f II m ffii 1 u I li I li Soldaten=eer. Woensdag 14 April 1909. 53ste Jaargang. No. 4185 O 4.. Arrondissements Rechtbank te Alkmaar. Rmneiilandscb Nieuws. FEUILLETON. H H 1 I Dit blad verschijnt viermaal per week: Dinsdag-, Woensdag-, Donderdag- en Zaterdagavond. Bjj inzending tot 's morgens 9 ure, worden ADVERTENTIEN in het eerstuitkomend nummer geplaatst. INGEZONDEN STUKKEN één dag vroeger. R '■■'•.wckrv Bureau SCHAKERS, Lsaatrs ünierc. Telephoon Mo. 20. USflgjewers s TRAPMAN Cc», Pry's per jaar f 8.—. Franco per post f 3.60. Afzonderlijke nummers 5 Cent. ADVERTENTIEN van l tot 5 regels f 0.25: iedere regel meer 5 Cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. 9 Dit nummer bestaat uit een blad Zitting van 13 April 1909. Fijne lui. Wie zou zich niet herinneren de tamelijk gerucht makende zaak contra den ruim 20-jarigen Willem Broek huis, eenigen tijd geleden voor deze rechtbank behan- ield, waarbij Broekhuis als geëmployeerde bij 't Eg- mondsche blad „Duin, Bosch en Zee" op de beklaagden bank zat en met ongeëvenaarde vaardigheid zijne ver dediging het eene velletje voor, het andere na, voorlas? Onwillekeurig werden we vandaag weer aan dien dag herinnerd, daar er thans twee beklaagden en corps werden gepresenteerd, beiden ook employe's bij de uitgave van „Duin, Bosch en Zee". De groote plannen, die sinjeur Broekhuis destijds met 't blaadje had, zijn zeker nog wel geen aanleiding geweest tot het maken van groote winsten, althans de beide beklaagden zagen er niet heel voordeelig uit. Trouwens, 't was met hunne financiën werkelijk erbar melijk gesteld. Piet Jonker, een 33-jarige geboren Cas- tricummer en woonachtig te Egmond, en Johan Holman 22 jaar, geboren te Alkmaar en wonende te Egmond waar hij bij Jonker in den kost is, (dat zijn de be klaagden, die we hier op 't oog hebben) besloten, een paardenmiddel, zooals ze 't zeiven noemden aan te wen den, ter verbetering van den ellendigen toestand hun ner financiën. Daartoe plaatsten ze eene voorloopige aankondiging in hun Kennemerlandsch orgaan, waarin ze melding maakten van het voornemen om in hun blad heel wat te gaan vertellen aangaande de firma Plukgraag en Co., waarmede zij de te Alkmaar in de Dubbele Buurt kantoor houdende firma Pluimgraaff en Co. bedoelden. De eerste firmant, Simon Pluimgraaff, commission- nair en Directeur van het Egmondsche Kurhaus, tijde lijk te Alkmaar woonachtig, toog in 't laatst van Fe bruari jl. op weg naar Jonker, bij wien hij informeerde, of dat bericht in „Duin, Bosch en Zee", waar er van Plukgraag werd gesproken, op z ij n e firma Pluim graaff en Co -loeide. Bevestigend antwoord, waarna Simon hem verklaar de te veronderstellen, dat, als men hem in dat orgaan besprak, Jonker zeker zijne kolommen ook voor zijn (Pluimgraaffs) antwoord beschikbaar zou stellen. Jonker was wel zoo vriendelijk, te vertellen, dat hij aangezocht was geworden om mededeelingen om- tient de firma in zijn blad te plaatsen en voegde er aan toe, dat zijn bezoeker nog al wat zou ophoor en, wanneer hij wist,, welke lieden het waren, die dergelijke mededeelingen gaarne in „Duin, Bosch en Zee" wil den zien staan, 't Moest een heele schaar belangstel lenden zijn, die hun verlangen daartoe te kennen had den gegeven. En 't aantal abonnementsaanvragen was bij 't pret tige vooruitzicht op die gewenschte lectuur bij vele tientallen gerezen. Geld was er noodig, heette het verder en 't feuille ton, waarin de firma zou worden behandeld, zou aan fantasie rijk genoeg zijn. Met de waarheid zou wel 'n accoordje worden gemaakt en ook onwaarheden kon den een plaatsje in de verhandeling krijgen; 't moest maar zoo romantisch mogelijk zijn. De heer Pluimgraaff luisterde met gepasten ernst naar al dat moois en vernam ten slotte, dat hij er tegeE betaling of in leengeving van 2000 gulden af kon. Deed hij dat, dan zou het feuilleton niet worden ge plaatst. De heer Pluimgraaff nam echter ook zijne maatregelen en na enkele dagen verzocht hij Jonker en Holman ten zijnen kantore te Alkmaar te komen. Belden verschenen aldaar den 26sten Februari 's avonds klokke acht. Maar wat ze niet wisten bij hunne entree de charn- bre, was dat Pluimgraaff twee heeren verdekt had opgesteld in een aangrenzend kantoorvertrek. Dat waren de heeren Cornelis Govers, een 30-jarige Alkmaarder, en J. P. Wagenaar, makelaar, mede te Alkmaar woonachtig. Die luisterden aandachtig toe, toen Pluimgraaff in gezelschap van zijn compagnon P. Brouwer Cz. zijn bezoekers toesprak. Bij dit gesprek kwam de aap al spoedig uit de mouw en bleek het heele gevalletje eene poging tot afdreiging te zijn om Pluimgraaff f 2000 te doen betalen. Gaf hij die scxm, dan, zou er van 't feuilleton, dat al was be sproken, niets worden geplaatst en werd dat bedrag daarentegen niet gegeven, dan zou er over de firma Plukgraag en, Co. in genoemd blad heel wat worden verteld. Toen er over dit onderwerp genoeg was gesproken, kwamen ten slotte de heeren Govers en Wagenaar voor den dag, waarna Pluimgraaff aan Jonker en diens metgezel te kennen gaf, er een justitiezaak, van te zullen maken. En dat gebeurde. Jonker gaf vandaag voor, dat een zekere Cornelis Zwart er sterk voor was, dat 't geschrijf over do fir ma in quaestie werd geplaatst. Gebeurde dit, dan was I dat Zwart f 2000 waard. Een beweren, dat geen ingang vond bij den Pre sident. Aan dezen toch had Zwart gezegd, dat Jonker gaarne een feuilleton over de firma P. en Co. wou plaatsen, maar er zelf geen begin aan kon maken, waarvoor hij tegen betaling Zwart's hulp inriep. En die wou 't doen, als Jonker dan niets aan zijn woor- den veranderde en 't plaatste zooals Zwart t leverde. Verder hadden Jonker en Holman nogal haast met de zaak, daar het hen erg aan geldmiddelen man- I gelde en er gevaar bestond, dat de .geheelë drukkerij! hen zou ontgaan, daar zij geen geld hadden tot 't j doen van betalingen. De heer Pluimgraaff had met groote radheid van tong heel wat over de kwestie te vertellen en ook j compagnon Brouwer en de heeren Govers en Wa- genaar voegden er menig woordje aan toe. Nadat Jon- ker's vrouw nog als getuige 5 decharge was gehoord, kreeg de O. v. J. het woord. Z.E.G. qualifioeerde het gebeurde als poging tot af- dreiging en 't was hier de bedoeling van beklaagden, de eer en den goeden naam der firma Pluimgraaff cn Co. te benadeelen.. j Een copie, behelzende een stukje van hetgeen over de firma zou worden geschreven, berustte thans bij de rechtbank en daarin werd een geval genoemd waar- 1 bij het heette, dat Plukgraag zijn eigen ouders wou oplichten. De heer Officier vond de daad van beklaagden van 't allerlaagste allooi, achtte haar bewezen en eischte tegen elk der beklaagden 2 maanden gevangenisstraf. Mr. De Neeff, die als verdediger optrad, concludeer de tot vrijspraak zijner beide cliënten, subsidiair een van clementie getuigende straf. i Wordt vervolgd. Gemeenteraad Hoegwoud. I Vergadering1 van den Raad der gemeente Hoogwoud, gehouden op Dinsdag 13 April PJ09. 's voormiddags nalf tien. Aanvang halt elf. Allen present. Voorzitter de Burgemeester, de heer Breebaart, die de vergadering opent, waarna de notulen worden ge lezen en goedgekeurd. Van den Raad van State is nog geen beslissing in gekomen omtrent het geschil met Nieuwe Niedorp over salarisregeling Langereizer school. Deze mede- deeling wordt voor kennisgeving aangenomen. Ingekomen 1. Goedgekeurd besluit, inzake het ongevraagd eer vol ontslag aan den onderwijzer in de Kerkelaan- school, den heer L. Hazelhoff. 2. Mede goedgekeurd van Ged. Staten ingekomen het kohier voor den Hoofde lijken Omslag, bedragen de f 4999.741/2., 3. Verder verslagen betreffende het herhalingsonder- wijs a. in de Kerkelaan: 12 teerlingen, van 10 getrouw bezoek. Zeer tevreden over getrouw bezoek. Beter vol daan over de vorderingen dan verleden jaar;. b. Wieere: 26 leerlingen. November en December zeer houw bezoek, Januari en Februari aantal nog 26. Enkele verzuimen; over het geheel heel goed be zocht; c. Aartswoud. Bij den aanvang 6 leerlingen, later nog 2. Verzuim zeer groot en niet op tijd aanwezig. De medewerking van ouders en patroons laat bier te wenschen over. d. Langereis. 6 Jongens, 2 er af door vertrek en wegblijven. Overigens getrouw bezoek. 4e. Verslag van bet gemeentebestuur omtrent de volles- huisvesting. Een geval kwam er voor, waar woning verbetering werd aangeschreven. Overigens' niets te ver- 11. „Er zijn geen overdreven begrippen zeg je, Feodoor, dat kan van jouw standpunt geredeneerd waar zijn," zeide de blinde. „Maar je broer oordeelt anders en zijn ideeën wil je toch niet aan banden leggen. Be proef hem liever van zijn dwalingen te genezen." De overste haalde even de schouders op en een min achtende uitdrukking was er op zijn gelaat kenbaar. ,Moet ik mij soms ook nog met courantengeschrijf inlaten? Dat doe ik nooit"' „Het is niet alleen een ongeluk dat jelui beider ideeën zoo verschillend zijn, maar dat ook de wapens waarmede je elkaar bevecht zoo verschillen. Albrechts wapen is het woord." „Met dit wapen is al meer dan genoeg kwaad ge sticht," antwoordde de overste hierop. ,Is het zwaard, dat jouw wapen is, minder eerbaar, omdat de hand van een nietswaardige het eveneens kan gebruiken?" vroeg de oude vrouw. „Je moogt niet twijfelen aan de e<l#ijke bedoelingen van Albrecht. Hij *s je broeder." „Ontziet hij mij dan?" vroeg de overste. „Hij valt ^ij aan, niet ik hem." „Ik heb nooit gelezen, dat hij je ooit met een enkel woord heeft aangevallen." „Wie datgene aanvalt wat mij heilig is, d!- valt nuj aan." „Feodoor, je draait in een kring rond, de overtuigin- 8ea van je broer zijn ook hem heilig," zoo vermaande de oude vrouw. „Moet hij die dan verloochenen, alleen omdat jij ze niet duldt? Wees niet onrechtvaardig ®h onbillijk." „Dat ben ik niet, ik kan niet omgaan met dengene, die in zijn beschouwingen mijn tegenstander is en zijn meeningen in den meest uitgebreiden kring ingang tracht te doen vinden." „Dat is zijn beroep." „En juist dat beroep scheidt ons." De blinde zweeg want haar woorden bleven zonder de gewenschte uitwerking. Zij moest den wensch om haar beide zonen met elkaar te verzoenen opgeven, i „Laat Ulrika maar spoedig eens bij mij komen," zeide zij eindelijk, zoodoende aan het gesprek een andere wending gevend. „Het doet mij goed als het lieve kind eens met mij praat. Meer dan vroeger herinner ik mij dan mijn eigen jeugd, die jaren waarin ik zoo oud was als zij nu is." De overste beloofde dit. Hij kuste zijn moeder op het voorhoofd en verliet haar. 1 HOOFDSTUK VIII. I Het was luitenant von Schoenrock niet moeilijk ge vallen om het origineel van het portret, dat hem in het atelier van den schilder zoo zeer in vervoering had bracht, te vinden. I-Iij had terstond den raad van den schilder opgevolgd en was uiterst voorzichtig te werk gegaan. De inlichtingen die hij omtrent het meisje had gekregen, waren van dien aard, dat hij had begrepen met een schuchter en fatsoenlijk meisje te doen te heb ben. Haar vader heette een oude strenge zonderling, die zijn dochter angstvallig bewaakte. Hij had verno men dat de kleine dagelijks naar de moeder van den 1 overste ging om die voor te lezen en door dat bericht 1 was hij wel wat van de wijs, want het paste niet I heel erg in zijn plannen. Maar de moeilijkheden die zich voordeden, bekoorden hem, en wat drommel, die moeder van den overste en haar voorlezeres behoor- den toch niet tot de dienstzaken, dus had de over- I ste daar dan toch ook niets mee noodig. Vooral niet nu het een klein liefdesgeschiedenisje betrof, dat was toch heelemaal niet iets waarop de oude eenige aan merking kon maken. Maar toch had hij de voorzichtigheid gehad bij de eerste kennismaking met Marie dm uniform af te leggen. Hij wist wanneer het meisje mevrouw Kalsbach verliet, het was 's avonds en hij had al reeds eenige mélden. Alles voor kennisgeving aangenomen. 5e. Versjag dei' Gezondheidscommissie; voor deraads- leden ter inzage disponibel gesteld. 6e. Verslag Ambachtsschool Alkmaar, f 10 Subsidie wordt Van gemeentewege toegekend. Ook ter inzage gesteld. De heer Hartog vraagt naar het gebruik dat er hier van de Ambachtsschool wordt gemaakt. Voorzitter deelt mede, dat ér één teerling is. 7e. De jongste kas verificatie op 22 Maart j.1. gai conform heseheiden f 91.881/2 kasgeld aan. Nog ismen met de gemeentefinanciën niet in staat, 0111 allé vor deringen te voldoen. Gehoopt wordt, dat het kohier voor den Hoofdelijken Omslag spoedig zal inkomen. 8e. Een brief van den heer J. J. van Wijk, oud- hoofd der school in de Weere, die zijn spijt betuigt, dat hij door slechten gezondheidstoestand niet per soonlijk afscheid kan nemen. Hij zegt in zijn brief dank voor de genoten medewerking cn voegt daarbij: zijne beste wenschen voor de Raadsleden. Voor kennisgeving aangenomen. 9e. Een briet van 't fanfarecorps in deze gemeente, 't Schrijven behelst de mededeeling, dat de repetitiën hebben opgehouden hij gebrek aan de noodige wer kende leden. Hartelijk dank wordt geuit voor do toe zegging om in het schoolgebouw te mogen repeteeren. E11 als het korps weer wordt opgewerkt, hoopt men van die toezegging weer gebruik te mogen maken. Voorzitter hoopt dat het fanfarekorps weder spoe dig in werking zal komen. Ook de overige1 Raadsleden zijn er op gesteld, dat er hier een fanfarekorps bestaat. 10e. Een missive van Ged. Staten over melkvoor- ziening, met een afdruk van het verslag, dat daarom trent 111 de najaarsvergadering van Ged. Staten is uit gebracht. De Raad heeft zich indertijd bereid verklaard, 0111 in de politieverordening bepalingen op te nemen hier omtrent. Ged. Staten geven in overweging, zich in de ver ordening te bepalen tot voorschriften omtrent het ver bod van gebruik van slootwater en omtrent het ver voer. Bepalingen in de verordeningen te Haarlem en te Zaandam worden als voorbeelden aanbevolen. B. en W. zulten daaromtrent informeeren. Voorzitter is ook van meening: vooral geen sloot water! De heeren Vijn en Kooij vinden 't moeilijk sloot water te verbieden. De heer Kooij vindt dat het putwater des zomers zwavelig is. Dan zou slootwater weer beter zijn voor 't gebruik. En bovendien hebben allen geen pomp. Voorzitter wijst op het nadeel van slootwater, bijv. bij besmettelijke ziekten. Echter zal men eerst 'de verordeningen, tot voor beeld aanbevolen, opvragen. Het raport omtrent de melkvoorziening zal ter in zage beschikbaar zijn. Bij B. en W. zijn klachten ingekomen ovet woon wagens ter plaatse waar die niet gewenscht zijn. Brandgevaar en last wordt er door veroorzaakt. Lan ger dan 2 maal 24 uren mogen ze niet in de gemeente vertoeven. B. en W. hebben, er al over gedacht, waar ze te plaatsen. Verschillende plaatsen worden opgenoemd. Nader zal worden onderzocht en overlegd. Als de po litieverordening in dit opzicht niet voldoet, dan zal deze desnoods worden herzien. Aldus goedgevonden. Komt in bespreking een voorstel van B. en W. om een schuurtje, staande achter de schoolwoning in de Weere en voor gezamenlijke rekening van bet schoolhoofd en de gemeente gebouwd, tegen f 50 ver goeding aan den heer Van Wijk over te nemen. Met algemeen goedvinden daartoe besloten. 11e. goedgevonden om, behoudens nadere goedkeu ring van Ged. Staten eenige af- en overschrijvingen te doen tot een totaal bedrag van f 464.61%, op de be grooting van 1908. 12e. komt ter tafel een voorstel van B. en W. om belangrijke herstellingen aan den toren te doen. Van binnen is daar de portland niet goed bewerkt, die valt er af. Ook buitenom moet wat worden bijge werkt en worden ingevoegd, waar dat noodig is. Wen- schelijk wordt 't geacht, opnieuw te beportlanden en de eerste verdieping ook te witten. Volgens opgave van den metselaar J. de Boer zullen de kosten onge veer f 225 bedragen. Beter dan aanbesteden wordt ge acht, om 't uit de hand te laten maken, om het goed te krijgen. De heer De Boer heeft de verzekering ge geven, goed werk te zullen maken. Door allen goedgevonden, B. en W. stellen daarna voor, om een perceeltje .grond langs de Zuidzijde van de Kerkelaan, aan te koopen ter grootte van 36 Are van den, heer C. Kla ver Wz., en in erfpacht aan aanwonenden uit te geven. Totale kosten f 4000, nl. f 2900 voor aankoop, het ove rige aan verschillende, kosten om 'het terrein bruikbaar te maken. o. a. demping van de oude sloot en graven van eene nieuwe sloot. Voor genoemd bedrag f 4000 eene leening aan te gaan a 4 procent, in 20 jaren af te lossen. De jaarlijksche opbrengst, voor een groot deel door 50 cents erfpachtsrecht per strekkende meter, zal be dragen f 145. De oude sloot moet nu elk jaar worden uitgezuiverd, wat f 20 jaarlijks kost. Dat zou dan nu om de drie jaren bijvoorbeeld kunnen geschieden. Do heer Schilder is er voor, twee kanten te beschoei ingen. De gesteldheid van den grond eischt dat. De heer Hartog zou wel willen zien, hoe de wal zich houdt. Anderen vinden beter om direct te schoeiïngen. Voorzitter zegt. dat de menschen er wel op gesteld zijn. Bewoners en eigenaars der perceelen aan den Zuidzijde van de Kerkelaan zijn ingenomen met het ontwerp tot demping enz., en zijn gaarne bereid, grond in erfpacht te nemen. Reeds hebben verschillende be woners tot eene lengte van 240 meters, geteekend. Niet geteekend hebben: G. Slroomer, wed. Hinke, J. Schimmel en Elleman. Enis de Raad er voor? Ja. allen sterk voor. A.s. herfst zal worden begonnen. Machtiging wordt gegeven om verdere stappen te doen. Nog volgt weer eenige bespreking over de schoeiïng. De heer Vijn vindt 't goed om ook den anderen kant te beschoeiïngen voor f 400 er bij'. Hierloe wordt ten slotte besloten. Er zal eene geMleening gesloten worden groot f 4400, in 22 jaar af te lossen. Voorzitter dankt de wethouders en de leden van den Raad voor hunne medewerking in deze zaak, die van groot belang is voor de gemeente. Benoeming stembureaux Gemeenteraad: Hoofdstembureau de heeren: P. Kooij:, plaatsvervangend voorzitter, C, Schilder en A. Hazel- hof 4e lid. Plaatsvervangers de heeren: J, J. van Wijk, J. N. Vlaming en P. Verweij. Voor de Tweede Kamer dezelfde heeren met uit zondering van 4e leden (Hazelhof en Verweij.) Gemeenteraad: 2e Stemdistrict Aartswoud, de heeren K. van Diepen, voorzitter, J. Ivoorn Dz._ plaatsverv. voorzitter, K. Vel Jz. en H. van Ree. Plaatsvervan gers de heeren K. Glas, J. Schagen en Wi. Groot. Voor de Tweede Kamer, dezelfde heeren. met uit zondering van de 4e leden (Van Ree én Groot.) Gemeenteraad: 3e Stemdistrict, Weere, de heeren: W. Vijn, voorzitter, J. Hariog. plaatsverv. voorzitter, D. v. Diepen Jz. en K. Slachter. Plaatsvervangers de heeren: D. Schermer Az., S. Langedijk en G. Por- tegijs. i Voor de Tweede Kamer dezelfde heeren, met uit zondering van de 4e leden (Slachter en Portegijs.) Aan mej. A. P. van Wijk, onderwijzeres herhalings- onderwijs en den heer J. J. van Wijk hoofd der Weere-school, is eervol ontslag daarvoor verleend. Voorzitter uit woorden van dank voor de wijze, waarop zij: zich hebben gekweten van hunne taak. Nu moet er éen nieuw hoofd voor het herhalings- onderwijs in de Weere worden benoemd. Met 1 Mei a.s. begint het herhalingsonderwijs voor meisjes. De heer v. d. Wiel wordt voor het herhalingson- 1 derwijs benoemd. Medegedeeld wordt nog, dat B. en W. het ge- wenseht achten, de ingezetenen te verzoeken de vlag uit te steken, als de heugelijke gebeurtenis' heeft plaats I gevonden. Door klokgelui zal die worden bekend ge- i maakt. De gemeente zal voorgaan door de vlag uit te steken. Wanneer het een Prins is, zal er een uur worden geluid. Is het eene Prinses dan een half uur. Rondvraag niets. Sluiting volgt. Wieringen. Door dijkgraaf en heemraden van het Heemraad schap zal op Dinsdag 27 April a.s. des namiddags om 1 uur in 't lokaal van den heer Lont publiek worden aanbesteed, de levering van 300 M.3 grint. malen gepoogd haar te naderen, en had haar toen zijn geleide aangeboden. Dat hij daarna kort en bondig was afgewezen geworden, dat had hem al zeer weinig ge hinderd. Van zijn persoonlijke onweerstaanbaarheid was hij vast overtuigd en voor het vrouwelijke in het alge meen koesterde hij slechts weinig achting. Hij had nog nooit een vrouw leeren kennen, die werkelijk ach ting verdiende, en dus gelpofde hij dat met geld elk vrouwenhart was in te nemen. De avond was reeds gevallen toen hij langzaam de straat op en neer wandelde waarin mevrouw Kalsbach woonde. Zijn burgerlijke kleeding flatteerde hein nu juist niet, hij scheen nog langer en zijn houding was lomp en onverschillig. Hij had den grijzen hoed diep in de oogen gedrukt en het deed hem genoegen dat verschillende bekenden die hem passeerden, hem niet eens herkenden. Marie bleef dien avond langer dan gewoonlijk bij mevrouw Kalsbach. De luitenant had eerst kalm een sigaar gerookt, maar langzamerhand was hij toch onge duldig geworden. De gedachte, dat het r eisje reeds lang naar huis kon zijn gegaan, kwa.ia in h m op. Wel had hij zich van tevoren overtuigd dat zij nog niet thuis was, want de vensters waien onverlicht, maar zij kon toch naar een vriendin of kennis zijn gegaan. Voor den duivel stel je eens voor, dat hij hier voor niemendal op en neer liep. Toornig wierp hij een halve sigaar op den grond, want het dacht hem al heel on aangenaam als hij zichzelf op deze wijze bij den neus nam. Het was hem nog een keer gebeurd, dat hij te vergeefs op een kleintje had gewacht. Het was een, lief bloemenmaakstertje geweest, die een vriendin een bezoek bracht. Onderwijl hij voor de woning dier vrien din uren had geschilderd, was een kameraad van hem met haar aan den wandel en had hij het van achter een boom verscholen kunnen aanzien hoe die kameraad haar later goedennacht had gekust. Dat had hem een heele poos dwars gezeten en de herinnering aan dat voorval maakte zijn humeur nu niet beter. Stel je voor dat zoo iets nu weer gebeurde, het zou een mensch half dol maken. Hij verhaastte driftig zijn schreden en vloekte luid. Hij liep nog eens het huis van mevrouw Kalsbach voorbij en lette scherp op de helder verlichte ven sters. Maar geen enkele schaduw viel op de gordijnen. Ja hij had wel honderd Mark willen geven, als hij zich op dat oogenblik had kunnen overtuigen of de kleine Marie daar binnen nog was. Hij stampte met den voet en wierp nog een nijdiigen blik op de steeds halsstarrig gesloten blijvende voor deur. Maar ja, daar werd de deur geopend en de slanke gestalte van het jonge meisje trad het huis uit. Schuw keek zij rond. Zij scheen hem niet te hebben opgemerkt en snelde nu vlug en gejaagd de straat langs. I Schoenrock had wel willen jubelen daar was de langverwachte. Snel stapte hij haar na. De gedachte dat dit meisje ook de aandacht van andere heeren wel op zich zou kunnen vestigen, schoot hem door het brein. Dat mocht niet, hij wilde de eerste zijn, om haar voor zich te winnen. Weinige minuten later had de luitenant het meisje ingehaald en bleef naast haar loopen. Marie ontstelde niet weinig en wilde om hulp roepen, toen zij haar vervolger herkende. De vrees van zooveel schan daal te maken, deed haar evenwel zwijgen, maar zoo vlug als haar beenen haar maar konden dragen spoed de zij zich voort. Schoenrock sprak druk en levendig tot haar, zwoer haar onder duizend eeden, dat hij haar en haar-alleen lief had, hij beloofde haar als een koningin te zullen eeren enz. enz. Marie hoorde nau welijks wat hij zeide, zij werd alleen beziggehouden door de gedachte van zoo spoedig mogelijk thuis te zijn. Om haar vervolger te ontsnappe Si.-eg ij eensklaps een zijstraat in. De luitenant sloot een pa„r stappen door, maar binnen een paar seconden was hij weer naast baar. Zij liep als een razende, haar ,em joeg, haai- polsen klopten, maar de lange beenen van den luitenant schenen haar gemakkelijk bij te houden. Wordt vervolgd.

Schager Courant | 1909 | | pagina 1