Norge Salpeter. Za c d iq 22 Mei 1901). •Jaargang Uiicgevers i YRUPHiMi Co.: EERSTE BLAD. Binnenlandsch Nieuws. No. 151 )6 Bureau SGHJfcGEW, Laan O 4. Alieicn Nitus- AiïcriEiiiE- Ltilliïifiltl, Dit blad verschijnt viermaal per weekDinsdag-, Woonsdag-, Donderdag- en Zaterdagavond. Bij inzending tot 's morgens 9 ure, worden ADVERTENTIEN in het eerstuitkomend nummer geplaatst. INGEZONDEN STUKKEN óén dag vroeger. luiere. Telephoon No. 2». Prijs per jaar f 3.Franco per post f 3.60. Afzonderlijke nummers 5 Cent. ADVERTENTIEN van 1 tot 5 regels f 0.25: iedere regel meer 5 Cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Dit nummer bestaat uit vier bladen. De heer P. Meurs Pz. heeft in mijne mededeeling over bovengenoemde meststof, voorkomende in het nummer van Donderdag 13 Mei, aanleiding gevonden om in het nummer van Zaterdag 15 Mei mij te wijzen op een paar onjuistheden, die in mijn stuk, volgens zijne meening, voorkomen en hij komt daarbij tot de slotsom, dat de stikstof in chilisalpeter op het oogenblik 93.5 cent per K.G. kost en die in Norge salpeter 88.5 cent, dus 5 cent goedkooper. Toen ik de advertentie betreffende Norge Salpeter van den heer Meurs in de Schager Courant las, heb ik ver moed, dat de heer Meurs niet geheel inzag, wat men bij kunstmeststoffen onder de woorden goedkooper en duurder moet verstaan. Die advertentie luidt: Norge salpeter geeft dezelfde resultaten als Chili salpeter, doch Is belangrijk lager in prijs, Wanneer men alleen let op den prijs per 100 K.G., is dat volkomen juist, doch als men tevens let op het i stikstofgehalte, dan laat de juistheid wel iets te wen- j schen over. Toen ik mijne inlichtingen ten beste gaf, beb ik hot mogelijk geacht, dat de heer Meurs niet wist, dat het stikstofgehalte van die meststoffen op hare waarde een grooten invloed heeft, dus de prijs per 100 K.G. geen juiste maatstaf is voor de beoordeeling. En, dat hij zoo was gekomen tot de voorstelling, dat Norge salpeter belangrijk lager in prijs is dan Chili-salpeter. Nu de heer Meurs evenwel door mij is ingelicht en hij ons zelfs heeft voorgerekend, dat de stikstof in Norge salpeter slechts 5 cent per K.G. goedkooper is, nu ver wondert hot mij wel, dat hy zijne advertentie onver anderd heeft gehandhaafd. Een prijsverschil van 5 cent op 93.5 cent zal toch niemand belangrijk kunnen noe men. In hoeverre overigens de mededeeling van den heer Meurs omtrent den prijs van het chilisalpeter juist is, kan uit het volgende blijken. Naar mij van zeer ver trouwbare zijde is medegedeeld, is de loop van den prijs van het chilisalpeter in dit voorjaar geweest als volgt Van begin tot einde Januari f 13, tot begin Maart f 12.50, grootere partijen f1150 tot einde Maart f 13. Vanaf begin Maart tot op heden is de prijs f 14 ge weest. Het blijkt dus, dat ik den loop der prijzen den laatstcu lijd niet voldoende heb bijgehouden. Voor een juiste vergelijking van den prijs van Chili salpeter en Norge salpeter heoft de heer Meurs echter nog verzuimd mede te deolen, dat hel Norge salpeter voor den prijs van f 11.50 (blijkens een my door een derde gedane mededeeling) niet franco per beurtman of naaste losplaats wordt geleverd en dat de betaling contant moet geschieden, en dat Chilisalpeter onder diezelfde conditiën f0 35 a f0.45 lager geleverd kan worden. Nemen wij voor het Chilisalpeter een prijs van f 13 60, dan wordt, bij een gehalte van 15 de prijs van 1 K.G. stikstof 90.5 cent, terwijl die van Norge salpeter met een gehalte van 13 by een-prijs van fll.50, 88.5 cent bedraagt, dus 2 cent per K.G. minder. En als men dan nog in aanmerking neemt, dat Norge salpeter in den regel beneden 13 o/0 blijft, terwijl Chili salpeter in den regel 15.5 8/o haalt, dan kan men de stikstof in chilisalpeter op 88 cents stellen en komt deze zelfs by den tegenwoordigen hoogen prys nog 0.5 cent lager dan die van Norge salpeter. Uit my'ne mededeeling, dat de stikstof van Norge salpeter blijkens vele genomen proeven niet beter, eer minder goed, werkt dan die van Chilisalpeter, kan ieder aandachtig lezer de bedoeling begrijpen, dat er tot nog toe geen belangrijk verschil is geconstateerd, maar dat, zoo er verschil is, dit niet ten gunste van de Norge salpeter is uitgevallen. Dat Norge salpeter een waarde volle meststof is, geef ik den heer Meurs dus gaarne toe, maar door als bewijs daarvoor een van de in Noord holland genomen proeven aan te halen, streeft hij zyn doel wel wat voorbij, want om uit dergelijke proeven een eenigszins betrouwbare conclusie te kunnen trekken, moet men de uitkomsten van vele proeven by elkander voegen en door een vergelijking van de verkregen cy'fers een conclusie trekken. En wanneer ik nu de in Noordholland verkregen cijfers alle by elkander neem en de opbrengst van de Chilisalpeter op 100 stel, dan is die van Kalksalpeter geweest: Geen Kalk- stikstof- salpeter. mest. 1. 1908 Andyk, Blauwe aardappelen 101 75 2. Julia muizen 100 90 3. 1907 Duitsche muizen 100 4. 1908 Yenhuizen, Blauwe aardappelen 87 93 5. Blauwe aardappelen 99 93 6. Oosterleek, Blauwe aardappelen 97 77 7. Den Hout, Voederbieten 107 90 8. 1907 Anna Paulowna, Voederbieten 93 86 9. 1908 Andyk, Duitsche muizen 108 101 10- Venhuizen, Duitsche muizen 87 116 11- 1907 Blauwe aardappelen 116 101 12. Blauwe aardappelen 103 106 1®- Duitsche muizen 85 79 n Blauwe aardappolen 102 die cy'fers bezitten de nummers 9—14 geen be wyskracht, omdat by 9-12 onregelmatigheden in do vruchtbaarheid van éen grond aan het licht kwamen of ia n ?Tas rï°or een ziekte werd aangetast en by 13 en 4 het kalksalpeter wat laat werd gestrooid, m™, 00n vergelijking blijven dus nog over de num- trail» i i en wanneer men daarvan de cijfers door men o?= behaald, optelt en door 8 deelt, verkrijgt doniin» S gemiddelde het getal 99, zoodat mijne mede- klopt om'r0nl de waarde der stikstof hiermede geheel •fjF'L.rï0 cijfers blykt tevens, dat de heer Meurs, om gnoH w&t kracht by te zotten, geen slechte keuze e0ai toen hy daarvoor no. 7 uitkoos. 8nn ln\ bet be8'n van Februari werd een party van k a f i 1 aanbesteding verkocht voor 74 cent per itr'«?'"tof| te leveren in April, d. i. per 100K.G.met lo-B o/0 stikstof f 11.47. Ook in de provincie Groningen zyn vrij wat proeven met kalksalpeter en chilisalpeter genomen en daar ver kreeg de kalksalpeter, bij de 15 proeven, die in het geheel met deze meststof werden genomen, gemiddeld 98 5 tegen chilisalpeter 100. En nu de kwestie van het stikstofgehalte, dat in den regel in Norge salpeter voorkomt. Ja, dat is een duistere zaak.. Ik deelde mede: dat het- gehalte van die meststof in den regel minder bedraagt dan 13 De heerMeurs zegt: „Dat is onjuist". Als men don heer Meurs moot gelooven, dan bevatten alle partijen, die door hem zyn aangevoerd, meer dan 13 stikstof, terwijl één gebruiker hem zelfs een analyse toonde, die 13.7 aanwees. En als de van het proefstation te Hoorn (waaronder de heer Meurs en waarschijnlijk ook zyno afnemers ressortooren) ontvangen inlichtingen juist zijn, dan zyn daar in dit jaar nog slechts drie monsters kalksalpeter onderzocht en bezaten deze gehalte van 12.95, 12.75 en 13.20 In 1907 varieerden by de 10 in dat jaar onderzochte monsters, de gehalten van 12.5—12.7 en in 1908 werden by de 4 in dat jaar onderzochte monsters go halten gevonden van 12.70, 13.05, 12.60 en 12 95, terwijl aan het proefstation te Groningen van 7 Mei 1906 tot heden 12 monsters zyn onderzocht, waarvan hetgehalto 12.1, 12.2, 12.3, 12.4, 12.5,. driomaal 12.55, 12.65, 12.75, 12.8, 12.9 en 13.00 bedroeg Ik geloof hiermee wel het bewijs te hebben geleverd, dat het gehalte van Norge salpeter in den regel minder dan 13 bedraagt en ik raad daarom den heer Meurs aan, eens te onderzoeken of die gebruiker hom niet by den neus heeft genomen met zijne analyse van 13.7 En het zal misschien de lezers nog wel interesseeren by gelegenheid eens van den heer Meurs te vernemen, waar hy al die andere analyses van meer dan 13 wel heeft laten uitvoeren; aan het Rijkslandbouwproefstation te Hoorn, waar alle monsters uit Noordholland, het westelijk gedeelte van Friesland en Zuidholland behalve Goedereede en Overflakkee, onderzocht worden, zeker wel niet. In ieder geval wil ik den verbruikers van Norge sal peter evenals die van chilisalpeter op bet hart drukker, zich het gehalte van die meststoffen te laten garandeeren, met het recht om de geleverde party kosteloos aan het Rijkslandbouwproefstation te Hoorn te laten on derzoeken en dan dat onderzoek vooral niet na te laten. De Rykslandbouwleeraar voor Noord-Holland, Sehagen, 20 Mei 1909. C. NOBEL. Wieringen. Naar wij vernemen zal de heer Thommassen van Amsterdam alhier vermoedelijk een 2e politieke lezing houden. Wieringen. De ansjovisvisschery om ons eiland was in de afge- loopen week niet heel gunstig. De vangsten varieerden van 1000 tot en met 20.000 stuks per vaartuig, terwijl de prijzen beliepen van f 10 tot en met f 11 per 1000 stuks. Wieringen. Voor rekening van 15 leden onzer onderafdeeling der V. P. N. werden in de afgeloopen week op le Amster- damsche eierer.veiling geveild 2784 eieren. De hiervoor gemaakte prijzen waren zeer goed en varieerden van de f 3.40 tot en met f 4 35 per 100 stuks, terwyl voor een partijtje kleintjes nog f 3.20 werd gemarkt. Outlkarspel. Den 25 Mei (Dinsdag) 's morgens elf uur, be staat in bet schoolgebouw gelegenheid tot inenting. Hoogwoud. 1 Donderdagmiddag had bij den heer P. Has een wedstrijd plaats in het ringsteken op fietsen. Aan dezen wedstrijd namen 19 personen deel en hij werd door een groote menigte menschen bijgewoond. De le prijs werd gewonnen door den jongenheer S. de Vries Jnz. alhier, de 2e prijs door den heer Jb. Scher mer Oz. en de 3e prijs door den heer D. Rempt, allen alhier. De prijzen waren in contanten en bedroe gen resp. f 2.50, f 15.0 en f 1. Na afloop van den wedstrijd bal. j Hoogwoud. Er heeft zich in deze gemeente een geval van typhus voorgedaan ten huize van den heer Joh. Schouten in de Weere. I -— Hoogwoud. De gewone jaarlijksche collecte voor het fonds ter aanmoediging en ondersteuning van den Gewapen- den Dienst in de Nederlanden heeft dit jaar opge bracht een som van f 6.81. BOERENLEENBANK LANGEDIJK. Het totaal der ontvangsten van de Coöperatieve Boerenleenbank aan den Langedijk in het afgeloo pen jaar bedroeg f 89094.29, dat der uitgaven was f 86339.69. In kas was f 2755.50. De gemaakte winst bedroeg f 189.70. Tot kassier werd benoemd de heer P. Zut, tot secretaris de heer G. Bekker te Zuidscharwoude. SCHOOL-ARTSEN. Door de afdeeling Heerhugowaard en Omstreken van den Bond van Ned. Onderwijzers is aan de ge meentebesturen van Heerhugowaard, Oudkarspel, Noordscharwoude, Zuidscharwoude. Broek op Langen- dijk en St. Pancras een adres met uitvoerige Memorie van Toelichting gezonden, waarbij verzocht wordt om het aanstellen van schoolartsen. Behalve aan de eer ste en laatste gemeente gaat het adres mede uit van de afd. Langedijk van Volksonderwijs. Zuidscharwoude. Naar aanleiding van de indertijd gehouden bespre kingen in den raad dezer gemeente over het op wacht geld stellen van twee leerkrachten bij opening van de Roomsche school te Noordscharwoude, hebben zich de 4 onderwijzers(essen) tot dat college gewend niet het verzoek mee te deele i, welke leerkrachten daarvoor in de termen zullen vallen, aangezien de betrokkenen dan kunnen trachten een andere be trekking te verkrijgen AFSLAGMARKT ST. PANCRAS. De laatste jaren was de afslagmarkt te St. 1 an- cras in bruikleen bij de Tuinbouw- en Handelsver- eeniglng „Langedijk en Omstreken", doch door den weinigen aanvoer en tegenwerking van den handel, is deze markt het vorige jaar geheel verloopen, reden waarom de vereéniging deze afslagmarkt weer aan de afdeeling heeft afgestaan, daar deze de markt al sedert jaren heeft geëxploiteerd, hoewel het gebouw eigendom is van de gemeente. Wegens vertimmering heeft de afdeeling voor deel recht op het veilinggebouw, in overleg met de gemeente zal nu het veilingsgebouw bij publieke in schrijving worden verkocht, de opbrengst zal dan voor 2/3 aan de gemeente en voor aan de afdeeling komen. Anna Paulowna. Donderdag 20 Mei heerschte er in den namiddag een groote drukte aan de Kleine Sluis en geen won der, het Leger des Heils zou eene meeting aldaar houden: het vreemde trekt. Het was er vol om het podium, waarvan af verschillende sprekers het woord voerden, afgewisseld door zang en muziek. Tot twee maal toe werd het volk bijeengeroepen en natuurlijk werd er voor het werk van Generaal Booth gecol lecteerd. Er heerschte uitstekende orde onder de groote schare toehoorders. EEN NADERE VERKLARING. De heer Jhr. Mr. Van Foreest heeft aan het be stuur der afd. Heerhugowaard en O. van den Bond van Ned.- Onderw, op een desbetreffend schrijven (zie no. van Woensdag jl.) geantwoord, dat het verslag in de Schager Courant niet juist weergaf de bedoeling zijner woorden; hij houdt echter vol, dat vele onder wijzers tegenover hunne leerlingen niet neutraal zijn. Namen, plaats en datum, waarnaar gevraagd werd, worden niet door hem gegeven. Ook de afd. Alkmaar van den B. v. N. O. heeft zich met een schrijven tot hem gericht. Thans zullen beide afdeelingen ge zamenlijk de zaak verder bespreken. Dat mijn verslag niet juist heeft weergegeven wat de heer Foreest in deze zaak heeft bedoeld te zeggen, dat is best mogelijk, maar wat de heer Fo reest heeft gezegd is naar waarheid meegedeeld. De Verslaggever. GEMEENTERAAD OLDKARSPEL. Vergadering van den Raad op Vrijdag 21 Mei 1909, voormiddags 10 uur. Afwezig 1de Burgemeester en de Wethouder, de hr. F. de Boer. De heer A. Kroon Pz., wethouder, opent de ver gadering, waarna voorlezing der notulen wordt ge daan, welke onveranderd worden goedgekeurd en vast gesteld. Als punt 1 der agenda is aan de orde „Wijziging gemeenschappelijke regeling." Van Ged. Staten is het volgende schrijven ontvan gen Haarlem, 19 Mei 1909. „Hoezeer in het besluit van den Raad Uwer ge meente van 23 April 1.1. betreffende de gemeenschap pelijke regeling van den bouw en de exploitatie van een gasfabriek aan den Langedijk onderscheidene pun ten voorkwamen, welke wij liever anders hadden zien bepaald, bestaat er toch bij ons in beginsel ge-en be zwaar tegen de regeling, zooals zij is vastgesteld; en me-enen wij, ook ter betrachting van den zoo noodi- gen spoed, onze goedkeuring daaraan niet te mogen onthouden. Wij zouden echtc-r die goedkeuring op de rege- -ling niet kunnen verteenen, zoolang niet in de over eenkomst is opgenomen eene bepaling, dat, waar één gemeentebestuur zich van medewerking onthoudt of een meerderheid van drie besturen niet verkregen kan worden en verder bij alle geschillen, welke omtrent de uitlegging of toepassing van de regeling tusschen de gemeentebesturen onderling mocht ontstaan, voor zoover zij- niet vallen onder- art. 122, alinea 2 der gemeentewet, worden onderworpen aan de beslissing van Gedeputeerde Staten. De regeling in duplo zenden wij1 toe aan uwe ambt genoot-en van Zuidscharwoude met verzoek de ver- eischt-e aanvulling te bevorderen." Gedeputeerde Staten der provincie Noord-Holland. Naar aanleiding van dit schrijven wordt met al- gem-ecne stemmen nog -een nieuw artikel 36a toege voegd, luidende „Indien éen gemeentebestuur zich in eenig- opzicht deze regeling betreffende, van medewerking onthoudt of eene meerderheid van drie besturen er niet ver kregen kan worden en verder bij alle geschillen, welke omtrent de uitlegging of toepassing van do regeling tusschen de gemeentebesturen onderling mochten ont staan. voor zoover zij) niet vallen onder artikel 122, alinea 2 der gemeentewet, zullen deze geschillen wor den onderworpen aan do beslissing1 van 'Gedeputeerde Staten". Tot leden der gasfabriek-commissie worden nu be noemd do hoeren A. Kroon Pz. en G. Over en lot plaatsvervangende leden de hoeren J. Butler en M. Rootjes. De heer G. Borst deelde vooraf mede, dat hij niet voor een benoeming' in aanmerking wenschtc te ko men, aangezien hij als lid van den Raad bedankte. - Goedgekeurd wordt h-ct besluit van af- en over schrijving tot een bedrag van f 310,525, onvoorziene uitgaven f 154.68, suppl. begrooting tot de som van f 1545.56. Wordt nog mededeeling gedaan, dat f 25 is uilge- trokken ais subsidie voor het Oranjefeest en pl.m. f 10 voor de versiering van het Raadhuis. Komt nu in behandeling benoeming onderwijzer in de plaats van den heer h. Dikstaal, die^ benoemd js tot Hoofd der school te De Koog op Texel. Aangezien door den pastoor den heer Willenborg aan het Hoofd der school, den heer Vis, was mede gedeeld, dat met 1 Januari van het volgend jaar een Roomsche schooi zou worden geopend, waardoor waar schijnlijk 74 leerlingen de Openbare School te Oud karspel zouden verlaten en dan een onderwijzer moest worden, ontslagen, stellen 13. en W. voor, een schrij ven t-o richten aan 11. M. de Koningin met verzoek, een tijdelijk onderwijzer met verplichte hoofdacte te mogen benoemen. Allen voor. üp voorstel van B. en W. wordt goedgevonden, met het oog op de ongesteldheid van den heer Do Boer, een tijdelijk wethouder te benoemen. Op den heer C. Over wordt éen stem uitgebracht en vijf op den heer J. Butter Cz., die verklaart, de benoeming' aan te nemen. Tot leden van het stembureau voor den Gemeente raad, (aftredende raadsleden zijn de heeren II. Hart Cz., C. Over en C. Borst), worden gekozen de hee- ren J. Butter en M. Rootjes, tot 3e lid de heer H. Hart Cz. en tot plaatsverv. leden de heeren C. Over en G. Borst. De hoeren Borst en Hart hadden verklaard, niet voor oen benoeming in aanmerking te willen komen. Tot leden van het stembureau voor de- Tweede Ka mer worden gekozen de heeren C. Over en C. Borst, tot plaatsverv. léden de heeren M. Rootjes en J. But ter Cz. Ingekomen stukken: Den 30 April was eèn regecringstetegram ontvan gen van de geboorte een-er prinses. Een telegram van gelukwensching door den Raad was daarop verzonden en den 11 Mei werd weder een telegram ontvangen, luidende: „Hare Majesteit de Koningin laat U allen voor ge- „lukwenschen danken. Adjudant SCHIMMELPENNINCK." In de maand April zijn 53 telegrammen ontvangen. Door den Rijks-ontvanger is aan den Gemeente-ont vanger uitbetaald de somma van f 133.39. Niets meer te behandelen zijnde, sluit de- voorzitter de vergadering. LEZING THOMASSEN TE BHEEZAND. Donderdagmiddag trad in het lokaal van den lieer R. v. Zandwijk voor een goed gevulde zaal op de heer Thomassen, candidaat der S. D. A. P. in het district Helder. De- heer Verstegen, voorzitter der afd. Helder geeft, na in korte woorden er op gewezen te hebben, -dat er meer dan voldoende redenen zijn, om van die zijde met een eigen candidaat te komen, het woord aan den heer Thomassen. Voordat deze overgaat tot het bespreken dei- ver kiezingen, rekent hij zich verplicht, een beschouwing te geven over de h-edendaagsche maatschappij. Spre kers conclusie is, dat het daarmee ellendig' gesteld is. 't Schijnt wel, alsof men, inplaats van elkaar te steu nen en te helpen, 't elkaar zoo onaangenaam moge- lijk wil maken, 't Geld, waarmee zooveel ellende kan worden voorkomen, wordt roekeloos weggesmeten. Als voorbeeld noemt spreker 't militairisme. Jaar lijks wordt er in Europa 11000 millioen verknoeid, ons land alleen verspilt er 40 millioen aan. Koopen we nu daarmee de zekerheid, dat we ons in tijd van nood niet gunstigen uitslag kunnen verdedigen? Spre ker gelooft niet, dat een autoriteit zal durven bewe ren. dat als de Duitscher hier wilde komen, wij- hemi dat zouden kunnen beletten. Op ander gebied geen kooper voor de arbeidskracht; en daardoor toenemende werkloosheid, al is deze op 't platte land niet zoo zichtbaar als in de groote ste den. Pakhuizen vol,voor hen gebrek. En zij. die steeds werk hebben, hoe zijn zij er aan toe? Werken van den ochtend tot den avond, geen tijd voor ?t huisgezin, geen tijd voor ontwikkeling of ontspanning. 't Begint al met de kinderen. Bij duizenden wor den ze op 't land en in de fabriek gebruikt. Schande voor een maatschappij, die al 1900 jaren Christelijk heet. Doch hierover hoort men, volgens spreker, door kerkdijken noch liberalen een woord. In hun ver gaderingen kammen ze elkaar af, doch dergelijke din gen laten ze met rust. Ook de 640 duizend bedeel den zijn een schande voor ons land. En 't geld, hier voor noodig is veelal slecht besteed; 't verlaagt den mensch. Hierna gaat spreker na, hoe 't met 't vermogen in ons land gesteld is. Er zijn 80 duizend aangeslageneni in de vermogensbelasting, slechts een veertiende van 't Ncderlandsche volk beeft dus bijna alles in han den. Jaar op jaar neemt dit vermogen toe met f 113,000.000. voor een groot gedeelte ontstaan uit de overwinst op gedanen arbeid, ook van U, zegt spreker. Alleen wanneer alles eigendom van de gemeenschap wordt, kan hierin verbetering komen. Velen achten dit onmogelijk, doch spreker wijst op Amsterdam, waar op kleine schaal' te zien is, dat 't we l mogelijk js. Gas, el-ectriciteit enz., zijn in 't beheer bij de gemeen te en de winst komt de gemeentenaren ten goede. Ook dit werd eerst onmogelijk geacht. Maar, gaat spreker voort, daar loopt 't bij deze verkiezingen niet over. De socialistische maatschappij is nog verre, 't Gaat er om, of we de bestaande toestanden al vast. niet veel kunnen verbeteren. Gaan we daartoe na, wat ge van de verschillende partijen te wachten hebt: Tot 1897 teruggaande hebben we eerst een liberaal' bewind. Dil gaf ons de woningwet en de ongevallen wet, twee goede wetten, ofschoon ze niet zijn. zo-o- als spreker ze wenschte. Van 1901 -1905 Dr. Kuyper. Geen enkele wet om de volkstoestanden 1e- verbéteren, ofschoon hij over een groote en volgzame meerderheid beschikte. Wel gaf hij ons de verderfelijke onderwijs wet, verdeeldheid zaaiende al bij de kinderen. 'I Mi nisterie-De Meester gaf ook niets, wat bij de zwakte ervan te verwachten was. Eu nu de laatste periode was het jolig christendom aan 't bewind. Ook dat gaf niets, sleepte alleen voor 't bijzonder onderwijs wat binnen. De uitslag is dus niet bemoedigend. Maar daarom niet thuisblijven. Toon uw ontevredenheid door niet te stemmen op een kerkelijke, noch op- een liberaal, doch stem op den candidaat der S. I). A. P. Hierna gaat spreker 't program der S. D. A. P. na. In de eerste plaats het Algemeen kiesrecht. 400.000 Arbeiders zijn nog hiervan uilgesloten. Is cr een rede lijke grond voor de scheidingslijn? Missen die uitgc- .'slotenen hun gezond verstand? Spreker meent van neen. Daarop volgde -eene bespreking van Staatspen sioen. Met 't oog op- de verwarring hieromtrent Hij de vrijzinnige partijen geloolt spreker niet, dal er van die zijde veel te verwachten is, 't loopt uit op een I wet met premiebetaling en -dan gaat 't evenals bij de I ongevallenwet, waar op eiken gulden uitkeering 97i/a cent aan onkosten komt. Ook laat het loon geen prc- miebetaling: toe. De arbeider krijgt zijn leven lang te j weinig, ook Dr. Kuyper moest dat toegeven. Een pensioen is (lus een recht, slechts nabetaling van loon. Komt er echter een kerkelijk ministerie, dan kan men rekenen op premiebetaling. En dat niet alleen, 't Rijk geeft het ontbrekende, ja, maar waar- schijnlijk komen er dan tevens inkomende rechten. De eene helft betaalt ge dus als. premie, en de andere door duurdere levensbehoeften, zoo-dat ge het tenslotte bijna zelf betaalt. Wei is waar zal Staalman zeggen: alleen inkomen de rechten op weeldc-artikelen, maar do heeren heb- i ben een verleden. Dc artikelen, die onder 't ministcric- Kuyper in de termen vielen, om belast te worden, waren toch heusch allo geen weeldeartikelen. Staal man zal vragen: „Ben ik Kuyper?" Spreker geeft gaar ne toe, dat er nog heel wat aan scheelt, maar toch, stemt ge Staalman, ge steunt Kuyper. Vroeger dorst

Schager Courant | 1909 | | pagina 1