Zaterdag 1 Mei 1909 EERSTE BLAD. Binnenlandse!* Nieuws. 53ste Jairgaijg No. 4495. AllElGGl NieïïS- Dit blad verschijnt viermaal per week D i n s d a g-, Woensdag-, Donderdag- en Zaterdagavond. By inzending tot 's morgens 9 ure, worden ADVERTENTIEN in het eerstuitkomend nummer geplaatst. INGEZONDEN STUKKEN één dag vroeger. Mmiiilit- Luilnittii Bureau SCIHAGKM» Laan O 4, Intere. Telephoon Rio. 20. Uïtpevers s TRAPMAN Co, Prijs per jaar i 3.—. Franco per post f 3.60. Afzonderlijke nummers 5 Cent. ADVERTENTIEN van 1 tot 5 regels f 0.25: iedere regel meer 5 Cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Di£ nummer bestaat uit drie bladen. Broek op LiangeiwMik. Aan het telefoonkantoor te Broek op Langendijk worden in de maand April nog ontvangen 650 tele grammen. MARKTAANVOER EN VERZENDING. In de drie marktdagen van de vorige week werden aan de afslagmarkt te Broek op Langendijk nog aan-1 gevoerd: 11.800 stuks roode kool, 31.000 stuks gele kool, 7100 stuks witte kool. 295 baal uien, 27 baal wortelen en 200 koolrapen, ZIJPE. Het aantal nieuwe leerlingen toegelaten op 1 Mei tot de O. L. Scholen in deze gemeente is als volgt: j te Burgerbrug 6 jongens en 6 meisjes; te St. Maar- - tensbrug 11 jongens en 10 meisjes; te Schagerbrug 7 jongens en 9 meisjes; te Oudesluis 7 jongens en 5 meisjes; 't Zand 4 jongens en 5 meisjes. Tezamen 66 leerlingen. Barsingerborn. JLen 25-tal personen waren op uilnoodiging van D. O. G. jongstleden Donderdagavond opgekomen ten huize van den heer Scberinga om te beraadslagen over de mogelijkheid tot oprichting eener onderlinge verzeke- kering ter bestrijding van kosten van geneeskundige hulp aan inwonend dienstpersoneel, met het oog op de bepaling van de bestaande wet op het arbeidscon tract, waarbij voortaan de werkgever voor het geval kan worden geplaatst, dat hij belangrijke kosten kan krijgen, indien zijn inwonend dienstpersoneel genees kundige behandeling en verpleging noodig heeft. De voorzitter van D. O. G., de heer Ds. Kooiman, leidde de bespreking in met te vertellen, boe in de laatstgehouden vergadering van D. O. G. door Dr. Bee- ker was gesproken over het verhandelde in de laat ste vergadering van geneeskundigen in Alkmaar, en dat in verband daarmede, was besloten, om voorloopig over den kleinen kring, waarin D. O. G. werkt, nl. Barsin- gerhorn en Haringhuizen, eens te zien of men de bedoelde verzekering wenschelijk en mogelijk achtte. Daartoe was aan een 50-tal werkgevers, die bij zoo danige verzekering direct belang hebben, de uitnoodigin gericht tot bijwoning dezer vergadering. Van die 50 dus waren hier 16 aanwezig met nog «enige leden van D. O. G., die enkel als zoodanig wa ren bijeengekomen. De heer Bronder gaf nogeens de voornaamste zaken, aangaande het arbeidscontract te hooren en helderde een en ander op, waar zulks gevraagd werd. Andere inlichtingen gaf Dr. Beeker. Natuurlijk werd er gesproken over de inrichting eener verzekering als bedoeld werd, waarbij verschil van mee ning voor den dag kwam, maar op eene enkele uitzon dering na, verklaarde niemand der aanwezigen zich tegen het beginsel om hier de risico door verzekering te dekken. Alzoo werd gekozen eene regelingscommissie be staande uit de heeren F. Bronder, Dr. Beeker, Ds. v. Loon. de Groot en Jm. Blaauboer, de verder hande lend zal optreden, opdat de zaak bij meerdere deelname haar beslag krijge onder een definitief bestuur, later te vormen. Het spreekt van zelf, dat in dit geval het grootst mogelijk aantal deelnemers de zaak goed tot stand kan brengen; met weinigen gaat het niet. Ook werd bij groote meerderheid de wenschelijkheid uitgesproken, dat de vereeniging tot verzekering zich zou uitstrekken over de geheele gemeente. Zooals gezegd is, had D. O. G. hare uitnoodigingen slechts bepaald tot het terrein, waarover zij gewoonlijk werkt, nl. de wijken A, B, C en D der Gemeente. St. Maartensbrug. Wegens ziekte van den onderwijzer is de toelating van do 5- en 6-jarige nieuwe leerlingen tot nader be richt uitgesteld. St. Maartensbrug. Aan het hulppostkantoor werden gedurende de maand April behandeld 41 inlagen in de Rijkspostspaarbank en 17 terugbetalingen f 4098.31'/2. St. I'ankras. De tulpenvelden zullen Zondag in vollen bloei staan. Sommige vélden geven met hun verschillende soorten een prachtige klcurschakeering. St. Pankras. De hoofdherberg alhier gaat in andere handen over; de heer P. Greeuw heeft zijn herberg annex stalling enz. verkocht aan den heer J. Ruijs, die daardoor in het bezit komt van twee naast elkaar staande ver gunningen. Aartswoutl. Door mevrouw .W. K, Zuithofflen lloor, echl- genootc van den predikant alhier, is met een request rondgegaan om vrouwen-kiesrecht te verkrijgen in de Ned. Herv. Kerk. Op het re.qucst komen 110 handtcokeningen voor, waarvan 87 van vrouwen en 23 van mannen. Nieuwe Niedorp. Na oen kortstondig bestaan is de damesgymnastiek- vereeniging ,,Hehe" opgeheven. Nieuwe Niedorp. De lieer J. Mculevekl. alhier is aannemer gewor- den van liet werk voor liet ambacht van YyiesL-riios- land, genaaihd Geestmorambacht, bestaande in bagger- tverk en grondwerk aan de Langcreizer ringsloot lol <1° watermachine te Aartswoud, voor de som van I 4600. Hierinsreii. Voor rekening van 24 leden onzer onderafdeeling y- f. N. werden in de afgeloopen week op de Amsterdattwrim eierenveiltng gemarkt 5867 eieren, /aarvan de prijzen zeer goed waren en varieerden van 'S5 t(>t en met f 3.85. rT dringen. d° eerste lammerenmarkt alhier zal gehouden wor- ni„r]°p,Woensdag 12 Mei a.s. des voormiddags op het Wnor,11 1® Hippolytushoef en vervolgens lederen Woensdag tot en met 30 Juni. H leringen. Ba 'herige agent van de Schager Courant bracht gen °?6tl opdracht van de Redactie Jl. Vrijdag mor- door u Uur' geheel Hippolytushoef in rep en roer, v®rsprelden der bulletins; geboren een prinses. Hij zond tevens terstond den omroeper het eiland rond en liet hem uitgalmen; lees het groote nieuws dat de bulletins der Schager Courant u verkondigen. Weldra wapperde toen uit verschillende woningen de driekleur en overal stonden de menschen het heu gelijk nieuws te bespreken. Daar er overigens nog geen bericht op 't eiland was en de klokken ook niet luidden, begon de burgerij aan de waarheid te twijfelen en haalden sommigen hunne vlaggen binnen. Maar eindelijk, om half twaalf uur, wer den de vlaggen op de torens uitgestoken en de klok ken geluid, zoodat alles opnieuw ^n actie kwam. De agent had eer van zijn werk, temeer daar hij de eerste was die 't nieuws naar waarheid kon bekendmaken. HET EERSTE TELEGRAM VAN PRINS HENDRIK. Prins Hendrik verzond het eerste telegram door Hem zelf onderteekend aan Zijn Moeder de Groother- togin-Weduwe Marie van Mecklenburg. Een. menigte van officieele telegrammen aan de verschillende hoven, mede door den Prins zelf onderteekend, volgden. DE NAAM VAN HET PRINSESJE. Wellicht ten overvloede brengen wij nog eens in herinnering, dat de jonge prinses als Prinses van Oranje-Nassau Hertogin van Mecklenburg in de re gisters van den, burgerlijken, stand zal worden inge schreven. Aldus is vastgesteld bij Koninklijk besluit van 8 Februari 1901, opgenomen in het Staatsblad van 1908 no. 425. „Overwegende" zoo staat in dat besluit te lezen „den wensch van Onzen beminden Gemaal en ver langende, dat de naam van het Geslacht, waaruit Wij zijn gesproten en waaraan voor ons en, voor xhet Nederlandsche Volk zoo dierbare herinneringen zijn verbonden, ook voor Onze nakomelingen behouden zal blijven; „Hebben goedgevonden en verstaan „toe te stemmen, dat de naam „ORANJE NASSAU"- zal worden gedragen door alle Prinsen en Prinsessen der Nederlanden, Onze wettige nakomelingen, met en benevens den naam of namen, die Zij aan het ge slacht van Hunnen Vader ontleenen, met dien verstande dat aan laatstbedoelden naam of namen zal voorafgaan de naam „ORANJE NASSAU", zoodat genoemde Prin sen en, Prinsessen, onverminderd de titels die Hun uit anderen hoofde nog toekomen, zullen worden ge noemd „Prins (Prinses) van Oranje Nassau Hertog (Hertogin) van MECKLENBURG". IN GOEDEN WELSTAND. Men meldt uit 's-Gravenhage: Ten bewijze van den goeden toestand, waarin H. M. de Koningin en de jonggeboren Prinses verkeeren, kan worden gemeld, dat dr. Roessingh Vrijdagochtend te 10 ure eenigen tijd het Paleis kon verlaten. De geachte geneesheer der Koningin werd bij deze gelegen heid van vele zijden gelukgewenscht en was blijkbaar zeer tevreden over den toestand van moeder en kind. H. M. de Koningin-Moeder, die van Woensdagmid dag tot gisteren onafgebroken, in het Koninklijk Paleis vertoefde, keerde gistermorgen tegen elf uur weer naar haar paleis in het Voorhout terug. H. M. begaf zich ten 2V2 uur weer naar H. M. de Koningin. HET GEWICHT VAN HET PRINSESJE. Naar ons nog werd gemeld, bedroeg het gewicht van het Prinsesje bij de weging dadelijk na de ge boorte zes en een half pond. GELUKWENSCHEN. Z. K. H. de Prins heeft reeds eenige uren 11a be kendwording der blijde tijding uit verschillende dee- len des la ruls en uit Ruropa een massa telegram mep van gelukwensching ontvangen met de geboorte van de Prinses van Oranje. DRUKTE IN DE VROEGE MORGENUREN IN DE RESIDENTIE. Reeds om acht uur stond heel de Residentie van Koningin WiLhelmina in de vlaggen, en woei van wel haast elk huis het rood, wit en blauw; reden de trams met do nationale kleuren aangedaan. Maar vlugger nog waren de schrandere kooplui van Oranjestrikjés erbij geweest. Zij hadden blijkbaar den heclen nacht om het paleis heen verscholen gestaan om het eerst het bericht te vernemen en het oranje-nati onaal aan den man te 1) ren gen. De naarstige kerels werden bestormd. Maar do meesten van de menschen die buiten kwa men hadden het oranje reeds in den zak en staken hel aanstonds op de borst. Nog nooit zal het qp dit vroege uur zoo voL en zoo druk geweest zijn in de straten van Den 'Haag. Rn men zag het een ieder aande onrust die er inderdaad op het laatst onder het publiek was ontstaan, vvas door de bjijde mare in des te opgetogener geestdrift verkeerd. De meeste menschen begaven zich tegen acht uur naar het Ma lieveld, waar immers de vreugdeschoten nu eindelijk zouden worden gelost uit de kanonnen, waarvan de wielen reeds roestten. Bij de stalhouders waren haast geen rijtuigen te krijgen, omdat iedereen nu rond wilde rijden door do stad. Verscheiden automobielen zijn sierlijk opge tuigd. Maar de grootste menschenslroom volgt de herauten die stapvoets en plechtig rijden door de straten en 1111 en dan de bazuinen steken. GEESTDRIFT. De Redacteur der N. R. Ct. schrijft van verder op den dag: Heel Den Haag is één jolende, feestende bende gelijk, alles zingt en springt, zwiert en giert. De 1 schooljongens trekken in optocht door dc stad, ver- j eenigen zich op de pleinen en gaan dan in gesloten 1 gelederen verder, vlaggen voeren zij mee en uit de 1 bekende rood-wit-blauw gekleurde trompetten weten zij Jielseho geluiden te toeteren. Het lijkt wel of ieder loopt te glunderen op straat en cr ligt over de heelé stad een prettige blijheid. 1 De terrassen van de cafés zitten stampvol, süaal- 1 orcels draaien hun vroolijksten deun en nui en dan is de verleiding te groot als de dansmuziek te ver lokkend klinkt, liet Noordcinde host incn door, maar voor het paleis.... eerbiedige stilte. l Achter de veilige beschutting van zijn paard staan _.e menschen dicht opeen godrongen. Het zijn meest «e oudjes; gemoedelijke mummeltoetjes kwekken lus tig tegen elkaar in, snijden tegen elkaar op, wat be treft verknochtheid aan het Huis Oranje. Ze staan daar zoo rustig te genieten en ze voeten zich zoo gezcllig-dicht hij „hun Koninginnetje" en bij „hun Prinsesje". De hossende troepen van jongeren zwenken achter de gelederen der ouderen om, en dan soms gaat er van elke school even een deputatie naar het paleis om, net als de autoriteiten, te informeeren. Dan is het eerst kibbelen, wie nu gaan zal en dan einde lijk stappen er twee over het open voorplein heen te midden van hen, die krachtens ambt of functie acte de présenee komen geven. lnnig-gelukkig komen ze dan weer terug en scha ren zien opnieuw bij de troep, die dan opgewekt ver der host. Grappige tafereeltjes doen zich voor. De vuilnisman op zijn nederig voertuig gezeten, laat zijn versierde zweep knallen door de lucht. Slagers slingeren oranje linten om hun vette witkielen. Op de Groenmarkt, in het stadhuis, verschijnen bruid en bruidegom met oranje getooid voor den ambtenaar van den burger lijken stand, die morgen het prinsesje in gaat schrij ven. In al de volgkoetsen zie je het fleurige oranje op de feestkleedij gloeien. Om twaalf uur trekt dan alles weer naar de Malie- bieni Naar de paradei Op het Malieveld vormen de troepen een carré en de commandant houdt te mid den van de manschappen een toespraak die hij1 be ëindigd met een krachtig en door ai de duizenden omstanders mee aangeheven: „Leve het Prinsesje". DE VERSLAGGEVERS WACHTENDE IN HET PA LEIS. Vrijdagmiddag was op het Paleis alles in diepe rust. Na het treffen van de eerste beschikkingen en het verzenden van de officieele kennisgevingen van de geboorte, is Prins Hendrik eindelijk gaan slapen, en heeft ook de Koningin-Moeder zich voor het eerst weer rust gegund, overtuigd dat het alles goed gaat ia de roode salons, waar de kraamkamer is. Daar, aan den achterkant van het paleis, met het uitzicht op den prachtig in blad gekomen, tuin, dringt niets door van het feestrumoer in de stad. Ook ten paleize: dus een weldadige ontspanning. Want, inderdaad, de lange duur der bevalling begon ongerustheid te wekken. En het is waarschijnlijk voor al te danken aan de tact en volkomen openhartigheid waarmede Hr. j\ls. particuliere secretaris, jh'r. Van Geen, en later ook de opperhofmaarschalk, graaf Van Bylandt, de vertegenwoordigers van de groote pers voortdurend geruststellend heeft ingelicht, dat de be zwaarlijke stemming onder de menschen niet hier en daar in paniekjes is overgegaan. We mogen nu wel een en ander van dezen voortref- felijken maatregel vertellen. Aan de vertegenwoordigers van de Times, de Daily Mail, de Daily Chronicle, Le Journal, Berliner Tageblatt Local Anzeiger, Het Algemeens Correspondentiebureau voor Nederlandische dagbladen en van de Nieuwe Rot- terdamsche Courant, later nog aangevuld door een re dacteur van het Handelsblad en de Nieuwe Courant, had jhr. Van Geen verlof gegeven om hem op alle uren van, den dag en nacht inlichtingen te komen vra gen, ter voldoening van de zoo rechtmatige belangstel ling bij het Nederlandsche volk en verder van heel Eu ropa Zoo hadden wij reeds Woensdagochtend vroeg op het paleis vernomen, dat de blijde gebeurtenis ter ver melding waarvan vele journalisten immers reeds weken en weken lang in den Haag vertoefden, nu toch, naar de doktoren hoopten, in vervulling zou komen. Sedert hadden de mannen van de pers geen rustig oogenblik meer, want ieder wilde zich immers beijve ren om het groote bericht zoo snel mogelijk mede te deelen aan zijn blad. En zoo waarlijk, de meesten hunner zijn sedert hun ontwaken op Woensdagochtend niet uit de kleeren geweest. Trouw hebben zij hier meer dan vijftig uren mee gemaakt, en de langste tijden daarvan op de zoo uiterst welwillend te hunner beschikking gestelde kamer van jhr. Van Geen zelf. Hier, of in de antichambre te zamen, hebben zij het Woensdagnacht, Donderdagoch tend, Donderdagavond, Donderdagnacht zien worden. Met steeds witter gezichten en in machtelooze gezakte houdingen bleven 'zij zitten, om den zooveel tijd weer uit den dommel geschrikt, wanneer daar stappen klon- kea door den corridor van het geheimzinnig-stille paleis. Dan kwam, zijn vermoeidheid bedwingend en onver stoord bereidvaardig de particuliere secretaris weer uit de adjudantenkamer naar ons toe. En steeds beklem mender voor de oververmoeide journalisten klonk zijn telkens glimlachend herhaalde mededeeling: de heeren zullen nog geduld moeten hebben, maar de doktoren zijn tevreden over den toestand van de Koningin. En weer voor enkele uren zakten de mannen van de I bladen in hun loomheid terug. Als het opnieuw nacht was geworden kwam de op- perhofmaarschalk de heeren zelf mededeelen, dat er l een avondmaal in een der zijkamers voor hen was aangericht. Het souper gaf wat afwisseling, werd in weer wat i oplevend internationaal discours gerekt, gerekt, tot jhr. Van Geen verscheen en weer glimlachend, ja, welhaast verontschuldigend kwam zeggen: Geduld, mijne heeren, geduld. Of dan weer: „Ik zou de heeren heusch ra den zich in hun hotels wat te gaan verfrisschen, een paar iiur te rusten. Voor het vermelden van de groote gebeurtenis beloof ik u, u te zullen waarschuwen." Evenwel, de journalisten aarzelden. Men kan niet wetenals de geboorte nu eens onverwacht plaats had. En de een voor den ander durfde het niet te wagen. Tot de vermoeienis het bewegenloos zitten in steeds hetzelfde vertrek ondragelijk werd, en zij besloten te zamen weer even wat rond te wandelen, even, gekleed, wat op bed te gaan liggen in het hotel De Zalm, waar de overige correspondenten gebivakkeerd bleven. Al spoedig buiten het paleis geen, rust en zoo ging men, den een na den ander terug. Een waarlijk critlek moment kwam Woensdagavond. Toen, drongen ook eindelijk tot ons in het paleis de geruchten van buiten door, dat er inderdaad een Prin ses zou zijn, geboren. Waren er immers geen bulletins verspreid, was de grenadierskazerne niet goillumineerd, liepen de militairen niet in groot tenue, had de vlag dan niet van de Rotterdamsche Beurs gewaaid? En zoo waarlijk, nu en dan klonk door de zware paleismuren heen het gejuich van het volk, hoorden we duidelijk het Wilhelmus zingen. Weet dan iedereen in stad en land wat ons ten pa- lcize niet meegedeeld is? vroegen de ongeruste journalisten zich steeds angstiger af. „Mijne heeren" kwam de particuliere secretaris hu met klem zeg gen. „Ik verklaar u op mijn eerewoord dat het een betreurenswaardig misverstand is. H. M. is welva rend en de doktoren zijn tevreden, maar u zult goed doen met rustig af te wachten en de voorbarige tij dingen tegen te spreken. Dan... Ie Journal dort; der Daily Mail schlaft auch, de Lokal-Anzeiger begint hardop te droomen, ja zelfs het Correspondentiebureau heeft de oogen gelo ken. Do man van de Times zegt: Het is vier uur, ik kan niet meer seinen, ga rusten. De andere Rngel- sche heeren, die zich in den vreemde spoedig thuis plegen te voelen, strekken zich lang uit.... en als een bleeko cauchemar begint de nieuwe dag weer te lich ten over den paleistuin. Bleeker en bleeker wordt ook het dienarenpersoneel dat achter de gesloten deuren voortwaakt. Ren nieuwe dag. De Koningin rust, de Prins ver- frischt zich op een wandeling in den tuin. Dan kunnen ook wij weer voor een poos ons exil verlaten. Tot nieuwe berichten nieuwe onrust wekken. Rn op den dag volgt weer een nacht. Nu is het 3 uur. Het wordt 4 uur, 5 uur. De drui lende ochtend komt weer door de kieren der gordij nen heen. De internationale pers verkeert in desola- ten staat op het einde van haar krachten. Half zeven. De heer Van Geen: Ik raad de hee ren nu voor het laatst nog wat te blijven. De dok toren zijn tevreden. O, eindeloosheid van angstig waken. Zeven uur, de huishouding in het paleis is stipt weer begonnen daar komen stappen, sneller en sneller. De heer Van Geen, zich moeilijk meester; „Mijne- heeren ik heb de eer.... hij stokt evenU mede te deelen, dat een prinses is geboren-"' Rven een doode- lijke stilte. Otroerd drukken wij den secretaris de hand, om dan het historische nieuws voort te jagen over de wereld. DE OFFICIEELE KENNISGEVING. Hoe de blijde tijding officieel ter kennis van bui tenland, binnenland en onze koloniën gebracht werd, moge uit het volgende blijken: Wat het buitenland betreft, verzond het departe ment van buitenlandsche zaken te dezer stede" tele grammen aan Harer Majesteits gezanten in de rijken in- en buiten Ruropa, zoomede aan de voornaamste consulaten van Nederland in den vreemde. De gezan ten der vreemde mogendheden bij' ons Hof, alhier wo nende, werden per stadstelegram 'in kennis gesteld met de gelukkige gebeurtenis en ook werden tele grammen gezonden aan de hier geaccrediteerde ge zanten, die in de hoofdstad van een ander land stand plaats hebben. De vreemde souvereinen-staatshoofdeii kregen recht streeks. een telegrafische kennisgeving vanwege de Koningin en zonden hunne .gelukwenschende ant woorden persoonlijk aan Hare Majesteit. De minister van koloniën zond het blijde bericht per telegram aan de vertegenwoordigers der Konin gin in de Nederlandsche koloniën, t.w. aan den gou verneur-generaal van Nederlandsch-Indië,' den gouver neur van Suriname en den gouverneur van 'Curaqao. Voorts werd door het departement van binnenland- scho zaken de blijde tijding geseind aan de commis sarissen der Koningin in de verschillende provinciën, die op (hun beurt de tijding eveneens per telegraaf doorzonden aan de burgemeesters in hun respectieve gewesten. UIT HET BUITENLAND. De „Lolcalanzeiger" te Berlijn bulletineerde de be valling te negen uur in een oplaag van 300.000 exem plaren. Het „Berliner Tageblatt" gaf een tweede editie., speciaal voor het heuglijk nieuws. Niettegenstaande den stroomenden regen las het publiek de extra-bla den met zichtbare belangstelling. In de heden gehouden bijeenkomst der gedelegeer den van den Algemeenen Internationalen Èond voor Vrouwenkiesrecht werd besloten een adres van geluk- wensch te zenden aan II. M. Koningin WiLhelmina der Nederlanden, bij' de geboorte eener Prinses. UIT MECKLENBURG-SCHWERIN. De Mecklenburgische Zeitung verspreidde om half negen in een bulletin het telegrafische bericht van de geboorte van de Prinses. De Nederlandsche consul Kommerzienrat Bauc.li heesch dadelijk de Nederlandsche vlag. Hoewel het stortregende, volgden spoedig vele hui zen zijn voorbeeld en staken de vlag uit. D'nder de burgerij heerscht blijde opgewondenheid. Groothertogin Marie, prins Hendrik's moeder, ont ving de eerste tijding door de Mecklenburgischo Zeitung aan het ontbijt, en spoedig daarna een eigen telegram uit Nederland. In den loop van den ochtend kwamen velen reeds hun naam in het register in het paleis van groot hertogin JVIarie schrijven. PROFESSOR KOUWER. Prof. Dr. B. J. Kouwer, die de eer had H. M. de Koningin verloskundige hulp te verleenen, werd den, 31en Augustus 1861 te Wormerveer geboren. Den 6en Décemb-er 1884 werd hij tot med. doctor bevorderd op eien dissertatie: „Verslag der verloskundige kliniek en polikliniek van het academisch ziekenhuis te Lei den over 188384". Een jaar te voren was hij assis tent geworden van prof. Simon Thomas, een betrek king, die hij ongeveer drie jaren Waarnam, waarna hij zich in Maart 1886 te Haarlem vestigde als chirurg en gynaeoloog. In Juli van 't volgend jaar werd dr. Kouwer benoemd tot chirurg van het Groote of Sint-Elisabeth-gasthuis, als hoedanig hij werkzaam was toen op 21 Oct. 1898 zijn benoeming tot hoogleeraar in verloskunde en gy naecologie in, de Staatscourant verscheen. DE PARADE. Te 12 uur werd door het garnizoen ter gelegenheid van de blijde gebeurtenis parade gehouden in het Ma lieveld. Hoewel de parade betrekkelijk kort na het bekend worden van het heugelijke feit plaats had, was door

Schager Courant | 1909 | | pagina 1