verein zou natuurlijkerwijze geneigd zijn eerst aan het „Fatherland" te denken, maar zou ook steeds bloot gesteld zijn aan drang van Duitsehe familie, waarte gen hij zieh moeilijk zou kunnen verzetten. Holland zou op dezelfde wijze gestuwd kunnen worden in Duitsehe baan, vrijwel op dezelfde wijze en door de zelfde middelen, waardoor Servië gedwongen werd te buigen voor Oostenrijks evenwicht. In dat geval zou de balans van macht in Europa geheel verplaatst wor den en de Duitsehe zeemacht zou een plaats vinden aan de oostkust van de Noordzee, op eenige uren stoomens van onze kusten. De openlijke of bedekte annexatie van Holland door Duitschland zou dus ernstige gevolgen voor Engeland hebben. Ook voor Frankrijk zou het niet minder on aangenaam zijn. België zou moeilijk zijn onafhanke lijkheid kunnen bewaren en de Duitsehe vloot zou gebracht worden binnen een zeer kleinen afstand van de Noordelijke Fransche kust. Het is echter te hopen, dat de geboorte van een erfgenaam tot den Troon al deze vrees en angst zal doen verdwijnen. Nooit werd de geboorte van een kind zoo hartelijk gewenscht door de vrienden van den vrede in Europa, en nooit werd het belang van het behoud van een historisch en geëerd geslacht door de wereld zóó zeer beseft." Inval in een speelhuis. Dinsdagavond tegen half elf heeft de politie een in val gedaan in toet speelhuis Korte Reguliersdwarsstraat 1 te Amsterdam, waar reeds geruimen tijd aan het (publiek gelegenheid werd gegeven zijn goede geld te wagen op het edele vlotbrugspel. Er waren tijdens den inval een 50 menschen aan wezig, van wie enkelen wisten te ontsnappen; de an deren werden onder groote belangstelling van het pu bliek, man voor man, gaande aan elke zijde een agent, naar het politie-bureau Rembrandtplein geleid, waar hun naam en adres werden opgenomen. Tegen de houders van het speelhuis werd proces verbaal opgemaakt, terwijl het spel in beslag werd ge nomen. Oneerlijke ambtenaren. De brievengaarder en polderontvanger K. te Ravens- waay is op vermoeden van verduistering geschorst. Hij is voortvluchtig, terwijl op zijn bezittingen beslag werd gelegd. „Witte Kruis", Scliagerbrug. Woensdag den 7 April j.1. vergaderde de afdeeling Zij do en Callantsoog van de Noord-Hollandsche vereeni ging „Het Witte Kruis", in het lokaal van den heer Jb. Tuinman, onder voorzitterschap van den heer M. Bossen. Er waren tegenwoordig 10 leden. De voorzitter opende de vergadering en sprak zijn leedwezen uit over de geringe opkomst. Hy' hoopte dat dit nog oens beter zal worden. De le secretaris, de heer A. L. Zuidscherwoude, las de zeer lange no'ulcn van de vorige bijeenkomst welke onveranderd werden vastgesteld. Aan de orde werd gesteld Reglementswijziging. De artt. 5, 9 en 11 werden met algemeene stemmen zoo danig gewijzigd, dat de funetiën van magazijnmeesters vervallen en in de plaats treden magazijnhouders. Ver der werd oen soort van instructie voor de magazijn houders ingelaseht. De heer A. van der Werff stelt voor, nu men toch het reglement wijzigt, er eene bepaling in op te nemen om personen die lid van de vereeniging worden, doordat ze hare diensten behoeven, met de eerste contributie extra te laten betalen. De ondervinding heeft hem geleerd dat personen om deze reden lid werden en later bedankten en te kennen gaven wederom lid te worden wanneer zo de vereeniging weder noodig zouden krijgen. Na eenige overwegingen gaf de heer Van Leverink te kennen dat men de discussiën hierover wel kon sluiten omdat anderty'd het Hoofdbestuur eene derge lijke bepaling weigerde goed to keuren. De heer Zuidscherwoude wilde het voorstel van Van der Werff voorloopig opnemen en zien of het Hoofd bestuur nog hetzelfde idéé is toegedaan. Met 8 tegen 2 werd het voorstel van den heer Van der Wei ff aan genomen on de extra bijdrage bepaald op fl.— Wegens het bedanken van den heer Vis als 2e Secre taris werd als zoodanig met bijna algemeene stemmen gekozen de heer H. Bakker te Schagerbrug, torwy'1 wegens het bedanken ais bestuurslid van de heeren dr. Peters en dr. Van der Vijver, werden gekozen de heoren P. Francis on D. Brommer. In de vorige vergadering had ook do heer Odendaal als viee Voorzitter bedankt. Deze wilde zich echter, wanneer de vergadering zich daarvoor uitsprak, wel weder beschikbaar stollen. Met bijna algemeene stem men word de heer Odendaal herkozen. Bij derondvraag informeerde de heer Groeneveld, of bjj het bestuur niet is ingekomen een verzoek om finan- tieelen steun van de vereeniging voor Gezinsverpleging. De Voorzitter gaf te kennen, dat hij het beter oor deelde dit punt tot eene volgende vergadering aan te pensioen f 3.05 per week; premie 32 ct., pensioen f loon tot f 800. premie 40 week; 5e klasse. loon van ct.. 3e klasse, loon tot f G00 4.08 per week4e klasse ct.. pensioen f 5.09 per over de f 800. premie •18 Aan Mej. D. M. Manheim werd tegen 1 Juli a s. oer- vol ontslag verleend als stadsvroedvrouw. Na het houden eener geheime zitting werd overgegaan tot de benoeming van oen gemeente controleur. Na ge houden tweede vrjje stemming werd als zoodanig be noemd nr. 3 dor aanbeveling A. J. P. Spiesz, ryksklork 2e klasse tor Directio van de Dirocte belastingen te Amsterdam, met 11 stemmen. Do heer K. J. Maris te Groningen, no. dor aanbeveling verkreeg 4, de heer C Alberti to Zutphen 2 stemmen. Tot lid van het college van curatoren over het gymnasium (vacature Boelmans ter Spill) werd benoemd de heer Dr. J. G. loot. Burg en Weth. werden gemachtigd een adres te richten tot den Minister van Waterstaat, houdende het vorzoek om vergunning te mogen bekomen tot het maken en hebben van een riooluitmonding door het Jaagpad in het Noordhollandsch kanaal, ton dienste van een percool bouwterrein aan don Steeweg, oigendom van do heoren P. v. d. Waal on J. G. Messelaar, aan wie do benoodigde vergunning door don Minister was ge weigerd. Het voorstel van B. en W. tot uitbreiding en verbou wing van de meisjesschool met vier nieuwe lokalon over welk voorstel de vorige zitting de stemmen staak ten, werd thans door hen teruggenomen, teneinde den heer Van Buysen in de gelegenheid to stellen een voorstel uit te werken tot het doen bybouwen van drie lokalen. De Raad zal hierover dus later opnieuw hebben te beslissen. Burg. en Weth. hadden in een uitvoerig prae-advies den Raad verzocht hen uit te noodigen maatregelen te willen voorbereiden, om te geraken tót het verplegen der burgerwoezen in daartoe nader aan te wijzen gezin nen en dus de verpleging dier weezen in het daarvoor bestaande burgerweeshuis te beëindigen, mede in ver band met de daaraan verbonden naar hunne meening te hooge kosten, waar immers die kosten over do laatste 5 jaren gemiddeld per wees en per jaar f469 98 hadden bedragen. Na gdhouden besprokingen namen B. en W. op zich, alvorens de vraag te beslissen of gezins- of gestichtsverpleging de voorkeur verdient, een wijziging van het reglement der instelling te ondernemen, waarbij aan regentessen stem zal worden verleend, en zoo mo gelijk tegelijk eene aanbeveling te doen tot benoeming van nieuwe regenten en regentessen. de rechtsche partijen zeker niet te klagen. In Gelder- Overeenkomstig het verlangen van den Minister van J land waren van de 13 burgemeesters die benoemd zijn Waterstaat werden B. en W. gemachtigd tot het doen 3 Katholiek, 2 Liberaal en 8 Antirevolutionnair; in aanbrengen on verlengen van een netwerk van ijzer- j Zuidholland van de 26, 23 an-tirev., 1 Chr.-dem. en 2 gaas aan het terrein van den gemeente-reinigingsdienst,liberaal; in Zeeland van de 14, 3 k-a-th., teneinde het schrikken van paarden ter plaatse te vcor- '-1 1 TTt U4 pensioen f 6.12 per week. En van de weekpremie moest slechts de hcllt dooi den arbeider betaald worden; en deze wet vooizag tevens in de invaliditeit. Ze is nu echter van de baan. De vrijzinnigen willen verder algemeen kresieent, dus zulten ook de vrouwen stemgerechtigd worden. Daar hen ik niet voor. ik vind liet beter dat een vrouw zieh niet haar huishouden bemoeit in plaats van met de politiek. De heer Biersteker heeft gezegd, dut door de chris telijke regeering zooveel party-benoemingen zijn ge daan. Dit is echter ook door de liberale regeeringen steeds gcdaa.n. Zoo heeft de heer Koorn mij: verteld, dat er Dij notaris Backx een candidaat-notaris was. Deze nu solliciteerde naar een notarisplaats, kwam bij den lieer Borgesius, doch deze vroeg: „tot welke par- lij behoor je. Eli nu behoorde hij niet lot den lin- kerpartij. en toen werd hem gezegd: „O, dan kun nen wij je niet gebruiken.' De heer Biersteker heeft ook gezegd, dat er zoo veel "geld uil de Staatskas voor het nizonder onder lijs gebruikt werdv dit is echter niet meer dan bil lijk. Want de anti-revolutionnaire partij is arm en als er nu de voorkeur aan geven om hunne kinderen te voeden in het christelijk onderwijs, behooren ze tegemoet gekomen te worden.. Hiermede was de heer Van Kalsbeek aan het ein de van zijn beloog en diende de spreker, de heer Biersteker, hem van antwoord. Het heeft mij heel veel pleizier gedaan dat de heer Kalsbeek gebruik gemaakt heeft om te debatteeren en ik moet zeggen: het is een knappe kerel, een beter financier dan de groote staalkundige de heer De Mees ter. Die heeft gezegd: het geld voor pensioen is wet te vinden. Bij de verplichte verzekering, zooals de recht schen die willen, moet een groot 'deel door de arbei ders betaald worden en velen kunnen van liun 4 of 6 gulden per week geen dubbeltje missen, daar men het aan het huishouden ontstelen zou, ja het moet op het brood bezuinigd worden. Over de partijbenoemingen door de Liberalen hebben zij op En daarin zal ook voorzien wordende yryzinnig6tl hebben nevona „Algemeen Kiesrecht en Voorziening in don nood der ouden van das-en, op hun programma staan voorztoning voor de invaliditeit en ziekte vorzeke. ring. Iliorna wordt do vergadering door den lieGr Ko0p8 gesloten en zegt deze don lieer Biersteker dank v00r zyn welwillondheid om in ons midden eene lezing houden. Groote brand te Laren. Woensdagmiddag omstreeks één uur ontstond door onbekende oorzaak brand in een hooiberg, staande 0p het 'cii'f van djn heer Sl. Wjll'ard aan den Naavde, straatweg te Laren. De felle Noordenwind wakkerde liet vuur zoodanig aan dat ondanks het optreden dei- brandweer. achtereenvolgens een prooi der vlammen werden de tapijtweverij. <lc boerderij en het woon. huis waarin kruidenierswinkel van den heer Willard, de weverij van Smit. twee arbeiderswoningen. Ix>. woond door de gezinnen Puik en De Groot, cn Idc schoenmakerij van Ter Tiet. terwijl het huis van de» antiquair A. 'van Dclli belangrijke schade leed. De rieten daken en de felle wind waren hier 1h>. slist oorzaak van de groote uitbreiding van den brand daar de brandweer hard werkte en het aan haai- té danken is dat nog niet meer woningen in vlammen opgingen. Alles was verzekerd behalve de inboedels van Puik en De Groot., die echter voor verre weg het grootste gedeelte gered konden worden. Ook het vee werd gered. A Ongeveer halfdrie was het vuur bedwongen. Dn waarnemende burgemeester, de heer Van den Brink- was op het terrein van den brand aanwezig. Was hei vuur 's nachts uilgebroken, dan waren de gevolgen niet te overzien geweest. (Hbl 'gen komen, veroorzaakt door van de terreinen wegwaaien de papieren, die door het netwerk zullen worden gekeerd. Aan den Minister van Financiën zal het gebruik van het waarborgkantoor worden opgezegd, onder mede- deeling, dat de gemeente bereid is het thans in gebruik afgestaand gebouw van het Ryk, te verhuren voor eene som van f 200 's jaars. Mot 12 tegen 5 stemmen werden B. en W. uitge- noodigd aan den Raad de noodigo voorstellen te doen tot reorganisatie van den gemeentelijken geneeskundigen dienst, in dier voege, dat de gemeente in vier genees kundige wijken zal worden verdeeld en dat aan elk der aan don dienst verbonden deskundigen, onder den titel van gemeente-arts, de medische zorg over eeno wy'k worde opgedragen. Verder besloot de Raad tot den aankoop van een buiten de rooilijn liggend strookje grond aan de Nieuwpoortslaan van den heer J. C. Baan voor den prijs van f 340. Aangenomen werd het voorstel van B. en W. om aan het bestuur van „Nosokomos" Nederlandsche ver eeniging tot bevordering der belangen van zieken verplegers en verpleegsters te Amsterdam, als beschik king op zy'n adres te berichten, dat de rechtspositie van de verpleegsters in het Stadsziekenhuis voldoende geregeld is. Aan den weesvader Van der Hilst, die met 1 Mei as. zal defungeeren, werd op voorstel van B. en W. eene gratificatie in eens toegekend van f500, te vindon uit de begrooting van het Weeshuis. Na behandeling der agenda volgde nog oeno zitting met gesloten deuren, die geruimen ty'd duurde. Kamerverkiezingen District Helder, Naar wy' vernemen heeft dr. Bos bedankt voor de Tweede Kamer-candidatuur, hem voor het district Den Helder aangeboden. Politieke lezing Wieringen. (Vervolg.) De heer Kalsbeek. Geachte vergadering; De heer Biersteker heeft ons van avond verklaard de vrijzinnige beginselen. Maar ik geloof, dat hij daarbij tekort geschoten is. Voor- ai wat betreft algemeen kiesrecht en Staatspensioen. Hij heeft gezegd, dat de partijen der anti-revolution- nairen, Roomschen en christen-democraten, niet dul den dat er een andere godsdienst dan de hunne op 9 anti-rev. en 2 liberaal; in Utrecht van de 11, 6 anti-rev, 1 Chr.- hist. en 4 liberaal; in Overijsel van de 11, 8 anti-rev., 1 Chr.-hist. en 3 liberalen. De heer Van Kalsbeek heeft gezegd dat er gestre den was over het beginsel, zooals dit in den bijbel neergelegd was, neen, dat legt hij verkeerd uit, er is bloedig gestreden voor de vrijheid van het geweten. De vrijzinnigen huldigen het hooge beginsel, plaats ■moet er zijn voor ieder. Wat de scholen betreft, in een der nieuwsbladen is geschreven: „De Christelijke school moet zorgen de openbare school geheel te verdrijven." Ik zeg nogmaals: er moet ook in school vrijheid blij ven, ik zal nooit dulden dat men mijn kinderen op de school zal leeren de kerkelijke partij aan te hangen. De heer Van Kalsbeek zegt zich te ergeren aan de wijze, waarop do vrijzinnigen hunne blijdschap over de meerderheid hebben geuit, door het zingen van lii-ha-ho! Weet meneer Van 'Kalsbeek, dat de twee tegenwoor dige ministers van de rechtsche partij, de heeren Kolk man en Talma, gesproken hebben op een vergadering in dezen geest: „Kijkt, menschen, hier staan wij, wij vertegenwoordigen de anti-rev. en de Katholieken, wij zijn samen verbonden door den band der liefde, de vrij- naar waarnemingen verricht in den morgen van 8 APRIL, medegedeeld door het Koninklijk Nederlandsch Meteo rologisch Instituut te De Bilt. In het algemeen heeft de verwachting betrekking op een tijdperk van 24 uur, loopende van den avond van den dag waarop deze werd uitgesproken tot den avond van den volgenden dag. Bij bewolking en temperatuur wordt echter hoofd zakelijk op den volgenden dag bedoeld. OVERZICHT. In het gebied van de waarneming is de hoogste be kende stand van den barometer 774.3 m.M. te Not- lingham De laagste stand van den barometer is 753.0 m.M. te Bodo. VERWACHTING. (Geldig tot den avond van 9 April.) Meest matige noordelijke tot N.W.lijke wind. Toe nemende bewolking. Waarschijnlijk nog droog weer. Temperatuur lager. Oeofiengd Nieuws. Cycloon. Vit Sydiiev wordt gemeld, dat oen lievige cycloon den 29en Maart de Nieuwe Hebriden heeft geteisterd. Een vloedgolf heeft huizen en oogst weggesleurd. Re- geeringsgebouwen werden vernield te Vila. vele sche pen gingen verloren o.a. de rijksstoomboot Ouioui. O]) de Nieuwe Hebriden wordt door Engeland cn houden, omdat het nog niet bjj het bostuur was behan- na wordt „ehouden. ïk geloof dat dit verkeerd toege"- deld en niet op de convocatie stond ener ook op debe- ■- wL-„„"f.. grootir.g geen post voor aanwezig is. Hjj achtte het van te groot financieel belang om hierop, buiton de convocatie om, in te gaan. De heer Zuidscherwoude wilde het verzoek direct be handelen, misschien heeft gezinsverpleging behoefte to weten vanwaar zjj steun heeft te verwachten en het ligt z.i. geheel op den weg van het Witte Kruis, deze vereeniging te steunen. Na eenige bestrjjding door den Voorzitter stelde do heer Van Loverink voor in rondvraag te brongen of het verzoek nu of in eene volgende vergadering behandeld zal worden. D;t voorstol wordt met 9 tegen 1 stem aangenomen. Eon voorstel van den hoer Odendaal, dat nu volgde om Gezinsverpleging voor dit jaar f50.— toe te kennen, word mede met 9 tegen 1 stem aangenomen. Verder leverde de rondvraag niets op en sloot de Voorzitter onder dankzegging der opgekomenen de ver gadering. Alkmaar, 7 April 1909. De Raad was hedenmiddag in voltallige vergadering bjjeon. De heer Boelmans ter Spill, wethouder, kreeg na het lezen der notulen op zijn verzoek het woord voor licht is. Waarom zou de rechtsche partij geen ande ren godsdienst dulden? Vroeger, zoo zegt de heer Biersteker, werd er bloed 1 gestort voor de vrijheid; dat was echter, ik zal het maar ronduit zeggen, de strijd tegen de Roomsch- Katholieke kerk. Wij weten uit de vaderlandsche ge schiedenis. (ik zeg liet niet om haat cn tweedracht te kweeken), hoe de strijd geheel anders was. Het ging om. het beginsel, zooals dit gelegd was in den bijbel. Voorheen was het Staatsbestuur gebaseerd op chris telijke beginselen, in 1800 werd de bijbel nog op school geleerd. In 1878 kwam er oen schoolwel tot stand, daarin werd gezegd: de bijbel mag niet meer op school gehandhaafd worden. Daar kwamen de anti- revolutionnairen tegen op. Toen heeft de minister ge zegd dan moeten de minderheden maar onderdrukt worden. In 1871 heeft de heer Van Houten gezegd, dat liij wenschte dat in de Troonrede niet meer voor kwam: „Op hoop van zegen". i Dit druischt in tegen de beginselen der anti-revo- lutionnaire partij, is hot wonder dat zij daartegen op kwamen? ieder handhaaft immers zijn beginsel. De meerderheid zal moeten beslissen of we nu een zinnigen en liberalen echter door den band van haat, Praiïlcrijk gezamenlijk toezicht uitgeoefend. Dat is ergerlijk, meneer Van Kalsbeek; niet even-1 wel, dat de vrijzinnigen jubelden omdat zij eene over- j winning behaalden. Wat het wetsontwerp van Dr. Kuyper betreft, kan ik u zeggen, dat dat in het geheel niet deugde, en door minister Talma zelf in den doofpot gestopt is en dat die zelf een ander voorbereidt. Minister Talma staat het Duitsehe verzekeringsstelsel voor; dit deugt echter niet, het drukt den arbeider te veel en ik vind het dwaas om, nu men weet dat |het in Duitschland niet voldoet, het hier te willen in voeren. Weet mijnheer Van Kalsbeek wel, wat het zeggen j wil voor den arbeider, om van f 5 iedere week 10 cent I te moeten afstaan voor de verzekering. Dat wil zeggen eiken dag een boterham minder voor het arme kind, dat toch vaak al niet genoeg krijgt. De heer Van Kalsbeek heeft gezegd, dat het geld voor staatspensioen niet te vinden is of men moet het halen daar waar het te halen is. Dat is bet juist, ik zal het U oven aantoonen. In '07 is in ons kleine landje vererfd een kapitaal van 214 mllioen, daarvan is een successierecht geheven van 1 van wat in de rechte Ijjn vererfd werd. Is hiervan niet wat meer te trekken? zeker wel! Ja, het gold Vliegen. Een motorfabriek te Mannheim gaat vliegmachines maken. In het Engelsche Lagerhuis zeide minister Haldane. dezer dagen een vraag beantwoordende, dat de Duit sehe regeering zes bestuurbare hallons besteld heeft en dat er reeds zes in aanbouw zijn. Zware regens in Zuid-Afrika. Zware regens hebben in het begin van Maart Zudd- Afrika geteisterd. Van al de uitvoerige verhalen in de bladen behoeven we natuurlijk geen melding te maken, maar een voorbeeld van de ernstige gevolgen van den overmatigen regenval geeft het volgende verhaal in Om Land, afkomstig van een passagier in een trein van Steynsburg. Vrijdagmorgen toen wij vanStevnsburg vertrokken, begon het te regenen en binnen een paar minuten waren alle dammen tot overloopens toe vol. Vele zelfs Werden in minder dan geen tijd weggespoeld. Het openbarsten van de dammen is meerendeels hieraan te wijten, dat de dammen niet stevig genoeg gebouwd waren en er ook niet de minste voorziening was ge maakt voor overvloedig water of sterke regens. Den geheelen Vrijdag, Vrijdagnacht en een gedeelte van is er wel, als men maar weet waar je het halen den Zaterdagmorgen, regende het, zoo te zeggen in moet. In de zijlinie is vererfd ruim 97 millioen, ook daar een streep door. een persoonlijk feit, 'twelk betrekking had op de inde rechlsch dan wel een linksch kabinet zullen krijgen, vorige zitting ifi den breede besproken gymnasium- j De heer Biersteker heeft gezegd: wat hebben wij: van kwestie. Spr. herinnerde er aan hoe hy in die zitting een christelijk kabinet te wachten, wij hebben er nu door Mr. Dorbeck zou zyn beschuldigd, dat hy door drie gehad cn wat heeft het derde ons nu gebracht? Mr. Dorbeck te goeder trouw in geheime zitting gespro- j Ik wil even opmerken, dat dit derde kabinet er per ked woorden verdraaid zou hebben overgebracht aan ongeluk gekomen is. het werd er op toegelegd hot college van curatoren, van welk college hy toen nog lid was, maar sedert bedankte. Hy heeft naar aan leiding daarvan aan Mr. Dorbeck aangeboden om ineen vergadering van het curatorium te horhalen, hetgeen hy over het verhandelde in geheime raadszitting (waar over geone geheimhouding was opgelegd) zou hebben gezegd. Door-den president-curator is deze vergadering belegd; maar de heer Dorbeck heeft gemoend haar niet te moe ten bywonen, zoodat hem geen gelegenheid is gegeven ter plaatse waar dit behoorde, zich te zuiveren. Omdat het verwyt van den heer Dorbeck in deze vergadering was geuit, meende hy vorenstaande hier te moeten mededeeien, onder opmerking dat hy over deze zaak in eene vergadering van den Raad, waar zy niet thuis be hoort, verder geen woord wenscht te spreken. De heor Dorbeck antwoordde, thans niet in het bezit te zyn van de ter zake betrekkelijke bescheiden, zoodat hy zich voorneemt in een volgende zitting van antwoord te dienen. Ondor de ingekomen stukken was een adres van de Commissie uit de burgerij voor het organiseeren van feestolykhoden ter gelegenheid van de geboorte van een Oranjetelg, om f 500 subsidie uit de gemeentekas mot een tegenadres van een 66-tal ingezetenen nm JS verzoek niet toe te staan. mgezecenen, om dit Nadat de heer Uitenboech hierover bni u. gevoerd, stolde de heor De Wit wethonlw d had van ordo voor, om do discussies te staken' omdS*'-® slechts zouden leiden tot het maken van warme hn«f den en koude harten. Deze motie werd met o^eon na algemeene stemmen aangonomen, evenals daarna u« subsidio van f 500 toegestaan. om minister Kuijper le doen vallen en dat is gelukt ook. Do Linkerpartijen hebben de meerderheid verkregen met 52 tegen 18; toen werd er gezongen: 52 tegen 48. hi-ha-ho: dus zij waren, blij. maar al spoedig slonk de meerderheid lot 51—49. toen werd er niet gezon gen: 51 tegen 49, hi-ha-ho: Hit vind ik ook een zeer laakbare handeling. liet ministerie-Kuyper moest dus naar huis gaan en het wetsontwerp-Kuyper. omtrent de ouderdoms- vêrzekering kwam niet tot stand. Toen werd er ge zegd. wat heeft een dooie aan pensioen? Als ik het wel' heb, sprak de lieer Biersteker hier van avoiul voor de vrijzinnigen. In de linkscho partij zijn stroomingen. De Liberale Unie-mannen cn de so ciaal-democraten zijn zooals de heer Biersteker zegt. vóór Staatspensioen; de vrijzinn.-dem. heeft hij'cellier niet genoemd, ik voor mij. zei hij, ben er beslist voor. maar ik weet ook dat de partij er beslist te gen is. Do heer Biersteker zegt ook: er is geld voor noo dig. maar dat is wel te vinden dat is eene kwestie van later. Dit is echter geen kwestie van wij nu weten. Minister De Meester kan veel meer van belast worden. Het, 2e punt is het kapitaal in de zooger aamde „doode hand", het geld dat aan kerken, kloosters enz. geschonkon wordt. Dit is in de laatste 7 jaar vermeer- derd met een bedrag van 70 millioen, dit wordt das aan den handel onttrokken. Is het niet billijk, dat de staat daar ook wat van trekt? Er is geld genoeg, ais je maar woet waar je hot halen kunt. Maar er is nog meer Het onderhoud van armen en bedeelden oischt jaar lijks een groote, zeer groote som. Als de pensioenwet tot stand kwam, verviel dit grootondeels en kon dat geld voor pensioen bonut worden I Toen onze trein bij De Aar aankwam, konden wij niet verder, daar er nabij Richmond Road ongeveer een halve mijl spoorweglijn verspoeld was. De Johan- nesburgertrein via de Vrijstaat, stond ook hier te wachten. Reizigers met dien trein deelden ons mede, dat zij recht door den Vrijstaat regen hadden gehad. Ook te Johannesburg had het vreeselijk geregend, ja zelfs negen dagen aaneen. Den geheelen Vrijdagnacht werd door de passagiers van de twee treinen te De Aar doorgebracht. Zater dagmorgen werd bericht gezonden, dat de halve mijl tijdelijk gereed was on stoomden wij naar Richmond. Over de nieuw opgetrokken tijdelijke baan ging het I reizen maar uiterst langzaam. Te Richmond Road aan- En ook zou men wat kunnen nemen van het kapitaal gekomen was er andermaal oponthoud. De Kromrivier- dat door louter toeval verkregen wordt. I brug was namelijk weggespoeld alsmede een gedeelte Zooals b.v. toen door eenige heeren uit Den Haag hot landgoed „Zorgvliet" gekocht werd voor f 400 000' dat by veiling na eenigen ty'd f 4,000,000 opbracht! Deze overwaarde is door louter toeval verkregen; zou hot nu niet mogely'k zyn, dat ook de staat in zulke gevallen wat tot zich.trok? Ja zeker wel. Zou het nu zoo moeilijk zyn, die 12 a 13 millioen welke op het oogenblik noodig zyn, voorde pensioenwet by elkaar te krijgen? Het geld is er wel, als je maar weet waar je het halen kunt. van de lijn, plus minus een mijl ln lengte. Aldaar stond ook nog een trein te wachten, die voor de verspoe ling te Richmond Road station was gearriveerd. Kort na onze aankomst stoomden er nog twee treinen, nl die van Joihannesburg en Kimberley, 't station binnen. Wij stonden dus met vijf treinen op het herstellen Van het spoor te wachten. Andermaal werd een tijde' Rjke lijn opgericht; minstens 150 naturellen en kleur lingen waren aan het werk. Zaterdagmiddag kwam het bericht, dat het water bij de Kromrivierbrug was gedaald en werd deze tijdelijk de lijn en de brug over. Te Hutchinson was ook oponthoud geweest. Daa' was ook ieen halve mijl van het spoor weggespoeld- Een noodlijn was echter spoedig gereed en gingen vü weer voort. Vanaf Richmond Road tot bij Grootfontein was bet later, was dit een moeten HBH HBL... nancier. met zooals Mr. van den Bergh. die het geld in. zyn -eigen zak liet glijden, en die heeft gezegd: 'apeiis'ocn zou kosten 40 millioen. Hoe echter rfaar aan te komen? hehhp„*Hi'ialcu. z('gRcnnenK'i nebben, daar Hen ik ook sier Bfrgcfon f°° cchler niet.' le liiassc. loo'^S Trende' 20° lVOO,-'Scstcld pei w w van degenen die het voor. de Unie-Libcra- De heer Roodhuizen heeft indertijd werkelyk gezegd hersteld. De vijf treinen gingen thans de pas afgeleS' „wat heeft een dooie aan pensioen!" J- - Dit is echter niet geheel onjuist, van de arbeiders bereiken door elkander niet zoo velen den leeftyd van 65 jaar, dat is de leeftyd waarop ze voor pensioen in aanmerking komen. Mogen wij het don heer Roodhuizen nu echter kwa- lyk nemen, dat hy na verloop van ty'd, van inzicht tvater alle huizen, staties en loodsen binnengedron?611 veranderd is, en nu vóór pensioen ijvert Neen, integen- v«or mijlen ver van Hutchinson geleek alles naal' deel, dit moeten wy op prys stellen en ieder man, dio '6etl zee. Te Hutchinson was de regenval In drie met zyn tyd medegaat, zal andere inzichten krygen u"~~ Wat het algemeen kiesrecht betreft, meen ik er on hobbon n W^zen' da^ 00'c de vrouwen daar rocht op Zij mogen niet als minderwaardige schepselen be schouwd worden. Ze behooren nu niet steeds moer thuis te zitten kousenstoppen. Er zyn vele vrouwen, die in ontwikkeling en kennis verre staan boven vele mannen. Wl!, men '"et werkelyk beginsel van viyheid hni ira t dan moet men ook den vrouwen invloed op net staatsbestuur toekennen. Hiermede eindigde de heer Biersteker. De heer Kaisbook vraagt den heer Bierstoker, waar ae invaliden naar toe moeten, die nog voor geen pensioen in aanmerking kunnen komen 1 Moeten dio tot hun 70o jaar wachten en zoolang gebrek lijden? Hierin was voorzien in het wetsontwerp Kuyper tijds bijna vier duim. Een oude ingezetene van district zei voor geen 50 a 60 jaar zulk een regeh te 'hebben gezien. De regenwolken veroorzaakten wonderlijk verschijnsel, zij waren slechts 10 a 12 v?el van den grond. Men kon den regen derhalve bijoa ntet zien vallen. Behalve eenige sterke dammen alle verspoeld. Reizigers, met andere treinen gekom#1' deelden ook mede, dat de Carnarvon-Hutchinson 10" voor anderhalve mijl weggespoeld was. Zoo erg dat er bijna niets meer van te zien was. De spoorbrug moet totaal worden vernieuwd en van de wagenbrug naar Carnarvon was slechts het houtwerk blüve" istaan. In den trein werd ons ook bericht, dat 13 mijl6" van Victoria "West. de lijn ook voor een mijl verspoot was. In Victoria West zelf werden vier of vijf huiz«'' or pakhuizen weggespoeld, en in Victoria West Po°rf een aantal dammen. Langs de geheele lijn tot in Kaapstad kon men zien- De heer BierstekorIk wil den heer Kalsbeek or even da^ er onlangs sterke regens gevallen zijn. Men op wyzen, dat het wetsontwerp van den heer Kuyper dat de Bea<ifort West dam nog nooit te voren zoo vol niet deugde, dit drukte den arbeider te veel. was- Het water bedekte zelfs bossen buiten de area van Wat de onvoldoende verzorging betreft, dit is zeer n dam- Mem merkte op, dat de pilaren onder sommif?« een voornaam punt, om daarin te voorzien. 'bruggen vierkant waren in plaats van rond -en eenigs- ztns spits, met het gevolg, dat het geweld en de krach

Schager Courant | 1909 | | pagina 2