390ste Staatsloterij. Predikbeurten. Marktberichten. Tweede Kamer. Plaatselijk Nieuws. Burgerlijke Stand. Zondag 25 April 1909. Prins gerekend en daar werd me nu Maandag hui- ten alle blijde verwachting en heugelijke gebeurtenis om, Prins Hendrik jarig, en de slag wapperde zoo heerlijk van den toren, dat een jubelouverture met mondharmonica's ten volle waard mocht worden ge rekend. 'I Was zooals gezegd heelemaal buiten de be doeling van de reclame-firma, maar de Leeuwarder jeugd hield haar aan hare toezegging en had in een om mezien den winkel bestormd. Nu, toen is er maar 'n grabbelpartijtje Van ge houden. Met het gewone gevolg: sommigen kregen hun zakken vol muziek en anderen konden ten koste van een scheur in broek of kiel zelfs het kleinste speel- dingetje niet bemachtigen. Zooals het altijd in de we reld gaat: al regent het varkens, een zekere Jan krijgt cr nog geen borstel van. Maar met dal al: het Heeren walletje was geruimen tijd voor de passage gestremd. Turfkarren geraakten in de verdrukking, slagers, bar biers en turfventers zaten elkaar in de haren, turven en briketten stoven den menschen om de ooren, politie was druk in de weer. En dat alles omdat de vlag op den toren stond en de firma bij vergissing tóch nog een goede reclame maakte. (Nbl. v. Fr.) Zuirtscliarwoude. In de Woensdagmiddag gehouden vergadering van afgevaardigden van verschillende tuinbouwvereenigingen, werd besloten het bekende 40/100 p.Ct. korting bij onderhandschen verkoop te aanvaarden. Echter werd niet ingegaan op de bepaling, door „De Koophandel'!' gesteld, om daaraan nimmer ime-er te tornen; blijkt de noodzakelijkheid, om er wijziging in te brengen, dan zal daarover met de kooplieden worden beraad slaagd. Zuidscharnoudc. Het aantal opgegeven kinderen van de openbare scholen aan den Langedijk om dezen zomer naar een Koloniehuis te worden gezonden is zeer groot. De fi nanciën van de afd. Langedijk van ,t Centraal Ge nootschap laten echter niet toe er meer dan 6 uit te zenden. Uit de opgegeven kinderen, zal na be spreking met heeren geoeesheeren een keuze worden gedaan. Hecrliugowaard. Door de afdoeling Heerhugowaard en Omstreken van den Bond van Ned. Onderwijzers is aan de da- gelijksche besturen der gemeenten Zuid- en Noordschar- woude en Oudkarspel een adres verzonden met het verzoek om meer vacantie in 't belang van kind, onderwijs en onderwijzer. Ook wordt er op aange drongen, de vacantie niet langer meer zoodanig te regelen, dat de kinderen ia dien tijd kunnen worden gebruikt voor tuinbouwwerkzaamheden, zooals dit in genoemde gemeenten geschiedt. Ilarsingerhori». In de laatstgehouden vergadering van D.O.G. kwam ter sprake de geneeskundige behandeliqg van inwonend dienstpersoneel, volgens het thans bestaande arbeids contract, waarbij de werkgevers verplicht zijn die genees kundige hulp te betalen. In verband daarmede werd besloten tot het bijeen roepen van de leden van D.O.G met andere inwo ners van Barsingerhorn en Haringhuizen met aanhoo- rige wijken, die inwonend dienstpersoneel hebben, ten einde te bespreken of en hóe eene onderlinge ver zekering tot bestrijding van kosten voor geneeskundige hulp aan dienstboden hier tot stand te brengen zou zijn. Dievergadering is bepaald op 29 April a.s., des avonds te 7 uur, ten huize van den heer Scheringa. Callantsoog. Op de Woensdag gehouden vergadering van de Li berale Kiesvereeniging alhier, werd met algemeene stem men tot candidaat voor de Tweede Kamer der Staten Generaal gekozen de heer Mr. Th. H. de Meester, oud-minister van Financiën te 's-Gravenhage. Tot candidaten voor den Gemeenteraad werden ge kozen de heeren Jb. den Das, aftr. lid en A. Baken G.Az. in de plaats van den heer Jac. Kruisveld (die zich niet meer herkiesbaar stelde. Wegens het bedanken van den len secretaris-pen ningmeester der vereeniging, den heer Vis. werd tot len" secretaris gekozen de heer K. Bakker en tot pen ningmeester de heer C. Hoogschagen. LANGEDIJK EN OMSTREKEN. Woensdag werd door hel Hoofdbestuur der Tuin bouw- en Handelsvereeniging „Langedijk en Omstre ken", in het lokaal van den heer A. Kist te Zuid- scharwoude eene vergadering gehouden. Alle leden waren tegenwoordig'. Na opening door den heer A. Nobel als voorzitter, werden de notulen gelezen van een vergadering, ge houden 13 Maart 1.1. bij den lieer K. Willig' te Alk maar, welke notulen aigemeen werd,en goedgekeurd. Ingekomen was een jaarverslag' van het Centraal- bureau \w aankoop van hulpmeststoffen. Een van den Rijksbetaalmeester ontvangen betalingsstuk als Rijks subsidie. groot f 525. dienende voor den aanleg van twee proeftuinen, waarvan een te Oudkarspel en een te Warmenhuizen. Verslag werd uilgebracht van eene bestuursvergade ring te Hoorn, handelende over een uniformgewicht in den aardappelhandel. Daarna werd door den secretaris, den hr. S. Zeeman, verslag uitgebracht over het zelfhandelen der vereeni ging op de buitenlandsche markt, waaraan toegevoegd de samenwerking van verschillende vereenigingen in dezen begonnen i,cnhandel. Een viertal vereenigingen zijn reeds toegetreden en met meerdere wordt over dit punt nog onderhandeld. Andere vereenigingen hebben reeds versche groenten naar den stand te Berlijn verzonden, zoodat deze zaak al meer en meer wordt uitgebreid. Het dagelijksch be stuur kreeg machtiging van het Hoofdbestuur, om ter bekwamer tijd een algemeene bestuursvergadering van de afdeelingsbesturen Ie beleggen, waar dan het punt zelfhandelen nader zal worden toegelicht en uiteen- gezel. Hierna werden door hel Hoofdbestuur goedgekeurd de reglementswijzigingen der afdoelingen St. Pankras, Harenkarsnel en St. Maarten. Er werd verder besloten, later in overleg met de besturen van „Landbouwbelang" te Noordscharwoude en „De Eendracht" te Oudkarspël de onderhandsehe contracten en instrucliën van de betaalmeesters te be handelen. Met eenige woorden van dank voor den gezelligen toon die op deze bijeenkomst had gehoerschl, werd daarna de vergadering door den voorzitter gesloten. Oud karspel. Woensdag 21 April 1909 werd in de kolfbaan van den hoer H. J. A. Büekmann alhier, de buitenge wone vergadering gehouden voor loden, prijswinners- (sters) bij de huisvlijltentoonstclling en geïnlroducecrden. Door den voorzitter, den heer M. Eecen Jz.. wordt mededeeling gedaan, dat met algemeene stemmen tol eerelid is benoemd de penningmeester, de heer G. Slotumakei', die reeds zoovele jaren zijn functie met nauwgezetheid had vervuld en nu door ziekte is ge noodzaakt, af Ie treden. Vervolgens wijst spreker op de vele beslommeringen, die aan de tenloonstelling vooraf gingen, maar als ein delijk de dag is aangebroken is hef voor de bestuur ders toch prettig. Het Huisbestuur kan zeker tevreden zijn over het succes, dat het van zijn werk hoeft gehad. Niet alleen de bekroonden oraar ook hun ouders, 'broe ders en zusters zullen vreugde gevoeld hebben bij hel vernemen van den uitslag der huisvlijttentoonstelling. Spr. wijdt nu in den brcode uit over het nut daar van, .hoe iemand, die den gcheclen dag geestesarbeid heeft verricht, des avonds ontspanning zal gaan zoe ken m lichaamsoefening cn zoo zal het voor iemand die hard gewerkt heeft, goed zijn. knutselarbeid te ver richten of b.v. te gaan lezen, want lediggang is oen groote vijand, die bestreden moet worden. Daarom be- tocmslcüing'teorganisèeren °en dtedSn mógelijk meer inzendingen worden gedaan.. en 1K)g Hierna wenscht hij d,e aanwezigen een gezelligen cn prettigen avond en opent de bijeenkomst. Over net programma, dat nu werd afgewerkt zul len wij niet in bijzonderheden treden. Het bestond uit een tooneelstukje „Mevrouw is met thuis een tweetal voordrachtenAlbertiiie en Lhnstiaan,. door de dames G. Slotemaker en G. Pranger, Bloemenmeisje, door de dames J. v. Loo, Jtje. behagen. G. v. Loo en Gr. Pranger, tableau vivant, voorstellende JNieuwen- huis. geflankeerd door Nijverheid waarvan de ondei- deelen teekenkunst, borduurkunst, houtsnijden en daai- naast de godin; zang en pianomuziek dooi mej. A. van Rooijeu te Amsterdam en Mevr. N. Eeoen-Schoorl; muzieknummers van het Symphonie-Gezelschap Sem- pre Crescendo, alsmede de uitreiking dei 111 de teil- toonstelling behaalde prijzen. De verschillende .nummers werden over liet alge- meen goed ten tooncele gebracht en behaalden rij wijlen luid applaus. Na de afwerking van liet programma bracht de hr. M. Eecen een woord van dank aan allen, die luid den medegewerkt om de tentoonstelling en de ver gadering te doen slagen. Nog werd het woord gevoerd door de heeren \\j. van Loo, die namens bestuursleden en publiek lof en hulde bracht aan den voorzitter, door den heer J. II. Keizer, die dank bracht aan den secretaris, den heer G. Eecen Cz. voor /,ijn vele en drukke werkzaam heden en door den heer G. Eecen, die namens het Nutsbestuur zijn dank betuigde aan het Symphonie- Gezelschap voor de welwillende medewerking. Met een gezellig bal werd de avond besloten. ZOEK GERAAKT. Dinsdag werd op last van de politie te Leeuwarden een, met oud ijzer geladen en reeds ter verzending gereedstaande spoorwegwagen weder gelost, en bevon den, dat zich onder het oude ijzer een partij van circa 1500 K.G. nieuwe laschplaten, bevond, die ver moedelijk het vorige jaar, bij den ombouw van het spoorwegemplacement, reeds zijn zoek geraakt. De zaak is in onderzoek. DE SCHIPBREUK VAN „DE HOOP". Naar wij vernemen van ooggetuigen, zou ons bericht j van Dinsdagavond, zegt 't Hdbtd., den onjuisten indruk geven, dat „De Heerenveen", toen ze op de plaats van het onheil aankwam, de vrouw en kinderen van den schipper nog hadden gezien in hun doodsstrijd met de golven. De bemanning zag alleen maar den loods, hangende in het want. En krachtige pogingen om dezen te redden, kon de „Heerenveen" niet in het werk stel len, wilde zij de visschersboot, die trachtte den loodis naderbij te komen, niet met overvaring bedreigen. De loods De Vries laat weduwe en zes kinderen onverzorgd achter. Een aangrijpende bijzonderheid is zeker nog, dat de schipper Dinkla, die vrouw en kinderen voor zjne oogen zag verdrinken, zelf, in dienst van een Duitse.iie reddiingmaatschappij, heeft meegeholpen om 80 men-1 sehenlevens te redden. EEN DROEVIG ONGELUK. Men meldde gisteravond uit Den Haag: Een droevig ongeluk had hedenavond omstreeks 10 uur plaats. Een jonge vrouw van ongeveer 25 jaar, die op de Koninginnegracht tegenover den Dierentuin op de tramrails liep, wilde uitwijken voor een tram rijtuig van lijn 9, doch week uit naar den verkeerden kant, zoodat zij in het water viel. Op haar hulpge- j schrei verzamelde zich een groote menigte aan den waterkant. Een paar heeren wilden zich ters'ond te water begeven, doch weiden hiervan door anderen terut i gehouden. Met een dreg uit het nabijzijnd politiepost- j huis aan den Boschbrug gelukte het na verscheidene vruchtelooze pogingen de drenkeling op te halen, 1 waarna zij werd overgebracht naar de portierswoning van den Dierentuin. Dr. Aalsmeer trachtte de levens geesten der vrouw, die nog zwakke 'teekenen van leven gaf, toen zij werd opgehaald, doch in de portierswoning spoedig overleed, tevergeefs op te wekken en moest den dood constateeren. Het lijk der tot dusver onbe kend gebleven vrouw werd naar het lijkenhuisje bij de algemeene begraafplaats overgebracht. VEEUITVOER NAAR BELGIE. Men schrijft aan de N. R. Ct.: Ondanks alle pogingen door Belgische landbouwmaat- schappijen en veesyndicaten in het werk gesteld om den Vlaamschen veestapel te vergrooten en te verede- len, waardoor men gaandeweg het Nederlandsche vee j zou kunnen missen, blijft ons rundvee in België zeer gezocht en neemt onze veehandel met België steeds in belangrijkheid toe. In de vorige maand werden uit ons land naar onze zuidelijke naburen gezonden 5142 runderen tegen 2630 in Maart 1908, toen het mond en klauwzeer hier sterk heerschte, en 4871 in 1907, toen ons vee zeer gezond was. Die groote invoer van rundvee moet ook gedeeltelijk toegeschreven worden aan het verbod van invoer van Amerikaansch vee. Daar sinds 17 April 1.1. de invoer van vee uit verschillende staten van Noord-Amerika weer is toegelaten in België, is het te voorzien, dat onze invoer in de maand April wel wat lager zal zijn. In de vorige maand bedroeg de geheele invoer 5496 runderen. Daarvan komen, zooals wij boven reeds mededeelden, er 5142 uit ons land, Frankrijk zond er 350 en Duitschland slechts 4 runderen. De invoer van Pransch vee in België neemt sterk af. In de maand Maart van andere jaren werden, met het oog op den weidegang in Frankrijk, groote trans porten mager vee naar België gezonden. Zoo bedroeg in Maart van het vorige jaar de invoer uit Frankrijk 2410 stuks. In Maart 1907 was de invoer zoo groot dat de quarantaine stallen aan de Belgisch-Fransche grens te klein waren om al het aangevoerde vee te plaatsen en werden er een 200 runderen naar de qua rantainestallen aan de Nederlandsche grens gezonden, in 1906 bedroeg de invoer 1015 runderen en thans 350 stuks. Hollandsch vee werd dit jaar opgekocht voor de vetweiderij. Wij verzonden 1731 magere koeien, Fran krijk 349. Naar vette ossen was in de vorige maand met het oog op het Paaschfeest zeer veel vraag. De schoonste exemplaren werden door Vlaamsche kooplieden op de Hollandsche en Friesche markten opgekocht en naar Luik, Brussel, Antwerpen, Gent en Brugge verzonden. Ingevoerd werden 1034 Nederlandsche ossen, die een gezamenlijk gewicht hadden van 548.517 kilogr. of ge middeld ruim 530 kilogr. en 630 zware stieren, die door elkander 507 kilogr. wogen. Naar vette kalveren was niet zooveel vraag als gewoonlijk. Toch verzonden wij 414 kalveren naar België, waarvan er 38 naar Duitschland en 1 naar Frankrijk werd uitgevoerd. Wij kregen uit België 5 koeien, 4 vaarzen en 1 kalf. In het eerste kwartaal van dit jaar verzonden wij naar België 2066 stieren, 2719 ossen, 1846 kalveren, 5282 koeien en 4212 vaarzen, te zamen 15.825 stuks. Vergelijken wij den invoer van rundvee in België van het eerste kwartaal van dit jaar met dien van andere jaren, dan blijkt, dat onze invoer sterk is toe genomen en die van Frankrijk zeer verminderd. Ziehiek de officieele cijfers van invoer gedurende het eerste kwartaal der 3 laatste jaren: kend kunnen worden tot het Middelbaar Onderwijs te behooren doch niet genoemd zijn in art. 16 en 17 der wet op het M. O. De Minister nam het over, doch de heer TER LAAN verzette er zich tegen op grond dat het de bedoeling zou zijn subsidie voor bijv. godsdienstonder wijs te geven. Artikelen 16 en 17 schrijven voor in welke vakken Middelbaar Onderwijs wordt gegeven en de heer Ter Laan stelt zich op het standpunt dat alleen subsidie mag worden gegeven voor maatschap pelijk onderwijs. De heeren BOS en ook de MINISTER wijzen er op dat ook de vakken der Ambachtsscholen kunnen bedoeld zijn en, de eerste stelt daarom een wetswij ziging voor om te voorkomen dat een minister alleen over het toekennen der subsidie kan beslissen aldus luidend: „dat tegen het verleenen der subsidie geen bezwaar bestaat." Daarentegen stelt de heer TER LAAN voor bij amen dement, om uitsluitend subsidie te verleenen voor de vakken genoemd in de artikelen 16 en 17 der wet. Dit amendement wordt verworpen met 43 tegen 29 stemmen. Met de rechterzijde stemden mede de heeren Bos, v. Karnebeek, Patijn, de Klerk, Zijlma en Ver hey. Het amendement Bos werd daarna aangenomen met 64 tegen 8 stemmen. Het 2e amendement op art. 45 was van de heeren Verhey, Eland en Thomson, de militaire specialiteiten die wenschen dat de gymnastiek verplichtend wordt gesteld en dus op zulk een school een gymnastiek lokaal wordt ingericht en disponibel gesteld moet wor den ook voor gymnastiekverenigingen. Het Nederl. Oymnastipkverbond heeft in Zwitserland een onderzoek ingesteld naar de werking en beveelt het gymnastiekonderwijs, aldus ingericht, zeer aan. Eeu gymnastlek-lokaal komt volgens den lieer Verhey op 5000 gld. te staan. De minister neemt ook dit voorstel over, niettegenstaande de minderheid der Commissie van Rapporteurs de groote vrijgevigheid voor 's Lands financiën bedenkelijk acht. Thans krijgt de heer ROESSINGH gelegenheid zijn amendement te veixledlgen, dat hij reeds bij de alge meene beschouwingen in het vooruitzicht stelde. Het strekt om het Bizonder M. O. ook toegankelijk te stel len voor kinderen van anders-denkenden en tevens de neutraliteits-clausule er in op te nemen. Dit amendement vond zelfs de heer Ter Laan niet te verdedigen; waarvoor dan bizonder onderwijs, als men neutraliteit verlangt. Zonder die neutraliteit valt echter het amendement in zijn smaak. De Minister acht ook het voorstél-Roessingh bepaald onaannemelijk, maar vindt iets sympathieks in een voor Stel der heeren, DE BEAUFORT, TYDEMAN en VER HEY, om bizondere H. B. Scholen, op plaatsen waar geen openbare H. B. S. bestaan, ook toegankelijk te stellen voor alle leerlingen zonder onderscheid van godsdienstige richting. De heer DE WAAL MALEFIJT vindt ook dit amen dement overbodig, want, zoo vraagt hij, is er een voorbeeld te noemen dat een kind van anders-denken den op een, Christelijk gymnasium werd geweigerd? Intusschen de. heer VAN WIJNBERGEN heeft wel degelijk bezwaren tegen het amendement, waaruit blijkt dat de opvatting des heeren De Waal Malefijt rechts volstrekt niet gedeeld wordt. De Katholieken hebben meer bezwaren dan de andere christelijke partijen. Hij wijst er op dat een toelatingsexamen noodig is, een, zeker schoolgeld 'moet geheven worden. Hoe s'aat het met het internaat en toelating van meisjes, Vraagt hij. Moeten al die leerlingen ook het godsdienst onderwijs bijwonen? De discussie hierover en over een aanvullingsvoorstel van den heer DE GEER, die toegang voor alle gezind ten wil verleenen, behalve voor interne leerlingen, wordt morgen voortgezet. 3de K L A S S E, 3de TREKKING. HOOGE PRIJZEN. f 1000: 8500, 18868, 19716. f 400: 8484. f 200: 6110, 8292. f 100: 9259, 15097, 16419. Buik. Dieuwertje, dochter van Arie Vis en Neeltj^ Schotvanger. Ondertrouwd: Klaas Delver, j.m., arbeider, 27 ja. on Sara Borgo, j.d., dienstbode, 2i jaar, beiden Zijpe. Johannes Klaver, jm., arbeider, 24 jaar Neeltje Grootjes, jd., dienstbode, 23 jaar. belden Zijpe. Gerrlt Boontjes, jm., arbeider, 28 jaar en Maaf. tje Brommer, Jd., zonder beroep, 21 jaar, beiden, Zijpe. Willem Bos, jm., landman, 23 jaar en Ant Brommer, jd., zonder beroep, 22 jaar, belden te Zijp^ Overleden: Jan Jonge jan, 59 jaar, weduwnaar v Trijntje Smit, eerder van Geertje Kruijer. naar waarnemingen verricht in den morgen Va 22 APRIL. 1 medegedeeld door het Koninklijk Nederlandsch Mete0. rologisch Instituut te De Bilt. In het algemeen heeft de verwachting betrekking 0p een tijdperk van 24 uur, loopende van den avond vail den, dag waarop deze werd uitgesproken tot den avoixj van den volgenden dag. Bij bewolking en temperatuur wordt echter hoofd, zakelijk op den volgenden dag bedoeld. OVERZICHT. In het gebied van de waarneming is de hoogste be. kende stand van den barometer 770.1 te Ilaparanda. De laagste stand van den barometer is 736.6 m.M, le Valeneia. VERWACHTING. (Geldig tot den avond van 23 April.) Zwakke tot matige Z.-O.l ijk e tot Zuidelijke wind Gedeeltelijk bewolkt. Waarsciyjnlijk droog weer. Ie|j warmer. NEDERLANDSCH HERVORMDE GEMEENTE te Sehagen, nam. 2 uur, Ds. Herman. Noord Züpe, v.m. 9.30 uur, Ds. Groeneveld, Schagerbrug, Oude Niedorp, Ds. Kanis. Zuid-Zij pe, v.m. 9.30 uur, Ds. Met, St. Maartensbrug. Zuid-Zype, nam. 1.30 uur, Ds. Met, Burgerbrug, Sint Maarten, Ds. Tinholt. Kolhorn, v.m. 930 uur, Ds. Engelkes. Wieringerwaard, geen dienst. Winkel, Ds. Nieuwburg. Barsingerhorn, v m. 9 30 uur, Ds. v. Loon. Den Oever op Wieringen, v.m. 9 30 uur, Ds. Reinders, DOOPSGEZINDE GEMEENTE te Nieuwe Niedorp, geen dienst. Barsingerhorn, Ds. Kooiman. Kreil. Wioringon, Stroe, v.m. 10 uur, Ds. Onnes. Noord- en Zuid-Zype, v.m. 10 uur, Ds. Vis, Burger vlotbrug. Avondmaal. Marktbericht der veiling gehouden op de Gemeente Oude Vischmarkt, a. d. Nieuwmarkt te Amsterdam, d.d. 20 April 1909. Kipeieren f 3.— a f 4.70 Eendeieren f 3.50 a f 0.— Sehagen, 22 April 1909. .1909 1908 1907 Nederland 15,825 11,920 11,495 Frankrijk 623 3,862 931 Ver. Staten 2,021 1,956 Duitschland 11 11 11 Totaal 16,459 17,814 14,398 Zitting van Woensdag 21 April. Men zal zich herinneren, dat toen, de Kamer voor Paschen op reces ging, zij midden in de behandeling van het wetsontwerp tot subsidieering van bizondere Hoogere Burgerscholen, was blijven steken. Heden ging zij er mede voort. Bij art. 45 kwamen 2 amendementen in behandeling; het eene van de heeren VAN ASCII VAN WIJCK en VAN WIJNBERGEN, om ook gelegenheid te geven tot het verleepen van subsidie voor vakken die gere Prijzen van f 45. 17 3103 5616 7929 10922 13555 16434 19165 119 156 640 978 953 565 461 174 205 175 693 8074 959 594 499 194 253 243 701 127 970 641 521 258 410 261 706 146 989 645 638 282 452 298 732 224 11098 716 675 316 463 304 798 375 117 750 789 377 542 317 807 396 157 795 826 435 685 332 836 464 220 836 844 502 690 367 853 559 241 981 934 552 744 392 927 581 253 14046 974 555 792 469 986 683 260 85 990 561 798 483 6017 723 303 127 17010 574 826 650 20 726 434 155 65 608 833 664 38 729 446 209 120 653 855 678 56 820 508 232 133 666 860 699 60 836 521 285 174 722 861 828 72 863 616 306 180 735 969 862 85 9001 622. 431 225 775 982 892 132 77 678 590 234 780 996 893 160 88 692 619 238 785 1013 942 174 96 730 631 293 839 141 4021 196 176 786 710 333 877 194 24 274 191 930 748 402 935 220 25 346 244 964 762 454 949 243 48 358 343 966 775 491 951 244 276 440 360 999 807 524 974 283 325 470 386 12046 826 575 20042 301 335 479 393 107 881 626 59 346 385 496 510 115 935 671 64 386 387 525 543 151 950 682 100 425 420 566 556 200 15001 810 183 474 422 600 614 249 19 816 248 481 432 656 623 269 31 894 261 617 564 665 657 284 70 903 288 622 621 726 676 328 138 907 333 632 637 742 730 397 182 963 342 635 646 805 777 480 259 18053 343 681 694 838 827 482 515 67 374 700 706 856 903 494 532 75 425 779 746 861 919 662 553 89 509 810 954 955 963 705 604 128 535 848 962 7013 10052 777 658 138 538 2002 985 68 79 826 675 177 589 44 5009 76 88 833 698 207 593 107 16 80 99 858 754 266 594 164 34 92 109 860 776 367 608 388 56 241 112 895 777 389 628 430 59 257 115 937 801 405 693 450 71 273 140 13021 912 467 776 487 137 277 379 52 950 488 790 629 138 286 392 94 958 503 840 676 176 884 441 109 959 552 846 678 192 419 491 147 967 614 924 683 268 421 514 177 998 630 925 697 419 448 566 234 16098 739 957 747 455 560 654 276 124 757 992 772 481 573 703 299 214 767 790 555 658 720 322 251 819 892 571 826 790 347 265 944 3025 612 841 823 438 392 981 96 613 844 898 511 395 19090 Paarden f a t Stieren ff a 3C0 Gelde Koeien ff 110.- a 235.- 57 Vette Koeien ff 160.- a 290.- 100 Kalfkoeien ff 140.— a 250.— 30 Pinken ff 50.— a 120.— 150 Nuchtere Kalveren ff 7.- a 20.— Gras ff a Schapen (magere) a Schapen (vette) f) a 560 Overhouders ff 14.— a 25.50 Bokken en Geiten ff a 13 Varkens (magere) ff 12.- a 14.- 40 Varkens (vetto)p. K.G. n -.44 a —.48 SO Biggen tf 8.— a 12.- Konynen n a Kippen n a 800 Kilgr. Boter v 1.— a 1.10 200 Kaas tt —.40 a -.50 90C0 Kipeieren per 100 9 3.- a 3.50 1000 Eendeieren 3.75 a Gemeente SCIIAGEN. Ingeschreven van 20—22 April 1909. OndertrouwdCornelis Broekhuizen, 25 jaar alhier cn Necllje de Beurs, 24 jaar te Petten. Overleden: Maartje Pluister, 62 jaar, cchlgenootevan Albert Hillen. Gemeente ZIJPE. Ingeschreven van 16—21 April 1909. Geboren: Krijn, zoon van Reijpr Rezelman en Aagje Een herinnering. Bij gelegenheid van het diner van het bestuur der vereeniging tot het houden van Paaschtentoonstel lingen alhier dat dezer dagen in het hotel Vader plaats vond, werden onderstaande dichtregelen den be- stuurderen namens den schrijver, den heer M. Visset als eene herinnering aan de tentoonstelling van 1909, na tafel aangeboden. Als zegt men 't hart tot spreken dringt, Tot loven en tot danken dwingt, Voldoe aan 't graag verlangen. Zoo zij het. Wil mijn kunstloos dicht, Uit dankbaarheid tot U gericht, Goedgunstigiijk ontvangen. —o 't Was feestgetij. De driekleurvlag Woei van den toren blij den dag Met vriend'lijk wapp'ren tegen, Een bonte, bonte menschenrij Omgolfde 't vee van stal en wei In woelig druk bewegen. Langs straat en gracht stond 't volgeplant En opgetast aan eiken kant Met reeksen nutte dingen. Ook hier een bonte menschenrij, Die kijkgraag schreden zij aan zij, In langzaam voorwaarts dringen. De zon, wat werd ze eerst gemist Vast wijl ze van het feest niet wist Kwam later dubbel schijnen. Hoe blonk toen 't heerlijk glanzend vee En lachten al de dingen mee In gloed van kleur en lijnen. Een rijke dag aan allen kant Voor burgers en voor boerenstand, Voor handel en bedrijven. Een leerschool was 't eên schérpe spoor Voor hen, die straks weer als te voor De eersten willen blijven. Een rijke dag voor Schagen's naam. Hem meldt tot Hollands eind de faam Weer roemvol en met eere. Het was de rijkste, rijkste dag, Dien Sehagen ooit te voren zag Van al de zestien keeren. Dies klopt mij 't Schager hart verheugd Eu dwingt het mij om aan mijn vreugd Mijn lof en dank te paren. Wien vraagt ge 't loflied gelden mag? Hun, die tot Schagen's eer deez' dag Hier schiepen en bewaren. U, leider van het kloek bestuur, Wiens leiderschap van 't eerste uur Reeds telt, U 't allermeeste. De dag in aanzien keer op keer

Schager Courant | 1909 | | pagina 2