Groenteveilingen. Marktberichten. 390ste Staatsloterij. leden in Engeland stille armoede, kwamen nu liun pen sioentje halen in groote dankbaarheid. En het Engel sche parlement voteerde het hoogere bedrag, de 10 millioen, dié nog noodig bleken. Zoo moeten wij ook doen. (Krachtig applaus.) Zeker er zijn vele tegenstanders van staatspensioen maar voorstanders ook onder alle partijen. Spreker ci teert de Nieuwe Courant van 16 Mei 1908, waarin op uitnemende wijze de voordeelen van staatspensioen zijn opgesomd. Maar nu het geld. Geven wij op 65-jarigen leeftijd allen een staatspensioen gelijk in Engeland, dan heb ben we 45 millioen noodig. Zulk een bedrag is niet te vinden. Maar een pensioen van f 3 per week op 70- jarigen leeftijd aan behoeftigen, kost 12 of 13 millioen gulden. En volgens den heer De Meester, oud-minister van financiën, is het niet onoverkomelijk om dit bedrag uit belastingen te vinden. Ten onrechte zegt men, dat dwangverzekering maar zes millioen kost. Zeker, zes millioen uit de belastingen, maar de rest van de voor de dwangverzekering noodige 25 millioen moet toch ook uit de zakken der burgers komen. Verreweg dan ver dient het bereikbare staatspensioen de voorkeur. Het geld is te vinden. Mr. Johan Belinfante gaf een schets, waarin hij becijferde, dat de opbrengst der vei- mogens- en bedrijfsbelasting, thans 9 millioen, is te verdubbelen. Spreker neemt deze cijfers niet direct over, maar acht sterke progressie bij groote vermogens en bedrijven zeer wel mogelijk. Ook uit de successie rechten behalven bij erfenissen in de rechte lijn kan een grootere bate worden gehaald. En last not least wie zou er bezwaar hebben tegen een z.g. pensioen^tax, wanneer hij op zijn belasting-biljet b.v. nog vijf opcen ten kreeg, die uitsluitend voor het ouderdoms-pensioen van den arme besteed mogen worden. (Applaus.) Aantal kiezers voor Amsterdam. De thans officieel vastgestelde lijsten geven voor Amsterdam in 1909 een totaal aanfel kiezers voor de Tweede Kamer van 73.855 tegen 71.872 in 1908 en 41.610 in 1899. Kamerverkiezing Beverwijk. Door een aantal kiezers in het district Beverwijk voor het meerendeel behoorend tot de leden van den Bond voor Staatspensionneering, worden pogingen aan gewend een candidatuur voor de Tweede Kamer te doer aanvaarden door den heer W. G. Droog, secretanis-ad- ministrateur van den Kweekersbond, te Haarlem. Men meent dat deze, die R.-K. is en voorstander van staats pensionneering, door zijn bekendheid met de belangen van het district, vooral die van tuinders en bollemkwee- kers, beter den Kamerzetel zal kunnen innemen dan het zittend lid, den heer Passtoors. De heer Droog zal de candidatuur aanvaarden, zoodra hij verzekerd is van 1000 stemmen. De brand te Enschede. Daar het onderzoek, dat de politie te Enschede nog steeds voortzet om de oorzaak van de branden in de fabrieksperceelen van de firma N. I. Menko aldaar op 17 Februari en 15 Maart jl. te leeren kennen, nog niet het gewenschte resultaat gaf, heeft de firma thans door aanplakking op verschillende punten der gemeente bekend gemaakt dat ze f 1000 uitlooft voor voldoende aanwijzing in dezen. Keinsmerbrug, In de laatstgehouden ledenvergadering van de kaas- fabriek „Ceres" te Keinsmerbrug, is met bijna alge- meene stemmen besloten aan de fabriek een contro leur te verbinden, die belast zal zijn met het dage- Jijksch onderzoek van de melk op zuiverheid en ge halte. Schagerbrug. In de op 22 dezer gehouden vergadering van de af- deeling Schagerbrug van de Coöperatieve Boerenleen bank werd besloten het salaris van den kassier met f 25 te verhoogen wegens de vele werkzaamheden, en de winst te bestemmen voor een reservefonds. Tot bestuurslid werd herkozen de heer Th. E. J. Odendaal en tot lid van Raad van Toezicht werd ge kozen de heer P. Schilder ter vervanging van den heer J. Louwe Albz., die als zoodanig niet weder in aan merking wensclrte te komen. Langedijk. De „Commissie van twaalf", gekozen uit de 4 zie kenfondsen aan den Langedijk, heeft met de ge.nees- heeren aldaar geconfereerd, om hen uit te noodigen hun medewerking te verleenen aan het op te richten dok- tersfonds. Allen hebben echter besloten, niet als behan delend geneesheer van de leden van het doktersfonds te willen optreden, zoodat naar anderen zal moeten worden omgezien, om een geschikt geneesheer te krij gen. Zuidscharwoude. In de gemeente Zuidscharwoude is op het Zuideind een brievenbus aangebracht, een zeer gewenschte ver betering voor hen, die ruim een kwartier van het post kantoor zijn verwijderd. Zuidscharwoude. Gisteren vergaderde de afdeeling Zuidscharwoude van de Tuinbouw- en Handelsvereeniging „Langedijk en Om streken" ten lokale van den heer P. Schoenmaker al daar. Er waren slechts 24 personen tegenwoordig. Mede gedeeld werd, dat het Bestuur een schrijven had ontvangen van „Landbouwbelang" uit Noordscharwoud'e, met het verzoek ook 15 cent te willen uitkeeren als premie voor ingeleverde doode ratten. Met algemeene stemmen had het Bestuur dit voorstel aanvaard, terwijl de vergadering dit bekrachtigde. Verder was ingekomen een verzoek van „Groentecultuur" te Broek op Lan- gendijk om een adres te richten aan de polderbesturen om den drempel der Noorderbrug te verlagen, aangezier daar vaak schuiten vastzitten. Besloten werd daarom trent. voorzitter en secretaris af te vaardigen naar een vergadering met 't bestuur van eerstgenoemde vereeni- ging, waarna verdere stappen zullen worden gedaan om tot het gewenschte resultaat te geraken. Medegedeeld werd, dat 2 leden zullen worden beboet wegens over treding van art. 16 van 't Reglement op den Onder- handschen verkoop van groenten. Door het Hoofdbe stuurslid S. Zeeman werd meegedeeld, dat door hem namens de betrokken vereenigingen een schrijven aan „De Koophandel" is gericht in zake het genomen be sluit op de laatste Aig. Verg. met betrekking tot de kortingsquaestie. „Groentecultuur" is reeds op het voor gestelde 40/100 pet. voor de kooplieden en opheffing der Betaalkantoren, ingegaan, terwijl het aan „De Koophandel" heeft verzocht hetzelfde te doen. Eveneens is een schrijven gericht aan verschillende vereenigingen om een lid te willen aanwijzen voor de uien-sorteering. Nog kwam ter sprake bij het punt „Mededeelingen" de klacht over twee commissieleden, die weigeren de gel den op te haten ter bestrijding der ratten. Dit komt een volgende maal nader ter sprake. Verder werd door den heer S. Zeeman de Verzeke ring van den Ned. Tuinbouwraad uiteengezet, zooals we dat vroeger reeds uitvoerig hebben meegedeeld in een verslag van een lezing van den heer Teunissen. Het werd nu aangevuld met het weergeven van wat er sinds dien tijd is gebeurd en spr. vond daarbij ge legenheid critiek uit te oefenen op de meening van „Groentecultuur", als zou het voordeeliger wezen, de verzekering tegen ongevallen in het tuinbouwbedrijf afdeelingsgewijze te regelen. Het voordeel van centrali- j satie zou daarbij ge-heel te loor gaan, en 't zou de vraag blijven, of de Rgeeerdng aan dergelijke vereeni- - gingen haar goedkeuring zou hechten. Met algemeene stemmen werd dan ook aangenomen, dat men de leden der afd. zou opwekken, zich bij de Onderlinge aan te sluiten, Een 20-tal personen gaf zich reeds op, bij de aangesloten bouwers rond te gaan om inlichtingen in te winnen omtrent loon, arbeiders enz., en hen tevens van de noodzakelijkheid van toetreding te overtuigen. Als punt 1 op de agenda kwam voor: Belooning Besloten11 ^ensaan wij zing van den dader van diefstal een son van f 1h'erofntrel\t. dat uit de afdeelingskas een dader van ^keerd aan hem, die diefstal een rechterlijk vonnfTtot WClk° De aardappels zullen dit jaar weer bennl-nni i en als besproeier werd aangewezen D. BerkLut dTè nnde d °P de hoogto va» ee« en ander zal worden gebracht. Daarna werd de vergadering gesloten. Mejuffrouw"tVL FE. van Heerikhuizen te AmsterdaAB vroeger alhier, is geslaagd voor het examen b handwerken. Uitvoer van vee naar België. Onze handel in rundvee met Belf et^m!™te ^fan. tot maand in belangrijkheid toe. D® den van dit jaar hebben zich gekenmeikt -dooieen buitengewone levendigheid. Nog nimmer as onze n voer in dit gedeelte van het jaar zoo gioot als thans. Dit komt ooi gedeeltelijk door de staking van den in- voei van Amerikaansehe ossen en st ei en, jujl door bet heerschen van het mond- en klauwzeer in de Ver Staten de invoer van Amerikaansch vee in Belgie verboden is. Ingevoerd werden in die twee^maanden uit ons land 10.683 runderen tegen 9266 in hetzelfde tyd vak van het vorige jaar, toen onze handel ook zee levendig was en tegen 7040 in 190 en 6661 m 1906. In de vorige maand bedroeg de geheele invoer inBedg.e 5316 runderen. Daarvan kwamen uit ons land j06S run deren of ruim 95 percent. Uit Duitschland kwamen s'echls 2 runderen, uit Frankrijk 246. Aan invoerrech ten werd betaald 112.902 francs. Ingevoerd werden uit ons land en in gesloten wagens naar de slachthuizen de gioote steden van België gezonden 660 stieren, die een gemiddeld gewicht hadden van 510 kilogram en S„1 zware ossen met een gemiddeld gewicht van 542 kilo gram. Antwerpen vroeg veel vette kalveren, die tegen een invoerrecht van 5 centieme-n per kilo levend gewo gen, uit ons land werden aangevoerd. Geslacht werden 517* kalveren, alle uit Nederland afkomstig, die een gezamenlijk gewicht hadden van 63.069 kilogram of ge middeld 122 kilogram. Daarvan werden er 30 aan Duitschland verkocht. Onze kalverhandel met België is in de laatste jaren sterk toegenomen. In het jaar 1907 verzonden wij in de twee eerste -maanden nog maar 363 kalveren, thans is het aantal gestegen tot 1132. In de quarantainestallen aan de grens werden opgenomen ruim 2100 melk- en kalfkoeie-n. Daarvan werden in België toegelaten 1796 Nederlandsche melk en kalfkoeien en 246 Fransehe. Elf Nederlandsche melk koeien van een gemiddeld gewicht van 441 kilogr. wer den aan Duitschland verkocht. In de laatste helft der vorige maand kwamen in een paar quarantai'nestallen enkele gevallen van mond- en klauwzeer voor bij run deren uit ons land afkomstig. Het vee werd door de Belgische regeering onmiddellijk over de grenzen ge bracht en -de kantoren tijdelijk gesloten voor den invoer van Nederlandsch fokvee om de stallen te kunnen ont smetten. Maandelijks worden een groot aantal levende varkens uit ons land via België naar Frankrijk vervoerd. Fran krijk koopt nl. in de laatste jaren in ons land groote hoeveelheden, vette varkens op, die in gesloten wagens via België naar de plaats hunner bestemming gaan. België heeft nog altijd den invoer van levende var kens uit ons land verboden, bevreesd als het is, dat onze varkens besmettelijke veeziekten zullen overbren gen. Wel wordt uit ons land maandelijks veel versch vleeseh, waarvoor een invoerrecht van 15 francs per honderd kilo betaald wordt, naar België gezonden. Zoo zonden wij de vorige maand 4307 kilogr. v-ersch rund- vleeseh, 74.565 kilogr. hammen, spek en worsten en 26.554 kilogr. vleeschconserv-en, terwijl wij van België ontvingen 2464 kilogr. gezouten vark-ensvleesch en 3910 kilogrammen vleeschconserven. In schapen en lammeren was in de vorige maand veel handel. België begint in de laatste maanden al meer en meer schapen, bestemd voor de slachtbank, in on-s land op te koopen; terwijl de invoer uit Ameri-ka en vooral die uit Duitschland sterk afneemt. Het vleeseh der Nederlandsche schapen, vooral uit die ven onze oostelijke provinciën, is in België zeer gezocht In de vorige maand kocht België in ons land 4185 schapen. De Argentijnsche republiek zond er 5159 en Duitsc-hland slechts 248; terwijl noch uit Uruguay, noch uit Oostenrijlt-Hongarije of Denemarken schapen w-erdei aangevoerd. In de twee eerste maanden van dit jaar zonden wij reeds 9808 schapen naar België tegen 6413 in hetzelfde tijdvak van 1908 en 6713 in 1907. Opmer kelijk is het, dat België, hetwelk anders geen scha pen uitvoert, thans 2 schapen naar ons land zond. Ook onze handel in lammeren blijft van belang. België kocht de vorige maand 3917 lammeren; daarvan kwa men verreweg de grootste helft, namelijk 2618 lamme- r n uit ons land. De overige kwamen uit Duitschland en uit Luxemburg. De Belgische paardenhandel was in de vorige maand niet zeer levendig. Rekent men de 2354 paarden, be stemd voor de slachtbank niet mede, dan werden de vorige -maand, voornamelijk uit Nederland, Frankrijk en Engeland in België gevoerd 1319 paarden tegen 1300 in de maand Januari van dit jaar. Daarvan kwamen uit ons land 432, uit Frankrijk 467 en uit Engelan-d 339 paarden. De ingevoerde paarden hadden een gemiddelde waarde van 600 gulden. Bovendien verzonden wij 12 paarden, bestemd voor de slachtbank naar België, Enge land echter 2316. Door landbouwers in onze zuidelijke provinciën werden in België gekocht 159 paarden en 15 veulens, voornamelijk hengsten. In het geheel ver kocht België 2953 paarden, waarvan alleen aan Duitsch land 2038 stuks. Door Vlaamsche landbouwers werden in ons land opgekocht 103 veulens en in Frankrijk 20 veulens. N. R. Crt. Meuwc Kiedorji. De op 22 Maart 1909 voor deze gemeente vastgestel de kiezerslijst tel-t; 348 kiezers voor de 2e Kamer en de Provinciale Staten en 323 kiezers voor den gemeen teraad Cursus Hoefbeslag Na afloop van den tweejarigen cursus in Hoefbeslag te Hoorn is het diploma als Hoefsmid na afgelegd examen toegekend aan C. H. Vlotman te Hoorn, K. Huigens te Beets, F. van Hoerwarden te Tessel, B. Houtman te Stompetoron, B Lenting te Zwaag, J. Hoekstra te Abbekerk, S. do Groot to Scharwoude, K. Vrolik te Hem, J. Vermoulen te Bobeldjik, C. Renooi te Hoorn, G. van Arnhem to Hauwert, W. van Dok te Langedijk, A. Floris te Spierdijk, P. Veld te Boven- carspel, T. Veul t.e Oosterblokker, P. Meijerink te Hoorn. De examencommissie bestond uit de hoeren C Nobel, directeur van de Rykslandbouwwinterschool te Schagen, M. F. de Leur, Ryksveearts te Hoorn, H. Kruit,onder wijzer in Hoefbeslag te Beemster. De Commissie van toezicht op het onderwijs was op gedragen aan de heeren H. Cortie te Hoogcarspel, voor zitter, J. van Loon te Schardam, secretaris, J. F. Stam te Zwaag, penningmeester en B. Hart, Hoefsmid te Twisk. Met een toepasselijk woord werden de behaalde di ploma's door den heer C. Nobel uitgereikt. Berlijnsclie Tentoonstelling. Aan de laadplaats te Broek op Langondy'k werden Dinsdag verschillende sluitkoolsoorterf en andere groenten verpakt, welke bestemd zijn voor de tentoonstelling te Berlijn, welke van 2 tot 7 April a.s aldaar zal worden gehouden. De groenten worden van Langedijk verzonden naar Don Haag, vanwaar ze met andere Hollandsche groenten I worden doorgezonden naar Berlijn. Oude Niedorp. De leverantie van 200 a 250 ML grint voor de banne Oude Niedorp is gegund aan den heer G. de Wild te j Alkmaar, als laagsten inschrijver voor f2.77 per ML De hoer J. Snijders te Alkmaar had ingeschreven voor f 2.82do heer W. F. Stoel voor f 2 81de heor P. de Boer te Koedijk voor f2.85 en de heer P, Messelaar te Alkmaar voor f2.99 per ML Oude Niedorp, In de vergadering van Hoofdingelanden van debanno Oude Niedorp, op den 23 Maart 1909, is als wegwerker dier banne aangesteld de heer S. de Boer alhier. Ilccr Hngownnrd. Ten overstaan van Notaris De Boer te Hoogwoud zyn hij publieke verkooping twee huizen, erven en bouwland groot 2.59.50 H.A. van Mej. dé Wed. K. koope"mvoór mS0111 0VergGgaan aan verschillende Heer Hngownnrd. WethouSral^atVa7l!°t,d d°°r BaWmeester en 2e Kamer dér en 666 kiezers voor leden van dj>" Op de lijst komen voor 15 huurkiezers, 72 loonkiezers, 6 spaarbankkiezers en 1 examenkiezer Het voiige dienstjaar was het aantal kiezers Ken dolle man. Ia het café Ossenkoppelo te Almelo zat Zatoraag- avond de bakkersknecht F. S. zoolang te zwetsen over zy'n kracht, dat dit eenigen bezoekers begon te vervelen en deze hem uitnoodigden buiten oonigo prooven daar- van te geven. Buitengekomen ging S. er van door, I doch kwam eenige oogenblikken later met een brood- I mes op de anderen af, dat heul evenwel spoedig at- 'handig gemaakt werd. De schrik schijnt hem toen on- /zinnig gemaakt te hebben. Ten minsts als een razende sprong hy door het winkelraam van L Borg, vernielde de etalage, wilde in een bedstede springen, doch werd door de vrouw weggeduwd. Na een glazen achierdour vernield te hebben, vloog hy over hekkon en door sloo- ten, niettegenstaande van vorvolging geen sprake was, om ten laatste na een schutting overgoklommen to zijn, nogmaals te trachten binnen te komen door een keukenraam van het huis van mej. Wed. H. to verbrij zelen. Toen dit niet lukte, verstopte hy zich in een tuin, waar men hem ten laatste vreeselyk bloedende vond. Staatspensionneering. In do Kamerzitting van 28 December heeft de minister van Landbouw toegezegd, iemand naar Denemarken en Sleeswyk-Holstein te zenden, om het Deensche on Duitsche stelsel van wettelijke ouderdomsverzorging en hun economische gevolgen te bestudeeren en te verge- lijlr QYl Op voordracht van don minister is, naar de „N. Rott. Ct." meldt, aan mr. W. Elink Schuurman, te Hilversum, directeur van het bureau voor adviezen over verzeke ring, opdracht gegeven die studiereis te doen. 9 De vragen door den Bond aan de candidaten voor het lidmaatschap van de Tweede Kamer voorgelegd waarop binnen 14 dagen antwoord wordt verwacht, wordende men anders als tegenstander van den Bond beschouwd luiden: Zoudt gy, als lid der Tweede Kamer, willen mede werken aan het tot stand komen van een ouderdoms- pensioenwet, waarbij aan allen zonder onderscheid pensioen wordt toegekend? Zoo niet Zoudt gy dan, u aansluitende by wat genoemde Bond voorts nastreeft (zie de Groninger motie van 1907) als Kimerlid willen medewerken r.an het tot stand komen van een ouderdomspensioenwet in den geest van de Deensche wet van 1891 of de Engelsche wet van 1908? Zoo niet Zyt gy dan wellicht voorstander van ouderdoms- verzekering met verplichte premiebetalingen zooals die o a. is belichaamd in do Duitsche wet van 1889? Of: Zyt gy tegen elke Staatsbemoeiing op het punt van ouderdomsverzekering Onder het opschrift „By dourwaardersexploit" schrijft „Land en Volk" over de bovenstaande vragenlijst: Het hoofdbestuur van den Bond vooi Staatspension neering heeft nu voor de gegadigden naar een Kamer zetel de guillotine opgezet. Wie zich verheugt in de hoedanigheid van „cand. voor lid der Tweede Kamer", heeft een gedrukte circulaire thuis gekregen. Hierin staat voorop de veol- beteekende mededeeling, dat de Bond circa 25000 leden telt. Daaronder zjjn stellig heel wat kiezers. Volgt het beleefd verzoek, „wol uw aandacht te willen schenken aan bovenstaande vragen en uw antwoord zoo spoedig mogelijk aan den secretaris te doen toekomen." Wij zullen in een ontleding van do vragen niet treden, Wie zich rekenschap geeft van de tallooze quaesties, welke erin liggen opgesloten, zal ze mogelijk met ja of neon kunnen beantwoorden, behalve do eerste vraag met „neen". Het hoofdbestuur heeft blijkbaar niet overwogen, dat de verantwoordelijkheid van een volksvertegenwoordiger soortelijk verschilt van die dei- propagandisten voor een idbe. Maar overigens wil het ons voorkomen, dat het hoofdbestuur een terrein heeft betreden, waar het van daan behoort te blijven. De gezindheid van een volks vertegenwoordiger is een zaak tusschen hem en zyn kiezers. Geen bestuur van een vereeniging met een bepaald doel heeft zich daartusschen te dringen. Wie derhalve niet reeds zichzelf te veel respecteert om aan een aldus vastgestelde sommatie gevolg te geven, zal op de laatstgenoemde overweging het hoofd bestuur in zyn vordering niet ontvankelijk moeten verklaren. Wij, zegt de „N. Crt.", betuigen met deze uiting van hot vrijzinnig-democratische orgaan onze volle instem ming en hopen dat de Kamercandidaten zyn raad zullen volgen. Indien eens alle candidaten, of althans de overgroote meerderheid, deze circulaire onbeantwoord lieten, zou j de Bond zich genoodzaakt zien, na verloop van 141 dagen, hen allen als tegenstanders te beschouwen en te signaleeren. Vermoedelijk zou men dit niet aandurven en alzoo ware deze aanslag op do vrijheid van oordeel der candidaten mislukt. Ongetwijfeld het beste, wat men zich denken kan. Openbare en Chris'elyke school. Eenigen tyd geleden kwam ons ter oore, dat de Ge meenteraad van Putten besloten had, eenige lokalen van do openbare school te Huinen te verhuren aan een ver eeniging voor Christelijk onderwijs. Wy hechtten aan dat bericht te weinig waarde om er melding van te maken. Doch nu vernemen wy, dat er sedert Novem ber 1908 te Huinen een vacature van hoofd der school bestaat, die door het gemeentebestuur onvervuld wordt gelaten, en daarenboven in den laatsten tyd nog twee vacaturen van onderwijzend personeel zyn gevolgd, waarin evenmin wordt voorzien; een on ander om de openbare school te doen verloopen Het plaatsvervan- i gend hoofd is nu de eenige, die aan ..plusminus 200 kinderen onderwijs moet geven, totdat Gedeputeerde Staten het Raadsbesluit tot het verhuren van de lokalen - goedgekéurd zullen hebben, wat reeds aan het Gemeen tebestuur is toegezegd. (A. Ct.) De politiehond. Een der Haagsche politiehonden heeft oen blijkbaar ernstig voorgenomen zelfmoord voorkomen. Een agent liep, vergezeld van zyn politiehond, op het Bezuidenhout voorbij het wachtlokaal van de tram, dat tegenover de le Van den Boschstraat is geplaatst. De agent liep door, maar de hond bleef even achter, blijk baar iets verdachts op het spoor, dat zich in het wacht huisje, waarop de agent, op zyn schreden terugkeerende, daarin een man aantrof, haveloos gekleod en zonder middelen van bestaan. Op dien persoon werd een brief gevonden aan zyn huisgezin te Osnabrück, mededeelende, dat hy bij ont vangst van dit schrijven door zelfmoord oen einde aan zyn leven had gemaakt, omdat hy te Osnabrück zich aan verduistering van eenige duizenden Marken had schuldig gemaakt. De politie kon niet anders doen dan hem als vreem deling zonder middelen van bestaan over de grenzen zetten. Heer Hngownnrd. dn de 22 dezer gehouden vergadering der afd. van het JNeaerl. Onderw. Genoots. kwam onder de ingekomen stukken o.m. in behandeling een vragenlijst betreflende de kwestie: de gehuwde onderwijzeres in de school. De vergadering was algemeen van oordeel, dat de wy'ze, waarop tegenwoordig sommige gemeenten in deze han delen, ten zeerste dient worden afgekeerd. Voor ontslag van de gehuwde onderwijzeres, die geen moeder is, be staat geen reden, meent de vergadering. Een regeling voor plaatsvervanging onder bepaalde omstandigheden acht men wol gewenscht, mits daarbij recht on billijk heid worden betracht. Ook sprak de vergadering zich uit omtrent vak j. Met algemeene stommen verklaarde ze zich voor schrapping. Moet gymnastiek worden onderwozen, dan door bevoog den en buiten de gewone schooluren. Do rekening sloot met een batig saldo van ruim f 8 waarvan de helft ten goede zal komen aan het Herstel. lingsoord en de Ondersteuningskas- Naar aanleiding van een tweetal ciircuilai-oi kwaDl de vraag ter sprake, of de afd®el'ng tr 0™Gdt®n van de opgerichte afdeeling van het Centr. uenoots. voor Kinderhorstel 1 ings- en vacantiokoionïeis. JDe lui?erderbei<l sprak zich uit voor persoonlyke toetrodmg boven het lidmaatschap der afdeeling, omdat deze slechts 0ver geringe middelen beschikt Door den heer Brands word eon inleiding gehomj9n over liet stellen in de lagero school. Do inleiding Wer(j mot aandacht govolgd en gaf aanleiding tot eon levoti(i,g debat. in De volgende vergadering werd bepaald op 19 Apri\ In deze vergadering zal „Onderwys Rykezaak" wordeij besproken. Verpachting pontveer. De verpaohting van het pontveer over het Groet Noord-Hollandsch Kanaal by het iWesteinde, had 23 Maart ten overstaan van den ontvanger van registratie en domeinon te Helder plaats. Ingokomen waren 12 biljetten. Hoogste inschrijver was de heer A. Laagland Winder te Koegras voor 460 gld. per jaar. Laagste inschrijver was de tegenwoordige pachter de heer Broedersz voor f 111. Aan den hoogsten inschrijver gogund. l'etten. De heor H. O. Th. Mann zal September dezes jaars den dag herdenken, waarop hy voor 25 jaar tot hoofd opzichter by de Hondsbossche Zeewering werd aan gesteld. Biirgervlotbrug. De bouw van een kosterswoning aan de Doopsgezinde kerk te Burgervlotbrug is opgedragen aan de heeren Stoel en De Leeuw, aldaar. Sint-Maartensbrug. Zondagavond j 1. gaf de rederijkerskamer „Eensgezind heid" van Burgerbrug haar aangekondigde uitvoering in het lokaal van den heer W. Swarthof te St. Maar tensbrug voor een matig opgekomen publiek. Opgevoerd werden: „De Oude Kassior", tooneolspelin 4 bedryven door Rosier Faassen en „Hector" blijspel in één bedrijf door Von Moser. „De Oude Kassier" is een mooi stuk, een stuk dat ons laat zien hoe de eerlijkheid beloond wordt van een man die 30 jaren lang heeft gewerkt, om geen vlek op de nagedachtenis van zyn vader te laten kleven die, hoewel eerlijk als goud, zich door ongelukkige specula' tien verplicht zag zijne betalingen te staken. Treffende toonoelen komen er in voor, vooral daar waar de oude heer B9lman, de in den dienst vergrijs de kassier van Van Elten, tot de ontdekking komt, dat tijdens zijne afwezigheid van eenige dagen, er oen' tekort in do kas i3 gekomen van f5000. De schrik en verslagenheid toen van dezen man, die de eerlijkheid in persoon is, is vreeselyk en gaat byna tot krankzinnigheid over, wanneer hy moentinzynzoon Karei, die tijdens zijne afwezigheid, den dienst op het kantoor heeft waargenomen, den dief to moeten zien, daar deze, hoewel onschuldig, zich niet voldoende kan verantwoorden, omreden hy, tengevolge oener jeugdige lichtzinnigheid, in de macht is van Adolf don neef van Van Elten. Wanhopig en niet willende bekennen aan zyn patroon dat zyn zoon, van wien hij getracht heeft een braaf morisch te maken, een dief was, offert hy zich terwille van dien zoon op en verklaart zelf den diefstal begaan te hebbon Zyn vrouw gestorven, van zyn zoon gescheiden en verlaten door zijn patroon, die trouwens niet aan zyn schuld gelooft, blijft hij alleen achter, alty'd nog in de hoop, dat eenmaal zyn zoon zijn onschuld zal kunnen bewyzen. Eindelijk komt er uitkomst voor hom en ook voor zyn zoon, die Adolf terugvindt, stervende op eon zolder kamertje in oen van de armoedigste wijken van London en van hem een brief ontvangt, welke de bekentenis is van de schuld van Adolf on Kareis rechtvaardiging. De blijdschap van den ouden Belman, wanneer zjjn zoon hem kan bewyzen dat hy nog altoos op den naam van eerlijk man aanspraak kan maken, is onbeschrijf lijk. Verzoend met de wereld keert hy' weer tot het werkelijke leven terug. Het husvely'k van zyn zoon met de dochter van zyn patroon is voor hem eon overtuigend bewys, dat ook deze in zyn onschuld geloofde. Moeilijke tooneelen komen er in dit stuk voor, doch de leden van „Eensgt zindheid" hebben hun best gedaan de verschillende karakters zoo goed mogely'k te ver tolken. Het nastukje bracht geducht de lachspieren in bewe ging, vooral toen de heer Meijer in zyn potsierlijke houding op het tooneel verscheen. Dergelijke type's op eon zoodanige manier uitgedoscht hebben altijd succes. Voegen wy er nog by, dat| de grimeur de heer^P. Swarthof weer alle eer had van zyn werk. Een gezellig bal tot besluit. Menw Leven. Station Noo rd Scharwoude. 23 Maart 1909. Roode kool Roode kool 2e srt. Kleinere Gele kool Gele kool 2e srt. Kleinere Deensche Witte Deensche Witte 2e srt. Kleinere Uion Noord-Schnrwoude, - 24 Maart 1909. Roode kool Witte kool Oelo kool Uien 1 24.— a f 25.— per 100 stuks. f22,— a f 23.— f 10,— a f 20,— f 23,— a f 25.— 19, 0 f22.- f 11.— a f 17.- f23.-af 25.- f 18.— af 22.— f 10.— af 14.— f 0.- a f 7.50 per 50 K.G. (Dorp). f 12— af 26- f 12- af 24- f 1J>—a f22— f 6 7o a f 7— per baai. Marktbericht der veiling gehouden op de Gemeente Oude Vischmarkt, a.d. Nieuwmarkt te Amsterdam, d. d. 23 Maart 1909 Kipeieren f 3 20 a f 5.55 lste KLASSE, 2de TREKKING. HOOGE PRIJZEN. f 2000: 9849. f 1000: 8095, 10411, 15887. f 400: 9063. f 100: 854, 5785, 9835, 10711, 16487, 17101, 18672. 18978 987 19016 19 46 65 84 105 163 209 215 274 279 295 308 328 403 437 441 470 473 479 505 S12 543 Prijzen van f 20. 6 2694 4764 7656 11188 14018 16836 27 859 774 673 200 29 865 58 911 796 716 211 47 883 201 912 847 749 335 72 961 206 919 866 811 353 77 973 237 950 887 889 356 120 17005 319 995 893 8149 412 144 96 402 3029 932 215 439 154 111 502 137 997 222 512 211 139 527 158 5106 235 549 225 141 559 191 111 244 615 237 143 665 216 243 285 651 238 231 671 218 282 353 726 241 252 730 237 326 357 778 257 350 SÖ6 256 356 385 796 259 428 827 296 447 388 917 261 473 850 316 452 516 982 286 483 873 359 477 549 12006 473 506 876 365 527 584 47 513 576 917 410 534 651 105 668 590 1007 470 588 765 108 692 591 24 497 679 914 129 765 629 62 511 717 990 173 769 631 53 530 736 9122 265 778 641 78 545 756 151 278 822 666 148 546 768 193 283 972 703 150 551 818 278 916 974 716 557 560 I

Schager Courant | 1909 | | pagina 2