"een "prinses" Men is H. M. fle Koningin beyallen van eene DOCHTER. geboren. te Schagen. Uit Amsterdam. Per Telegraaf. Uit Den Haag. Piioiieiilandscli Nieuws. Plaatse! ij k N ieuws. Hedenmorgen om vijf minu ten voor acht ontvingen wij het volgende Telegram i Bevalling zeer voorspoedig. Alles wel! Be iis&ifsisjke tijding Bijzonderheden. Biimeniaméscb Nieuws. de Koningin onaangenaam te zijn? Vinden de mensclieu dat de Koningin te verstandig is, en te gewoon doet, en trachten ze Haar daarom van de wijs te brengen met overtollige wiegen, overtollige kamerschutten, over tollige kinderstoelen, klokken, weegschalen, rammelaars fopspenen, sokjes, luiers, bakkertjes en allerlei an dere voorwerpen voor 'n jeugdige moeder en 'n pas geborene; maar welke aan 'n Koningin, 'n schatrijke Koningin cadeau te sturen, alleen kan opkomen in 't hoofd van wat half-verbijsterde dames? Zijn dat de zelfde vrouwen, die mede stem vragen in 't. regeerings- kapittel? Groote God, sta ons dan bij en bewaar ons voor die nationale en internationale ramp, die niet anders dan 'n nasleep van rampen met zich kan bren gen! O, dat arme geld! Dat arme, kostbare geld, dat nu verdaan en versmeten, verknoeid en verdonderd is aan allerlei kostbaren rommel, waar de Koningin NIETS aan heeft, die Zij NOOIT begeerd heeft, die Zij einde lijk met 'n comedie van dankbaarheid wel heeft moe ten aannemen, maar die Zij dan toch zoo vrij zal we zen op zolder te zetten* Dat arme geld* Wat had er 'n nut mee gesticht kunnen worden* O, heeren redac teurs, van groote en kleine kranten, ter wille van uw goeden naam als verstandige menschen, ter wille van de liefde, die wij onze Koningin toedragen, bid ik u, eindigt uw mededeelingen over die „huldeblijken aan onze Koningin", eindigt uw eiken dag weer even misse lijke als onkiesche mededeelingen over de te verwach ten „blijde gebeurtenis". Als ge eens wist, hoe er in 't buitenland, in de straten van Londen en Parijs, als eens wist, hoe er hier te lande zelfs in sommige „kringen" over gesproken wordit! Voor welke vrijheid, voor welke zelfstandigheid ijve ren wij mannen en vrouwen dan toch, als we ons zoo gek, zoo kruiperig, zoo laf, zoo ondegelijk aanstellen, als we nu al maanden en maanden doen? Waar is ons gevoel van eigenwaarde, ons zelf-respect gebleven? En wat is er geworden van onzen eerbied en van ons liiesch gevoel? Is de stroom van dwaasheid, die met allerlei golven in tachtig over ons kwam, nu nog niet uitgestroomd? Zijn er nog geen gekkenhuizen genoeg? Laat ons van God bidden, dat al de onaangenaam heden, al de kwellingen opze Koningin aangedaan, geen nadeeligen invloed mogen hebben op de ernstige gebeurtenis, die elk oogenblik kan plaats grijpen, en misschien, als deze regelen het licht zien, reeds 'n feit is. O, wat is 't zwaar, om Vorst of Vorstin te zijn! Wat is 't gelukkig, dat ik geen Koning ben* Ik zou zonder mededoogen regeeren over zoo'n bende plebe jers, die zelfs mijn intiemste en heiligste omstandig heden en aandoeningen niet wist te eerbiedigen. Nu versta ik eerst recht goed de vraag, die koning Achis aan zijn hovelingen deed, toen er 'n man voor Ihem werd gebracht, die zich gek hield: „Heb ik," zoo vroeg hij, „aan razenden gebrek, dat gij ook nog dezen man tot mij gebracht hebt, om voor mij te ra zen?" (I Samuel :XXII 15.) Diep beklagenswaardig geslacht van Koningen, dat veroordeeld schijnt, om tusschen razenden te leven* 't Is geen wonder, dat sommigen uwer de kluts kwijt raken en vergeten, dat zij ook maar „menschen" zijn. Dat hebben de plebejers op hun geweten. H. d. H. N.B. De correspondentie moet uitgesteld worden. AANTEEKENINGEN. 11891192. Derde Kruistocht. Keizer Barbarossa verdwijnt. 1453. Mohammed II neemt Konstantinopel in. Keizer Konstantijn XI verliest het leven. -- Oude Niedorp. De heer C. Baas, H. d. School ie Zijdewind jn deze gemeente, komt voor als no. 1, op de voordracht voor onderwijzer, aan de openbare lagere school no. 5 te Amsterdam. Oude Niedorp. Tot tijdelijk onderwijzeres tc Zijdewind, is door B. en \Y. aangesteld mejuffrouw j. Snieder te Haar lem. HEVIGE BRAND. Gisteravond te 12 uur werden de inwoners van Weesp opnieuw door brandsignalen opgeschrikt. Al spoedig bleek dat er een felle uitslaande brand was uitgebroken in de Weesper Blikfabriek dei- firma Hof meester en Vis, aan de Achtergracht. Aangewakkerd door een hevigen wind speelden de vlammen uit de kap van het perceel, waar de brand ontstaan was op het achterste gedeelte van den zolder. In den betrek kelijk korten lijd van iy2 uur was men het vuur zoo goed als meester en om 2 uur kon de brandweer in rukken, echter niet voordat de kap der fabriek geheel was verteerd en het vuur zich ook door de zoldering een weg had gebaand naar de daaronder liggende ver dieping. Omtrent de oorzaak is nog niets bepaald te melden, doch daar op de plaats waar de brand schijnt te zijn ontstaan vuur noch licht aanwezig is, schrijft de al gemeen© opinie deze aan kwaadwilligheid toe. Verze kering moet schade, die zeer aanzienlijk is, niet al leen wat het gebouw, doch wat den inventaris aan gaat, dekken. Vooral door de ingeworpen watermassa's hebben de machines weer veel geleden. Eerst sinds kort waren de sporen uitgewischt door den brand van 15 Maart j.I.; ook de machinerieën, toen door het water bedorven waren voor het mee- rendeel vernieuwd. Thans schijnt de schade nog aan merkelijk grooter dan bij den eersten brand. BEDROG MET MUNTGASMETERS. Men meldt uit Haarlem Daar door muntmetergebruikers telkens fraude wordt gepleegd door het stukslaan van den meter en het uil- halen der penningen, het in werpen van stukjes blik enz., zat voortaan bij de plaatsing van de meters een waarborgsom moeten worden gestort van f 2.50. De gaslevering zal dadelijk ophouden bij geconstateerde fraude. De fraude kwam de gemeente te staan op f 13000 per jaar. „KASTIJDING VOOR DEN HEER", Een inzender meldt aan de Oud-Katholiek Op een bijzondere, ro0msch-katholieke school te H. is onlangs 't volgende voorgevallen. In een klasse van jongens van elf tot dertien jaar vroeg de broeder, welke jongen den moed had, zich „voor den Heer te kastijden." Hij had voor dat doel een knoestig doornetakje medegebracht. iEen jongen meldde zich, maar trok zich later weer terug. Maar, ziet, daar zat nog ©en kereltje met schitte rende oogen t© staren. Of hij dorst? Ja. hij wel. 1 Hij neemt 't stokje, en ranselt zijn bloote kuiten, i lol deze geducht gehavend zijn, en 'l bloed er aan alle kanten uitloopt. Anna I'aulownu. Nu de blijde verwachting in vervulling is gekomen, zal op Zondag 's avonds 7 uur, ecne samenkomst j plaats hebben in het Kerkgebouw aan de Kleinesluis, I waar door liet Zangkoor eenige liederen zullen worden gezongen, en waarin de predikant, de heer Dr. Toxo- petis, een woord hoopt te spreken. HET SLACHTOFFERTJE. Naar de Zw. Ct. verneemt, is het kind, 11 maan den oud, van den arbeider J. Wolfs te 't Loo, gein. Wierden, wiens woning den 20en April jl. door diens zoontje in brand werd gestoken, Woensdag aan de bekomen brandwonden overleden. AUTO TE WATER. Gistermiddag omstreeks vijf uur geraakte in de Wees pertrekvaart, in de nabijheid van de Duivendrechtsche brug, een auto te water, doordat de dame, die dit voertuig bestuurde, wilde uithalen voor een boeren wagen, die van de tegenovergestelde richting kwam aanrijden. De auto stiet tegen een telegraafpaal aan en botste daarna in de vaart. Gevolgen had het on geval niet; de dame, de hoer die haar vergezelde en de chauffeur kwamen met een nat pak vrij De auto' >li i danig gehavend was, werd met behulp van Sinck's toe stel op liet droge gebracht. öincK s, toe- 1 KAMERVERKIEZING. j I11 de gisteren gehouden vergadering der vooruitstie- i vende liberale kiesvereeniging „Vooruitgang' te Hoorn, i is met algemeene stemmen tot candidaat gesteld vooi 1 het lidmaatschap der Tweede Kamer der Btateu-Gene- raai, de heer mr. P. B. J. Perl, aftredend lid die zich reeds vroeger bereid verklaarde, opnieuw candidatuur te aanvaarden. TIENJAARLIJKSCHP VOLKSTELLING. Het Stbl. 110. 109 bevat een Kon. besluit van den 16deu dezer, betreffende de negende algemeene Lieu- Kon. b-lull b»" «Ito telling ten, doel de aanwijzing van allen, die te niid dernacht tusschen 31 December 1909 en 1 Januari 1910 hunne werkelijke woonplaats binnen Nederland hebben, onverschillig of zij op dat tijdstip in hünne woning al dan niet aanwezig zijn of zich tijdelijk buiten bet Mik in Europa bevinden, alsmede van hen, die, zonder "werkelijke woonplaats binnen Nederland te hebben, op dat tijdstip aldaar aanwezig zijn; met vermelding' ten aanzien van ieder met de noodige vragen voor dit en dat. 1 DAT LIEP NOG GOED AF. 1 Te Oranjedorp bracht de vrouw van den arbeider S. naar gewoonte haar man, die op het veld werkzaam was het morgeneten. Opdat de kleinen, die zoo lang alleen thuis moesten blijven, geen ongeluk in het vaarwater zou overkomen, sloot zij vooraf de deur. Tijdens haar afwezigheid ontstond echter brand in do woning. Ge lukkig dat een in de nabijheid werkzaam zijnde arbei der dra het onheil ontdekte. Door het inslaan der ruiten wist hij de woning binnen te dringen en de in. doodsangst verkeerende kinderen te redden. Van den inboedel werd niets gered, zelfs een geit kwam nog in de vlammen om. TREURIGE ONVOORZICHTIGHEID. Eergisteren hield het infanterieregiment Breinen in liet kamp te Lockstedt schietoefeningen met scherp op een doel, dat op 1380 meter was opgesteld. Een soldaat, Tornow, van buitengewone lengte, was aange wezen om in den seinkuil de treffers op te teekenen én de schijven te vervangen. Op een gegeven oogen blik had hij de onvoorzichtigheid, zich uit zijn bedek king op te richten, ondanks het zeer strenge verbod. Niettegenstaande den grooten afstand drong een ge weerkogel hem ter zijde in het achterhoofd en kwam bij bet voorhoofd weder uit. De ongelukkige stierf eerst eenige uren later. De kogel was glad door zijn hoofd gegaan en had slechts heel kleine wondgaten veroorzaakt. BRAND. Omtrent een brand te Scbaik, N.-Br., lezen wij d.d. 28 April nader in de 's-H. Ct.; Volgens bericht van gisteren stonden omstreeks elf uur voormiddags een zestal boerderijen met een drie tal schuren binnen een uur tijds in volle vlam. Door onbekende oorzaak sloeg de brand uit in het huis, bewoond door J. v. Boxtel; het vuur, door den feilen wind aangewakkerd, sloeg in een ommezien over naar de boerderij, bewoond door W. v. d. Boom, vervolgens naar bet huis, bewoond door J. Schuts, W. Swaans, terwijl het daaropvolgende huis, bewoond door L. Olie- meulen, door het moedig optreden der toesnellende personen bevrijd werd, doch het volgende huis, be woond door de kinderen v. d. Heuvel, werd nu weer aangetast met nog een daarnaast staand, bewoond door de wed. v. d. Hoogen, doch door het optreden der brandweermannen, vooral uit het naburige dorp Reek, werd hiermede de brand beperkt. Alle buizen zijn to taal afgebrand, waaronder een groot aantal inboedels, 1 hit, 1 kalf, 2 varkens en 2 geiten. Treurig was het om te zien, hoe daar de dakloozen ronddwaalden, niets meer bezittende dan hun vee. Gelukkig dat alles nogal verzekerd is, zoodat de as surantie gedeeltelijk de schade dekt, welke wordt ge schat op ongeveer twintigduizend gulden. DIE WOONDE ER NIET RUSTIG. Te Veelerveen (Gr.), behoorende tot de gemeente Bellingwolde, woonde de arbeider A. Pais tot voorkor ten lijd, doch hij woonde daay verre van ruslig. Bijna geen week ging er voorbij, of er werd be schadiging aan zijn huis of erf toegebracht; in de laatste weken werden daar tot vijf keeren toe de glazen ingeworpen, terwijl een der laatste vernielin gen met een mishandeling van Pais gepaard ging. Pais en zijn vrouw de laatste vernieling ge schiedde met Paschen besloten daarop huis en erf ie verkoopen, om elders rust te zoeken. Dit geschiedde. Op de publieke veiling werden de vaste goederen van het echtpaar j.1. Donderdagavond verkocht, terwijl Pais en vrouw zich te Barlage, gemeente Vlagtwedde, metterwoon vestigden. Zooals we zeidenop het jongste Paasclifeest werd Pais mishandeld. De rijksveldwachter K. Haar man. uit Bellingwolde, maakte verbaal op en dag-' vaardde Woensdag de getuigen Pais en echtgenoot©, die ten huize der familie Jonas 'te Barlage verble ven. De rijksveldwachter overreikte de getuigen juist hun oproeping, toen plotseling, met feilen knal. een der groote turven, am den vuurhaard gelegd, door de ka mer werd geslingerd en een grooten schrik onder de aanwezigen teweegbracht. 'I Bleek, dat" in een der turven, door Pais uit Veelerveen meegenomen, los buskruit was geborgen (of mogelijk een patroon), dat bij het leggen aan den vuurhaard uit elkaar was gesprongen. Gelukkig kwamen allen nog met den schrik vrij. naar waarnemingen verricht in den morgen van 30 APRIL,. medegedeeld door het Koninklijk Nederlandsch Meteo rologisch Instituut te De Bilt. In het algemeen heeft de verwachting betrekking op een tijdperk van 24 uur, loopende van den avond van den dag waarop deze werd uitgesproken tot den avond van den volgenden dag. Bij bewolking en temperatuur wordt echter hoofd zakelijk op den volgenden dag bedoeld. OVERZICHT. In het gebied van de waarneming is de hoogste be kende stand van den barometer 769.7 m.M. te Horla. De laagste stand van den barometer is 748.5 m.M. te Haparanda. VERWACHTING. Afnemende Noordwestelijke tol Zuidwestelijke wind. Gedeeltelijk bewolkt. Waarschijnlijk droog weer; Tem peratuur hooger. WINKELIERSVEREENIGING. Donderdagavond vergaderde in Ceres de Schager Win keliersvereeniging onder leiding van den heer P. Raat Dz. Er waren 12 leden opgekomen en de heer Raat drukte in zijn openingswoord zijn spijt uit over de zoo geringe opkomst. De heer J. H. Schene las de notulen die onveranderd werden goedgekeurd. Er waren 18 ingekomen stukken, waarvan de Voorz. mededeeling deed. Tot discussie gaven deze geen aan leiding Met de feestcommissie voor het Harmoniefeest was vergaderd. Een etalage-wedstrijd werd door de vele moeilijkheden die er aan waren verbonden van het programma geschrapt. Wel zou het bestuur in alles meewerken om het feesc zoo goed mogelijk te doen slagen. Het voorstel om f 10 te geven aan die commis sie -werd aangenomen. Voorzitter doet vervolgens eenige mededeelingen over den boekhoudcursus, waar aan 12 leerlingen een «iploraa kon worden uitgereikt. In, de bepalingen van het Incassobureau zijn eenige wijzigingen gekomen. On willige betalers zullen steeds tot 20 a 25 maal toe met circulaires en aanmaningen worden, lastig gevallen. Voorzitter deelde ook nog mee, dat van rijkswege I aan de plaatselijke vereenigingen op middenstandsge- bied op aanvraag gratis sprekers zullen worden gezon- I den en eveneens gratis alle voorlichting en, medewer- 1 king zal worden verstrekt. Alle kosten zijn voor rijks rekening en aanvragen daartoe doet men aan het secre tariaat van den Middenstandsbond. Vijf nieuwe leden werden met algemeene stemmen aangenomen. De financieel© commissie, bestaande uit de heeren Koning, Leguit en Bakker, rapporteerde tot goedkeu ring van de rekening 1907—08. Inzake Nering-verzekering stelde hel bestuur voor een enquetc tc houden hij de leden en te vragen: ol mén verzekerd is, wat'men in verschillende maatschap pijen betaalt en zoo men niet verzekerd is, of men dan genegen is het te doen: a. onderlinge verzeke ring, i>, 'collectieve verzekering bij de bestaande maat schappij. Algemeen werd dit goedgevonden. Hierna sluiting. NIEUWE LEERLINGEN. Voor de openbare lagere school hebben zich 29 nieuwe leerlingen aangegeven. Na vele lange dagen van wachten bereikte eindelijk dezen morgen om 5 minuten voor achten, het tele gram. van de geboorte van een prinses ons bureau. Onze maatregelen waren genomen, wij waren gereed en in een wip was de vlag uitgestoken en ren den onze boden, van bulletins voorzien, naar alle zijden van onze plaats. En in een oogwenk was het woelig en joelend op straat, vlaggen verschenen, voor en 11a, weldra, huis aan huis uitgestoken. Groepjes menschen spraken inet elkaar, blijde gezichten, vroolijke uitroepen: Dat in een ommezien heel Schagen de blijde lijding wist, behoeven (we wel niet te zeggen. De schooljeugd liet zich ook niet onbetuigd. Heele scharen van jongens en meisjes, kwistig getooid met Oranje en de Vaderlandsche kleuren, trokken de plaats door iop eigen initiatief, zingende van het „prinsesje dat lang zou leven": en vaderlandsche liederen, ter wijl toeters het noodige lawaai maakten. Veel belangstelling wekten ook de twee herauten, die namens de Permanente Feestcommissie den volkekond deden van de vervulling der blijde verwachting. Het was een kranig paar ruiters, getooid met grooten oranje sjerp, de een gewapend met een trompet, de ander met bulletins der Schager Courant. Een ieder is wel even blijven staan of naar buiten komen loopen, om dit tafereeltje gade te slaan. Het was vroolijk in ons Schagen, feestelijk zag het er uit, al die vlaggetooi in het vriendelijke zonnetje. Maar.... zou het wel waar zijn? werd er gevraagd. De toren droeg nog geen vlag,' het Raadhuis vlagde nog niet het bericht was dus niet officieel: Zou het dus wel zoo zijn? De een vroeg het, en wij konden hem moeilijk geruststellen met een bevestigend antwoord. En een ander vroeg het nogmaals, en velen twijfelden en de twijfel werd niet minder want die torenvlag bleef maar weg. En ja, dat duurde ook wat lang, maar wij waren wiel zeker van onze zaak. De twijfel, die de harten binnensloop en gevoed werd door wat gisteren in Alkmaar en ook in onze omgeving was afgespeeld door loos alarm, werd echter weggenomen toen ie elf uur de torenklok der Herv. Kerk zijn bom bam liet hooren. Weldra verscheen ook de vlag op de torenspits en NU WAS HET DUS WEL ECHT WAAR. Dc Trams rijden feestelijk getooid met vlagge,, (1°DeUfabrieken zijn stopgezet en het personeel hCe(1 liet comité voor de Volksfeesten heeft een k,-a gehecht aan bet standbeeld van Willem den Zwijgt De versiering en illuminatie wordt met éekwainetJ spoed gereed gemaakt. Alles maakt zich óp 0111 feest tc vleren ter van de jonge Oranjetelg. De Kaïner kwam heden omstreeks half twaalf een. Minister HEEMSKERK sprak: Namens H. M. de Koningin heb ik de eer der mer mede te deelen, dat Hare Majesteit om ti uur 50 voorspoedig bevallen is van eene prinses. Het bulletin der geneesheeren in extra Staatscourant, luidt Z6er opgewekt. Dit aan de Kamer te mogen mededeel^ is mij oorzaak van innige blijdschap en ootmoedige^ dank. Moge deze geboorte strekken tot heil van liet Va derland en moge Gods zegen rusten op H. M. de Koningin, op dc Prinses, op H. M. de Koningin-Moe der en op Z. K. II. den Prins. Dc Voorzitter dankt en sprak de bes Ie wensclieti uit voor het Koninklijk gezin. Een adres van gelukwensch namens de Kamer zal worden aangeboden. De Kamer ging in Afdeelingen, tot benoeming der commissie van redactie, Dinsdag afdoelingsonderzoek., Alle loges waren dicht bezet. H, M. de Koningin-Moeder heeft kwart voor elf het paleis aan het Noordeinde verlaten, geestdriftig toege juicht door eene groote menschenmacht. Hier was de stemming aanvankelijk kalm, daar de Stadsgcbouwen niet vlagden. Ilalfelf verkondigden kanongebulder en vlaggetooi van de .Stadsgcbouwen de officieële mededeeling. Vroolijkheid en vreugde stijgen. In het centrum der stad is het druk, groote geest drift heerscht hier. Militairen van de parade bewegen zich in groot te nue tusschen de menigte. I Het Nieuwsblad voor Nederland verscheen met een extra-editie met cliché: „Heraut, de blijde verwachting j uitroepende." j Voor de bulletins der groote bladen was veel belang stelling: Men seint ons: Een extra-editie van de Staats-Courant, bericht dat H. M. de Koningin hedenmorgen 6.50 van een doch ter beviel. Naar omstandigheden zeer goed. Prinses welvarend. get. ROESSINGH. get KOUWER. Tien minuten voor zevenen geboren, acht uur hier bekend. Na verloop van een uur en tien minuten was de blijde tijding alom in Schagen bekend. Wel bi zonder vlug dus! BRUSSEL. Het vlaggedoek wappert van de Hollandsche legatie. De Grootmaarschalk begaf zich naar den Nederland- schen Gezant tot aoverbrenging van de gelukwenschen aan het Nederlandsche Hof. Oudesluis. Donderdagmorgen omstreeks 8 uur werden de l>e- woners van ons dorp in beroering gebracht door liet verschijnen van een automobiel uit Alkmaar waarvan de inzittenden de bulletins verspreiden van „Hel Nieuws". Zij brachten ons de tijding dat er ten hove een Prins was geboren. Groote geestdrift onder de dorpelingen. Nauwelijks was de auto vertrokken, of bij liet alhier wonende raadslid werd de vlag mei wimpel hoog in top geheschen, wat natuurlijk nage volgd werd door vele anderen. Sommigen wilden ech ter wachten met de driekleur uit te steken, tot het officieel© bericht was afgekomen. Aangezien dit ech ter op zich liet wachten, begreep men weldra dat het bulletin geen waarheid bevatte. Maar intusschen iiad liet onderwijzend personeel reeds liederen uitgereikt aan de kinderen, als hulde aan den pasgeboren Prins, welk lied door de kinderen dan ook den geheelen dag uit vollen borst werd gezongen. Een dergelijke reclamemakerij verdient zeker geen aanbeveling! Waren wij dus onmiddellijk gereed met Schagen, ook 'de vele omliggende dorpen werden niet vergeten. Een groot aantal telegrammen werden verzonden, zoodat onze agenten al mede in den kortsten tijd de maat regelen konden uitvoeren, welke van, te voren waren genomen. Eenige fietsboden zorgden nog voor eenige dorpen, en we zijn dan ook overtuigd, dat heel Noor derkwartier in een minimum van tijd door ons van de blijde gebeurtenis op de hoogte is gesteld. Wij heb ben dit succes mede te danken aan de voorbeeldige medewerking welke wij in deze dagen hebben mogen ondervinden van den heer Directeur, zoomede van Hee ren Ambtenaren van het Postkantoor alhier, die ons steeds in alles ter wille waren en onze telegrammen met den meeaten spoed hebben behandeld. Wij mee- n'en dat ook in het openbaar hun daarvoor een harte lijk woord van hulde en dank toekomt. Toen om 11 uur de torenklok de offieiëele tijding- bracht, kregen de scholen vrij-af en de kinderen gin gen vroolijk huiswaarts, blij met hun dag vrij-af. Vanavond is er feest in het Noordhollandsch Koffie huis, daar zullen de plaatselijke vereenigingen Har moniekapel, Euterpe, Euphonia en Lycurgus optreden. Verder zal daar en in andere localiteiten BAL zijn. OVERAL VRIJ ENTREE. Schagen zal feest kunnen vieren en waar zooveel re den tot blijdschap is, zullen wij Schagers niet achter blijven maar aan den oproep der feestcommissie ge hoor geven en FEEST VIERENü! Vanmorgen in de vroegte heersohte een enorm enthou siasme in ,de Hofstad. Over negenen rijden herauten, omstuwd van een groote menschenmassa, uit, en verkondigen de blij de mare. Onmiddellijk hoort jnen nu de saluutschoten der kanonnen op het Malieveld. De fclioitatielijslen Jen paleize worden druk getee- kend. Dc eerste onderteekenaar was oud-minister Rink; de tweede was dc Belgische Gezant. Een flinke stortbui dreigt do feestvreugde le ver storen, uiaar spoedig breekt het Oranje-zonnetje weer door. DIRKSHORN. 't Is Donderdagochtend 7 uur ongeveer. Mijn vrouw komt met een kop thee bij mijn ledi kant en zegt: „Kom, man, nu kun je de vlag uit hangen, er is ©en prins geboren." Ik: „Kom, dat is gelukkig; van wie heb je 't ge hoord?" „Van N. (ons dagmeisje), die is er zoo pas mee van haar huis gekomen; daar was om halfzeven een groote met vlaggedoek versierde en met vlaggen ge tooide auto voorbijgereden. Hij kwam van den kant van Oudkarspel en strooide onder 't rijden door 't dorp overal bulletins, waarin stond, dat de Koningin beval len is van een prins." Ik er uit en mij gauw gekleed. Jongen, jongen, wat een geluk! Een prins! Jammer, dat het pas Donderdag is; nu moeten we nog een heele week, tot volgende week Woensdag, wachten, eer we feest vieren. Ik zou 't liever vandaag doen. Zoo denk ik, terwijl ik me kleed Mijn vrouw komt weer een praatje maken. .,'t Heele Oost vlagt al. 't Was een auto vau Het Nieuws, dat stond er met groote letters op." „Zoo, Het Nieuws?" Vlagt de tor";n al?" „Dat weet ik niet." „Smit (het telefoonkantoor) toch zeker wel." „Och, daar heb ik niet naar gekeken." „Jongens, als 't. dan maar wiaar is. 'k Zal toch eens kijken naar 't raadhuis en den toren." Geen vlag, op den toren niet, op 't raadhuis niet, bij Smit niet. Maar ze wachten misschien op 't offi cieel bericht en 't telefoonkantoor komt eerst om acht uur open. 'k Zal toch nog maar even wachten met de vlag, 't mocht eens niet waar zijn. I ik eens naar de torens in den omtrek gekeken. Sint Maarten vlagt nog niet. Oudkarspel niet, Noordschar- woude ook niet. Vast niets van aan. j t Is acht uur. Nu moeten we 't toch gauw zien. Maai 4 we zien het niet, om half negen ook nog niet en een uur later evenmin. Mijn blijdschap is verdwenen, I Een poosje later hoor ik, dat men de oranjewimpels in 't dorp weer heeft ingehaald, en dat de kastelein die het bulletin voor zijn raam had gezet, het maar weer heeft weggenomen. I 't Was de zooveelste flauwe mop op de blijde ver wachting. TE VROEG. Ie Oude-Pekela luidden gisteravond omstreeks elf uur alle torenklokken en lieten de stoomfluiten van alle fabrieken zich hooren. Geheel de omgeving brach ten ze in rep en roer. Van Veendam uit was men inge licht dat een prins of prinses was geboren. Te Win schoten wachtte dientengevolge een groolc menigte on geduldig voor liet bureau der Nieuwe Winschoter, die de menschen spoedig beier inlichtte.

Schager Courant | 1909 | | pagina 2