A groote Paarflenloteri], o ft e s. Firma Wed. J. HEDDES. Stalschelpen Gevestigd te Scliagen Knipn van Scliagen. leren- en Jongeleeren-Cosmmes. Meubelen, Violen Jupiter „Wilhelmi." Frans A, Wielingen. GOUDA. A. v. TWUIJVER, Hypotheek a 4pCt. Jt Durkopp=Rijwielen. A. „SULTAN S. Bregman, Breukbanden, Firma Wed. J. Heddes. Magazijn van Hoeden en Petten, R. DE MOEL, L. Beijneveld, Winkel. Woensdag 19 Mei 1909. 53e Jaargang. No. 4505. TWEEDE BLAD. Uit en voor de pers. A D VERTEN TIEN. Groot is de voorraad II K. ZUT, Alkmaar. P. KAAN Dz., Ter dekking beschikbaar „MAX", bij J. A. Bakker, Beschikbaar A. DE HEER, Koegras, Beschikbaar RUMP, trekt 22 Mei. 50 Cent per Lot. Ltagzijde, BAKKER, Schagen. Groote collectie Kassier en Makelaar fe Mkmzu&Pf Groote witte ook zonder veer. RENSGARS, achter de Herv. Kerk. S. de Boer Jz., Handschoenen, Voiles, Sierspelden. Schagen, Hoogzijde E 7. BEKENDMAKINGEN. ALKMAAR I Hekelstraat De Belgische Hengst Beschikbaar v SCHAGEN. Des Zondags niet gesioien. Gemeente 8CIIAGKN. 0 VOORBEREIDEND MILITAIR ONDERRICHT. Aanmelding voor den aanstaanden wintercursus. De Burgemeester van Schagen maakt bekend, dat voor jongelieden van 16—24-jarigen leeftijd, indien althans een, voldoend aantal hunner zich aanmeldt, in den aanstaanden winter een cursus zal worden gehou den tot het ontvangen van voorbereidend militair on derricht. Dit onderricht heeft o.a. ten doel: lo. aan toekomstige militieplichtigen de gelegenheid te verschaffen om de geschiktheid te verwerven tot het voldoen aan de elschen van militaire bekwaam heid, en zooveel mogelijk ook aan die van lichamelijke geoefendheid, bedoeld bij art. 104 der Mititiewet 1901; 2o. aan jongelieden de geoefendheid te verschaffen tot het verwerven van het militair getuigschrift, ver- eischt voor de toelating tot het Reservekader der In fanterie, der Vesting-Artillerie of der Genie. Voor de toekomstige militieplichtigen loopt de cursus over twee achtereenvolgende wintertijdperken; voor de adsplranten van het Reservekader over een wintert ijdperk. Het onderricht heeft plaats ten minste 4 uren per week; het begint 1 October of zoo spoedig mogelijk daarna, en duurt tot einde Januari. De aanmelding tot deelneming aan het onderricht moet geschieden voor 1 Juni eerstkomende ter Secre tarie der gemeente op de werkdagen, des voormiddags van 9 tot 12 uur, alwaar verdere inlichtingen kunnen worden verkregen en de volledige regeling dezer aan gelegenheid voor belanghebbenden ter inzage ligt. Melden zich meer deelnemers aan, dan met het oog op de beschikbare localiteit kunnen worden geoefend, dan worden niet toegelaten de ingeschrevenen voor de militie, die niet vroeger het onderricht van twee ach tereenvolgende wintertijdperken of wel van het voor gaande wintertijdperk hebben gevolgd, en voorts de jongsten in leeftijd. Jongelieden, die op 1 Juni e.k. nog niet militieplich- tig waren, of, wel militieplichtig zijnde, doch zich ter zake van uitoefening van of opleiding tot landbouw, handel of nijverheid enz. buitenslands bevinden en eerst na 1 Juni in Nederland terugkeeren, kunnen zich ook na genoemden datum, mits voor den aanvang van het onderricht, tot deelneming aanmelden. Voor hen geschiedt de aanmelding zoo tijdig moge lijk rechtstreeks bij den Inspecteur der Infanterie te 's-Gravenhage, onder opgaaf van het juiste adres van den belanghebbende en van de Gemeente, waar hij het onderricht wenscht bij te wonen, en onder overlegging van de bescheiden, waaruit blijkt, dat hij tot het doen zijner aangifte voor 1 Juni niet was gehouden. Jongelieden dezer categorie, die reeds in dit jaar moeten loten en van wie alzoo te voorzien is, dat zij wellicht slechts gedurende een wintertijdperk het onderricht kunnen volgen, zullen, zoo zij in eene gar nizoensplaats wonen of zich daartoe naar een naburige garnizoensplaats willen begeven, in de gelegenheid ge steld worden in te halen, hetgeen zij door het niet- bijwonen van het onderricht in het vorig wintertijd perk hebben verzuimd Latere aanmelding voor het onderricht is ook toe gelaten voor lotelingen, die in het vorig jaar reeds hebben geloot, en in verband met het door hen getrok ken nummer in aanmerking komen eerst in het aan staande jaar bij de militie te worden ingelijfd. Voor deze categorie van militieplichtigen moet de aanmel ding geschieden bij den Officier, met het onderricht belast, en wel bij den aanvang van het eerste oefe ningsuur in den aanstaanden winter. lil de eerste helft van Januari a.s. zal ten over slaan van eene Militaire Commissie een onderzoek plaats hebben, waarbij voor hen, die in aanmerking komen om in liet volgend jaar bij de militie te wor den ingelijfd ,de gelegenheid zal bestaan tot het ver werven van een bewijs van voorgeoefendheid. De bewijzen van voorgeoefendheid zijn drieërlei: een bewijs van militaire bekwaamheid een bewijs van lichamelijke geoefendheid^ en een bewijs van militaire bekwaamheid ën lichame lijke geoefendheid. De lotelingen, die een dezer bewijzen verwerven, worden, op hunne aanvrage, ingelijfd bij 'liet korps en geplaatsl in hel garnizoen -hunner keuze, voor zoo ver zij daartoe geschikt zijn en dit met de belangen van den dienst is overeen te brengen. Bezitters van het in de laatste plaats genoemd bewijs hebben echter in deze den voorrang boven bezitters van een der beide eerstgenoemde bewijzen. De houders van een bewijs van militaire bekwaam heid èn lichamelijke geoefendheid hebben bovendien aanspraak om vóór anderen in aanmerking te komen lot inlijving voor korte oefening (vier maanden). Aan hel bovenomschreven onderzoek kan ook wor- den deelgenomen door tot korte oefening ingelijfde to- telingen, in het genot van uitstel van eerste oefening, die hun vroeger verkregen bewijs van Militaire bekwaam heid en lichamelijke geoefendheid wens dien te ver nieuwen, ten einde daardoor aanspraak te verkrijgen op verlenging van dit uitstel. Bij hel onderzoek wordt ook gevorderd eenige ge oefendheid in het schieten. Voor jongelieden die in siaat waren zich in of nabij hunne woonplaats in het schieten te bekwamen, zal tekortkoming in de gestelde eischen van schietvaardigheid een beletsel zijn om hel bewijs van Militaire bekwaamheid te verwerven. Daar om wordt aangeraden om, zoo daartoe gelegenheid be staal. deel te nemen aan de schietoefeningen lot ver hooging van 's Lands weerkracht, die, bij voldoende deelneming, zoowel in garnizoens- als in sommige an dere plaatsen met bruikbare schietbanen telken jare van 1 Mei1 September worden gehouden. Schagen, den 10 Mei 1909. De Burgemeester voornoemd, H. J. POT. OPRUIMING MESTVAALTEN. Burgemeester en Wethouders der gemeente SCHA GEN, Gezien de artikelen 100 en 101 der algemeene politie- j verordening voor die gemeente, Brengen ter algemeene kennis, dat in het belang der openbare gezondheid alle verzamelingen van afval, vuil nis, mest of dergelijke stoffen zich bevindende op de erven of andere plaatsen in de kom der gemeente, moe ten zijn opgeruimd voor 6 JUNI a.s. Op behoorlijk afgedekte mestvaalten zich bevindende op erven bij boerderijen is deze bepaling niet van toe passing. Nalatigheid met betrekking tot het vorenstaande is strafbaar met een geldboete van ten hoogste f 25 of hechtenis van ten hoogste 6 dagen. Schagen, den 7 Mei 1909. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Burgemeester, H. J. POT. De Secretaris, ROGGEVEEN. KEN VERGELIJKING. Het heden verschenen vlugschriftje van de vereeni- ging liet vrije Ruilverkeer geeft eene aardige verge lijking, om practisch na te gaan, wat er is van de bewering van voorstanders van besehermende rechten dat door protectie de „nationale arbeid zal worden bevorderd.' Eene geschikte gelegenheid om deze lie- wering, die tot dusver nog steeds niet werd bewezen, eens opnieuw aan de feiten te toetsen, biedt nl. de ervaring, welke men in twee Australisch© Staten, het protectionistische Victoria en het vrijhandelsgezinde Nieuw-Zuid-Wales, heeft opgedaan. Deze beide landen toch hebben eene gelijksoortige bevolking, hunne in stellingen en wetten zijn ongeveer gelijk, tei-wijl de onderlinge vergelijking niet zooals dikwijls bij an dere landen wordt bemoeilijkt door fundamenteele verschillen als gevolg van historischen groei of ander soortige industneefe ontwikkeling. Voorzoover de om standigheden verschillend zijn, zijn ze in hel voordeel van het protectionistische land. Nu blijkt uit de officieel® cijfers dal de bevolkings toeneming in het vrije handelstand veel grooter is ge- wcest, dan in het beschermde. Ook had het vrije han delstand meer aantrekkingskracht voor landverhuizers. „Terwijl in het protectionistische land sinds 1871 in bijna alle vijfjaarlijksche perioden meer mensehen hel land verlieten dan er in kwamen, zien wij jn het vrijhandelsland het omgekeerde gebeuren. „Past men nu de gebruikelijke redeneering der pro- tectionisten toe, dal al de emigranten het land ver laten omdat „zij er geen werk en dus geen brood konden vinden", dan bewijzen de onderstaande cijfers hoe dit argument zoo het er een is zich keert tegen hun stelsel1. „En bij de volkstelling van 1909 bleek, dal er 80,358 personen uit Victoria waren verhuisd naar Nieuw-Zuid-Wjales, terwijl! omgekeerd niet meer dan 10624 inwoners van dit land naar den protectionisti- schen buurstaat waren vertrokken." En nu de industrieel© ontwikkeling; gaat daarin het beschermde Victoria misschien vooraan? „De feiten leeren het tegendeel. De toeneming van het aantal fabrieksarbeiders in' de jaren 1885—1901 be droeg in Victoria in totaal 17.232 of wel 34.9 percent in Nieuw-Zuid-Wales daarentegen 27.436 of wel 70.8 percent. Per jaar berekend, kwamen er onderscheiden lijk ruim 2 en bijna 4.5 percent bij. „En terwijl in dal tijdvak het aantal mannelijke ar beiders, die werk konden vinden in het vrijhandels land was gestegen met 49.6 percent (per jaar gere kend met 3.1 pereent), was dit in het protectionistisch Victoria het geval met slechts 13 percent (per jaar met sleehls 0.8 percent). „Hier komt nog bij. dat de vrouwenarbeid in Vic toria toenam met 80.5, in N.-Z.-Wales met 52.1 per cent. Ook de kinderarbeid, hiertoe gerekend alle per sonen beneden 15 jaren werkzaam in. een fabriek, komt in het protectionistische land 50 percent méér voor dan in den vrijhandelsstaat, terwijl de huisindu strie er voor 28 p.ci. meer wordt aangetroffen. „En wat leeren de feiten omtrent de voorstelling der protectionisten, dat bescherming meer werk in het land brengt? Leert de ervaring, dat in het protectionis tische land de arbeiders regelmatiger werk kunnen vinden, dat de werkloosheid er minder hevig voorkomt, dat de arbeidsmarkt er standvastiger, meer stabiel, is? Het tegendeel is het geval1. Raadpleging der statistie ken betreffende het aantal in de industrie werkzame arbeiders gedurende de jaren 1885—1901 doet zien, dat de toenemingen van jaar tot jaar veel regelma tiger zijn in Nieuw-Zuid-Wales dan in het bescherm de Victoria en dat omgekeerd de afnemingen minder dikwijls en vooral minder groot zijn. Vooral opmer kenswaard zijn de cijfers dei- jaren 1889—1893, toen een financieel© crisis groote werkloosheid ten gevol ge had. De crisis begon in Victoria in 1889, in N.-Z.- vVales eerst in 1891, terwijl' in beide landen in 1893 het hoogtepunt was bereikt. Het aantal fabrieksarbei ders, dal werk kon vinden, daalde in die jaren in Victoria van 57.432 tol 41.729, dit» mei 15.70.1 in Nieuw-Zuid-Wales van 50.879 lot 12.057 of wel met 8822. De crisis had dus in het beschermende land een werkloosheid van 27 percent tengevolge, terwijl de.: in het vrijhandelsland niet meer dan 17 percent be droeg. „De waarde van hel kapitaal, in de nijverheid ge stoken, bedroeg in Victoria in 1892 57.2 percent meer dan voor Nieuw-Zuid-Wales; in 1901 was hel omge keerde het geval en wel voor 19.1 pereent. „Ten aanzien van de machinale arbeidskracht kan hetzelfde worden geconstateerd. Ilel aantal paarde- krachten was in Victoria in 1892 3 percent méér dan in N.-Z.-Wales; in 1901 had het vrijhandelsland er 18 percent meer. Per 100 werklieden gerekend, wer den er in Victoria 52, in N.-Z.-Wales 61.7 paarde- kracht aangewend. „Deze cijfers wijzen 'er op. dal de protectie ven belemmerenden invloed heeft op hel invoeren van ver beterde arbeidsmethoden èn machinerieën. In den pro- tectionlslischen slaat schaft de fabrikant zijne verou derde machines niet zoo spoedig af. doch vraag! lie ver om verhooging van beschermende rechten. Teeke nend is b.v. hel feit. dat de schoenenfabrieken in X'.- Z.-Wales veel eerder de Amerikaanseh© verbeterde werk wijze en machines "invoerden dan uie in Victoria". Met eenige staten toont het vlugschriftje clan aan, dat de waarde van de totale productie in het vrijhandelsland grooter is, dan in het „beschermde", en dat de geldloonen er in h"t algemeen hooger zijn. Daarbij komt dan nog dat "uet werkelijke toon nog lager is, daar de levensbehoeften in liet protectionis tische land algemeen duurder zijn. gelijk blijkt als men de prijscouranten van firma's in de beide landen raadpleegt. Gemiddeld zijn de prijzen in het protectionistische land ongeveer 25—30 pereent hooger dan in het vrij handelsgezinde N.-Z.-Wales. Gevolg van de lagere reëele loonen in Victoria is dat de koopkracht en het verteringsvermogen v ui het volk er geringer zijn. Per hoofd der bevolking, berekend is dan ook het verbruik van de meeste levensbehoeften in het protectionistische land gerin ger dan in het vrijhandelsland. Van alles worden nauwkeurige oijters gegeven. Uit die cijfers blijkt dan dat: a. in het protectionistische land de bevolking verre ten achter gebleven is bij die van het vrijhandels land; b. vreemdelingen minder gediend bleken van de zegeningen van de bescherming dan van de vrijheid: (er trokken voortdurend meer personen uit het land der protectie dan er zicli kwamen vestigen, terwijl in het vrijhandelsland het omgekeerde het geval is); c. de ontwikkeling der industrie onder de bescher ming ten achter geraakt is bij de nijverheid, onder vrijhandel levend; d. de arbeid van vrouwen en kinderen en de huis industrie onder protectie grootere afmetingen aan nam; e. in het vrijhandelsland de arbeidsmarkt aan min der schommelingen onderhevig was, de werkloosheid er zich in tijden van crisis minder scherp deed ge voelen, dan in het land der protectie; f. kapitaal en arbeid in dit laatste minder produc tief bleken te zijn; g. de loonen er in werkelijkheid lager zijn en de levensmiddelen algemeen duurder, gemiddeld niet min der dan 25-30 percent; h. het verteringsvermogen van het volk in het protectionistische land aanmerkelijk geringer is. Mag mes met het oog op deze ervaring met de bescherming nog geloof slaan aan de schoonschijnends beloften onzer protectionisten, dat de nationale nij verheid door verhoogde inkomende rechten zal wor den „bevorderd?" van I, JU 54 UI jj V U VllUUIfU) enz. en LAAG zijn de Prijzen. Bekleederjj aan huis, voor reparatiën en nieuw werk, solied en vertrouwd ZAADMARKT 77-93. Let s.v.p op het ROODE BORD. en alle ONDERDEELEN. Eerste adres bij Desverlangd violen op proef te bekomen. is weder ter dekking beschikbaar tegen een dekgeld van flO. bij Veerweg, Anna Paulowna De Premiestier tegen een dekgeld van f 1.50 bij R. BAKKER te Wieringerwaard Fea mooi gebouwde snelle Ameri kaansche draver, vos bles Dekgeld f 15.k contant, niet drachtig zijnde, f 5.t'rug, OUDE8LUI8, nabij Keinsmersbrug. de geprimeerde twee-jarige Stier tegen een dekgeld van f 1.by Callantsoog. Het beste en goedkoopste adres van Klokken, Horloges, Wekkers, Gouden en Zilveren Artikelen, met garantie, is bij Westerland en Hippolytushoef, Wie- ringen. (De Artikelen worden gaarne op zicht gezonden. Reparatie binnen 8 dagen terug) 25e-Jaarlij ksche goedgekeurd bjj Koninklijk Beslnit, SCHAGEN. particulier hypotheek be chikbaar. Rente voor Land met overwaarde 4 procent, op Huizen 4 '/4 procent. Brieven franco onder lett 8. Z., bur van dit blad. belast zich met het bezSrgen van gelden onder hypotheek, het verleenen van crediet op korten termijn, neemt gelden in déposito, sluit verzekeringen op het leven en tegen brandschade en verder met alles wat tot het Kassiers- en Ma kelaarsvak behoort. i Kantoor; NiEuwESLooT 45, te 1 K. Blaauboer, Schagen. genover het Postkantoor. TE KOOP, b{j A. V O 8 Jbz., Vraoht- rjjder, Callantsoog. I ingeschreven onder No. 9, 8 R. V. P No. 203 N. R. 8., No. 2 Centrale j Keuring, tegen een dekgeld van f 2.50. 5 Koeien van een eigenaar f 2.go- beele boerderij f 1,50 p?r stuk, bij Belegging van geld onder verband van le hypotheken gezocht, bij voor- keur op Landerijen. J Br.fr. motto „Belegging",Bur.v.d.Blad. j.lÉr.ïaÉris, Te spreken't liefst 91 ure. Qndergeteekende beveelt zich beleefd aan tot het machinaal 12y2 oent per stuk. Weero Winkel. Beleefd aanbeve e d, ren- ei Kiilirtliiiin Ruime keuze in uits'uitend EIGENGEMAAKTE ONTVANGEN een groo e sorteering in alle soorten Mooie Dessins. Aanbevelend,

Schager Courant | 1909 | | pagina 5