Dinsdag 18 Mei J909 53ste Jaargang No. 4504, INGEZONDEN. Binnenlandscb Nieuws. illiuti AÊieneitit- LuüiiiUil Dit blad verschijnt viermaal per week: Dinsdag-, Woensdag-, Donderdag- en Zaterdagavond. Bij inzending tot 's morgens 9 ure, worden ADVERTENTIEN in het eerstuitkomend nummer geplaatst. INGEZONDEN STUKKEN dén dag vroeger. Ë»Mre«su SCHAGEN, Laan O 4. Inferc. Telcphoon N<». 20. Uitgevers s TÉAPRHAN Co, Prijs per jaar f 3.—. Franco per post f 3.60. Afzonderlijke nummers 5 Cent. ADVERTENTIEN van 1 tot 5 regels f 0.25: iedere regel meer 5 Cent. Groote letters worden naai- plaatsruimte berekend. Dit nummer bestaat uit een blad. Mijnheer de Redacteur! In het nummer uwer courant van 15 Mei 1909 komt het volgend stukje voor: De titels van 1'rinses Juliana. De vraag is ons gedaan welke de volledige titels van Prinses Juliana zijn. Van bevoegde zijde deelt men ons als antwoord daarop het volgende mede: De titels van H. K. H. Prinses Juliana zijn geen andere, dan die, welke in H. D. geboorteakte zijn vermeld: Prinses van Oranje-Nassau, Hertogin van Mecklenburg; het enz. enz. is niets dan een tradi- tioneele vorm. Ook H. M. de Koningin heeft nooit andere titels gevoerd en die ook niet kunnen voeren: reeds ko ning Willem I en zelfs Prins Willem V hebben alle titels van hunne verloren goederen prijs gegeven. Ik geloof niet, dat het laatste gedeelte geheel juist is. Waar H. M. de Koningin en ook Koning Willem III vroeger meermalen incognito reisden onder den titel van Gravin of Graaf van Buren, meen ik, dat zij ook hare andere titels niet zal hebben prijs gegeven en zij dus de volgende wel zal hebben behouden: Koningin der Nederlanden; Hertogin van Mecklen burg; Prinses van Oranje-Nassau; Gravin van Kat- j zenel'bogen, Vianden, Dietz, Spiegeiberg, Buren, Leer- j dam en Culemborg; Markgravin van Veere en Vlis-1 singen; Vrouwe en Baronnesse van Breda, Beilstein, de stad Grave en landen van Cuyk, Liesveldt, Diest, Herstal, Cranendonck, Warneton, Noseray, St. Vlijt, 1 Dachsburg, Polanen, Willemstadt, Niervaart, Steen bergen, IJselstein, Bredevoort, St. Maartensdijk, Geer- truidenberg, Turnhout, Zevenbergen, de Hooge en Lage Zwaluwen en Naaldwijk; Onafhankelijke Vrou we van Ameland; Erfburggravin van Antwerpen en Besangon. Wanneer ik me vergis is het zeker toch niet on aardig voor vele lezers nog eens de titels te lezen waarop de Koningin in elk geval recht heeft. Met dank voor de plaatsing, hoogachtend, Uw dw. dnr., M. VISSER. Schagen, 16-5-'0 9 Mijnheer de Redacteur, Vergun schrijver dezes even terug te komen op het debat tusschen de heeren Ds. Haars en Ds. Schermer- horn te Nieuwe Niedorp, waarvan uw blad een ver slag heeft opgenomen. i Allereerst mijn compliment aan de beide sprekers 1 voor de waardige wijze, waarop door beiden is gede batteerd. Maar ook een compliment aan het publiek voor de houding aangenomen tegen voor- en tegen standers. In dat opzicht hadden de bezoekers der volksvergaderingen in de groote steden een lesje kunnen nemen. Er is dien avond veel gezegd, waarop ik gaarne zou terugkomen, maar ik wil het debat daar begonnen, 1 hier niet voortzetten. Alleen kan ik niet nalaten op een paar uitdruk kingen van Ds. Schermerhorn, die mij bijzonder trof fen, en die ik niet in het verslag vond, terug te komen. De heer Ds. Schermerhorn heeft o. a. het volgen de gezegd: „Het staat mij volkomen vrij hier mijn meening te zeggen, zonder dat ik er voor vervolgd word. Had ik voor 300 jaar gesproken, zooals ik nu doe, dan had men mij naar het schavot gebracht. Tegen woordig staat het aan ieder vrij te zeggen wat hij wil. De brandstapels knetteren niet meer. In onze maatschappij wordt erkend vrijheid van geweten, vrij heid van godsdienst." Deze uitdrukkingen troffen mij, omdat dit de eer ste maal is, dat ik uit den mond van een anarchist hoorde verklaren, dat er in ons land een door de wet erkende en door gezag gehandhaafde gewetens vrijheid bestaat. Laat ons er bijvoegen, dat de heer Schermerhorn dezen gelukkigen toestand beschouwde als een ge volg van het werken der anarchisten, 't Is mogelijk, maar toch wagen wij de vraag: Zou de groote mar telaar van 1584 hiertoe ook iets hebben bijgedra gen? PETRUS. -i Een misdrijf tegen de veiligheid van den Staat. Dezer dagen is te Amsterdam op verzoek van de militaire overheid door de politie gearresteerd een sergeant van de genie, in garnizoen liggende te Utrecht, die eenigen tijd werkzaam was ten Bureele der Genie te Amsterdam. Hij is na zijn aanhouding in verzekerde bewaring in een onzer kazernes gesteld, onder verdenking van het plegen van een feit, straf- baar gesteld in het „Wetboek van Militair Straf-" recht", titel I, „Misdrijven tegen de veiligheid van den Staat", en wel waarschijnlijk te brengen onder artikel 66, luidende: „De militair, die opzettelijk hetzij een bescheid, bericht of inlichting omtrent eenig middel van ver- j dodiging waarvan hij weet, dat de geheimhouding door het belang van den staat wordt geboden, be kend maakt aan een ander dan die daarmede uit den aard zijner betrekking bekend mag zijn, hetzij eenig tot het krijgsmaterieel behoorend voorwerp waarvan hij weet dat de samenstelling in het belang van den staat geheim moet blijven, overgeeft aan een ander dan die het uit den aard zijner betrek king in handen mag hebben, hetzij toelaat dat zoo danig persoon zulk een bescheid, bericht of inlich- ingverkrijgt of zulk een voorwerp in handen krijgt, hetzij bij die verkrijging behulpzaam is, wordt ge ren m gevanseni«Btraf van ten hoogste acht ja- De zaak, waarvan de stukken en processen-ver aal door den Plaatselijken Commandant reeds aan den Auditeur Militair te Haarlem schijnen te zijn opgezonden, komt hierop neer. De genie-sergeant in kwestie, ongehuwd en van ^!*d,Jgedrag' heeft zlch Scllriftelijk in verbinding steld met de Duitsche Ambassade te 's-Graven- hage. Hij leverde weliswaar niet aanstonds stukken, doch verklaarde zich in zijn brieven bereid en in staat, om belangrijke stukken, onze defensie raken de met name stukken betrekking hebbende op ons inundatie-stelsel te leveren. De Ambassade is, na eenig beraad, niet op het voorstel ingegaan, doch heeft de zaak in handen van onze militaire autoriteiten gegeven. Deze stelde zich in verbinding met onze politie en op handige manier, doch zonder veel moeite, wist deze den briefschrijver in handen te krijgen. De sergeant correspondeerde nl. met verzwijging van z'jn naam, en liet zijn brieven onder een let ter aan een der Amsterdamsche kiosken adressee- ren. Toen men na correspondentie tot een mondeling onderhoud was besloten, zou de zoogenaamde verte genwoordiger der Duitsche Ambassade een Am sterdamsche Duitsch sprekende rechercheur, die quasi uit Brussel naar hier kwam, doch in Haarlem in den trein was gestapt aan het Centraal Station den briefschrijver ontmoeten; de laatste was natuurlijk in politiek. Het onderhoud werd gevoerd in „Café do Bisschop" op den Dam. De rechercheur bracht in zijn onderhoud den ser geant aanstonds het misdadige van het voorgeno men verraad onder het oog, doch deze verzekerde herhaaldelijk, dat zijn plan vast stond, om een aan tal belangrijke stukken te leveren. Hij beweerde uit wraak te handelen: hij was nl. hardhoorend en ver wachtte het volgend jaar zijn ontslag uit den dienst te zullen krijgen. Dat had hem ontstemd. Bovendien wenschte hij zich geld te verschaffen om, eenmaal uit den dienst, een handel te kunnen beginnen. Toen 's mans boos opzet en halsstarrigheid vol doende gebleken waren, maakte de rechercheur zich bekend en arresteerde den verrader. Hij werd onmiddellijk, na voor de militaire autori teiten te zijn gebracht, in arrest gesteld. Hij be kende volledig, toonde zich als een gebroken man, en bevindt zich nu onder geneeskundige observatie, aangezien hij zich zeer opgewonden aanstelt. Uit het voorgaande blijkt, dat hij zich vermoede lijk nog niet in het bezit van belangrijke stukken gesteld heeft, doch wel het voornemen had, zich die te verschaffen. Waarschijnlijk had hij zich dan door diefstal daarvan in bezit moeten stellen. Alle stukken van eenig belang, die overdag behandeld worden, dikwijls om door de sergeant-schrijvers uit gewerkt, of gecopieerd te worden, gaan 's avonds in de brandkast. In het bezit van den sergeant zijn geen stukken gevonden. Doch het feit, zoo het valt onder art. 66, is als poging reeds strafbaar. Evenwel de aard van de ver volging, door den Auditeur Militair in te stellen, is nog niet bekend. Kranig Door de examen-commissie voor do, akte lager on derwijs is te 's-Gravenhage een èandidaat toegelaten van 29 jaar. Hij is petroleumventer en heeft in ander half jaar tusschen de petroleumdruppeltjes door zonder eenige hulp van anderen zich voor het examen voorbereid. ■Moordaanslag te Sluis. Betreffende den moordaanslag en de poging tot zelfmoord te Sluis vernemen wij nader, dat de man, zekere M., aan de justitie heeft medegedeeld, dat hij werkelijk het voornemen heeft gehad eerst zijn vrouw te vermoorden en daarna zichzelf van het leven te berooven. Het echtpaar heeft een dochter tje van 6 jaar, dat des nachts toen het drama werd afgespeeld, uit angst de straat opliep. Op het ge drag van den man was niets aan te merken, terwijl daarentegen de vrouw zich met minder eerbare han delingen schijnt te hebben opgehouden. De vrouw is levensgevaarlijk gewond door twee schoten, waar van de eene kogel in het voorhoofd en de andere in haar hals is terecht gekomen. De toestand van den man is niet zoo ernstig. Hij heeft het wapen eerst tegen zijn voorhoofd afgedrukt en toen tegen den hals. De man en de vrouw zijn in het gasthuis op genomen. De kogel uit het voorhoofd van den man is door den geneesheer verwijderd. De andere kogel kon men nog niet vinden. Bij de vrouw is nog geen kogel verwijderd kunnen worden. Zij verkeert in levensge vaar, terwijl bij den man geen direct levensgevaar bestaat. Beiden worden in het gasthuis, waarheen zij per brancard zijn vervoerd, verpleegd. Hun 6- jarig dochtertje, dat in de woning was, is door het leven wakker geworden en naar haar grootvader ge- loopen en heeft hem geschetst, wat zij gezien had. De grootvader is toen medegegaan en vond de twee echtelieden in hun bloed badende en is naar den dokter gegaan en heeft de politie kgewaarschuwd. Duinenbosch. De eerste patiënten uit het gesticht aan den Zwa nenburgwal te Amsterdam zijn nu overgebracht naar het nieuwe gesticht Duinenbosch te Castricum. Met de verdere bevolking van dat gesticht wordt nu ge leidelijk voortgegaan. Het arbeidscontract. Dc kantonrechter te 's-Gra.vcnhage heeft de volgen de vraag: „Is het feit dat dc nieuwe patroon den arbeider vóór het einde van den opzeggingstermijn noo dig heeft een dringende reden voor aen arbeider om de dienstbetrekking te doen eindigen?" met neen be antwoord. Uit de overwegingen van het vonnis schijnt, dat de patroon met den arbeider schriftelijk was over eengekomen dat de opzegging van de dienstbetrekking moest geschieden tegen oenen Maandag met een ter mijn van minstens 14 volle dagen. De arbeider had evenwel zijn betrekking opgezegd op een Dinsdag en den daarop volgenden Zaterdag zijn dienst verlaten. Dc jiatroon eisc.hte daarom een schadevergoeding gelijkstaande met twee weken loon. Door den arbeider werd hiertegen aangevoerd, dat het contract niet was gedeponeerd ter griffie van liet kantongerecht en dat een behoorlijke opzeggingstermijn in acht Jwas genomen, daar deze volgens art. 1G39 lctt. i gelijk is aan den termijn, loopende tusschen twee opvolgende betalingen in casu dus een week en het voor slechts gedurende een dag niet vervullen der dienstbetrekking niet opgaat, een scliadeloosstelling, ge lijkstaande met hel loon van 14 dagen te vorderen. Dc Arbeider verdedigde zich verder door te zeg gen dat de nieuwe patroon het vertrek verhaast heeft omdat deze hem noodig had, en dat hij1 den eisclier gevraagd had één dag vroeger te vertrekken, maar eisclier dit geweigerd had. Dc kantonrechter besliste dat het feit, dal de nieu- v,p patroon de hulp van den arbeider reeds op den b g van diens vertrek noodig had, niet mag wor- icqo aanSclncl'ht als een dringende roden al!s bij1 art. i lbo.) o. 13. NV. bedoeld en veroordeelde den arbeider dan ook lot betaling van twee weken loon. De droogmaking der Zuiderzee. Verscheidene builenlandsclie ingenieurs hebben zich Zaterdag 15 Mei per auto begeven naar de Van Ewijck- sluis te Anna Paulowna, om zich op de hoogte te stellen van de drooglegging der Wieringer-meer. Van af Den Helder dhrfde geen loods zich wagen tusschen dc nietofficiéél bekende geulen. Anna Paulowna. Zaterdag 15 Mei bad in het lokaal van den heer J. J. v. d. Go es eene bijeenkomst plaats van inge- zetenen, teneinde de wensèhelijkheid te bespreken, om ook in deze gemeente een feest te vieren ter gedach tenis aan de heugelijke gebeurtenis der geboorte van eene prinses. Gekozen werden eenige ingezetenen, om deel uit te maken van eene feestcommissie, terwijl aan de hee ren K. L. van Gorkom, Jb. Bakker en H. Jonker werd verzacht, aan degekozenen door eene circu laire hiervan bericht te doen. In dien geest zal nu verder gehandeld worden en algemeen wordt verwacht; dat ook Anna Paulowna, hoewel laat, toch niet hij dc zuster-gemeenten zal achterblijven, waar het geldt, openbaring te geven aan de liefde voor het aloude Oranje-huis. Einigreeren. In het oosten der provincie Groningen begint de emigratie naar Amerika in de laatste weken te her leven. Het is beleend, dat in de jaren 1900—1905 alleen uit de gemeenten Midwolda, FinsterwoIÜe en Beerta meer dan 200 gezinnen naar Amerika zijn geëmi greerd, doch ook) dat de trek van landverhuizers in 1905, 1906. 1907 en 1908 op verre na niet die be- i teekenis had als in voorgaande jaren. Voor dit jaar is het anders. Vanaf 5 Februari gaan wekelijks vele bewoners uit deze streken via Rotter dam of via Antwerpen, een enkele over een Duit sche stoomvaartlijn, naar Noord- of Zuid-Amerika, waar, volgens de ontvangen berichten, voor tal van lieden, in het bijzonder landbouw-werkkrachtenveel geld is te verdienen. Nog vele gezinnen uit dezen omtrek zullen spoedig afreizen naar liet nieuwe werelddeel'. Een vermiste terecht. De heer S., rijksontvanger te Buitenpost, die 30 April van daar stilletjes vertrok, bevindt zich te Londen. De reden van zijn vertrek is een proces verbaal, tegen hem opgemaakt, wegens te laat ver toeven in een acfé. Verdronken. j Het 4-jarig zoontje van Vergragt te Helder ge raakte Zaterdagmiddag spelenderwijze in de Binnen haven te Helder. Ondanks dadelijk toegeschoten hulp werd hij levenloos opgehaald- Wat Amsterdam eet. De „Hotelhouder" brengt uit de „Jaarcijfers" over 1908, statistische medcdeelingen van het Bureau van Statistiek der gemeente Amsterdam, enkele ge tallen naar voren, en wel die, welke betrekking heb ben op het verbruik van eenige voedingsmiddelen. De hoofdstad des rijks, die op 1 Januari 1909 ee-n bevolking had van 565.601 zielen, consumeerde in het afgeloopen jaar 39.073 vette runderen, 16.308 vette en graskalveren, 14.319 nuchtere kalveren, 61.342 varkens, 7925 schapen enl ammeren, 377 geiten en bokken, 5609 paarden en 2 ezels. Verder verdwenen in de magen der Amsterdam mers en in die der aldaar in 1908 vertoefd hebben de vreemdelingen 54.750 H.L. andijvie, 160.000 bos sen asperges, 6.1)20.000 stuks bieten, 9.035.000 stuks bloemkool, 60.010 H.L. boerenkool, 34.700 H.L. i Brusselsche kool, 10.000 H.L. doperwten, 7.142.000 komkommers. 50.500 H.L. koolrapen, 193.137 H.L. kropsla, 27.500 H.L. peulen, 28.875 H.L. postelein, 29.000 flesschen postelein, 1.175.000 bossen prei, 371.000 bossen raapstelen, 12.608.600 stuks roode eu savoye kooi, 3.180.000 bossen selderie, 48.000 H.L. snijboonen, 65.875 H.L. spersieboonen, 38.537 H.L. spinazie, 37.375 H.L. tuinboonen, 233.000 H.L. uien, 725.000 stuks witte kool, 34.000 H.L. wortelen, als mede nog 3.851.000 bossen wortelen. Verder werden opgepeuzeld 122.053 bakken aard beien, 14.285 manden abrikozen, 62.501 H.L. appelen, 5408 kisten citroenen, 97.003 manden druiven, 15.349 bakken frambozen, 29.006 stuks kantaloep, 583.065 K:G. kersen, 369.768 K.G. krieken, 12.318 manden kruisbessen, 1360 manden morellen, 16836 H.L. no ten, 45.811 H.L. peren, 17.133 manden pruimen, 23 duizend manden roode bessen, 16.576 mandjes toma ten, 12.433 manden witte bessen en 3650 manden zwarte bessen. Welke kapitalen deze consumptie-artikelen over éen jaar genomen vertegenwoordigen, kan men na gaan als men alleen maar eens even uitrekent, welk ongeveer het bedrag is, dat aan rundvleesch wordt uitgegeven. Stel de waarde van elk geslacht rund op f 200, dan komt men hij een aantal van 39.073 runderen tot de som van f 7.814.600. Bij benadering zou men op deze wijze het geheele bedrag kunnen berekenen, hetwelk Amsterdam aan voedingsmiddelen uitgeeft. BREEZAND (ANNA PAULOWNA). Zaterdagavond vergaderde in het lokaal van den heer G. Borst do vereeniging Door Recht en Eenheid tot Vooruitgang. Slechts 14 leden waren aanwezig. Na opening der vergadering en lezing en goedkeu ring van do notulen komt aan de orde het stellen van candidaten voor Hoofdingelanden wegens periodie ke aftreding van do heeren Jm. Blaaubocr en Jb. Schrieken. De voorzitter, de lieer v. Mutlem, vraagt, of een der aanwezige leden er bezwaar tegen heeft de aftre dende heeren wederom candidaat te stellen. De heer A. P. Sipman heeft tegen geen van beiden bezwaar, doch zegt, dat de lieer Blaaubocr niet ge negen is, opnieuw een candidatuur te aanvaarden, zoo als hij hem uitdrukkelijk verzekerd heeft. Voorzillcr twijfelt niet aan de waarheid van 't geen do heer Sipman zegt, maar vindt dat niet officieel. Hij is er voor, den heer LJJaauboer wel weer te stel len. De heer Do Jong vindt dat wel wat gevaarlijk. Wanneer wij Blaaubocr stelten en hij bedankt, komt er licht verwarring. Dc hoer A. de Graaf zegt, dat er zeer weinig animo bestaat, zooals ook al uit het bezoek op de vergade ring blijkt, omdat men algemeen denkt, dat de af tredenden wel weer gekozen zullen worden. Hij| wil deze daarom weer candidaat steilten en dan den heer Blaaubocr zoo spoedig mogelijk vragen, of hij de can didatuur aanneemt. Bedankt hij, dan zou er Dins dagavond opnieuw vergaderd kunnen worden. Na nog eenige besprekingen wordt dat voorstel met algemeene stemmen aangenomen. Daarna ontstond een algemeene discussie, waaruit blijkt, dat lang niet allen tevreden zijn over het be stuur van den Polder. Algemeen keurt men het af dat een 300 drukke verkeersweg als die llangs deZand- vaart, ongeveer drie weken afgesloten blijft, terwijl er zoo gemakkelijk en met betrekkelijk weinig kosten een hulpbrug had kunnen worden gelegd. Sommigen wij zen er op, dat de polderlasten, die indertijd tijdelijk verhoogd werden, maar steeds verhoogd blijven en vin den, dat het bestuur maar at te weinig zuinigheid be tracht. Anderen verdedigen echter in dit opzicht het Polderbestuur en wijzen op de verbeteringen, die zijn en nog worden aangebracht. Verkeerd vindt men het, dat de Hoofdingelanden zoo weinig te zeggen hebben! Nadat nog middelen besproken zijn, om het Men tal der vereeniging uit te breiden en de rondvraag niets oplevert, sluit de voorzitter. Winkel. 2e JULIANADAG. In de morgenuren is het noodige werk nog wat verricht en met het middaguur komt de tijd om zich gereed te maken voor de tweede helft van het feest. 1 Uur: de schoolkinderen zijn het eerst aan de beurt voor den maskerade-optocht. Uit verschilltende hoeken der gemeente komen ze opdagen, om daaraan deel te nemen; een gedeelte on der leiding hunner onderwijzers, een ander deel on der geleide van ouders of bekenden. Aardig waren zij uitgedoscht, met oranje of nationale kleuren en daar werd op de verzamelplaats aan toegevoegd een pvas- send hoofddeksel, uitgereikt door het dames-comité. Vooraan nemen 2 herauten te paard plaats, daar achter twee meisjes te paard, daarachter nog een wa gen met een vrijwillige bijdrage in oranje en nati onale kleuren, dan ..Aurora" met een eerewagen, de muziek, de feestcommissie en de kinderen, tezamen vormende een langen stoet, die de gemeente doordekt van Oost naar West, en dan gedeeltelijk zich splitst, doordat wagens en muziek de Bosch ingaan, en dë kinderen worden binnengeleid in de kolfbaan van den heer Moejes, waar ze onthaald worden. De optocht heeft hun goed gedaan, gretig verwer ken ze de beschuiten met muisjes en daartusschen klinken uit volte borst de vaderlandsche liederen. Nog eenigen tijd worden ze aangenaam bezig ge houden, en de commissie neemt deel aan die kin derlijke blijheid. 2V2 Uur: Optocht versierde fietsen. Voor den optocht der versierde fietsen meldden zich 5 deelnemers aan, 3 dames en 2 jongens. Van de drie damesrijwielen zijn er twee die voorstellen, de koninklijke wieg_ met prinses en de andere een hulde aan prinses Juliana, gebracht in Zeeuwsche kleeder dracht, (Zuid-Beveland). De jongensfietsen waren ruim voorzien van bloemen en nationale kleuren. Deze fietsen moesten bereden kunnen worden, dus achter elkander^ tusschen een dichte rij van menschen door, zetten zij zich in beweging. De beöordeelingscommissie, bestaande uit 6 dames en 6 heeren had zich verdeeld over den af te leggen weg. Een paar maal heen en terug, toen nog een niet te vergeten kiekje, en de deelneemsters en deelnemers, moeten tot 6 uur hun geduld oefenen, omi te1 weten wie den len, 2en of 3en prijs gewonnen heeft. Nog een plechtige gebeurtenis moet plaats hebben. 4 Uur: Planting van den Julianaboom en overdracht aan het Gemeentebestuur. De hoorn zal worden geplant op het schoolplein. De muziek heeft zich inmiddels opgesteld, de feest commissie ter ©ener en de aanwezige leden van het Gemeentebestuur ter andere zijde, tengevolge van fa milieomstandigheden ontbraken met den Burgemeester ook enkele Raadsleden. De voorzitter van de feestcommissie kondigt het be gin aan, de muziek speelt het W.ien Neerlandsch bloed; alles is vol belangstelling en een dichte drom van menschen heeft zich om de bewuste jiloats geschaard. Daar verrijst de boom getooid met een oranjewim pel in op, algemeen hoera! de .muziek speel 1 fan- fare's. Het woord is, nadat de voorzitter en leden der feestcommissie de eerste scheppen grond op de wortels hebben gestort, aan den secretaris der feestcom missie. Met een gepast woord tot de omstanders, omtrent de beteekenis van deze gebeurtenis en daarna tot de leden van het gemeentebestuur, met verzoek Ie wil den aanvaarden het huldeblijk, lieden door de inge zetenen gegrondvest, als bestemd om te zijn, een blij vende herinnering aan de gewichtige gebeurtenis, aan welk huldeblijk wordt gegeven de naam Julianaboom'. De muziek valt in met fanfare's. Daarna verkrijgt de Secretaris der gemeente, die met de raadsleden aanwezig is, bet woord. I11 opdracht van het gemeentebestuur aanvaardt hij liet huldeblijk, met de belofte, dat daaraan zal wor den besteed, die zorg, die van hen gevraagd en ver wacht wordt voor het thans opgerichte herinnerings- teeken aan de geboorte van Prinses Juliana. Algemeene instemming. I11 kringen scharen de feest vierenden zich om den jongen hoorn, en er schijnt geen eind te komen aan de feestvreugde, dansen en zingende trekken zij er in dichte drommen omheen. Dan komt de rust van 46 uur. Of rust, neen, voor ieder is het geen rust menig bedrijf vraagt in die. 2 uut nog ijverige kracht. 6 Uur. De commissie is op haar post in de kolf baan van den heer J. Kroon, voor het uitreiken der prijzen van den fietscn-wedstrijd. De prijzen, bestaande uit kunstvoorwerpen, zijn uit gestald. Met gepast woord wordt lot de uitreiking overgegaan. Dc uitslag der beoordcelingscommissie is als volgt le prijs mejuffrouw A. Beijneveld, (hulde aan Ju liana) Zeeuwsch costuum; 2e prijs mejuffrouw M. de !tcclJ)v (Konkl. wieg); 3e prijs mejuffrouw Alie Wit, te N. Niedorp (Konkl. wieg). le jnijs, jongensfietsen, Cor Amels; 2c prijs. P. Geel'.

Schager Courant | 1909 | | pagina 1