Plaatselijk Nieuws. 1> eken d m a k i 11 g. Gemeagd Nieuws. sehe rijk en het onlstaan der Germaansche staten) was geleend van zekeren Jaap Nieuweboer. een humaan Bakker. liet was vreemde kinderlectuur, maar wij lazen het. Als een oase in de woestijn kwam daarbij de Enk- huizer almanak tegen het einde van het oudejaar ge colporteerd door den veldwachter-bode. die een dik exemplaar gaf aan onzen buurman, een boer. die evenmin als zijne vrouw lezen of schrijven kon. maar een gulden offerde, terwijl wij. kwartjèsklantcn, bet dunste dat hij bij zich had ontvingen. Doch wij wisten het dikke exemplaar van buur man wel machtig te worden voor enkele dagen, zoo dat de ,siio.ode opzet van den veldwachter om den boer dom te laten en ons dom te houden, in deze mislukte. Uit dien dikken Enkhuizer almanak en eenigszins later uit het Stuiversmagazijn, waarop onze rijke aival- phatische buurman welstaanshalve ingeteekend was, het ik al op jeugdigen leeftijd Heije leeren kennen. Zijne gedichten troffen mij, omdat ze pasten in de lijst van dien tijd veronderstel ik en meestal geschreven waren in een toon, geschikt voor het kind. Toen ik, als 14-jarige knaap, het voor mij onuitspreke lijke geluk had, als alt-jongen aangenomen te worden bij eene zangvereeniging, zong ik, wat ik vroeger van Heije las en steeg mijne vereering. In lateren tijd als liefhebher zingende, als directeur liederen zoekend en bestudeerend, immer ontmoette ik Heije, en altijd was het dan, of een oud en dierbaar vriend mij tegemoet trad. Toen dan ook, ik meen in '82 het Departement N. Niedorp der Maatschappij tot Nut van 't Algemeen besloot een zangschool op te richten, waarvan aan mij de leiding werd opgedragen, kreeg deze jonge stichting op mijn voorstel den naam: Heije. Later, toen ik een bezoek bracht aan mijne' zuster te Abbenes zag ik het monument op Heije's graf, door de Nederlandsche jeugd gesticht, waarop in gouden letters staat: Een lied, een lied, uw leven lang, en daar hoorde ik, hoe hoog Heije stond aangeschreven bij de bewoners van dat dorpje, niet juist omdat hij kunstenaar was, maar als mensch wegens den adel van hart en gemoed. Nu ik aan u deze persoonlijke herinneringen heb medegedeeld zult gij begrijpen dat ik toen de zoon van mijn te Abbenes begraven zuster, de heer J. Vader, thans onderwijzer te Haarlem en secretaris van het Nationaal Heije-comite, die met de bevolking van het dorpje waar hij zijn jeugd doorbracht, de vereering van den dichter heeft ingezogen, mij verzocht mede te wer ken tot eene Heije-hulde, ook hier, ik dadelijk bereid ben gevonden, een bescheiden poging daartoe te doen. Zoo ontstond dan in het hart van Westfriesland land waar het materialisme zoo vaak hoogtij viert het plan, de muzen der dicht- en toonkunst te eeren, in den man, die beide aanbad en diende. Ik zou nu over het leven en streven van den te huldigen kunstenaar kunnen spreken maar de dagbla den en periodieken hebben reeds zooveel omtrent hem medegedeeld, dat alles wat hem betreft bekend mag worden geacht, zoodat ge mij daarvan wel zult willen ontslaan. Alleen dit. Zijne gedichten leenden zich bij uitne mendheid voor volksgezangen. Alle Nederlandsche com ponisten gevoelden, dit. Een Vondel moge grooter en breeder zijn geweest in gedachten en versbouw, een De Genestet gevoeliger, een Ten Kate sierlijker, maar de rythmus en klankenharmonie in Heije's verzen wa ren al muziek en begeesterden de grootmeesters in het rijk der tonen. Verder valt in het oog zijne veelzijdigheid. Het kind leert op moeders schoot stamelend zijn: „Zie de maan schijnt door do boomen" legio is het getal ge schikte schoolliederen, het volk zong en zingt: „Gij schitterende kleuren van Nederlands vlag", „Heb je niet gehoord van de zilvervloot'" „Lief vogelijn op groenen tak" met graagte en alle mannenkoren en gemengde zangvereenigingen voeren Heije's liederen uit. En welk eene groote verscheidenheid van gedachten vindt men in zijne gedichten! Doorblader slechts ons j tekstboekje. Wij zullen dan tlvans den kunstenaar, den volksman, den karaktervollen doctor Heije huldigen in lied en beeld. Uwe komst te dezer plaatse is ons een bewijs, dat gij die huldiging op prijs stelt. Welnu, ik hoop dat wij, wanneer wij van hier gaan, versterkt zullen zijn in onze liefde voor de kunst en voor haren grooten dienaar Jan Pieter Heije. 'n Daverend applaus beloonde den redenaar. Nu kregen we een gedeelte van de zangnummers (dezen avond is de tekst van alle zangnummers van Dr. Heije) te hooren. .Lindeboom, Maaierslied", „Van een oud vrijertje", (alles muziek van Dr. - Pijzei), en „Nederland en de Zee", (muziek van Brandts Buijs), werden nu frisch en ferm ten gehoore gebracht. Daarop volgde de rei voor 9 dames, op den zang van 't Vlaggelied (muziek van W. Smits), welk lied daarbij gezongen werd door het zanggezelsehap dat voor 't tooneel had plaatsge nomen. Het was een allerliefst geheel, dit nummertje. Ook het daarop volgende, „de Waalerdans", eveneens door 9 dames maakte een keurig effect. Na de pauze werden nog weer eenige liederen ten beste gegeven en wel: Hopend, Lievend, en „Van twee Koningskinderen". Ze werden mooi en gloedvol ge zongen. Een tweetal damesleden der zangvereeniging gaven nog een duet „Des heeren Huis", waarna een num mertje volgde, dat, bepaald leuk werd, namelijk: In de Haven, voor enkele stemmen met koor, eerst door 't I zanggezelschap en vervolgens na een korte verklaring j van den heer D. Kuilman en op diens verzoek door het publiek meegezongen, toen het met dat doel nog eens werd gegeven. Nu volgde de huldiging van Heije door de Muzen. 1 Eerst een koorgezang, dan Clio, de muze der Historie aan 't woord, vervolgens Polymnia (de muze der wel sprekendheid), daarna zang van Terpsichore, de muze der danskunst en Euterpe, die der toonkunst, gevolgd door 't optreden van de muze van het minnedicht (Erato), waarna op uitnoodiging van Clio een koor- gezang „Wilhelmus van Nassauwen" weerklinkt. Een en ander werd besloten met een slotgroep, voor stellende „De muzen lauweren den volksdichter Dr. J. P. Heije". In de verte klinkt koraalgezang. 't Is een prachtig geheel, deze huldiging. Het was een prettige, welgeslaagde avond en de leider van den zang, de heer D. Kuilman, zoowel als de heer S. Prins, die leider was bij de „Rei" en bij den Waaierdans en de huldiging van Heije door de Muzen, zij kunnen met groote voldoening op dezen avond terugzien, evenals de opvoerenden. Van de netto opbrengst van dezen avond, die vele 'hoorders en hoorderessen trok, zal worden bestemd: 25 procent voor de Heije-stiohting tot het verzorgen, opvoeden en onderwijzen van zwakzinnige kinderen, I 25 procent voor de vereeniging Wijkverpleging, afdee- ling Nieuwe Niedorp, en 50 procent voor het organii- seeren van een tweeden '„Heije-avond" waarop min- gegoeden uit de gemeente zullen worden uitgenoodigd en zoo mogelijk onthaald. Sluiten we met het vermelden van het zoo prettige bal na. Tweede Kamer-verkiezing Alkmaar. De katholieken in hel district Alkmaar zullen den candidaat der centr. anti-revolutionnaire kiesvereenl- i ging. den hr. N. Glinderman te Alkmaar, overnemen. Professor Fabius. Men meldt aan de N. C„ dat prof. Fabius verklaard I hoeft dal hiij zich uit het Centraal Comité van anti- ïevolutionnaire kiesvereenigingen terugtrekt. Een ongeluk. Zondagmiddag had aan het hulpstation Velpernoorl te Arnhem een noodlottig ongeluk plaats. TremT! van Zutphen naar den Bosch die 2.30 te Arnhem aan- 1 komt. was reeels van de Velperpoorl vertrokken toen dc hoofdconducteur J. II. van Hal uit Den Bosch zijn pet die afgewaaid was wilde grijpen. Bij het zich vooroverbuigen tril het geopende portier verloor v. li. het evenwicht en viel uit den trein, ij ij kwam op zoo noodlottige wijze met het perron ui aaniaking, dat hij voor dood werd opgenomen. Door twee ge- neesheeren werd de dood geconstateerd, vermoedelijk veroorzaakt door hersenschudding. Lutjewinkel. Benoemd tol leerö.ör in de Nedcikuidschc cn letterkunde aan dc Nederlandsche School vooi Nijvci- heid en Handel Ie Enschedé, de heer H. C. v. Hee- ï'ikhuizen. te Amsterdam. Waarom geen afsluitboomen? Vrijdagavond ongeveer half aclii werd de 75-jarige A. Ni jon Twilhaar op den overweg in de Mensinksteeg le Nijverdal (Ov.) door den zandtrein van den aanne mer der nieuwe spoorlijn Needo—Hellendoorn over reden cn onmiddellijk gedood. De man was erg doof en heeft waarschijnlijk het sein van den machinist, dat voor eiken overweg wordt gegeven, niet gehoord. Maar in elk geval was liet ongeluk voorkoïien, als er afsluitboomen waren geweest en is dit droevige feit reeds voldoende bewijs voor de noodzakelijkheid daar van althans in de kom van het dorp. („Zw. Ct.") Dr. Bos. Winschoten. Alle afdcelingen der combinatie van vrijzinnige en vrijzinnig-democratische kiesvereenigingen in bet distriet Winschoten hebben den heer dr. D. Bos. definitief met algcmeene stemmen candidaat gesteld voor de Tweede Kamer. Landbouwonderwijs voor meisjes. t Te Beltrum. bij Groenloo. zat een landbouwzomer- cursus voor meisjes worden gehouden. Callantsoog. Door den heer K. Boekei alhier, werd Zondag een zalm gevangen van 19 pond. Dit buitenkansje lever de hem 25 gld. op. - Nieuwe Niedorp. De heer W. Kuilman te 's-Gravenhage. vroeger al hier en klerk bij bet Hoofdbestuur der posterijen en telegrafie, is bevorderd tot adjunct-commies. Wieriegen. Maandagmorgen, na afloop der godsdienstoefening te Stroe, werd wegens periodieke aftreding van den heer P. Kreijger (welke niet herkiesbaar was) tot diaken der Doopsgezinde Gemeente gekozen de heer P. F. Kuut. Landbouw-Ongeva II en verzekering. Het hoofdbestuur van den Nederlandschen Boeren bond heeft een schrijven aan de provinciale besturen van dien bond gericht, waarin o. m. wordt gezegd: „Onze meening is en is steeds geweest dat het niet meer dan billijk is, dat de vcldarbeider. die door een ongeval wordt getroffen, daardoor niet aan de publieke liefdadigheid vervalt. Om dit te voorko men. is een verzekering tegen ongevallen, welke slechts gedurende korten tijd werkloosheid met zich bren gen. ten plattelande voorshands onnoodig. Tegen de gevolgen daarvan wordt de arbeider door onze werk gevers reeds voldoende gevrijwaard; anders handelen zouden dezen in strijd achten met Kun moreel© ver plichtingen. JVIaar hij, ernstige gevallen is verzekering geenszins overbodig. Iedere grens is natuurlijk altijd eenigszins willekeu rig. toch meenen wij, dat een verzekering tegen de geldelijke gevolgen van ongevallen, tengevolge waarvan de werknemer gedurende 4 weken of meer redelijker wijze niet verplicht kan worden zijne gewone dagtaak te verrichten, noodig is om ten dezen misstanden te voorkomen, terwijl bij dezen termijn van ingang der verzekering wellicht groot-ere deelneming hij de werk gevers is te verwachten. Een onderlinge vereeniging tot verzekering hunner arbeiders in dezen geest met facultatieve eigen ver zekering der werkgevers, zouden wij derhalve gaarne door dè leden van de afdcelingen van den Ned. Boe renbond zien opgericht, en wij; hebben derhalve de eer uwe medewerking hiertoe met aandrang in te roepen." Teneinde de oprichting te vergemakkelijken, heeft het hoofdbestuur statuten van onderlinge ongevallen- verzekeringsvereemgingen ontworpen. Arrondissements-Resshtbank te Alkmaar. C. Kerseboom, Alkmaar, Jacob Kroon, Alkmaar, bei den diefstal, elk 2 maanden gevangenisstraf onder af trek van preventieve hechtenis. IC. Kroon, J. Arendes, A. Gieling en J. de Vries, allen te Medemblik, niet op vordering van rechtheb bende uit diens lokaal zich verwijderen, f 10 of 10 da gen hechtenis. P. Rijn, Grootebroek, meineed, 3 maanden gevange nisstraf. C. Spek, meineed, 4 maanden gevangenisstraf. Antonius A. Arends, Den Helder, vernietiging von nis Kantongerecht en opnieuw recht doende: drankwet- overtreding, 2 weken hechtenis. Jacob Beek, Barsingerhorn, bedelarij, 12 dagen hech tenis. H. Bourgonge, Uitgeest, niet bewezen, vrijgesproken. A. Mulder, Akersloot, diefstal door een minderjarige, f 7.50 boete of 2 weken tuchtschool. Oudesluis. Door Gedeputeerde Staten van de provincie is af wijzend beschikt op een beroepschrift van Grietje Kater tegen een besluit van B. en W. van Zijpe, waar hij haar verlof werd geweigerd in het cafe aan de spoorweghalte alhier, op grond dat zij geacht wordt de tusschenpersoon te zijn van haar vader, wien het verlof is ontnomen. Ongelukken. Dezer dagen is door do paarde tram Enkhuizen—Hoorn onder de gemeente Grootebroek een aldaar wonend 4 jarig meisje overreden en onmiddellijk gedood. De ongeluk kige werd aan het hoofd deerlijk verminkt. Bij het afrijden van het kopje te Bloemendaal is d stuwadoor P. B. van Amsterdam tegen een jongen aan gereden en gevallen, waarbij hij zijn rechterbeen gebro ken en andere verwondingen opgedaan heeft. Men heeft hem een verband aangelegd en naar het gasthuis te Amsterdam overgebracht. Toen Vrijdag de conducteur G. van de stoomtram Alkmaar—Haarlem uit de Cronjéstraat te Haarlem een jongen op de tram zag toeloopen, boog hij zich om den knaap te waarschuwen, zoover voorover, dat hij het evenwicht verloor en viel, tegen een der wagens aan. Hij had de tegenwoordigheid van geest het sein tot stoppen te geven, maar had niettemin een ernstige hoofdwond opgedaan en den aim gekneusd. Paasch uitvoering en. In het Noordhollandsch Koffiehuis was als vanouds op Tweeden Paaschavond een tooneeluitvoerlng. Nu trad het vaudevillegezelschap van mevrouw E. Poons van Biene op. Eerst gingen een paar blijspelen, waarin mevrouw Van Biene en de heer Stevens de hoofdrollen vervul den. De beide dingetjes werden vlot gespeeld en men scheen het nogal aardig te vinden. Het hoogtepunt van den avond was de volkssohets Hun Thuis, door mevrouw PoonsVan Biene zelf ge schreven, en waarin zij achtereenvolgens in verschil lende karakters optreedt. Zij beeldde de zeven personen op verdienstelijke wijze uit en wist vele dingen goed te doen, zij oogstte dan ook een hartelijk applaus. De heeT Stevens stond haar goed bij. De opkomst was klein. In Ceres werd een tooneelvoorstelling gegeven door het Heldersehe Dilettantengezelschap Excelsior. Het Jurkje van Rosier Faassen, een tweetal voordrachten en Het Levend Doode Snijderspaar vormden hier het programma. °ver üet opgevoerde was men algemeen zeer tevre- Sny'dorspaar °werd Stuk IIet '^nd doode smaak. g°6d gesl>eeU1 en viel zeer in den Ook hier was het bezoek niet groot. Schietoefeningen. De lieer J. .1. Ruigere, 2de luitenant van liel 10e regiment te Den Helder, gaf Zaterdagavond in hel Noord-Holl. Koffiehuis een uiteenzetting over de schiet oefeningen' tot verhooging van 's Bands weerkracht. Eerst gaf spreker eene schets van den tegenwoonhgen i militairen toestand in Europa. Hoewel het oogen- I schijnlijk vrede is, is het gevaar voor een oorlog toch groot. En wanneer die oorlog mocht uitbreken, is het moeilijk te voorspellen, wie er in betrokken zullen worden. Wie zijn zelfstandig volksbestaan lief heeft, moet zich tot den oorlog voorbereiden. Alleen een weerbaar volk. kan met vertrouwen de toekomst te gemoet zien. Een van de voornaamste eisehen van die weerbaarheidis vertrouwdheid met hel geweer. Teneinde de gevechlswaarde van den soldaat ie ver- hoogen, is eene bijzondere geoefendheid noodzakelijk. Het is daarom, dat personen van 16 tot 35 jaar in de gelegenheid worden gesteld, zich in het schieten te oefenen. Deelnemers kunnen zijn: Miliciens cn landwecrplich- tigen met groot verlof, kaderreservisten met onbepaald verlof en verder alle mannelijke ingezetenen van l(i lot 35 jaar. Voor deze categorie zal zoo noodig eerst voorbereidend schietonderricht gegeven worden. De oefeningen worden gehouden van 1 Mei lol 1 September cn wel ten minste 1 lceer per week. Voor een afdeeling moeten minstens .10 deelnemers zijn. De toekomstige milicien, die aan dc schietoefenin gen deel neemt, kan daarvan belangrijk profitceren. De schoten worden genoteerd in een schietregistcr en een ischietboekje, dat de schutter in zijn bezit houdt. Heeft de schutter 60 patronen verschoten, en daarbij aan de gestelde eisehen voldaan, dan ont vangt hij een schietbewijs. Dit bewijs verleent vrijstel ling van het afleggen van bewijzen van schietvaardig heid op het eerstvolgend examen voor 1 maanders. Bij de uitreiking van bewijzen voor militaire bekwaam heid en lichamelijke geoefendheid zal in 't bijzonder op dé geoefendheid in het schieten worden gelet. Jon gelui. die aan de schietoefeningen tot verhooging van 's Lands weerkracht liadden kunnen deelnemen doch zulks nalieten, zal bij; onvoldoende bedrevenheid in het schieten op het examen voor 4 maanders. liet be wijs voor militaire bekwaamheid kunnen worden ont houden. Na d©2» uiteenzetting gaven zieli 18 personen voor de schietoefeningen op. Dc gelegenheid tot deelname staat tot 20 April open. De aangifte kan ten raad- huize geschieden. De oefeningen zulten in onze ge meente des Zondags van 11 tot 1 uur in een nader aan te wijzen lokaal worden gehouden. Veemarkten. Burgemeester en Wethouders der Gemeente SCHA- GEN brengen ter algemeeme kennis, dat de keuringen van het ter markt aangevoerd wordende vee bij gelegen keid der groote voorjaarskoemarkten, te beginnen op 15 April a.s. niet zullen aanvangen voor des morgens te zes uur. Schagen, den 13 April 1909. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Burgemeester IJ. J. POT. Dc Secretaris. ROGGGEVEEN. Keu kranige dienaar van het Woord. Ik heb er reeds meermalen op gewezen, dat de sport en athletiek hier te lande even ijverig door predikanten als door andere personon wordt beoefend, zoo schrijft de Londenscho correspondent van de Tel. Zoover is het in Nederland nog niet. Onze predikanten zijn, over het algemeen, wel geert volgelingen van Tolstoi en diens leer van het lijdelijk verzet, gebaseérd op Mattheus 639 en 40. Doch zij worstelen doorgaans beter met het woord, dan met hun spieren. Hun Engelsche collega's zijn van beide markten thuis. En hoe goed hun dat in critieke gevallen te pas komt, bleek uit hot verhaal, voor het politiogerecht van Mortlake gedaan, door den reverend Mezedyth Kitson, predikant der Anglicaansche parochie van Barnes, in het westen van Londen. Een week geleden kreeg hij 's nachts om 2 uur be zoek van een paar inbrekers, die hem uit zijn slaap wekten. Hij sprong terstond uit zijn bed, opende de deur en werd door een der inbrekers by den hals ge grepen. Zich houdende aan Jo3ua 1:6: „Weest sterk en hebt goeden moed", en om niet, gelijk Jeremia „als een lam of een os ter slachting geleid" te worden, ver weerde hy zich manhaftig. Waarop de bewuste inbre ker een breekijzer te voorschijn haalde en hem daar mede een blag op 't hoofd poogde te geven. Doch de predikant zag het gevaar, ving den slag op ziin arm op, kreeg een leelyke wonde, maar overmeesterde niettemin zyn aanvaller, wierp dien op den grond, ontrukte hem het breekijzer ou smeet hem de trap af, waarna de schavuit het hazenpad koos, en jammer genoog, ont kwam. Beneden gekomen, vond de predikant in zyn woon kamer den tweeden inbreker, onder de tafel gekropen, waarop een aantal zaken van waarde waren neer gelegd, en die buit zouden zyn gemaakt, indien Zijn Eerwaarde minder mans ware geweest. Hij liet ook den tweeden vogel niet vliegen, maar hield hem net zoolang gevangen, totdat de inmiddels per telefoon geroepen politie hem gevankelijk kon wegvoeren. „Wanneer er nog andere inbrekers mochten komen", zeide roverend Kitson voor het gerecht, „dan zullen ze geen zaken van waarde meor vinden, maar zeer warm ontvangen worden. Indien de pers dat bekend maakt, zal zo mijn personeel eon grooten dienst bewijzen. Want dat durft sedert dien nacht niet naar bed gaan. Er is een gerucht uitgestrooid, dat ik f 60.000 in myn huis heb. Dat is onwaar. Hoeren inbrekers zullen wel mer ken, dat daar niets dan stevige opstoppers te vinden zyn. En indien hoofden van gezinnen hun vuisten beter wisten te gebruiken, dan zouden er minder inbraken gepleegd worden en zou de politie minder te doon heb ben. „It is much better to show fight than to givein", of ook welliever breken dan buigen. Dat is taal I Ook aan een predikant voegt die. De magistraat prees reverend Kitson voor zyn moedig optreden, waarvan gezegd kan worden„Welgedaan, gy goede en trouwe dienstknecht. Tuberculose en vrjjhcid. Een aantal verpieegden uit een sanatorium te Gün thersberge waren tot politiestraffen veroordeeld, omdat zy in een café hadden vertoefd in stryd met do politie verordening, die lijders aan tuberculose verbiedt, gesloten ruimten van koffie- en drankhuizen te bezoeken. Yier van de misdadigers kwamen in hooger beroep, op grond dat de verordering een ongeoorloofde aanranding van de persoonlijke vryheid zou zyn. Dooh het Landgericht te Dessau wist het beter: tuberculoselijders zjjn een een gevaar voor de openbare gezondheid en moeten zich derhalve in het algemeen belang deze beperking laten welgevallen. Een Janboel. Met de invoering van het nieuwe regimé in Turkye werden verschillende bezuinigingen ingevoerd en ook de uitgaven voor de hofhouding des Sultans werden eenigszins ingekrompen. Erkend moet worden, dat daarvoor wel aanleiding was, want er werd op schro melijke wijze huisgohouden en op ergerlijke wijzo met geld gemorst, zoodat het dringend noodig was, dat aan dien loestand een einde werd gemaakt. Een enkel voorbeeld slechts: In de keuken van het paleis waren 240 koks werk zaam en 560 keukenjongens. In die keukens, die ver deeld zyn in drie categorieön, werden,zoowel'smiddags als 's avonds 3400 „tablas" gereed gemaakt. Elk dezer „tablas" bevatte 10 velschillende soorten van spijzen. De „etablas" zyn groote, ronde, houten bladen, die door uitsluitend daarvoor gebruikt personeel, de „aïvaz", (300 man) naar de keizerlijke harems, de particuliere vertrekken van don Sultan on de verschillende dépon- I dances van Jiidiz Kiosk werden werden gebracht. Daarbij bleef het echter niet. ©ok naar de fami lieleden van den. Sultan, naar voorname sjerifs sjeiks begaven de „aïvaz" zich tweemaal daags m hun smakelijke vrachtjes. Daar de porties van <]e leisbeambten veel te rijkelijk waren, zoodat tle^e onmogelijk alleen kunnen opeten, werd er niet C overgeschoten eten een drukke en winslgevende haijj gedreven, voor&l met de bevolking v.ui de voorst Basjiktasi. .toiin J Aan deze-verkwisting is thans ten deelc een ei gemaakt. Het keukcnpersoncel is aanzienlijk ve,-,,.1 derd cn ten einde heter toezicht te kunnen ho^ zijn er twee eetzalen ingericht,, één voor de luw ten en één voor de bedienden van den Sultan. Op paalde tijden worden daar thans maaltijden opgedieM nu niet meer uit 10. maar uit vijf gerechten bestaan^ Op deze wijze denkt men jaarlijks ongeveer f 600.^ te besparen. m Onhebbelijkheden. In Moleschott wordt nog eens dc aandacht gevest^ op eenige onhebbelijkheden waaraan de mensch/.ii) pleegt over le geven lot schade voor zichzelf en hij) der voor' zijn omgeving. Het nagelbijlen, a f [rekke van stukjes huid van de vingertoppen lot bloedens to, gezichten trekken enz. worden gebrandmerkt, en d% na siil gestaan bij de zonderlinge gebaren en ver- richtingen die met andere voorwerpen buiten het gen lichaam worden uitgevoerd. Daar is b.v. de J genaardige gewoonte van sqmmigc lieden om spr, kend met iemand een knoop van diens jas le paf. ken en daar zoolang aan le draaien en aan le trek ken pis het gesprek duurt. Volgens liet verhaal z>. een onzer II. Burgerscholen een directeur gehad I14. ben. die deze gewoonte zóó sterk had. dat als fe eindelijk een knoop van een jas getrokken had, oij middellijk den volgenden knoop begon te bewerker; tot ongerief zijner leerlingen, die een groot aantal slachtoffers vormden. Onaangenaam is dc gewoonie van enkele mcnschen die hun gesprek kracht trachten bij te zetten door hem. met wien zij spreken nu en dan een duw op den arm of tegen de horst te geven. Dit is feitelijk een groote onhebbelijkheid, vooral als deze gewoon te tegenover dames wordt doorgevoerd. Wie kent niet menschen. die steeds een voorwerp in de hand draaien als ze spreken, voortdurend, met over elkaar geslagen knieën, een been laten schom melen. met dc vingers een roffel op de tafel slaan! Het zijn alle slechts kleine bewegingen, die de om geving echter ontzettend kunnen hinderen en den i- druk maken van onwelojigevoed. Terecht; want w'k als kind door zijn ouders op dergelijke dingen gewe zen is. begaat als mail tenzij bij uitzondering - dergelijke fouten niet. Het komt immers tiicl te pa; ons gezelschap zenuwachtig le maken, ook ai is di: onze bedoeling niel. Men oordeele echter ook hier mei zachtheid. Wel licht hebben wij zelf ook dergelijke eigenaardigheden Voor eenige maanden had ik het genoegen aan le zitten bij een feestmaal en daar een toast uit te bren gen. Bij het desseri werd ik aangesproken door een jurist uit -het noorden van ons land. „Verklaar mij dat eens vroeg hij sedert 50 jaar ben ik ad- vocaal en jsteeds als ik pleit sla ik stil, en spreek of lees. Komt er echter een lid der Amsterdamse!» balie hij ons pleiten, dan slaan ze nooit stil. maar loopen voortdurend heen en weer, zoo dat men er haast draaierig van wordt. E11 nu viel het mij op, da: jij. toen je zoo straks het woord voerde, niet op je plaats bleef staan, maar nu eens drie /Kaatsen (er linker- dan weer drie plaatsen ter rechterzijde stond. Het schijnt een Amslerdamsche gewoonte te zijn. Waar om doen itillie dat?" Ik was met het antwoord niet verlegen, want it maakte de bewegingen, die den eerwaardige» man lot mijn leedwezen gehinderd schenen te hebben, niet on bewust. Als ik sLil sla. kan: i kniet denken. Als ik mijn toast voorbereid had of uit liet hoofd had ge leerd. dan had ik wel kunnen blijven stilstaan, maai 1111 dii niet liet geval was. bevorderde ik mijn ge- dachtengang door beweging mijner onderste ledema ten. Het eigenaardige was echter dat hierdoor mjjn aandacht gevestigd was op mijn gewoonte 0111 in ge sprek met een mijner kennissen zoo nu en dan eens op te springen en de kamer op en neer te loopen. hetgeen ongetwijfeld wel eens den onjuisten indruk ge maakt moet ihebhen. dat ik een eind aan het gesprek wilde maken. Dit feit leert ons, dat wij onbewust dingen kunnen doem, waarmede wij onze vrienden en kennissen in ge zelschap hinderen, maar ook dat het verrichten dier kleine onhebbelijkheden zeer nauw in verband kan staai met onzen gedachtengang. Een mijner vrienden, een wiskundige, van wien ik de bedoelde gewoonte vermoe delijk heb overgenomen, heeft herhaaldelijk waargeno men, dat hij de oplossing van eenig vraagstuk kan vin den als hij loopt, wanneer hem dit zittend aan zijn werktafel niet gelukt. Dat onder het rooken het spreken zooveel gemakke lijker gaat, komt dan ook niet van de nicotine of andere in tabaksrook aanwezige stoffen, maar wordt verklaard door door Jen arbeid, dien men daarbij hand, arm en gelaatsspieren doet verrichten. Hinder uw medemensehen zoo min mogelijk en erger u niet. Kerk ingestort. Te Hohensalza in Duitschlaini is een kerk ingestort Naar de Germania meedeelt is deze kerk eenige ja ren geleden ten koste van een half miliioen mark ge I bouwd. De kerk is ingestort. Het Allerheiligste kno I gered worden. De kerk was vol volk. maar een on- 1 heilspellend kraken had de mensehen verwittigd, zoo-' dat allen de kerk konden verlaten. Nauwelijks was I echter de laatste geloovige buiten het gebouw, of het muurwerk aan den noordkant stortte in de diep- te en eene opborrelende watermassa werd zichtbaar. Aan de n'oordzijde dor kerk had zich naar builen zoo wei als naar binnen eene gapende diepte van 20j tot 300 v. m. gevormd, welke tot op 2 meters van d oppervlakte met water is gevuld. Hierin valt het oeni stuk na hei andere van de muren naar beneden. Ve ten wilden met geweld naar binnen dringen om beel den en andere zaken te redden. Er werd inderdaad nog al veel naar buiten gehaald. Hohensalza staat bo ven op een zoutkegel. Er was daar eene zoutmijn die voor eenige jaren door het water werd overw(' digd. Verleden jaar reeds ontstonden aan eene rij: ftui- zen in de Bahnhofstrasse breede scheuren, welke M'1 de onderspoeling van de stad werden toegeschreven- Ingenieurs meenden evenwel de scheuren te kunnen toeschrijven aan het slecht leggen der grondvesten van de huizen, maar gevaar voor de gebouwen was er niet, zeiden zij. Nu ontstonden er voor eenige weke'1 ook aan de noordzijde der O. E. Vrouwckerk. die in gelijke richting staat als dc Bahnhofstrasse. spietenen bersten, zoowel in de gewelven als in den muur. i|e bijgeroepen ingenieurs wilden geen gevaar voor ('e kerk erkennen en nu is het ongeluk gebeurd. Papieren hoefijzers. Papieren hoefijzers woorden nu in Frankrijk bi|«e renpaarden gebruikt. De stal Vanderbilt beslaat zijn paarden reeds met dergelijke „ijzers" die slechts gram zwaar zijn en het uitglijden der paarden verhin deren moeten. Het eminente 'voordeel is echter daan» gelegen, dat de paarden zich niet meer raken cn W" zeereu kunnen. I itvinder van deze hoefijzers is C"W' een bekend paardenarts, die zich veel moeite geen inzake rensport en (okkcrij. (Ned. 'Sp.) Spoorwegkoning. Vorsten of staatshoofden mogen ook al bekemdliei' hebben om hun veelvuldig reizen, geen van be kan op zijn, reizen zulk een weelde ontplooien en zic, van zoo groote gemakken omringen als de groote A» rikaansche „spoorwegkoning" Eduard Harriman d' pleegt te doen. Als Harriman vermoeid is door zijn ingespann13® werkzaamheden op zijn bureau-vertrekken in Broadwaj 4e New-York, dan stapt hij met zijn vrouw en zijn doe» ter in den steeds gereed staanden particulieren tre Niet altijd wordt dan van te voren bepaald, waarh_e de reis gaan zal, want niet een eindpunt is het a van de reis; het is om den tocht zelf te doen, en bewustzijn om daar op eigen spoorlijnen voort te zen door heel Amerika, dat is voor den spoorweg

Schager Courant | 1909 | | pagina 2