Verwaarloost nooit eene verkoudheid! Uit en voor de pers. Binnenlandsch Nieuws. Gemengd Nieuws. 53e Jaargang. No. 4475. Zaterdag 72 Maart 1909. DERDE BLAD. 390ste Staatsloterij. Buitenlandscü Nieuws. RECLt E S. Bckendmalkint{;en Gemeente SCItAGKN. o— ONDERWIJS. Toelating nieuwe leerlingen. Burgemeester en Wethouders van SCHAGEN bren gen ter kennis van de ingezetenen: I. dat het toelaten van nieuwe leerlingen op de open bare lagere school zal geschieden op den eersten Mei a.s. en alsdan kunnen worden toegelaten de kinderen, geboren in het jaar 1903; II. dat de ouders der het volle schoolgeld betalende scholieren, welke deze wenschen toegelaten te zien, daarvan aan het Hoofd der School, den heer C. W. peenik, kennis moeten geven voor den 20sten April aS ook voor leerlingen, die onderwijn wenschen te on^vangen in de Fransche, Duitsche en Engelsche talen BI. dat de verzoeken om kosteloos onderwijs of om onderwijs tegen betaling van het halve schoolgeld voor de nieuwe leerlingen alleen moeten worden ge daan ter Gemeente-Secretarie voor den 20sten April aanstaande. pe geboorte- en vaccine-bewijzen der nieuwe leerlin gen moeten bij de toelating tot de school worden mede gebracht. gchagen, den 24 Maart 1909. Burgemeester en Wethouders voornoemd: H. J. POT. De Secretaris, ROGGEVEEN. 3ste KLASSE, HOOGE 4de TREKKING. PRIJZEN. f 400: f 100: 14502. 17793. Prijzen van f 20. 379 3257 5120 7953 11363 13625 16182 19064 1113 293 493 8297 367 14509 188 152 133 407 6264 443 409 625 779 199 143 494 300 921 561 693 17529 260 «38 800 646 583 955 749 15315 571 549 712 992 9142 756 507 610 998 2090 4208 7189 485 12238 677 18033 20058 218 382 389 10021 764 878 35 241 294 519 564 250 13050 901 120 459 478 520 566 848 375 16001 558 631 494 523 645 911 489 39 896 697 745 766 794 11325 551 117 19033 770 3004 795 Tegen het Staatspensioen. De vragen die door het bestuur van den Bond voor Staatspensionneering tot de verschillende candidaten .voor de Tweede Kamer zijn gericht, zijn lang niet naar den zin van Dr. Kuyper. Dat is een optreden dat niet |te pas komt, meent hij. Met ingenomenheid mag geconstateerd, zoo zegt hij, dat ook van liberale zijde de handelwijze van den Bond voor Staatspensionneering is gegispt en berispt. Niet bij de organen van alle liberale partijen viel dit waar te nemen, maar en de Vrijzinnig-democraten en de Oud-liberalen teekenden dan toch tegen zulk een spelen van den verleider protest aan. Voor onze politieke constellatie is dit een bonum omen. Het toont, dat men in zijn candidaten nog ka rakter eeren durft, en bij zijn lezers onderstelt, dat ze, geroepen om als kiezer te handelen, een candidaat eer verwerpen zouden indien hij voor de verleiding be sweek, en dat ze hem te hooger stellen, vati hoemeer telfstandigheid van karakter hij blijk geeft. Dat een candidaat zich bindt tegenover zijn eigen partij, spreekt vanzelf. Waar dit niet plaats greep, heeft men geen politieke partij, maar een dispuutgezelschap, waarin ieder zijn eigen meening bepleit. Maar een partij is dit niet. Een politieke partij bestaat om ge meenschappelijk en gezamenlijk eenzelfde overtuiging op politiek gebied voor te staan. Vandaar geen poli tieke partij zonder een program. Doch zich te binden aan particuliere inzichten, ten einde daardoor zekere groep kiezers te lokken, is im moreel, en brengt de Kamerleden in een afhankelijk heid van de kiezers, die met hun eere als Kamerlid en met hun plicht om de zaak van het vaderland te dienen, ten eenemale onvereenigbaar is. Toch woelt dit kwaad in het buitenland op zorg wekkende wijze, met name in Frankrijk. En met het oog daarop is het te meer te waardeeren, dat de publieke opinie onder de verschillende partijen °og tamelijk eenparig dit politieke kwaad veroordeelt. Blijkbaar is het succes van het oogenblik den heeren bestuurders van dezen Bond naar het hoofd gestegen, en droomen ze zich op eenmaal in het bezit van een nacht, die hen voor geen maatregel van zedelijk geweld doet terugdeinzen. Juist hierom is het goed, dat deze heeren met de sous op den kop thuis komen, en ter dege merken, dat geen candidaat de knie voor hen buigt, maar dat Ze zelve den goeden naam van den bond te grabbel "orpen. j Laat d«ze heeren maar eens een lijst publlceeren I van de antwoorden die bij hen inkwamen, en ge zult don, dat ze op de 2 a 300 candidaten die in aanmer- I Wng komen, geen tien procent in hun garen kregen. Ilcl Vrijzinnig-Democratisch orgaan „Land en Volk" l'iaasl verzamelen voor den strijd om algemeen Kies recht. Het blad acht dezen strijd veel belangrijker dan dien voor het Staatspensioen. Dit vrijz.-dem. orgaan zegt o.a. i" den politieleen strijd dreigt hel alles-beheerschende hoofdpunt de finale kiesrechtregeling, te worden ver dongen door een onvruchtbaar getwist over slaatspen- honnecring. Onvruchtbaar op dit oogenblik, omdat "iemand, die de zaken nuchter overweegt en een "ogenblik vergeel, dat er kiezers op de wereld zijn, hch in de illusie gevangen geeft, dat Nederland staats- l^nsiocn zou geven vóór algemeen kiesrecht. En hel '".i'd waarachtig, alsof men in slaat zou zijn een bikker strijder voor algemeen kiesrecht beentje te lich- p indien hij niet beloven wil dat het staatspensioen ■aaibaar zal zijn gesteld in 1913. Mraks zou incn, zoo op dezen weg werd voortge- p'').n> ais resultaat kunnen zien, dat door dit ave- ici i'1 ',e'eid, begunstigd natuurlijk door al diegc- die noch staatspensioen, noch algemeen kiesrecht °P een democratisch regeeringsbcleid de kans die 5r Nvare dan ooil. Glimlachend zou men hen, over W",n ienjarigen stilstand nog angstig klagen ■•""dicale spoedmethode", op het kussen zien m nefll®D- Naar algemeen kiesrecht kon men fluJ- ar ook naar staatspensioen. Plaats Jen TT L»nfledljk. Len aantal liefhebbers van het damspel hebben zich fecnigd, om aan den I-angedijk een damclub op te mten. J£et aantal toegetredenen is reeds voldoende lol de oprichting over Ie gaan. Heerhugowaard. i Door Dijkgraaf en Heemraden is bij aanbesteding de I levering opgedragen van 125000 straatsteenen aan den heer C. de Wild te Alkmaar voor f 1.75 de 1000 st.; 1 KOO M.3 grint aan G. Dros te Texel voor f 2.69 de M.3 en 300 M.3 zand aan den heer J. van Wonderen te Oudorp voor f 1.50 de M.3 Anna Paulowna. Door <3 leden, overeenkomstig den eiseh der wel, was aan het bestuur der afdeeling Anna Paulowna van den Bond voor Staatspensionneering de bijeenroeping ecner openbare vergadering aangevraagd en deze werd gehouden op Donderdag 2;3 Maart, in het lokaal van den heer .1. .1. van der Goes aldaar. Er waren, trots het slechte weder, 21 leden aanwezig. Dc voorzitter, de lieer Toxopeils opende de* bijeenkomst met een welkomstwoord en las een gedeelte voor uit de rede van den heer Goeman Borgesius, waarbij hem liet verslag daarvan, voorkomende in de Schager Cou rant diende., Na er nog op gewezen Ie hebben, hoe de aandrang om Staatspensionneering in te voeren, voortdurend sterker wordt, gaf hij het woord aan den secretaris, tot lezing der notulen. Deze werden goed gekeurd. Toen werd de brief voorgelezen, door 3 le den onderteekend, (eerste onderteekenaar was de heer 11. Visser) en daarin werd de vraag gesteld: „Zullen met het oog op de a.s. Kamerverkiezing de afdeelingen vpn den Bond voor Staatspensionneering in het district Den Helder een eigen candidaat stellen?" Naar aan leiding van dit verzoek, deelde de voorzitter mede, dat de lafdeeling als zoodanig geen candidaat mocht stijlen. Dit was een besluit van de algemeene ver gadering van den Bond geweest en ten overvloede was een schrijven van het hoofdbestuur aan de afdee lingen ingekomen, waarin met nadruk erop werd ge wezen, zich niet bezig te houden met het stellen van candidaten voor de Twgflffo Kamer, daar anders op gevaarlijke wijze van het standpunt van den Bond zou worden afgeweken. Na ook nog inlichtingen ont vangen te hebben van den secretaris, erkent de heer H. Visser zijne dwaling, en troost zich met de aan haling, dat ook de overige onderteekenaars, evenals hij, eigenlijk niet hebben geweten, wal zij deden. De vergadering, waarvoor 150 convocatie-biljetten per post waren rondgezonden, viel alzoo in hel water. Geluk kig had liet bestuur nog reglements-herz.icni.ng op het convocatie-biljet geplaatst, in hoofdzaak om le Voor komen. dat liet later nogmaals voor zulk eene zaak zou komen te staan. De wijzigingen (waren: le. Voortaan zou liet be stuur niet gebonden zijn aan de heffing van ten hoog ste ecne enlrêe van 10 ets. hij propaganda-vergaderin- gen. De entróe-bepaling viel weg. 2e. Eén der huishou delijke vergaderingen moet voortaan gehouden worden minstens 14 dagen voor de algemeene vergadering. 3e. De jaarlijksehe contributie wordt in plaats van 60 ets., minstens 30 ets. le. Het vereenigingsjaar Ipopt voortaan van 1 Januari tot 31 December. i)it met het oog op contributie-afdracht. 5e. Wel blijven 8 leden het recht behouden, eene vergadering aan te vragen, maar wat zij wenschen, moet niet in strijd zijn met een besluit der algemeene vergadering. In dat geval kan het be stuur ae vergadering weigeren. Wegens het bedanken van den heer Toxopeiis, werd als bejjuurslid gekozen de heer K. F. Ehrmann, 'die hiervan bericht zou ontvangen. Sluiting. Ontvlucht uit het krankzinnigengesticht. Men schrijft uit Medemblik: De verpleegde uit het Rijkskrankzinnigengesticht, A. van der Vliet, die Zondagavond ontvluchtte, is Woens dagavond te Amsterdam gevat en naar die inrichting teruggebracht. Eigenlijk was hier van „ontvluchting uit het ge slicht geen sprake. Van der Vliet toch was sedert lang in de gezinsverpleging opgenomen, ten huize van den heer R. de Vries. Zondagavond is Van der Vliet eenvoudig per trein uit Medemblik vertrokken. Hij was een kalm man, een grijsaard; jong en oud kent hem hier. Hij was niet van gestichlskleeding voorzien en genoot de grootst moge!i|ke vrijheid. Algemeen werd dan ook na Zon<lag verwacht, dat hij wel weer eigener beweging zou terugkeeren, te meer omdat hij ook liet vorige jaar in Augustus evenzoo handelde, na een „uitstapje aLs thans. Voorloopig zal de opneming van den quasi-vluch- teling in de gezinsverpleging worden opgeheven. Immigratie naar Argentinië. Door de directie van het Immigratie-departement, onder afdeeling van het ministerie van landbouw in Argentinië, is gepubliceerd een verslag over de land verhuizersbeweging gedurende het afgeloopen jaar. 255.710 Immigranten kwamen over den Oceaan, tegen 209,103 in 1907. Daaruit blijkt wel, dat de groote rijk dom van den bodem steeds meerdere krachten blijft trekken. De meeste nieuw aangekomenen zijn zich dan ook in Argentinië gaan vestigen, volgens het verslag, op aandringen van reeds vroeger aangekomen landver huizers. Wie, zonder een bepaald doel te hebben gekozen, in het land aankomen, worden door liet Nationaal Ar beidsbureau betrekkingen bezorgd; in de meeste beroe- pen vooral echter in landbouw- en zuivelbedrijf, bouw - vakken en nijverheidsondernemingen, bestaat steeds vol- -doende vraag. De landverhuizers, die gebruik maakten van het voorrecht, om ,'inet vrijbiljetten vervoerd le worden naar het binnenland tot een aantal van 116,009 1 werden verdeeld over 1010 'verschillende plaatsen. Hierop wordt gewezen, om te doen uitkomen, dat er geen opeenhooping van landbouwers op enkele plaat sen is, maar dat de nieuw aangekomenen worden verdeeld over groote streken, waar arbeid in overvloed is. Dat is voor dc ontwikkeling van dc plaatsen langs do spoorwegen van groote heteckenis. Het grootste deel van de landverhuizers waren Span jaarden en Italianen, resp. 125.497 en 93.179. Verder 9111 Syriërs, 8560 Russen, 3823 Fransehen, 2551 Oosten rijkers," 2469 Duitschers, 2083 Porlugcczen, 1879 En- gélschen, 214 Nederlanders, 234 Belgen, 163 Denen, 300 Montenegrijnen, 28 Japanners en C.hineezen. Van de imigranfen waren 162.557 mannen, :>3.170 vrouwen, 39.983 kinderen. Wat den godsdienst be treft, waren 237.998 katholieken, 5444 joden en 12.268 andere gezindten. Naar de beroepen gesplitst, waren er 76.898 landbouwers, 55.398 daglooners, 11.283 dienst boden, 9144 keukenmeiden, 9993 kooplieden, 5166 eostuumnaaisters, 4921 wasehvrouwen, 2976 metselaars, 4801 kantoorbedienden, 4482 wevers, enz. enz. Het aantal landverhuizers, door de Hollandschc I.loyd aangebracht, (bedroeg 5748. Luchtvaart. Naar Do Auto verneemt, tracht men te Leur (N.-B.) Ier gelegenheid van het 50-jarig bestaan der .suiker fabriek Zwartenberg, oen vliegfeest te organiseeren. Dc directeur der fabriek heeft een bedrag van f 50.000 voor hel naar hier laten komen van een der vlicgmcn- schen of iets dergelijks best hik baar gesteld. IN DEN BALKAN. Nog steeds heersclit er groote onzekerheid omtrent hetgeen, de eerstkomende dagen zullen brengen, maar 1 er valt toch te wijzen op een lichtpunt. Rusland nl„ dat tot dusverre een zeer dubbelzinnige rol heeft ge speeld, heeft thans, naar uit Berlijn aan de Neue Freie Presse wordt geseind, zijn goedkeuring gehecht aan de inlijving van Bosnië en Herzegowina en zal zich aansluiten bij de stappen, die de mogendheden bij Ser vië zullen ondernemen. Daarmede is een gevaarlijk struikelblok uit den weg geruimd. Als nu Oostenrijk maar wat minder barsch zijn eischen handhaaft, dan bestaat er alle kans, dat de vrede niet verstoord zal worden, al gelooft men ook te Belgrado, dat de dag, waarop de oorlog zal uitbreken, nabij is- Ook in Engelsche diplomatieke kringen acht men de kansen voor een vreedzame oplossing van de crisis nog niet verkeken. De onderhandelingen tusschen de kabinetten van Londen en Weenen worden nog voort gezet en er bestaat nog hoop, dat de afdoende formule nog gevonden zal worden. Dit is althans ook de mee ning van den berichtgever vail de Times te Weenen. Er bestaat, zegt deze, nog eem kansje, dat alles goed zal afloopen, maar het is een kleiin kansje. Het is mogelijk, dat morgen die kans verdwenen is en dan hangt de kwestie van oorlog of vrede uitsluitend af van den afloop der directe onderhandelingen tusschen Weenen en Belgrado. Dr. Wekerle, de Hongaarsche mihister-president, is naar Weenen vertrokken om daar te eonfereeren met zijn Oostenrijksche ambtgenooten. En daarna zal de gezant te Belgrado, graaf Forgach, zijn nota aan de Servische regeering ter hand stellen. Dat die nota het karakter van een ultimatum zal hebben, gelooft men niet, al zal er wel in worden medegedeeld, dat de Oostenrijksche regeering binnen niet te langen, tijd een afdoend antwoord verwacht. Omtrent het bericht, dat Oostenrijk van Servië een bindende verklaring ei^eht, dat, voorzoover Servië het kan beletten, de vrede binnen een bepaald aantal jaren niet verstoord zal worden, zegt de correspondent: Ter wijl het eenerzijds moeilijk te begrijpen is, hoe een staat zulk een waarborg kan geven landers dan door een algemeene verklaring, dat het geen plan heeft den vrede te breken, tenzij hij wordt uitgedaagd, is het anderzijds even moeilijk te vatten, welk practisch voor deel Oostenrijk zich belooft van zulk een verzekering, tenzij, dat daaraan zulke voorwaarden zouden worden verbonden, dat zij de Servische onafhankelijkheid te niet zouden doen en aan Oostenvijk-Hongarije het recht verzekeren ten allen tijde aan Servië te beletten niet verder te gaan met zijn oorlogstoerustingen, als Oos tenrijk mocht wenschen. Oostenvijk-Hongarije is misschien van meening, dat het. dat recht reeds bezit, of het misschien wel zal krijgen. Is dat werkelijk het geval, dan mochten, de Oostenrijk-Hongaarsche staatslieden en eveneens de offi ciëele bladen wel ophouden met voortdurend te bewe ren, dat zij zoo welwillend ten opzichte van Servië gezind zijn en dat hunne staatkunde van zoo buiten gewoon vredelievenden aard is. CHINA. Het gaat er fraai toe in de zuidelijke provinciën van het groote rijk, met name in Kwantoeng en Kiangsi. In Kwantoeng zijn de roovers in de streek, die door de Toengkiang of Oostrivier wordt doorsneden, de baas, terwijl in Kiangsi de Trias-bond eene anti-dynas tieke beweging op touw had gezet, waartoe de hulp van het roofgespuis uit Kwantoeng zelfs niet werd ver smaad. Geruimen tijd hebben de autoriteiten van Kiangsi geen al te groote beteekenis gehecht aan die beweging, totdat deze haar boven het hoofd dreigde te groeien en toen in allerijl troepen uit de naburige provinciën te hulp moesten worden geroepen. Met afwisselend geluk wordt nu de strijd gevoerd en van beide zijden wordt op de meest wreede wijze te werk gegaan.. Gevangenen worden niet gespaard. Men tracht ze eerst uit te hooren en hebben ze, hetzij door mooie beloften gepaaid, hetzij na de grootste marte- j lingen te hebben doorstaan, eindelijk verteld wat men weten wilde, dan is hun lot beslist. Onder de bondgenooten van de Trias in Kiangsi be- hooren de „geeststrijders", die meer dan een jaar geleden in die streek een algemeene Christenvervol ging op touw trachtten te zetten. Vertrouwende op hun onkwetsbaarheid werpen deze allerzonderlingst toege takelde lieden gele sjerpen, van den linkerschouder afhangende op de rechterheup, twee roode driehoekige vaantjes rechtop achter aan den halsboord bevestigd, en twee waaiers in de hand - zich onverschrokken op den tegenstander, en de Trias dankten aan deze mede strijders de eerste overwinning. Nu zijn van alle kanten troepen samengetrokken en wordt getracht de oproerlingen in te sluiten, die het echter in het bergachtig terrein nog geruimen tijd zullen kunnen uithouden. I 'Legen de gewone roovers van Kwantoeng wordt dooi de autoriteiten minder energiek opgetreden. Integen deel lijkt het wel, of men de aanwezigheid van dat gespuis als een noodzakelijk kwaad beschouwt, waaraan toch niets te verhelpen valt. I Het is zoo ver gekomen, dat de lieden eenvoudig op klaarlichten dag bij menschen, die als welgesteld be- kend staan, het visitekaartje van hun hoofdman aan bieden, met verzoek om uitkeering van een zeker be drag. Bij weigering nemen de lieden afscheid, met de bedreiging, om op een bepaalden dag het geëischte te komen halen. Is de huisheer afwezig, of ontbreken op het oogenblik zelf de contanten, dan stellen de lieden zich tevreden met een wissel, of nemen ze den zoon des huizes als gijzelaar mede, die dan, wanneer het geld niet op den bepaalden tijd binnenkomt, met z'n leven daarvoor moet boeten. tusschen de mest nabijzijnde vaste sterren en de zon of eenig punt van ons planetenstelsel tusschen 5 bil- lioen en meerdere billioenen mijlen. Daar echter een billioen zich verhoudt tot een millioen als een millioen tot 1, zijn de afstanden tusschen de sterren van een planetenstelsel oneindig klein tegenover deze tusschen een planeet en een vaste ster. De pas genoemde ver houding kan men zich misschien duidelijker voor oogen stellen als men bedenkt, dat in pl. m. 12 dagen een millioen seconden verloopt, doch dat er meer dan 3000 jaren noodig zijn om een billioen seconden te verkrij gen. De reden, waarom wij ons bij dergelijke groote ge tallen zoo gemakkelijk vergissen, ligt hierin, dat wij ons in handel, industrie en techniek zelden met ge tallen van meer dan 8 cijfers bezig houden, terwijl de grootere getallen meer in de mathematische en phy- sische wetenschappen voorkomen. Waar millioen een voorstelt met 6 nullen, een billioen een 1 met 12 nullen, heeft men verder volgens de Latijnsehe telwoor den trillioen, quadrillioen etc. gevormd, die dus respec tievelijk een 1 met 3 maal 6 resp. 4 maal 6 nullen aan duiden. Een centesillioen zou dus eem 1 met 600 nul len, zijn, doch men geeft bij een dergelijke grootheid er de voorkeur aan dit als macht van 10 te schrij ven. Dus trillioen 1 maal 10-18; centesillioen 1 maal 10-600. Het gewicht van de aarde is bijvoorbeeld bena derd tusschen 5 maal 10-24 en 6 maal 10-24 Kilo gram. Hdbld. Het land der naakte menschen. Bakedi, „het land der naakte menschen", aldus heef, naar wordt meegedeeld in een door het lvngelsche mi nisterie uitgegeven van koloniën uitgegeven rapport van den gouverneur van Oeganda, in Oost-Afrika, een groote, zeer vruchtbare vlakte bij den Elgonberg. Er groeien allerlei soorten van graan, en er zijn uitste kende weilanden. (Het grootste deel van hei land is dicht bevolkt met eenvoudige krijgshaftige stammen, die geen politieke organisatie bezitten en voor 'I mee- rcndeel spiernaakt rondloopen, zonder gevoel van schaamte. Mijn reis door het Bagishoe-land zoo schrijft de gouverneur II. Hesketh Bell, deed mij verbaasd staan. Vier dagen lang trokken wij door een bekoor lijk landschap. Tusschen de uitloopers van den Elgon berg liggen zachtglooiende dolen, waardoor zich kristal heldere beekjes kronkelen. Al het land is verdeeld in kleine rechthoekige akkers, die door heggen van reus achtige distels van elkaar gescheiden worden, t Ge heel maakt den indruk van rustige veiligheid en stil len vrede, zoodat men zich moeilijk kan voorstellen, in 'l hartje van Afrika te zijn. Bij do Bagishoe bestaat een hijzonder afkeerwekkend kannibalisme. Zij maken niet om het vleesch jacht op mensehen, maar achten het begraven van lijken verkwisting van voedsel. De bevolking telt ongeveer 400.000 zielen. De noordelijke Bakedi dragen heel veel zorg voor de ongetrouwde jongemannen'. Zij1 moeten slapen in op hooge palen gebouwde hutten w en als ze in hun hutten zijn, worden de ladders" weggenomen. Bij sommige stammen wordt ook nog wel onder deze menschentillen fijne asch op den grond gestrooid, zoodat nachtelijke uitstapjes niet spoorloos zouden blijven. Groote getallen. Aan het vakblad De IJzer- en Staalkroniek, dat zich aan het fantaseeren heeft gezet op het gebied van cij fers, ontleenen wij hier eenige indrukwekkende getallen Aan de meeste onzer lezers is bekend, dat de uit vinder van het schaakspel, Sessa Ebn Daker, aan den koning, toen deze hem een belooning toezegde voor zijn uitvinding, tarwekorrels vroeg en wel 1 korrel op het eerste veld, twee op het tweede, vier op het der- de, acht op het vierde en zoo vervolgens. Toen de koning, die deze bejooning belachelijk gering achtte, het aantal werkelijk liet berekenen, bleek het dat hij nooit in staat zou kunnen zijn aan dit verlangen te j voldoen, al had hij de geheele wereld bezeten en zijn i leven lang niets dan tarwe verbouwd. De hoeveelheid die, uit de som van een gewone meetkundige reeks berekend 2-64—1 bedraagt en in cijfers uitgedrukt: 18446744073709551615 groot is, is zoo enorm, dat, als men al het vaste land der aarde met deze tarwekorrels zou bestrooien, een 9 m.m. hooge laag daardoor zou gevormd worden. Een ander voorbeeld. Een cent, tegen 4.7 perc. jaar op jaar rente op rente uitstaande, heeft in 100 jaar zich tot 1 gulden vermeerderd, na 200 jaar dus tot 100 Auldem enzoovoorts, derhalve zou een cent, die bij Christus geboorte rente op rente tegen genoemd per centage zou zijn uitgezet, 100-18 gulden hebben opge bracht. Stel dat 's morgens om 9 uur een moord wordt ont dekt en dat degeen die hem ontdekte, de tijding bin nen een kwartier aan 3 anderen mededeelt; deze 3 vertellen weer binnen denzelfden tijd het nieuwtje aan 3 anderen, enzoovoorts. Indien deze manier mogelijk ware om het allen menschen mede te deelen en men aanneemt dat er 1700 milljoen menschen op de aarde wonen, zou reeds iedere bewoner denzelfden dag om 2 uur 's middags de tijding hebben. Immers hier dient de meetkundige reeks te worden toegepast: 1 3 (8 X 3) <3 X 3 X 3) 3-19, wat meer dan 1743 millioen bedraagt. Ook zij opgemerkt, dat de rekenkunde ons in staat stelt met 3 cijfers een getal te schrijven dat grooter is dan men zoo oppervlakkig zou vermoeden. Het getal door ons bedoeld wordt uitgedrukt door 9-99, d. w. z. het product van 9-9 aantal factoren 9. Het menschelijk leven is niet lang genoeg om dit getal te berekenen, doch is het aantal cijfers ongeveer te benaderen waarmede het zal worden geschreven. De j berekening geeft aan, dat dit meer dan 369 millioen j 690.000 cijfers en minder dan 369 millioen 700.000 cij- fers bedraagt. Indien men dit getal zou willen schrijven en 20 cijfers op een decimeter plaatst, zou men circa 1845 Kilometer papier noodig hebben. Men kan nagaan dat het telwoord millioen eerst in 1362 is gebruikt en pas later is in gebwrgerd. Ten min ste de bekende Adam Riese, die pl. m. het midden van de 16e eeuw leefde, kent het woord millioen nog niet en omschrijft dit als duizend maal duizend. Nog veel later ontstonden de telwoorden billioen en milliard; dit laatste kwam paB in de vorige eeuw in zwang en wel hoofdzakelijk in de geldwereld. Ook in de astronomie, waar men met duizelingwek kende getallen rekent, is de waarde van het getal bil lioen van veel gewicht. Terwijl de afstanden der pla neten van de zon of van elkander tusschen 6 millioen en eenige honderden millioenen varieeren, bedragen dez In waanzin. De bewoners van 't kleine stadje Santa Maria Capua Vetere, in de Italiaansche provincie Caserta, zijn de zer dagen getuige geweest van een ontzettend tooneel. De koopman Pasquale Abate betrad het balkon van zijn huis en hield tot zijn medeburgers, die in groo- ten getale kwamen toestroomen, een redevoering, vol zonderlinge parlementaire en godsdienstige denkbeel den. -j« De menigte bemerkte spoedig dat zij met een krank zinnige te doen had, maar spoorde den ongelukkige door luid applaus aan tot meerdere uitingen van zijn redenaarstalent. Plotseling echter verstomde het ge juich der menschenmassa, en ging er een luide kreet van ontzetting opde koopman had zijn jongste zoon tje bij: de haren gegrepen, en hield het nu over den rand van het balkon, terwijl hij riep: „Er moet bloed vloeien voor de herleving van Italië en zijn geestelijk heid, en ik zal u een goed voorbeeld geven. Öp dit oogenblik zag ook de moeder van het kind, door welk vreeselijk lot dit werd bedreigd; zij wilde haar schreienden lieveling aan de hand van den waan zinnigen vader ontrukken, maar deze greep zijn re volver en loste die op zijn vrouw, zonder haar even wel te treffen. Eindelijk gelukte het de moeder, haar kind te bevrijden. Toen richtte dc waanzinnige het wapen op zich zelf, en zakte hij het derde schot ineen, voor de oogen van de door ontzetting verlamde menigte. Arme soldaten. De brave kapitein van Kopeniek, misschien de po pulairste man in het ganschc Duitsche rijk, gaf in het garnizoenstadje Würzlmrg, 'n gastvoorsteiling. Toen zijn edelgestrenge des middags een wandelingetje deed door de stad, kwam hem een troepje soldaten legen, die hem model voorbij paradepasten, eerbiedig en krijgshaftig aanzagen en de hand aan de muts brach ten. De brave kapitein, gevoelig voor al deze mili taire honneurs, groette terug, en de soldaten riepen hem vroolijk achterna: „Goeden dag, kapitein"' Edoch, de een of andere volijverige maakte van deze grap rap port hij den regimentscommandant. Deze liet dq sol daten hij zich roepen en gaf hun eenige dagen po litiekamer. Onder water Door het plotseling wassen der rivieren is Vrijdag een groot 'gedeelte van Toulon onder water gezet. Nu het water langzamerhand gezakt is, heeft men oen overzicht gekregen van de reusachtige verwoesting, welke is aangericht. J>e fondamenten van verschillende pakhuizen, fabrie ken en huizen hebben zoodanig door het water gele den, dat de muren op invallen slaan. Een geheele armenwijk is totaal verwoest. De scha de wordt geraamd, op minstens tien millioen, men zal een beroep moeten doen op de algemeene liefdadig heid om jdfi talrijke, van alles beroofde gezinnen te kunnen helpen. Dat is noodig. Door het lid C.raigh is hij tiet Engelsche Lagerhuis 1 een voorstel ingediend' om te bepalen, dat de kosten der verwarming van de schoollokalen in Ierland voortaan zullen komen ten laste' van dc school-autoriteiten en de plaatselijke overheid. Tot dusver moeten de ouders der leerlingen in de verwarming voorzien, door aan hun kinderen dagelijks een armvol turf mee te geven, waarvan .het gevolg is dal veie armenscholen onver warmd blijven. TERING, - LONGONTSTEKING en AHTIIMA knnnen de gevolgen z|jn. Wendt ABDIJSIROOP ann en alle gevaar zal vermeden worden. De Abdijsiroop, Klooster Sancta Paulo, is alom verkrijgbaar en kost per Hacon van 230 Gram f 1.van 550 Gram f' 2,-, van 1000 Gram f 3,50. Hoe grooter flacon, hoe voordeeliger dus. Let op den rooden band met handteekening: L. I. AKKER, Rotterdam.

Schager Courant | 1909 | | pagina 9