fecrkriÈ, Soldaten-eer. FEUILLETON. Plaatselijk Nieuws. zegt dat alles daar tot zijn genoegen er zoo kranig de heeren Burger en °5l uitziet. Vooritter licht in hoe de heer Dekker, gemeente- hebben heeft de roo.de candidatuur absoluut niet, doch de so~ heeren Burger en Slot. kipzsne zai plaats ciaal-democraten grijpen de gelegenheid aan, hun be- De periodieke gemeenteraadsverkiez.ng ^zaï^ piaa^ Vooritter licht in hoe de heer Dekker, gemeente- nebben 29 Juni, de ste™'" t,° Groot'de verkiezing Dat 'l bij dit pogen, het socialisme aan de boercn- opzichter, alles zoo heeft geregeld, dat dit de gemeente ming 13 Juli; voor de va herstemming 26 bevolking Ie brenge^i, den verkondiger er van nie geen extra geld kost. Met behulp van den heer Luns- 6 Juli, de stemming 1» tijd naar den vleesche gaat, bleek Zaterdagavom t al- vjv uB.v.uyvond te hof, die een deel van zijn tuin afstond, was deze Juli. imofd der school te Waar- Zuiliehem. Onder de speech des heeren Gulden waren toestand verkregen, zoodat alles er keurig uitziet. Van den heer Plaats verzoek om eenige arbeiders van de daar gevestigde steenbakkerij, Deze beide heeren Verdienen dank voor hun bemoei- land, is_ een adres ingekomen met het veizoek^om D ingen in deze. De heer Bakker vestigt de aandacht van voorzitter uit zijn DeireKKins- £"*cr~"fd "der school te Waar- bedreigde op het feit, dat door de demping van een sloot het wijzer, waarvan 30 jaar hoofd uei land, is een adres ïngeKomei mogen hebben zeer rumoerig. En in het dorp liep de bevolking voor tegen 15 Augustus eervol ontslag te mogen hebben rjpderfokaal te hoop Eong' Oranje-liederen en uit zijn betrekking. Adressant Inu 4Ci jaar onder^ h spreker, toen deze iuilichem wil- w ijzer, waarvan 30 jaar hoofd der schooi waar veftaten Eenif><; Jrbeidere „aderden hem met de terrein van mej. Van Wijk open ligt en zij daar veel land. verklaart zoo zijn opvolger nog niet in bedreiging, dat zij er niet voor zouden terugdeinzen, functie is tegen dien datum, hij genegen is zoolang hem hel mes in I lichaam te stooien, functie is tegen Waarschijnlijk zou hel geleide des heeren Gulden 1P Algemeen wordt het toegejuicht dat de heer Plaats- met de dorpelingen slaags zijn geraakt, wanneer niet - 0 langen termiin zijn ontslag vraagt het tactvol optreden van een dei aanwezige wethouders, traagd. Dat er verder materiaal vervoerd is over het man ope KemakkeHjke bepaling over de bevolking lot bedaren had gebracht, tc-rrein van mej. Van Wijk is niet geschied op last ei. bovendien ,rui toevoo„t Hij Jiel verlaten van het dorp moeten de sociaal- van het gemeentebestuur. Mej. Van Wijk had dat langer wi algemeene stemmen het eer- democraten hebben verzekerd, zich door t optreden - -■ der bevolking niet van verder propageeren te zullen last van ondervindt. Voorzitter zegt, dat het hek dat rondom het school plein zal worden geplaatst, wel spoedig er zal komen. Het is door de schuld van den leverancier wat ver- kunnen verbieden. Spr. zal den toestand evenwel nog eens nagaan. De vergadering wordt nu geschorst, daar de'heeren raadsleden met den gemeente-opzichter de woning van aen gemeente-secretaris, achter het raadhuis eens zul len opnemen. De kosten van herstel worden begroot op f 500. De vergadering wordt hierna geschorst en de leden begeven zich met den Gem.-Opzichter naar de secre tariswoning., ten einde zich van haren toestand te overtuigen en de noodzakelijkheid der aan te bren gen verbeteringen te kunnen beoordeelen. Na heropening der vergadering volgt een breedvoe rige en langdurige beschouwing hierover, waar zich de voorzitter buiten houdt. Twee voorstellen komen hierbij naar voren. Het eerste houdt in: vertimmering van 2 kamers tot „kamer en suite" benevens de allernoodzakelijkste ver anderingen, hetgeen met zich zou brengen een uit gaaf, volgens begrooting van den Gem.-Opzichter van f 509.50. Het tweede voorstel wil de vertimmering der ka mers achterwege laten en dan al het onderhouds werk verrichten, hetgeen een bedrag van ongeveer f 200 minder zal kosten. Als men eindelijk tot stemming overgaat blijken de heeren Rezelman, Waiboer en van Mullem voor het »n tg cALLANTSOOG6^deneer ML Wijtï' Den Hel vol ontslag met dank voor de vele bewezen diensten. Er zal spoedig een oproeping voor een hoofd der lalcn «[schrikken, school worden gedaan, met inlevering der stukken (Aie vorig No.) vóór of op 20 Juni. I EEN BIJBEL VOOK PRINSES JULIANA. Bij de rondvraag vestigt de heer Zutt er de aan- [)c Verecniging van Christelijke onderwijzers en dacht op, dat de schoolkinderen in het Waarland in onderwijzeressen in Nederland zal met goedvinden van de middaguren niet bij de school op de speelplaats j-j. M. de Koningin, uit naam van haar leden een blijven, maar het land ingaan, daar springen en stoeien, bijbel aanbieden voör prinses Juliana. soms wel 100 tegelijk. Dat is hoogst onaangenaam. Spr. was vandaag te Zijdewind en zag tot zijn verba zing, hoe door een paar kinderen even bij de school wegloopend, direct werden teruggeroepen. Daar en bijv. ook te Alkmaar, daar is toezicht bij de kinderen, kan dit ook niet te Waarland? Voorzitter belooft onderzoek en verbetering. Hierna sluiting. Winkel. gadier Kroes aanvallend opgetreden. Hij wist de veste De Vrijwillige Brandweer zal aanstaanden Vrijdag- |jy> Gezelligheid" binnen te dringen met nog een ma- avond 7 uur de jaarlijksche oefeningen houden. rechaussee. poTiiTTrKF TiTï,iZTivfïiT,ivr DTSTiiTOT HEïiDER. I Llvgii was de consternatie gioot in het gebouw. Een Te SGHAGERBRUG zal Mr. Th. de Meester spre- burgemeester een notaris een wethouder een ontvan- ken op Zaterdag 29 Mei, in de zaal van den heer j gcr, allen deden hun best brigadier K. te overtuigen Jb Tuinman- dat hlJ dwalend was; doch de man der wet was niet j 'te OUDESLUIS Dr D Bos op Dinsdag 1 Juni, 1 te overtuigen zei. dat ze er niets van wisten, en maakte j Krciiflpjr tenen een 25-tal personen, allen autoriteiten der ge-I EEN MAN DER WET, Men schrijft uit Waalwijk d.d. 21 dezer aan „De Maasbode" Reeds lang wist men, dat brigadier Kroes een in val zou wagen in de sociëteit „De Gezelligheid", om dat men daar, z. i. niet na politic-uur meer mag ver blijven. Zaterdagavond, ongeveer kwart over elf uur, is bri eerste en de heeren Stammes, de Mazure, Bakker, de Graaf en Geerligs voor het tweede voorstel te zijn. Aldus wordt tot het laatste besloten. Laatstgenoemde heeren, ofschoon overtuigd van de groote verbetering, welke de woning van de vertim mering in het eerste voorstel genoemd, zou ondergaan kunnen hiertoe hunne medewerking niet verleenen, op grond van finantieele overwegingen. Hierna sluiting der vergadering. GEMEENTERAAD HARENKARSPEL. Reeds in een deel van ons vorig nummer opge nomen Vergadering op heden Dinsdag 25 Mei 1909, des avonds 6 uur. Voorzitter de heer C. Bijpost, wethouder. Aanwezig alle leden, 1 vacature. Bij de opening zegt de voorzitter: Ik wil eerst een woord wijden aan de heugelijke gebeurtenis, die heel Nederland met groote blijdschap heeft vervuld, n.l. de geboorte van de jonge Prinses. Heil deze jonggebo rene Ik hoop dat zij moge Opgroeien, hare ouders tot vreugde en het Nederlandsche volk ten zegen. Dit zij onze vurige wensch. (Applaus). En nu een woord gewijd aan de nagedachtenis van onzen wethouder, den heer Groot. Eenige maanden hebben wij hem reeds in onze zit tingen door ziekte gemist en nu is hij na een lang lijden aan zijne ziekte bezweken. Ik heb het voor recht gehad om eenige jaren met hem te hebben mogen samenwerken, eerst als lid van den Raad, later als wethouder, lil volle overtuiging kan ik zeggen, dat de heer Groot eerlijk en trouw zijn betrekkingen heeft vervuld en de belangen van Harenkarspel gingen hem zeer na aan het hart. Er is een goed mensch heengegaan, eerc zij zijne nagedachtenis. (Teekenen van instemming.) De notulen worden vervolgens gelezen en onveran derd goedgekeurd. Medegedeeld wordt, dat goedgekeurd van Ged. Sta ten is terugontvangen het besluit van de betalingen uit den post voor onvoorziene uitgaven. Het personeel voor het herhaiingsonderwijs benoemd, heeft zijn verschillende functies aangenomen. Als hooistekers moesten aftreden de heeren C. Wink, H. Reijs, P. Tesselaar en P. Hoedjes. Zij werden bij acclamatie voor den tijd van 3 jaar herbenoemd. Na eenige bespreking worden de stembureaux vast gesteld als volgt: Voor stemming en herstemming Tweede Kamer. District Dirkshorn de heer Bijpost voorzitter, leden de heeren Slot en Burger, plaatsvervanger de heer Jb. Dam. District Waarland, de heer Zutt voorzitter, leden de heeren Bakker en Weel, plaatsvervanger de heer Plaatsman. Voor stemming gemeenteraad. Periodieke verkie zing. District Dirkshorn, de heer Bijpost voorzitter, leden de heeren Weel en Burger, 4e lid de beer A. Smit en plaatsvervanger de heer Dam. District Waarland, de heer Zutt voorzitter, leden cte heeren Bakker en Slot, 4e lid de heer Plaatsman, plaatsvervanger de heer Krabman Voor stemming Gemeenteraad, vacature-Groot, blij ven deze beide stembureaux hetzelfde, alleen ruilen der, op Woensdag 2 Juni, in hel lokaal van den heer J. A. Vos. Harenkarspel. Benoemd tot lid van 't Bestuur van polder Waar land, de heer S. Ligthart, aldaar. Broek op LangencUjk. Een 8-jarig meisje viel hier gisteren zoo hevig van legen een 25-tal personen, allen autoriteiten der ge meente, proces-verbaal, wat onder groote hilariteit plaats I had. Voor hel gebouw 'had Zich intusschen een .groote menigte volks verzameld, die, volgens uitlatingen, het lang niet eens waren met des brigadiers' optreden. j HET GEHEIMZINNIGE GEVAL. De politie heeft geen termen gevonden, om den handelsreiziger H. ter H., die zich Zaterdagavond een schommel, waarop enkele kinderen zich vermaak- I ten huize van den heer B. Sanders Ezn. in de Jan ten, dat zij voor dood in huis werd gedragen. Spoedig 1 Luijkenstraat te Amsterdam zoo verdacht gedroeg, ingeroepen geneeskundige hulp- kon gelukkig na eeni- in arrest te houden. gen tijd nog leven bespeuren, zoodat men haar op Gebleken is nl., dat hier niet aan eenige misdadige die wijze behandelen kon, dat de toestand op 't oogen- bedoeling gedacht moet worden. Blijkbaar heeft men lik van dien aard is, dat men mag hopen op herstel, alleen met een soort van malle grap te doen. Voor blik van dien aard is, dat men mag hopen op I •m«rediik een Serecbtelijke vervolging bestaat dan ook niet de Tot leden van de' gascommissie te ZUIDSCHAR- in,nste reden. WOUDE zijn benoemd de heeren: J. Greidanus en „DE PRACTISCHE ANARCHIST". J. Kroon; te NOORDSCHARWOUDE de heeren: A. De 4e kamer der Rechtbank te Amsterdam heeft Barten en C. Slotemaker; te BROEK OF LANGEN- gistereu, op grond dat het wettig en overtuigend be- DIJK de heeren C. Wagenaar en J. Kostelijk. De vijs niet is geleverd, vrijgesproken den 23-jarigen burgemeesters zijn ambtshalve leden dier commissie. Dirk Lührs, tegen wien 2 jaren gevangenisstraf was Wioriu°"cn geëischt wegens bet op den openbaren weg versprei- Naar- wij vernemen zal door den heer Mr. De den van geschrift „De Practische Anarchist .waar- Meester, oud-minister van Financiën, candidaat der vrijzinnigen in dit district, Donderdagavond 27 Mei a.s. in de zaal van den heer Jb. Bruul eene politieke lezing worden gehouden. SCHAGERBRUG. Toen de heer A. J. de Sonnaville te 't Zand ver leden Zondagnacht op weg was naar huis, werd hij in den Ruigenweg, nabij het Buurtje, aangevallen door een tweetal voor hem onbekende personen, die zich verscholen hadden in het kreupelhout. Zijne kleeren werden verscheurd en bij onderzoek bleek, dat hij in tot een strafbaar feit wordt opgeruid. BRAND BELLEVUE. De Rechtbank te Arnhem deed heden uitspraak in de zaak van F. A. G. Krönig, pianostemmer te Brussel, beschuldigd van opzettelijke brandstichting in het hotel „Bellevue" in den nacht van 25 op 26 October, en veroordeelde beklaagde tot zes jaar ge vangenisstraf met aftrek der preventieve hechtenis. GRATIS WATERBALLET. Zondagmiddag 2 uur, te Utrecht. Samen zwierden ze de kroeg uit, de een als heer, van Wied. geboren Prinses Marie der Nederlanden, Prinses Tekia van Mecklenburg; Hertog Adolf Mecklenburg; de Prins en Prinses van Erbach en vertegenwoordiger van de Groothertogin-weduwe vj. Baden. Z Groothertogelijke Hoogheid Prins Max Baden, haar neef. Alle deze Vorsten en Vorstinnen zullen tegen j Juni hier aankomen en vermoedelijk den 7en w6(.° uit Den Haag naar hun woonplaatsen terugkeeren EPIDEMISCHE MENGITIS. Te Haarlem doen zich in een gezin in de Scherner straat gevallen van epidemische meningitis voor. Drje kinderen zijn er door aangetast, waarvan er reejs twee ziji: overleden. Het derde is nu In het gasthujs opgenomen en daar met twee zusters in een barak geïsoleerd. Ook de vader, die gebleken is bacillen, drager te zijn, is in het gasthuis opgenomen en blijft daar eveneens geïsoleerd. De geneeskundige dienst heeft het gemeentebestuur geadviseerd het huis te doen ontruimen en te doen ontsmetten en de vrouw die er nog is, te laten verhuizen naar oen perceel dat door een cordon kan worden omgeven. BURGERBRUG. Den Ssten Juni a.s. zal te Burgerbrug in de zaal van Biersteker optreden de heer W. Biersteker te Helder ter aanbeveling van den candidaat der vrijz. partij den heer Mr. de Meester. St. Maartensbrug. Naar wij vernemen worden te St. Maartensbrug pogingen aangewend tot het organiseeren van een schoolfeest. TOCH KUYPER. De Haagsche correspondent van de „Middelburgse^ Ct." schrijft: Men hoort hier voor zeker beweren dat, mocht de Kamer omgaan en het kabinet een meerderheid ver. krijgen, het gereconstrueerd zal worden in dien zin dat Minister Talma naar Waterstaat en Minister Re. gout naar Landbouw zal verhuizen. En dr. Kuyper dan? hoor ik vragen. Men schrijft hem de bedoeling toe niet lang in de Kamer te wil len blijven na zijn herkiezing, die als zeker mag be schouwd worden. Zijn studies eischen te veel tijd om tegelijkertijd naar behooren het kamerlidmaatschap te blijven waarnemen In dit verband wordt er gewaagd van het voorne men tot oprichting van een tiende departement en zou de lust van mr. Heemskerk om nog langer mi nister te blijven niet groot zijn. Er zouden dan twee vacatures in het kabinet komen en mr. Heemskerk de plaats innemen van den hooggeplaatsten persoon, die als a.s. Gouverneur-Generaal wordt gedoodverfd. (De Amsterdamscke burgemeester? vraagt de redac tie der „Midd. Ct.") In boeverre dit alles juist is, zal de toekomst moe ten uitwijzen, maar dat er na de algemeene verkiezin gen, indien rechts daarbij een flinke meerderheid be haalt, verrassingen zullen plaats hebben, dat kan ik met alle zekerheid melden. NOORD-HOLLANDSCHE VELD WACHTERS VER- EENIGING. Men meldt uit Hoorn, dd. 25 Mei: De Noord-Hollandsche Veldtvachtersvereeniging, ge vestigd te Andijk, hield heden alhier haar eerste alge meene vergadering. In het jaarverslag werd gewezen op het zich steeds uitbreiden van het ledental. Besloten werd, zich aan te sluiten bij den Centra- len Bond van Gemeenteveldwachters in Nederland. Tot hoofdbestuurslid van dien bond werd gekozen de heer J. T. H. v. d. Woning, te Bovenkarspel. Besloten werd nog, een audiëntie aan te vragen bij den Commissaris der Koningin ter voorlegging der verschillende belangen der leden. een snede had bekomen aan de mouw van zijn jas. de andere als dame verkleed. Weldra werden eenige De politie is met een en ander in kennis gesteld proeven van hun danskunst afgelegd, onder het zin gen van het bekende lied van een reisje langs den Rijn. j 22. en doet onderzoek. DURE AARDBEIEN. Lil Beverwijk wordt bericht: Dc stand van het aardbeziëngewas in de omstre ken van Beverwijk. Santpoort en Velsen Ls buitenge woon slecht. Het blijkt dat de aardbeziën die vene den jaar zijn geplant zoo goed als geheel zijn bevro- Dit ging goed, totdat de mijnheer eene variatie in het lied bracht, door te galmen: een reisje i n den Rijn, en mevrouw dit als een bevel van haar echt vriend beschouwende, sprong pardoes te water. Mijn- 1 eer liet mevrouw niet in den steek. En zoo werd ren ook de oudere plantages hebben veel geleden en d°or een zeer talrijk en dankbaar publiek een aller- voo'r een goeden oogst wordt sterk naar regen ver- koddigst gratis water-ballet opgevoerd, totdat het al- lan°d armsignaal „een tuut" een einde aan dit schouwspel Werden door exporteurs contracten voor Leveringen maakte. Druipnat ging het al zingende verder de Hel- tegen 14 cent per pond afgesloten in het vorig jaar, '-'ng op. In den omtrek van de Westerkade bad men nu wordt reeds 18 ets. besteed. Daar dit gewas over een goeden Zondagmiddag, deze streken tot de hoofdcultures behoort, zou een VROUWEN-KIESRECHT-SPREEKSTER: mislukking dezer teelt voor de tuinders een ware ramp zijn. 'N ROODE VELDTOCHT. Ook in het kiesdistrict Druten komt eenig leven in de brouwerij. De sociaal-democraten hebben er den heer "Z. Gul den candidaat gesteld voor de Tweede Kamer, een telcandidatuur, doch waarvoor op g'rootsche wijze pro paganda wordt gemaakt. „Wat wij verlangen is, dat wij als gelijkwaardigen worden beschouwd en dus ook de loonen der mannen krijgen." Mannelijke stem uit de vergadering: „Daar zorgt mijn vrouw al lang voor!! Eiken Zater dag moet ik tot op éen cent mijn loon aan haar af dokken!" DE DOOP VAN PRINSES JULIANA. Tet bijwoning van de doopplechtigheid in de Wil- De heer Gulden treedt in verschillende plaatsen van lemskerk te 's-Gravenhage op 5 Juni worden in de dit uitgebreide district op, sprak Zaterdagavond te Zui- Residentie de volgende buitenlandsche Vorstelijke liehem, Zondagavond in Zaltbommel- Personen, tevens verwanten der Koninklijke familie Z'n propaganda-comitê heefl bovendien een tourneée verwacht: aangekondigd, waarin de candidaat andermaal in ver- j de Groothertogin weduwe Marie van Mecklenburg- sehillende plaalsen voor de kiezers zal optreden. Kans t Schwerin, moeder van den Prins; de Vorstin-weduwe Met een dergelijke aantijging, zoo ging de ambte naar voort, had Dr. Kalsbach de meerderen van luitenant Schoenrock beschuldigd van nalatigheid en plichtsverzuim. Het geheele artikel was uitsluitend gericht op deze beschuldiging en droeg het gewone stempel van vele vrijzinnige bladen die er alleen op uit schijnen te zijn, om ontevredenheid op te wekken. Door dat soort bladen wordt elke gelegenheid aange grepen om te tornen aan de macht van het militai risme, om kortzichtigen en onnadenkenden er tegen in het harnas te jagen. In die artikelen werd steeds beweerd welk een last het militair zijn was; dat bet juist de steun en de trots der natie was, daarvan werd met geen woord gerept. Ja dat werd zelfs brutaal weg ontkend. De rechter had in den beginne bedaard gesproken, doch zich al pratende meer en meer opgewonden. Hij trok tegen de liberale pers en haar pogen in zeer scherpe woorden te velde en eindigde met een eisch van vier weken gevangenisstraf tegen den be klaagde. Dr. Kalsbach had met blijkbare kalmte toe geluisterd, slechts nu en dan gleed er een glimlach over zijn rustig gelaat .Hij boog zich naar Hermann en fluisterde hem toe: „antwoord zoo kalm mogelijk." Hermann had zijn innerlijke ontroering niet zoo goed kunnen verbergen, maar met alle macht be- lieerschte hij die, toen hij het woord nam, om zijn vader te verdedigen. Volkomen bedaard stond hij op. Met kalme en vaste stem antwoordde hij, dat wanneer hij het pleidooi van den officier als hoofd artikel had gelezen in een streng conservatief blad, hem dan de uitvallen tegen de liberale pers, die tot de aanklacht volstrekt niet ln eenigen logischen sa- meu..an?,ie brengen waren, niet zou hebben verbaasd. od hetWllhl»aVe«Wel delï- vorisen spreker niet volgen vu-h UH Z.Ijn?r "Ohtiekc ontboezemingen maar zich bij de zaak bepalen. De officier had dé daad van luitenant Schoenrock geschetst als te ver gedre ven dienstijver en het woord mishandeling bestreden Wanneer echter iemand een hem verleend recht tegen een ondergeschikte tot in de uiterste grens aanwendt, om hem uit een gevoel van wraak te pijnigen, wanneer hij dit op zulk een ongehoorde wijze zoo ver drijft, totdat de ongelukkige uitgeput machteloos ineenzinkt, en op den rand van het graf wordt gebracht, dan was dit niet alleen vooraf be raamd, maar het woord mishandeling was dan een nog veel te zachte uitdrukking; het was dan een besliste hardvochtigheid en ruwheid, die door nie mand ter wereld behoorde in bescherming te worden genomen. Hermann verhaalde nu uitvoerig hoe Schóen- rock Bruno's zuster had achtervolgd en hij door den verontwaardigden broeder het huis was uitgejaagd, dat hij driest dn brutaal als een eerroover was bin nengedrongen. Vanaf dien dag waren de mishandelin gen begonnen, zoodat niemand, die de waarheid niet opzettelijk met voeten wilde treden, zou kunnen be weren, dat hier niet een daad van wraak, dus een weloverdacht plan was ten uitvoer gelegd. Het zeer licht prikkelbare en tot geweldenarijen genegen karakter van den luitenant pleitte eveneens voor deze bewering. Hij was om te blijven bij dc uitdrukking van den officier van justitie wegens te ver gaanden dienstijver tegen de soldaten, mishandeling van eenigen hunner reeds eenmaal in de residentie gestraft geworden; nog voor korten tijd had hij het bewijs geleverd, dat hij de in hem opwellende hartstochten niet wist te beheerschen, terwijl hij een zeer kostbaar paard had doodgescho ten, alleen omdat het dier niet den eersten prijs had gewonnen met rennen. Hermann schilderde toen het karakter, de hartstochten en de neigingen van den luitenant zoo nauwkeurig mogelijk af, om het bewijs te leveren, dat Schoenrock ook volkomen het plan was toe te vertrouwen, om den ongelukkigen jongen man te pijnigen en te mishandelen. De ontsteltenis over de mishandeling werkte Her mann verder in zijn pleidooi uit. Deze was ook zeer gerechtvaardigd geweest, want tegen een dergelijke beestachtige daad moest het mensehelijk gevoel in opstand komen. Alle ouders, wier zonen den dienst plicht vervulden, moesten immers vreezen, dat hun kinderen zooiets zou overkomen. Het was de plicht van de pers, zulke daden bekend te maken en te teekenen, om daardoor verbetering te krijgen in nïicht t^atiUUlen', En de beklaagde had alleen zijn blad StoudadK rfda<:teur van een onafhankelijk de bewijzen de waart eM® der Voldoen- l u uer geuite bewering, maar naar waarnemingen verricht in den morgen van 26 MEI, medegedeeld door het Koninklijk Nederlandsch Meteo rologisch Instituut te De Bilt. OVERZICHT. In het gebied van de waarneming is de hoogste be kende sland van den baronieter is 773.6 te Horta. De laagste stand van den barometer is 745.0 m.M. te Aberdeen. VERWACHTING. Meest matige Zuidelijke tot Westelijke wind. Ver anderlijke bewolking. Waarschijnlijk nog regenbuien. Zelfde temperatuur. HEILSLEGER. Op den tweeden Pinksterdag zal alhier op het ter rein van den lieer Bleeker op het Noord een open luchtmeeting van Het Leger des Heils worden gehou den. Vanaf den trein van 's middags 3 uur zal men in optocht zich naar het terrein begeven. DE GROOTE REGEN WATERBAK. Na den regen van Dinsdag is 't water in den nieuwen gj-ooten betonbak van Het Witte Kruis alhier heden morgen opnieuw gemeten. Het stond thans 24y> duim hoog, tegen 15 duim bij de vorige opmeting. Bij" dezen voortgang is hij na afloop van het proefjaar nog nicL vol. r i. Wij hoorden hedenmorgen de wenschelijkheid uil- de klachten over ongeoorloofde behandeling van sol daten werden met iederen dag meer, en daarin moest verbetering worden aangebracht, want dit was een zeer leelijk euvel, dat den militairen stand spoedig in het geheele land in discrediet zou brengen. De beklaagde heeft de meerderen van den luite nant in zijn artikel niet direct beschuldigd van plichts verzöim, hij heeft alleen beweerd dat die meerderen in zekere mate een verantwoording trof en dat bij meer voldoend toezicht zulke gevallen niet mochten en konden voorvallen. Hij had daarmee willen zeggen en verkrijgen, dat er maatregelen genomen werden die dergelijke beestachtigheden onmogelijk zouden maken. Nu valt er misschien den meerderen van den luitenant geen verwijt te maken, maar dit geval be wees toch weer duidelijk, dat het toezicht nog zorg vuldiger en strenger kon en moest zijn. De staat tischt van elk jong man, dat hij zijn plicht als sol daat doet, derhalve is het ook de plicht van den staat hem te beschermen tegen elke ongeoorloofde handeling. Dit poogde de beklaagde door zijn artikel, te bereiken, en hem kwam voor dit pogen wel dank en hulde toe, maar geen straf. Hij verlangde dien overeenkomstig vrijspraak voor den beklaagde. Het publiek gaf teekenen van bijval. De officier van justitie had geleund in zijn stoel met de armen over de borst met een spotachtig glim- lachje toegeluisterd .De bijvalsbetuigingen schenen hem te ergeren, want boos fronste hij de wenkbrau- wen. Korf antwoordde-hij: hij betreurde het dat de ver- dediger die zelf als reserveluitenant tot den militairen I stand behoorde, zulke zware beschuldigingen tegen dien stand uitte. Men is toch gewoon zijn eigen stand iri bescherming te nemen, als een ieder het zich tot een eer mag rekenen tot dien stand te behooren. Hermann steeg het bloed naar de wangen. Hij hoor de niet dat zijn vader hem eenige woorden toefluis terde. Met ontroerde stem keurde hij het at, dat de of ficier van justitie zijn persoonlijke omstandigheden in deze zaak mengde. Evenmin als de rechter in zijne hoedanigheid van reserve-luitenant de aanklacht had verdedigd, evenmin kwam het te pas, dat de rech ter hem er hard over viel, dat hij als verdediger al dus sprak, desondanks dat hij behoorde tot den mi litairen stand. Hier was alleen sprake van een rechts vraag, en anders niets. De officier van Justitie zweeg. De rechters trok ken zich in raadkamer terug. Dr. ALbrecht Kalsbach drukte zijn zoon de hand, zijn oogen schitterden van voldoening. „Je hebt alles gezegd, zooals ik het overdacht had, 'maar ikzelf zou het zóó goed niet hebben kunnen uitspreken", (sprak hij vol trots.. Hel bloed schoot Hermann in de wangen. „Als ge maar vrijgesproken wordt", antwoordde Hij. „Hermann, al word ik nu ook veroordeeld, toch zal dat mijne goede meening over je verdediging nie' veranderen. Ik reken er niet op maar jij hebt je best gedaan en dat zal ik nimmer vergeten. Jouw plei dooi heeft aan de goede zaak een grooten dienst be wezen ook al word ik veroordeeld." De rechtbank keerde intusschen terug, de president nam het woord en zcide, dat de recht bank den be klaagde had vrijgesproken. Hij deelde mede, dat de rechtbank niet „de overtuiging had gekregen van een opzettelijke belccdiging. Dc mishandeling van den sol daat Sollau door den luitenant Schoenroek was glas helder aangetoond; in het Couranten-artikel' was hier over op scherpe wijze gesproken, doch dit was te bil lijken, evenals de uitgesproken hoop, dat in de toe komst een dergelijk feit niet meer zou voorkomen. Het verwijt, tot de meerderen van den luitenant gericht was niet rechtstreeksch, en bevatte ten overvloede niet de minste beschuldiging van plichtsverzuim van hunne I zijde. Hermann Kalsbach had wel kunnen jubelen. In de zonnigste stemming keerde hij met zijn vader huiswaarts. I Den volgenden morgen bevatte Kalsbach's courant een zeer uitvoerig verslag van deze openbare terecht zitting, en dit verslag baarde zoo mogelijk nog meer I opzien dan het artikel, dat de aanleiding tot de rechtzaak was. I)e verdediger ontving van vele zijden gelukwe0' schen en dankbetuigingen. Maar hoe pijnlijk trof hem daarom, toen hij 's avonds zijn verloofde be' I zocht, en Eger hem met onverholen misnoegen on ving. De bankier was al bizonder slecht te sprekei1 j over den loop, dien de rechtzaak had genomen, e» nog des te meer, daar hij zoo beslist de veroordee- ling van Kalsbach had voorspeld en er zoo hartelijk p naar had verlangd. Wordt vervolgd.

Schager Courant | 1909 | | pagina 2