awcsrAt'».'; Groenteveilingen. Marktberichten. Plaatselijk Nieuws. Nagekomen berichten. van 100 jaar en G weken. De 80-jarigen zijn bijna allen goed gezond. Onder hen is b.v. een lid van de Provin ciale Staten in 1907 nog herkozen, en een oud-brieven gaarder die verleden jaar nog op e e n dag van Zeist naar Helmond fietste enz. Ilc meen dan ook dat Genderen het Vlaamsche re cord nog heel wat verbetert en ook wel een vermel ding in uw blad waardig is. N. R. Ct. Egels. Egels als eierdieven zijn bekend, maar egels als heerlijk gebraad zal aan de meesten onzer lezers, wel licht aan allen, wel onbekend zijn. Voor wie zich aan zoo'n extraatje wil te goed doen, laten wij het recept volgen. De zigeuners schijnen de uitvinders ervan te zijn. Tot het opsporen van egels bedienen zij zich van een speciaal daarvoor afgericht soort honden, die niet licht een egelleger zullen voorbijloopen. Hebben zij er een te pakken, dan begint op de eerste de beste pleisterplaats, de smulpartij. Als deeg gebruiken die bruine zwervelingen natte klei, waarin zij den dooden egel netjes wikkelen en leggen hem daarna op een kolenvuur. Zoodra de leem bijna zoo hard is als steen, wordt het gebraad uit het vuur gehaald en, na afgekoeld te zijn, de steen klomp opengebroken .De verkoolde stekels blijven in de leem zitten en de egel komt, a point geroosterd, voor den dag. Zwemmende hazen. Hazen en konijnen zijn goede zwemmers, maar zij weten hun zwemkunst niet te gebruiken, zoodra er hier of daar een overstrooming is. Doet zich ergens een overstrooming voor, dan vluchten zij hals over kop naar hooger gelegen punten, en bereikt hen ook daar het water, dan zijn zij onherroepelijk verloren. Zij gaan te water voor hun genoegen, of om te ontkomen aan een hen achtervolgenden vijand, maar het denkbeeld om zich door zwemmen voor verdrin ken te redden, schijnt nog tot geen hazen- of konijnen- bol te zijn doorgedrongen. Zelfs patrijzen, die zich dicht bij de zee ophouden, laten zich soms door den vloed verrassen en verdrinken, zonder in hare vleu gels het middel te zoeken om den dood te ontkomen. De laatste overstroomingen in Bronswijk hebben daar van opnieuw een duidelijk bewijs geleverd. Overal waar het land nog even boven het water uitstak, zaten de hazen dicht op elkaar gedrongen, terwijl honger en koude hen zoo mak hadden gemaakt, dat de houtvesters ze met de hand konden vangen en men bootladingen vol op veilige plaatsen heeft kun nen aan wal zetten. Om het lijf door zwemmen te bergen en elders een veilige schuilplaats te gaan zoe ken, daaraan had geen van alle gedacht. Knoeierijen. Reuter seint uit Londen dd. 6 Maart aan het Hdbl.: Voor de politie-rechtbank van de Theems te Londen verscheen heden Abraham Levenberg en Adam Leven- berg, wegens het valschelijk aanbrengen van het offi- cieele botermerk op kistjes boter, wegens het in be zit hebben van goederen, voorzien van dit valsche merk en van een stempel voor de vervaardiging van dit merk De eigenaar van een boterfabriek te. Cheltenham was eveneens gedagvaard, wijl hij in het bezit was bevon den van een stempel of en instrument voor het na maken van het merk van het Nederlandsche departe ment van landbouw en van boter, waarop het officieele merk van de Nederlandsche regeering, door hetwelk de zuiverheid wordt gewaarborgd, was aangebracht. De aanklager verklaarde, dat tot de vervolging was overge gaan op verzoek van het Nederlandsche departement van landbouw, daar de Nederlandsche regeering er prijs op stelde hare rechten te doen eerbiedigen. De nage maakte merken waren buitengewoon handig vervaardigd de boter in de kisten, waarop het valsche merk was aangebracht, was geen Nederlandsche boter. Twee man nen, die naar den winkel der Levenberg's waren gezon den om daar echte Nederlandsche boter te koopen, ontvingen boter in kistjes met het vervalscht© regee- ringsmerk. De politie stelde een onderzoek in in het pakhuis en vond daar 9 kisten met een Nederlandsch etiket, 37 kisten echte Nederlandsche boter en een nagemaakt patroon van het officieele merk. De Leven- bergs verklaarden, dat de zaak het eigendom was van bovengenoemden boterfabrikant. De behandeling werd verdaagd. Na de uitbraak Het D. v. N.-Br. meldt dat ten gevolge van de uitbraak van Alfred Thomas uit het Huis van Bewaring te Breda, de bewaker in het Huis van Bewaring in zijne betrekking geschorst en eene instructie aangaan de deze zaak bevolen is. Ercek op Lar.gendijk. De vorige week zijn van de laadplaats 115 wagons groenten verzonden. In Februari bedroeg dit aantal 1000. In 't geheele seizoen zijn er 5383 wagonladingen verzon den, wat een zeer groot getal mag genoemd worden. Grasverpachting St. Maarten. Bij de op 8 dezer gehouden verpachting van het hooigewas aan den Westfrieschen zeedijk, hetwelk in 36 perceelen werd verpacht, was de opbrengst de som van f 1463. Het perceel 3738 werd opgehouden, doch kan alsnog gehuurd worden. St. Maarten. Als een bijzonderheid kan worden gemeld dat een kip van M. K. alhier dezer dagen een ei heeft gelegd wegende het gewicht van 140 gram. Oudkarspel. Naar wij vernemen zullen te Oudkarspel waarschijn lijk pogingen worden aangewend, om te komen tot op richting eener sehietvereeniging. Heerhugowaard. Maandagavond werd in het lokaiil van den heer Pij per een vergadering gehouden van personen, die te ken nen hadden gegeven lid te willen zijn van een even tueel op te richten afdeeling van hel Centraal Genoot schap voor Kinderherstellings- en Vacantiekolonies. Hoewel de belangstelling hiel groot was, meende men toch de agenda le moeten afwerken, welke in hoofdzaak beoogde de vaststelling van een huishoude lijk reglement in overeenstemming met de statuten van het Genootschap. Aan het concept voor dit reglement, gelrokken uit dat van den - Langedijk. werd slechts weinig veran derd. Besloten werd de afdeeling Volksonderwijs, alsme de de afdeeling van hel Nederl. Ond. Genootschap uit Ie noodigen als lid toe te treden, wat bereids reeds is ge schied door de afdeeling van den Bond van Nederl. Onderwijzers en de afdeeling van Het Witte Kruis. Voorts zal aan al de ingezetenen der gemeente, voor zooverre ze in den Ifoofdelijken Omslag zijn aan geslagen, een circulaire worden gericht, met de uil- noodi.gi.ng lid der afdeeling le worden, opdat het mo gelijk worde ook uit onze gemeente eens één of een paar kinderen door een lijdelijk verblijf in een va- canliekolonie frissehc krachten le geven om met meer succes bet onderwijs te kunnen volgen en beter bestand 1e zijn tegen ongunstige invloeden. Teneinde de con tributie geen bezwaar le doen zijn, is deze op 25 cenl als minimum gesteld. Waar zoo'n klein offer wordt gevraagd ten bate van arme zwakke schepseltjes, vertrouwt men, dal door velen de verklaring aan de circulaire toegevoegd, zal worden ingevuld en onderteek-end. Het voorloopig bestuur bestaat uit: Ds. A. J. A. Scholte, mevr. Schol- Ie—-Van Eerde, F. Mammen. I). Pijper en S. Brug man. Winkel. De afdeeling Winkel der Noord-Hollandsche ver- ceniging „Hel Witte Kruis", zal, op Zaterdag 13 Maart a.s. ecu vergadering houden bij; den heer A. Wit. Onder de te behandelen punlen komt ook voor de exploitatie van bel tonnenstelsel. Aartswoud. In <k> «fgeloopen week werd door den heer \Y \im ten huize van den heer Keijzer alhier eene si- mul lnan-s-canoc in het dammen gegeven Aan dc se ancc namen slechts 7 personen de-el, welke alle door hem werden verslagen. Na afloop van de eerste partij werd nog een tweede aanvaard welke ook alle door hem werden gewonnen. De milicien-verlofganger S. Hazclholf, totehiig 1JÖ8, uit Doniawcrstal en wonende, alhier, die een jaai uitstel van werkelijken dienst had verkregen van den. Minister van Oorlog, moet den 10 Maart a,s. zich in werkelijken dienst begeven. Hoogwoud. I Volgens geruchten, worden in deze gemeente pogin gen aangewend om alhier een Liberale Kiesveieeni- ging op te richten. Oude Niedorp. Mcl het dool om alhier ook een afdeeling -op te richten van den Bond voor Staatspensionneering. zal er op Vrijdag 12 Maart a.s. des avonds 7 uur, in liet lokaal van den heer T. de Jong alhier, een ver- gadering worden gehouden en als spreker optreden, de heer G. Kleuver te Velsen, secretaris der prov. N.-1I. Federatie, met het onderwerp: „Waarom Staals- pcnsionnccring en geen Oud-erdomsverzekering". 'loc- gang vrij. I Anna Paulowna. Zaterdag C Maart had in „Veerburg" eene verga dering plaats, met het doel, eene kiesvereeniging te- slichten. Namens de voorloopige commissie werd de bijeenkomst door den heer N. Raap geopend, die het betreurde dat de opkomst zoo gering was. 11ij, deelde mede, dat de commissie zich onledig had gehouden met het in elkander zetten van een reglement, ter voldoening aan eene opdracht, haar in eene vorige ver gadering gegeven. Eigenlijk bestond de oude kiesver eeniging nog, wijl ze niet volgens het reglement des tijds was ontbonden, men zou dus de zaak op den *W». D»r Mri im *mm «rt «MJ» m K««' om dan eveneens in de Augustus-vei- le nemen, gereserveerde tér- worden gebracht. ouden voet kunnen voortzetten. Algemeen wenschte-wie.n - echter tot de oprichting van een nieuwe vereen iging'" over te gaan en daarna werd het concept-reglement voorgelezen, dat in zijn geheel werd goedgekeurd, De naam der vcreeniging zou zijn: „Vrijzinnige kiesver- eeniging- Anna Paulowna". Tot bestuursleden, werden gekozen de hoeren D. C. Rezelman, P. Kaan Dz., N. Raap, C. Tijs-en en H. Koster. Er werd besloten zich aan te sluiten bij „Dc Centrale" te Den Helder cn hij 'acclamatie werd dc heer D. C. Rezelman aange wezen als bestuurslid, om aldaar de afdeeling Anna» Paulowna ie vertegenwoordigen. Als plaatsvervangend, bestuurslid werd dc heer P. Kaan Dz. gekozen, ter wijl de heeren JE Koster en Jb. Bakker dc functie van afgevaardigde en plaatsvervanger aannamen. Hier na werd de vergadering gesloten. Schagerbrug. Maandag werd de cursus in veekennis alhier met eene openbare les besloten. Deze les werd bijgewoond door de commissie van toezicht en de- bestuursleden van de afd. Zijpe van de Holl. Mij. van Landbouw. Na afloop der les bedankte de heer Muijs de leerlingen voor de getrouwe opkomst en de betoonde belangstel ling. Onder de leerlingen waren er, die geen enkele les verzuimden. Namens de commissie van toezicht dankte de voorzitter den heer Muijs voor het gegeven, onderwijs. Hij was er van overtuigd, dat de verkregen kennis van groote waarde voor den toekomstigen boer zou blijken te zijn. Voorzitter zoowel, ais de andere heeren hadden de lessen steeds met groot genoegen bijgewoond. Voor' den cursus waren 20 leerlingen in geschreven, waarvan 17 geregeld het oaiderwijs hebben gevolgd. „Huis te Brederode", Oudkarspel.. De heer Buckmann, eigenaar van het „Huis te Bre- derode" heeft het interieur van zijn café een geheele verandering doen ondergaan. Door den heer G_ Kooyman in modernen stijl, ge- om v drage te vragen gadering een beslissing hieromtrent i Tevens werd meegedeeld dal hel i rein in meer gunstige conditie zal Hierna sluiting. Eene benoeming. Benoemd tot ontvanger der directe belastingen, in l voorrechten en accijnzen te Anna-Paulowna, de heer 1 G. Roggeveen, ontvanger der directe belastingen en accijnzen te Balk, vroeger alhier. Tweede Kamer-verkiezing. Zaterdagavond vergaderde wederom onze Vrijzinnig- Democratische Kiesvereeniging, waar slechts 13 leden I aanwezig waren. Aan de Federatie van Vrljz.-Dem. Kiesv. in Noord- holland werd f 10.toegestaan tot vorming van een fonds, waaruit de oprichting van een propaganda-blad 1 zal worden bekostigd. Tot bestuurslid der kiesvereeniging werd gekozen de heer K. Kerkmeer. Vervolgens brachten de heeren P. Raat Dz. en Jb. I de Vries, afgevaardigden naar de bijeenkomst van vrij zinnige kiesverenigingen in, dit district, onlangs te Alkmaar gehouden, hun verslag uit, bij monde van den I lieer Raat. Uit dit uitvoerig verslag bleek, dat ver tegenwoordigd waren: Vooruitgang te Alkmaar, Koedijk e.» Schagen, en. dat alle aanwezige heeren zeer eenstem mig. van oordeel waren, dat bij de a.s. verkiezingen uit- t,gekomen moest worden met een eig»n vrijz..-dem. can- di-daat, die tevens voorstander was van Staatspension neering zonder premie-betaling, en dat de candidaat I niemand anders dan de heer Frans Netscher van l Sandpoort moest -zijn. Op die bijeenkomst was overeen- I gekomen, dat de vertegenwoordigde vereenigingen alle op denzelfden avond zouden vergaderen tot het opma- ken eenei' groslijst van candidaten, waaruit dan eene definitieve keuze zoa worden gedaan. Na dit» verslag volgde eene bespreking, o. m. over de houding van het lioofdcomite van afdeelingea van den Bond voor Staatspensionneering. De aanwezigen konden zich moeilijk begrijpen, welk aandeel de afdee- lingen nu zouden nemen in de. a.s. verkiezing, welke toch voor haar van zoo veel belang is, nu de heer Frans Netscher,, een van hare voormannen in de be weging, de algemeene candidaat staat te worden. Er werd heloten, dat onzes kiesvereeniging zal voor- stellen aan het eventueel te vormen verkiezingscomite, om steun voor de candidatuur /Frans Netscher van I echtgenoot van Dieuwertje Groot. Antje Pool, 22 jaren, d. van Willem Pool,en Trijntje Steen. Geertje Eecen, 3ü jaren, echtgenoote van Johannes de Groot. Station Noord Scharwoude. per 100 stuks. Nieuw l.even 6 Maart 1909. Koodo kool Roode kool 2e srt. Kleinere Gele kool Qnlo kool 2e srt. Kleinere Doensche Witte Doonsche Witte 2o srt. Kleinere Uien 8 Maart 1909. Roode kool Roodo kool 2e srt. Kleinere Gele kool Gele kool 2e srt. Kleinere Deensche Witte Deensche Witte 2e soort Kleinere Uien Broek op- Langendf)k, 8 Maart 1909. Roode kool f 9.— a f 22. Gele kool f 8.— a f 18.50 Witte kool f 8.— a f 21.— Uien f 7.— a f 7.50 121.—a f 22. - f 18,— a f 20.- f 10,- af 17,- f 19,— a f 20.— f 15, a f 1 inu f 8 - a f 14. - f20.-af 21.- f 18.-af 19.- f 10.af 16.— f 7.50 a f 7 75 per 50 K.G. f20.— a f 22.— per 100 stuks f 18.— a f 19.— f 10.— a f 17.- f20.- a f 21.- f 16,— af 18, f 8.- a f 14. f20.af 21.n n t! f 18.—af 19.— f 10 a 17.b f 7.50 a f 8.— por 50 K.G. de in dit district bestaande afdeelingen van den Bond voor Staatspensionneering te verzoeken. Hierna werd met algemeene instemming alleen de heer Frans Netscher op de groslijst geplaatst. Alkmaar, 8 Maart 1909. 5- Koeien en oseen f 180. a 265.—47 vette kalveren f40.— al05.-, per Ned. P. f 0.80 a E—185 nuch tere idem f 6.— a 20.-, 2 magere schapen f 16.- a 92—, vette id. f a 242 vette varkens 0.43 a 0.— per P., 31 magere idem f 16.- a 20.— Amsterdam, 8 Maart 19C9. Ter Yeemarkt waren aanvoer en prijzen als volgt: 361 vette Koeion le qual. f 0.66 a_0 70, 2e qual. f0.60 a 0 65 3e qual. f 0 56 a 0.60, 145 Melk- en Kalfkoeien 30 a 280.- per etnk, 156 nuchtere Kalveren f 8.— Op de vergadering werd nog medegedeeld, dat jhr. j - ~"ió Schapen f'20- a 25.-, 395 vette Varkens Mr. P. van Foreest, de aftredende afgevaardigde, zich ir a IR et idem 2e en 8« onal schilderd levert het nu met zijn echt frissche karafcte- j ristiek Hollandsche natuurbeelden, die levendig' en vlot. zijn geschilderd, een prettigen aanblik op en doet het den heer Kooyman alle eer aan. De oude Nederd. Herv. Kerk en de Houtzaagmolen j van den heer Eecen zijn ons inziens uitnemend getrof fen en ook de Zaangezichten trekken de aandacht en verdienen ten volle de belangstelling,. Voorts zijn eenige typische, goed gekozen oud-Hol- landsche spreuken aangebracht. Tweede Kamerverkiezing Zaandam,, De candidaat van de liberale en vrijzinnig-demo cratische Kiesverenigingen en comité's in '1 district Zaandam zal zijn Mr. IE J. C. van Tienen, oud-Bur-, genuesier van Zaandam, lid van Gcd. Staten. De lieer Van Tienen is vooruitstrevend Unie-Liberaal. Ingedeeld. De eerste groep lotelingen uit onze gemeente is, als volgt ingedeeld: W. v. d. Wal (van de lichting 1908), vestjng Den Helder; E. Meiten, idem; J. Schagen, idem; C. Breed, Infanterie; W, Broekhuizen, idem; J. de Waard, post-' duivenafdeeling te Haarlem. Examens Hoefbeslag. Het examen, in hoefbeslag zal in onze gemeente plaats hebben op 9 April. Te Hoorn wordt het examen voor het practisch gedeelte gehouden op 8 en 15 Maart ei voor het theoretische op 21 Maart. Raadsverkiezing. Hoewel onze Gemeenteraad een lid meer telt dan waarop de gemeente recht heeft, (volgens de gemeente wet hebben gemeenten beneden 3000 inwoners 7 raads leden, terwijl onze Raad er 8 telt; nog een gevolg van de vermindering der bevolking tot beneden. 3000),, zaj toch bij het vertrek van den heer H. Feisser eene verkiezing plaats moeten hebben. De Raad toch is ver deeld in 3 groepen, waarvan 2 compleet en de derde een lid te veel telt. De heer Feisser nu behoort tot een van de complete groepemdie bij vacature aangevuld moeten worden,. Ha rdd raverij-v.ereen i g i ng W estfri esla n d. Vergadering van de Harddraverij-vereeniging op Maandag 8 Maart 1909, des avonds 8 uur in het lokaal van den heer J. Vader. De heer G. Muijs, voorzitter, opende met een wel kom de vergadering. De heer W. Roggeveen Cz., secretaris, leest de no tulen, die onveranderd worden goedgekeurd. Was ingekomen een schrijven van het bestuur der Schager Handeldrijvende en Industrieel® Midden- standsvereeniging met de mededeeling dat door herrrori ingen van het bestuur 32 nieuwe leden tot de Harddra verij vereeniging waren toegetreden. Voorzitter brengt daarvoor hartelijk dank. Het Gemeentebestuur had een missive ingezonden, dat wederom f 50 subsidie was toegestaan. Uit het jaarverslag deelen we mede, dat het ledental steeg van 105 tot 142, terwijl het aantal donateurs ver minderde met 4 en nu 49 bedroeg. De rekening over 1908 wees een ontvangst aan van f 576.83, een uitgaaf van f 567.13, zoodat het batig saldo was f 9.70. De heeren L. J. Roggeveen en P. Raat Dz., benoemd tot leden der commissie om deze reke ning na te zien, adviseerden tot goedkeuring, waartoe de vergadering besloot, zoodoende den penningmeester, den heer Joh. Govers, decharge verleenend. Tot bestuursleden worden herkozen de aftredende heeren G. Muijs, C .Asjes en W. Roggeveen Cz., die hunne benoeming aannamen. Met algemeene stemmen wordt besloten om voor het feest onzer Harmoniekapel aan de feestcommissie een bedrag te schenken van f 10. Met betreking tot de dit jaar te houden barddraverij stelde het bestuur voor deze te doen houden ongeveer in den geest als vorig jaar, voor paarden dus, in Ne derland geboren met een record van 1.40 en de prij zen te bepalen op f 150, f 100, f 50 en f 25. Na een breede discussie, waarbij op den voorgrond werd gesteld alle paarden te doen mededingen, of ten minste de bepaling geboren 111 Nederland te doen ver vallen, werd besloten, omdat thans een beslissing in deze zaak te moeilijk was, in de maand Augustus nogmaals een algemeene vergadering bijeen te roepen, waar dan een definitief besluit zal worden genomen, weni nog ter sprak© gebracht hel houden van een zeer beslist tegenstander van Staatspen sionneering heeft verklaard. Hierna sluiting der vergadering- Wij vernemen, dat ook „Vooruitgang" te Alkmaar, en de vrijzinnige kiesvereeniging te Koedijk Zaterdag avond besloten hebben, den heer Frans Netscher candi daat te stellen- Bouwen. Voor rekening van den heer. J. Rood zal op bouwter rein van den heer Leguit aangekocht en liggende in de Hoep tegenover den gemeentegrond, een huis wor den gebouwd.Het maken van bestek en teekening is opgedragen aan den heer M. J. Hendrikse alhier. Vrijwillige Brandweer. Zaterdagavond vergaderde in een der lokalen van den 1 heer J. Vader het Vrijwillige Brandweercorps van Lv- curgus. Tot commandanten werden herbenoemd de heeren Jb. Roggeveen en F. F. Keet, tot plaatsvervangers de heeren J. H. Schene en K. Roggeveen; terwijl als secretaris-penningmeester werd gekozen de heer C. M. Zwart en wel in plaats van den heer Th. Overtoom, vertrokken. In het afgeloopcn jaar waren twee premies ontvan gen, een van f 25. vau den heer R. C. Kaan en een 1 van f 12% van de Neringverzekeringmaatschappij. Er werden 2 „natte proeven" genomen en 2 maal was de- brandweer uitgetrokken. Het volgend jaar bestaat het corps 20 jaar. Dit feit zoo werd in beginsel beslo ten zal feestelijk herdacht worden. Een flink kas saldo maakt dit zeer wel mogelijk. De Hagespelera. v Het was voor de eerste maal dat het gezelschap van Eduard Verkade, De Hagespelers, in onze gemeente of)trad. Dit, en ook dat de eersi-aangekondigde avond Hollandsche le qual. 46 a 48 ct., idem 2e en 3e qual. j 44 a 45 ct., Overzeesche en Geldersche le qual. 46 a •48 ctidem 2e en 3e qual. 43 a 45 ct. per K.G. PEK TEEEKKAAK. Partnerend, 9 Maart Februari 1909. 45 stapels Kleine Kaas f 32.-. 903 K.G. Boter f 1.35 a f 1'45. 287 Runderen, waaronder 153 Vette, en 9 Stieren. Vette stug. 56 a 70 ct. per K.G. Geldekoeien I stug, f 110.— a f 180.—Melkkoeien stug f 140.—a f 230.— 21 Paarden f 50.— a f 280 - 61 Vette Kal veren 80 a 100 ct. per K.G. 1126 Nuchtere Kalveren f 8 a 22.-, vlug. 244 Vette Varkens stug, 45 a 49 e. per K.G. 50 Magere Varkens f 18.— a 30—, matig. 147 Biggen f 7.— a f 12.-, matig. 501 Schapen en 0ver houders, stug, f 13.— a f 20.— Kipeieren f3.25 a f4.-. Eendeieren f 5.— Gemeenteraad van Schagen. Vergadering op heden, Dinsdag, voorm. 10 uur. Afwezig de heeren H. Feisser en W. Roggeveen Cz. met kennisgeving van verhindering. Na opening der vergadering volgt lezing en goedkeu ring der notulen. Ingekomen zijn: 1. ontslag-aanvrage van den heer P. Raat Dz. als lid en voorzitter van de commissie tot wering van schoolverzuim; 2. bericht van den heer J. P. Smit te Usquert dat hij zijne benoeming, tot onderwijzer aanneemt en 1 Mei in functie kan treden: 3. van Ged. Staten goedkeuring geldleening f 20.000. Alles voor kennisgeving aangenomen. 4. Jaarverslag Gezondheidscommissie. 5. Schrijven der niet was doorgegaan,was bepaald wel de reden dat de Schoolcommissie, met bericht, dat de heer C. L van zaal van den heer j! Vader Az- Zondagavond half be- den Bergh tot haar voorzitter is benoemd en dat zij zet was. geen aanbeveling, zal inzenden voor de vacature-Nobel- Dat was recht jammer, want dit gezelschap heeft, met i Gfafhorst. Voor kennisgeving aangenomen. Een ideaal Echtgenoot een zeer groot succes behaald.- Het is al reeds lang geleden, dat we zoo onverdeeld hebben kunnen genieten van een tooneeluitvoering in onze gemeente» Met groote zorg wordt er blijkbaar bij dit gezel schap gewerkt,, alles draagt er de duidelijke sporen van. Hier wordt kunst gegeven, in den rechten zin vau het woord. Wat een subliem spel kregen we te bewonderen, met hoeveel talent werden verschillende karakters uitge beeld met soms enkele lijnen ons een treffend beeld -gegeven.. Geen jagerij naar succes, geen overdreven uitingen van haat en liefde,, geen dikdoenerij, het was een stuk werkelijkheid dat men ons liet zien, met per sonen die „leefden" in hun milieu. We kregen echte Engelsche dames en heeren te zien, uit de hoogste kringen, beschaafd in spreken en handelen. Alles keurig en chique 1 Wat een mooie groe peeringEr werd gewoekerd met de ruimte op het tooneel. Nietwaar, heeft de heer Verkade als Vlscount Goring ons niet geheel ingepakt? Wat heeft hij ons dat vreemde karakter van dezen jongen man als een open geslagen boek voorgelegd, ons dien schijnbaren domkop en luiaard gemaakt tot een sympathieke persoonlijkheid geglimlacht hebben we om zijn soms leuke gezegden, toch dadelijk voelend de striemende waarheid die erin lag. Het was in e e n woord meesterlijk!! Elze van Duin kwam in haar uitbeelding het hooge standpunt dat de heer Verkade innam zeer nabij. Mooie Standen, een treffende gelaatsmimiek gaven aaa haar spel veel uitdrukking en diepte. Meina Irwen was een zeer bekoorlijke, gevaarlijke Mrs. Cheveiy, die vele tooneeltjes tot den gewensehten graad wist op te voeren. Enny Vrede was een allerlief ste Miss Mabel Chijtern. Louis de Bree was ais Phipps uitmuntend. Van Staalduijnen en Broedelet waren als The Earl of Caversham en Sir Robert Chiltern in sommige momen ten ook zeer te prijzen, wat van Helen Desmond als lady Markby eveneens mag worden gezegd. Algemeen heeft men zich Zondagavond uitnemend gpamuseercf, een roep was er maar over deze eerste kennismaking met De Hagespelers, men was uitermate tevreden. Mocht de heer J. Vader dit gezelschap nog eens willen laten komen, en daaraan twijfelen we geen oogenblik, dan durven we een overvolle zaal profetee- Het Jaarverslag der Schoolcommissie wordt gelezea, waaruit wij aanstippen: a. Gemeenteschool. Aantal leerlingen vrij stationnair ongeveer 260 a 270, waarvan 160 schoolgeld betaalden. De Fransche lessen werden gevolgd door 19 Jongens en 11 Meisjes,, de Duitsche door 8 Jongens. Het Hoofd der School was zeer tevreden o.ver (le resultaten van het onderwijs, dank zij de toewijding van het personeel. Bij de aangestipte wisseling van onderwijzend personeel, zegt de Commissie, dat bel Hoofd der school het jammer vond, dat de jonge on derwijzers zoo- kort hier bleven. Het herhalingsonder- wijs werd door 9 leerlingen met ijver gevolgd. Met groote voldoening werd herinnerd aan de afdoende ver betering van het schoolplein. De schoolfeesten werden zeer heilzaam geacht. Het werd niet wenschelijk g& acht, dat de onderwijzers steeds met hunne klassen meegaan. Roomsch-Kath. school. Aantal leerlingen 37 jongens eri 40 meisjes; voor de Fransche lessen 5 jongens en 2 meisjes. De avondschool van de Roomsoh-Katholieke Jongelingsvereenlging, welke was gekomen, in de plaati ▼an de herhalingsschool, werd gevolgd door 30 leerlin gen. 't. Werd schadelijk voor 't onderwijs geacht, dal er voor den heer Gielen in plaats geen onderwijzer was benoemd. Bewaarschool, aantal- leerlingen 33 jongens en meisjes. Dit verslag wordt v.oor kennisgeving aangenomen. Uit de bekende voordracht wordt no. 1, de heer V Mastenbroek van Hauwert, benoemd tot onderwijl met algemeene stemmen. Tot leden der Commissie tot Wering van School' verzuim worden met algemeene stemmen benoemd® heeren G. Tates en Jb. dc Vries. Mede stonden "f' ilc aanbevelingen, dc heeren I'. Stammes cn A. va" Gastel. Hierna worden behandeld de stukken, welke ll>r visie zijn gelegd van de Spoor Alkmaar—Schagen. 0" van de gelegenheid tot 't indienen van bezwaren wen?®1' ten B .en W|. gebruik te maken cn een paar verandO' ringen le vragen. lo. Over de vaart op de Eocl hij; 't perceel komt een beweegbare brug, die zóó wordt gecori'" cerd, dal de-ze opgeheven kan worden. B. en W. 5 daarvoor een draaibrug, cn til plaats van -l'j M. doorvaartwijdte, en in plaats vau lJ/j M. 2 M. vaartdiepte, Met 't oog op de toekomst, n.l- we hier nog eens een kanaal kregen, wordt d't 8 wonscht geacht. vragen een afsluiting me' 2o. '0;-)i de Loet le Gemeente ZIJPE, Ingeschreven van 3—5 Maart 1909. Geboren: Egbertus Nicolaas, zoon van Adrianus Pe trus Klaver en Maria Hoebe. Gemeente BARSINGERHORN. Ingeschreven gedurende Februari 1909. Geboron: Gljsje Petronella, d. van Jacob Ttessen en van Johanna Grootes. Gerrtt, z. van Cornelis van Stiprl- aan en van Maartje Wit. Cornelis, z. van Adrlaan Droog en van Maria Nieten. Ondertrouwd en Getrouwd: Cornelis Groen en Sijtje Hartman. Jan Kaper en Cornelia Lena van de Kloos ter. Cornelis Krap en Jannetje de Graaf. Eduard Neb- loo- diening. 3o. De tram zal met een bocht van de Laan pen langs den Nieuwen weg (over de te dempen sKE aldaar) tot vóór het Holl. Spoorstation, waar dc J zigers moeien in- en uitstappen. Echter wordt ©l' c( zij lijntje gemaakt om voor 't goederenvervoer <>P Holl. Spoorlijn te komen. Nu willen B. en W. he' rein voor 't spoorstation vrij houden en vragen gelegenheid voor in- en uitstappen van reizigers te m ken op hel terrein van de IIoll. Spoor (eifSe. el lijk van de Westfr. Stoomtram), ooslelijk dus van Holl. Spoor-station. Voor deze veranderingen is de Baad algemeen vinden, 1 Echter ondervindt een idéé van den heer Buis, n- om aan te vragen een stopplaats aan den Eage ie

Schager Courant | 1909 | | pagina 2