Binnenlandscb Nieuws» Gemengd Nieuws. INGEZONDEN. 53e Jaargang. No, 4506. Zaterdag 23 Mei 1009. VIERDE BLAD. I BEKENDMAKINGEN. Heiiiecute SCHAUKV o VERKIEZING voor de Tweede Kamer der Staten-Generaal. De Burgemeester der Gemeente SCHAGEN brengt hiermede ter openbare kennis, dat op Dinsdag den len Juni aanstaande, zal plaats hebben de verkiezing van een lid van de Tweede Kamer der Staten-Generaal, in het district Alkmaar, waartoe deze Gemeente behoort; dat op dien dag, van des voormiddags negen tot des namiddags vier uren, ter Secretarie bij den Burgemees ter der Gemeente Alkmaar (hoofdplaats van het Kies district) kunnen worden ingeleverd: Opgaven van Candidaten, als bedoeld in artikel 151 der Kieswet. Deze opgaven moeten inhouden den naam, de voor letters en de woonplaats van den candidaat en onder teekend zijn door ten minste veertig kiezers, bevoegd tot deelneming aan deze verkiezing De inlevering dezer opgaven moet geschieden persoon lijk door e e n of meer der personen, die de opgave hebben onderteekend. De candidaat kan daarbij tegen woordig zijn. Van de inlevering wordt een bewijs ontvangst afgegeven. Formulieren voor de opgaven bovenvermeld zijn ter Secretarie dezer Gemeente kosteloos verkrijgbaar, van af heden tot en met den dag der verkiezing. ■De burgemeester brengt hierbij in herinnering arti kel 151 der Kieswet, luidende als volgt: I-Jij, die eene opgave, als bedoeld in artikel .51 in levert, wetende dat zij voorzien is van handteekeningen van personen, die niet bevoegd zijn tot deelneming aan - i- wzxcji-.Hicxrlt tprwü 1 10 f au i/bfovuosi) u>v .üyv de verkiezing, waarvoor de inlevering geschiedt, terwijl zonder die handteekeningen geen voldoend aantal voor eene wettige opgave zou overblijven, wordt gestraft met gevangenisstraf van ten hoogste drie maanden ef eene geldboete van ten hoogste honderd twintig gulden. Met gelijke straf wordt gestraft hij, die wetende dat hij niet bevoegd is tot deelneming aan de verkiezing, eene voor die verkiezing ter inlevering bestemde op gave, als bedoeld bij artikel 51, heeft onderteekend. Schagen, den llden Mei 1909. De Burgemeester voornoemd, H. J. POT. O— VERKIEZING VOOR DEN GEMEENTERAAD. De Burgemeester der Gemeente SCHAGEN brengt hiermede ter openbare kennis, dat op Vrijdag den 28sten Mei aanstaande zal plaats hebbende verkiezing van een lid van den Gemeente raad, wegens vertrek van den heer H. FEISSER. dat pp dien dag, van des voprmiddags negen tot des namiddags vier uren, ter Secretarieder Gemeente bij den Burgemeester kunnen worden ingeleverd: Opgaven van Candidaten, als bedoeld in artikel 51 der Kieswet en artikel der Gemeentewet. Deze opgaven moeten inhouden den naam, de voor letters en de woonplaats van den candidaat en onder teekend zijn door ten minste elf kiezers, bevoegd tot deelneming aan deze verkiezing en behoorende tot het district, waarvoor de candidaatstelling geschiedt. De inlevering dezer opgaven moet geschieden persoon lijk door een of meer der personen, die de opgave hebben onderteekend. De candidaat kan daarbij tegen woordig zijn. Van de Inlevering wordt een bewijs van ontvangst afgegeven. Formulieren voor de opgaven bovenvermeld, zijn ter Secretarie dezer Gemeente kosteloos verkrijgbaar van af heden tot en met den dag der verkiezing. De Burgemeester bréngt hierbij in herinnering arti jcpl151 der Kieswet, luidende als volgt; Hij, d}e eene opgave, als bedoeld ijl artikel 51 in levert, wétende dat zij is voorzien van handteekeningen van personen, die niet bevoegd zijn tot deelneming aan de verkiezing, waarvoor de inlevering geschiedt, terwijl zonder die handteekeningen geen voldoend aantal voor eene wettige opgave zou overblijven, wordt gestraft met gevangenisstraf van ten hoogste drie maanden of eene geldboete van ten hoogste honderd twintig gulden. Met gelijke straf wordt gestraft hij, die wetende dat hij niet bevoegd is tot deelneming aan de verkie zing, een voor die verkiezing ter inlevering bestemde opgave, bedoeld bij artikel 51, heeft Pnderteekend. Schagen, dén 11 Mei 190ij. f')e Burgemeester vpprnoomd, H- J, POT. den man arresteerde. Bij zijn verhoor bleek, dat hij deel uitmaakte van een gansche bende en dat een zijner kameraads, die hetzelfde bedrijf uitoefende, weer uit den Haag naar Amsterdam was vertrokken. Een inspecteur en een rechercheur begaven zich toen derwaarts en ar resteerden ook nummer twee. Naar de anderen wordt thans ijverig gezocht. Bijna had men ook een derde geknipt, doch deze, bemerkende, dat men argwaan koesterde, toen hij een quitantie aanbood, nam de vlucht en toen de politie kwam, was de vogel gevlo gen. EEN PIETSONGELUK. Gistermiddag fietsten de gebroeders Harmsen uit Utrecht, die een tochtje naar Amsterdam hadden ge maakt, terug naar hun woonplaats. Aangezien een hunner moede was, waren de fietsen, onvoorzichtig genoeg, met een touw aan elkaar vastgebonden op dat de voorste den vermoeiden broeder kon voort trekken. Op den Muiderstraatweg bij Naarden wilde de een bij het naderen van een auto naar links wijken en de ander naar rechts, zoodat de auto te gen het touw reed en de voorste fietsrijder onder de nato werd geslingerd, met het ongelukkig gevolg, dat het rechterbeen gebroken en versplinterd werd. De gewonde en zijn broeder werden in de auto naar Naarden, naar het militair hospitaal gebracht waar dr. J. A. Ie Coultre de eerste geneeskundige hulp verleende. Vervolgens lieten de automobilisten den gewonde in hun wagen naar Utrecht vervoeren, terwijl zij zelf per tram van Naarden naar Amsterdam terugkeerden. MOORD AANSLAG. Te Baarn heeft de 27-jarlge timmermansknecht J J. Bree een moordaanslag op zijn vrouw gepleegd Tleeds geruimen tijd leefden de echtgenooten in on min en dezer dagen had de vrouw roet een gedeel te harer meubelen hare woning verlaten om liaar itrtrek te nemen bij hare moeder. Na gisterenmorgen te Amersfoort een revolver te hebben gekocht, heeft de dader zijn vrouw bezocht om haar te verzoeken bij hem terug te keeren. Toen zij weigerde heeft hij een schot op haar gelost, met het gevolg licht aan den buik werd gewond. Thuis gekomen heeft hij daarna 4 schoten op zichzelf gelost, twee in de borst en twee in het hoofd. Hij is dientengevolge zeer ernstig verwond en moest per brancard naar Utrecht vervoerd worden om in het ooglijdersgesticht te worden opgenomen, JEUGDIGE DIEVEN. Men meldt uit 's-Gravenhage Door de ouders werd Maandagavond aan het litiebureau Van dei' Vennestraat aangifte gedaan, hun kinderen, meisjes van elf en zes jaar, het derlijk huis waren ontlöopen. Het oudste meisje, slecht oppaste en wegens »-=»--j- i- Hoogwoud. De milicien-verlofgangers dezer gemeente L. Kuij- pers en P. Rempt, behoorende tot het Regiment Genietroepen, lichting 1906, zijn opgeroepen om op Dinsdag den 22 Juni a.s. in werkelijken dienst te treden voor herhalingsoefeningen. De plaats Van op komst is „Legerplaats bij Zeist". DOOR EEN PAARD ONTSPOORD. Dinsdagavond heeft de locaaltrein, die om 9 uur van Barneveld naar Lunteren vertrekt, een op de spoorlijn loopend paard overreden en gedood. pie schok was zoo hevig, dat de locopiotief ontspoorde, doch dank zij het krachtig remmen van l)et perso neel bleven de wagens op fle rails, zpodat de reizi gers met den schrik vrij kwamen, terwijl pok de machinist en de stoker ongedeerd bleven. Door een hulplocomotief gehaald, kwam de trein met bijna een uur vertraging te Barneveld aan. Nadat de locomo tief met de voorwielen gederailleerd was, is de ma chine nog ongeveer 100 Meter doorgeloopen voor de trein tot stilstand kon worden gebracht. Tegen den f-icenaar van het overreden paard is proces-verbaal ...0_verschillende diefstallen met de politie in aanraking was gekomen, was door de ouders gedreigd met opzending naar een gesticht. Daarop had het kind gezegd, dat, als zij naar een gesticht moest, zij haar zusje zou verdrinken. Toen dan ook de kinderen waren verdwenen, dachten de ouders niet anders, of de oudste had aan haar drei gement gevolg gegeven. De politie stelde dadelijk alles in het werk en mocht er in slagen, de kinderen den volgenden qchtend op den strandboulevard te Seheveningen je yinden. Toen bleek, wat zij gedurende den avond en den nacht hadden uitgevoerd. Nadat de kinderen het ouderlijke huis waren ont loopen, hadden zij ziel) door insluiping in verschil lende huizen van geld meester gemaakt. Daarvoor had den zij zich aangeschafteen petroleumlamp, petro leum. een broodmes, brood en prachtige poppen en kinderwagens. Met een en ander hadden zij intrek genomen in een in aanbouw zijnd huis en daar den nacht doorge bracht. 's Morgens vroeg werden de kinderen daar ar vonden door de werklui, die aan den arbeid wilde gaan. De meisjes liepen toen weg met achterlating van de mei het gestolen geld gekochte voorwerpen. De politie werd gewaarschuwd en nam een en an der in beslag. Bij het verhoor door de politie nam de oudste van de twee een zeer brutale houding aan. Thans zal er' voor gezorgd worden, dat zij onder strenge tucht wordt geplaatst. EEN OPLICHTERSTRUp. Eén melkshjter in de Noorderstraat te Amsterdam is Maandagavond dupe geworden van een oplichterstruc. Ongeveer 7 uur kwam hij hem. iemand een glas melk drinken en vroeg aap de juffrouw, die hem ie woord stond, of zij terug had van een rijksdaalder. „Jawel" antwoordde zij en gaf hem twee gulden, een kwartje, en twee dubbeltjes. Op zijn verzoek hem een dubbeltje centen te willen geven, voldeed de juffrouw eveneens. Na haar even aan de praat te hebben gehouden wil de de bezoeker den vinkei verlaten, doch juffrouw Finck vroeg natuurlijk naar haar rijksdaalder. Op hoo- gen loon beweerde hij echter deze reeds gegeven te hebben. Juffrouw F., bevreesd voor ruzie, liet hem ongehinderd vertrekken, hoewel buurvrouwen haar te kennen gaven hem in gezelschap van nog een per soon en -een meid rêeds eenjgen lijd jn de buurt te hebben gezien. Woensdag stélde juffrouw E, de po litie van hel geval in kennis, terwijl zij en een buur vrouw een signalement van den oplichter gaven. Een brigadier van het bureau Ferdinand Bolstraat ging er op uit en had reeds spoedig de voldoening den bewuste in de buurt aan te treffen. Op het bu reau werd hij Woensdag geconfronteerd met mej. F. die den dief herkende. Bij het verhoor verklaarde hij in de meening te hebben verkeerd het geld te heb ben teruggegeven. Men hield den man in bewaring. 371 HORLOGES GEROLD. Men meldt uit Hagrfórq:' Volgens rhedeeljug zijn hier Dinsdag, tijdens de feesten, niet minder dan 731 horloges gerold, waar onder ook dat van den waarnemenden burgemeester. KAMERVERKIEZING ENKHUIZEN. De Nederlander bericht, dat het districtsbestuur yan dq Christ.-Hist. Unie in het district Enkhuizen, over wegende, dat het landsbelang medebrengt het ministerie- Heemskerk te steunen, na langdurige besprekingen in zijn vergadering van 18 Mei hol volgende besluit heeft genomen le, zijn molje van 30 April j.1. in te- trekken; 2e, zijn bij hun kiesvereenigingen aangesloten kie zers le adviseeren de candidatuur der a.-r. te steunen, onder voorwaarde evenwel, dat bij een volgende ver kiezing de a.-r. geen aanspraak kunnen maken op Enkhuizen als een districl dat hun toebehoort en district niet valt onder de bepaling van dat wie voor het district blijft zitten. verzekering gedekt. Oorzaak van den brand onbekend. G EHEEL-ONTHOUDING. Op een terrein van den heer Jn. Ruijs te St. Pan kras, hield Donderdagmiddag de afd'celing aldaar van den Alg. Ned. Geli. Onth. Bond, eene openfuchtmecv ting. Hoewel hei weer mooi was en het terrein heel mooi gelegen, waren er toch niet buitengewoon veel belangstellenden opgekomen. De heer H. Gerritsen opende als voorzitter der af- deeling de bijeenkomst, waarna optrad de „Gemengde Zangvereeniging" van Alkmaar met een paar nummers. Hierop volgde als spreekster mej. H. Funke van Amsterdam, met het onderwerp„Voetangels en klem- op den levensweg". Na weer een paar zangnummers en de pauze, trad op de heer Felkers van Hoorn, die toi onderwerp bad gekozen„Is er bezwaar tegen geheelonthouding' Deze spreker vervulde de plaats van den heer Pielers uit Amsterdam, die verhinderd was te komen. Hier na volgden nog een paar zangnummers en vervolgens de sluiting. Barsingcrliorn. Op den avond van Hemelvaartsdag gaf het ge mengd koor „Caecilia" ten huize van den heer N. de Jong zijn concert. De zaal was flink bezet. Vóór de pauze werd een tiental zangnummers voor gedragen en met alle aandacht gevolgd; een genot voor de muziekliefhebbers onder de toehoorders en tevens vooral voor de zangeressen en zangers. Natuurlijk geven de toehoorders aan het eene num mer de voorkeur boven een ander, en even natuur lijk is het, dal l>ij eene uitvoering de werkende leden ziehzelven betrappen op een minder gelukkig geslaagd trekje in een ol ander stuk, merkbaar voor maar en kelen onder het aanwezige publiek. Zoo gaat het over al. zoo gfng het ook hier. Dal alles neemt niet weg, dat Caecilia een heerlijk genot heeft geschonken aan hare bezoekers op Donderdagavond en zoo krachtig medewerkt tot bevordering der scboone zangkunst. j Na de pauze word uitgevoerd een zangstuk met pianobegeleiding, in Opereltevorm, van M. Schuil1, ge titeld: „Een repetitieavond der Zangvereeniging ^Door Harmonie Vereenigd" te Vredendaal' In dat stuk is de hoofdfiguur een muziekdirecteur, die door den hr. P. Sluis op verdienstelijke wijze werd voorgesteld. De andere rolletjes in de operette, waarvan vooral de so praan-soliste, vervuld door mei. J. Kooiman, moesl uitkomen, werden eveneens aardig weergegeven en daar bij kwam dan nog de eigenaardige koorzang, die nog al studie vereis cl) l om hem tot zijn recht te doen ko- mendat allés is een flink stuk werk geweest, waar- dat van het zangkoor en zijn directeur met de pianiste, ou- dat al Het hof van assisen van Marne heeft een inbre ker veroordeeld tot acht jaar dwangarbeid en twin tig jaar verbod van verblijf. Deze inbreker is een merkwaardig man, clown van beroep. Hij is een Hongaar die zich indertijd aan Barnum en Baiiy had verhuurd en daar den kost verdiende met het maken van hooge sprongen. Orieth, zooals hij heet, kon muren van een meter of vier, vijf zonder hulpmidde len overklimmen. Dat talent meende hij beter te kun nen gebruiken wanneer hij inbreker werd. Want hij was niet alleen een springer, maar ook in andere opzichten was hij een begaafd man, In het open breken van sloten en brandkasten had hij geen meerderen. Te Chklons is hij in een nacht zes keer ingebroken. Notarissen, deurwaarders, huizen waar spaarbanken en andere bankinstellingen zijn geves tigd, die hadden bij hem de voorkeur. Toen hij, verleden jaar, in hechtenis genomen was, werd hij opgesloten in een nauwe binnenplaats, om ringd van muren van vijf meter hoog. Daar sprong hij overheen. Over een naburig dak zou hij ontvluch ten, toen hij betrapt werd. Hij sprong toen in zijn binnenplaats terug. Hij heeft, preventief, steeds met boeien aan ge zeten. po- me j. M. Mars, eer hebben gehad. Met de meeste oplettendheid bléven de toehoorders luisteren en gaarne had men dit zangspel langer willen laten duren. Ieder had recht genoten. - dit zit, eigenaar van opgemaakt. OPLICHTERS. Men schrijft uit 's-Gravenhage: Hier ter stede zijn aangehouden twee Amsterdain- roers, die er hun werk van maakten aan de woning van een familie, waarvan het hoofd was overleden, valschelijk opgemaakte ëp onderteéHelide quitanties kan te bieden ten name van den overledene, waarop a's laatste bijdrage „wegens overlijden" voor hét een of ander fonds voor weduwen en weezen of voor de vereeniging tof opvoeding van halfver\yaarloosde, verwaarloosde of verlaten kinderen in het hulsgezin, .ter betaling van het daarop vermelde bedrag (f 15 °f f 25). Op sommige quitantiën werd gedrukt: „Beschermvrouwe H. M. de Koningin-Moeder." J verzamelden blijkbaar de namen en de adressen 0yerle(lenen uit de, in de couranten geplaatste n vau overlijden, eeki.irim"glh°.U(Jen0h waren uit Amsterdam hierheen tijken, die zU ook d°e1, DeU Ilaag hupne praC" ten uit te net-reedli ln andere plaatsen toepas- i.t' a°.' '«„c «r.f,,:"""" "r \trr Nieuwe Nicdorp. Bij den heer C. Oul onlstond Woensdagavond j.1. een begin van brand; echter wist mén hel onheil spoe dig meester Ie worden. Eaugedyk. Hemelvaartsdag had de wedstrijd plaats, uitgeschre ven door de Langedijker Zeilvereeiiiging „Fortuna". De prijzen bestonden in 'een topvlag mef inscriptie, een stel blokjes en een topvleugel. In de afd. tjotters werd dé eerste prijs behaald door den 'heer I). Schuilemaker te Noordscharwoude, de 2e prijs door den heer Kuiper te Noordscharwoude, de 3e prijs door den heer Dr. Potter te Broek op Lan- gendijk. In de afd. gondels werden de prijzen respectievelijk behaald door de heeren S. Evers, H. Aarts en H. Tau- ber. allen te Óudkarspel. St. Pankras, St. Pankras. Aan den Achterweg, Zuideinde van brandde Woensdagmiddag de won|ng af van den heer C. Ncefkes. Spoedig was het geheele gebouwtje een prooi der vlammen, niets anders dan een karretje en een rijwiel konden worden gered. De schade wordt door TEGEN DE TERING. Onlangs werd te Chlcago een nieuwe belasting in gevoerd, waarvan de opbrengst bestemd is om te dienen voor de oprichting en onderhoud van een sa natorium voor teringlijders. Dezer dagen heeft de gouverneur van New-York, Hughes, een wet bekrach tigd, waarbij de stad New-York en de overige pro vincies van den staat New-York het recht krijgen, dergelijke sanatoria in het leven te roepen. Blijkens het rapport, uitgebracht door het hoofd van den ge zondheidsdienst in ëe stad New-York, is aldaar in het verslagjaar 1908 het percentage sterfgevallen aan tering lager geweest dan ooit te voren. Wel is in 1907 en 1908 de aangifte van teringgevallen bij den gezondheidsdienst talrijker geweest dan vroeger; maai dit is -naar de chef van den dienst meent -niet een gevolg van een toeneming dier ziekte, maar en kel van scherper controle van overheidswege. f 120.000 ENTREES. Men heqft berekend, dat in het voetbalseizoen in Engeland gemiddeld eiken Zaterdagmiddag f 120000 aan entrées worden uitgegeven. Om 22 man tegen qen stuk leer te zien trappen... zoo drukken lieden, die de sport niet begrijpen of haar vijandig gezind aijn, het uit. In elk geval kan men geld en vrijen tijd wel op minder wijze besteden dan voor een voet balmatch EEN PUNT, DIE EEN HALF MILLIOEN KOST. Door een vergissing van een Franschen telegrafist, heeft een schatrijke Amerikaan dezer dagen leelijk uit de portemonnaie gebloed Zijn vrouw, die zich op de doorreis in Parijs op hield, liep op een harer wandelingen een juweliers winkel binnen en hekeek daar met gretige oogen de kostbare sieraden. Onder de juweelen, die de ijverige juwelier haar voorlegde, bevond zich een diadeem, die haar buitengewoon beviel, maar die 85.000 francs kostte Met de vastberadenheid, den Amerikaanschen da mes eigen, seinde zij dadelijk een nauwkeurige be schrijving van het prachtige sieraad aan haar man te New-York, en vroeg hem tegelijkertijd, of zij het mocht koopen. Haar man, even vastberaden, seinde kortweg: „No. Price to high." (Neen, Prijs te hoog. Maar het telegram, dat de van ongeduld gansch overstuur zijnde Apierikaansche ontving, luidde: „No price to high.1' (Geen prijs te hoog.) Verrukt over deze galante vrijgevigheid van haar echtgenoot, draafde de dame spoorslags naar dhn juwelier terug, en kocht daar niet de uitgekozen diadeem, maar een anderen, die niet minder dan 500.000 francs kostte. Wat wil zeggen, dat da door den telegraafbeambte weggelaten punt den Amerikaan een half millioen heeft gekóst, Waarschijnlijk zal de telegraafdirectie te Parijs den onnauwkeurigen telegrafist nu ook maai „weglaten". ROOSEVELT'S JACHTBUIT. Wanneer men de Amerikaansche bladen mag ge- looven en zooals bekend is, mag men van Ameri kaansche bladen alles gelooven heeft Teddy Roosevelt op de jacht in Afrika, een mondig, onbe schaamd geluk Volgens een jachtbericht, thans te Londen uit New- j York ontvangen en afkomstig van Mombassa, heeft Roosevelt tot dusverre de volgende wilde beesten i en andere dieren van groot kaliber om zeep gebracht: 6 leeuwen, 2 giraffen, talrijke antilopen, een nijl paard, een rliinoceros en een okapi, benevens eenige voortbrengselen der Afrikaapsche fauna, waarvan niemand tot dusverre bevroedde, dat zij bestonden. Een paar bladen brengen een belangrijke verbete ring aan in het bericht betreffende het neerleggen yan den rhinoceros. Toen Roosevelt zijn dappere daad volbracht had, moet hij niet, zooals eerst abusievelijk gemeld werd. a's een schooljongen, maar als een Indiaan gedanst hebben. Het avontuur wordt gemeld uit Rairobi, in En- gfclsch Oost-Afrika. De ex-presidept bevond zich op slechts 14 passen afstand yan het ondier, toen hij vuurde. Reeds bü het eerste schot viel de rhinoce ros dood peer hetgeen als een gelukkige omstan digheid mag beschouwd worden, daar Teddy anders weinig of niets van de zaak had kunnen verder ver tellen Roosevelt heeft nu al vijftien verschillende soorten jaagbaar gedierte gedood, en de zoölogen, die het jachtgezelschap vergezellen, hebben de handen vol, om al die overleden leeuwen etc. behoorlijk op te zetten of de huiden te prepareeren. EEN ARTI8T IN ZIJN VAK. Fransche bladen maken melding van het volgend geval: BltAND TE RIJSSEL De „Etoile Beige" maakt melding van een hevigen brand, die gisternamiddag in de algemeene magazijnei te Rijssel uitbrak en reeds vijf van de zes gebouwen vernielde, terwijl het zesde door het vuur werd be dreigd Er is voor een waarde van 6 tot 7 millioen francs schade aangericht. In een der verbrande gebouwen lag voor een waarde van 900.000 francs aan suiker en van 400.000 francs aan vlas opgestapeld. Bij den brand is een werkman, die blijkbaar door bet vuur werd verrast, omgekomen. Zijn lijk werd tot nu toe niet gevonden. ZWARE BRAND. Woensdagochtend te 4 uur brak een zware brand uit in de „Rheinische Metallwaren- und Maschinen- fabrik" te Dusseldorf. De brand ontstond vermoede lijk door zelfontbranding van poetswol in het lokaal waar de projectielen worden gevuld. Twintigduizend „shrappnels" ontploften, zonder ernstig onheil aan te richten. Een aantal artillerievatrtuigen, bestemd voor het Duitsche leger en het buitenland, zijn verbrand. De grootte van de door den brand veroorzaakte schade valt voorloopig nog niet te schatten. UITHUWELIJKING. j In onze dagbladen vindt men niet zelden adverten ties, waarbij men een vrouw zoekt langs „den ge- bruikelijken weg". Wij vonden vermeld, hoe 25 eeu wen geleden het te Babyion anders ging en wel zoo practisch, dat zelfs Herodotus verklaarde nergens ter wereld een betere en meer bewonderenswaardige methode te hebben aangetroffen. Het ging toen zoo. Alle jonge of trouwlustige meis jes en vrouwen kwamen eens in het jaar op een bepaalde plaats bijeen en ontvingen dan bezoeken van alle jonge en oude vrijers, die over een huwe lijk dachten. Na afloop der kijkdagen werden de dames door een afslager in veiling gebracht, eerst de mooiste en liefste, waarbij de heeren geweldig tegen elkaar opboden, zoodat er langzamerhand conditie was contante betaling een aanmerkelijk kapitaal in handen van den afslager kwam. Zoodra nu de voorraad van schoonheden en gratiën geheel was uitgeput, en alleen de minbegaafde dames over bleven, veranderden plotseling de condities. De amb tenaar wees nu aan elke van dezen uit het saamge- brachte geld een huwelijksgift toe, natuurlijk te hoo- ger, naarmate de natuu. ze minder ruim had bedeeld. Dan konden de heeren slagen, die, degelijker van aard, meer zagen „op het bezit van eenig kapitaal" dan op „uiterlijke schoonheid". Het resultaat was jaar aan jaar even verblijdend. Want ook de dames van deze categorie, zoo de markt ten minste niet overvoerd was, werden allen gemijnd. Noord-Schar woude, 20 Mei 1909. Mijnheer de Redacteur! Beleefd verzoek ik U mij voor onderstaande regelen in Uw blad eenige plaatsruimte te willen afstaan. „'t Is besloten, er zal feest zijn, 't is wel een beetje achteraan, maar wij zullen toch ook feest maken en ik hoop dat 't een feest mag zijn dat aan de verwachting zal beantwoorden. Maar M. de R. wat werd er van verwacht? Toen de Prinses was geboren, hebben de kinderen een ommegang door de Gemeente gemaakt, hebben eenige muisjes en bruidsuikers gekregen, hier en daar wat gezongen, en waren om half twaalf weer thuis, niettegenstaande de kinderen eerst om negen nur in «1e school moesten zfln. Hoe weinig ook, dit hadden de kinderen aan Z.E. A. den burgemeester te danken, anders hadden zij niets gehad. Doch des namiddags werd hun bij de uitreiking van eene gedachtenis plaat, in dezen zomer een groot schoolfeest beloofd. Eilacie, wat gebeurt er? er wordt eene beweging op touw gezet, om een feest te organi- seeren, waarin, wanneer ik goed ben ingelicht, ook 't schoolfeest zal worden opgenomen, iets wat schrijver dezes zou betreuren, want 't karakter schoolfeest gaat verloren, 't Volksfeest zal worden de kapstok, waar aan 't Schoolfeest wordt opgehangen, en zal vele ingezetenen, misschien wel alle ouders van schoolgaande kinderen niet naar den zin zijn. M. de R., hoewel er over den uitgekozen datum zeer veel zou ziin te zeggenis 't doel van dit schrijven, te voorkomen, dat de gegeven belofte niet voor do zoo- veelsto maal wordt onvervuld gelaten, maar dat de school jeugd, die in onze gemeente zoo ellendig wordt be dacht, nu eens werkelijk een feest krijgt. Inmiddels U, M. de R. dankende voor de verleende plaatsruimte, Uw ABONNE. N. Niedorp, 19 Mei 1909. Mijnheer, wilt u onderstaande in uw blad opnemen Bjj voorbaat daarvoor mijn dank. Uw dw., N. J. C. SCHERMERHORN. Aan Petrus. Met een enkel woord wil ik even antwoorden op het geen u schrijft in de „Schager Courant" van 18 Mei j.1., die mij heden ter lezing werd gegeven. Ik heb me «enigszins tuidors uitgelaten dan u schrijft. Ik heb ge wezen op het feit dat het gebied der anarchie, d.w.z. der afwezigheid van dwingend gezag, zich steeds uit breidt. Zoo hebben zich de wetenschap, de kunst, de regilie (voor zoover 't betreft de belijdenis) van het ge- z g geëmancipeerd. Over vrijheid van geweten heb ik in dit verband niet kunnen spreken. Uit heel mijn bé toog hebt u kunnen opmaken, dat 't mij daarom juist to doen is. Wy, anarchisten, willen niet anders dan vi ijhoid van geweten in dezen zin, dat naar het geweten gelééfd mag worden. Het is hier de plaats niet, dit nader te verdedigen, noch verder in te gaan, op wat u aan het slot zegt. Ik zou daarvoor over teveel ruimte moeten beschikken. Bovendien zou ik dan eerst wen- schen te weten, wie gij zijt. Intusschen doet 't me gonoegen, dat ik de gelegenheid heb gehad, door uw ingez. stuk, eene verkeerde opvatting te hebben kunnen recht zetten. Achtend, uw dw., N. J. C. SCHERMERHORN.

Schager Courant | 1909 | | pagina 13