te Wielingen. tentoonstelling alkmaar. Salvator (pseudoniem), de politieke Christenen die zich volstrekt niet met de antithese vereenigen kon en daarom den vader ervan hekelde. Ware godsdienst was het volgens den schrijver van dat werkje niet, die door de coalitie op den voorgrond werd gesteld, maar veeleer zucht naar heerschen, waarbij de Christen op den achtergrond raakte. Men meende eerst, dat dit werkje door een liberaal geschreven was, maar later maakte zich de schrijver bekend en het bleek een geloovig Christen te zijn, waaruit volgde, dat de coalitie door geloovige Christenen niet werd geaccepteerd. Uit een werkje van den heer A. P. Staalman werd aangetoond, hoe deze voorheen een fel bestrijder was van Kuyper en trots dit, was deze nu een candidaat der Rechtsche partij. Een onbegrijpelijke ommekeer! Ten slotte werd uitvoerig uiteengezet, hoeveel door de vrijzinnigen in het be lang van land en volk was gedaan, en wilde men in deze richting voortgewerkt hebben, dan moest men zijne stem uitbrengen op den candidaat der vrijzin nigen. (Daverend applaus.) Na de pauze trad als debater op de heer Creutz- berg, evangelist te Anna Paulowna. Na zich bekend gemaakt te hebben, zegt hij, in moeilijkheid te ver- keeren, wien van de drie candidaten te zullen kiezen en vraagt om raad. Niet éen partij was bevoegd, te zeggen, wat God wilde en het koninkrijk Gods kwam niet van hier of daar, maar was binnen in ons. Er waren 3 candidaten, dns 3 partijen. Weinig gevoelde hij voor de sociaal-democraten, maar was veel eens met vrijzinnigen. Staalman was Christen-democraat, maar toch bij de rechtsche partij. Met Kuyper was hij niet geneigd, mede te werken, toch, tegen alge meen kiesrecht had spreker veel bezwaren. Hij achtte, dat er reeds te veel kiezers waren. Hij zou het toe juichen, indien eene regeering zulke menschen kiezer liet worden, die er verstand van hadden. Van de meeste zaken wisten de kiezers en daaronder ook hij, weinig af. Aan vrouwen moest geen stemrecht gege ven worden: zij hadden het druk genoeg met de op voeding der kinderen, maar aan verdienstelijke vrou wen zou hij het eere-stemrecht willen toegekend zien. Overigens maakte het bij hem weinig uit, welke re geering uit de stembus zou te voorschijn komen. Als tweede debater trad de heer Thomassen op. Op de vergadering van 7 Mei te Den Helder was door De Meester het socialisme niet genoemd, nu waren er welwillende woorden aan besteed. Diep zou hij op deze richting nu niet ingaan, later wel. Deze partij stond tegen Rechts en tegen links, want die partijen waren geen goede volksvertegenwoordiging. De maatschappij stond op verkeerde grondslagen en aan de ellende zou geen einde komen, vóór de sociale revolutie had plaats gehad. De grond en fabrieken moesten het algemeen toebehooren. Was dit een gevaar, men kon gerust een sociaal-democraat stem men, want dat gevaar stond dan toch nog niet vlak voor de deur. De Meester gaf de schuld in veel zaken aan de menschelijke natuur, hij aan de inrichting der maatschappij. Daarna werden toestanden in die maat schappij over den hekel gehaald. De nooden moesten gelenigd worden, was er gezegd. Ja, dat werd hoog tijd, want er waren op dit oogenblik 640000 bedeel den ,in ons land, maar noch liberalen, noch clericalen hadden de nooden gelenigd, wel erover gesproken, om ze op te heffen. Toch erkende spreker, dat de liberalen veel goeds hadden gedaan. Kuyper echter had reeds in 1891 op een vergadering van zijn partij uitgeroepen: Heer, mijn God, zij kunnen niet wach ten, geen dag en geen nacht, hierbij doelende op ver zorging van ouden van dagen. Ze wachten nog, of beter, ze zijn dood, maar anderen wachten. En Kuy per had het kunnen doen, maar hij had den tijd vermorst. Verder werd gesproken over het onzede lijke van kinderarbeid, over een te langen werktijd, over werkloosheid. Alle misstanden konden verbeterd worden, indien de arbeiders zich niet door revolu tie lieten afschrikken. Met den heer De Meester kon spreker medegaan op het gebied der evolutie, mits wat degelijks gebeurde. Aan de vrouwen, niet dames, kwam kiesrecht toe, want de eerste waren al zeer bekwaam; zij verstonden de kunst, om met een schamel inkomen rond te springen. Creutzberg had volgens spreker een pleidooi geleverd voor vrouwen kiesrecht. De sociaal-democraten hadden den stoot ge geven aan staatspensionneering, maar erkend werd, dat de Bond veel goeds had gedaan. Over de wijze, waarop geld voor deze zaak moest verkregen worden, was spreker het niet geheel eens met De Meester, ook kon hij de woningwet en de ongevallen-wet niet onaangevochten laten. Kuyper had niets gedaan van 19011905; daarop van 1905—1908 De Meester ook niets en Heemskerk ook niets. De liberalen had den veel voor onderwijs gedaan, de rechtsche partij in 't groot en 't klein geld daarvoor vermorst. Deba ter hoopt dat de ontevredenheid der kiezers zich zal uiten en zij den sociaal-democraat naar de Kamer zullen sturen. De heer De Meester diende beide debaters van ant woord. Creutzberg kon hij geen raad geven. Wilde men als eisch voor kiezers stellen, dat ze met alles op de hoogte zouden zijn, wat bleef er dan van het kiezerskorps over? Het was ook niet noodig. Hun gezond- verstand zou hen wel zeggen, welke richting ze op wilden Dat Thomassen even hard naar Links als naar Rechts sloeg, bevreemdde spreker, daar de sociaal democraten tot de linksche partij behooren. Debater bedoelde zeker: slaan naar de vrijzinnigen. Waren alle produlcten in handen der regeering, dan zou er hoogst waarschijnlijk toch onbillijkheid zijn, want aan ambtenaren zou de verdeeling gelaten worden. De energie zou verzwakken. Spreker herinnerde aan de wijze woorden van Modderman, die zeide: „Herzie alles, maar eerst uzelven!" Spreker weerlegde deba ter zijne pessimistische beschouwing van toestanden en wees op veel goeds. Tal van wetten, door de vrijzinnigen gemaakt, zou Thomassen niet gaarne wil len missen en veel van wat hij verkeerd noemt, noemt ook spreker voor verbetering vatbaar, maar alles kan niet opeens (o. a. leerplichtwet, kinderar beid). De socialisten doen ook als spreker, wat geble ken is, toen zij stemden voor 10-urigen arbeidsdag, terwijl op hun programma staat 8 uur. De trusts, door debater afgekamd, bloeien door beschermende rechten, waar spr. tegen is. Algemeen kiesrecht was niet door de sociaal-democraten, maar door Veegens en anderen reeds in 1879 op den voorgrond gebracht. Pensioen zonder premie-betaling stond spreker aan en daarheen zou hij sturen, maar men moest de macht er toe hebben. Kon het niet zonder premie-betaling, clan achtte hij het wijs staatsbeleid, dit maar vast te nemen, vele ouden zouden toch alsdan geholpen zijn. Alles of niets was een verkeerde politiek. Was het ministerie De Meester aangebleven en niet ook door de socialisten gevallen, dan had men nu reeds eene wet gehad. Spreker had willen verhoogen de directe belasting en de bestaande vermogens- en be drijfsbelasting, maar voor deze laatste belastingen wil de hij eene inkomstenbelasting in de plaats gesteld zien. De ongevallen-wet was verknoeid, zeker, maar Veegens had uitbreiding voor de landarbeiders enz. willen geven, doch de Eerste Kamer stemt af. Men kan toch niet met het hoofd tegen den muur loopen. Spreker had reeds vroeger bewezen in tegenstelling met de bewering van Thomassen, dat tijdens zijn ministerschap de begrootingen voor oorlog lagèr waren geworden. De laatste had f 25455ÓOO bedragen, nu onder Heemskerk bedroeg ze f 28521000. Ten slotte zegt de heer De Meester: Thomassen heeft u. wijzende op de revolutie, gezegd, wees daar nog maar niet bang voor, ge kunt gerust een sociaal democraat stemmen, vooreerst behoeft ge daarover fn® rn«?P f™ nachten te hebben. Ik waarschuw u en roep u toe, als ge het met mij eens zilt stem vMPb+S ifal~d°m?Craat' want zoudt later slapeloozt applaus. e" k,"138en- het t<! laat Daverend Hierna ging de vergadering uiteen. Donderdagavond jl. De zaal was tamelijk goed bezet. Met -een woord van welkom tot de aanwezigen, in het bijzonder aan den heer De Meester, opende de voorzitter der kiesvereniging, Dr Koops, de vergade- ring £11 gjaf het woord. fl&n den heei De Mccstci, die zijn rede aldus aanving: i Op 7 Mei heb ik in de hoofdplaats van dit district toegelicht en verdedigd, liet kiesprogram van de Li- berale Unie, dat bestreden wordl door do anti-revo- i lutionnairen,' waarin de R.-K. medegaan. liet kan zijn dat enkele uwer daarvan een verslag hebben gelezen van deze rede (zie ons nummer van 8 Mei j.i. Red.) 1 maar hoewel ik voor dezen avond niet heizelfde on derwerp heb gekozen, zal ik wellicht gelegenheid heb ben oj) verschillende punten nog nader terug Ie ko men. Ik stel mij voor met U te bespreken de vragen „Waarom niet rechts?" Waarom niet sociaal-demo cratisch?" Waarom wèl vrijzinnig!" In de eerste plaats dus: Waarom niet rechts? De spreker legt de vergadering duidelijk uit, wat de rechterzijde is; dat is de coalitie der Roomsehen, anti-revolutionnairen, christelijk-historischen, en, als niet alle teekenen bedriegen, ook de christen-democraten, waarvan Staalman het hoofd is. Deze rechtsche coali tie heeft de antithese gesteld, diw.z. „tegenstelling" tus schen christenen" en ,,niet-christenen". Op dezen grondslag hebben genoemde partijen, die feitelijk recht tegenover elkaar staan, zich met elkaar verbroederd. Do spreker schetst, hoe het ministerie-Kuyper van 19011905 tweedracht en haat zaaide, en hoe in 1905 de algemeene verkiezingen hieraan een einde maakten. De linkerpartij kwam in de meerderheid, het mini sterie-De Meester trad op, en bracht door zijn ver zoenend optreden de rusl en kalmte terug in ons land. Het ministerie had echter geen meerderheid om te regeeren, en na een twee-jarig bewind ging het mi nisterie heen, toen zijne oorlogsbegrooting met de hulp der sociaal-democraten werd afgestemd. In 1908 kwam toen het ministerie-Heemskerk, on dit kondigde zich aan als een rechtsch kabinet, maar Hield de antithese geheel op den achtergrond. Dat was Dr. Kuyper echter niet naar den zin, hij stookte liet vuurtje der antithese aan, schreef zijn bekende drie star in „De Standaard" (zijn lijforgaan) over het „echte en onechte wagenschot", alles met het doel, dat de antithese toch vooral maar niet zou verflauwen of verdwijnen. En ziet, Dr. Kuyper komt in de Tweede Kamer voor 't district Ommen, en dadelijk is zijn invloed merkbaar, Het ministerie-Heemskerk neemt ©enigerma te zijn draai: de antithese treedt weer meer op den voorgrond. Het gaat nu bij deze verkiezing voor of tegen dit rechtsche ministerie. Blijft het ministerie—Heemkerk, dan zal dit, (alle teekens wijzen cr op) den echten kaal van liet wagenschot wel heelemaal voordraaien en krijgen we opnieuw dien onzaligen toestand, dien de natie in 1905 zoo moede was en toen deed eindigen. De heer De Meester deelt der vergadering mede, wat we verder te verwachten hebben van een rechtsch kabinet. De antirevolutionnairen hebben op hun pro gram staan: le punt: Het gezinshoofdenkiesrecht. Dat is een raar ding. De naam duidt aan, dat het zal zijn voor gezinshoofden, maar om nu de R.-Kath. priesters niet uit te sluiten, is daar een mouw aan gepast. Dr. Kuyper begreep heel goed, dat anders de Roomschcn niet medegingen. Daarnaast stelt de vrijzinnige partij algemeen kies recht, de spreker stelt het mooie beginsel, waar dit streven van uitgaat, in een helder licht. Gelijke rech ten, gelijke bevoegdheden voor alle burgers van den staat 2e punt: „Verplichte verzekering" tegen ouderdom. Er zijn goede dingen aan verbonden, maar nog groo- ter. bezwaren. Hier te lande hebben we de Onge vallenwet, ook een verplichte verzekering, die is erg duur, vooral door haar leger van ambtenaren. Dit zelfde krijgen we erbij, als het Duitsche dwangver zekering-stelsel tegen ouderdom hier wordt overgeno men. Een groot bezwaar is ook, dat de arbeiders ver plicht zijn premie te betalen, velen kunnen niet beta len, en ijz hebben niet de zekerheid ooit pensioen te ontvangen. De heer De Meester wil bij voorkeur staatspen sionneering, niet zooals de Bond voor Staatspension neering dat voorstaat, aan allen, rijk en arm, maar voor wie 't noodig hebben, 't Is wel wenschelijk, dat de arbeider daarvoor iets betaalt, maar dan in den vorm vai^ belasting, zoodat ieder staatsburger daar aan naar vermogen betaalt. Spreker meent, dat staats pensionneering heel goed mogelijk is en wijst op En geland als voorbeeld, en daarom streven de vrijzinni gen naar een regeling bij voorkeur langs den weg van staatspensioen. I Het 3e punt op 't program der rechtsche partijen is „beschermende rechten" en de heer De Meester toont aan, dat vele artikelen van dagelij ksch verbruik daardoor duurder zullen worden. De „kleine man" voelt dat iederen dag in zijn beurs. Ook de handel zal er groote schade door lijden, en daarom willen de vrijzinnigen van „beschermende rechten" in geen geval iets weten. Het 4e punt is alweer meer subsidie voor de bij zondere scholen, millioenen heeft Dr. Kuyper reeds voor do kerkelijke scholen (de scholen met den bij- hel en de scholen der Roomschen) beschikbaar gesteld maar dat is nog niet genoeg, er moet meer zijn: de openbare lagere scholen moeten overvleugeld wor den! Om al deze redenen raadt de Spreker den kiezers aan: stemt niet rechts! Doch de vrijzinnigen staan niet alleen tegenover de rechterzijde, ook tegenover het beginsel der Soci aal-Democraten. Die houden er ook een antithese op na en wel: de tegenstelling tusschen kapitaal en arbeid. De vrijzinnigen ontkennen niet, dat er strijd bestaat tusschen werkgever en werknemer, maar zij ontkennen wel, dat dit zoo moet zijn. De vrijzinnigen willen dien strijd wegnemen door verbetering aan te brengen in verkeerde toestanden, verbetering die ech ter ook gedeeltelijk zal moeten komen uit de men schen zelf. En nu komt de spreker tot de vraag: Waarom wel vrijzinnig? Iiij. vertelt, wat de vrijzinnigen in de lange jaren, dat zij aan het bewind zijn geweest, voor goede re- geeringsdaden hebben verricht. Zeker, rneor had er gedaan kunnen worden, fouten zijn er gemaakt, maar veel goeds is ook tot stand gekomen. De belastingen zijn verbeterd door de vrijzinnigen, zoodat die meer naar draagkracht zijn verdeeld - artikelen van dage- lijksch verbruik zijn ontheven van belasting, ver mogensbelasting, bedrijfsbelasting, successierechten zijn door hen ingesteld, afschaffing der plaatsvervan ging bij de militie, die groote onbillijkheid en bevoor rechting van den rijke boven den arme wegnam, Ongevallenwet, Woning- en Gezondheidswei, Tiend- wet enz., dat zijn alle zoovele goede wetten, door de vrijzinnigen tot stand gebracht. Willen de kiezers dus, dat ln deze richting wordt voortgewerkt, stemt dan vrijzinnig, steunt de vrijzin nige beginselen, die de algemeene belangen bevorde ren. Hiermede eindigde de spreker zijn heldere rede, beloond met een hartelijk applaus. in^h-hat" ^Ftier Pauze treedt de hoer Van Kalsboek L u ,i zeg.' <lat llrt :uu Wjna 4 jaar geleden is, dat wij hier ook zoo'u lozing hadden, én wol dooi den hr. Van den Bergh, die stond ook Heel parman tig voor zoo'n bordje te draaien, noemde zieli zelf de „kraan van Amsterdam". Nu weten wij allen, wat die kraan van Amsterdam gedaan Heeft en ik luid verwacht, dal door den lieer Lie Meester liet afscheid van den heer Van den Bergli j in enkele woorden zou worden herdacht. Dit is toch I zoo de gewoonte, als een Kamerlid aftreedt, hetzij dan door overlijden of door andere oorzaken. I Jk had verder gedacht dat de hoer De Meester aan- toonen zou, wat de vrijzinnigen jn die 4 jaar voor arme mensehen gedaan hadden, ik hoor echter niets anders dan over Kuyper Staalman en de sociaal-de mocraten. Dat er over de sociaal-democraten gespro ken wordt, verwondert me. over Staalman en Kuyper is te begrijpen. Als de vergadering toch nagaat, hoe de vrijzinnigen hij de lezing van den lieer Thomassen in de zaal1 van den lieer Koorn voor hem applaudisseerden, hij Hel verkleinen van hun candidaat den lieer De Mees- lei-, vind ik dat al zeer vreemd; ik zou mij hierover schamen, om le applaudissecren uls mijn candidaat vernederd werd. (Mag ik hierover opmerken, dal dit verwijt van den lieer halsbeek geheel ongegrond is? daar er op die lezing weinig, heel weinig publick was, waaronder nog verscheidene aanhangers van Staalman. Men kan dus begrijpen dat die bijval niet groot was. Men applau disseerde van vrijzinnigen kant sterk, toen door den heer Thomassen, zeer terecht, ©enige spottende opmerkingen over liet optreden van Staalman te Ter schelling werden gemaakt. De Verslaggever). De heer De Meester begreep niet, hoe de lieer Staalman nu met Kuyper mede kon gaan, maar geachte vergadering, ik begrijp niet hoe de heer De Meester nu' in eens voor Staatspensioen is. De heer De Meester hoeft gezegd, dal de vrijzinnigen er voor zijn, dat is echter een kleine draai, de kopstukken van de vrijzinnigen staan er vijandig tegenover, met Staats pensioen zal het dus wel mis zijn. Dat is alles kiezersbedrog en ik had gehoopt dat de heer De Meester daarin eerlijk geweest was. De heer De Meester heeft ook gezegd dat de rechter zijde heeft geholpen, het ministerie de Meester om ver te werpen, dat betwijfel ik wel. Dat niet ronduit erkend werd, dat tegen do begroo ting gestemd zou worden, is niet waar. Er is gezegd: wij stellen geen vertrouwen in den minister van oor log, dat is voldoende. De linkerzijde was gewoon onmachtig om te re geeren. Waar de heer De Meester dus zegt: stenu vrijzin nig, daar zeg ik: stemt niet vrijzinnig en niet sociaal democratisch, maar kiest een volksman, en dat is de lieer Staalman, die is opgegroeid uit het volk, is van lage afkomst en kent dus de nooden van het volk. L M De heer De Meester dient den heer Van Kalsboek van antwoord en zegt, dat hij kort kan zijn wat aan gaat zijn zwijgen over den heer Van den Bergh. Spr. houdt niet van persoonlijk vechten, hij wil het gaarne gelooven, dat het velen kiezers onaangenaam was, dat de heer Van den Bergh wethouder van Amsterdam werd, heb ik mij daarvoor echter te verantwoor den? moet ik daarover in een persoonlijk debat tre den? Neen, zeker niet. Ik ben lid van den gemeenteraad van 's-Graven- hage, vroeg men mij of ik wethouder zou willen worden, dan zou ik zeggen neen, dank je, daar ik meen, niet de kracht te bezitten om èn het Kamer lidmaatschap èn het wethouderschap naar behooren te vervullen. Ik kan dus over Van den Bergh gerust het zwijgen bewaren, daar deze door de heeron Staal man en anderen genoeg afgekamd wordt. Waarop ik wel zal antwoorden, dat is: wat of de vrijzinnigen gedaan hebben? Wij hebben geregeerd zonder een parlementaire meerderheid. Wij hebben wetsontwerpen ingediend, in overeenstemming met ons program; waarvan er bij ons aftreden zijn overgenomen door den heer Kolk man. Wij zijn in een moeilijken tijd opgetreden en heb ben rust en kalmte gebracht; onzé werkzaamheid is zelfs door tegenstanders geprezen. (Applaus.) De lieer Van Kalsbeek noemt ons optreden kiezers bedrog, dat is een grove leugen. Dal is een lage ma nier van strijdvoeren en ik ontzeg een ieder, wie dal ook zij, daartoe het recht. Ik ben overtuigd een eer lijk man te zijn, dut ik ook hoop te blijven. (Daverend applaus). De heer Kalsbeek zegt, dat wij het niet eens zijn over Slaatspensionneering; dat er ook zijn die voor belasting belalon zijn. Ddir ben ik ook voor, liet is billijk dat ieder naar vermogen daaraan mededraagt, in den vorm van belasting. Wie niet heeft, die kan niet geven ,die wel heeft, die geeft iets meer. De oorlogsbegTooting zou door ons opgedreven zijn inpiaats van bezuinigd, dat is echter niet zoo. Onder de regeering van Dr. Kuyper was de begroo ting f 28870.000. Onder minister Staal slechts f 26.940.000 Dus al bijna twee millioen minder. En wat gebeurde hel volgend jaar? toen beging den heer Staal liet stoute stuk, hel blijvend gedeelte naar huis te zenden; in 1907 ondervond men de goede gevolgen hiervan en behoefden de menschen niet op te komen. Dit was echter niet naar den zin, dat ging te ver. Men kreeg het ministerie-Sabron en in 1908 was de begrooting f 28.521.000, tegen het vorige jaar f25.-155.000, dus ruim f 3 millioen hooger. Nu vraag ik toch in gemoede: hoe durft men zeg gen, dat wij van ons program zijn afgeweken, wij hebben steeds getracht te bezuinigen. En daarom, zoo go Uwe belangen begrijpt en wilt voorstaan, stemt dan geen Staalman maar stemt vrij zinnig: (Daverend applaus.) Hierna sluiting der vergadering door don voorzitter Dr. Koops, onder dankbetuiging voor de opkomst. De afdeeling Alkmaar der Holl. Maalij. van Hand- houw, hoeft Donderdagavond in het ca[6 Centraal al daar een algemeene ledenvergadering gehouden. Slechts 22 leden waren aanwezig. De vergadering werd geleid door den heer G, Bos Wz., voorzitter der afdeeling. Punt 1 van de agenda was een voorstel van het bestuur, om de tentoonstelling voor dit jaar te hou den op Woensdag en Donderdag 22 en 23 September. Na eenige algemeene bespreking werden deze da tums door de vergadering aangenomen, werd voorheen altijd Dinsdag en Woensdag de tentoonstelling gehou den, nu dit jaar zal Hier van worden afgeweken en wel in hoofdzaak door de incdcdecling, vervat in liet tweode puilt der agenda. Door den voorzitter werd hierover het woord ver leend aan den lieer Hengeveld. Deze stelde allereerst voorop, dat hij op verzoek van het bestuur, gaarne bereid was geweest naar Alk maar te komen, om de ook in zijn oog belangrijke mcdedeeling aan de leden der afdeeling te doen. Van 13 tot 19 September zal in Den Haag dit jaar een Internationaal Veeartscnijkundig Congres worden gehouden. Na afloop van dit Congres, zal door de leden een excursie door ons land worden gehouden, waarbij dan vooral in aanmerking1 zullen komen, de noordelijke provinciën. Deze excursie zal aanvangen te Amsterdam en nu had de lieer Hengeveld reeds een poging gedaan om zoo mocelijk de route naar Friesland over Alkmaar, Hoorn, Enkhuizen te nemen. Vandaar de wensehelijkheid om de veelenloonskT ling te houden op 22 September, met de verwachting dat de deelnemers aan de excursie dien dag dan wel een bedoek aan de Alkmaarsche tentoonstelling zouden brengen. De heer Hengeveld voegde hieraan toe, wan neer de vergadering dezen dag nu officieel vaststelde, hij zijnerzijds hij de regclingscomniissie poging zou doen voor liet bezoek aan Alkmaar op 22 September vooropstellende dat dan de meest uitgebreide keur- colléctie vee zou worden tentoongesteld, zoodat de buitenlanders konden zien wat aan fokvee door Hol lands Noorderkwartier kan worden geleverd. De vergadering juichte deze inodedeeling van llar, toe en liet bestuur zal geen poging onbeproefd om dezen dag schitterend te doen slagen, terwijl H de medewerking zal inroepen van fokvereciiigingeu zuslervereenigingcn in Hollands Nooiderkwaï tier. Nog werd een algemeene bespreking gehouden <)ril dan maar één dag tentoonstelling Ie houden, opdat ook de schapen tegenwoordig zouden zijn, doch teil. slotte werd algemeen goedgevonden de tcntoonstelijn te houden 22 en 23 September. Met eenige hartelijke woorden van dans aan lieer Hengeveld voor zijn bereidwilligen steun in <]e2e voor 'Hollands Noorden zoo belangrijke zaak en aan de aanwezigen voor hunne opkomst, werd daarna de vergadering door den voorzitter gesloten. GEESTMER-AMBACHT. Hel ambacht van Westfriesland, genaamd Goestnicr- Ambaclit, verkoos lot Hoofdingeland voor den Honds. bossche en duinen lot Petten, den lieer I). Wagenaar te Broek op Langcndijk. DE KONINKLIJKE FAMILIE IN 1)E HOOFDSTAD, Eenigen tijd geleden konden wij, zegt het Hdhld^ de blijde mededeeling doen, dat de Koninklijke fa! lüilie waarschijnlijk in de a.s. Septembermaand dt hoofdstad zal bezoeken. Begrijpelijk, dat reeds thans plannen gemaakt wor. den tot schitterend feestbetoon. Zoo vernamen wij dezer dagen, dat een groote sportbeweging op toun gezet wordt, op initiatief van de Amsterdamsche at- deeling van „Volksweerbaarheid" Tot deelneming aan deze sportbetooging, in <5i week van het Koninklijk Bezoek te houden, zijn all Amsterdamsche vereenigingen, die zich met lichamt lijke ontwikkeling bezig houden, te weten vereeni. gingen op gebied van zwemmen, roeien, lawntennis, schieten, turnen, korfbal, open lueptspel, schermen enz., uitgenoodigd. Het ligt in de bedoeling een grooten optocht door de stad te houden naar een werkterrein. Zooveel mogelijk zullen de deelnemende corporaties daar ge legenheid krijgen hun praestaties op sportgebied aan het publiek te toonen. Dan wordt, naar wij hooren, gehoopt, dat de roei en zeilvereenigingen zullen willen medewerken tot het organiseeren van een verlichten vaartocht door de grachten, en dat zangvereenigingen bereid zullen ge vonden worden dit grootsche sportfeest met haar zangen op te luisteren. Sint Maartensbrug. Naar wjj vernomen zal de heer W. Biersteker te Helder den 7 Juni a.s. een politieke lezing houden in het lokaal van den heer W. Ssvarthof te Sint Maartens brug. - Winkel. 't Jaarl;jkscb onderzoek van verlofgangers der Nationale Militie zal in deze gemeente plaats hebben op Donderdag 24 Juni a.s. voor de gemeenten Winkel, Hoogwoud, Nieuwe Niedorp, Oude Niedorp, Spanbroek en Opmeer. Landbouwgewassen. Omtrent den stand der gewassen in de landbouw- polders van Hollands Noorden werd ons van bevoegde zijde hot volgende medegedeeld Het wit zaad staat algemeen goed Wel heeft het gebit geduronde de koude dagen de tarwe geteisterd, doch dank zjj de vorhoogde temperatuur, is het gewas in Jde laatste dagen krachtig vooruitgegaan. De peul gewassen zijn goed opgekomen en hebben zich daarna flink ontwikkeld. De karwjj staat op enkele akkers wat dun, doch op het meeste land staat het gewas goed. Su kerponen heeft men hier en daar moeten overzaaien. Alles bij elkaar genomen zijn de vooruitzichten bevre digend. - Winkel. De voor deze gemeente ingelijfde loteling C. Boor is ingedeeld bü het 2e Regiment Vesting Artillerie te Amsteidam. Ooiffeclt Wij vroegen een bekend persoon, die zich sterk voor do ooftteelt interesseert, naar den stand dor vruchtboo- men in de Niedorper Kogge en kregen van hem het volgende overzicht: De vooruitzichten op een goede vruchtenteelt zijn over het algemeen goed. De bloei van bossen, peren en pruimen is vrijwel afgeloopen. Bessen, trosbessen zoowel als klapbessen zijn rijk be laden. De peren hebben in hunnen bloei eenige strenge nachtvorsten gehad In hoeverre die een nadeeligen invloed hebben uitgeoefend kan nog niet gezegd worden. Dat zal later blijken. Pruimen beloven eene goede opbrengst. Verschillende appelsoorten staan thans in vollen bloei: Zoo'n appelhof, als met wit-rose kant overdekt, levert een eenlg gezicht op. Wanneer dus geen storende gebeurtenissen zich voordoen zijn de vooruitzichten zeer goed. Voor Winkel, waar de ooftteelt zich jaarlijks uitbreidt, kan 1909 van groote beteekenis zijn. Lanimerenhandel. Men schrijft uit Texel aan het „Hbl.* Gedurende de tweede verzendingsweek werden van hier 9088 lammeren uitgevoerd. Deze verzending ge schiedde met zes vee stoombooten en vier tjalkschepen. De prijzen vallen dit jaar zeer tegen en zijn nog lager dan 't vorige jaar, toen ongeveer een ton gouds minder werd besomd dan in de voorafgaande jaren. Ook nu hadden de grootste verzendingen plaats naar Purmerend en Leiden. De bedongen prijzen, in de weide en ter markt, liepen van f 5 tot f 11 per stuk. Een hangbrug over liet Noordzeekanaal. Bü de genie zijn plannen in behandeling voor een hangbrug over het Noordzeekanaal bü Velsen, ter plaatse en tor vervanging van de ponten. De brug zal 12 M. hoog worden en naar wy vernemen 2 millioen kosten. II Ct District Ilehler. In het district Helder zal nog een vierden candidaat worden gesteld. De pas opgerichte Chr. Historische Kiesvereenigmg is voornemens oen Indische specialiteit, den heer F. Fokkens, oud-resident van Madura, candidaat te stellen. Een vergifinenger. Voor de rechtbank te Winschoten stond terecht A. J. E., 32 jaar, schoenmaker te Sappemoer, wegens een po ging tot vergiftiging (om een erfenis te verkrügen) van de wed. v- d. Wy'k en haar dochter Annechina Fokkina, door op eon vensterbank van haar woning te plaatsen een doosje in den vorm eener reclame-proofdoos, bevat tende een mengsel, waarin een hoeveelheid zuringzout, van welk mengsel de helft voldoende was, haar die het innam te dooden, welk doosje tot opschrift had de woorden: „Deze poeder is voedzaam en krachtig word Bereid als sago voldoende voor Twee Personen, Gratis Proef. De wed. v. d. Wyk heeft van den inhoud geproefd, doch aan smaak en gevolgen der inname bemerkt, dat die inhoud nadeelig was of kon zün, zoodat zü er slechts even van proefde, en den inhoud ook buiten bers/k haror dochter bracht. Voorts was aan beklaagde moord ten laste gelegd op een andere dochter van de wed. v. d, Wük, Johanna, door in het najaar van 1908, aan haar moed'er op do- zor verzoek zoogenaamde wormpoeders te verschaffen, welke poeders geheel of gedeeltolük bestonden uit zu ringzout. De wed. v. d. Wük deod het meisje meerdere dier vergiftpoeders innemon, waarop het kind levens- gevaarlük is ziek geworden en op 25 November 1908 is overleden. Do eisch luidde 15 jaren gevangenisstraf. Denbanen. hanort ?'IövirVadn v°rneemt, zullen waarschünlük de banen to Woestdum en Bergen medio Juni gesloten van zijn g0nngO belan»atollin8 moet daar oorzaak Ourikarspd. Dondeulagmorgen, omstreeks tien uur had een werk jongen van dén heer M. Eecen Jz., een zekere J. Ob- aam te lleerhugowaard, toen hij door nieuwsgierigheid gedreven, een luikje van voor de zaagseltransporlcur verwijderde en het zaagsel met zijn hand wilde weg schuiven, het ongeluk, met zijn arm tusschen den riem

Schager Courant | 1909 | | pagina 2