illlÊll. G. Griii, Boerinnenhoedjes. een Boerenmeid, een vast Werkman, l van f I een Bakkersknecht, DAMES-HOEDEN De nieuwste Japongarneering, Mejuffr. N. KOOT-Jongkees, Dimanche, J. LÏND Hz., r achttien prijzen MURWE LIJNKOEKEN S. Bregman, t S *^0 Geldbelegging Voor Aannemen enTrouwen te Wieringerwaard, Voorloopig Bericht. Bond foor StubpeiMeeriiig, Algemeene Vergadering deKatuur-V/ollen 1 Ondergoederen l f 3000.— Nagekomen berichten. ADVERTENTIEN. Jb. Smak i N. Prosper, Als vorige jaren slaat ter dekking bij Walingsweg, Mient, Alkmaar, Wordt gevraagd Op de groote Landbouwtentoon stelling te Enkhuizen werden toegekend aan vee, gevoederd met van T. Duijvis Jz., Koog a.d. Zaan. op Vrijdag l9Mrt. '09, Kassier en Makelaar te ASStmaap, Gevraagd Dame» Costuummaaksters flinke korting. Hoogzijde, Schagen. en Duitsche maatschappijen. Wettelijke voorschriften omtrent de hoedanigheid van het drinkwater op schepen en de wijze van mee voeren bestaan in de landen, waaromtrent de schrij vers inlichtingen konden verkrijgen, niet of nagenoeg niet' in sommige landen zijn zij er alleen voor landver- luiiz'ersschepen, in andere betreffen zij alleen de hoe veelheid van het water. In enkele havens bestaat een meer of min uitgebreid toezicht op de watervoorzie ning van schepen. Bij elk onderzoek werden opgeteekend: de herkomst en de wijze van bewaren van het water, de manier waarop de vulling der bewaarplaatsen geschiedde en do kansen op verontreiniging aan boord. Als uitkomst van hun onderzoek op 62 schepen schrijven zij, „dat slechts op een schip het water geschikt was voor drinkwater, dat er niet zelden tee kenen van verontreiniging met faecaliën waren en dat in sommige gevallen het water slechts weinig beter l was dan verdund rioolwater". Ook dan, wanneer het water voor de uitreiking werd gefiltreerd, was zijn hoe danigheid verre van goed. De oorzaak van dezen slechten toestand kan natuur- j lijk in de eerste plaats daarin gelegen zijn, dat in de havens water van slechte hoedanigheid wordt verstrekt, maar veel vaker moet men de oorzaak zoeken aan boord zelf of in de wijze, waarop de bewaarplaatsen worden gevuld. Wat het laatste betreft, wijzen de schrijvers er op, hoe gebrekkig vaak de toestand en de wijze van bewaring zijn der slangen, die de ver binding tusschen een eventueel aanwezige standpijp der haven en de bewaarplaats aan boord moeten bewerk stelligen. Veel grooter is echter het gevaar, dat dreigt, wanneer de watervoorraad wordt aangevuld uit wat,er- booten; deze hebben niet zelden open reservoirs; maar ook al zijn die afgedekt, dan verkeeren zij meestal in zeer vullen en verwaarloosden toestand; de inhoud lijkt reeds op het oog voor alles eerder geschikt dan voor drinkwater. Op het schip zelf kan het water zeer licht veront reinigd worden, of tengevolge van slechte constructie van de bewaarplaats (niet zelden was deze b.v. nimmer geheel leeg te maken, of door ondoelmatige reiniging daarvan, b.v. door een erin afdalenden man met vuile bloote voeten en nog vuiler kleeren), of door onvoldoen de afsluiting van het reservoir. Zoo zagen zij bijv. op een schip Mekkagangers kampeeren op een slecht slui tend mangat of bij schoonschip-maken schrobwater naar binnen treden door vulgat of ventilatiepijp, waarvan bij aankomst in de Oostersche haven de metalen sluitin gen waren weggenomen, om te verhinderen, dat zij wer den gestolen. Door gebreken in de machines of dank zij slechten bewaarplaatsen is ook het aan boord gedistilleerde water lang niet altijd zonder bedenking Het is hoog tijd, meenen de schrijvers, dat de quaes- tie der drinkwatervoorziening van schepen door een internationale overeenkomst worde geregeld; zij geven de hierbij te stellen eischen in het kort aan. Staking bij de Fransche post. Maandagavond heeft er in Tivoli Vaux Hall te Parijs een bijeenkomst plaats gehad van 4000 beambten van posterijen, telegrafie en telefonie. In deze vergadering werden telegrammen voorgelezen uit Saint-Etienne en Touion, meldende, dat daar de werkstaking was afge kondigd. De vergadering heeft met algemeene stemmen een motie aangenomen, waarbij de aanwezigen zich verbinden deel te nemen aan de betoogingen, waartoe zij gedwongen worden door de tirannieke regeering. De beweging, verklaart de motie, heeft haar ontstaan te danken aan de beleedigingen, door den onderstaats secretaris aan het personeel toegevoegd. De vergader den verbinden zich tot het bieden van verweer, zoolang als alle maatregelen van onderdrukking niet zijn in getrokken. Zij roepen dringend de afwezige beambten, te Parijs en in de provincie, op om het werk te sta ken. De vergadering ging ordelijk uiteen. Aan het gare de Lyon hebben de beambten van den treindienst onmiddellijk het werk gestaakt. De centrale commissie van verdediging der rechten van de ambtenaren heeft vanavond een vergadering gehouden. Zij heeft besloten, dat alle aangesloten ver- eenigingen gemeene zaak moesten maken met de be ambten van den postdienst, voorzoover dat noodig mocht worden bevonden. Wat zijn de gevolgen van het besluit tot algemeene staking, in de vergadering van eenige duizenden post beambten genomen? Het antwoord is niet met juistheid te geven. Van algemeenheid der staking was in allen gevalle Dinsdagmorgen geen kwestie. Niettemin is de telegrafische gemeenschap met Frankfort, Berlijn, Wee- nen en Geneve voor het oogenblik afgebroken. De ge meenschap met Bonden is onvoldoende. Voor België en Nederland veronderstelt men enkel een kleine vertra ging. In het briefverkeer schijnt bijna geen storing te zijn. De ministerraad vergaderde Dinsdag. Men verwacht, dat er besluiten tot zeer streng en energiek optreden genomen zullen worden. PAKIJS, 16 Maart. De ministerraad zal de maatre gelen, genomen door den betrokken onderstaatssecre taris in verband met de staking der post-employes, goed keuren. Hedenmorgen om 10 ure ontbraken er op 4000 post- employes 144. Ook een honderdtal van de bestellers ontbrak De Parijsche berichtgever van het Handelsblad schrijft van Dinsdagmorgen: Wat overdrijving schijnt er in de gisteravond loopen- de geruchten wel gestoken te hebben, maar toch klin ken de officiëele bevestigingen van vanmorgen nog eirnstig genoeg. Geheel stil gelegen heeft de telegra- phische dienst met het buitenland niet, slechts hebben de gevallen van dienstweigering en sabotage, in ver band met het opzettelijk langzaam werken van de „a»v beidswilligen", ten gevolge gehad dat er enorme vertra gingen kwamen, en de stapel achterstallige telegram men aan het centfaal-bureau, waar ze alle passeeren moeten, hooger én hooger steeg. Het aantal bedroeg om negen uur naar schatting niet minder dan vijftig duizend, en vanmorgen zal de toestand er, na het be sluit in de vergadering van het post- en telegraafperso neel genomen, zeker wel niet beter op worden In die vergadering is, zoo als bij de heerschende stem ming wel te verwachten was, met 5999 stemmen tegen een besloten de algemeene staking te beginnen, 'k Sta voor de juistheid van die cijfers niet in, maar de geest onder het personeel is niet twijfelachtig. Onder veel uitbarstingen van geestdrift kwamen achtereenvol- gens de afgevaardigden van de verschillende categorieën van beambten verklaren dat zij met lust en animo I mee zouden staken. De strenge straffen, die gistermid dag door de rechtbank aan de betoogers van Vrijdag waren opgelegd zes dagen gevangenisstraf kregen ze al degenen die „Conspuez Simyan!" geroepen hadden droegen veel tot de algemeene verontwaardiging bij. Zoo werd de motie aangenomen, waarin de aan wezige 6000 mannelijke en vrouwelijke beambten hun instemming uitspraken met de staking aan het centraal- bureau, en verklaarden dat ze zich onmiddellijk bij die beweging zouden aansluiten. Wanneer de staking echter beginnen zal en wie er aar meedoen en wie niet, dat alles is nog niet be kend. j Maar de toestand dreigt lastig en critiek te wor den. 1 Een wegzinkend dorp. Men schrijft uil Luik aan de „Vlaamsehe Gazel'': „Het dorp Glain hij Luik, is bezig langzaam weg te zinken. Onder de huizen der gemeente zijn de ga- lerijen eener kolenmijn gelegen en op sommige plaat- scn lagen de kooladeren zeer dicht hij de oppervlakte, j Men trok er de kolen uit op. doch men vergat of verzuimde de galerijen te vullen met aarde, zooals hel dc wel voorschrijft. De gevolgen lieten dan ook niet op zich wachten. De huizen begonnen langzaam aan I i n de diepte te zinken en vielen gedeeltelijk in. Op i tien huizen naast elkaar staande, nabij de kerk, zijn er acht die gedeeltelijk in den grond zijn gezonken, de muren openbarstend en lvet dak afvallend. De oude kerk is sinds lang ingestort en de inwoners gaan nu 's Zondags ds mis hooren in eene houten barak. Over al ontwaart men verlaten huizen, in puin vallend, net alsof eene aardbeving de streek hadde geteisterd. Aan de huizen die nog bewoonbaar gebleven zijn, moet een trap aangelegd worden die van de straat naar 'de diepte leidl. Men kan denken hoe het er I moet gesteld zijn hij regendagen. De kolenmaatschappij tracht het kwaad te verhel- pen met al de huizen, die schade bekwamen, aan te I koopen, die zooveel mogelijk le doen her-opknappen i en dan te verhuren. Men verwacht, dal de aardschui- ving met den lijd nog toenemen zal. Brand te Wieringerwaard. In den afgeloopen nacht, om half Iwee bemerk Ie de waarnemende Geneesheer alhier. Dr. Böttger, dal de schuur van den heer C. R. Blaauboer in volle vlam stond .Onmiddellijk waarschuwde hij den eige naar en ging tevens dadelijk de deur intrappen van het brandende gebouw en mocht het genoegen smaken de schapen te redden, waarvan er al een paar door het vuur hadden geleden. Verder kon de dokter, evenmin als de inmiddels toegesnelde eigenaar, niets meer redden. Vijf varkens en "20 biggen kwamen in de vlammen om, terwijl 2 paarden, die door den wand waren gevlucht, zul ke hevige brandwonden hadden bekomen, dat de die ren moesten worden afgemaakt. De brand bleef gelukkig tot de schuur bepaald, de aangrenzende perceelen hebben geen schade geleden. De brandweer verleende goede diensten. De oorzaak van den brand is onbekend. Gemeenteraad van Harenkarspel. Vergadering op heden Woensdag 17 Maart 1909, des morgens te 10 uur. Voorzitter de heer C. Bijpost, loco-burgemeester. Afwezig de heer Groot wegens ongesteldheid. De voorzitter begint met allen een hartelijk welkom toe te roepen. Door omstandigheden u allen bekend, zegt spr., zal ik gedurende de vacature van burge meester gedurende eenlgen tijd uwe vergaderingen moeten leiden. Of ik daarvoor de capaciteiten zal be zitten, zal de tijd leeren. Maar ik acht het voorzichtig en raadzaam om voor mijn eventueele tekortkomingen in deze functie de goedgezindheid van de leden van den Raad en de steeds betoonde welwillendheid van de pers in te roepen. Ik wil van deze gelegenheid te vens gebruik maken om den man te gedenken die ge durende 30 jaren met eere en nauwgezetheid bet ambt van burgemeester heeft waargenomen. Om op te som men wat hij als burgemeester voor verbetering en verfraaiing dezer gemeente heeft gedaan, kan ik over bodig achten, bet is van een te algemeene bekendheid en voor ieder onbevooroordeelde te zien. Ik stel er prijs op van deze plaats te verklaren dat de heer Swan voor de gemeente Harenkarspel is geweest een goed burgemeester ën ik geloof te spreken in uw aller geest en in den geest van een overgroot deel dei- burgerij als ik hem toewensch dat het hem gegeven moge zijn, nog vele jaren van zijn welverdiende rust te mogen genieten. En hiermede mijnehee- ren open ik de vergadering en geef het woord aan den secretaris voor het lezen der notulen. (Applaus.) Deze notulen worden na lezing goedgekeurd. Medegedeeld wordt, dat de betalingen uit den post voor onvoorziene uitgaven en de verhuring van het postkantoor zijn goedgekeurd. Het verslag van de volkshuisvesting wordt voor ken nisgeving aangenomen. Uit het verslag van de commissie tot wering van schoolverzuim deelen we mede, dat die voor Kerke- buurt 1 maal moest optreden, die te Dirkshorn drie maal en die te Waarland 4 maal. In de laagste klasse was daar het schoolverzuim 11 pet., in de hoogste 20 pet., hoofdzakelijk het ge volg van landbouwverlof en godsdienstonderwijs. Het herhalingsonderwijs werd volgens het verslag daarover te Kerkebuurt gevolgd door 8 jongens, te Dirkshorn eveneens door 8, te Waarland door 6, latei- door 3. Het verslag der Gezondheidscommissie te Schagen werd eveneens voor kennisgeving aangenomen. Was verder ingekomen eene missive van Ged. Staten over de melkvoorziening. Wenschelijk werd het ge acht, dat de raad in de politieverordening bepalingen opnam over het gebruik van slootwater bij de melkwin- ning en het vervoer van melk, in gesloten flesschen vaten enz. De raad zal hierop later terugkomen. Van Ged. Staten was een schrijven ingekomen dat de vergoeding voor het onderwijs over 1909 door den minister was bepaald op f 6825. Van de afdeeling Harenkarspel van het Witte Kruis was een adres ingekomen met het verzoek om een subsidie van f 100, om het tekort van de rekening over 1908 te doen dekken. De heer Weel is daar voftr, het is een zeer nut tig ding. De heer Burger herinnert hoe vorig jaar f 75 is ge geven met de bepaling dat mocht volgende jaar f 100 noodig zijn, ook dat bodrag zou worden toegestaan. Bij acclamatie wordt besloten de subsidie toe te staan. Aan <le orde is nu de rekening der Algemeene Ar men. De armvoogd de heer 1'. Schermerhorn legt dc verschillende bescheiden over, die door den Raad gecontroleerd worden en in volmaakte orde worden be vonden. De rekening sloot met een ontvangst van f 2163.07, een uitgaaf van f 2567.77, dus met een na- deelig saldo van I' 101.70. Dc voornaamste ontvang sten zijn landhuur f 1577, subsidie gemeentekas f 300, geldleening f 500. Voorzitter zegt: en hiermede mijnheer Schermer- horn is u pntlast, ik breng u hartelijk dank voor het geen u als armvoogd hebt gepresteerd. Wijl betreuren uw heengaan, we moeten de reden eerbiedigen. Onze beste wensëhén vergezellen bij uw heengaan u en uw huisgezin. De heer Schermerhorn acht het zeer onprettig voor zijn opvolger om mei zulk een nadeelig saldo te be ginnen. Hij biedt daarom f 200 als. voorschot aan, op dat zijn opvolger over geld zal kunnen beschikken. Voorzitter accepteert dit aanbod gaarne en brengt den heer Schermerhorn ook daarvoor hartelijken dank. Aan de orde is nu de instructie voor de vroed vrouw, dié na voorlegging onveranderd wordt goed gekeurd. Benoemd lot vroedvrouw wordt met algemeene stem men mejuffrouw F. Faber te Bussum. Mede gesollici teerd hadden de dames Kok le Amsterdam- en B. v. d. Meer te Hensden. - Daar op dit oogenblik geen vroedvrouw in de ge- meente is, zal de dokter verzocht worden assistentie le verleenen. De benoemde zal telegrafisch worden ver zocht direct in dienst te treden. Volgt de benoeming van leden van de Commissie tot Wering van Schoolverzuim. Dc aftredenden dehee- ren P. Strooper (Kerkebuurt), A. Hoogland (Dirkshom), P. Krabman (Waarland) worden herbenoemd. Mede op de voordracht stonden de heeren P. Blankendaal, P. Hoogland en P. Hoedjes. De rondvraag levert niets op, zoodat de Raad in comité gaat tot regeling van liet kohier Hoofdelijken Omslag. Anna Paulowna. De dagen waarop de verkiezing, en zoo noodig de stemming en herstemming zullen plaats hebben van een lid van den Gemeenteraad, Ier voorziening in de va cature Ehrmann, zijn door het gemeentebestuur be- paald op respect. 7 April, 21 April en 3 Mei. i Rusland's houding. Het Berl. Tagebl. verneemt uil stellige bron dat Iswolski heden door tusschenkomst van den Russi- schen gezant te Belgrado een stap hoeft laten doen bij de Servische regeering om Servië af te houden van alles, wat zou kunnen worden beschouwd als een uitdaging van zijn zijde. Het Berl. Tagebl. juicht deze daad van Rusland toe. Ook de Kpln. Zlg. verneemt, dat men in regeeringskringen in Weenen overtuigd is, dat Rusland den oorlog niet wil en alles zal doen om dien ie vermijden. j VTKLOtVje.jr; f Den 22stcn Maart a.s. 3* onze geliefde Grootouders hopen en hunne 35-jarige Vvoreenigiag te herdenken. Hunne liefhebbende Kleinkinderen, J i, Winkel, A. BLAAUWBOER Pz. (C l v a N. DE GRAAF Ld. I VelBfln' J. DE GRAAF Li. f Winkel, Maart 1909. jjj -?e,^6,ye. aft© DE HENGST 99 99 heeft geregeld voorradig meer dan Warschen en voeren gelijk nieaw. Wederverkoopers korting. Geen zichtzendingen. Op 2den PAASCHDAG slechts ééne BUITENGEWONE VOORSTELLING door het Vaudevillegezelschap WORDT GEVRAAGD door huwelijk der tegenwoordige tegen half April of eerder, bij P. DE BOER Ez., bij Petten. om met 1 Mei in dienst fe (reden, die goed kan melken, bij Jb. WAIBOER Dz. te Wieringerwaard. Er wordt gevraagd; van Amsterdam. Plaatsbespreking vanaf heden. Aanbevelend, J. VADER Az., Noord-Hollandsch Koffiehuis. T.D 6 Prijzen (3 eerste) voor rundvee met melkstaten2 prijzen voor verza meling van 12 stuks rundvee met grootste melkopbrengst. eenifszins met het vak bekond, bij J. KWELOAM, Schagon. ingeschreven in het N. P. S., bekroond in 1907 met een INVOERPREMIE van f 650.— in 1909, op de kourirg ta Schagen met de hoogste premie van f 400.tegen een dekgeld van f 15.bij den eersten sprong te voldoen. Bovengenoemde Hengst is het eig ndom van het Fonds ter bevordering der Paardenfokkerij in Nederland, van de Nederlandsche Harddraverij- en Ren- vereeniging. De Inspooteu-, P. OLIJ. Ardcelin* NIEUWE NIEDOHP. des avonds 7V2 uur, ten huize van den Heer C. KOOIJMAN. Punten ter behandeling 1- Verkiezing van het Bestuur. Vaststelling van het Huishoudelijk Reglement. Het Bestuur Afdeeling Winkel, A. SLOOS Azn., Voorz. P. SMIT, Secretaris. belast zich met het bezorgen van gelden onder hypotheek, het verleenen van crediet op korten termijn, neemt gelden in deposito, sluit verzekeringen op het leven en tegen brandschade en verder met alles wat tot het Kassiers- en Ma kelaarsvak behoort. Kantoor NIEUWESLOOT 45, te genover het Postkantoor. geschikt voor Winkel-affaire. To bevragen bij J. BERKHOUT te Nieuwe Niedorp. fabrieks-^!J^|p Werk |J I Fabrie— |g (S EZ EN VEEN) f terstond in dienst te treden, aan de Coöperatieve Zuivelfabriek Welgelegen" te Lutjewinkel. Gegadigden gelieven zich te wenden tot den Heer P. MO LENAAR, Kaasmaker. Voor direct of tegen 1 April gevraagd: P. G., Aanb. A. v. KEULEN, Oudesluis. Een gegoed en flink landman vraagt voor uitbreiding zijner zaken op 2e Hypotheek mot ruime overwaarde en tweo solido borgen. Dosverlangd kan een Levensverzekering-Polis van f 1500 ter boschikking worden gesteld. Adres Bnrean van dit blad, letter E. is een zeer groote keus ELEGANTE voorradig, waarvan de prijzen zoo loog mogoiyu gesteld zgn. in alle kwaliteiten de GROOTSTE SORTEERING. Met beleefde aanbeveling,

Schager Courant | 1909 | | pagina 3