iü is Rectaal. Predikbeurten. Zondag 7 SSfflaart 1909. Groenteveilingen. Kantongerecht te Schagen. Marktberichten. Uit en voor de pers. Burgerlijke Stand. Gemengd Nieuws. heelkundige hulp verleende. Met zwaar verbranden on derarm werd de jongeling vervoerd naar het Acade misch Ziekenhuis. Nutsspaarbank Hoogwoud. In de Dinsdag j.1. gehouden vergadering van de commissarissen cn de commissie van toezicht der spaar bank van liet departement Hoogwoud der Maatschappij tot Nut van 't Algemeen, is goedgekeurd de rekening over 1908 en blijkt, dat dc rekening met de inbren gers bedraagt Óp 1 Januari 1908 waren ze te goed f 56018.10"' In 1908 is ingelegd 10111.70 In 1908 aan rente bijgeschreven 1986.47 In 1908 is terugbetaald Totaal 68116.33' 12805.51 O)) 31 December 1908 waren ze le goed f 55310.82"' Dc administratiekosten hebben over het jaar 1908 bedragen f 157.43. in 1908 is afgelost aan diverse beleggingen f 18339.27 en belegd in diversen f 16435. In 1908 is aan rente ontvangen f 2697.53. Het totaal der bezittingen bedroeg op 31 December 1908 f 59697.49' IJpt totaal der schuld 55310.82' Reservefonds 1' 4386,67 Op 31 Dcc. 1908 was het reservefonds f 4386.67 Op 31 Dec. 1907 3626.31 1,-J Gemaakte winst f 760.36 Het aantal spaarbankboekjes in omloop op 31 Dcc. 1908 was 356, waarvan i4 beneden 1 gld., van l tot en met 10 gld. 40, spaarbankboekjes; van f 10 tol en met 100 gld. 149, van f 100 tot en met f l'OOO 148, en van f 1000 en hooger 5 spaarbankboekjes. Moordaanslag. In den nacht van Maandag op Dinsdag drongen de gebroeders Poies in de woning van den caféhouder Postma, aan den Sittardweg bij Heerlen, om hun be dreiging, dat zij Postma zouden dooden, ten uitvoer te brengen. Juist toen Frits Poies de hand ophief, om met een groot mes Postma dood te steken, schoot Post ma een revolver af, waarbij hij Poies in de opgeheven hand schoot, zoodat deze brullend van pijn door de juist arriveerende politie met zijn gezel en broeder gearresteerd kon worden Terwijl dit alles voorviel, had de vrouw van Postma d- wijk genomen op het dak, waar het arme mensch, dat in blijde verwachting is, meer dan een uur in koude en sneeuw doorbracht De gebroeders Poies zijn een paar beruchte sujetten, die in Heerlen in kwaden reuk staan en alom gevreesd zijn. Belangrijke diefstal. Te Amerongen is bij een alleenwonende dame, die de deur 's nachts niet op slot doet, voor 1000 gulden aan effecten en geldswaardige papieren gestolen. De dame, die een weinig doof is, had niets bemerkt. Dr. J. G. Mezger. Wij ontvangen uit Parijs bericht, dat daar overleden is, na een langdurig lijden dr. Johan Georg Mezger, de bekende Amsterdamsche massage-dokter. Dr. Mezger, Amsterdammer van geboorte, had zich oorspronkelijk voorgesteld, gymnastiekonderwijzer te worden, maar al spoedig ging hij in de medicijnen stu- deeren, eerst te Amsterdam, later te Leiden. Daar pro moveerde hij in 1863, op 24-jarigen leeftijd, tot doctor in de geneeskunde, op een dissertatie „Over de behan deling van verstuikingen door middel van massage." De eerste jaren na zijn promotie was hij hier werk zaam in het Binnen-Gasthuis als adsistent van prof. Van Geuns. De groote verdienste van Mezger is, dat hij de mas sage op wetenschappelijke wijze in toepassing heeft gebracht. In den beginne had hij met veel tegenkanting te kampen, maar door de zeer gelukkige uitkomsten, die hij met zijn werk verkreeg, ging er ten slotte een groote roep van hem uit. In het Amstel-Hotel, waar hij zijn spreekuren hield, kreeg hij eerlang de vermaard ste consultatie-practijk uit Europa. De Koningin van Zweden was zijn eerste vorstelijke patiënt, en na eenige jaren was er geen regeerend vorstenhuis of van zijn leden hadden kennis gemaakt met den beroemden duim van dr. Mezger. Voor het Amstel-Hotel was de buurman-van-den-overkant hij bewoonde het hoekhuis Amstel-Sarphatistraat een kostbare magneet. In 1889 verliet hij Amsterdam voor Wiesbaden, waar een sanatorium door hem werd geëxploiteerd, waarvan de resultaten echter niet zoo waren, dat de inrichting het kon bolwerken. Mezger verhuisde naar Parijs en in de laatste jaren woonde hij te Domburg, waar hij nog geregeld zijn patiënten ontving. In 69-jarigen ouderdom is hij thans te Parijs over leden. Hbld. Haat. Van ex-tyrannetje. 's Morgens, toen ze aan de ontbijttafel kwam, zag de oude-juffrouw dadelijk dat er iets bijzondere aan de hand was... Aagt had iets beverigs in d'r ma nier van doen, zoodat een van de twee halfzachte eitjes, die 's morgens in de dopjes werden klaargezet, haast op den grond tuimelde. En toen Aagt het spiritus- lichtje aanstak, merkte de juffrouw ook, dat het vlam metje van de lucifer maar niet wou pakken 't kousje. De twee vrouwen keken elkaar eens aan. Ze kenden elkander nu al over de veertien jaar... Snapten op 'n haartje wat er in haar gemoed omging... De juffrouw was doodsbleek geworden, want direct wist zij 't, iets van Lize moest 't zijn. En Aagt voelde dat, als ze niet gauw een geruststellend tee- ken gaf, de juffrouw zich niet zou kunnen, inhouden, van angst... Ze wenkte dus met de lippen en met de oogen van: „Niks-bijzonders eigenlijk... Een boodschap. Ik heb iets van 'r gehoord..." Zoo veel begreep de juffrouw wel van de „draadlooze telegrafie". Maar meer durfde ze niet uil.visschen. Want elke seconde -kon d'r man binnenkomen. En Waanders was 'n lastig ventje als-ie begon... Ze was, van den eersten dag dat ze getrouwd waren, bang, echt-bang voor 'm geweest. Had tegen 'm opgezien, tegen z'n groote geleerd heid en tegen z'n sterken wil. Waanders was altijd geweest een braaf, onberispelijk huisvader, maar zijn woord was wet in z'n gezin... Als Hendrik of Lize, toen ze nog klein waren, iets mankeerde, dan speelde pa voor dokter. Die wist 't beter dan de knapste pro fessor. verzekerde moe in heiligen ernst. Hij liet een drankje klaarmaken of hij verordende zweetkuur. Of wel, pa commandeerde: „Niks te beduien, marsch, naar school!" En als moe dan iets had durven vra gen, of aandringen nog, dan bestierven de woorden haar op de lippen. Ze durfde niet... Gehoorzaamde in slaafsche onderworpenheid... En eens, toen de dokter moest komen, en deze meneer Waanders, op wat-knor- rigen toon verzocht zich buiten de zaak van patiënt te houden, lag moe zoo te beven van angst over wat nu wel gebeuren zou?... Na die aanranding van pa's onschendbaar gezeg... Dat de dokter pa had aange keken met een gezicht, zoo nijdig, dat pa, de koor den van z'n chamber-cloack wat stijver aantrekkend, maar wegging, want hij zou 't anders niet hebben uit gehouden Ze moesten wachten totdat meneer Waanders klaar was met z'n ontbijt. Z'n krant behoorlijk gelezen had... Daarna z'n jas had afgeborsteld, waar niemand dan hij-zelf aan raken mocht. Dan enkele orders had ach tergelaten en z'n morgenwandeling was begonnen Gesprkoen werd er aan 't ontbijt haast nooit. Pa lette op niemand. Zat, al-kauwend en thee-slurpend en de dokter mot meneer Waanders zoo lang'bij straatdeur had staan fluisteren, - toen zat pa van s avonds elf tot 's morgens negen, aan een stuk bii Henk z'n bedje. Moe, die den vorigen nacht met Aagt gewaakt had, moest naar bed. Aagt net-zoo. Pa zorgde zelf voor z'n koffie. Als Henk t benauwd kreeg, nam pa z'n handje en hield 't zoo zachtjes, zoo streelend, tusschen z'n vingers, dat de jongen tegen hem glimlachte, nadat-ie 't wat ruimer gekregen had. En omdat 't zoo vreemd was, dat pa een vriendelijk gezicht trok... En de dokter had pa den anderen dag een compliment gemaakt over z'n prachtige manier van verzorgen. Den ouden grompot veel beleefder bhhan- deld van vroeger... Hem aangekeken net of-ie spijt had over z'n strengheid van vroeger En toen Lize 't, met de roodvonk, zoo te-kwaad had, zag ze pa liever aan d'r bed dan moe, die altijd zoo huilerig en beverig en zoo vragerig was Maar in gewone tijden had pa's aanwezigheid iets be- vriezends, angst-aanjagends, in den huiselijken kring der Waanders! Ze wachtte, Aagt, totdat ze, secuur en wel, de straatdeur, dien ochtend, hoorde dichtkleppen met dat barsch-robuste geluid, zooals slechts meneer 't kon doen Zij en de oude-juffrouw, kwamen elkaar al tegen, in de gang, zij, Aagt, met den brief, 'm vastklemmend tusschen haar natte vingers, door een tip-schort be dekt. Van Lize! Er ritselde iets aan de straatdeur... Een circulaire of zoo, die in de bus gestopt werd. Maar allebei schrokken ze zoo, dat de brief neerfladderde... Ze dachten, dat pa iets vergeten had; terugkwam... Doch 't werd weer rustig. Toen stonden zij met d'r beiden, In de keuken, kijkend naar den brief. Moe snikkend; haar zakdoek tegen het vale, be traande, verwrongen smart-gezichtje. Aagt met har-nijdig gelaat, woedend om de waterlanders, waar van er een haar neuspunt dreigde te ontsnappen..., „Mensch, scheur 'm toch open!" zei Aagt. En ze moest haar knuisten In het bonten-schort wikkelen om te verhoeden, dat zij zelve, voordat zij 't recht wist, rits-rats Het smalle kopje van moe, met het verfrommelde hulsmutsje op de dunne grauwe haren, schudde zacht- tjes van neen Van dat ze niet durfde In drie maanden had ze niks van Lize gehoord. Toen had zij haar gezien in den melksalon, 's middags om een uur of drie, doodsbang dat pa, heel toevallig, voorbij zou komen... Hadden zij, moe en Lize, - gezeten, achteraan in den melksalon, in donker hoekje, waar andere vrijende paartjes zich verschuilen. Hand in hand, allebei d'r best doend, om de juffrouw niks t? laten merken. Niet langer dan hoogstens een halfuurtje had zij haar Lize, toen, gesproken. Haar moeten zeggen dat pa nog net-even onverzoenlijk als voor een half jaar... Mis schien als Henk er nog eens was... Dat die zou dur ven... Maar Henk was, als machinist, in de Oost heele- Had kunnen verhoed zijnAls pa, dlV? Jy?'ld; den brief van Lize maar geopend had.... Zou- door een sommetje van hoogstens vijftig gulden hebben hun nen gered wezen Schetste mij groepje, nadat voruiis pveld vas. I Grijze, verlamde, vermelde, rampzalige pa. Dooi bt- 1 roerte lot ruïne gemaakt. In wiens doode, uitgeblusch- i te oogen 'n héél enkele maal iets nog schreit van ver- I driet over dat andere En moe, vreemd-hard geworden van wanhoop 1 over haar kind.... Kijkend, nu en dan, over de ta fel heen, naar het nu-wezenlooze mannetje, met de altijd mummelende kaken; de al hj d-s :dd eren de, kracn- telooze handenNaar onttroond lyranncljeEn hoe dat vrouwtje; slavin van jaren-achtereen, nu scJiijiil te genieten, dal Hij, dc man, die Lize d i bi iel toch maar niet wou open maken, toen.... Dat-ie nou toch zoo lekkertjes.... En ook: hoe, als Aagt binnenkomt, de oude-juf frouw en zij: oogjes wisselen, waarin haat vuurt, vin nig leedvermaak, over het mummelende, krachleloos- bevende mannetje aan tafel.... Over pa „Neen, beste vriend!" zei mijn advocaatje, cn zn jolig-spotzickc lach verstarde inderdaad. „Ik heb die tragedie toch zelf, van begin tot eind, haast mag ik zeggen, gezien.... Stuur nooil brieven ongeopend terug- Je kunt niet welen, jongen: MAïTRE CORBEAU. NED ER LANDS t'II HERVORMDE GEMEENTE te Scbagen, v.m. 10 uur, Ds. Herman. Oudesluis, v.m 9.30 uur, Ds. Met. (Doop.) Kolhorn, v.m. 9.30 uur, Ds. Groeneveld. Wierlngorwaard, v.m. 9.30 uur. Ds. Engelkes. Sint Maarten, geen dienst. Winkel, Ds. Nieuwburg. Anna Paulowna, v.m. 10 uur, Dr. Toxopeü3. Wieringen, den Oever, v.m. 10 uur, Ds. Reinders. Barsingerhorn, v.m. 9.30 uur, Ds. v. Loon. Oude Niedorp, v.m. 9.30 uur, Ds. Kanis. Burger brug on St. Maartensbrug, geen dienst. DOOPSGEZINDE GEMEENTE te: Barsingerhorn, Ds. Kooiman. Nieuwe Niedorp, Ds. Haars Wieringen, Stroe, v.m. 9.30 uur, Ds. Onnes. Noord- en Zuid-Zjjpe, voorm. 10 uur, Ds. Corn,*Vis Burgervlotbrug. LOKAAL „BETHEL", HOEP, SCHAREN ten behoeve van de Nederlandse'! Hervormde Kerkt v.m. 10 uur, Ds. Swaan van Haarlem. Gehuwd: Cornelis Timmerman 21 jr. en Tetje Sin- ger 18 jaar. OverledenMaartje Koomen, 33 jaairouwlje Raar, 75 jaar, wed. van Hermanus Meen. Gemeente ZIJPE. Ingeschreven van 26 Febr.3 Maart 1909, Geboren: Wilhelmus Hendericus, z. v. Hendericus Gerardus Kroon en Elisabeth Klaver. Ondertrouwd: Gerrlt Volder, jra., metselaar, 23 jaar en Wlllemina Smit, jd., zonder beroep, 21 jaar, beiden te Zljpe. Getrouwd: Hendrik Veltum, jm., arbeider 2a jaar, te Harenkarspel en Aagje Boonacker, jd., zonder beroep 24 jaar, te Zijpe, onlangs te Schagen. Cornelis Hem- mer, jm., kaasmaker, 32 jaar, te St. Maarten en Elisa beth Koopman, jd., zonder beroep, 23 jaar, te Zijpe. Cornelis Dissel, jm., arbeider, 24 jaar, te Wieringer- waard en Catkarina Dekker, jd., zonder beroep, 23 jaar, te Zijpe, onlangs te Anna Paulowna. Overleden: Maartje Breed, 70 jaar, wed. van Corne lis Smit. Gemeente NOORDSCHARWOUDE. Ingeschreven gedurende de maand Februari 1909. Geboren: Geertruida, d. v. Bernardus Beemsterboer en Marijtje Mak. OndertrouwdKlaas de Roer en Suzanna Borst. Picter Jes en Ilendrika Lindeboom. Getrouwd: Sirnon Bos en Maartje Smit. Cornelis de Boer en Catharina Schilder. Klaas de Vries en Suzaima Borst. Overleden: Johannes de Graaf, oud 6 mud. Breg- tje Stam, oud zeventien weken. taaal Moe durfde niet vragen, niet zeggen... En toen had Lize liaar, terwijl de juffrouw even weg was, om voorraad gebakjes te halen, gezoend, gezoend, als 1 toen ze nog zoo'n klein hummeltje van een jaar of zes was, dat op moe d'r schoot klauterde, 's Mid- dags had moe 'n heelen tijd staan te wasschen en, te wrijven over d'r wangen en d'r oogen, dat pa maar niet merken zou hoe ze geschreid had... I In al die drie maanden had ze van Lize maar een maal iets gehoord. Een brief gekregen, waar niks bij zonders in stond, en die haar toch... wist ze nog best, angstig, ongerust had gemaakt, waarom wist ze zelve niet En nu deze. Die, daareven, toen het busje aan de deur klepperde, op den grond was neergeflad- derd. Maar ze durfde niet openmaken. Want hij was ge adresseerd: „Den WelEd. Heere E. F. Waanders" Aan pa zelf! Wat ook Aagt oogen-van-onrust deed krijgen. Aagt, die haast net-zooveel van Lize hield als moe. De oude-juffrouw had den brief tusschen haar verschrompelde, koude vingers. Schudde het bleeke, smalle hoofdje. Begreep maar niet... Voelde wel iets van vagen angst, dat knelde, schroef de om d'r hart De twee vrouwen fluisterden met elkaar. Moe sprak met afgebroken woordjes, stotterend van vrees en op winding en aandoening... Aagt wou 't niet toegeven... Deed net of ze nijdig was over die flauwigheid van moe om, daar die brief n,i niet precies aan haar persoonlijk was geadresseerd- Wat 'n drukkie', man en vrouw zijn een! „Ik zou... Als 't mijn vent was..." Aagt bromde, gromde, pruttelde nog 'n heeleboel. Maar moe voelde toch best, dat Aagt haar, in d'r hart, gelijk gaf. Die brief, aan pa zelf geadresseerd, neen, dat was Dat was... En als ze had kunnen zien, hoe, toen de grimmige Aagt het vuur in 't fornuisje opporde, daar anders de aardappelen dien middag nooit op tijd klaar zouden zijn, als ze gezien had, hoe toen een paar dikke tranen op Aagt d'r tang neerdrup- pelden, dan zou moe nog ongeruster zijn geworden dan ze al was Later, toen alles voorbij was, heeft hij 't zich herinnerd, Waanders, hoe z'n oudje dien middag, na 't eten, in de gang, vlak bij de straatdeur, tegenover hem stond. Hij was, ouder gewoonte, nadat ze gegeten hadden, in de huiskamer gaan zitten aan het j schrijfbureautje, waar-ie z'n administratie voerde, en 1 waar noch Aagt noch een ander ooit aan raken mocht, behalve nadat hij de cylinder-klep had afgesloten en i 't ding moest afgestoft worden, In een hoekje bij de kamer, buiten, met haar ooi- tegen het sleutelgat gedrukt, stond Aagt te luisteren, en onderwijl druppelde 't al-maar van haar nijdige neuspunt, tranen van echten, grooten angst...... Moe bespiedde al z'n bewegingen. Niet durvende kijken toen hij den brief opnam, den brief van Lize, voor hem klaargelegd... Haar ijskoude handjes voor de oogen gedrukt Toen ze, na een poosje, tusschen de gleuven die haar broodmagere vingers vormden, doorgluurde, zag ze hem staan voor het schrijfbureautje. Roerloos, als een standbeeld...... Daarna ging tujMet z'n hoed op en z'n overjas aan. De eenë hand houdend in een zijzakNatuur lijk was daar de brief in... Van Lize.... Toen was zij hem op de trappen nagevlogen. Had vóór hem ge staan. Met dien doodsangst in de oogen. Zooals een arme vogel u aankijkt, die z'n lief jong wil redden en ziet dat gij 't grijpen zult.... Ra was bleek. Dat zag ze. Maar pa z'n norsche, gebiedende, ijzerstrenge oogen keken haar aan. Moe had slechts de spichtige vingertjes kunnen vou wenIn smeekbede. Maar 't hielp niet. De straatdeur dreunde. Aan liet eind van de gang stond Aagt, met bloed rood gezicht en vuur-spattende oogen. De roode knuis ten gebaldZ© was bang voor den ouden Waanders. Maar als ze 'm nu toch ontmoet had, terwijl-ie daar den brief van z'n bloedeigen kind, van Lize, ongeopend naar de brievenbus brachtRetour af zendster.... En zóó hard kan ze d'r vettige knuisten niet in- eenballen, of, toch, moest zij zich omdraaien. Want het medelijden met LizeDe angst voor verlaten, verstooten meid.... Ze braken, versplinterden Aagt de grimmige woorden, waarmee zij haar verdriet had wil len be man telen. „Beste kerel!" zei dc jonge advocaat, met wien ik 't een heele poos had over ingewikkeld zaakje, waar ik met m'n leekc-'begrip, maar half achter kon ko men.... „Béstejongen, zeg dat toch niet' Een brief ongeopend terugsturen is altijd, onder elke omstan digheid, gevaarlijk, onraadzaam althans, wat ik je zeg!" i-ir toen vertelde advocaatje me die droeve histo rie van pa en moe cn van Lize d'r brief, onge- vcrM<lc°m,.barSChstrengwn vader -.geretourneerd". Hij Side_m:crirjr- V,an '.riesl «Wor hem tot zes maanden' wegens' verduBt^g.Ver°°rd<*ld*as Nieuw Leven 3 Maart 1909. Roode kool Roode kool 2o srt. Kloinere Gele kool Gele kool 2e srt. Kleinere Deensche Witte Deenscho Witte 2e soort Kleinere Uien Hutton Noord-Sclinrwoude. Snelle stijging der uienprjjzen. f20.—a f 22.— per 100 stuks f 18.— a f 19.— flO- af 17.- f 16 a f 17.— f 13.a f 15, f 7.- a f 12 - f 19.50 a f20.- f18.—af 19— f 8.- a 17 - f 6 a f 7.— per 5u K.G Schaden, 4 Maart 1909. 1 Paarden f 80.- a 180.- 4 Stieren 130.- a 200.— 7 Gelde Kooien „100.- a 130.- 60 Vette Koeien „160.- a 270.- 25 Kalfkoeien 140.- a 245.- 100 Nuchtore Kalveren 7-- a 20.- Gras n a Schapen (magere) v a Schapen (vette) a 120 Overhouders 13- a 19.- Bokken en Geiten a Varkens (magere) Y> a 50 Varkens(vette)p. K.0. -.44 a -.48 60 Biggen 9.- a 13.- 60 Konijnen -.75 a 1.75 100 Kippon -.50 a 1.25 250 Kilgr. Boter 1.50 a 1.60 200 Kaas -.40 a —.50 3000 Kipeieren per 100 3.50 a 4.- 200 Eendeieren 5— a Nederlundsche Varkensverzekering Maatschappij In de week van 28 Febr tot 6 Maart 1909 was de stand der marktprijzen van de Varkens als vclgt: 7- tot 9-weeksche biggen f 9.— a f 12.— Varkens van 25 tot 50 Kilogram f 0.43'per K.G. 00 75 f 0.4-2 75 100 f 0.44 100 125 f 0.45 125 150 f 047 150 „175 f 0.49 Zeugen f 0.44 Nederl. Varkensverz. Maatschappij. Staatspensionneering. De oud-minister De Meester verduidelijkt in de Prov. Gron. Ct. hetgeen hij in zijne lezingen in het Noorden heeft gezegd omtrent de staatspensionneering. Het slot van zijn schrijven laten wij hier volgen: Dr. Kuyper heeft dezer dagen in een vergadering van Patrimonium de staatspensionneering gebrandmerkt als onzedelijk; van die zijde dus principiëel verzet. Mijn standpunt is daarentegen een geheel ander; ik loochen geenszins de bezwaren tegen de verplichte verzeke ring, doch betreur den daartegen gevoenden strijd, om dat een regeling, waarbij de ouderdomsrente op 65-jari- gen leeftijd ingaat, m. i. om financieele redenen alleen verkrijgbaar is, wanneer werkgever en werknemer pre mie betalen. Bestond het, naar mijne stellige overtuiging afdoende financieele bezwaar niet, dan zou ik, daartoe geroepen, gaarne tot staatspensionneering op 65-jarigen leeftijd medewerken. Intusschen is mij in het Noorden en vooral ook den 27sten Febr. jl. op de vergadering der Liberalei Unie gebleken, dat onder de mannen van den Bond voor Staatspensionneering een strooming veld wint om, des noods, in te stemmen met een uitkeering, aanvang nemende bij het bereiken van den ouderdom van 70 jaar; te Amsterdam werd zelfs gesproken van een pen sioen, dat alleen voor hen, die geenerlei andere in komsten hebben, f 2.50 's weeks zou bedragen en voor hen, die daarover wel kunnen beschikken, tot f 2.50 's weeks zou worden aangevuld. Ik behoef wel niet te zeggen, dat bij zulk een regeling de financieele be zwaren, zoo zij al niet geheel zouden verdwijnen, dan toch veel, veel minder groot zouden worden. Ieder, die het groote gewicht gevoelt van de omtrent deze zoo bij uitstek belangrijke aangelegenheid te nemen beslissing en daarbij de hooge wenschelijkheid eerier spoedige beslissing beseft, zal zich beijveren nauwkeurig na te gaan al hetgeen op dit gebied in den lande voorvalt en met mij instemmen in den wensch, dat de komende vierjarige periode ons een regeling zal brengen, die bereikbare wenschen bevredigt. Gemeente WINKEL. Ingeschreven van 1-28 Februari 1909. Bevallen: Aaltje Peetoom—Kuiper, d. Geertje Honingh—Afnels, z. Ondertrouwd: Cornelis Timmerman en Tetje Sin- fier. Gilles Jan Karei Kesteloo cn Antje lloekel. Uitspraak heden 4 Maart. G. M., Anna Paulowna, K. B. 27 Juli '87, f 0.50 of 1 dag; A. t. Br., Broek op Langend ijk. Politie Overtr., f5 of 5 dagen; J. D„ Wannenhuizen, id., fl of 1 dag; J. v. d. O., Heerhu go waard, Motor- regl., f 2 of 2 dagen; J. C„ Anna Paulowna, art. 421 Str., f 6 of 6 dagen; K. J„ id., id., id..1. S., Bar singerhorn, Pol. overtr., f J.50 of 1 d.; J. J. War- menhuizen, id„ f 1 of 1 d.; P. S., Ilarenkarspcl, art. 453 Str., f 2 of 2 d.P. S., Zijpe, Prov. Regl., f 1 of 1 <1.: G. B., Winkel, Motorregl., f2 of 2 d.G v. d. O., Oudkarspel, art. 426 str., f5 of 3 d.; C.' P 7!ttvn Tc» /-»1^ I tt-xr.1 It.I C ,1» 1 I i T 'rn lCVoJ I Xl I o 1 IlgC-I - d.; M. B., Zijpe, Mo torregl. f 0.50 of 1 d.; N. G., Schagen. id., f 2 of 2 d.; I). T., Schagen, f 2 of 2 d. Treurige toestanden. De verjaardag van den Portuge.schen koningsmoord is een maand geleden zonder rustverstoring voorbij gegaan, dank zij de maatregelen, die de regeering door het heele land 'getroffen had. Bij het karnavalfeest te Lissabon hebben de grappenmakers zich echter gewro ken. Ongepaste en ónkiesche vertooningen bij de kar- navalfeesten komen meer voor, maar wat er nu uit lekt over den karnaval te Lissabon is haast ongeloof lijk. De geliefde vertooning verleden Dinsdag was de koningsmoord. Troepen gemaskerden. verkleed als ko ning Carlos, prins Lodewijk Philips, de Koningin, prins Manuel en als Costa en Buica, de koningsmoorders, trokken de straten door en gaven op verschillende punten van de stad voorstellingen van den konings moord. Andere groepen stelden de begrafenis van ko ning cn kroonprins voor. Onder het zingen van spot liederen werden de doodkisten rondgedragen. Waar de politie tusschenbeiden kwam gooide het volk met stec- nen. liet feest liep uit op een bloedig straatgevecht. Wel 200 personen zijn in hechtenis genomen. Ten slotte moesten de soldaten de politie helpen. Is de kraai nuttig of schadelijk? Duizenden kraaien vertoeven gedurende de winter maanden in de omgeving der boerendorpen en hoeven, en daarom is werkelijk bovenstaande vraag van groote beteekenis, vooral met het oog op den landbouw. Prof. dr. Rohrig heeft eens den maaginhoud van 258 kraaien van verschillende zijden hem toegezonden, onderzocht. Wat de afzonderlijke dieren in den loop van den ge- heelen tijd van onderzoek, zijnde 110 dagen, aan ver schillend voedsel tot zich genomen hadden, werd be rekend over 200 kraaien en beliep van midden Novem ber tot begin Maart: 5555 grasa gekiemde tarwe; 30.833 G. ongekiemde tarwe; 17.215 G. ongekiemde rogge; 3080 G. gerst; 10.395 G. haver; 14.234 G. andere zaden; 9405 G. groene plantendeelen; 15.950 G. aren; 17.930 G. paardenmest; 14.905 G. muizen; 9515 G. insecten larven; 17.435 G. visch; 2090 G. vleesch van levende en 43.362 G. van doode dieren; 2425 G. verschillende dierlijke overblijfselen. Een en ander kan wel een indruk geven van wat door de zwarte- en bonte aasvogels in de wintermaanden wordt genuttigd. Een krankzinnige. In de middaguren van eergisteren is. een voornaam huis in Berlin W.. waar de gepensioimeerde, 63-ja- rige rechter Edwin Niemir woont, het tooneel geweest van heftige voorvallen. De ongelukkige man was plot seling krankzinnig geworden en moest met behulp van de brandweer worden overweldigd en naar een ziekenhuis worden gebracht. Kort vóór zijn pensionneering, die op eigen ver zoek plaats had, was Niemir in tweeden echt getrouwd met zijn ongeveer 20 jaar jongere huishoudster. Daar hij aan een hartkwaal leed, schreef de dokter hem een reis naar het zuiden voor. Met zijn vrouw ver trok hij: in het begin van Februari naar Italië, en kwam dezer dagen weer thuis, schijnbaar versterkt. Den dag na zijn terugkeer deed hij verschillende bood schappen en zocht 's avonds zijn kapper nog op. Maar tegen middernacht barstte plotseling de waan zin uit in de hersenen van den ongelukige. Hij dreig de vrouw en dienstmeisje neer te schieten, zoodat dc beangste vrouwen van de eenc in de andere kamer cn teil slotte op straat vluchtten. Zij waarschuwden den naasten ongevallen-post, maar deze greep niet in. daar de aanval van waanzin intusschen. bedaard wós. Tot tien uur 's morgens bleef Niemir volmaakt rus tig, maar toen begon het opnieuw tc spoken in zijn woning. Tegelijkertijd verscheen zijn vrouw met loshangend haar en met teckenen van 'de grootste ontzetting op het halkon en begon om hulp te roepen. In een paar minuten had zich in de drukke straat een menigte van honderden menschen voor het huis verzameld, en spoedig verscheen een politie-Iuitenant met een aan tal agenten, die de woning van den krankzinnige trachtten binnen te dringen. I)e èx-rechter had echter dc buitendeuren gebarri cadeerd en toegespijkerd, en terwijl.'n slotenmaker de eene deur na ds andere openbrak, trok de ongelukkige gek zich steeds verder in andere vertrekken terug- waarbij hij iedere deur grendelde. Daar dc politie hel alleen niet meende te kunnen klaarspelen, alarmeerde zij de Schünebcrgcr "brand weer. Er verscheen een brandmeester met materiaal cn personeel, en dezen namen uitgebreide maatrege len tot beveiliging van den waanzinnige. Daar het te vreezen stond, dat Niemir uit het venster zou springen, werd er een springzeil uitge spreid, en kreeg een spuitgast bevel, dadelijk een straal water op den zieke te richten, zoodra hij zich nan een venster vertoonde. En werkelijk verscheen de gek ook herhaaldelijk nan ecu venster, en slingerde wijn- en bierflessehen, bloempotten en andere voorwerpen naar de brandweer lieden. Intusschen was een tweede afdeeling hrand- wachts van de binnenplaats over oen achtertrap naar boven gesneld en had eenige kamerdeuren er be- tinden zich zeven kamers in de woning van Niemir met geweld opengebroken. Op deze wijze bleef den waanzinnige ten slotte slechts één kamer als wijk plaats over. I oen ook hier de deurpanelen harstten onder de bijlslagen der brandwachts, kwam de rech-

Schager Courant | 1909 | | pagina 2