twee leÉ-IofÉéii Aanbesteding. Verliehti een Smidsknecht, Een Huishoudster 8 3 Tijdgeestloten. 2-Jarige STIER VERKIEZING aanbesteden Oranjefeesten Oproeping. „D e Prin s", ADVERTENTIEN. l en l H. KL Bakkers! in lastkiimmeo, Wedloopen, enz,, op Donderdag 13 Mei '09. Tevens Mnziek voor den Dans. ét „M A X", ét Groenteveilingen. Marktberichten. Nagekomen berichten. Cornelis Keijzer f l Trijntje Kooij, Jm. Biaauboer Cz. Jb. Schrieken, het onderhoud en de werkeu voor het jaar 1909, aan de Molens, Machines, Sluizen, Bruggen, Duikers, enz. een Brood-, Koek- en Banketbakkersknecht, le BÜRGRRBKUG. voor versierde Fietsen, in Dansen. de éénjarige Stier Dekgeld f 1.per koe, MAANDAG 17 JUNI begint de 5 e Klas en komen de hooge prijzen. Koopt en ruilt A. van Twuijver, '1 De Penningmeester herinnert belanghebben den aan de betaling van den eersten termijn Pol- derlasten. Ter dekking beschikbaar' 3. Notulen, Medodeelingen, Ingekomen Stukken. 2. Wijziging boekjaar, Station voor Melk onderzoek. 3! Jaarverslag der Commissie van Toezicht op het Station voor Melkend er koek. 4. Verkiezing van een Lid der Commissie van Toe zicht op genoemd Station, aftredend en niet herkies baar de heer Jh. Stammes l)z. 5. Modedeelingen omtrent de bemoeiingen inzake de •weerberichten. 6. Modedeelingen betreffende den Bond van Ver eenigingen van Oud-Leerlingen der Rijkslandbouwwin- ters «moten, 7. Modedeelingen betreffende de onderhandelingen met de Vereeniging Cultura. Voorstel van het bestuur om met het oog op de finantiëele bezwaren niet mede te werken tot het op richten van eene federatie van vereenigingen van mid delbaar onderwijs met uitgifte van het orgaan Cultura. 8. Herziening van Statuten en Huishoudelijk Re glement. 9. „Enting van den bouwgrond bij1 vlinderbloemige gewassen met bacteriën". In te leiden door den heer P. Jz. Eriks. 10. Rondvraag en sluiting. Na afloop der vergadering zal een bezoek worden gebracht aan het Gemeente-Slachthuis en de Margarine- fabriek „Kinheim" te Alkmaar. BOND VAN GYMNASTIEKVEREENIGINGEN. Do bond van Gymn.-Vereen. Hollands Noorderkwar tier. hield j.1. Zondag hij' den heer J. Vader alhier zijne jaarsvergadering. Vertegenwoordigd waren 9 der 10 aangesloten ver eenigingen. Afwezig „Doves" te Zuidscharwoude. Na opening tier vergadering door den Voorzitter den heer Jb. Roggeveen, volgt lezing en goedkeuring der notulen der vorige bijecnkomsi. De penningmeester doet hierna rekening en verant woording van zijn beheer over 1908. In kas was een l>edrag van f 88.575. Hierna gaat men over tot het samenstellen van een reglement voor den Bond. Bij stemming wordt het Bestuur samengesteld als volgt: Jb. Roggeveen, Schagen, Voorzitter; C. Kéijzer. Barsingerhorn, Secretaris-Penningmeester en J. Schrie- ken. Oudkarspel, A. Rol. Hecrhugowaand en J. Smit, Dirkshorn, Commissarissen. Men besluit evenals vorige jaren een openlucht-feest te organisecren. Als plaats wordt genoemd N. Niedorp. De vereeniging aldaar zal berichten of zij' hiertoe wil medewerken. Hierna ivolgt sluiting. TER AMOTIE. Onze plaatsgenoot de hoer D. Kramer, is kooper geworden van de Hervormde Pastorie te Oude Schild, Texel, voor amotie. VOOR PRINSES JU LI AN A. Hedenmiddag werden de kinderen onzer openbare en bijzondere scholen van gemeentewege onthaald om het blijde feit, dat onze Koningin het vaderland een Prinses heeft geschonken. Een boterham met muisjes, door welwillende handen voor de verschillende scholen gesmeerd en gemeubileerd, vormde den hoofdschotel van de tractatie, welke schotel verder gegarneerd was met chocolade en taartjes-zoetigheid. De kinderen, die wat vrij werden gelaten en dus den band van orde en regel minder voelden, hadden natuurlijk daarom en om de tractatie heel veel pret. Ze zongen het hoog ste lied en als ze later Prinses Juliana van aange zicht tol aangezicht eens mochten aanschouwen, zul len ze zich zeker de vrijheid en de muisjes-beschuit in één woord het heele feest nog best weten te her inneren. Heeren Burgemeester en Wethouders, als vele kinderen met Oranje getooid, kwamen hier cn daar een kijkje nemen en gaven door hun tegenwoor digheid blijk, dat ook zij zich verheugden met de ge boorte van ons Prinsesje en met de. blijdschap der kinderen. EEN VREEMDE VERORDENING. M. de R., s.v.p. een klein plaatsje. In overleg met de Gezondheidscommissie stelde de Raad van onze Gemeente op 17 Mei 1904 eene ver ordening tot „wering en beteugeling" van ma zelen voor onze gemeente vast. Art. 2 daarvan luidt: Ouders, voogden en anderen, krachtens wet of over eenkomst, met de verzorging van kinderen belast, zijn verplicht zorg te dragen dat deze kinderen voor zoo ver ze bij hen in de inrichting onder hun beheer, of met hen bij anderen inwonen, zich niet in eene la gere school, bewaarschool of kinderbewaarschool be- vinden, indien die kinderen of een hunner huisge- nooten door mazelen zijn aangetast. In dit artikel, noch elders anders wordt van den onderwijzer gesproken. Nu doet zich het eigenaardig geval voor, dat zich in het gezin van een der onderwijzers mazelen zijn. Zijne kinderen mogen d* school niet bezoeken, terwijl hij zelf voor de klasse staat en onderwijs geeft. Dank voor de plaatsing, Uw Dw. Dn., K. DAT LIEP GOED AF. Maandagmiddag vermaakten eenige jongens zich, zooals dat meer gaat, met liet op- en afspringen van een door onze gemeente rijdenden houtwagen. Waarschu wingen om het niet te doen helpen nooit en ook dit maal niet. Het spelletje duurde niet zoo heel lang of het zoontje van S. had liet ongeluk van den wa gen te vallen, waarbij hij met zijn been aan den wagen bleef haken met het noodlottig gevolg dat toen de jongen op den grond viel het achterste rad van den wagen over het achterhoofd van den jongen ging. De knaap werd bij den lieer K. alhier ingedragen, waar spoedig Dr. Melehior ter plaatse was. Men (loei de ons later mede dat alles wonder boven wonder nog redelijk goed was afgeloopen. Breek op Langenil^k, 10 Mei 1909. Roode kool f 1.50 a f 9.— Gele kool f 1.— a f 7.— Witte kool fl.- a f 6.50 Uien f 8.25 a f 3.50 Alkmaar, 10 Mei 1909. 1 Koeien en ossen f a 260,—. 179 vette kalveren f 40.— a 112.—, per Ned. P. f 0.80 a 0.90, 78 nuch tere idem f 8.— a 20.—, 6 magere schapen f 16.— a 22 .vette id. f a 182 vette varkens 0.42 a 0.51 per P., 77 magere idem f 17.— a f 19.— Amsterdam, 10 Mei 19G9. Ter Teemarkt waren aanvoer «n prijzen als volgt: 362 vette Koeien le qual. f 0.66 a 0.70, 2e qual. f0.60 a 0.64, 3e qual. f0.56 a 0.60, 200 Melk- en Kalfkoeien f 130 a 280.— per stuk, 155 nuchtere Kalveren f 8.— a f 11.—, 157 Schapen f 20.— a 23.—, 445 vette Varken» Hollandsche le qual. 46 a 48 ct., idem 2a en 3a qual. 44 a 45 ct., Overzeesche en Geldersche le qual. 46 a 48 ct., idem 2e en 3e qual. 43 a 44 ct. per K.G Lam meren f 8.— a f 10.50 per stuk. PER TELEGRAAF. Purmercnd, 11 M9i 1909. 138 stapels Kleine Kaas f 28.—. 1658 K.G. Boter f 1.10 a f 1.15. 1589 Runderen, waaronder 161 Vette, en 44 Stieren. Vette vl., 58 a 75 ct. per K.G. Geldekoeien stug, f 130.— a f 200.—. Melkkoeien stug f 150.— a f 260.- 19 Paarden f 60.— a f 300.— 232 Vette Kal veren 70 a 90 ct. per K.G. 588 Nuchtere Kalveren f 10.— a 26.—, vlug. 178 Vette Varkens, int., 43 a 52 ct. per K.G. 148 Magere Varkens f 16.— a 36.—, matig. 286 Biggen f7.— a f 12.matig. 4851 Schapen en Over- houders, stug, f 16.— a f 25.—, Lammeren f 6 a f 13 st., Kipeieren f3.10 a f3.75, Bendeieren f 3.80 per 100 stuks. IJarsingerliorii. I11 vele gezinnen hier zijn de mazelen heerschende, tengevolge waarvan het schoolbezoek tijdelijk raet eiken dag minder wordt. Kolhorn. In de laatstgehouden vergadering van het departe ment van 't Nut, werden de heeren K. Breebaart Dz. en A. J. T. Geertsema respectievelijk aangewezen tot voorzitter en secretaris. Voor den hoer L. W. v. d. Meer, die 27 jaren aan één met groote toewijding de functie van bibliothecaris had vervuld, werden als op volgers aangewezen de heeren J. J. de Groot en Jb. Kistemaker Jr. Kolhorn. Reeds eenige dagen ligt voor den mond onzer haven een ansjovisbootje, dat op de pier, vlak voor den steiger, vastliep en veel last veroorzaakt aan de bin nenkomende en uitgaande vaartuigjes. Kolhorn. Ons Prinsessefeest van Zondag j.1. ligt weer achter ons; een dag van uitgelaten vreugdebetoon voor velen, met een echte feeststemming bij allen, waarbij (en het strekt onzen dorpsgenooten tot eere, bij de honder den, die pp de been waren) geen enkele wanklank de vreugde verstoorde. Een tachtigtal (ruiters, velen zeer mooi versierd; •eenige keurig uitgedoste rijtuigen, gevolgd door een stoet vlugge fietsers in feestdos, vormden een kranig geheel, dat gezien mocht worden. Allen hadden eer van lu m arlicid. Langs den afgesproken weg ging liet naar Barsin gerhorn en 11a eene kleine pauze, waarin de beide 11111- ziekvereenigingen een vroolijk lied deden hooren, weer huis toe. Hier hebben beide muziekvereenigingen in beide lo kaliteiten nog even getracht de menigte bczi£ te hou den, doch de feestelijke jool zat er zoo goed in, dat men iedere afleiding onnoodig achtte en voortging zijn pret uit te zingen en er was wel zoo veel stemming bij ieder, dat geen blazer of zanger zuur keek, docli allen tenslotle instemden mot een daverend hoera voor 't prinsesje. En om kwart na zevenen, toen beide1 gezelschap pen hij de heeren Smit en Rcmjit het feest weer open den met eenige lustige tonen, was de stemming niet geluwd, waardoor het officieele gedeelte zeer werd be kort en ieder gelegenheid vond op eigen wijze vreugde ie maken. En van de gelegenheid is geprofiteerd, tot ecre van allen in de beste eendracht.. Een woord van hulde nog aan liet Harmoniecorps, dat onvermoeid zijn marschen heeft uitgeblazen, het heeft zich kranig gehouden. Kolhorn. j 't Schijnt werkelijk of 1909 voor onzé visschcrs een lansjovis-jaar zal zijn. In de beide afgeloopen, nach- I ten hooiden wc van 20 en 30 duizend. Rij de liooge prijzen een goede vangst, 't Zij hen gegund onze vis- schers nu de magere jaren, die achter den rug zijn. RAAD CALLANTSOOG. Vergadering op héden Dinsdag 11 Mei 1909 des mor gens 10 uur. Aanwezig alte leden. Voorzitter de heer G. C. Hulst, burgemeester. Na opening der vergadering volgt lezing en goedkeu ring der notulen. Was ingekomen, een missive van het bestuur van den polder Callantsoog, met de mededeeling dat het bou wen van een spuithuis voor het percêel van den heer D. Buik werd toegestaan tot wederopzeggens toe voor f 1 per Jaar. Algemeen goedgevonden. De heer Biaauboer te Sohagerbrug had een bestek en téekening van het spuithuis gemaakt en dit begroot op f 260. De heer Den Das vindt dat veel, en informeert of de oude steenen die daarvoor beschikbaar zijn, zullen worden gebruikt. Het bestek daarop nagelezen wijst daar niets van aan, maar zal in dien geest worden aangevuld. De bouw zal publiek worden aanbesteed op Maandag 24 Mei des morgens 11 uur. Voorzitter deelt mede, dat hij een spuit heeft be steld bij de gebroeders Kranenburg te Culemborg. Deze spuit kost f 750 en wordt geleverd met 50 M. slang, met 10 jaar garantie, en zal ongeveer over 6 weken komen. De heer Den Das informeert hoe de slangen zullen worden bevestigd. Met schroeven, antwoordt voorzitter. De heer Den Das acht dat verkeerd en vindt bajo netsluiting beter. Spr. informeert of de gemeente geen provisie krijgt op dat bedrag van f 750. Agenten ge nieten steeds een groote provisie. Voorzitter betwijfelt dat, maar zal informeeren. Aangeboden wordt het gemeenteverslag over 1908. Daaruit blijkt dat het aantal inwoners met 10 was gestegen en nu 825 bedroeg, nl. 399 vrouwen en 426 vrouwen. De kosten in het onderwijs bedragen 2392.58 gulden. Tevens wordt aangeboden het verslag van de Volks huisvesting en dat van de Commissie tot Wering van Schoolverzuim. Dit laatste vermeldt dat het geoorloofd schoolverzuim is 7/10 procent, het ongeoorloofd 4/10 procent. Al deze verslagen ,w.o. ook dat van de Gezondheids commissie te Schagen worden voor kennisgeving aan genomen. Het kohier Hondenbelasting wordt vastgesteld tot een bedrag van f 97.50. Af- en overschrijving tot een bedrag van f 124.49% en betalingen uit den post voor onvoorziene uitgaven groot f 212.79, worden eveneens goedgekeurd. Tot leden voor de stembureaux worden benoemd: Tweede Kamer: voorzitter de heer Govers, leden de heeren Rademaker en Den Das, plaatsvervangers de heeren Blom en Zipp; Gemeenteraad: voorzitter de heer G. C. Hulst, leden de heeren Govers en Blom, 3e lid de heer Hoogschagen, plaatsvervangers de hee ren Zipp en Rademaker. De candidaatstelling voor den raad wordt bepaald op 29 Juni, de stemming en herstemming op 10 Juli e*u ',24 Juli. Aftreden moeten de heeren Den Das en Kruisveld, waarvan de laatste zich niet herkiesbaar stelt. Aan C. Biaauboer, S. Biersteker en C. Bellis wordt op liun aanvraag gedeeltelijk ontheffing van Hoofdelij- lcen Omslag verleend, wegens vertrek uit de gemeente. Van den Directeur-Generaal der Posterijen en Telegra fie was een schrijven ingekomen dat er geen reden bestaat om tot de stichting van een hulppostkantoor te Callantsoog over te gaan, maar dat onderzocht zal 'worden of er verbetering kan worden gebracht in den postdienst te Callantsoog en Koegras. Verder was nog ingekomen een request van een 9-tai ingezetenen dat zooals voorzitter zeide tot den burge meester had behooren te zijn gericht, omdat die in politiezaken de beslissing heeft en niet de raad. Het had betrekking op den veldwachter, spr. wil het wel jvoorlezen, maar behandeld worden kan het door den (raad niet. Adressanten beklagen zich mede namens een groot 'deel der ingezetenen over de ergernis die de gemeente veldwachter P. Kooger verwekt. Hij moet volgens zijn ambt de orde handhaven, maar hij Verstoort daaren tegen de orde. Verontwaardiging wordt gewekt doordat Kooger den goeden naam van burgers verdacht maakt. (Aangevoerd wordt de kwestie van het zoeken van een kosthuis, wat volgens adressanten door Kooger is ge- ischied sprekende uit naam van den raad, terwijl de burgemeester schriftelijk heeft verklaard, dat Kooger dit had gedaan op eigen houtje. En daar adressanten (nog niets vernomen hebben omtrent een officieele be risping die Kooger over dat feit moest ontvangen, ko- imen zij tot den raad met de vraag naar deze zaak een ernstig onderzoek te doen instellen- Tevens of Kooger nog langer als politie-agent kan en mag optreden, en of er bij een nieuwe benoeming op zal worden geleit, .dat een, persoon wordt genomen die niét door de recht bank voor een strafbaar feit is gestraft. Dit adres wae behalve door A. Kooger als eerste onderteekenaar nog geteekend door A. Vader Az., M- Mooij Jbz., M. d« Haan, G. Baken Sz., Johs. Vis, G. tèn Boekei Kz., A. Thomasz en M. Vos Jbz. Over dit adres wordt verder niets gezegd. Bij de rondvraag zegt de heer Hoogschagen dat heb hem bevreemdt, dat voorzitter bij de opening geea woord heeft gezegd over de geboorte der prinses. Denkt Voorzitter soms dat Callantsoog niet koningsgezind ie, of denkt hij, ze willen het hier wel gelooven, spr. had •wel iets verwacht. Voorzitter: Je kunt dat bij de opening doen, maar (evengoed aan het slot der vergadering. Toen dan het telegram van de geboorte der Prinses is ontvangen, is de klok geluid en is de vlag uitgestoken. De heu gelijke gebeurtenis is door mij met groote vreugde begroet en ik geloof wel van door de leden van den raad met niet minder vreugde dan door mij. Hierna sluiting. VREDE?? Een Engelsch blad wijst er op, dat buiten Europa de Amerikaansche Unie het actiefst is in den bouw van groote oorlogsschepen. Terwijl Engeland op 't oogen blik 22 slagschepen van 15000 ton en daarboven op de wateren of in aanbouw heeft, bezit de Amerikaansche marine thans zes schepen van 16.000 ton en zijn er twee van deze grootte in aanbouw, bovendien zijn er vier van 20.000 ton in aanbouw, terwijl verder voor nog twee reeds de credieten zijn toegestaan die elk 26.000 ton zullen meten, waarmede de Unie de groot ste oorlogsschepen ter wereld zal bezitten. Men kan met deze cijfers voor oogen verstaan dat de Engelsche regeering in haar opvatting van het begrip „tweemogendhedenstandaard" de Amerikaansche vloot uitgeschakeld wil zien! En dan wil Roosevelt en een groote partij met hem aldoor nog maar meer geld voor de vloot zien besteed. In 't jongste nummer van het tijdschrift Outlook schrijft de ex-president o. a.: Amerika is verplicht geduldig af te wachten, of Japan met succes de verhuizing van Japansche arbeiders naar Amerika weet tegen te gaan. "VVaniAer dat niet 't geval is, dan moet Amerika wet telijke maatregelen nemen om zich tegen dit binnen- zwermen van geeltjes te beschutten. Amerika zou ech ter machteloos zijn, wanneer 't niet doorgaat zijn vloot uit te breiden. De weldenkende vredesvrienden, die de uitbreiding van onze vloot willen verhinderen, begrij pen de juiste gezindheid van hun landgenooten niet. Amerika zal te kampen hebben, uitgerust of niet. De voorvechters van den vrede kunnen alleen verhinde ren, dat Amerika de. overwinning behaalt. Geboren: GUCRTRUIDA UARGARETA, Dochter van C. LANGE en M. LANGEYriea. Blokker, 5 Mei 1909. Ondertrouwd: HERMANU3 SMIT en TEETJE LONT. Wieringen, 8 Mei 1909. Huwelijksvoltrekking 23 Mei 1809. Aan allen onzen hartelijken dank, die blijken van belangstelling gaven bij gelegenheid van ons zilveren huwelijksfeest. Jb. KRABMAN en Eohtgenoote. Waarland, Mei 1909. YAN Den 15n Mei a.s hopen onze jj! geliefde Ouders, Behuwd- en Groot- oudera, hunne 35-jarige Echtvoreeniging te 4 herdenken. Hunne dankbaro Kindeken, t|) Behuwd- en Kleinkinderen. cj[ Anna Paulowna, Mei 1909. Voor de vele blijken van belangstel- ^nR> bij ons 50 jarig huwelijksfeest onder- bondon, betuigen ondergeteekendon hun kartelijken dank. Jn. 8MIT Hz. M. SMIT—Hoogvorst en Kinderen. Koegras, Mei 1909. Ondergeteekendon betuigen bij deze hunnen bartel ij ken dank aan den Heer Jb. KRABMAN en Echtgcnoote, voor den genoeglijken avond aan hen verschaft, ter gelegenheid van hun 25-jarig Huwelijksfeest, den 2n Mei j.1. Namens eenige BUREN. Waarland, gem. Harenkarspel, Mei 1909. DIJKGRAAF en HEEMRADEN van den ANNA PAULOWNA-POLDER maken bekend dat op ZATERDAG 22 MEI a.s. van dee voormiddags 9 tot 12 uur, in het Polderhuis de stemming zal plaats hebben ter verkiezing van in de plaats van de Heeren en op den 1 Juli a s. aftredende, naar de bepalingen van art. 5 van het bijzonder reglement van bestuur van den 21 Sep tember 1904. Op plaats en tijd hierboven bepaald, zullen aan de kiezerB hunne stembriefjes worden uitgereikt. De opening van de stembriefjes zal plaats hebbon, onmiddellijk na hot ver strijken van den tijd, voor de inlevering bestemd en ingeval van horstemming, zal deze op denzelfden dag worden ge houden van dos namiddags één tot twee uur. Anna, Paulowna, 8 Mei 1909. Het Collego van Dagelijksoh Bestuur voorneemd, C. R. WAIBOER, Dijkgraaf. J. K. KAAN, Secretaris. Dijkgraaf en Heemraden van den ANNA PAULOWNAPOLDER, zullen op ZATERDAG 22 MEI a.s., voormid dags 10 uur, in het Polderhuis, bij enkele inschrijving Het bestek ligt ter inzage ten kantore van den Opzichter, den Heer R. DEKKER, van 10 MEI a.s. af, waar tevens nadere inlichtingen zijn te bekomen. De gesloten inschrijvingsbiljetten moe ten véór des morgens negen uur op den dag van aanbesteding, ingeleverd worden in het Polderhuis voormeld. Anna Paulowna, den 8 Mei 1909. Het College van Dagelij kech Bestuur voornoemd, C. R. WAIBOER, Dijkgraaf. J. K. KAAN, Secretaris. ER BIEDT ZICH AAN v. g. g. t. s. voorzien, om 1 Juni in dienst te treden. Br. fr. CHR. OORT, p. a. den Heer J. OOSTERMAN, Anna Paulowna. 's AYONDS Tot slot een MONUMENTAAL TABLEAU, Bengaals verlicht. Alles opgeluisterd door FAN- FARE-MUZIEK. GEVRAAGD: zelfstandig kunnende werken, bij J. SMIT Jz., Mr. Smid, Bergen (N.-H.) P.G.. gevraagd, bij C. BROERS, Post 3, Den Helder. j Allen, uie i«*e te vorderen heboen van, verschuldigd zijn aan, oi borgiochien be zitten, geteekend door wijlen Mejuffrouw ANNA YAN BEUSEKOM, Wed. van den Hr. JACOB BERGEN, gewoond hebbende aan het Zand gemeente Zijpe en aldaar don 1 April 1909 overleden, worden ver zocht daarvan opgave of betaling te doen vóór 1 Juni 1909, ten kantore van den j Notaris Mr. A. P. H DE LANGE, aan de Breedstraat A 48 te Alkmaar. TE KOOP: afkomstig van een Duitsche dog, bij JOH. KLOMP, Anna Paulowna. V. en M, irigeic'ir. in het Keg. der Fokver. Twisk. Moeder als vaars 3.61 procent vet. bjj A. HOOGSCHAGEN, Koegras. nu vóór Maandag NOORD, SCHAGEN. jte koop van de Fokvereeniging ,De Toekomst*, bekend wegens hoeg vet gehalte en opbrengst. TERRA, Helder. De Premiestiei tegen een dekgeld van f 1.50 bij R, BAKKER ta Wieringerwaard.

Schager Courant | 1909 | | pagina 3