390ste Staatsloterij. Predikbeurten. Goeden Vrijdag. Groenteveilingen. Gemengd Nieuws. Plaatselijk Nieuws. Voor de voorzitter, de heer R. Rezelman, de ver gadering slüit, zegt de heer Kluijver hem dank voor zijne leiding, gedurende zijn voorzittersperiode, waarop de heer Rezelman zijn erkentelijkheid tegenover het departement uitspreekt. Met de beste wenschen voor den bloei van het departement, sluit hij vervolgens deze bijeenkomst. Langedijk. Thans zijn de 4 gemeentebesturen aan den Langedijk overeengekomen in hun laatst gehouden gecombineer de vergadering, de gasfabriek te Noordscharwoude te bouwen en het beheer niet bij wijze van Naamlooze Vennootschap te regelen, maar bij gemeenschappelijke regeling. Met 3 stemmen tegen werd besloten de voor bereidende werkzaamheden op te dragen aan het Cen traal Bureau te Rotterdam. Door dit besluit zullen de gemeentebesturen ieder een geldleening aangaan van f 50.000 of zooveel minder als noodig blijkt te zijn tegen een rente van 3V& of ten hoogste 4 procent. Zuidscharwoude. Naar wij vernemen zullen aan de te bouwen R.-K. school alhier 14 eerwaarde zusters worden aangesteld. Er zal tevens een bewaarschool aan de school ver bonden worden, alsmede een naaischool. Een der zus ters zal speciaal met het lesgeven in muziek worden belast. De school wordt ingericht voor 300 kinderen. Men verwacht, dat alle Katholieke ouders hun kroost er heen zullen zenden. De meeste Roomscbe kinderen zijn te Zuidscharwoude; van de 193 leerlingen zijn er 115 Roomsch-Katholiek. Te Noordscharwoude bedraagt dit getal van de 170 ongeveer 45. Burgerbrug. Mej. J. C. Mann te Ilazepolder, waarnemend onder wijzeres te Burgerbrug, is benoemd tot onderwijzeres aan de Industrie- en Huishoudschool te Dordrecht. St. Maartensbrug. Op een nader te bepalen dag in April, zal in het lokaal van mej. de Wed.J.d e Leeuw te St. Maartens brug een lezing worden gehouden over pluimveeteelt door den heer H. B. Beaufort. Gemeenteraad Oude Niedorp. Vergadering van den Raad der gemeente Oude Nie dorp. gehouden op Dinsdag 6 April 1909, 's voor middags 10 uur. Voorzitter, de heer A. Wonder Pz. Afwezig de heer Stam, die ongesteld is. Nadat Voorzitter de vergadering heeft geopend, wor den de notulen gelezen, die onveranderd worden goed gekeurd en vastgesteld. Wordt medegedeeld het volgende a. de jongste kasverificati-e. .geeft conform boeken en bescheiden aan: f 2687.Of kasgeld; b. de jaarverslagen der commissie tot Wering van Schoolverzuim te Oude Niedorp en van die te Zij dewind worden nu gelezen. En daarna het jaarver slag van de plaatselijke schoolcommissie. c. komt ter tafel: een schrijven van den heer M. II. Woutman, hoofd der school te Oude Niedorp, waarin hij dank zegt voor 't welwillend verleende ver lof tijdens zijne ongesteldheid. d. een schrijven van Ged. Staten, waarin medege deeld wordt, dat aan de gemeente tot 1 Mei 1914 vrij stelling verleend is van de verplichting om voor meis jes gelegenheid te verschaffen om buiten de avond uren 96 uren per jaar herhalingsonderwijis te genie ten. Een en ander voor kennisgeving aangenomen. e. Een adres van het bestuur van de II. K. kies- vereeniging „Eendracht maakt Macht" te Zijdewind, houdende verzoek om vanaf 1 April dezes jaars hei onderhoud van de. verlichting langs den weg naar de spoorhalte Zijdewind voor rekening dezer gemeente te nemen. De Voorzitter deelt mede, dat B. en W. het ver zoek hebben behandeld, en voorstellen, daarop afwij zend te beschikken. Ilct college is tot dit voorstel gekomen, omdat er destijds wel door eenige raads leden het idéé is geopperd om aan buurtcommissiën voor straatverlichting subsidie te vcrleenen. doch van overname is nooit gesproken. De heer Over is er ook niet voor om die ver lichting over te nemen, hij meent ook, dat er niet gesproken is van de verlichting over te nemen; enkel was het idéé van den Raad, om mogelijke commis- sicn tot verlichting subsidie te verteenen. De heer Ligthart is er nu juist ook niet voor om op deze manier de lantaarns over te nemen, maar vraagt hoe er dan moet worden gehandeld. Hij vindt dat het toch wel een algemeen belang is, er gaat veel volk langs. Voorzitter zegt. wanneer er eene buurtcommissie ge vormd wordt en zij komen met een verzoek om sub sidie. zij dan wel kans van slagen hebben. De heer Hille zegt, dat langs den weg naar de kerk in 't Veld ook veel volk gaat, ook bij avond, daar zou het dan ook een algemeen belang zijn. Hierop wordt het voorstel van B. en V. met alge- meene stemmen aangenomen. Komt thans aan de orde: benoeming van een lid van liet Burgerlijk Armbestuur in de plaats van den heer K. Bos, die met I Mei a.s. als zoodanig moet aftreden. (Hij is herkiesbaar.) Hij wordt met algemeene stemmen herbenoemd. De heer Bos, die nu juist ter vergadering komt tot het doen van rekening van dit bestuur, wordt dooi den voorzitter met zijne benoeming in kennis gesteld; hij bedankt echter voor de herbenoeming onder dank zegging voor het in hem gestelde vertrouwen. De leden van zijn bedanken is: hooge leeftijd. De voorzitter stelt nu voor, om de benoeming van een lid van het Armbestuur uit te stellen tot eene volgende vergadering. Wordt algemeen goedgevonden. Aan de orde wordt gesteld, rekening en verantwoor ding van het Burgerlijk Armbestuur. Leden daarvan zijn de heeren: J. Stam, J. Ligthart, C. Over Kz. en K. Bos. De rekening wordt, na de noodige behandeling, goedgekeurd en volkomen in orde bevonden. Ontvangst f 1841.70, uitgaaf f 1874.66, nadeelig saldo f 32.96. Volgt rekening van 't bestuur van de Protestantsche Armvoogdij, waarvan leden zijn de heeren: D. Won der, J. Nagelhout en P. Agenant. De rekening wordt in orde bevonden en sluit ais volgt: ontvangst f 2626.22, uitgaven f 2396.71, voordee- lig saldo f 229.51. Voorzitter bedankt hierna de besturen voor hun stipt beheer en spreekt in 't bijzonder een woord van dank tot den beer Bos, voor zijn veeljarige diensten aan de gemeente als lid van 't Burgerlijk Armbestuur be wezen. Nu volgt de rondvraag. Hierbij zegt de heer Strijbis, dat de schoeiing bij de Leijerbrug stuk is. B. en W. zeggen een onderzoek toe. De heer Hille doet het voorstel om de armenpraktijk die thans door twee dokters wordt waargenomen, voort aan aan een dokter op te dragen, namelijk aan Dr. Maats. Na eenige bespreking wordt dit voorstel aangenomen, met bepaling, dat het zal ingaan op 1 Januari 1910. De heer Over vraagt of het niet mogelijk is, om van de gebrekkige woningen in het Armhuis aan het Verlaat een flinke woning te maken. Een onderzoek zal worden ingesteld. Hierna sluiting. Uit de tram gesprongen. Tc Hillegom had een ernstig ongeluk plaats. Onder de passagiers van een van Leiden komende tram be vond zich nl. de vrouw van den heer A. Griek- spoor. .wonende aan de kunst zandsteen, fabriek op de giens van deze gemeente. Volgens verklaring van me depassagiers had zij den conducteur verzocht bij de fabriek te stoppen, doch blijkbaar had hij dit ver bet frictie r^U^en.j in volle vaarl (loor- spronu uh d(,°'h-Zlcn dat haar huis voorhij reed, vSïw? "am- -waardoor zij zoodanie kwam té middag van (laar een Duitscher, die in Duitschland vijf jaren gevangenisstraf had te ondergaan, aan de Duitsche politie overleveren. Pas was de trein de grens gepasseerd, toen de Duitscher zijn wensch te .kennen gaf' om even gebruik te mogen maken van het aboit. Dit werd hem toegestaan. Al spoedig echter bemerkten de geleiders, dat de vogel was gevlogen. Dooi het raam der retirade was hij uil den trein gesprongen De Nederlandsche grenspolitie is druk m de weci om hem op te sporen. Heidebrand. XT Door onvoorzichtigheid van een beambte dei Ni Heide-Maatschappij ontstond gistermiddag brand op de heide tusschen dc Hoornboeg en Zwaluwenberg bij Hilversum. De brand nam door den feilen wind en door de hoerschcnde droogle een dusdanig onrustba rend karakter aan, dat de brandweer van Hilversum gewaarschuwd werd. die sooedig niet een gioot pei- soneel, brandweerlieden en gerecjuireerde weiklieden hij de'rioleering, op het terrein arriveerde. Met vereende krachten werd getracht door aigra- ving en uitslaan den voortgang van het vuui te slui- -idcls<1^ntbïdcn0genSccrl„^agZPrr"- ilV" rsenschudding. constateerde een zware Uit den trein gesprongen. De politic tc Nieuweschans (Gr.) zou Maande agen ten" Toen de brand gebluscht was. werd geconstateerd dat' meer dan vijf hectaren heide- en boschgrond door 't vuur waren vernield. De onwillekeurige brandstichter werd in arrest ge steld, doch na verhoor weder op vrije voeten gesteld. Waarom 51 en 101 vreugdeschoten? Volgens sommigen dagteekent dit gebruik uit den tijd van Maximiliaan van Oostenrijk. Ter zijner eere zouden er 100 schoten gelost worden, doch bij: ver gissing loste men er één te veel. Later zou men dit nu als een gebruik zijn blijven beschouwen. Anderen denken aan een soort voorzorg. Om in elk geval zeker te zijn niet te min te geven, kwam ier nog één op den koop toe. Biji de Israëlieten werd ook tijdens en na Jezus' leven reeds dusdanig gehan deld. maar dan in omgekeerden zin. In de Mozaïsche Wet was bepaald, dat de schuldige in een gevecht of twist gestraft zou worden met veertig slagen. Deut. 25 vers 3 zegt: „Met veertig slagen zal hij hem doen slaan; hij: zal er niet toe doen". En de Israëlieten gaven later niet meer dan 40 min één: volgens II Cor. 11 vers 24: „Van de Joden heb ik veertig slagen min één vijfmaal ontvangen". Dit was als voorzorgsmaatregel'. Er mochten niet meer gege ven worden en had men zich eens vergist, dan. zou men op die wijze toch niet boven de veertig komen. Politieke lezing te Wieringen. Vervolg. De heer Biersteker zegt verder: lk gaf liet u reeds aan. dat het grondbeginsel van de partijen van rechts, ligt opgesloten in de woorden: Tegen de revolutie het Evangelie: 'dit is hun leer, mei andere woordenalle gezag vloeit voort uit God, en de Koning is de gezalfde des Heeren. De Koning wordt dus door lien beschouwd, als een wezen, dat over ons gesteld is en naar welbehagen over ons kan regeeren. Dit is nu de grondslag, waarop alle partijen van rechts heeten te staan. Ook de christen-democraten huldigen deze leer. Wij' hebben voor de derde maal een christelijk ministerie gehad en nu zou ik wei eens willen vragen aan, de neeren van rechts, wat voor christelijks, iets specifiek christelijks is er tot stand gekomen. Graag zou ik ook willen vernemen of ons volk en de wetgeving des lands er zooveel beter door geworden zijn. Dit zal ontkennend moeien worden beantwoord. Wel is er echter handig gebruik van gemaakt, om partijgenooten op Christelijke wijze aan allerlei be trekkingen te helpen en zjjn groofe sommen onttrok ken aan de schatkist voo'r het bizonder onderwijs. Zooals ik gezegd heb. behoorden tot de rechtseben ook de christen-democraten, waartegen in dit district overal zal moeien worden gestreden. Deze partij: is nu afgescheiden van de andere christelijke en ver schillende bladen wenschten de antirevolutiomiairen' ge luk hiermede. Dit neemt echter niet weg, dat de christen-democraten nog altijd de leus voerenTegen de revolutie het Evangelie. lk behoef u niet te zeggen, dat er bij christen- demoeraten vaak een vaiscne toonaard klinkt; ikwi! er uwe aandacht op vestigen dat liun beginsel lijkt op dat der vrijzinnigen, naar er staat, dat zij vra gen: den rechtmatigen invloed van het volk in al zijne rangen en standen op de wetgeving des lands. Daartegenover staat er echter ook Alle gezag is uit God. Het richtsnoer van de christen-democraten blijft echter altijd, dat zij moeten doen wat Gods oord openbaart, hierin ontstaat nu weer het direct verschil. De anti-revolutionnairen vragen ook recht matigen invloed van het volk in de regeering, hóór slechts hoe een hunner schreef: De anti-revolutionnai- ren aanvaarden verder ook de grondwet, maar streven naar herziening daarvan in hunnen geest. Zij willen dus dat de christelijke elementen den boventoon zul len voeren, evenals de christen-democraten, zoodat er ten slotte geen plaats zal overblijven voor anders denkenden. Het streven is. zooals ik reeds gezegd heb: ,.God te erkennen in het Staatsgezag". Bij de Katholieken zal dit zijn het erkennen van de kerk of wel den paus; bij de anti-revolutionnairen den bijbel, die de rich ting aangeeft. Het is verkeerd, om door het vermen gen van godsdienst en politiek, de godsdienstige ge zindheid eter menschen ie willen verhopgen. De godsdienst moet een zaak des harten zijn, een zaak van eigen gemoed, en geen verplichte vorm. Zoodat er ook dan geen plaats voor anders denken den zal zijn. met andere woorden, dc kérk staat over en boven den staat: Dit nu zat leiden lot denzelfden toestand, als dien we gehad hebben vóór de Fransche Revolutie. Al leen zijn de tijden veranderd en ook de menschen. doch het wezen der partijen van rechts is hetzelfde. Wij zullen dan weder krijgen de eigen-belangen- heerschappij van vorst en kerk en dat willen, juist de vrijzinnigen niet. Zij willen dat de staat geregeerd zal worden overeenkomstig den geest van het volk en den geest van den tijd, Als vanzelf brengt dit spr. tot de vraag: Hoe den ken, de vrijzinnigen zich de staatsinrichting? Het ant woord is opgesloten in het begrip: Volksregeering; dit kan geschieden iin. constitutioneelen geest, dus vol gens een grondwet. Daarin wordt uitgedrukt de volks- i wil, waarbij aan elk Nederlander dezelfde rechten ge waarborgd worden; zoowel ten opzichte van de vrij heid van godsdienstovertuiging, als wel ten aanzien van de bescherming van persoon en, goed. 1 leder beleidt zijn godsdienstvrijheid met volkómen vrijheid, leert art. 167 en dat nu juist willen de vrij zinnigen gehandhaafd zien. De vrijzinnigen huldigen het beginsel van gelijk recht voor ieder Nederiandsch staatsburger, dus algemeen kiesrecht willen wij, opdat de stem van allen gehoord worde. De vrijzinnig-democraten, Unieliberalen en sociaal democraten hebben allen als nummer 1 op huil pro gramma gezet: Algemeen Kiesrecht. Daartegenover staat het gezinshoofden-kiesrecht, de Christen-democraten hebben zich hieromtrent nog niet laten hooren, maar volgens hun beginselverklaring gaap ook zij hierin mede. Dit huismanskiesrecht wit zeggen, geen kiesrecht voor alle personen, ook zelfs niet voor alle mannelijke ingezetenen, maar slechts stemrecht toe gestaan aan de hoofden van een gezin. Alen krijgt dus een deel van minderheden. Jongemannen van 18 of 19 jaar die gaan trouwen, zullen bekwaam genoeg geacht worden, om kiezer te zijn, maar daarentegen mannen van 30 of 40 jaar, die het ongeluk hebben ongetrouwd te blijven, worden, niet in staat geacht om kiezer te zijn. De groote cate gorie van getrouwden zal dus feitelijk de natie vor men, en de ongetrouwden worden beschouwd als niet tot de natie te behooren. Bij het menschelijk lichaam valt ook zoo iets op te merken: de blinde darm kan volgens de dokters gemist worden en dient nergens toe. Het is dus maar een aanhangsel, een minderheid. En zoo zullen dus bij het gezinshoofdenkiesrecht de ongehuwden, als 't ware de blinde darm van den staat vormen. Zoo dit kies- m?,!\ t,ot 'stand komt, en daardoor dus het recht der uerlieden erkend wordt, zou men dan de volksver tegenwoordiging zuiver uitdiukken. vei.Kr00- Ziedaar, mijne hoorders, de democratisch ting van volksinvloed op de regeering, zooals die doo de antirevolutionnairen wordt verlangd. Waarom wil men algemeen kiesrecht? Dat zal een ieder terstond vinden. Franklin heeft eens gezegd: „Zij, die geen stem heb ben in de verkiezing, genieten geen vrijheid, daai zij volkomen de slaven zijn van hen, die wel het kies recht hebben." Kiesrecht is de eerste en de meest nationale eisen, het algemeen kiesrecht moet niet zijn genadebiood, neen, ik wil er den nadruk op leggen, het is een zaak waarop elk burger recht heeft. En wij schromen niet om de wet op het belastingkiesrecht te noemen een monster van wetgeving, dat liever vandaag nog dan morgen opgeruimd moet worden. Met het algemeen kiesrecht, kunnen allerlei sociale verbeteringen tot stand gebracht worden, welke anders worden tegenge houden, zooals de ongevallenverzekering op de zee- visscherij en het landbouwbedrijf. Al-aar vooral moet voorzien worden in de aiooden van de ouden van dagen. Alen moet er voor zorgen, dat de ouden van dagen, welke hun geheele leven ge zwoegd heb hein en liunne diensten en krachten aan de maatschappij ten nutte hebben gegeven, tenminste een rustigen ouden dag hebben en men moet hen trach ten te behoeden voor ellende en broodsgebrek. Wij moeten er rekening mede houden, hoe met angst en kommer de oude dag wordt tegemoet gezien, als de rug gekromd en de kracht verdwenen zal zijn, terwijl de maag haar eischen blijft stellen. Ik wil hier geen voorbeelden aanhalen, ge kunt ze zelf dagelijks in uwe omgeving aanschouwen en dan 'zult ge met mij zeggen, er moet komen een voorzie ning in de nooden van de ouden van dagen. De par tijen van rechts zeggen: geen staatspensioen, doch ver plichte verzekering. Dan zou een werkman met een inkomen van f 4 per week hiervoor wekelijks 8% cent premie moeten beta len en ook de staat zou betalen 8% cent, en dan op 70-j. leeftijd zou hij ontvangen een pensioen van f 63.84 in het jaar. Van een inkomen van f 210330 moet be taald worden 12 cent per week en zal ontvangen wordei ene pensioen van f 80 per jaar. Evenzoo was het met het ontwerp van Dr. Kuyper, ook dit deugt niet. Is staatspensioen nu onmogelijk? neen zeker niet. Men ziet het in Engeland en Dene marken en wat daar kan, zal hier wel niet onmogelijk blijken. Door minister De Meester is onlangs berekend dat het aan ons land zou kosten 12 i\ 13 millioen gul den per jaar en hijl heeft er tevens bijgevoegd dat geld daarvoor heel goed le vinden zou zijn. Dan kan op 70-jarigcn leeftijd f 3 per week uitgekeerd worden, hoewel dit niet voldoende is, zou het toch veel ver lichting geven aan de ouden van dagen. Dus. mijne hoorders, ik voor mij zou straks zeggen wij: strijden den strijd voor de vrijzinnige beginselen, want deze waarborgen mij, dat er gewerkt zal worden aan algemeen kiesrecht en voorziening in de nooden van de ouden van dagen. Dit wil nu niet zeggen., dat als wij geen Staats pensioen kunnen krijgen, maar wel verplichte verze- zekering. wij zullen zeggen, neen. houdt dat nu ooi; maar. als wij niet krijgen kunnen, wat wc vragen, wil len wij niets hebben. Neen. dan zullen wij dit zeg gen: het is beter een half ei. dan een leegs dop. Aanpakken, wat wij" kunnen krijgen, want hebben is hebben, maar krijgen is de kunst. Steunt dus straks met ons de vrijzinnige beginselen, opdai ge krijgt vrijheid van kiesrecht en voorziening in den nood der ouden van dagen. Hierna eindigt de lieer Biersteker zijne rede en deelt de voorzitter mede. dat er 10 minuten pauze zal worden gehouden in welken tijd men zich als deba ter kan opgeven. Hiervoor geeft de heer Kalsbeek zich op. Slot in '1 volgend No. saldo 53 55 gld. Aan de zieken werden 395 recew voorgeschreven, terwijl 16 uitkeenngen va„ 2,5& werden verstrekt. 1 Als afgevaardigden naar de algemeene vergaf, werden gekozen de heeren Ut. Hoep en 1 laar. De blijde verwachting. Dc permanente commissie tot weinig win den ninginnedag. heeft het voornemen, de geboorte Va,i een Oranjespruit niet ongemerkt in onze gemeenn Ken heraut Ic voorbij Ie' laten gaan. Eén heraut te paard (,c volke kond doen van de heugelijke gebeurtenis. tei, wijl Harmonie en Euphonia worden aangezocht savon(| in het N -H. Koffiehuis wat feestelijke muziek te llla ken. Wal er verder dien avond zal gebeuren; zal' der bekend worden gemaakt. ha- naar waarnemingen verricht in den morgen Ts i 7 APRIL. medegedeeld door het Koninklijk Nederiandsch Meteo. rologisch Instituut te De Bilt. In het algemeen heeft de verwachting betrekking 0j. een tijdperk van 24 uur, loopende van den avond va'J den dag waarop deze weid uitgesproken tot den avoi,: van den volgenden dag. 1 Bij bewolking en temperatuur wordt echter hootj| zakelijk op den volgenden dag bedoeld. OVERZICHT. In het gebied van de waarneming is de hoogste H kende stand van den barometer 775.3 m.M. te Nol-I tingham De laagste stand van den barometer is 759.5 nUl| to Seydisfjord. VERWACHTING. (Geldig tot den avond van 8 April.) Zwakke tot matige N.-O.lijke tot Noordelijke wind I Licht bewolkt. Droog weer. Iets kouder. VEDKHLANDSOI HERVORMDE GEMEENTE J Schagen, voorin. 10 uur, Ds. Herman, Bevestiging van I nieuwe lidmaten. 1 Idem, 's avonds 6 30 uur, Ds. Herman, Avondmaal Sint Maartensbrug, v.m. 9.30 uur, Ds. Met. Avondmakl I Noord-Züpe, v.m. 9 30 uur, Ds. Groenveld, Schager- brug. Avondmaal. Anna Paulowna, 's avonds 7 uur, Dr. Toxopeüs. Avond-1 maalsbediening Koihorn, 's av. 7 uur, Ds. Engolkes. Avondmaal. Winkel, 's av. 6.30 uur, Ds. Nieuwburg. Avondmaal I Barsingerhorn, '3 av. 7 uur, Ds. v. Loon. Avondmaal Wieringen, den Oever, v.m. 9 30 uur, Ds. Reinders Avondmaal DOOPSGEZINDE GEMEENTE te: Wioringen, Hippoivtushoef, v.m. 10 uur, Ds. Onnes I Avondmaal. LOKAAL „BETHEL", HOEP, SC'IIAGEN ten behoeve van de Nederiandsch Hervormde Kerk I nam. 6 uur, Ds. Mont(jn van Haarlem. Noord-Schnrwoude, (Dorp). 7 April 1909. Roode kool f 8.— a f 38. Witte kool f 7.— a 16.— Gele kool f 7.— af 15.— Uien f 6 a f 650 per baal. 2de KLASSE, HOOGE f 1500: 18691. f 1000: 15914. f 400: 17624. f 200: 6483. f 100: 1529, 5432, 12041 Prijzen 2de T R E K K I N G. PRIJZEN. 11 14- 44 54 55 130 265 273 313 360 362 485 533 604 605 703 707 762 805 859 864 897 981 991 1029 67 187 282 366 413 431 480 495 504 624 642 646 656 680 733 793 924 964 2104 117 124 150 236 245 338 361 373 440 452 769 908 3000 51 55 64 121 128 3172 194 273 325 357 429 445 463 487 554 577 651 660 662 752 757 805 812 816 855 889 906 925 928 949 985 986 991 4083 90 124 206 280 324 326 354 410 491 530 563 570 577 612 630 681 701 749 777 824 841 844 879 5001 5 11 165 172 187 196 254 341 346 5411 423 424 430 438 504 532 548 599 617 631 665 680 735 740 834 840 844 874 892 964 6010 16 35 112 122 147 154 176 316 354 9034 364 126 7800 873 932 943 987 8005 16 19 37 184 186 213 218 278 290 307 352 378 425 455 568 645 686 696 749 752 787 836 867 945 17718, 19176, 2PS81. van f 30. 10595 655 781 829 869 952 955 979 13678 759 786 821 824 830 872 969 11045 14183 16555 583 650 708 732 812 911 940 947 92 111 146 222 262 329 359 492 545 596 633 663 669 721 765 821 943 12034 49 60 87 245 17037 336 340 357 358 377 452 548 670 702 708 717 767 834 837 857 866 869 901 976 998 365 375 515 551 615 636 658 683 718 839 874 972 239 279 283 304 319 346 357 414 530 555 588 603 617 782 837 904 203 10018 274 7114 130 133 200 93 15100 131 125 272 301 323 325 335 381 420 448 515 519 534 551 567 757 809 455 467 485 506 559 577 638 646 731 739 750 797 105 210 227 304 341 357 383 454 508 523 525 535 538 165 220 237 252 336 411 450 534 552 654 667 687 833 951 882 16019 918 38 100 118 129 138 215 264 345 392 457 486 515 518 605 638 643 680 741 768 800 911 942 960 126 18038 51 926 951 971 13046 182 190 221 352 408 425 449 544 630 40 55 66 155 157 187 217 233 263 290 308 58 66 132 212 222 227 251 253 321 329 363 401 502 534 533 562 582 605 763 830 838 843 878 931 940 983 19071 14! 147 150 162 185 203 222 264 329 362 367 423 496 516 538 570 579 586 617 620 714 757 769 777 909 936 967 970 988 995 996 20071 107 118 120 139 199 277 379 398 519 545 624 644 656 677 699 707 765 812 860 910 911 960 Een ezel als mijnontdekker. De Saturday Eveningpost vertelt van een muilezel die twintig jaar geleden een kopermijn ontdekte ei welke mijn sindsdien reeds 11 millioen dollar aan divi dend opbracht. September 1885 verscheen, na lange omzwervingei in de bergen van Idaho, de oude prospektor N. S. Kei- log in Alurrav. Daar haalde hij eenige vrienden, die hen vroeger al ondersteund hadden, over hem nog een kee: een beetje geld te leenen. Den volgenden dag trol hij wederom de bergen in, in gezelschap van een au deren prospector, die ook altijd ongelukkig geweee; was. Niet ver van de stad vonden zij een onbeheerds: ezel, een broodmager, onooglijk dier. Zij laadden hui have op het beest en vervolgden hun tocht. Toen tij den volgenden dag middagpauze hielden, bonden ze ds: ezel aan een boom. Het dier werd erg door vli< geplaagd, en toen een bijzonder boosaardig insekt zij: angel in het dierenlijf dreef, maakte het geduldigs grauwtje een sprong, dat er vonken onder de hoeve: opstoven. Kellog zag het toevallig, kwam naderbij et ontdekte tot zijn onbeschrijfelijke vreugde, dat een erts ader was blootgelegd. De Bunher Hill en Sullivan-mf nen waren gevonden! Weldra ontspon zich een proces om het bezitsrecht, daar de eigenaar van den ezel een derde deel recla meerde. De eerste rechter besliste, dat inderdaad mijn gevonden was door den ezel. Er werd hooger beroep aangeteekend, maar voor bet nieuwe proces kwam men tot een vergelijk, waart! aan den eigenaar van den ezel 50.000 dollar werd uitbe taald. cd 522 19002 529 12 z. 13318. Fouten 3de klasse le trekking: 15380 m. Ziekenfonds. Het alhier gevestigde Ziekenfonds gaf over het lstc kwartaal van 1909 de volgende uitkomsten: Gezins leden 81. enkele leden 56. Met 1 April werden voor gesteld 1 gezin en 3 enkele leden. Ontvangsten 289,20 gld., uitgaven 342.75 gld., nadeelig Amerikaansche zeden. In de AViestm. Gaz. schrijft William Archer sei ie artikelen over liet Amerikaansche zuiden. D kenend voor de verhouding tusschen blanken en kleur liiig-en is hel volgende tram-incident dat deze sclirj ver verhaalt. 1 e Charleston is in de trams voor d kleurlingen niet een bepaald compartinent aang'ewcvreii maar blanken en kleurlingen behooren niet naast e kaar te zitten op de tweepersonen ban ken. Zoo is dc r? gel. Op een middag, zoo vertelt nu de heer Arck bevond ik mij in een tramwagen die op een plaats geheel gevuld was. Op een der banken zat slechts ee negermeisje en dus was naast haar een plaats ope» Bij oen halte stapte een blanke dame binnen enn* noodgedwongen, deze plaats in. „Daar zal je het»» heil dgcht ik, „dal is een schending van den gel en ik verwonderde me wat nu zou gebeur-• Maar de conducteur bleek op de hoogte van W laak. l)c volgende bank was ingenomen door een (let \an de militaire school en door een dame- conducteur tikte den cadet op den schouder en n'' teute hem iets in. De jonge man slond dadelijk r (je pas binnengekomen dame nam zijn plaats W 1 de cadet bleef gedurende den verderen rit staan, wijl de plaats naast tiet negermeisje open hief'1 De korenschuren der wtreid. De korenschuren van de wereld worden reg*'- in alle seizoenen, naar gelang van de werel<fs'r ,v 8fev 1 de niaand Januari eindigt de oogst '°ot --tralie en begint hij in Nieuw-Zeeland, in C'hiB en eenige streken van Zuid-Amerika. Dan volgt inFc |i; an en Al aart de oogst In Egypte en in Indië; in 'urn £yprus- ln Perzië, in Klein-Aztë; h1 tidden-Azie, China, Japan, Algerië, Marokko; - fnrnc-ZU« Üke staten van Noord-Amerika, Spanje.1, ZnM R I ortagaI- ItalIë- Hongarije, Turkije, Boelgarijë, 't Zuiden van Frankrijk- or<lt de s'kkel ln de halmen geslagen ln a geweten van Frankrijk, in 't Zuiden van Eitfg Jn de overige Staten van N.-Amerika, in Duitse^ Oostenrijk, Zwitserland en Polen; in Augustus wort' oogst verder binnengehaald in Ovengenoemde 1^ Senfem nt jl BeIglë- Nederland, Denemarken. eptember in Schotland en eenige deelen van het tnhor Ea«eIand, Zweden en Noord-Frankrijk; in in Van koren en haver in Schotland, van Amerika; in November begint men te oogst

Schager Courant | 1909 | | pagina 2