Dinsdag MO Maart IOOO. 53ste Jaargang. No. 4170 Bureau SCHAGEN, Laan II 4. Uitgevers i TRAPMAN Co. Binnenlandsch Nieuws. Alnntiiit- Laiiliiiiilai, Dit blad verschijnt viermaal per week: Dinsdag-, Woensdag-, Donderdag- en Zaterdagavond. By inzending tot 's morgens 9 ure^,T3^en ADVERTENTIEN in het eerstuitkomend nummer geplaatst. INGEZONDEN STUKKEN één dag vroeger. luiere Telephoon No. 2(1. Prijs per jaar f 3.—. Franco per post f 3.60. Afzonderlijke nummers 5 Cent. ADVERTENTIEN van 1 tot 5 regels f 0.25: iedere regel meer 5 Cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Dit nummer bestaat uit een blad. Zuidscharwoude. De gemeenteraad van Zuidscharwoude heeft, in ver haald met het beheer der op te richten, gasfabriek, besloten, onder protest toe te geven aan een gemeen schappelijke regeling en de totstandkoming alzoo te verzekeren. Zooals men weet, was het vooral Zuidschar woude dat het beheer wilde overdragen aan een Naaanlooze Vennootschap; de andere 3 gemeenteraden hadden zich echter reeds met algemeene stemmen voor de andere regeling verklaard. t Langedijk. De 5 plaatselijke kiesvereenigingen Oudkarspel, Noordscharwoude, Broek op Langendijk, Zuidscharwou de en St. Pantoas hebben zich, nu het tegen de ver kiezingen loopt geconstitueerd tot een liberale kiesver- eeniging- Langedijk. Aan den Langedijk is door de Katholieken een be- grafenisvereenigtng opgericht, waartoe ongeveer 130 per sonen zijn toegetreden. Doel dezer vereeniging is, dat de leden énderling elkaar de laatste eer zullen bewij zen. Op 't oogenblik is het gewoonte, dat dit door de buren van een overledene geschiedt, zonder te letten op godsdienstige overtuiging. Langedijk. Aan den Langedijk is opgericht een geheel-onthouders tooneelclub „Nieuw Leven" met aanvankelijk 13 leden, 't Bestuur bestaat uit de heeren: H. Slikker, voorzitter, C. Pronk, secr.-penningmeester en A. Vis, regisseur. Noordscharwoude. Heeft men lang gescharreld, om het noodige geld bijeen te krijgen voor het bouwen van een R.-K. school alhier, thans is het bedrag volteekend. De school zal dan ook spoedig worden gebouwd en, naar wij ver nemen, aal zij worden ingericht voor 300 leerlingen, jon gens en meisjes. De onderwijskrachten zijn echter nog niet gevonden, wat niet te verwonderen is, als men weet, dat vrouwelijke leerkrachten zullen worden aan gesteld en er, in tegenstelling met het openbaar on derwijs, hij het bijzondere gebrek aan onderwijzeressen is. Intusschen is het wei opvallend, dat aan een ge mengde school eerwaarde zusters als onderwijzeressen zullen optreden, terwijl men in de kringen van de voor standers van het hijzonder onderwijs den mond vol heeft over de mindere waarde van de vrouwelijke leer kracht. Dat deze als zoodanig zullen worden aangesteld, ligt in de zaak van de „goedkoopte". Immers mannen onder wie getrouwde kunnen zijn, moeten allicht iets meer dan het wettelijk minimum hebben; voor de vrou welijke kan men er mee volstaan, als men het mini mum geeft. Of het onderwijs goed is, och, dat zal wel blijken op den duur, da's maar bijzaak. Hij kon er niet van scheiden. Dezer dagen overleed te Zuidhorn iemand, die den wensch had te kennen gegeven na zijn overlijden niet te worden ontkleed. Aan zijn wensch werd niet voldaan; in zijn kleeren werd een som van f 550 gevonden. Doodgeslagen. Het zoontje van C. V. te Oudenbo6ch, dat zich gisteravond in een onbewaakt oogenblik op den molen berg van C. d. V. waagde, werd door een wiek van den graanmolen getroffen. Het kind was onmiddellijk dood. Hoestballetjes. Bij een kruidenier op de Raamgracht te Amster dam werden dezer dagen door een juffrouw z.g. hoest balletjes gekocht. Kort nadat zij de balletjes had ge bruikt, werd zij zeer ernstig ongesteld. Onmiddellijk moest zij naar het gasthuis worden vervoerd, waar Ide maag werd uitgepompt. De justitie liet beslag op de vermoedelijk ondeugdelijke waar leggen en heeft een scheikundig onderzoek gelast. Dat werd tijd ook. Men schrijft uit de Lemmer, d.d. 26 Maart aan de N. R. Ct.: Was gisteren onze haven nog door het ijs geblok keerd, heden is het eindelijk, dank zij den krachtige® noordwesten wind, geheel opgeruimd. De scheepvaart kan nu weder onbelemmerd plaats hebben. De haven en seinlichten, welke sedert einde December haast on afgebroken gebluscht waren, zijn hedenavond weer ont stoken. Bommen-recepten. Uit Amsterdam schrijft men aan de N. R. Ct.: Aan een onzer bekenden is Vrijdagavond op de Elandsgracht door een anarchistisch colporteur een boekje in banden gegeven, waarop met een enkel woord de aandacht der autoriteiten moge worden ge vestigd. Het is getiteld „De practische anarchist" en bevat zeer uitvoerige aanwijzingen omtrent de schei kundige samenstelling van ontplofbare stoffen, als: knalkwik, knalzilver, nitroglycerine, dynamiet, nitrocel- lulose, nitromaniet, picrinzuur, meliniet, zwavelbenzine, panelastiet, rac a rock, nitrobenzine en binitrobenzine. Voorts wordt er in aangegeven op welke wijze men bommen (ook onderzeesohe) en mijnen of helscihe ma chines kan vervaardigen, en vindt men er raadgevingen in omtrent den inkoop van de te gebruiken bestand- deelen, de instrumenten voor het laboratorium, tech nische literatuur enz. Van welken geest de schrijver en de uitgever van deze brochure bezield waren (en zijn), die deze po- pulair-wetenschappelijke verhandeling in het licht ga- Ven, blijkt reeds overtuigend uit deze korte inhouds opgave, maar beter nog uit den tekst. In het voor- Voord wordt nl. de nitroglycerine rechtstreeks aange wezen als strijdmiddel tegen kapitalisten en regeerders, terwijl „haar wonderdoende kracht" mede wordt aanbe volen tegen de zoogenaamde onderkruipers. Letterlijk staat er deze passage: „Wanneer b.v. door een muur van geheime en geuniformde politieagenten omgeven, een stoet onderkruipers nadert laat ons ztëgen, die voorbij uwe woning moeten passeeren, of die uw vriend gaat ge naar den zolder. En als yt lugubere vrachtje zich eventjes vlak onder if be idt, laat ge, zonder u te vertoonen en slechts door "w hand even buiten te steken, het zaakje gewoonweg vhlien. Of er door deze tactiek meer onderkruipers dan Politiemannen getroffen worden, is van betrekkelijk ondergeschikt belang." Lij ieder bommen-recept is aangegeven de kracht ®v uitbarsting, terwijl er mede nauwkeurige raadge- 'hgen aan zijn toegevoegd tot bescherming van het ostbare leven van des maker. „Want" zooals de i'eiding aegt „bék leven van een strijder heeft meer waarde dan dat van honderd kapitalisten en hderkruipers." Mocht intusschen een der kameraden zelf bij een aanslag vallen, dan zal het, volgens het pamflet, tevens hunne, verheffing zijn. „Want met gulden letteren, In gulden schrift, zal de historie dan van u gewagen; zij zal het nageslacht vertellen van een hero die zioh gaf." Tot zoover het kleine, van huiten onschuldig rose gekleurd geschriftje. Wij vreezen niet, dat velen er zich door zullen laten verleiden tot daden van ge weld tegen het leven hunner medemenschen. Neder landei's en zelfs anarchistische Nederlanders Zijn daarvoor in doorsnede te koel van hoofd en te bedachtzaam van aard. Maar toch zou het allicht in het belang van enkele onrijpe en onwijze naturen zijn, wanneer van overheidswege de verspreiding van der gelijke gratis-lectuur werd tegengegaan. Namen vermeldt het boekje niet. Slechts komt aan het hoofd van het voorwoord van den schrijver dit citaat van Bakunine voor: „afbreken is ook opbou wen." Stijlbloempje. In het Kameroverzicht van een der bladen leest men: „De joviale, ultra-verdraagzame kolonel Verhey cchudde misnoegd z'n baard, waar in Atjeh zoo vaak de kogels doorheen floten IJsbond Hollands Noorder-Kwartier. Schagerbrug. Zondag den 28 Maart jl. vergaderde in het Wapen van de Zijpe te Schagerbrug het district „Het Noorden" van den IJ. H. N., onder voorzitterschap van den heer Th. E. J. Odendaal Van de 14 afdeelingen die tot het district behooren, waren slechts 4 afdeelingen vertegenwoordigd, nl. Bur- gerbrug, Schagerbrug, Oudesluis en Stolpen. Na een kort openingswoord werd aan de orde gesteld de ijsschaaf. Voorzitter deelde mede dat het wenschelijk is de nieuw aangekochte ijsschaaf een bepaalde standplaats aan te wijzen. Het plan bestond aanvankelijk, deze te Burgerbrug te deponeeren. Van uit Burgerbrug kan men dan het ijs in de Groote Sloot glad maken tot Oudesluis en van Oudesluis tot 't Zand en de Stol pen .Dit wordt goedgevonden. Op verzoeken van andere afdeelingen om tegen ver goeding van de ijsschaaf gebruik te mogen maken zal afwijzend -worden beschikt. Voorzitter stelde de wenschelijkheid voor eene com missie te benoemen die met het werken met de ijs schaaf -Jjelast zal zijn. De heer Raat van Burgerbrug was van óórdeel dat een vaste bespanning en een vaste bediening veel aanbeveling verdient. Na eenige beraad slaging hierover werd overeengekomen bij de afdeelinger Burgerbrug, St, Maartensbrug, Schagerbrug en Oude sluis voorstellen te doen, dat een daartoe vast aange steld persoon, die bij voorkeur met het uit- en inelkaar- zetten der schaaf bekend is, benevens twee vertrouwde paarden van Burgerbrug op gezamenlijke kosten met de bediening der schaaf te belasten, welke voorstellen zullen worden aangehouden tot eene vergadering welke 14 dagen voor de algemeene bondsvergadering in den aanstaanden herfst zal worden gehouden. Verder werd besloten in deze herfstvergadering te bespreken de ijsschaaf te assureeren tegen brandscha de en om een vloer in de schaaf te maken, waardoor men bij eventueele door 't ijszakking, op het droge denkt te kunnen blijven .De kosten hiervan worden begroot op f 10. Over de reeds in vroegere vergaderingen besproken wenschelijkheid om meer eenheid in de contributie te brengen, die de verschillende afdeelingen van hare leden beffen, is men 't niet eens. Men was van oordeel dat iedere afdeeling in 't bepalen der contributie naar eigen omstandigheden te werk moet gaan. Het eenige voordeel dat men er door verkrijgen kan is, dat de afdeeling die eene groote contributie heft niet gepasseerd wordt. Ten einde hij ijs de beschikking te verkrijgen over de aan den polder Zijpe behoorende vaarten en slooten, wordt goedgekeurd dat de verschillende afdeelingen te Zijpe worden verzocht hare goedkeuring te hechten aan een daartoe strekkend verzoek aan het polderbe stuur. Met het oog op de geringe deelname aan de dis trictsvergaderingen, was men van oordeel dat het dis trict „Het Noorden" te uitgestrekt is, voornamelijk nu ook den Helder is toegetreden .Men achtte het wen schelijk dat het Hoofdbestuur van den bond, Helder, Koegras en de afdeelingen te Anna Paulowna tot een district vereenigde. Na de rondvraag die niets opleverde, sloot de voor zitter onder dankzegging aan opgekomenen de vergade ring. Kolhorn. Van particuliere zijde ontvingen wij het volgende: Het was een programma, rijk aan variatie, dat de uitvoering van het harmoniegezelschap „De Eendracht" te Kolhorn ons Zondagavond bood. De kolfbaan van den heer Rempt, waarin het concert plaats vond, was vrij goed bezet. 't Programma werd geopend met een drietal num mers voor blaasinstrumenten, die goed klonken. Vooral de Duitsche Dans van Jungman beviel ons. Maar meer nog genoten we, toen voor het volgende nummer, Serenade van Kubelick, door den heer L. Ka per de viool werd bespeeld, terwijl de heer Dartillact van Tright van Schagen, de directeur van het gezel schap, voor de begeleiding zorgde. Dat was mooie muziek! En deed de heer Dartillact van Tright fsich als een uitstekend accompagnateur kennen, ook met zijne beide nu volgende piano-solo's, compositiën van Moszkowski, toonde hij een kranig pianist te zijn. We genoten volop1 Na een viertal voordrachten door verschillende hoe ren, waarvan we de eerste, „De Speelpop", voorgedra gen door den heer P. Aij, 't mooist van inhoud von den, terwijl ze allemaal hartelijk applaus verwierven, kregen we nog een heel mooie solo op de piano door den heer Van Tright en daarna nog een nummer sa menspel van dezen en den heer Kaper, waarbij weer veel viel te genieten. Met een drietal nummers van het Harmoniegezel schap werd 't programma gesloten. De directeur lijkt ons een zeer bekwaam en muzi kaal man te zijn, met hem aan 't hoofd gaat het gezel schap voorzeker wel vooruit op den moeilijken weg der kunst. Gezellig bal na. Nieuwe Niedorp. Zaterdagavond 27 Maart 1909, 's avonds half acht werd in het lokaal van den heer C. Kooiman eene groote openbare debat-vergadering gehouden tusschcn de heeren J. Breebaart Jz. van Winkel en J. van Dok van Enkhuizen. De heer D. Koorn Cz. van N. Niedorp opende de tamelijk druk bezochte debat-vergadering, die zich ont leende aan een debat dat zich tusschen de twee spre kers ontspon bij gelegenheid van Van Doks jongste redevoering in dit lokaal. De heer Breebaart, sociaal-democraat, doet uitkomen dat het parlementarisme voor de arbeidersbeweging een nuttig wapen kan zijn en zijne partij wil de arbeiders in 't parlement brengen. Tot hetgeen zij willen behoort milder wetgeving, om zoo den arbeider te helpen, ook op economisch gebied. Bij het bespreken van een punt der directe actie, de sabotage, keurt de heer Breebaart deze sterk af. (Sabotage wil zeggen, zooals spreker toelicht, dat de arbeiders niet arbeiden, maar vernielen wat ze hebben geproduceerd, of de werktuigen vernielen.) Hij vraagt of dat de weg is. 't Zijn dingen die niet alleen nadeel doen aan pa troons en kapitalisten, maar ook aan de arbeiders zei- ven en aan de geheele menschheid. Neen, dat is niet de weg en dien wil toch de directe actie. Wij gelooven niet aan ommekeer in ee n enkelen dag. We willen eene organisatie zien te krijgen, zegt de heer Breebaart verder, die meer recht heeft op den naam van maatschappij dan de tegenwoordige. Het proletariaat willen we ook economisch sterker maken; waar de arbeiders georganiseerd en gediscipli neerd optreden, daar worden de vruchten van dat op treden steeds girooter. De heer Van Dok, anarchist, is voor economische actie, voor directe actie zelfs. Hij is voor vakorganisatie en wijst er op, dat we aan den tegenovergestelden kant kunnen zien, hoe het kapitaal zich organiseert. De heer Van Dok zegt verder, zich niet te kunnen verklaren, dat de socialistisch denkende arbeiders, die voor jaren terug met ons streden, ook helpen om het breekijzer te zetten in de voegen van de arbeiders organisatie. Zij- hebben niet het recht om de organisatie van den arbeider te vermoorden, 't Is een groote misdaad aan de arbeiders zelf. Spreker vindt, dat we door den centralistischen aard der kapitalistische maatschappij aan handen en voeten gebonden leven en dat de bureaucratie het geheele volk opvreet. Wij willen, zegt spreker, directe actie we willen 't zelf doen, in tegenstelling met het indi recte. Betreffende de tegenstelling tusschen directe en indirecte actie kan men er nog veel bijplakken, maar dat komt hier niet te pas, meent de heer Van Dok, die verwacht, dat in de toekomst de verstandige de haas zal zijn en niet de bezitter van de dikste por- temonnaie. Meer dan eens is elk der beide sprekers dezen avond aan 't woord gekomen tot verdediging van zijn standpunt en menig woordje is er van beide zijden ge vallen, totdat even voor elven de heer Koorn met harte- lijken dank aan beide sprekers, de vergadering sloot. Breezand. Zaterdagavond vergaderde in het lokaal van den heer Borst de vereeniging Door Recht en Eenheid tot Voor uitgang. De voorzitter, de heer G. van Mullem. opent met een woord van welkom de vergadering waarna de secre taris de notulen leest, welke zonder op- of aanmerkin gen worden goedgekeurd. De heeren A. de Graaf en A. P. Sipman, daartoe door den voorzitter nitgenoodigd, zien de rekening en verantwoording van den penningmeester na en vinden deze geheel in orde, zoodat ze door de vergadering wordt goedgekeurd en de penningmeester bedankt wordt voor zijn nauwkeurig beheer.. Bij de hierop volgende bestuursverkiezing worden de beide aftredende leden de heeren S. de Jong en C. J. de Mazure herkozen. Eerstgenoemde, in de vergadering tegenwoordig, neemt die benoeming aan. Het derde punt van de agenda was; candidaatstel- ling voor den gemeenteraad. Op de groslijst worden geplaatst de heeren Th. A. Smits. R. Blankevoort, Jb. Schrieken, J. Smit Cz., L. C. Sipman, A. P. Sipman en C. Tijsen. Algemeen vindt men 't wenschelijk met een candi- daat uit het tweede district te komen, daar hier van de elf raadsleden maar een woont, 't Is wel waar, dat elk raadslid de belangen van de geheele gemeente behartigt, maar elk kent toch het best de belangen van zijn omgeving. De heer van Haaften wil iemand afvaardigen, die op de centen past .Hij vindt, dat we tegenwoordig wel wat hard van stapel loopen, dat we wat te veel luxe beginnen te werken. Hij vindt drie brandspuiten in eens te royaal en ook de afzonderlijke belooning voor 't handwerkonderwijs. Nadat de heeren Van Mullem en Koster hem er echter op gewezen hebben, dat door betere brandblusch- middelen de assurantiepremiën lager worden en hij ook beter ingelicht wordt over het handwerkonderwijs, kan hij zich er beter mede vereenigen. I Hij vindt het echter onbillijk, dat de bevolking ge noodzaakt is, zonder belooning hulp te verleenen bij brand. De heer Van Mullem antwoordt echter, dat de verordening op de brandweer nu ook wel herzien en deze grief weggenomen zal worden. Daarna wordt overgegaan tot bespreking van de op het grostal geplaatste mannen. Ieder wordt door den- gene, die hem op het grostal plaatste, als zeer ge schikt aanbevolen. MBij de hierop volgende stemming blijkt, dat de heer Smits met op drie na algemeene stemmen verkozen is als candidaat der vereeniging. Door den voorzitter gevraagd, antwoordt hij, dat hij de candidatuur aanneemt. Bij de hierop gevolgde rondvraag zegt de heer W. Raap dat hij de wijken voor de brandspuiten veel te groot vindt. Ook dit zal, ,naar men verwacht hij de nieuwe verordening wel veranderen. Nadat nog besproken is, wat men ter bevordering van de candidatuur Smits zal doen,, sluit de voorzitter onder dankzegging de vergadering. Nieuwe Niedorp. Naar aanleiding van de gevankelijk© overbrenging naar Haarlem van den dienstweigeraar Chr. Kampei uit Nieuwe Niedorp, zal Woensdagavond 31 Maart 1909 bij den heer C. Kooiman alhier een tweetal spre kers en wel de heeren N. J. C. Schermerhorn en F Domela Nieuwenhuis redevoeringen houden in vei band met dit geval. Zie de advertentie. -Koegras. Naar men zegt, bestaat er plan alhier een zangver- eenieing op te richten. Komt deze tot stand, dan hebben we hier zoowat alles wat men slechts wenschen kan. Buiten de op to richten zangvereeniging, zijn we reeds in 't bezit van een rederijkerskamer, een harmomekapel en een gym- jnastiekvereeniging. Zouden we zoo langzamerhand van 't goede niet te veel krijgen? Behalve de genoemde, bestaan hier nog een vereeni ging Koegrasser Belang, een Fokvereeniging, een IJs club en een Raiffeisembank. 't Kan dus nog al toe1 Valsche munter. Te 's-Gravenhage is een valsche munter aangehou den. Bij een winkelierster aan den Zuid-Oost-Buitensingel aldaar kwam Donderdag een man, die haar ©enigen tijd geleden een valsch kwartje in betaling had gege ven. Ook nu weer betaalde hij met valsch geld, nl. eenige dubbeltjes. De vrouw deed of zij niets bemerkte, liet den man vertrekken en ging hem toen achterna. Toen zij een polltie-agent zag, wees zij hem den val- schen munter aan, die daarop door den agent werd gearresteerd en overgebracht naar het politiebureau Huygenspark.. Bij de huiszoeking in de Wateringschèstraat werden behalve een groot aantal valsche zilverstukken ook verschillende gereedschappen voor bet vervaardigen van die geldstukken gevonden, o. a. gipsvormen, waarin echte muntstukken waren afgedrukt. De bewijzen tegen dezen man waren zoo overweldi gend dat een volledige bekentenis wel volgen moest. De aangehoudene is lood- en zinkwerker van beroep, ongehuwd en woonde alleen op de kamer, waar de over tuigingsstukken werden in beslag genomen. Nader meldt men uit Den Haag: Bij den hier ter stede gearresteerden valschen mun ter werd een brief gevonden, waarin de naam van een Amsterdammer werd. genoemd, die met den aangehou dene in betrekking zou staan en die de politie aan leiding gaf om meer van den aard dier betrekking te willen weten. Daarom werd een Haagsch politie-inspecteur naar Amsterdam gezonden, die met behulp van de Amster- damsche politie de woning van den bedoelden persoon te weten kwam. Ook hier volgde huiszoeking en werd een volledige valsche munters-installatie gevonden. Daarop werd de Amsterdamsche makker van den hier in het Huis van Bewaring opgesloten valschen munter eveneens gearrèsteerd en ter beschikking van de justi tie gesteld. Het verbond. In een driestar schrijft De Standaard: Naar men ons bericht, hebben er saamsprekingen plaats gehad tusschen gedelegeerden van de Antirevo- lutionnaire, Roomsch-Katholieke en Christeiijk-Histori- sche partijen, om met het oog op de komende stem bus, zich met elkander te verstaan. Deze saamsprekingen moeten, zijn we wel ingelicht, tot overeenstemming hebben geleid, die op het trek ken van een vaste gedragslijn, die men eenparig volgen zou, uitzicht hebben gegeven. Eerst op de partijvergaderingen zal natuurlijk kun nen blijken, of de drie partijen aan deze afspraak haar zegel hechten. Maar reeds het feit dat zulke besprekingen plaats grepen en niet -mislukten, geeft alleszins grond voor de verwachting, dat men bij de stembus een eenparige ge dragslijn zal volgen. Iets wat uiteraard de kracht, die van Rechts kan uitgaan, niet weinig verhoogt. Goed afgeloopen Verschillende werklieden van de Scheepstimmerwerf der firma Van Duivendijk aan den Gouderakschen dijk bij Gouda gaan gewoonlijk per bakschuit over de rivier de IJssel, ten einde spoediger thuis te kunnen zijn. Toen gistermiddag weder een achttal personen zich in die schuit hadden geplaatst zonk deze, zoodat allen te water geraakten. Gelukkig was het water kalm en konden allen, hoewel niet zonder moeite, worden gered. Kamerverkiezingen. De O. H. St. meldt, dat het Kamerlid de heer K. Reyne, die, zooals hekend is, voor eene candidatuur in het kiesdistrict Kampen heeft bedankt, dit jaar geen enkele candidatuur wenscht te aanvaarden. Goedkoope waar1 Te Winschoten is deze week een filiaal geopend van Groninger grossiers in visch en fruit, die het met de Winschoter grossiers niet meer konden vinden. Haringen, bokkingen, sinaasappelen, citroenen, kokos noten en wat dies meer zij worden tegen ongelooflijk lage prijzen verkocht, goedkooper zelfs dan Winschoter grossiers aan hun slijters kunnen verkoopen. Dit zet kwaad bloed. Er kwam een klacht bij den burgemeester over de bedorven waar, die het filiaal leverde. De stadsveearts stelde een onderzoek in loco in, natuurlijk in hoofd zaak naar de deugdelijkheid der visohjes, die aan alle eischen althans van de reukorganen voldeden. Dat was koren op den molen van den filiaalhouder, die onmiddellijk een omroeper door de straten der stad zond, om luide te verkondigen, dat zijn waren geheel voldeden aan de eischen van een deskundig onder zoek. De Groninger grossiers, die een der laatste avonden hier waren, werden in grooten optocht naar den trein geleid. Voor het filiaal is des avonds politie aanwezig, om er de orde te handhaven, nadat Donderdagavond door het gedrang eenige ruiten in het filiaal werden ingedrukt. Een merkwaardige regenboog. Een prachtige dubbele regenboog werd tijdens het buiige weder van Donderdagnamiddag omstreeks half vier gezien, welk verschijnsel zich onderscheidde door tal van fraaie kleuren en vooral door de zoo weinig voorkomende volledigheid en buitengewone duidelijk heid van een viertal overtallige bogen. Deze laatste, die zich langs den geheelen hoofdboog, binnen deze aan dien boog aansloten, waren helder groen en paars gekleurd met herhaling dier kleuren van eenigszins lichtere tint. De kleuren van den hoofdboog: bruin over gaande 1-n steenrood, oranje, geel, donkergroen over gaande in lichtgroen, blauw en donker paars, waren bijzonder levendig, vooral wat het drietal laatstgenoem de betreft. Ook de kleuren van den eveneens volledigen z.g. tweeden boog: rood, geel en groen, hoewel zooals ge woonlijk minder helder en meer ineenvloeiend dan die van den hoofdboog, waren in het oogvallend levendig voor dit verschijnsel. Te vroeg gevlagd1 Te Bergen-op-Zoom hebben Vrijdagmiddag hier en daar vlaggen gewaaid ter viering van de heuglijke ge beurtenis. Wat toch was het geval? Een, der boekver- koopers moet een pakket ontvangen, hebben, inhou dende twee pakken gedrukte bulletins, met het bericht van de geboorte van een prins (of prinses). Deze bulle tins waren hem gezonden door een onzer dagbladen, dat er graag vlug bij wezen wou. Bij dia bulletins was een brief met verzoek deze in de stad te verspreiden zoo dra hij een telegram van de geboorte van een pritfs of prinses ontvangen zou hebben. Maar ongelukkiger wijze heeft genoemde boekverkooper het pakket ge-

Schager Courant | 1909 | | pagina 1