53e .Jaargang. No. 44(>3. Zaterdag 13 Maart 1901). Vlti'tDti KLAD. BinaenlaBiLsch Nieuws. Gemengd Nieuws. Winkel. De lotelingen dezer gemeente zijn op 11 Maart j.1. als volgt ingedeeld Lichting 1 i»08Hendrik Vader 10 Regl. Infanterie, Hoorn; Hendrik Schoorl, Grenadiers en .lagers, 's-Gra- venhage. Lichting 1909: Jacob Pijl, 10 Regl. Infan terie, Hoorn; Ysbrand Brouwer, 2 Regl. Vest. Art., Amsterdam. Breezand, 11 Maart 1909. Een vijftigtal belangstellenden waren Woensdag avond in 't café van den heer G. Borst alhier om te luisteren naar hel „gesprek" van den heer J. van Baaren schipper. Spreker zou het hebben over de toestanden in het platte-boerenland in verband met' den strengen nood in dezen langen winter, waarin verscheidene onzer me demens clien verkeeren, hij heeft het gehad over alles en nog wal, zelfs over Frans Rosier en den Brc- daschcn uitbreker. We hebben, zegt spreker, een raren winter. Tien we ken lang wordt er niets verdiend. Een gevolg daar van is armoede. De arme krijgt niet anders in zijn maag dan aaixlappels met vetlok, brood mei margarine.' l>e wereld moge vooruitgaan in kunst en wetenschap, het menschelijk lichaam gaat door onvoldoende voe ding achteruit. De kapitalist krijgt daarvan de schuld, maar de kleine man doet ook mee. Die gooit den bal te ver in de hoogte. Vijftien jaar geleden was de Polder arm, maar de toestand van den werkman was in den winter niet zoo benauwd als nu. Toen werd er in den zomer wat weggelegd voor den kwa den lijd. nu gaan zoon en dochter naar bal en café. We hadden hier- toen een predikant, die veel goed deed en ^en heerenpartij, die ook veel deed. Nu is t gemakkelijk te zeggen, de gemeente moet er maar voor zorgen, maar die doet wat ze kan. Ze draagt zorg voor weduwen en weezen, voor den ou den, armen werkman, voor arme krankzinnigen en onvermogende zieken en voor nog veel meer. De brandweer wil spreker anders geregeld hebben. Er ko men nu drie nieuwe spuiten, dat is goed, maar nu moet er ook een vast korps komen dat bij: brand 25 cent per uur verdient. De assurantie moet meebe talen. Wie te laat op zijn post is, krijgt echter niets. Dienstwcigeren vindt hij niet mooi. 'I Is al te gek, dat de werkloozen aan de Kostverloren vaart in Am sterdam ook al gaan staken. Ook het Polderbestuur is te prijzen. Dal zet bij winterdag lui op den weg tegen f 1.— daags. Het doet wat het kan. Veel heil ziet hij in de droogmaking van de Zui derzee. Daar kunnen dc jongeren dan gaan werken, terwijl de ouderen hier den boel opknappen. De baas moet echter de' baas blijven. Ik vaar, zegt spreker, met twee zoons, maar als die baas wilden wezen, sloeg ik ze van de schuit. Gewerkt moet er worden, dat was al zoo in de dagen van Salomo, dal is nog zoo. De raven zullen je hot" Drood niet brengen. Dat de rijken naar 't Zuiden van Frankrijk gaan. vindt hij niet erg. Uit andere landen komen ze im mers ook op onze badplaatsen. Ook vindt hij 't goed, dat er hulp aan Italië verleend wordt. Men hielp ons immers ook meermalen. Een voorstander is hij van ouderdomspensioen, maar dan op 60-jarigen leeftijd, met verhooging op 65 jaar. Van onteigening van landerijen door de gemeente wil hij niets weten; dat middel is erger, dan de kwaal. Dal geld zou doe* leening gevonden moeten worden. Er moest rente betaald worden, en aflossing plaats hebben en 't kan niet eens uit. Dan maar liever hei develden ontgonnen. Ten slotte dankte spreker hel publiek, dat zich blijk baar ten hoogste vermaakte, voor de aandacht en de belangstelling. Oplichterij op groote schaal. In vervolg op het bericht in ons blad van Donderdag tu zake de aanhouding te Dordrecht van den van oplich- Achter aan het zweefvlak is een stuur in vasten j stand bevestigd, dat een horizontaal en een vertikaal vlak- heeft:. De lengte van het geheele toestel, niet den j staart mee, is 7 meter. Om in zwevend en toestand te geraken, kan de zwe- i ver zich met zijn toestel door eene lier of door eene j automobiel laten voorttrekken. Daartoe is het toestel door een licht koord verbonden met de lier of met de automobiel. Op een sein, b.v. „Marsch", van den zwever wordt de lier of de auto in beweging gezet, en reeds na eentge meters afgelegd te hebben, be merkt de zwever, dat hij omhoog geheven wordt. Wil hij neerdalen, dan commandeert hij „halt"; de lier of de auto wordt tot stilstand gebracht en het. zweeftoe stel daalt. De zwever kan ook gebruik maken van een steilen, lioogen heuvel of van een duintop. Een paar passen zijn voldoende om zwevende voort te glijden. De zwe ver is hierbij niet geheel passief; integendeel, bij heeft het geheel in zijne macht om omhoog of omlaag, réchts of links te gaan. Brengt hij zijn beenen naar voren, dan verplaatst zich het zwaartepunt van het toestel naar voren, het zweef toestel neigt naar voren en zal gaan dalen. Zoo moet hij de beenen naar achter bewegen om het toestel te doen stijgen. Brengt hij de beenen naar rechts of naar links, dan verplaatst hij het zwaartepunt naar rechts, resp. links; het toestel gaat naar rechts, resp. links hellen en maakt eene wending naar rechts of naai links. Het moet dus mogelijk 'zijn om er zeer fraaie, gra- cieuse wendingen mede te maken. Het zweven moet ge leidelijk aangeleerd worden. Het gewicht is niet groot. Door de armen, welke over een dwarshout geslagen zijn, door de handen, welke de twee bamboeliggers vasthouden en door de riemen, welke de schouders met de bamboeliggers verbinden, vormen zweeftoestel en zwever als het ware een geheel. Reeds heeft het toestel, dat opgesteld is in de etalagekamer van de Ilaagsche Automobiel-Mij. op de Koninginnegracht veel bekijks gehad, en over eenige weken, wanneer het weder zulks toelaten zal, zullen de proefnemingen be ginnen. Daarna zal de aëroplane van zelf komen en zal dan ook Nederland spoedig zijne vliegmachines hebben. Het zweeftoestel kan binnen enkele minuten worden opgevouwen of uitgespreid. In opgevouwen toestand neemt het eene ruimte in van 1.30 M. bij 2.50 M. en 2.60 M. hoogte; zoodat het toestel in dien toestand gemakkelijk opgeborgen kan worden. Een kerkelijke kwestie. Zooals in vele plaatsen van ons land, zijn ook de Vcenendaalsche vrijzinnig hervormden op hun vroe ger standpunt, n.1. om de kerk maar aan de ortho doxen over te laten, teruggekomen en hebben zij: vooV een paar jaar een afdeeling van den Protestanten bond opgericht, met hel doel van zelf om ook hun kinderen naar hun inzicht dan meteen in den «ods- dienst te laten onderwijzen en in de vaderlandsche kerk te laten opnemen. Tot dat doel kwam mej. Van Loon, gediplomeerd godsdienstonderwijzeres uit Arn hem, regelmatig bereids aan een viertal kinderen on derwijs geven en werd, na voldoende vordering, aan den kerkeraad der Hervormde Gemeente, aan wier hoofd op het oogenblik alleen de nog al bekende ds. Jongebreur staat, een getuigschrift van goed en ze delijk gedrag gevraagd. Op grond echter, dat die leer lingen het godsdienstonderwijs, dat hier door de Ned. Hervormde Kerk wordt gegeven, door den wettig be roepen predikant, ds. Jongebreur, niet hebben gevolgd en daardoor „blijk hebben gegeven door hun geloof en wandel, zich te dien opzichte niet goed Ie hebben gedragen", werd dat geweigerd. Hier werd door genoemden Raad nog bijgevoegd, dat, mocht eventueel een andere kerkeraad deze vier als lidmaat aannemen, dan zou de kerkeraad van ee- ncndaal toch weigeren ze als lidmaat aan te nemen. Van deze uitspraak in beroep gekomen bij het clas- sikaal bestuur te Wijk bij Duurstede, is heden door dat bestuur de kerkeraad der Ned. Herv. Gemeente te Veenendaal in het ongelijk gesteld. Limburgsche Verkiezing. Nu we zoo zoetjes aan in de krant voorbereid wor den op de aanslaande verkiezingen, raakt het onder werp voldoende aan de orde, om De Tijd na te ver- lellen, hoe het een vijf-cn-twintig jaar geleden bij een Limburgsche verkiezing toeging. In het district Venlo zou er een verkiezing voor een lid der Staten plaats hebben. Eén kon slechts de gelukkige zijn, maar ongelukkig waren er twee can- didalen beide menschen van aanzien, van stand en van geld. Van beide zijden zag men wel in, dat de kiezers „bewerkt" moesten worden. De candidaten-zelf gin gen toen nog niel „den boer" op, maar van weers zijden traden agenten op, bedienden, vrienden, kennis- adelt" prachtig bewerkte sloopjes daarvoor. Bij; hel ge schenk zal voorts, vervat in een doos, een lijst der namen gevoegd worden van degenen, die lot het ge schenk hebben bijgedragen. Zijpe. De legger der wegen met een schetskaart liggen voor een ieder ter inzage vanaf 15 Maart, tot en met 5 April a.s. ter secretarie te Schagerbrug. Bezwaren kunnen tot en met 13 April bij den raad worden in gebracht. Inbraak. St. Maarten. Onder leiding van den heer S. Schut is alhier een zangverceniging opgericht, bestaande uit 14 heeren en 22 dames welke den naam ..Kunst heeft ontvangen. vil „Kunst en Vriendschap" Vreemde lekkernijen. Een medewerker van de Gil Bias vertelt, dat er in Frankrijk vrij veel hagedissen, jonge krokodillen en slan- rma J. gen worden gegeten. Jaarlijks komen er een 5000 ge- Jraven- Wone hagedissen aan de markt. De vraaui »»r lil den vorigen nacht is ingebroken bij de fin H. Varenkamp en Zn. aan de Groenmarkt te 's-G raven- Wone hagedissen aan de markt. De vraag naar sala- hage, in de onmiddellijke nabijheid van het politlebu- manders is grooter: daar worden er jaarlijks wel reau. 8000 van verorberd. Jonge, malsehe hagedissen gelden De vrij zware brandkast in het kantoor werd gekan- ZOowal vier francs het stukoude, taaie doen maar teld en in een der zijwanden van de kast een gat, vijftig centimes. Voor slangen wordt ook een aar- geboord, dat echter niet groot genoeg was om de in dig prijsje gemaakl, voor de beste soort wordt even- de brandkast bevindende waarden daaruit te halen. veei betaald als voor een kalkoen. De meeste vraag Ware dit wel gelukt, dan nog zou de dief of de dieven js el- naar adders; die schijnen een bijzondere lek- slechts eenig zilvergeld gevonden hebben, daar de fir- kernij te zijn. Jonge krokodillen zijn ook zeer in manten gewoon zijn, 's avonds de papieren van waarde trek, maar er komen er slechts weinig aan de mee naar huis te nemen. Uit het kasregister in den winkel was het geld wegenomen; verder waren een paar lessenaars in het kantoor opengemaakt en het daarin aanwezige, geld voor goeden prijs verklaard. Het losse kopergeld was blijkbaar niet naar de %adtng der dieven, want dit hebben zij onaangeroerd gelaten. In liet geheel is ongeveer f 20 aan specie gestolen. De firma is tegen inbraak verzekerd. Vandalisme. Men meldt uit Zeist, dd. 11 Maart; De heer Dody, drogist alhier, had in den tuin bij zijn woning een kunstmatige broederij (een zooge- markt, misschien honderd in een jaar. De vraag naar kik kerboutjes schijnt af Ie nemen. Maar slakken blij ven in de kleine volksrestaurants zeer in trek. Spoorweg-overwegen. Blijkens een officieel verslag aan het Canadeesche parlement uitgebracht, zijn er in Canada ruim veer tienduizend spoorwegovergangen, waarvan er slechts drieduizend kunnen worden afgesloten, of door de baanwachters bewaakt worden. In de laatste jaren nu neemt het aantal ongelukken bij deze open spoorweg overgangen onrustbarend toe, en zoo is besloten voor te schrijven, dat voor afsluiting der overgangen dient naamde kunstmoeder), waarin zich een broedhen met i Ie worden gezorgd, waarvan de kosten voor de helft een 17-tal kuikens bevond. In den afgeloopen nacht nu kwam genoemde heer tot de ontdekking dat deze broederij in brand stond. Spoedige hulp kon niet verhinderen, dat deze inrich ting totaal verbrandde en de jonge kuikens allen den dood vonden, terwijl men later de broedhen met afge sneden hals terugvond. De zaak is in handen der politie. moeien worden gedragen door de spoorweg-maatschap- pijen, voor de andere helft door de gemeenten. Teil einde de armere gemeenten hierbij te gemoet te komen, heeft de regeering besloten een krediet van 300.000 p. st. te vragen, teneinde in de afsluiting der meest gevaarlijke overgangen te voorzien. Bijna onthoofd. Het Soer. Hbld. schrijft: De gewezen luitenant-Chinees Bong Kina Rie, vroe ger te Billiton en in dienst van de BjUiton Maat- van Gasontploffing. Woensdagmiddag is in den verbouwden manufacturen-, -- h .„..'r"'"""'"" winkel der firma Grimmelt en Co te Winterswijk een Cin^en t{dAldaar ve?hlijf Pte h^-lUn gasontploffing ontstaan. De ^asfdter meende er^ns waï hou<ien vertrok hij naar 'lienlsin, medenemende erna te ruiken; toen hij zich met een lucifer wilde «vertui- anderen Chillees die hem in japan als tolk cn gen, volgde er plotseling een knal, waardoor het pla- i wi|zei. aedjend kad fond naar beneden stortte, de betimmering vernield 'Zijn p|a|, was 'oln yan Tientsin naar Peking te gaan. werd en de pas ingezette groote spieg Toen Bong King Bic te Tientsin aankwam, ontsloeg klein werden geslagen. Persoonlijke ongelukken kwa- hj). (()lk omdal deze toch in zijn eigen land voor men eelnkkie: niet. voor. zijII onderhoud kon zorgen. De ontslagene nam daarmee geen genoegen en zon op wraak. Nu is te Tientsin de politie zeer streng; zij houdt sleeds een ware drijfjacht op leden of vermeende de minste verden- ting verdachten Duitscher Wilhelm Ernst Lamberty, ver l riH s'room van postwissels swaarde, land nog steeds voortduurt en de justitie die geregeld tlc ,hvee «g0»1™ ,der ,tw<* candrdaten in een groot dorp /Bezien. werden, ijverig de kiezers bezoekende en be ting verdachten Duitscher wuneim emnsr namueny, vei scn we|bespraakt en welbekend bij de kiezers, ruim neemt de D. Ct. nader, dat de stroom van postwissels voo,rzjen van geid En 't geschiedde eens daags, dat u mnf nn «nn/lor izplflswJiardP lilt OP llllltCll- i .1 .i v» /I/vim en brieven met en zonder geldswaarde, uit het buiten land nog steeds voortduurt en de justitie die geregeld in beslag neemt. Ten einde zooveel mogelijk licht in ncni in [- Yi de zaak te verspreiden, heeft de Officier van Justitie "!'Lr nde. lol ze elkander troffen in de hoofdhor- te Dordrecht verschillende rechterlijke autoriteiten in xyaar c'e „companie van t dorp hijeen zat en Duitschland en Oostenrijk-Hongarije per telegraaf van .f k'ezcis te zanten geloopen waren, tuk op de de aanhouding van den verdachte en diens praktijk op &11,agenten en benieuwd, wat beider breed- de hoogte gesteld. sprakigheid ook daar te berde zou brengen. Men ver- j wachtte een meestertoernoof en de plakkers ontvin gen den gooden raad:. „Bleef nog gel heej, dan huurl J-- 1- ---1 U Alkmaar. Bij de Ned. Herv. kerk alhier is thans door den kerkeraad in de vacature Dr. J. A. C. van Leeuwen beroepen Ds. H. P. de Pree te Hoogmade. Luchtscheepvaart. De heer G. F. Steinbucb schrijft in Het Luchtschip; Door het succes van Farman, Wright e. a. is in het afgeloopen jaar in verhoogde mate de aandacht gevestigd op het menschelijk vliegen, nu door deze personen practisch aangetoond is geworden, dat zulk vliegen niet meer tot de onmogelijkheden behoort. Te Rijssel werd o. a. de vereeniging „Nord Aviation" op gericht, welke speciaal ten doel heeft de beoefening der vliegsport. Voorzitter dezer vereeniging is de heer Fernand Scrive, directeur der Societe Lillolse te Rijs sel, welke zich ln 't bijzonder bezig houdt met het maken van vlieg- en zweeftoestellen. Een vliegtoestel is, door de aanwezigheid van den moior, altijd nog een duur toe-;1,ei. I>e nrijs wisselt ;.f tusschen 10 en 12.000 gulden. Het toestel'is belangrijk zwaarder en de zweefvlakken moeten grooter zijn. Bovendien is het vliegen een sport, welke aangeleerd moet worden en eene degelijke voorbereiding eischt. Daarom Is die genoemde Societe overgegaan tot het maken van zoogenaamde zweeftoestellen, waarvan thans een exemplaar zijne intrede in ons land heeft gedaan. De heer P. J. Adrian, directeur der Haagsche Auto mobielmaatschappij te 's-Gravenhage, ontving op Zater dag 27 Febr. Jl. zulk een compleet opvouwbaar zweef toestel, dat hij ten geschenke heeft gegeven aan de op te richten Vakafdeeling voor Aviatiek van de Ned. Vereeniging voor Luchtvaart. De heer Adrian is een welbekende figuur in de Ned. sportwereld; hij heeft veel bijgedragen tot de ontwikkeling van het wlelrij- den en van het automobilisme en thans heeft hij, door dit geschenk, een krachtigen stoot gegeven tot de be vordering van de aviatiek in ons land, waarvoor hij den dank der vereeniging verdient. Het toestel ls opvouwbaar en bestaat uit een zweef- viak van 8.50 M. lengte en ruim 2 M. breedte, naar de einden smal toeloopend. Op korten afstand boven dit zweefvlak bevindt zich een kleiner stabiliseerings- vlak. De zwever bevindt zich ln het midden van het 'weefvlak en houdt twee zware bamboeliggers onder *Üne oksels vast, terwijl hij middels twee kruiselings over de schouders geslagen riemen het geheele 27 K.G. '•ware toestel draagt. In zwevenden toestand hangt 'jl dug met de armen aan de bamboellggers. De zweef- zjjn jjoed verstijfd, doch zijn naar de einden ^«epel gemaakt, evenals de uitgespreide vleugels van 8ea vogei. O"" O v gec nog es préke en drink -och den boek vol beer En het feest begon! Het bier werd in groote pollen binnengebracht, de sigaren werden uitgedeeld en ver dwenen ook ai ijl de wijde zakken van menigen kie zer. Beide agenten tracteerden in goede harmonie en prezen heel neties ieder op zijn beur! hun candidaat aan. Men dronk lustig, maar omdat beide .sprekei's even rad van tong waren, kwam men niets verdei'. Echler zou de gladste der Iwee een coup d,état wa gen, waarmede hij den anderen verpletteren zou cn bel volk in eens tot zich trekken. Hij kende den in vloed van den molenaar-kerkmeester, wiens woord hoo- gelijk gewaardeerd werd, omdal hij zoo wijs was. .„Onder, algemeen gejuich beklom een dei' agenten een stoel en na een korte, krachtige inleiding sloeg hij de vergaderde menigte voor, om te vragen, wien zij voor ue Prov. Staten naar Maastricht zouden zen den, aan den molenaar-kerkmeester en dat men zich aan diens raad zou houden. Ook de agent der tegenpartij legde zich daar bij men gelukkig niet voor. Provinciale Statenverkiezing Noordholland, District VI, Amsterdam. Bij de Donderdag gehouden stemming, ter verkies^tig van een lid van de Provinciale Staten, in district VI, ter voorziening in de vacature, ontstaan door het over lijden van den heer Armand Sassen, werden uitgebracht 2577 geldige stemmen. Hiervan verkregen de heeren J. N. Hendrix (r.-k.) 1411 stemmen, en F. Lieftinck J.Hz. (lib.) 1166 stem men, zoodat gekozen is de heer J. N. Hendrix. Mazelen en kinkhoest. De berichtgever van het Hdbl. schrijft: Te Bussum, waar thans vele kinderen kinkhoest of mazelen hebben, doet zich het eigenaardige geval voor, dat van twee aan dezelfde school verbonden onderwij zers, wier kinderen door een van deze ziekten zijn aangetast, de een geregeld naar school gaat, terwijl de andere even geregeld thuis blijft Dezen laatste, die den gemeentegeneesheer tot huis dokter heeft, werd door het hoofd der school namens B. en W. verzocht niet naar school te gaan» terwijl tot den andere eenzelfde verzoek niet gericht werd. Wel heeft zijn huisdokter hem verboden naar school te gaan, doch hij stoort zich daaraan niet, o. m. nie^ omdat hij zich niet verantwoord acht, enkel op bevel van zijn huisdokter de school te verzuimen. In de des betreffende verordening wordt met geep enkel woord gerept van het geval, dat in het gezin van een onder wijzer mazelen of kinkhoest heerschen en een verbod I om in die omstandigheden naar school te gaan bestaat niet. Ook het betrokken hoofd is zelf nimmer in zoo'n 1 geval thuis gebleven en is tegen het verzuim. Nu we hierover schrijven meenen we nog te moeten wijzen op de bepaling, waarbij aan hoofden van inrichtingen voor onderwijs verboden wordt kinderen toe te laten, die lijdende zijn aan kinkhoest of mazelen, of bij wier huisgenooten zich eene dezer ziekten heeft geopen-, baard. Het is voor de hoofden van scholen dikwijls zeer moeilijk hieraan te voldoen, vooral wat het laatste be treft, omdat vele ouders om verklaarbare redenen liever hebben, dat de andere kinderen de school blijven be zoeken en daarom wel eens niet voldoen aan eene andere bepaling, waarbij het hoofd van een huisgezin de verplichting wordt opgelegd, in geval van kinkhoest of mazelen al zijne kinderen van de scholen te houden. Misschien ware het beter aan de dokters te verzoe ken van elk door hen te behandelen geval onmiddel lijk kennis te geven aan B. en W., die dan het betrok ken hoofd konden waarschuwen. Spoecf Aan het Ministerie van Oorlog schijnt men een bij zondere opvatting te hebben van het woord „spoed", Iu een zakboekje van een grenadier, met groot verlof te Heerenveen, wordt deze bij opkomst met spoed de volgende reisroute aangegeven: Per tram naar Sneek, via StavorenEnkhuizen naar Den Haag. 's Morgens 8 uur van Heerenveen, 's mid dags te 5 uur te Den Haag. Werd de- reis 's morgens 8 uur per spoor over Zwolle gemaakt, dan zou men 's middags te 12 uur ter bestemder plaatse zijn, dus 5 uur vroeger dan bij voorgeschreven opkomst bij „spoed". Tweede Kamerverkiezing. De vrijzinn. kiesvereeniging „Texel" heeft met alge- meene stemmen (26) den heer Dr. D. Bos op de gros lijst geplaatst. Het lijdt geen twijfel meer, dat de heer Bos de candidaat der Vrijzinnigen wordt in het district Helder. Meerenberg. Ged. Staten van Noord-Holland hebben benoemd tot geneesheer van het gesticht „Meerenberg" den heer P. neer. Er ontsiond eene plcchligc stilte. De molenaar stond op en slingerde de volgende wijze woorden lus- geneesheer van het gesticht „M sehen de luisterende kiezers: „'I Is mich gans egpal, Nieuwenhuyse, arts te Utrecht. wie van de 'twee heere eens in 't jaor geit éte bie -- - de Gouverneur in Maastricht." Dal zeide hij. En ai- les juichte op in vlammende vroolijkheid, om de grap pige wijsheid der hoeren Solon. Den volgenden dag koos ieder naar zijn eigen zin. Hulde aan H. M. de Koningin. Volgens het Hbld. is het geschenk van de vrouwen uil alle standen uit de provincie en stad Utrecht aan de Koningin gisteren in een der zalen van het Ge- houw voor Kunsten cn Wetenschappen ter bezichti ging gcslehl. Dc wasch- of kinderkleedlafel, zoo meldt het blad, is gemaakt van Cuba-mahonichout en geschilderd in wit ivoor, fijn geprofileerd en rijk versierd en in genre Louis XVI. Dit stuk past geheel bij hel slaapkamer-ameublement van de Koningin en is ver vaardigd in de fabriek van de firma B. Middelbeek te Utrecht. Verder is in eene vitrine opgesteld zilve ren wasehgerei, alssponsen- cn zeepdoos, .lampetkan, waschkom, karaf, enz., in oud-Hollan-dschên. stijl af gewerkt met zoogenaamde parelsnoeren. Deze voor werpen zijn gemaakt in dc zilverfabriek van de firma Begeer en de firma J. Brom, te Utrecht. Tot het huldeblijk behoort verder een matrasje voor de kin- derkleedtafel en een doos, inhoudende door „Arbeid Het Christelijk onderwijs. Men schrijft uit Leeuwarden aan De St.: De klacht in den laatsten tijd herhaaldelijk in onze biaden geuit omtrent de splijtziekte, die er in de ge lederen der mannen van het Christelijk onderwijs lieerscht, is zeker niet overdreven. Ook onze stad levert daarvan weer een treurig voor beeld op. Een viertal onderwijzers, onder wie 2 hoofden van scholen, hebben namelijk per advertentie bekend ge maakt, dat ze voornemens zijn chr. normaallessen op te richten. Hoewei de chr. kweekschool, die we hier sinds 1907 bezitten, uitnemend werkt, en door een goede school- j geldregeling ook voor minvermogenden toegankelijk is, wil men van bovenbedoelde zijde 't peil van het chr. onderwijs weer verlagen, zonder eenig grondig motief. Was hier nu nog het beginsel in 't spel, men zou het kunnen plaatsen; maar de kweekschool, zoowel als de scholen van welker onderwijzers hier sprake is, zijn Chr. Nationaal, zoodat men niet aan beginselen moet denken. Eenigenburg. De zangvereeniging „De Burcht" alhier, is door ge brek aan de noodige leden, opgeheven, jacht op I' leden der rcvoluiionnaire partiji. Bij king wordt men gevat en zonder vorm van proces onthoofd. De luitenant Bong King Bie logeerde in Tientsin in een hotel, wat deed nu de wraakzuchtige Chinees"? Hij kocht een geweer en verborg dat onuer het bed van Bong King Bie; ging toen naar de politie en verleide, dal in het hotel een revolutionnair gelo geerd was; de politie begaf zich direct derwaarts en nain luitenant Bong King Bie gevangen met hel ge weer als overtuigingsstuk. Het lot van den" luitenant werd met een Franschen slag beslist; zijn hoofd moest van den romp. Men kan zich zijn schrik voorsteHen, maar hij riep de lusschenkomst in van den Nederlandschen consul tc Tientsin, wien hij. verzocht, hem uit de netelige positie te bevrijden. De consul telephoneerde onmiddellijk naar Hong kong, waar de heer Van de Stadt, ambtenaar voor Chineesche zaken te Banka, aanwezig was. Deze gaf de noodige inlichtingen omtrent den luitenant en ver zocht, het onderzoek op te schorten totdat hij tè Tient sin aankwam. Hij telegrapheerde ook naar de Billiton-Maatschap- pij en verzocht de tusschenkomst van het gouverne ment. Men zegt dat hierover nog gecorrespondeerd is tusschen den gouv.-gen. en het ministerie in Hol land. Hoe het zij, na de komst van den heer Van rte Stadt Ie Tientsin is de luitenant vrijgelaten. Hij keerde direct naar Billiton terug en den eersten tijd zal hein de lust wel niet bekruipen om een tweede bezoek aan China te brengen. Wervelstorm. Omtrent de Tornado, die over de stad Brinkley in Arkansas is heengestreken, komen thans eenige nadere bijzonderheden; de weg, dien de wervelstorm nam, voerde dwars over de stad; bijna alle hulzen op zijn baan werden omver geworpen, en slechts hier en daar is een gebouw overeind blijven staan. Reeds zijn uit de naburige steden gansche treinen met verbandmid delen, dokters, verpleegsters en levensmiddelen naar de ongelukkige stad gezonden. De gouverneur van Ar kansas, Little, zal persoonlijk het reddingswerk leiden. Er zijn 30 doóden en 60 gekwetsten. De aangerichte schade bedraagt naar schatting 1.000.000 dollars. Knap gedaan. In het Keizerin Augusta-gasthuis te Berlijn is door den opperchirurg prof. F. Krause een operatie verricht, die in medische kringen algemeen de aandacht trekt. Ze betrof de uitsnijding van een gezwel, gelegen juist iu het midden van den schedel en ter grootte van een kipei. Ofschoon het gezwel 71/2 c.M. diep lag in de hersensubstantie, werd het met goed gevolg verwijderd door het voorste gedeelte van de hersenen te lichten. De patiënt, een 35-jarige vrouw, vaart nu zeer wel. Heel noodig. De Petersburgsche berichtgever van de Daily News verneemt, dat de verontwaardiging in de Doema en onder het publiek over het aantal doodvonnissen, door de krijgsraden uitgesproken, niet zonder uitwerking zal blijven. De Tsaar had er een langdurig onderhoud over met Chomjakof, den voorzitter der Doema, en nu zou er een oekase uitgevaardigd worden, dat de krijgs raden alleen in de allerernstigste gevallen de dood straf mogen opleggen en dat over 't algemeen zooveel mogelijk door de gewone rechtbanken berecht moet worden. Een verdiende straf. Eene vrouw Saborowski uit Wattenscheid had, toen zij onlangs als getuige voor de rechtbank moest ver schijnen, een mark vergoeding verlangd, de kosten voor het waarnemen van hare huishouding in den tijd, dat zij w„g was. Later bleek, dat het huishouden aan zichzelf overgelaten was geweest. De vrouw heeft haar bedrog met een week gevangenisstraf moeten bekoo- pen. Op gelijke wijze verging het een arbeider, Gunter uit Witten, die als getuige 4 mk. voor het verzuimen van eene schoft in rekening had gebracht. Hij kreeg tien dagen gevangenisstraf. Begrijpelijk. Die man daar heeft nog nooit een onvriendelijk woord tot zijne vrouw gezegd. Een witte raaf! et is namelijk een doofstomme oude vrjjer. De harde wet. Aan een oude vrouw is pensioen ontzegd, omdat zij eens, voor zij zeventig Jaar was, tot een dag gevan genisstraf ls veroordeeld. Die straf was haar opgelegd wegens bedelen: in grooten nood had zij om een stuk brood gevraagd. Dat is de Engelsche wet. Sneeuwstorm in Roemenië. Boekarest, 10 Maart. Tengevolge van hevige sneeuw stormen is het geheele spoorwegverkeer gestaakt.

Schager Courant | 1909 | | pagina 11