Bureau SCHAGEN, Laan O 4. Uitgevers TRAPMAN Co. Bekendmakingen Dinsdag (i April J909. Aliciiei Nieuws- ó3ste Jaargang. No. 4180 Adienentie-LaidfiiivbUd. Dit blad verschijnt viermaal per week: Dinsdag-, Woensdag-, ponderdag- en Zaterdagavond. Bij inzending tot 's morgens 9 ure, worden ADVERTENTIEN in het eerst,uitkomend nummer geplaatst. j^GEZONDEN STUKKEN één dag vroeger. Interc. Teleplioon No. 20. Prijs per jaar f 3.—. Franco per post f 3.60. Afzonderlijke nummers 5 Cent. ADVERTENTIEN van 1 tot 5 regels f 0.25: iedere regel meer 5 Cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. a Dit nummer bestaat uit een blad. Gemeente SC-HAGEN. o— Drankwet. Burgemeester en Wethouders der Gemeente SCHA DEN brengen ter openbare kennis, dat op 3 April 1909 bij hen is Ingekomen een verzoekschrift van KLAAS pE BOER, van beroep schilder, wonende te Sohagen, om verlof voor den verkoop van alcoholhoudenden drank, anderen dan sterken drank in de navolgende lo kaliteit: „de gelagkamer" van het perceel kadastraal bekend Gemeente Schagen, Sectie C, No. 660, plaatselijk semerkt wijk C no. 56, en gelegen aan de Hoep al daar. Binnen twee weken na de dagteekening dezer bekend making kan een ieder tegen het verleenen van dit verlof schriftelijk bezwaren bij Burgemeester en Wet houders inbrengen. Schagen, 5 April 1909. Burgemeester en Weihouders voornoemd, De Burgemeester, H. J. POT. De Secretaris, ROGGEVEEN. Binnenlaodsch Nieuws Een prins en eene prinses. Te Vroomshoop is het echtpaar Prins gezegend met de geboorte van een jongen en een meisje, die Hen drik en Wilhelmina gedoopt zijn, Dr. De Visser. Naar wij vernemen, heeft Dr. J. Th. de Vfeser te kennen gegeven zich niet opnieuw beschikbaar te zullen stellen voor het lidmaatschap der Tweede Ka mer in verband met het besluit der Algemeene Synode, dat het Kamerlidmaatschap niet vereenigbaar is met let predikambt. N. R. Ct. Een vrouw in vlammen. In het cafe met uitspanning van P. van Rijsdijk aan den West-Varkenoordscheweg te Feynoord brak Zaterdagavond te 9 uur brand uit, toen de cafehoud- ster aan het vischbakken was. De vrouw geraakte daar bij in brand. Haar man droeg de vrouw brandende naar buiten en doofde de vlammen. Haar toestand is niet levensgevaarlijk. De brandweer bluschte den brand met drie stralen. Het cafe is uitgebrand. Verdronken. Zaterdagmiddag is te Dordrecht een treurig ongeluk gebeurd. De zeeboot Maney, bestemd voor de guano- fabriek te Zwijndrecht, werd door de Martina van Schie dam gesleept. Bij het uitvaren van de Noord in de Maas kon het kleine bootje het zware schip, blijkbaar tengevolge van den sterken stroom, den scherpen hoek niet omtrekken. Plotseling kantelde de Martina. De kapitein en ma chinist konden nog worden gered, doch de dekjongen verdronk. De Mancy stoomde met eigen kracht naar Zwijn drecht. De oorzaak van het ongeluk moet worden gezocht in den onvoorzichtlgen overmoed van sleepkapiteins om met hun bootjes van onvoldoende vermogen groote zeebooten te willen sleepen. Bij het maken van scher pe bochten en met tegenstroom bestaat dan steeds groot gevaar, dat het zeeschip het zooveel kleinere bootje omtrekt. Een brutale oplichtster. Het gebeurde in Den Haag. Iemand van elders, die als bediende bij een firma in kruidenierswaren in dienst zou treden, had zijn kof fer met kleeren enz. vooruitgezonden. Toen hij met een' volgenden trein aan het Staatsspoorstation alhier aankwam, bleek dat de koffer reeds was afgehaald door een vrouw, die zeide door den geadresseerde om den koffer te zijn gebonden, doch het recu te hebben ver- ioren. Daar zoo iets wel meer gebeurt en de vrouw goed op de hoogte bleek met naam en adres van bengene, die den koffer had afgezonden (waarschijn lijk had zij kort te voren in de goederenloods een en ander opgenomen), gaf de betrokken beambte den koffer af. De vrouw riep een der voor het stations gebouw staande rijtuigen aan, waarop de koffer werd geplaatst. Toen dan ook de bedoelde persoon om zijn eigen- bom kwam, bleek dadelijk, dat dit in handen van een slimme oplichtster was geraakt. De politie wist echter den koetsier, die haar had gereden, op te sporen en kwam zoo achter het adres, waar de kof fer was bezorgd. De vrouw had nl. kort te voren, bij een familie aan de Hoefkade een kamer gehuurd en op die kamer werd het vermiste voorwerp gevonden. De inhoud was echter reeds goeddeels verpand, doch, de oplichtster beloofde alles te zullen inlossen als de eigenaar geen vervolging wenschte. Tegen den avond zou hij kunnen terugkomen, om zijn goed te halen. De benadeelde nam daarmee genoegen, doch toen hij terugkwam, was zijn goed niet terug en de vrouw ver dwenen. De politie zoekt haar thans ijverig. De oude Muntbiljetten. Telkens blijkt weer, dat er bij velen nog steeds ver warring bestaat tusscben de oude muntbiljetten en de ^geawoordige bankbiljetten van f 10. 't Feit, dat, over- ^komstig de wet van 31 December 1903, bepaald is, kt muntbiljetten, die voor 1 April 1909 niet ter inwis- •iing zijn aangeboden, waardeloos zouden worden, j schijnt velen aanleiding te hebben gegeven, te weige- - om ook bankbiljetten van f 10 in betaling aaa te nemen. Zooals reeds is meegedeeld, heeft de Minister van 'taaciën thans een ontwerp bij de Kamers ingediend, waarbij met het oog op de omstandigheid, dat er l0S f 430.730 van de oude muntbiljetten niet ter in- W's&eiing aangeboden zijn den termijn tot inwisse- alsnog tot 1 October a.s. open te stellen, v'atusschen schijnt het niet overbodig, nogmaals op 5 verschil tusschen muntbiljetten en bankbiljetten I lijzen. Tot 1 October 1904 waren hier in omloop /5 millioen muntbiljetten (deels in coupures vau f 10, in die van f 50)deze biljetten waren eene t^cte vordering op den Staat, waartegen een even- kapitaal op de Grootboeken der Nederlandsche •rkeiijke Schuld was ingeschreven. ^j de herziening van het bank|)ct*>ai \n 1903 werd "enschelijk geacht, de uitgifte van papiergeld ge heel aan de Nederlandsche Bank over te laten en haar de bevoegdheid te geven, naast de bestaande bankbiljetten, ook bankbiljetten van f 10 uit te geven, terwijl de Staat tegelijkertijd zijn f 15 millioen zoude" intrekken. Als compensatie bedong de Staat, dat d? Bank desgevorderd tot een maximum van het vroeger uitstaande bedrag muntbiljetten (d. i. f 15 millioen) een renteloos voorschot moest verstrekken. Deze regeling is bij den aanvang van het nieuwe octrooi op 1 October 1904 in werking getreden. Ter uitvoering van deze regeling heeft de Bank de be kende biljetten van f 10 uitgegeven, die blijkbaar zoo zeer in de behoefte voorzien, dat daarvan thans reeds ongeveer f 30 millioen uitstaan of het dubbele van de vroegere muntbiljetten van f 10 en f 50 te zanten. In afwijking van de reeds bestaan hebbende hoogere cou pures van bankbiljetten, heeft de Bank voor hare bil jetten van f 10 een vorm gekozen, die in uiterlijk voor komen veel overeenkomst heeft met de vroegere munt biljetten, maar daarvan in hoofdzaak door een meer blauwachtige tint verschilt. Klaarblijkelijk heeft daar bij de gedachte voorgezeten, den vorm, waaraan het publiek voor zijn papier van f 10 eenmaal gewend was, te laten voortbestaan. Na de bovenstaande uiteenzetting, meenen wij het publiek er nogmaals op te moeten wijzen, dat alles wat omtrent intrekking en waardeloos worden van muntbiljetten besloten wordt, alleen betrekking heeft op de tot 1 October 1904 als geldswaardig papier dienst gedaan hebbende, bruinachtig getinte (Staats)- muntbiljetten en niet op de blauw-getinte bankbiljetten van f 10, die eene schuld van de Nederlandsche Bank vormen, ten allen tijde door die instelling op vertoon betaald en niet na 1 October 1909 waardeloos worden. Hblad. I Heerhugowaard. Op initiatief der vereeniging „Nieuw Leven" alhier werd op Zaterdag 3 April ten lokale van den heer De Goede te Hoorn een vergadering gehouden van vertegenwoordigers van verschillende tuintoouwvereeni- gingen en handelaars om een bespreking te houden over het veilen der aardappelen per 25 K.G. in plaats van per 35 K.G., zooals tot heden plaats vond. Ver tegenwoordigd waren: „Langedijk en Omstreken", „De Wester Kogge" (Bobeldijk), „Vooruitgang" (Oostwoud), „Landbouwbelang" (Noordscharwoude), „Eendracht" (Medemblik), „Nieuw Leven" (Heerhugowa,ard), „De Koophandel" en een tweetal handelaars te Noordschar woude. Door den voorzitter van „Nieuw Leven" werd de vergadering geopend en in het kort gereleveerd, wat aanleiding had gegeven tot het uitschrijven daarvan. In zijne vereeniging en in een vergadering van besturen der vereenigingen in zijne omgeving was het 25 kilo stelsel reeds besproken en het resultaat dier bespre kingen was geweest, dat invoering ervan algemeen zou moeten worden, indien dit met eenig resultaat wil geschieden. Vandaar het samenroepen der besturen, om voorloopig over de zaak van gedachten te wis selen. Vervolgens werden eenige antwoorden op de uitnoo- diging voorgelezen. Algemeen werd het betreurd, dat „Tuinbouw" van Grootebroek liet weten, door groote drukte in het bedrijf niet aanwezig te kunnen zijn, aangezien van de houding dier vereeniging veel afhangt wat andere vereenigingen in Drechterland zullen doen. Blijkens een schrijven van den heer Van Kleef, ter kennis van de vergadering gebracht door den heer Jan sen, secretaris van „Wester Kogge", heeft men de handelaars in „De Streek", wat door den secretaris van „Nieuw Leven" toch uitdrukkelijk was verzocht, geen kennis gegeven van deze vergadering. Inmiddels mocht uit dit schrijven tevens blijken, dat de heer Van Kleef, een der grootste handelaars uit diie omgeving, sterk voor invoering van het 25 kilostelsel is. Door den heer Koolhaas (Medemblik) wordt het bezwaar geopperd, dat de tijd voor het veilingsseizoen te kort is, om daarvoor nog tot invoering te komen. Zoowel in deze vergadering als in, de ontvangen ant woorden wordt het bezwaar geopperd, dat reeds weer vele manden zijn besteld voor het thans gebruikelijke gewicht. De handelaars, die hoofdzakelijk voor het buitenland koopen, verklaren zich voorstanders van het 25 kilostelsel, zij die echter de binnenlandsche afne mers bedienen voor het oude gewicht. De laatsteu mee nen, dat men niet zoo heel gemakkelijk tot een uni form gewicht zal komen. De voorzitter en anderen zijn echter van oordeel, dat dit afhangt van het een drachtig samenwerken der tuinbouwers. Uit de verdere debatten blijkt, dat van algemeene invoering voor, het komende seizoen wel zal moeten worden afgezien, doch dat niettemin op die veilingen, waar het meest voor het buitenland wordt gekocht, den aanvoerders vrijheid wordt gegeven proef te nemen Door „Nieuw Leven" wordt meegedeeld, dat dit op hare markt zal geschieden en zij gaarne zal zien, dat ook elders de proef genomen wordt. Voorts blijkt uit de debatten, dat het 25 kilostelsel op het oogenblik nog vooral voor de groote muizen het meest gewenscht is. Het eindresultaat van de bespreking der zaak is, dat aan „Nieuw Leven" wordt opgedragen namens de vergadering van deze vergadering een, belknopt verslag te zenden aan zusterverenigingen en handelaars, aan te dringen op proefneming ten aanzien der muizen en na afloop van de aardappel-campagne opnieuw de ver-, eenigingen en handelaars uit te noodigen ten einde tot een beslissing te komen. Als plaats dier vergade ring wordt Hoorn aangewezen. Elke vereeniging zal worden uitgenoodigd voor die vergadering punten op te geven aan den secretaris van „Nieuw Leven", opdat meerdere gemeenschappelijke be langen een onderwerp van bespreking kunnen uitma ken. Hierna werd de vergadering gesloten met den wensch, dat meerdere resultaten het gevolg van dit samenzijn zullen wezen. Dat dit lage opbrengstcijfer echter zoo goed als alleei aan de mislukking van de ansjovisteelt is te wijten, blijkt uit een vergelijking van de aanvoer- en opbrengst- cijfars der andere vlschsoorten met de gemiddelden dei voorafgaande jaren, welke nagenoeg alle of hooger of slechts weinig beneden die gemiddelden zijn. Uit die aanvoercijfers blijkt, dat in 15 aan de Zui derzee gelegen plaatsen In 1908 in 't geheel werd aangevoerd voor een waarde van f 435.713.12 aan haring (f367.959.72 in 1907 en f 425.166.62 gemiddeld in 1892- 1908); f78.244.84 aan spiering (f79.571.56 in 1907 en f 249.377.08 gemiddeld in 1892/1908; f 219.663.45 aan bot )f 318.632.07 in 1907 en f 249.377.08 gemiddeld in 1892/1908f 14.653.16 aan ansjovis )f 276.896 in 1907 en f 533.430.12 gemiddeld in 1892/1908 f 135.422.21 aan aal )f 186.137.86 in 1907 en f 118.646.42 gemiddeld in 1892/1908f 40.277.53 aan garnaal )f 48.250.32 in 1907 en f 23.354.58 gemiddeld in 1892/1908 f 10.853.03 aan nest )f 4053.95 in 1907(. Totaal dus in 1908 f 934.827.34 tegen f 1.281.501.77 in 1907 en f 1.415.180.97 gemiddeld in de jaren 1892- 1908. Een botsing. Een vrachtwagen van Van Gend en Loos kwam op den Emmasingel te Eindhoven in botsing met de stoom tram der ivfeierij. Op de plaats der botsing is juist een gevaarlijke draai der rails, nog verhoogd door een schutting om een in aanbouw zijnd perceel. De wagen werd dwars door de schutting heen geworpen en wel met zulk eene kracht dat wagen, schutting en een opzichterskeet totaal vernield werden. De voerman Bosman uit Oir- schot kwam onder de machine der tram en werd met veel moeite uit zijn gevaarlijken toestand bevrijd. Een geneesheer deed hem naar het gasthuis overbrengen. De man is inwendig gekneusd. Het paard bekwam geen letsel. Een gedeelte der goederen en pakketten, dié op den wagen lagen, zijn uitte-raard min of meer be schadigd. Burgemeesters-benoemingen. Benoemd tot burgemeester der Gemeente Barsin- gerhorn de heer J. Spaans Dz.; voor de Gemeente 'Broek op Langendijk de heer A. Slot. I Tegen de ratten. De gezondheidscommissie te 's-Hertogenbosch heeft, ten einde den overlast te bestrijden, veroorzaakt door de tallooze ratten, die de riolen en de Binnen-Dieze aldaar bevolken, besloten met ingang van heden een premie van 5 cent uit te loven voor elke Joode rat, die eiken Maandag- en Vrijdagmorgen tusschen 8 en 1 9 uur wordt gebracht op het bureau der Gemeente- reiniging. Wieringen. Schietoefeningen. Zuiderzee-visscherij. Aan het rapport over de Zuiderzee-visscherij dn 1908 is het volgende ontleend: Het is ditmaal geen hartverheffend werk om over de uitkomsten der Zuiderzee-visscherij in het -afgeloopen jaar to schrijven. Een praktisch totaal mislukte ansjo visteelt heeft gemaakt, dat de gezamenlijke opbrengst van alle visscherijen tot een bedrag van ruim f 900.000 niet alleen een goed stuk beneden die van 1907 is gebleven, doch zoo laag viel, dat men tot het jaar 1896 toe'11 de opbrengst ook ongeveer negen ton beliep, terug moet gaan om haars gelijke te vinden. Ook toen was de ansjovisteelt niet meegevallen, maar toch bij lange na niet zoo bedroevend, als in het afgeloopen jaar. Tusschen 1896 en 1908 is het nooit voorgekomen, dat de totale opbrengst beneden de millioen gulden bleef. Jl. Zondagmorgen werd in de zaal van den heer Jb. Bruul door een Officier der Infanterie eene lezing gehouden, over „Schietoefeningen tot verhooging van 's Lands weerkracht". I Spreker zei, dat het zeer gewenscht was te kunnen schieten, daar het 's lands weerkracht verhoogt en het geweer tegenwoordig het voornaamste wapen in het leger is, en zoo men voor de verdediging van ons land voldoende goede schutters heeft, is dit al een heele stap in de goede richting. Vandaar, dat de re geering, dit ook inziende, de gelegenheid heeft open gesteld, om aan schietoefeningen kosteloos te, kunnen deelnemen en men bij een klein corps de leiding van twee onderofficieren krijgt en bij een grooter corps tevens een officier. Als voorbeeld haalde de spreker nog aan; de oorlog tusschen de Boeren uit Transvaal en de Engelschen wees erop hoe goed den Boeren daar de schietkunst ts pas is gekomen, welke groote voor- deelen hebben zij daardoor niet vaak op de Engelschen behaald. En al hebben zij ook 't onderspit moeten del ven, dan moet dat grootendeels geweten worden aan de slechte organisatie van hun leger, of beter gezegd, het bijna totaal gemis aan organisatie, waardoor het hun niet mogelijk was, van de behaalde overwinningen voldoende voordeel te trekken. De schietoefeningen houden verband met het voor bereidend militair onderricht, dat des winters gegeven wordt. Men kan ook hier een bewijs van geoefendheid in het schieten krijgen en dit heeft dezelfde waarde als dat wat men des winters kan verwerven. Ja, zelfs kan dit voor hen, die in de gelegenheid waren de schiet oefeningen te volgen en dit hebben nagelaten, een reden worden, om hem ook de bewijzen van lichame lijke bekwaamheid en militaire geoefendheid te onthou den. Tot de schietoefeningen worden toegelaten: mili ciens, landweerplichtigen en kaderreaervisten, welke met groot verlof zijn, ten einde hunne bekwaamheid in het schieten te kunnen onderhouden en verder alle manne lijke ingezetenen van 1635 jaar. De oefeningen zullen aanvangen met 1 Mei en, e-in- idigen 1 September, en er moet minstens een keer per week geoefend worden. Het aantal deelnemers aan de oefeningen moet min stens 10 zijn-. Aan hen, die zonder bepaalde redenen, meer dan drie maal zijn weggebleven en aan hen, die zich misdragen bij de oefeningen, kan y'erdere deel neming worden ontzegd. Om een getuigschrift voor het schieten te verkrij gen moet men met voldoende resultaten minstens 60 patronen verschoten hebben. Aan het eind van de oefe ningen zal een wedstrijd worden gehouden, om hier aan te mogen mededoen, moet men minstens 3/4 deel der oefeningen hebben bijgewoond. Hierna eindigde de spreker en gaven zich 13 perso nen als deelnemers op, terwijl hog toezegging is gedaan voor verschillende personen, welke echter niet aan wezig waren. Men kwam overeen de oefeningen te houden op Zon dag van 9—11 uur. Ter aanvulling van ons verslag kunnen wij nog melden dat op ons verzoek hieromtrent, door den heer Obreen Jr. welwillend is meegedeeld, dat de prijzen aan den eindwedstrijd verbonden, worden berekend tegen f 1 per deelnemer, welk bedrag door het Rijk beschikbaar wordt gesteld. De deelneming is voor deze gemeente opengesteld tot 20 April a.s., en kan aanmelding geschieden bij den heer Burgemeester. Korting Koolhandel. „De Koophandel", vereeniging van groentehandelaars aan den Langedijk en Omstreken heeft besloten het be middelingsvoorstel der tuinbouwvereenigingen, nml. 40/100 pet., korting bij onderhandschen verkoop van producten, te aanvaarden, onder voorwaarde, dat aan dit bedrag nooit of te nimmer meer zal worden ge tornd. Centrale Antir. Kiesvereeniging. In een te Broek op Langendijk gehouden vergade ring van de Centrale anti-rev. Kiesvereeniging in het district Alkmaar is besloten candidaat te stellen voor lid van de Tweede Kamer den heer N. Glinderman te Alkmaar, oud-afgevaardigde voor het district Oostburg. Wieringen. Dezer dagen zullen den leden van Floralia thuis wor den bezorgd: 1. zalmkleurige Knolbegonia-bol en 2. Gladiolus-bollen. Wij geven de leden in overweging ter bevordering van den bloei, den zalmkleurigen Knol- begoniabol te zetten in een pot in een verwarmd ver trek, voor een venster op het zuiden De hol komt met de holle zijde naar boven 1 c.M. onder de aarde, die matig vochtig moet worden gehouden. De Gladiolus- bollen kunnen het beste buiten in goeddoorwerkten grond worden gelegd eveneens 1 c.M. onder de opper vlakte en later verder in potten gekweekt worden die men dan ook buiten kan zetten. Wieringen. Ten overstaan van notaris Obreen werd jl. Zaterdag avond ten lokale van den heer H. C. Engel, voor de erven van den heer J. W. Rasch publiek verkocht een buisje met erf te Hippolytushoef, groot 2 aren 65 centiaren. Kooper werd de heer J. E. Halfweeg voor f 975. Groentenverzending. Van de laadplaats te Broek op Langendijk werden de vorige week nog 47 wagons groenten verzonden, in Maart bedroeg de verzending in het geheel 392 wagonladingen. Broek op Langendijk. In de wintermaanden geschiedt de handel in groen ten aan den Langedijk en omstreken, zoo goed als geheel onderhands, en is er bij open water maar driemaal in de week veiling aan de- afslagmarkt te Broek op Langendijk. Toch werd in de maand Maart aldaar nog aangevoerd: 38.800 roode kooien, 10.200 gele kooien, 14.600 witte kooien, 2072 baal uien, 2 baal nep, 2275 koolrapen, 5400 bieten, 55 baal roode kool en 213 haal wortelen. Barsingerhorn. I In de bestuursvergadering der Coöperatieve Boeren- j leenbank te Barsingerhorn, gehouden op Zaterdag jl. is 1 besloten, dat de algemeene vergadering van leden zal worden gehouden op Dinsdag 4 Mei a.s. des avonds I ten 7 uur ten huize van den heer P. Scheringa te Bar singerhorn. Hoogwoud. Onze vroegere plaatsgenoot, de lieer C. Pijper Jr., is door den Minister benoemd bij de Zaad-controle aan 1 het Rijkslandbouwproefstation te Hoorn. Aartswoud. Door de kinderen der O. L. School te Aartswoud werd gedurende de maanden Januari, Februari en Maart in de Spaarbank ingelegd f 174.20 en terugge vraagd f 96.50. Anna Paulowna (Breezand). Naar we vernemen heeft de Volkskiesvereeniging alhier in hare vergadering op 3 April met algemeene stemmen besloten, bij de eerstvolgende Raadsverkiezing de candi-datuur van den, heer Th. A. Smits te steunen, j Winkel. i Op Zondag 11 April a.s. zal de Rederijkerskamer „Aurora" een uitvoering geven in de kolfbaan van den heer J. Moejes, alhier. Opgevoerd zullen worden: De koopman van Antwer pen en De droom van een kleermaker, j Bloedvergiftiging. Men meldt uit Zeist aan het „U. D.": Tengevolge van een onbeduidend wondje aan het heen, waarover zwarte kousen gedragen werden, ont stond bij een 12-jarige-n jongen alhier bloedvergiftiging, waaraan de knaap na een smartelijk lijden van enkele dagen bezweken is. Bengels. Zaterdagmiddag circa 5 uur gingen een paar jongens „uit aardigheid" voor een locomotief van de G.-O. Stoom tram te Deventer op de rails liggen. Een hunner werd door de machine licht aan het hoofd gewond; de an dere bengel bleef ongedeerd. Kievitseieren. Men schrijft van het eilend Texel: Ofschoon onze polders nog al flink bevolkt zijn door kieviten, worden toch nog weinig eieren gevonden. Ei- worden niet zulke buitensporig hooge prijzen besteed als wel eertijds voorkwam. De prijs welke Zaterdag- voor de eieren werd besteed, verschilde van 50 tot 30 ct. per stuk. Gasgloeilicht in spoorwegrijtuigen. Door de directie der H. IJ. S. M. zijn proefritten gehouden met door de fabriek van den heer Beynes, te Haarlem, nieuw gebouwde rijtuigen voor D-treinen. Deze rijtuigen zijn voorzien van gasgloeilicht, waar door eene aanmerkelijke verbetering in de verlichting is verkregen. Ook aan bestaande rijtuigen met gasverlichting zal deze verbetering gaandeweg worden aangebracht. Groote houtbrand te Dordrecht. Men meldt uit Dordrecht: Op ©en terrein vlak naast de mestvaalt, bchooren- de aan do gemeente en in huur bi) de firma C. Clips Cz., vVaar één' groote hoeveelheid dwarsliggers zijn op gestapeld, brak Zaterdagavond een felle brand uit. Öe houtbrand schijnt ontstaan te zijn door de roe keloosheid van ©en paar jongens van een jaar of zes, zeven, zoontjes van een der werklieden, verbonden aan de mestvaalt. De kinderen hadden daar 's middags een vuurtje gestookt, wat door niemand was opge merkt en- waardoor de biels vlam hadden gevat. Toen men omstreeks vijf uur het vuur bemerkte, was van in den aanvang stuiten geen sprake meer. Er lagen ongeveer 17.000 biels (houten balken van een kleine 2 meter lengte, welke gebruikt worden als onderleg gers voor de rails der 'spoorwegen) opgestapeld met ruimte tusschen elk stuk en tusschen iedere laag, zoo dat do lucht van alle zijden toegang had. Geen won der. dat de grenen, hars rijke balken in korten tijd een vuurzee te aanschouwen gaven, waartegen de brandweer niet veel kon uitrichten. Al het materieel was op dc plaats des onheils aanwezig; de stoom spuit en de handspuiten werkten op den wal, terwijl twee veerbootjes, nog versterkt met drie in dienst ge nomen particuliere booten, het vuur van de water zijde bestreden. Een detachement pontonniers was met de spuit vau "het korps uitgerukt en hield zich voornamelijk be zig met het beschermen der in de nabijheid staan de Rijks-marinefbodsen, welke dan ook behouden zijn

Schager Courant | 1909 | | pagina 1