INGEZONDEN. Tweede Kamer. Predikbeurten. Marktberichten. 11.— Zondag 23 Mei 1909. Plaatselijk Nieuws. I>e heer Colpa, Hoofd der school le Winkel, ver zoekt om voor het houden van een cursus in het Fransch zijn schoollokaal te mogen gebruiken, op Woensdag- en Zaterdagmiddag van 2Ut31/2 uur en voor een cursus in hel DuiLsch op Maandag- en Don derdagmiddag van 5—6 uur. Burgemeester en Wethouders stellen voor op het verzoek gunstig te beschikken. Aldus wordt besloten. Het gemeenteverslag, woiïingverslag, verslag Van liet lierhalingsondcrwijs te Winkel en Lutjewinkel, verslag Handenarbeid, en de verslagen der commissiën tot Wering van Schoolverzuim, worden aangeboden en Ier inzage voor de leden gelegd op de gemeente-secre tarie. Tot leden van het stembureau voor de stemming voor een lid voor de Tweede Kamer der Staten-Gene- raal worden gekozen, de heerenBroebaart en Nobel, plaatsvervangend lid de heer Slooves. Voor eventuecle stemming voor leden van den Ge meenteraad, de heerenBroebaart en Nobel, ingevolge art. liter der gemeentewet, de heer Over, plaatsver vangend lid de heer Sloos. Allen verklaren, op de daartoe strekkende vraag van den voorzitter, de benoeming aan te nemen. Reclames hoofdelijken omslag. Ingevolge het bepaalde bij de verordening op de heffing van Hoofdelijken Omslag wordt overgegaan tot de benoeming van een commissie van 3 leden voor het onderzoek van reclames. Benoemd worden de heeren Over, Nobel en de Voorzitter, die zich allen bereid verklaren de be noeming aan te nemen. Ingevolge een vroeger besluit van den Raad om ter verbetering der volkshuisvesting 5 arbeiderswo ningen te bouwen met voorschot en bijdrage van het Rijk, zijn plannen ontworpen en uitgewerkt, advie zen gevraagd enz., en daarna toen daaromtrent over eenstemming was verkregen, is een verzoek met teekeningen en toelichting gericht aan H. M. de Ko ningin, om voorschot en bijdrage. Thans is ingekomen een bericht van Ged. Staten, dat, behoudens aanneming door den Raad, van rijks wege zal worden verleend een voorschot van f 6930 en een bijdrage van f 106.37, aanvankelijk de eerste jaren en verder naar omstandigheden. Wel is de bijdrage iets minder dan verzocht was, maar daartegenover vormt de gemeente ook een be zitting, die over 50 jaar geheel eigendom is. Met algemeene stemmen wordt besloten het aan bod te aanvaarden. Begraafplaats. De voorzitter deelt mede, dat vooral in den laat- sien tijd de aandacht van Burg. en Weths. gevestigd is op de begraafplaats, die is niet geheel in overeen stemming met de wettelijke bepalingen. Geheel daarmede in overeenstemming brengen is alsnog niet mogelijk, doch verbetering is vermoede lijk wel mogelijk en Burg. en Weths. stellen zich daarvan het volgende voor. In gebruikneming van het stuk grond aan de an dere zijde van en achter de kerk in vereeniging met het meest oostelijke deel van de bestaande begraaf plaats, daarin aan te brengen paden en om de be graafplaats heen eveneens een pad. 't- Is dan niet meer noodig over de graven te loopen. Het westelijk gedeelte van de bestaande begraafplaats zijn bijna allen eigen graven; waaraan nu niets te veranderen is, doch het beste zal zijn, daar geen graven meer uit te geven als er openvallen. Niet onmogelijk is het, dat er dan ook een huisje binnen de bepaalde grenzen van de begraafplaats valt, dat zou dus aangekocht dienen te worden. Na eenige toelichting omtrent teekening enz., wordt besloten aan Burg. en Weths. op te dragen een plan met kostenberekening te ontwerpen en later voor te leggen. Grafpaaltjes zijn er ook dringend noodig, ongeveer 250 stuks, en de voorzitter had gedacht daarvoor te moeten aanbevelen hardsteenen paaltjes waarvan door de firma Stoel te Alkmaar een teekening is gezonden. Wordt besloten hardsteenen paaltjes aan te schaf fen. Gasfabriek. Sedert de eerste mededeeling betreffende de con cessie-aanvrage voor de oprichting van een gasfabriek door den heer A. C. Bol te Barsingerhorn, zijn en kele vergaderingen gehouden, gecombineerd met het dagelijksch bestuur van Nieuwe Niedorp en een met den concessie-aanvrager. De concessievoorwaarden zijn gewijzigd en door den heer Bol aanvaard, zooals die werden voorgesteld. De voorzitter leest de voorwaarden voor, zooals ze nu luiden. Omtrent de vraag, of hier een gemeenschappelijke zaak wordt geregeld, bestaat verschil, deelt de voor zitter mede, Nieuwe Niedorp meent van wel, Winkel daarentegen van niet. Wel wanneer van overname sprake is, doch dat is alsnog niet noodig, er wordt nu alleen concessie gevraagd, en daarin is niets ge meenschappelijks. De vergadering is van hetzelfde gevoelen. De voorzitter stelt voor in eene besloten zitting over te gaan. Aldus wordt besloten. Na heropening wordt besloten: aan den heer Bol voorloopig concessie toe te zeggen, onder voorwaarde dat worde overgelegd een kaart van het geheele ver- lichtingsgebied, met plaats waar de fabriek komt te staan. Op de concessie zal tevens van invloed zijn, de aansluiting tot de Weere. Adres kaasfabriek Lutjewinkel, De kaasfabriek te Lutjewinkel heeft verzocht, te willen bevorderen, om met het oog op de drukte bij de fabriek 's morgens. 1 bij het brengen van de melk, dat de schippers gedurende dien tijd niet mogen los sen of rijden langs dien weg, of zoo noodig de ge heele losplaats te verplaatsen. 2e. Den toestand van de wegen te willen verbeteren. Allereerst is het verzoek voor wat het le gedeelte betreft, niet gunstig ontvangen. Hier wordt gevraagd de beschikking over den publieken weg en het ge bruik daarvan aan een ander te ontzeggen. Een overweging om de losplaatsen te brengen naar de Molenkade om den weg te ontlasten, was mis schien mogelijk, daar is reeds een laadplaats aange wezen. Wat de wegen betreft,daarmede is misschien be doeld van den winter, nu is het anders. De heer Breebaart vraagt, of het lossen en laden nu zoo'n bezwaar is. De heer Slooves meent dat het aan de fabriek ligt. De heer Over zegt, dat het maar voor een uur is. De voorzitter kan toch ook voor dat eene uur het publiek verkeer niet beletten. De heer Breebaart verwacht groot ongerief van een laad- en losplaats aan de Molenkade. De voorzitter kan een publieke zaak niet ter wille eener bijzondere zaak belemmeren, maar vraagt of er geen ander middel is. De heer Over meent van niet en vraagt of de schippers dat uur niet ergens anders kunnen lossen. De voorzitter is van oordeel dat of uitsluitend als losplaats aan te wijzen, óf geheel niet. De heer Breebaart bevoelt aan door de politie te laten contröleeren, of van beide kanten de veiligheid wel voldoende in acht genomen wordt en dat rap port eens af le wachten. I>e hoer Over vraagt, of ze niet aan den overkant mogen lossen. De Voorzitter zegt, dat lossen aan den weg naar de tram bij verordening verlwden is. Daarna wordt besloten het adres aan te houden tot nader onderzoek. °™r w De Voorzitter zal zoowel voor het een als het an der een nauwkeurig onderzoek instellen. De heer Timmerman vraagt opmeting ^mtiiok te Lutjewinkel 0111 te kunnen nagaan, of voldoende ge leverd is. Zal plaats hebben. (e Tevens wordt besloten nog oO M g SC'Niets meer te behandelen, sluit^de Voorzitter onder dankzegging voor de opkomst de g Bov?nievèrwachUngdkond0n wo onzon feestdag begin- Wat het overige gedeelte van het programma aangaat hiervan mogeu we, evenals van het eerstgenoemde, mot «He recht getuigendat het flink is afgewerkt, en dat een woord van lof aan dq verschillende commissiën - en niet te vergeten aan den Voorzitter niet mag worden onthouden. Vooral mogen we noemen de versionngscommissie. Dank zy de uitstekende hulp van eenige dames, zag het feestterrein er keurig en rijk getooid uit. Ook inde Buurt waren eenige versieringen aangebracht, die gezien mochten worden. En dan die vlaggen vanuit iedere woning waarlijk ons dorp had met zijn prachtig lentegroen er bij een feestelijk aanzien. Ook de kerk was eenvoudig en netjes met vlaggen en groen getooid. Zoooals reeds in dit blad is meege deeld, werd hier met het feest een aanvang gemaakt. De heer Jb. Zijp hield een keurige rede, waarin hy het i gewicht van de blijde gebeurtenis aangaf en bijgevolg eenige leden onzer Vorstelijke familie in hunne botee- kenis schetste. De feestcantate en een paar nummers der Zangvereenlging „Apollo" maakten blijkbaar indruk op de talrijke opgekomenen. En niet minder indruk maakten de soli, door de dames C. W. Stadt en A. Zijp vertolkt, alles afgewisseld door plechtig orgelspel van den heer F. Felkers. Ook het schoolfeest is uitstekend van stapel geloopen eveneens zyn dit de nummers, door „Olympia" en „Apollo" in de feesttent ten beste gegeven. Wat hierbij heel veel opgewektheid gaf, was het mu ziekcorps van Wieringen. Wat een flink geheel, wat een zuivere muziek en wat een toewijding van de leden met hun verdienstelijken kapelmeester 1 Die stevige musici van het eiland hebben oer van hun werk gehad! Ze mogen gerust hier weer komen, i Een aardige afwisseling was de optocht van ruim een twintigtal jongelui op rijk versierde paarden, die met muziek voorop te half zeven een rit om de Buurt maak ten. I Ook de illuminatie op het feestterrein en van eenige huizen op de groote en kleine Buurt mag genoemd en geroemd worden, 't Was een echt mooi en prettig ge zicht, die joelende, juichende massa menschen op het schitterend verlichte polderhuiserf te zien dansen in echte feeststemming, meestal luid, maar als de muziek speelde (wat een eer voor de Wioringers!) ging het zwygend. 's Avonds werden in de mooi versierde zaal van Mej. Boon door eenige dames een vijftal tableaux vivants gegeven, door Bongaalsch vuur verlicht, 't Waren keu rige groepen, dié echter niet tot haar recht kwamen, omdat door de massa menschen het grootste deel ze niet kon zien. Tot laat in den nacht duurde de feestvreugde, 's Avonds werd door den Voorzitter dank gebracht aan alle leden van de feestcommissie, sub-commisoiën en ingezetenen, die tot het welslagen van het feest haddén medegewerkt. Bizonder dank daarbij moet worden gebracht aan die ingezetenen, die door versiering en illuminatie zooveel luister aan het feest hadden bygezet. Buitengewone vermelding verdienen daarvoor de hoeren J. Oudendijk, C. Zwaag, J. E. Vos, J. A. Kaan, Blaauboer Sr. en Jr. en J. P. Backx Ook moet een woord van hulde gebracht worden aar. den heer Felkers voor zyn uitstekende begeleiding in het Kerkgebouw en voor het beschikbaar stellen van zyn orgol. 1 Op verzonden telegram van de feestcommissie, met gelukwensch werd het volgende telegram ontvangen: „Hare Majesteit de Koningin laat U allen voor gelukwenschen danken. De Adjudant VON MUEHLËN. Kolliorii. Als blijk van waardeering voor zijn belangeloozen arbeid op velerlei gebied ten dienste van het departe ment van 't Nut, vereerden de leden den heer jp. W. v. d. Meer een Caw's vulpenhouder. KAMERVERKIEZING. Zondag 23 Mei a.s. wordt er in 't lokaal De Koop handel te Alkmaar eene vergadering gehouden veil kiesvereenigingen, die den heer Netscher candideer- den, om er de verkiezingscampagne te regelen. Oude Niedorp. Bij den Burgemeester alhier is naar aanleiding van de gelukwenschen door den Gemeenteraad tot H. M. de Koningin gericht het volgende telegram Ingeko men - „Hare Majesteit de Koningin laat u allen danken voor gelukwenschen. Adjudant Schimmelpenninck." Ilaren karspel. Benoemd tot lid van 't Bestuur van polder Spek- eter de heer A. Kroon Jbz. te Oudkarspel en tot voorzitter, wegens overlijden van den heer C. Kra mer, de heer A. de Boer te Dirkshorn. Wieringerwaard. Alhier is aanbesteed het bouwen van een woon huis en slagerij, buiten het schilderwerk, voor den heer J. Hoogland, waarvoor 2 onzer ingezetenen had den ingeschreven. De heer J. Veeter voor f 5250 en de heer Jb. Kooij voor f 5217. Het werk is aan den laatste met eenige wijziging gegund. AANBESTEDING. In den Waardpolder is aanbesteed een burgerwoon huis voor den heer J. Zeegers. Ingeschreven werden door de volgende heeren: J. Veeter te Wieringer waard voor f 1198, J. Eriks te Barsingerhorn vöor f 1145, A. Droog te Kolhörn voor f 1040, J. Breed te Wieringerwaard voor f 1016 en J. Kooij te Mjjg- ringerwaard voor f 1013, aan wien het werk gegttnÖ is. De begrooting bedroeg f 950. Winkel. Gisterenmiddag is door onbekende oorzaak afge brand de woning van den landbouwer Koster in het Zoutkaag. Enkel© gereedschappen konden worden ge red. Alles was verzekerd. Nieuwo'Niedorp. Vergadering van 't Depart. der Mij. tot Nut van het Algemeen op 18 Mei 1909, in de Prins Maurits, onder voorzitterschap van den heer D. Kuilman, die de vergadering opent, waarna de notulen worden gelezen en vervolgens goedgekeurd. Eenige ingekomen stukken worden voor kennisge ving aangenomen. Bij de {«handeling van den beschrijvingsbrief kwam ter sprake de opdrijving van het salaris voor den 'aj- gemeencn secretaris. Bij zijn arbeid als secretaris heeft hij nog tijd om een salaris van f 800 te verdienen van de Nutscommissie voor onderwijs om tegen ver goeding allerlei rapporten samen te Stellen, kleine ge schriften te schrijven en spreekbeurten te vervullen. Den te benoemen afgevaardigde werd opgedragen op de wijze, die hij daarvoor het geschiktst acht, dó aandacht van anderen daarop te vestigen. Tot afgevaardigde wordt benoemd de heer H. Hui- zenga (plaatsverv. de heer J. v. d. Stok). Bestuur departement: aftredende de heeren D. Kuil man en S. Prins, laatste herkiesbaar, wordt bij ac clamatie herkozen; gekozen als bestuurslid, de heer J v. <i. Slok. Spaarbankbestuurherkozen de heer H. Huizenen Als commissaris der bibliotheek werd de heei l'. Kocleineij herkozen. Als leden der commissie tot nazien der spaarbank rekening werden gekozen de heeren: Ds. D. Haars, D. Kuilman en J. Heinstman. Hierna sluiting. TENTOONSTELLING FOKVEE TE HOORN. Tentoonstelling van Vee van Rundveefokvereenigin gen Ier gelegenheid van het Olsle Nederlandsche Land- huishóudkundig Congres, op Donderdag -S Juni 1909. van 's morgens 11 uur tot namiddags 1 Va uur, op de Veemarkt te Hoorn. Nu, in den laatsten tijd, in verschillende land houw en lokale bladen in meerdere of mindere mate ge wezen is op de landbouwtentoonstellingen die gedu rende den zomer 111 ons land zullen worden gehou den, is liet zeker van belang wanneer de aandacht van' de veefokkers wordt gevestigd op de tentoonstcl- l liiigi bovengenoemd, op 3 Juni te Hoorn te houden, j Niet dat wij hier te doen hebben met eene ten- toonstelling van zeer grooten omvang, maar meer om I het eigenaardige karakter van de tentoonstelling, wen- schen wij er de Aandacht op te vestigen. I De aanleiding tot hot houden van genoemde fen- toonstelling is, dat op het 61ste Nederlandsch Land- huishoudkundig Congres onder meer de vraag: „Zijn wij met onze maatregelen tot verbetering der Rund- veeteelt (Fok- en Stierenvereenigingen, premieëeiing, enz.) op den goeden weg 0111 een zekeren en blijven- den vooruitgang te verkrijgen?" aan de orde zal wor- den gesteld. l)iL belangrijke onderwerp doed den Bond van Rund veefokvereenigingen het besluit nemen om tijdens het congres eens te laten zien, welk standpunt door de rundveefokvereenigingen tegenwoordig wordt ingeno men. Door samenwerking van den Bond met de Afdee- ling Hoorn der Hollandsche Maatschappij van Land bouw is hiertoe een plan van uitvoering overwogen en voor nadere uitvoering gereed gemaakt. De t entoonstelling zal geheel en al het karakter dra gen van een demonstratie voor de meer rationeele vee fokkerij, zoowel waar het de inrichting van de ten toonstelling als den uitvoerden catalogus alsmede het niet toekennen van prijzen en liet voor ieder vrij toe gankelijk stellen van de tentoonstelling, betreft. Zestien Rundveefokvereenigingen zullen door het in zenden van collectiën koeien, met één of meer stieren deelnemen aan deze belangrijke betooging. -Tiet behoeft zeker geen nadere toelichting dat op genoemden dag aan de landbouwers-veefokkers de ge- lengenheid wordt gegeven om eens te zien wat in Noord-Holland door de steeds in omvang toenemende rationeele .rundveefokkerij kan worden tentoongesteld. Veefokkers, die belang stellen in het krachtige, ver jongde leven dat tegenwoordig op het gebied van de rundveefokkerij heerscht, verzuimen daarom niet om op genoemden dag naar Hoorn le komen, wijl nimmer tevoren eene tentoonstelling van zoodanigen omvang, speciaal van gecontroleerd fokvee, in de provincie Noord- Holland is gehouden. Als goed middelpunt van verkeer, is het in verband met de uren waarop de tentoonstelling wordt gehou den, mogelijk om uit de verschillende deelen des lands, op één dag dc reis naar- en van Hoorn te volbrengen. Namens het Comité van voorbereiding. G. NOBEL. Lutjewinkel, 17 Mei 1909. N'oordscliarwoude. In een gisteren gehouden vergadering van verschil lende ingezetenen is besloten met den verjaarsdag van H. M. de Koningin op 31 Aug. a.s., de geboorte van Prinses Juliana te vieren door een flink volksfeest. I.angedük. In de Dinsdagavond ten lokale van den heer D. Stam te Noord-Scharwoude gehouden vergadering werd een voetbalclub opgericht aan den Langedijk, met aan vankelijk 12 leden. Tot bestuursleden werdén voorloopig gekozen de hee ren C. B. Backx, voorzitter; C. W. Swager. vice-voor- zitter; I. M. K. van Loo, secretaris en A. Schene, pen ningmeester. De vereeniging draagt den naam van „Juliana." Stroe op Wieringen v m. 10"ÏÏJ^eAeKM IJlKAAIi IttiTHEL IlOrj*; BlIIAuWI ten behoeve van de Nederlandsch Hervormde Kerk; 's morgens 10 uur, de heer wieton. Sctiagen. 19 Mei 1909. 9 Paarden 6 Stieren 49 Gelde Koeien 27 Vette Koeien 40 Kalf koeion 42 Pinken 50 Nuchtere Kalveren Schapen (magere) Schapen (vette) 800 Lammeron 549 Overhouders 12 Bokken en Geiten Varkens (magere) 30 Varkens(vette)p. K.G. 90 Biggen Konynen Kippen 800 Kilgr. Boter 200 Kaas 5000 Kipeieren per 100 Eendeieren f 80 a 11°-— a f10-- a 160.- a 120.- a n 40.- a 7.- a a a 5.- a 17.- a -.80 a a -.48 a 9.- a a 1.05 a --40 a 3.- a a SIIIAGEII KAASMARKT. Woensdag 19 Mei 1909. Aangevoerd waren 15 stapels Kleine Kaas. pry's f 27.60. st. Middelb. kaas, f y-r Aan 4762 K.G. 200.-, 270.^ 195. 270 230. 95.-, 20 28.50 10.- —.58 15— 1.15 -.50 3.50 Hoogst» gewicht M. de Red.! Het is naar aanleiding van uw kort verslag, betref fende het Oranjefeest te Burger brug, waarin wordt ge meld de goede afloop van bet feest, dat ik even eea I kleine plaatsruimte vraag. i Hierin stem ik gaarne toe, uitgezonderd het avond feest. Wanneer een rykspolitieagent by de deur staat entrée te heffen voor de muzikanten, die waren aangenomen door de feestcommissie, en geen recht op entrée hadden en zelfs de min gegoedo burgers de zaal werden uitge zet, dan is dat niet zooals het behoort. Noch op de programma's, noch in de Advertentie was entrée vermeld, en naar myn gedachten is een Oranje feest, waar elk burger het zyne heeft toegedragen vry. Ik wensch van harte, dat, wanneer het weer feest is, zulks niet weer zal gebeuren. EEN ENTREE-BETALENDE. Zitting van Dinsdag 18 Mei. RHet ontwerp tot wijziging van het Reglement van Orde, afkomstig van de heer LOHMAN is aangenomen maar niet zonder nog een veer te laten vallen. Op de reeds aangenomen bepaling dat de Kamer om 10 uur haar zittingen zou aanvangen, wenschte de heer Bloo ker c.s. en vele niet Hagenaars terug te komen en zy deden daartoe het voorstel. De heer Lohman echter, die wel zag dat de toeleg gelukken zou, nam nu zelf de bepaling terug, van oordeel, dat het dan beter was dat later de Dieuwe Kamér besliste wanneer zy hare zittingen wil aan vangen. De achterstandsontwerpen werden aangenomen, nadat zich nog een belangrijke discussie had ontwikkeld over de vraag of griffiers- en parketambtenaren ook zouden profiteeren van ds gunstige bepalingen voor pensioen. De heer BORGESIUS meende dat dit niet behoorde te geschieden, wijl het hier geen ambtenaren betrof die voor het leven zyn aangesteld zooals de rechters, zoodat aan de bedoelde ambtenaren een pré zou worden verleend boven andere Staatsambtenaren. De Minister wees er echter op dat al worden deze griffiers- en parketambtenaren niet voor het leven aangesteld, zy toch nooit ontslagen worden. De usance heeft hen dus vry wel in dat recht gebracht. Bovendien vreest de minister dat by uitsluiting deze ambtenaren zullen gaan solliciteeren naar rechtersplaatsen wat niet1 gewenscht is. Een amendt van de heer Borgesius wordt daarna met 37 tegen 17 stemmen verworpen. Een aanvuliing van de Tiendwet de strekking heb- bend om den afkoop te vergemakkelijken wordt eveneens goedgekeurd. Het slot der zitting was gewyd aan een wijziging der Indische begrooting. De bedoeling de aanstelling van een hoofdambtenaar, die een reorganisatie der 1 torpedoboot-havens zal voorbereiden en waarvoor reeds i tijdelijk benoemd is de heer Colyn op een salaris van 15000 gulden 's jaars. Hij is Candidaat voor de 2e Kamer en krijgt dan by benoeming het niet onaardige ^wachtgeld van 5000 gulden. Goedgekeurd. Het andere onderdeel waarover de wijziging gaat, betreft het subsidieeren van het M. O. in Indiö. De heer v. Deventer en Ter Laan hebben er groot bezwaar tegen op grond dat men de dweepzieke Isla mieten tegen zich in 't harnas jaagt. Zoo ergens, dan moét in Indiö neutraal onderwijs gegeven worden. Intusschen heeft Minister Fock reeds scholen gesub- sideerd en men komt dus wel wat laat met zyn prin- cipieele bezwaren. Morgen voortzetting. NEDEIILWDSC II HERVORMDE GEMEENTE te Winkel, voorm. 9.30 uur, Ds. Nieuwburg. Valkoog, Ds. Tinholt. Veenhuizen, Ds. Kanis. Callantsoog, geen dienst. Noord-Zype, voorm. 9.30 uur, Ds. Groeneveld, Oude- sluis. Kolhorn, v.m. 9.30 uur, Ds. Engelkes. Wieringerwaard, geen dienst. Barsingerhorn, v.m. 9.30 uur, Ds. van Loon. Hippolytushoef op Wieringen, voorm. 10 uur, Ds. H. Bax. DOOPSGEZINDE GEMEENTE te: Noord- en Zuid-Zype, v.m, 9.30 uur, Ds. Vis, Burger vlotbrug. Barsingerhorn, Kreil, v.m. 10 uur, Ds. Kooiman. naar waarnemingen verricht in den morgen van 19 MEI, medegedeeld door het Koninklijk Nederlandsch Meteo rologisch Instituut te De Bilt. In het algemeen heeft de verwachting betrekking op een tijdperk van 24 uur, loopende van den avond van den dag waarop deze werd uitgesproken tot den avond van den volgenden dag. Bij bewolking en temperatuur wordt echter hoofd zakelijk op den volgenden dag gedoeld. OVERZICHT. In het gebied van de waarneming is de hoogste be kende stand van den barometer 770.7 te Maastricht, De laagste stand van den barometer is 750.8 m.M. te Hernösand. VERWACHTING. Zwakke, later Zuidelijke tot Zuid-Oostelijke wind. Lichtbewolkt. Droog weer. Temperatuur hooger. Mo gelijk nachtvorst. FEESTAVOND VROUWENKIESRECHT. Zondag a.s. zal de Afd. Schagen van de vereeni ging voor vrouwenkiesrecht in het N.-H. Koffiehuis een gezellige bijeenkomst houden, die toegankelijk is voor geintroduceerden en voor hen, die bij het bestuur even de moeite willen doen een 'introductie te vra gen. Pianomuziek, zang en toespraken zullen in aan gename afwisseling deze bijeenkomst zeer zeker wet doen slagen. Mejuffrouw Groot van Hoorn, hier geen onbekende meer en wier laatste redevoering zich ze ker velen nog zullen herinneren, zal op de haai" beken de heldere wijze nog eens het goed recht van vrou wenkiesrecht komen bepleiten. Het geheel belooft dus niet alleen nuttig, maar ook aangenaam te zijn en gaarne wekken we dames en heeren op, deze bijeenkomst hij te wonen. BENOEMD. De heer Darlillact van Tright, muzick-directeur al hier, werd benoemd tot directeur van het Symphonie-or- kest te Oudkarspel. Het orkest telt 18 loden en heeft behalve koper-instrumenten eene volledige bezetting strijk- en hout-instrumenten. SCHOOLFEEST. Vrijdagavond a.s. zal onze plaatselijke Schoolcom missie een buitengewone vergadering houden met de onderwijzers, ter bespreking van liet schoolfeest. KERMIS-VERMAKELIJKHEDEN. Als zeker kunnen wij meded celen, dat onze a.s. kennis o.m. bezocht zal woorden door den heer L Wolff met zijn welbekenden stoomdraaimolen en door den heer Hommerson, met zijne aantrekkelijke Bios coop. ONZE VUILNISBELT. De entrée van onze gemeente vanaf het station is niet onaardig. Met welgevallen blikt het oog ter weers zijden in een prachtige laan groenende boomen, vóór over een breed plein naar flinke in aanbouw ó)"<le huizen en links naar een aardig plantsoen, waarvan de heesters al een eindje zijn aoorgeplant langs het plein bij den ingang van de Lawclbouwstraat. Dat aot er alles frisch en kleurig uit en lokt tot een stapje verder gaan. Maar dan??? Een reusachtige rommel van allerlei viezigheden, oud stroo, verroest blik. dorre takken, bergen vuil papier, kapotte kruiken, stuk ge slagen doozen, in mekaar getrapte bussen, enz., mi/- doen den neus van den voorbijganger optrekken s zomers als dat alles begint te ontbinden en te geu ren den adem zelfs inhouden voor de anti-Boldoot' reukjes die er uit zoo n vuilnisbelt opstijgen. Heerlijke toekomst voor het mooie café, dat juj* zyn voltooiing nadert en met zijn warande geker1" is naar al dat schoons.. M En ook niet geheel zonder gevaar is die rom'® daar voor de omwonende menschen. Dinsdagmiddag l).v- brandde de heelc dam in zijn gansche breedte langs he' plein lustig op en bedierven wolken rooks de luch' om het station een reukoffer van de gemeente da® bezoekers gratis aangeboden. Als dat nu 's nachts eens plaats heeft en de vuil nismannen niet zooals Dinsdag bij de han" zijn om den brand te blusschcn? Wie waarborgt ons clan dat het brandend papier, het brandend stroo niet door den wind wordt meegevoerd en neergelaten °P_ station of woonhuis in de nabijheid? Mie waarborgt ons dat de uitgebluschto brand va® over dag niet 's nachts weer begint te smeulen en °P te laaien? Het- is wel een béétje gevaarlijk zoo en verre van appetijtelijk. Kan een gemeente als Schagen waarlijk op 1 geen an dere wijze dempen en is er nergens een veiliger p'aa voor berging van oud brandhna.r vuil dan juist daar

Schager Courant | 1909 | | pagina 2