Donderdag 15 April J909 53ste Jaargang. No. 4i86 Bairesw SCHAG&lüj Laan O 4, EERSTE BLAD. Bekendmakingen Arrondissements Rechtbank te Alkmaar. INGEZONDEN. Binnenlaiidscb Nieuws. Buitenlandse^ Nieuws. ilititii Nieiws- Dit blad verschijnt viermaal per tveekDinsdag-, Woensdag-, Donderdag- en Zaterdagavond. Bij inzending tot 's morgons 9 ure, worden ADVERTENTIEN in het eerstuitkomend nummer geplaatst. INGEZONDEN STUKKEN één dag vroeger. Intcrc. Telephoon No. 20. Witgjewes's a TRUPRfflAM Prijs per jatar f 3.—. Franco per post f 3.60. Afzonderlijke nummers 5 Cent. ADVERTENTIEN van 1 tot 5 regels f 0.25: iedere regel meer 5 Cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Dit nummer bestaat uit twee bladen Gemeente SCIIAGEN. Veemarkten. Burgemeester en Wethouders der Gemeente SCHA- GEN brengen ter algemeeme kennis, dat de keuringen ran het ter markt aangevoerd wordende vee bij gelegen beid der groote voorjaarskoemarkten, te beginnen op 15 April a.s. niet zullen aanvangen voor des morgens te zes uur. Schagen, den 13 April 1909. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Do Burgemeester, II. J. POT. De Secretaris, ROGGGEVEEN. o— Nationale Militie. Oproeping van verlofgangers onder de wapenen. De Burgemeester van Schagcn maakt bekend, dat de in het vcrlofgangersregistcr dezer Gemeente inge schreven verlofgangers, wier namen hieronder zijn ver meld. bij deze worden opgeroepen om in 1909 .ieder voor het achter zijnen naam aangegeven tijdvak, krach tens art. 111 der Militiewet 1901. onder de wapenen te komen. Adrianus Johan van Leeuwen. lichting 1900; Arie Struijf. lichting 1902; Adrianus Tesselaar. lichting 1902; Johanncs Wilhelmus Bcrnardus Garstenveld, lichting 1902, allen 4e Reg. Vest. Artillerie, garnizoen Den Helder, van 26 April tot 7 Mei. De opgeroepen verlofgangers zullen zorg dragen, dat zij zich, ieder op den voor hem aangegeven dag. in uniform gekleed, en voorzien van hun verlofpas (zak boekje). alsmede van al' de bij hun vertrek met groot verlof medegegeven voorwerpen van kleeding en uit rusting. bij hun korps aanmelden en wel: 1 o. zij. die woonachtig zijn in de plaats van op komst, uiterlijk le 8 uur voormiddag; 2o. zij. die woonachtig zijn binnen 20 kilometer van klc plaats van opkomst, uiterlijk te 10 uur voor middag; 3o. de overige verlofgangers, voor zoover zij bin nen het Rijk gevestigd zijn. op zoodanig tijdstip, dat zij zich op den dag, voor de opkomst bepaald, met hét eerstverlrekkend openbaar middel van versneld vervoer van hunne woonplaats of naaste station naar de plaats van opkomst moeten begeven, en. voor zoo veel zij: buiten het Rijk gevestigd zijn. vóór 4 uur namiddag. De verlofgangers, die alleen per spoor- of tramweg moeien reizen en in wier zakboekje aanwezig is een op wit papier gedrukt en met rooden inkt ingevuld ver- voerbewijs. behoeven zich niet ter Gemeentesecretarie aan te melden doch begeven zich rechtstreeks naar het station van vertrek en stellen aldaar hun zak boekje ter hand aan den stationsbeambte, met de uit gifte van plaatsbewijzen belast. De verlofgangers be- hooren er op indachtig te zijn, dat hun zakboekje wordt teruggegeven, alsmede de strook van het ver- voerbewijs. aangezien deze strook hun gedurende de reis moet dienen als plaatsbewijs. Verlofgangers, die. hoewel hun reis aanvangende per spoor- of tramweg, een gedeelte van het traject moe ten afleggen per stoomboot, of die niet in het bezit zijn van een vervoerbe\yijs. ingericht om daarop van het station van vertrek naar de plaats van qpkomst te kunnen reizen, dan wel op hunne reis van één of meer veren moeien gebruik maken, moeten zich op den laatsten werkdag vóór hun vertrek naar het korps, des voormiddags tusschen 10 en 12 uur ter Gemeen tesecretarie aanmelden ten einde aldaar in het be zit te worden gesteld van de vereischte vervoerbcwij- zen. Het is noodig, zich ten minste een half uur vóór het vertrek van den trein of de tram aan het station te bevinden. Behalve vrij vervoer, voor zoover de reis geschiedt binnen het Rijk, beeft de verlofganger, die niet woont in de plaats van opkomst, voor den dag van opkomst recht op een daggeld van f 0.25. Het is niet noodig dit daggeld ter Gemeentesecretarie te vragen; aan hem. die het in zijn woonplaats niet heeft ontvangen, wordt het na aankomst bij het korps uitbetaald. Ingeval ziekte of gebreken de opkomst van een ver lofganger mochten verhinderen, moet hiervan zoodra doenlijk ter Gemeentesecretarie worden overgelegd cené gelegaliseerde geneeskundige verklaring, welke op on gezegeld papier kan worden gesteld. Na zijn herstel vervoegt 'nij zich onverwijld bij zijn korps. Hij. die zonder geldigereden niet voldoet aan de ze oproeping, wordt, na daartoe verstrekten last van den minister van Oorlog, als deserteur afgevoerd. Hij, die zonder geldige reden zich te laat hij het korps aanmeldt, maakt zich strafschuldig. Ilct niet-ontvangen van een afzonderlijken oproe pingsbrief ontheft een verlofganger, zoo deze althans binnen het Rijk verblijf houdt, geenszins van zijne verplichting tot opkomst in werkelijken dienst, daal de openbare kennisgeving ecnig en alleen als be- wijs geldt, dat hij behoorlijk is opgeroepen. Den verlofgangers, die op grond van kostwinnerschap, vermeenen in de termen te verkeeren tot het erlangen van ontheffing van bovenbedoelden werkelijken dienst of van eene geldelijke vergoeding, wordt aangeraden hun verzoek daartoe bijl voorkeur ongeveer zes we ken vóór hunne opkomst aan de Koningin te doen. Dat verzoek kan op ongezegeld papier worden geschre den en moet rechtstreeks aan II. Majesteit worden ge- monden. Frankocring is niet noodig. Wenscht men al ken voor ccne geldelijke vergoeding in aanmciking Je komen, dan kan deze hij ongezogeld en ongefran- taerd verzoekschrift aan den Minister van Oorlog woi- <lcn gevraaol. Overigens wordt ten deze verwezen naar he afzonderlijke publicatie l>ctrekkelijk „Kostwinners kunnen zoo noodig nadere inlichtingen mondeling gorden gevraagd ter Gemeentesecretarie, eiken werk- tog tusschen lü en 12 uur voormiddags, schagen, den 10 April 1909. De Burgemeester voornoemd, H. J. POT. (Vervolg.) Een voorde»!ig zaakje met een bitteren nasmaak. Barend Velleman, een jeugdig Alkmaarsch koopman, die onlangs al een zwaren dag had, toen hij als ge tuige optrad in een zaakje contra Arie I.over en Kees Elswijk, die eenige metalen voorwerpen hadden ge stolen, die hij had gekocht, zonder 't in het allerminst nauw te mikken ten opzichte van de wijze, waarop beiden in 't bezit van de 80 K.G. oud koper kwamen, mocht nu zelf op 't beklaagdenzeteltje komen plaats nemen. Maar hij was er nietwas wegens zenuwachtig heid weggebleven, zooals hij den heer Officier had ge schreven. Nu 't kon zonder hem ook gered worden. Lover en Elswijk togen in 't laatst van November jl., in 't bezit van hun koperen buit, naar den Alk- maarschen handelaar J. Dekker, die 't zaakje echt-er zelf niet al te best aandorst en ben naar Velleman verwees. Dekker sloeg vandaag als getuige echter een vrij jammerlijk figuur en kreeg benauwde oogenblikken. Enfin Velleman kocht ten slotte 't gestolen koper ver beneden de waarde en zijn doen en laten te dezer zake werd vandaag niet onbesproken gelaten. De O. v. J. wees er met klem op, dat hij J. Dek ker sterk verdacht vandaag- erg te hebben staan lie gen en liet. dezen daarover menig hartig woordje slik ken. Z.E.G. kan 't echter voor den strafrechter niet be wijzen, dus kan geen vervolging geschieden. Niettemin, Dekker kon 't er vandaag mee doen. Wat Velleman betreft, van diens heling achtte de heer Officier 't bewijs geleverd en tegen hem eischte Z.E.G. deswege 6 maanden gevangenisstraf. Een heel standje. De heeren H. H. Sanders en Jacob Schoonhoven uit Alkmaar waren op Zondag 7 Maart jl., 's middags ten 2 ure zoowat, bij kastelein W. Ivangh te Schoorl- dam, waar zij 't een en ander gebruikten en ten slotte den kastelein eene nota van een koekbakker ter be taling aanboden. Ivangh was niet geneigd die betaling te doen en toen wilden beide heeren hunne vertering ook niet betalen. 'n Lastig gevalt!Te meer, daar het op herrie met ander publiek dreigde uit te loopen en ze den kastelein uitscholden en niet op zijne vordering als rechthebbende zijn localiteit verlieten. Waarvan Ivangh verbaal liet opmaken, terwijl hij de beide onwilligen ten slotte door de politie de deur uit liet zetten. Wegens het zich niet op gedane vor dering des rechthebbenden uit diens lokaal verwijderen, werd tegen elk der beide heeren f 15 boete subs. 15 dagen hechtenis geëischt. Bedelen. Simon Vlaar, die 44 jaren geleden te Hauwert werd geboren en nu ten huize van den heer Spel te Hoorn woont, liep den llden Maart jl. met een kameraad, Adrianus Rovers genaamd, ook 'n inwoner van Hoorn, te wandelen om liefdegaven van medelijdende burgers in te zamelen. Zoo verzeilden ze in 't Westeinde van Wognum ten huize van den heer Appel, waar Anna, de 17-jarige dochter des huizes, hen een cent gaf. Ze werden echter hij hunne bedelpartij gesnapt door 'n Hoornschen rijksveldwachter, die hen verbaliseerde met het gevolg, dat de O. v. J. heden tegen de twee bedelaars elk 12 dagen hechtenis eischte. Wegens goed gedrag! Dirk Koen, een 54-jarig koopman, vroeger te Hoorn, thans sinds 9 maanden te Alkmaar woonachtig, was onlangs door het Kantongerecht te Hoorn veroordeeld wegens openbare dronkenschap bij 10de herhaling tot eenige dagen hechtenis plus een half jaartje rijkswerk inrichting. Koen, die nu werkelijk sinds de laatste maand of acht goed oppast, ging in appel en had met 't oog op de gunstige rapporten, die van hem werden gegeven, de voldoening dat de geëischte maan den rijkswerkinrichting werden ingetrokken en de heer Officier alleen 3 dagen hechtenis tegen hem eischte. Diefstal. De 26-jarige Medemblikker timmerman, Adrianus Lakeman, werd ten slotte wegens het op 4 Maart jl. wegnemen van een stuk zinken pijp toetoehoorende aan Jan Windt, door den heer Officier opgeknapt met een eisch tot 14 dagen gevangenisstraf. Drie Kinderwetten-zaken met gesloten deuren, door den vriendelijken President, den E.A. heer Mr. Van Tienhoven het laatst ter behandeling aangewezen, vormden vandaag het slot. A.s. Dinsdag uitspraken. EEN TOESTAND. Wat op 's harten gront leit, Dat welt me naer de keel Vondel. Moerbeekers, ik predik opstand! Hoort gij verdruk ten, gij zult opstaan, te voorschijn komen uit uw duis ternis en u begeven opwaarts, tot het licht, het licht dat daar straalt uit de kom der gemeente, en dat zich een zon verbeeldde, en dat slechts een nacht kaars is. Er heerschte duisternis, diepe ondoordringbare, tast- en snijbare, Egyptische duisternis. Wanneer men 's avonds door de Moerbeek liep, dan zag men de inboorlingen, die aan hun mede-inboorlin gen een avondbezoek hadden gebracht, rondscharrelen, gewapend met lantaarntjes met kaars- of petroleum licht. En iemand, die niet beter wist zou denken, dat harts tochtelijke visschers daar ijverden om een dosis dauw wormen machtig te worden. Eidoch, dat was het niet. Deze Moerbeekers hechtten aan het leven en wil den niet verzuipen. Want nog stonden de Moerbeekers laag, zeer laag in de gunst van hun gemeentebestuur aangeschreven. Nieuwe Niedorpveel licht. Langereisweinig licht. Moerbeekgeen licht. Geen licht, middeleeuwsch, lezer, niet waar? Welt in uw hart niet op modelijden met deze lieden der duis ternis? Doch hij, die de Moerbeeker belangen voorstond, jhet Moerbeeker raadslid, sprak hierover in dien raad der wijze en vroede vaderen. En zoo geschiedde het, dat op zekeren dag eenige factota van dit alwijze lichaam in de Moerbeek verschenen met een handkar, zwaar bevracht met 3 lantaarnpalen, zegge 3, mest toe- behooren. En de Moerbeekers juichten- Want zij vermoedden niet, dat deze lantaarnpalen slechts het aantal vermeerderden der dingen die ge vaar opleveren voor botsing bij Moerbeeker-avond. Er zou dus licht komen, wanneer natuurlijk de Moerbeekers -er geen bezwaar tegen hadden, zeil' (en, gratis, natuurlijk!) de-ze lantaarns aan te steken, te vullen en schoon te houden. En zoo geschiedde het dat men gedurende eenige maanden 's avonds uit 3 huizen Moerbeekers zag ver schijnen (van beiderlei kunne), torsende een ladder en rammel-end van lucifers. En na vele minuten tobbens kon dan de Moerbeek bogen op 3 lichtvlekken, zoo weinig ver van elkander, -dat men staande bij den een, vrij duidelijk den and-er kon zien. Droeve parodie op moderne verlichting! En nog een zwak schijnsel van een der lantaarns verlichtte het brandspuithuisje, dat op zijn ouden dag nog had moeten verhuizen, afgekeurd aan de Langereis, maar daarom nog wel goed genoeg voor de Moerbeek! Maar als dit huisje verstandig was, zou het tevreden zijn. Aan de Langereis moest het voor een jonger broeder wijken, in de Moerbeek heeft het daarvoor immers geen gevaar te duchten! i Er was dus licht, maar hoelang zou het blijven? W-ant Moerbeek-verlichting was nooit voorgekomen op het programma des burgervaders plus aanhang. En toen het den Moerbeekers te zwaar bleek, zelf de lantaarns schoon te houden, enz. toen kwam er weer beroering in den raad. Want het Moerbeeker raadslid bracht den rechtmati- gen eisch te berde, dat, waar Nieuwe Niedorp op kos ten van de h e e 1 e gemeente, baadde in een zee van licht, het den Moerbeekers toekwam, dat men een hunner bezoldigde voor het dn orde houden van hun 3 lantaarns. Maar naar zijn woorden werd nie-t ge luisterd. Zijn edelachtbare -had, zooals gezegd is geen Moer beek-verlichting op zijn programma, dus geen man en ge-en cent! Het Moerbeeker raadslid, dat zoolang de Moerbeeker belangen warm had voorgestaan, wenschte niet langer te dansen naar de pijpen van het gemeentehoofd plus aanhang, en nam zijn ontslag. Gevolg: Op zeek'ren dag kwam weer dezelfde hand kar naar de Moerbeek, die de lantaarns had gebracht. Wat nu? Kwamen daar weer lantaarns? Och neen, waarde lezer, men kwam en, ontnam aan de 3 lantaarns het hoofddeel, hun hoofd! En zoo staan daar tot op den huidigen dag de 3 onthoofde lantaarnpalen, als een zwijgende aanklacht tegen den onwil van het gemeentebestuur. En de Moerbeekers koopen -kaarsen voor hun lan taarntjes. Moerbeekers, staat op! VERUS. Herv. Herv. Gemeente alhier geteekënd op de lijsten voor het Vrouwenkiesrecht in de Hervormde Kerk. Een ontslag. De directie der Goudschie Machinale Garenspinnerij te Gouda heeft gisteren 20 jongens ontslagen, omdat een van hen een kraan van een stoommachine had dichtgedraaid, waardoor deze niet meer van olie werd voorzien en het bedrijf gedurende korten tijd moest worden stop gezet. Om-dat niemand den dader wilde noe men, werden -allen ontslagen. Doodslag. Naar bet huis van bewaring te Middelburg is een 20-jarig persoon uit IJzendijke overgebracht, verdacht van poging tot doodslag. Op den tweeden Paa-schdag zou hij -aldaar uit een met hagel geladen geweer een schot hebben gelost op D. De evenaar zwenkt. In De Standaard, het orgaan van Dr. Abram Kuyper, lazen wij het volgende: Tot dusver na-m de bevolking op de Bijzondere School de laatste jaren, wel sterker toe dan op de Openbare, maar toch ging ze ook op de Openbare School tot op 15 Januari 1906 nog steeds vooruit. De drie laatste jaren klom de schoolbevolking op de. Openbare School van 309.083 jongens tot 313.927, d. i. met 4844, en voor de meisjes van 253.537 op 253.837, alzoo met 300. Samen 5144. De Vrije School daarentegen klom in ditzelfde drie tal jaren, voor de jongens, van 116.402 op 125.261, d. i. rne-t 8859, en voor de meisjes van 152.567 op 164.110, d. i. met 11.657. Samen 20.516. Alzoo viermaal zooveel. Doch nu eindelijk zwenkte de evenaar door, en vol gens het jongste Schoolverslag ging de bevolking der Openbare School voor 't eerst, niettegenstaande toene ming der bevolking, achteruit, terwijl de Vrije School nogmaals een grooten sprong vooruit deed. De Openbare School daalde dit jaar met 1258 leerlin gen, terwijl de Vrije School dit jaar met 13.783 leer lingen aanwies. De cijfers zijn thans voor de Openbare School: Jongens 312.272, Meisjes 250.915. Saam 563.187. En voor de Vrije School: Jongens 138.221, Meisjes 177.867. Saam 316.188. Voor zeven jaar stond het: Openbar-e School 508286, en Vrije School 231.534. Toen haalden wij nog niet de helft. Nu reeds staat het 563.187 tegen 316.188, en zijn we reeds vijftig duizend over de helft van de Openbare School heen. 1 Moge dit zoo voortgaan. Eindelijk zwenkt dan toch de even-aar van verlies en winst door. Gasontploffing. Gisteren ontplofte te Eindhoven een kleine gashou- j der in de fabriek der firma Philips en Co. te Eindho ven. Een der werklieden een zekere van G. uit Stratum j beliep brandwond-en, en werd ter behandeling naar li-et gasthuis overgebracht. Het ongeval verwekte groote opschudding onder het groote ge-tal vrouwelijke werk- lied-en. Zwervers. I Jl. Zondag kwam zekere W. P. met vrouw en drie kinderen uit Borkum naar Eexta (Gron.). De man was indertijd uitgeweken over d-e grenzen om gevangenis straf te ontgaan. Om welke red-enen hij n-aar zijn Hei- i math meende te moeten terugkeeren, weten we nie-t. i Doch hij kwam, meldde zich bij de politie aan en de gevangenisdeuren werden voor hem geopend om da-a zijn tijd uit te zitten. Blijkbaar zonder eenig geld bleef de vrouw met de kinderen te Eexta achter. Den eersten nacht werd haar I onderdak verleend door een harer naaste familieleden, doch den volgenden morgen stond ze al weer vroeg 1 op straat. Den ganschen Zondag heeft ze zich opge- houden aan de Stationsstraat op -een aangrenzende j laan. Twee kindertjes lagen in den kinderwagen. Mede lijdende mensch-en brachten haar wat te eten. Doch de -avond kwam en de nacht stond voo-r de deur. Waar moest het arme mensck wel heen? De politie wenschte zich met de zaak niet te bemoeien. Tevergeefs werd hierbij aangeklopt;! Ook familie hield de deur voor haar gesloten. Naar we later hooren, moeten medelijdende menschen zich in het late avonduur over de arme vrouw met de kinderen hebben ontfermd door ze nachtlogies te verschaffen. Vanmorgen was ze al weer op pad. Hoe zal dit afloopen? Lang kan dit niet blij ven duren, zonder dat er wordt ingegrepen. Veenhuizen bij Oude Niedorp. Dank zijl den ijver van de heeren G. Smit en P. Raat. ouderlingen, hebben reeds meer dan ze ventig mannelijke en vrouwelijke lidmaten der Ned. DE UITBARSTING IN CONSTANTINOPEL. Zooals reeds in ons nummer van gister is gemeld, is Dinsdag eensklaps een revolutie In Constantinopel uitgebroken. Zoo geheel onverwachts was dat niet, ver schillende -teekenen hadden er reeds op gewezen dat het in het rijk van den Sultan nog lang geen pais en vree was. Uit allerlei was den laatsten tijd al duidelijker ge worden/dat de kloof tusschen de jong-Turksche partij en die der liberalen steeds wijder begon t-e gapen. Het verschil van inzicht vond, behalve in persoonlijke quaes •ties, zijn oorzaak in de uiteenloopende opvattingen van beide partijen over de hervorming van, het staatsbe stuur. Het jong-Turksche comité staat absolute -eenheid des rijks voor, terwijl de liberalen neiging toonen om aan de verschillende deel-en een zekere zelfstan digheid toe te kennen. Daardoor kwamen zij in het gevlij, niet alleen van Grieken en Armeniërs, ma-ar ook van de Mohammedaansche volken van niet-Turk- schen oorsprong, zooals bijv. de Arabieren. In het par lement konden de liberalen, daar zij verreweg de min derheid vormen, slechts weinig gewicht in de schaal leggen, maar in hun pers werd een verwoede strijd gevoerd tegen het jong-Turksche streven. Met de liberalen trokken een lijn de tegenstanders van het nieuwe regime, zich recruteerend uit -de velen, die met leede oogen het aanzagen, hoe de oud-Turk- sche opvattingen door deWestersche langzamerhand werden verdrongen en die zich daarom aaneensloten in het Islamitisch comité, dat zich ten -doel stelt de oud-Turksch-e overleveringen en opvattingen ongeschon den te handhaven. Eindelijk voegden zich bij deze elementen de ontevre denen, die door den nieuwen koers in hun belangen benadeeld waren of vreesden benadeeld te zullen wor den. Reeds vroeger wezen we er op, dat van de- Turksche Staatsgelden gebruikt werden voor ambte naren-salarissen en -pensioenen. En nu er naar Wes- tersch voorbeeld e-en begrooting is ingediend, waarbij het mes er diep ingaat, zijn er duizenden en nog eens duizenden in den lande, die vreeze-n, dat of zij zelf of hun familieleden onvermijdelijk het slachtoffer van deze bezuiniging zullen worden. Al deze ambtenaren, die, hoog en. laag, niettegenstaande drievierde der Staatsgelden ter hunner beschikking stond, slecht be taald werden, zorgden voor bronnen van inkomsten, welke zij, dank zij hun positie, maar al te* gemakke lijk konden laten vloeien. Niet alleen zal nu een groot aamtal hunner overbodig zijn, maar tevens zullen de extra-baten, dank zij de controle der volksvertegen woordiging, op zijn minst belangrijk beperkt worden. He-t behoeft nauwelijks betoog, dat het -aantal onte vredenen legio zal zijn of reeds is. En daaruit ver klaart het zich ook, dat de bovendrijvende partij, in casu de jong-Turken, met een krachtige oppositie heeft te kampen. Ziehier de grondoorzaak dezer oproerige beweging. Deze ha-d volgens de latere berichten bet volgend verloop: Dinsdagochtend trokken twee in het ministerie van oorlog ondergebrachte bataljons over de Divanjoloe- straat naar het parlementsgebouw. Men z-ag slechts weinige officieren aa-n hun hoofd. De anderen waren in de kazernes opgesloten. De door de jagers van' Saloniki gevormde parlementswaeht werd naar huis gezonden en haar officieren werden gekneveld. Het zelfde geschiedde met de wacht voor de Porte. Spoe dig daarop sloten zich groote menschenmassa's bij de opstandelingen aan. De menigte groeide wel tot hon derdduizend personen aan. De soldaten houden de toegangen tot het parlement bezet. De nieuwe brug is voor .hét verkeer afgesloten, de oude brug wordt voor de militairen vrijgehouden. Troepen en volk v-erlangen het herstel van het sjeriat-reoht (de gods dienstige wet), de afzetting van den grootvizier, eenige ministers en den Kamervoorzitter. Later slo ten zich 6000 studenten bij het volk aan. Zij bezet ten de Moskee-Mohammed F-aty. De telegrafische verbindingen zijn afgesneden. Eenige jong-Turksche officieren moet-an gedood zijn. Tegen half elf wer den 22 kanonnen van Pera naar Stamboel gebracht. Naar 't -schijnt, heeft een deel van de jagers van Saloniki, die -totdusver aan het jong-Turksche comité trouw gebleven waren, met de opstandelingen gemeene zaak gemaakt. De ministers zijn op de Porte verga derd en wollen, nog in onzekerheid als ze zijn om trent de sterk-te der beweging, eerst met de leiders der opstandelingen onderhandelen. Een later bericht van 's middags, dat de verdere ontwikkeling der gebeurtenissen schetst, meldt: De sjeich oei Islam onderhandelde in opdracht van de regeering met de opstandelingen. Naar verluidt, teekenen de soldaten verzet aan tegen de invoering van sommige hervormingen. Ze verlangen de ontbin ding van het jong-Turksche comité. Ook geven zij hun wantrouwen te kennen tegen den Kamervoorzitter, Ach- met Riza, en willen de benoeming van den oelema Moestafa pasja tot voorzitter en. die van den Arme niër Sohrab tot ondervoorzitter der Kamer. Voorts wil len zij straffeloosheid. De sjeich oei Islam bracht deze oischen aan den ministerraad over. Na eenige uren begaf zich de sjeich oei Islam met het antwoord van den ministerraad naar het parlement. De opstandelin gen laten de Kamerleden ongehinderd binnengaan. Ook Achmet Riza bevindt zich In de Kamer. Bijna het gqnsche garnizoen doet aan den opstand mee. De regee- rlng beschikt slechts over eenige bataljons en drie of vier stukken geschut. De -toestand is ernstig. Zooals uit latere berichten blijkt, heeft de regee ring spoedig ingezien dat ze niet tegen de beweging op kon en dat haar niets overbleef dan te zwichten. Het kabinet, zoo meldde een telegram uit Konstan- tlnopel, heeft zijn ontslag gevraagd, dat door den Sul-

Schager Courant | 1909 | | pagina 1