F. RAAT Dz, A. P. Staalman üMaTiunöën KatüolieKls srw t«st cor",k"' ffli Plaatselijk Nieuws. fende de Zuiderzee-droogmaking in den geest van den lieer Netscher. De vrager had namelijk niet be grepen, hoe 't zou moeten gaan, dat de grond niet als altijd aan den meestbiedende zou verkocht wor den, maar dat het land aan de vele liefhebbers onder de massa arbeiders in Nederland (en ieder hunner had hetzelfde recht) kon verdeeld worden. Hierop antwoordde de heer Netscher dit niet precies te kunnen aangeven, doch dat hij zich ongeveer voor stelde, dat de grond bij 4 of 5 bunders of zooveel, ais de klein-grondbezitter behoefde, zou verpaclita ol' verkocht worden voor niet te hooge som en de pachters of eigenaars het geld daarvoor niet bij een dure bank maar tegen lage rente konden bekomen. Hierna werd de vergadering gesloten. RAADSVERGADERING WIERINGEN. Openbare vergadering van den Raad der gemeente Wielingen op Vrijdag 1 Juni 1909, des namiddags ten twee uur. Aanwezig alle leden. Voorzitter: lk open der"* vergadering met een woord van welkom, maar alvorens lot de gewone werkzaam heden over te gaan, gevoel ik mjj gedrongen een kort woord te zeggen. Sedert onze laatste vergadering heeft eene heuglijke 111 gebeurtenis .plaats gevondenmet de geboorte van i prinses Juliana van Oranje Nassau op 30 April j.L is de vurige hoop van ons volk op een troonsopvolger van het huis van Oranje Nassau verwezenlijkt. Moge op dit jonggeboren Koningskind Gods zegen rusten. Moge prinses Juliana onder de hooge en bc- kwame leiding en liefdevolle zorgen van onze gecer- biedigde Koningin cn den meer en meer bij ons volk geliefden Prins, opgroeien tot eene schoone en Huis van Oranje Nassau. wenseht de stukken hebben kunnen eerst komen de Ged. Staten waardige telg van hel Huis van Moge het prinses Juliana jjegeven zijn tot in lengte van dagen do bewijzen te ontvangen van de liefde en Aanhankelijkheid van 't Nederlandsche volk. .dal zoo nauw verbonden is aan Haar doorluchtig stam huis, waaraan het vaderland zoovele verplichtingen heeft. Verder doet de voorzitter mcdedecling, dat naar aan leiding van liet telegram, in verband met de heuglijke gebeurtenis, aan H. M. de Koningin en den Prins gezonden, eene dankbetuiging terugontvangen is. Hierna verzoekt de voorzitter den secretaris, do no- j tulen der vorige vergadering te willen voorlezen, welke na voorlezingonveranderd worden goedgekeurd. Vervolgens doet de Voorzitter nog de volgende mede- lingcn: le. dat door den beer Betaalmeester is gestort de som van f 371,40 en door den lieer Rijksontvanger f 292.91;. 2e. dat mej. Van Wijk hare benoeming tot Onderwijzeres aan de O. L. School te W.esterland heeft aangenomen; 3e. dat het verslag der Gezondheidscom missie gezeteld te Schagen, voor de Raadsleden ter visie zal liggen. Hierna volgt aanbieding maandstaat der zeegras-ex ploitatie over de maanden April en Mei, waarop geen aanmerkingen worden gemaakt. 4e. Dat de rekening cn verantwoording van heeren Armvoogden ter visie heeft gelegen en door den heer Hermans is nagezien. De heer Hermans verklaart alles in volkomen orde bevonden te hebben, waarna de rekening met alge- meene stemmen wordt goedgekeurd. 5e. Dat is ingekomen een verzoek van de Hervormde gemeente te Oosterland, waarin gevraagd wordt om op een stukje grond van de gemeente te mogen bouwen. B. en W. stellen voor dien grond in bruikleen aan de Diaconie af te staan. De heer Hermans: Zou liet niet beier zijn, dien grond aan de Diaconie te verkoopen. Voorzitter: Dat zullen wij dan moeten aanvragen bij Ged. Staten. De heer HeijblokDat zal slecht gaan, wij moeten er toch een pad hebben. Er gaan nog meer stemmen op, welke het voorstel-Her- mans bestrijden, zoodat hiertoe niet besloten wordt en besluit men den grond in bruikleen af te staan. 6e. Dat een verzoek is ingekomen van de Vereeniging tot Wering van Schoolverzuim, om een kleine bijdrage in de kosten van de gemeente te mogen ontvangen. Besloten wordt de gewone bijdrage wederom beschik baar te stellen, evenzoo voor de vereeniging te Wiester- land. Ten laatste wordt door den Voorzitter nog voorgesteld om de Haukes" voor den tijd van één jaar aan den heer S. Zomerdijk te verhuren, voor de som van f 12. met verplichting om den uitgegraven grond op te ruimen. Hiertoe wordt met algemeene stemmen besloten. Hierna wordt gelezen: Het gemeenteverslag over het jaar 1908. Na voorlezing, betuigt de Voorzitter den secretaris zijn dank voor bet nette en keurige verslag. Niets meer aan de orde zijnde, gaat de Voorzitter tot de rondvraag over, waarbij de heer Ivuut opmerkt, dat er door hem laatst op aangedrongen is, eenige her stellingen te doen aan het brandspuithuisje te Stroe. Hij vraagt, of hieraan gevolg zal worden gegeven. De Voorzitter antwoordt, dat in de j.1. gehouden vergadering van B. en W. besloten is, de brandspuit- huisjes 1e laten opknappen en daarvan eene openbare aanbesteding te houden. Hiermede neemt den heer Ivuut genoegen. De heer Hermans merkt nog op, dat er geklaagd De heer Buis wil dit adres direct behandelen het is een adres van eenvoudige strekking. Er komt nog iets bij, ook wordt subsidie gevraagd aan Kijk en Provincie en om nu de zaak te bespoedigen is het wol noodig dat de gemeente goed voorgaat. De heer Meurs wil eerst een advies van B. en Spr. weet van deze zaak nu niets. Voorzitter zegt dat deze vergadering is belegd voor een stembureau, verkiezing vacature F gekomen stukken werden nu meegeaeeiu de raad behandeling, hot is spr. goe.a. De heer Buis zegt, dat dit adres bij lieeft gelegen, dat de heeren het 10 De heer Roggeveen informeert wanneer de volgende raadsvergadering is Voorzitter kan dat niet zeggen verkiezingen. De heer Buis wijst er op lioe dooi advies is gevraagd aan B. en W. over het toekennen van subsidie vanwege de Staten. Alles moet nog wor den voorbereid voor de zomervergadering en nu is liet zeer gewenscht dat eerst .de raad een beslissing neemt, dan kan men nagaan welk belang men hiel de zaak stelt. De heer Vader meent dat het adres geen haast heeft. De cursus begint eerst 15 Januari volgend jaar, dus de subsidie van de provincie komt op de be grooting voor volgend jaar. Zooveel haast is er niet bij, we kunnen de zaak best nog eens overdenken. Maar wil men behandeling, het is mij goed. Het adres wordt nu gelezen, benevens de bijbehoo- rende memorie van toelichting, begrooting 1910 en leerplan. De heer Asjes meent dat nu duidelijk blijkt, da| de cursus niet eerder begint dan 1910. De heer Vader is dat met den heer Asjes eens. Als het 15 September zou zijn geweest zou het er wei zijn bijgevoegd. Maar nergens staat dat de nu bestaande cursus vervalt, daarvoor geven we ook een lokaal, nu vraagt men er 2. Ik ben er niet tegen, ik ben er wel voor, maar wil eerst eens het een en ander onderzoeken. Do heer Roggeveen vraagt of de lokalen van 6% uur tot 8% uur gemist kunnen worden. Voorzitter zal het hoofd der school vragen. De heer Meurs vraagt of het adres nu behandeld wordt, ja of neen. Spr. vindt wachten beter. Het adres heeft spr.'s volle sympathie, maar enkele din gen moeten we toch nog weten. De heer Buis meent dat er zoo goed als niemen dal is te onderzoeken. Spr. wijst nogmaals op de aan vraag om subsidie aan Rijk en provincie. En het krijgen van subsidie bij het Rijk gaat niet zoo vlug. en is het dus beter dat gemeente en provincie voor gaan. De vereeniging vraagt f 100, geeft zelf f 50, blijkt dus er zelf veel voor te gevoelen, maar moet voor zulk een eenvoudige zaak nu 5 of 6 weken worden gewacht? Bovendien moet Ged. Staten advies gegeven worden en kan dat als de raad geen beslis sing neemt, niet gebeuren Voorzitter meent dat dit wel kan. B. en W. geven advies, en datzelfde advies komt ook van dat col lege in den raad. De heer Vader verklaart zich nogmaals voor wach ten, maar tevens een voorstander van het geven van f 100, maar het is spr. niet onverschillig van welke begrooting dit bedrag wordt gevraagd. De begrooting in dit jaar is niet ruim. Dat wil spr. dus ook eerst nog weten. Na nog eenig heen en weer gepraat krijgt de heer Buis de toezegging dat volgende week raadsvergade ring zal zijn, om dit punt af te handelen. Van de Schoolcommissie was een schrijven inge komen met de mededeeling dat deze commissie had besloten: le te adviseeren het getal leden te hou den op 9. 2e aan te bieden de volgende alfabetische voordracht voor de opengevallen plaats van mevrouw Feisser: de dames Grafhorst, Herman en Roggeveen- Stammes. 3e dat de heer G. Muijs tot tijdelijk secre taris was benoemd. Benoemd uit bovenstaande voordracht wordt me- vfouw Herman met 4 stemmen, mevrouw Roggeveen- Stammes had 2 stemmen. Op advies van B. en W., die hun vroeger voorstel intrekken, wordt met algemeene stemmen besloten he aantal leden der schoolcommissie op 9 te laten. Tot leden van het stembureau verkiezing vaca ture Feisser, worden benoemd de heeren: D. Smit Cz., en C. Asjes, plaatsvervangers de heeren W. Vader en P. Meurs Bij de rondvraag vestigt de heer Roggeveen de aan dacht op de steenen, die steeds op de Laan staan. Spr. vindt dat onooglijk, onaangenaam voor de bewo ners daar, maar ook veel steenen raken te water. Mede met het oog op de kermis dringt spr. aan op spoedige verwijdering. Hij geeft B. en W. in ern stige overweging eens naar een andere opslagplaats om te zien. De heer Vader deelt mede dat plannen aanhangig zijn, en voorzitter doet toezegging van overweging. De heer Meurs zegt zich met deze warme dagen eens op de hoogte te hebben .gesteld van den toestand van de demping bij het' station en spr. noemt het daar vooral op warme dagen onhoudbaar. Het was daar een verbazende stank, die voor de menschen die dio in het gezin groole ongerustheid verwekte. Een andere patiënt is thans door diphteritis aangetast. Nog hoorden wij van een paar gevallen, waar de ziekte voor do tweede maal was teruggekeerd. Ook oudere personen worden door de ziekte aangetast, BEGRAFENISFONDS RED U ZIILVEN. Omtrent do ontvangsten en uilgaven van liet Be grafenisfonds ,.Rod li Zeiven" alhier, in 1850 opge licht, worden ons dc volgende cijfers verstrekt Aan contributie werd na aftrek van het bodeloon ontvangen f 16045.015, met saldo van 1907 -1908 groot 1.1042.965. Rente van belegde gelden f 4876.37, op brengst verkochte effecten f 13521.40, aflossing uiige- 1 oen de gelden f 3602.54 en een paar kleinere posten een totaal ontvangst van 1 39654.05. De voornaamste posten van de uitgaaf waren: Tiit- koeringen bij overlijden f 9515; kosten van administratie, salaris Directeur, bodeloon, toelagen commissarissen f 7183,01; belegde gelden f 17000, aflossing op en rente van tijdelijk geleend geld f 1667.75;, saldo nieuwe rekening f 3301.25. Totaal uitgaaf f 39654.05. Met liet saldo dezer rekening bedraagt het kapitaal tlums f 146.197.05. in liet boekjaar 19081909 overleden 171 leden. Hel ledental1 bedraagt 10584. STAATS P GNS1ONN EERING. Vrijdagavond vergaderde in „Córès" dc afdeeling Scha gen van den Bond voor Staalspensionneering, onder leiding van den heer G. Hulsman. Na opening der vergadering, lezing en goedkeuring der notulen; werd medegedeeld dat voor de a.s. ver kiezing van een lid der Tweede Kamer in het dis triet Alkmaar, 1500 manifesten aan de kiezers zuIL scherp naar voren gekomen. Want In den heer Raat kennen ook do Kathol; ken een man, die voor aller belang zal ijveren, Y heeft ook meermalen hun medewerking gezocht on, wat voor Schagen te bereiken. Zij moeten erkenn„ dat do lieer Snel daarentegen is een man die tot - verre onverschillig voor Schagen heeft voortgei6ef. Maar toch zullen zij hem stemmen! Willen de Katholieken dan tegen beter weten in Alt richting uit, zij gaan hun gang. Wij maken ons u;., de minste illusie, dat een waarschuwing van onzJ kant daartegen eenige uitwerking zal hebben; illa wij dio niet mogen en kunnen denken als zij, j, i rvi /\u KI 1 Ir »v* r, 4 .x.x«-x^x»-x 4,, liArtlf ion xvrit -■ een ruimer blik moeten toonen te bezitten, wij ton ons krachtig te weer stellen, en als éen 5,. stemmen op den heer Het is door deze nogmaals dat ondergeteekeiich krachtig daartoe opwekt. P. TRAPMAN. ie Br-eezancÜ* Voor een goed bezette zaal trad in het lokaal van den heer G. Borst alhier op de heer A. P. Staaalmaj De heer v. Zweden fungeerde als voorzitter. De heer Staalman begint met te zeggen, dat de vrijzinnige partij het niet aangenaam vindt, dat spre- len worden verspreid, om toch vooral te kiezen een ker steeds de aandacht moet vestigen op de houdin» afgevaardigde, die voor Staatspensioen is. van den tegenwoordigen afgevaardigde. Spreker zj De heeren G. H. Hulsman en Jb. Koster worden gekozen' tot afgevaardigde naar de algemeene verga dering van den Bond le Utrecht te houden. Dc heer G. Prins werd plaatsvervanger. Daarna kwam do beschrijvingsbrief aan de orde. Voor verschillende punten kregen de afgevaardigden vrij man daat. Zoo bekend kan zijn, had de afdeeling Utrecht een motie ingediend, n.1.dat vanwege den Bond de wenschelijkheid uitgesproken wordt, dat althans voor het daarom echter niet laten. Intusschen, de heere zijn nu al zoo ver gekomen, dat ze erkennen er li te zijn geloopen. De heer Biersteker, een derde rangs- politieker, heeft eens een vergelijking gemaakt. Hi zei, als er een boer is, die een ploert is, mag men dan alle boeren ploerten noemen? Staalman heeft het steeds over v. d. Bergh en wil het laten voorkomen alsof, nu een niet deugt, allen prullen zijn. Dat is niet waar. Spreker heeft met tal van vrij- u cd x zo van vry- loopig propaganda wordt gemaakt voor het denkbeeld zlnnigen aangenaam samengewerkt en stond dikwijls ieder Nederlander die ©en door de wet te bepalen aan hun zij. Hij erkent, dat er onder de vrijzinnigen en vrijz. democraten uitstekende afgevaardigden zijn. leeftijd heeft bereikt, en wiens inkomsten heneden een door de wet te bepalen bedrag blijven, heeft zonder voorafgaande premiebetaling recht op Staatspensioen, op grond van zijn leeftijd en het ontoereikende van eigen inkomsten. Het Hoofdbestuur achtte het beter in deze' dagen niet op dit punt terug le komen en scheuring te brengen, met welk idéé ons afdeelings- bcsluur meeging en ook de vergadering zich aansloot. Hierna sluiting. naar waarnemingen verricht in den morgen van 5 JUNI, medegedeeld door het Koninklijk Nederlandsch Meteo rologisch Instituut te De Balt. OVERZICHT. In het gebied van de waarneming is de hoogste be kende stand van den barometer is 767.1 te Iloria. De laagste stand van den barometer is 749.1 m.M. te Haparanda. VERWACHTING. Veranderlijke wind. Bewolkt tot zwaarbewolkt. Re gen of onweerbuien. Zelfde temperatuur. Zonder nu te willen zeggen, dat we anders niet meer op de a.s. gemeenteraadsverkiezing zouden zijn teruggekom.en, is toch een uitdrukking, die we van enkelen hoorden, wel voornamelijk de aanleiding dat we nogmaals een enkel woord meenen te moeten zeggen over de verkiezing op Dinsdag a.s. We bedoelen de uitdrukking: „dat (le Katholieken in onze gemeente recht heb ben op een vertegenwoordiger in den Raad, en dat alleen daarom de heer Snol de gcwenschte candidaat was ditmaal." een verschrikkelijken stank te laten wonen. Het is er kortom meest niet om uit te houden. Voorzitter: het zit niet alleen in het vuilnis, het water is zelf ook niet zuiver. De heer Meurs: dat hale je de koekeok, dat het water daar ook lang niet zuiver is. wordt, dat de hekken van de lammerenhokken te hoog er komen wonen, verschrikkelijk. Het is in den zijn, zoodat de lammeren er niet genoeg in uitkomend zomer daar een onhoudbare positie. Kan er nu niet hij geeft in overweging deze wat te verlagen. Hiertoe hen zomer met het bergen van vuil daar worden wordt besloten. opgehouden? Ik weet wel: het is een practische ma- De heer Koorn merkt nog op. dat er noodig nognier om van je vuilnis af te komen, ook een goed- eeu "5-tal hokken bij gemaakt mochten worden, welke I koope manier van dempen, maar je mopgt daarvoor men doormidden zou kunnen schutten, zoodat men I he menschen maar geen overlast aandoen, door ze in 10 afdeeüngen kreeg. De heer Koorn zegt, dat er op de laatste markt vele lammeren op de wagens moesten blijven staan, wat niet zoo behoort. Ook hiertoe wordt met algemeene stemmen besloten. Niemand meer het woord verlangende, siuil de Voor zitter de vergadering en gaat de Raad in comité. RAAD VAN SCHAGEN. Vergadering op Vrijdag 4 Juni 1909 des avonds 8 uur. Voorzitter de heer H. J. Pot, burgemeester. Secretaris de heer A. C. Roggeveen. Afwezig de heer Bijpost, 1 vacature. Na opening der vergadering volgt de lezing en goed keuring der notulen. Medegedeeld wordt de uitslag der aanbesteding van het onderhoud van gemeente-eigendommen en het ver leggen der straten, benevens de levering van het be- noodigde zand. Dat alles is reeds uitvoerig in ons biada meegedeeld. Was ingekomen van den heer H. Feisser een schrij- ven, waarin hij ontslag nam als lid van den raad. Voor j hit verlangen, kennisgeving aangenomen. Van mevrouw Feisser- I Spaan een schrijven waarin zij ontslag nam als lid der plaatselijke schoolcommissie. Dit ontslag wordt haar op de meest eervolle wijze verleend Van Ged. Staten de le suppletoire begrooting Dat is o. i. al een heel vreemde bewering! Dat er te eeniger tijd een Katholiek in onzen gemeenteraad komt, achten ook wij niet verkeerd. Maar dan zal het een man moeten zijn, van wien we mogen verwachten dat hij een goed lid van den raad zal zijn, dat dus van hem met eenige zekerheid kan worden gezegd, en dat hij dit in eenig opzicht te voren reeds heeft getoond, dat de Schager belan gen hem boven alles gaan. Maar een candidaat alleen gewenscht te achten OMDAT HIJ KATHOLIEK IS, dat is een meening, die we in geen enkel opzicht kunnen onderschrijven. Er wordt toch niet in de eerste plaats een Katholiek afgevaardigd; speciaal Katholieke belangen zijn er in onzen gemeenteraad niet te behartigen. Om die voor te staan moet men zich als Katholiek een andere plaats uitkiezen! En juist bij het stellen van den heer Snel als candidaat, is door onze Katholieke medekiezers alleen gelet op het feit dat hij een goed Katholiek is, en ALLEEN DAAROM maken zij zich warm voor hun candidaat, ALLEEN DAAROM spannen zij alles in om hem verkozen te krijgen. Maar JUIST DAAR OM meenen wij ons scherp tegen dezen candidaat te moeten verzetten. Breng ons een Katholieken candidaat als wijlen de heer Vlaming, die toonde Schager te zijn in hart en De heer Vader: in hoofdzaak is de stank zoo erg, j wieren, en met genoegen zullen we hem steunen. Maar cmdat het riool van de Holl. Spoor daar uitloopt. Door het dempen met het vuil komt er misschien ook geen fijn reukje, maar het uitloopen van het pri vaat is het ergste. Er zal een riool worden gemaakt en dan wordt het heter. De heer Meurs: als het 't privaat is, maak dan dadelijk een riool. De heer Vader: dan moet het eerst meer gedempt zijn, dat riool moet op vasten bodem komen. De heer Meurs: dan moet er maar grond voor wor den aangevoerd, de toestand is onhoudbaar en een schande voor de gemeente. Spr. gelooft dat èn riool èn het vuilnis daar beiden stinken, het is en combi natie van geuren. Spr. dringt er op aan in de warme dagen de vuilnis elders heen te voeren en met een dikke laag aarde alles bij het station te overdekken. Voorzitter belooft rekening te zullen houden met Hierna sluiting. GELUKKIG AFGELOOPEN. Terwijl de vrouw van F. op de Tolken alhier eenige ClPIr *7(1 (l' W li /vel nn IaiiÏ4/\m /x ,y„! L 4 1 ...li 1 1 A wij wenschen daar boven op de raadzaal geen aparte vertegenwoordigers van verschillend geloof, wij willen daar alleen behartigers en bevorderaars van Schagens bloei. I11 onze gemeente zien wij den laatsten tijd al leeds veel te veel, hoe onze Katholieke Schagers, uit eigen wil, daartoe aangezet door hun geeste lijken leider, zich plaatsen buiten ons gemeenschap pelijk gemeenteleven. Men ziet bij onze Katholieken een krachtig werken en streven tot het oprichten van allerlei vereenigingen, en het bezoeken van samen komsten, voor ALLEEN-Katholieken. We zien bij hen een zich-afscheiden van hun overige plaatsgenooten De vrijzinnige leiders in dit district staan met den j heer v. d. Bergh schuldig. Zij hebben gezegd, toen deze in Sept. 1908 zijn zetel beschikbaar stelde, blijf maar zitten en hebben daardoor getoond niet te voe len den ernst van de volksvertegenwoordiging. In 1905 werd er verkondigd, dat er een meerder heid van links was, later moest men erkennen, dat die meerderheid geen meerderheid was. Ook in de volgende 4 jaar zal er geen linksche meerderheid komen. De vrijzinnigen hebben het volk bedrogen. Zij be loofden verplichte ouderdoms- en invaliditeitsverzeke ring, maar hebben die belofte niet ingelost evenmin als ten opzichte van het Blanco artikel. De oud-liberalen willen niet mee en toch steunen ze deze weer bij de stembus. Ze beloofden bezuiniging op de militaire uitgaven en... de begrootingen waren liooger. Nu beloven ze algemeen kiesrecht en staatspen sioen, maar er komt niets van. Wilt ge, zegt spreker, ouderdoms- en invaliditeits verzekering, stemt dan rechts, want rechts zal u dat bezorgen. Zij hebben op dat punt den steun der vrijz.- dein Vrijzinnigen zeggen wel, Kuyper wilde van f 5 per week een dubbeltje bijdrage, maar ze vergeten er bij te zeggen, dat de Meester dat ontwerp ongewij zigd overnam. Een kleine bijdrage vindt spreker ook zoo verschrik kelijk niet, men is dan ook ontslagen van de zedelijke verplichting, hulpbehoevende familieleden geldelijk te steunen. In het verkiezingsorgaan der vrijzinnigen staat, dat de Antirevol. en R.-K. Staalman genoodzaakt hebben te teekenen. Juist het tegengestelde is waar. Z ij hebben, zwart op wit, moeten beloven, dat Staalman volkomen zelfstandig blijft. Hij staat naast de coali tie, maar zal ze bestrijden, als ze haar beloften, bij de stembus gedaan, niet houdt. Voor het debat gaven zich op de heeren Piek, Ver stegen en Mante. De eerste zegt, haast niet op de planken te durven komen. Hij is wel geen vrijzinnig leider, maar volgt toch hun voetspoor. Volgens Staalman zijn de vrijzin nigen verschrikkelijke menschen. Hij wil op Staalman als het „zwarte beest" niet ingaan, want dan had hij aan een avond niet genoeg. Ook v. d. Bergh laat hij rusten. Alleen wil hij wel zeggen, dat deze, als hij 8 jaar later geleefd had, en de antirev. hadden hun zin, dat de doodstraf weer was ingevoerd, zeker zou gehangen worden. Staalman ontzegt allen kiezers het gezond verstand, want, vertelt hij, als de burge meester, de dominee, en de dokter jullie zeggen, kiest die of die, dat is een beste, dan doet ge het. Dat is voor die kiezers geen compliment. Het link sche ministerie was niet in staat te regeeren, zegt Staalman. Dat is onwaar. Het heeft getoond, te willen en te kunnen, maar de oorlogsbegrooting werd te baat genomen om het te wippen, (deze was 2% millioen lager dan onder 't vorige ministerie). Volgens Staal man moet De Meester wel een groote leugenaar zijn. Spreker hoopt dat Staalman dat dien heer eens per soonlijk zal komen zeggen. Tot nu bleef Staalman altijd weg als De Meester sprak. Wat Staatspensioen betreft, Staalman beweert, dat er van de 100 maar 13 den leeftijd van 70 jaar be reiken. Welnu, wat hebben die 87 bij verplichte verz. een geldelijk nadeel, want dan zijn al hun gestorte premiën weg. De vrijzinnigen willen bijdragen in den vorm van directe belastingen en dan van hen, die het missen kunnen. Staalman zegt, de vrijz. stemmen voor oorlogssche pen van 6 millioen, waarvoor ze 5000 arbeiders wo ningen hadden kunnen bouwen. Ze laten de arbeiders maar in krotten huizen. Spreker vraagt: heeft Staal man dan nooit van een woningwet gehoord? Is di« niet van een linksch ministerie. Wie heeft de onge vallenwet tot stand gebracht? Wat hebben we van Kuyper? Dat weet Staalman toch ook wel, dat is niet veel. Toch zegt Staalman: stemt rechts, ofschoon hij in 1905 geld rroeg, ook aan vrijzinnigen, om Kuyper te bestrijden. Nu trekt hij zijn candidaturen in, om Kuyper te steunen, daar- voor wordt de vroegere booze zweer geholpen. Dat slecht bezocht. Als er iets op touw wordt gezet tot ervoue wijze verleend. werkzaamheden buiten verrichtte, vermaakte het 4-ia- <^rooti°neg1908ren^terugontVangen rig dochtertje zich in de keuken. Of zij al spelende Ir., egrooting 1 908 en le dito 1909. to dicht bij den vuurpot is gekomen of dat een wind- jkslandboulwinterXTaThLrawo^ 'na i'j aanraking mot"het jurkje bracht, het bevorderen van den vooruitgang onzer plaats, het is liet Katholieke deel onzer bevolking dat de minste belangstelling toont, zoo goed als geen hulp ver leent Wij begrijpen wel de oorzaak van dit alles, rolitiek. Staalman zegt, al zijt ge linksch, stemt rechts, maakt hij dan van u geen beginselverloochenaar? Wat bet kiesrecht voor vrouwen betreft. Staalman wil dit geven aan de ongehuwde vrouw, die niet meer onder ouderlijk gezag staat. Komt ze echter te trou- Rijkslandbouwwinterschool alhier wordt nu gelezen en vervolgens voor kennisgeving aangenomen. Aangeboden worden het Gemeenteverslag en dat over de Volkshuisvesting, welke belde verslagen zul len circuleeren. Van Ged. Staten was bericht ontvangen van het Koninklijk besluit dat de gemeente tot 1 Mei 1914 vrijstelling is verleend van de verplichting om bulten de avonduren om, aan meisjes 96 uur herhalings- onderwijs te geven. Is ingekomen een adres van de Schager Handeldrij- Y®nd® en Industrieele Middenstandsvereenigir: 'icrnslig~aaii in dezen herfst naar "Amferika te verhui- °or een handelsavondschool, verwarmdo',*3;'zcn- Zij zulten zich dan in Zuid-Dakota vestigen. is onzeker, maar vol schrik bemerkte de moeder, toen zij een blik door liet keukenvenster wierp, dat haar kind in voilé vlam stond. In minder dan geen tijd was de moeder in de keuken, greep het kind, rende er mee naar huiten, en sprong in de Tolker- vaart, waardoor de vlammen gebluspht werden. Moe der en kind verkregen bij dit ongeval brandwonden aan de handten en het gezicht. LANDVERHUIZING. Eenige jonge mannen in onze gemeente denken er t 1 nn lokalen en een jaarlijksche subsidie t 100 wordt gevraagd. ""omie v Voorzitter stolt IJ en°witter ste't.vo°r dit adres te n. en w. om advies. MAZELEN. houding die de voorganger der Katholieken hier'heeft Wön' JV1 verllest ze dat re,cht' ze aangenomen, heeft dat zeer bevorderd. De weinig waar 011™0ndie- Is dat nlet dwaas1. deerende meening van dezen priester over ons anders- Hiermede was «Pakers tijd om, en ofschoon de #n- denkenden, is ons, uit zijn redevoering in de Katho ere debater- de hoer Mante- hem gaa™e zijn kw»r- lieke kiesvereeniging nog maar ai t,. i« iY tIer w" nfstaan, dit staat do voorzitter niet toe. blijft het toch dat zich nnnrt aiaatafln 1 V t.1. 77 zlnnigen niet zoo zwart zijn, als de heer Staalman bemoeien meï ons geLSev'en'wanfÏet isVoS a"-hildert. Laat u dus niet ompraten, een feit dat de Katholieken in onze gemeente behoo- ren voor een groot deel tot den middenstand. Velen hunner doen zaken, zijn dus zeer nauw betrokken bij den vooruitgang en welvaart van Schagen. We zouden dus juist van hen mogen verwachten een krachtig optrekken in onzen gemeenschappelijken strijd tot vooruitgang. We zouden van hen mogen EISCHEN een zich geheel geven daarvoor. En juist het tegendeel is waar! Wat blijkt hieruit, 1111 zoo duidelijk? Dat men in renvoyeeren n/. rfn* Porrti-txx,. .i„ meruu 1111 zoo auiaeiijK: uat men in i/idcii' hemnt JLdV" f0IlZe .#m!ente 'iecrschcnde de allereerste plaats is Katholiek, dat men voor alles aar mazelen begint eene ernstige zijde te vertoonen. Bij let op de op.i dripi.ii 'V',uij iet, op ue zoogenaamde Katholieke belangen. gn g dc ziekte gepaard met croup, die eigenschap is ook bij het candidaat-stellen En zoo maar stemt volgens uwe overtuiging. Dc heer Staalman beantwoordt daarna uitvoerig dezen debater en beweert, dat deze er in geen enkel opzicht in geslaagd is, het door hem gesprokene te weerleggen. Hij vindt echter, dat de vrijzinnige leiders waarvan er een in de zaal aanwezig is, zelf eens in debat moesten komen. De tweede debater, de heer Verstegen, zal het publiek niet laten lachen, ofschoon hij zelf door den heer Staalman een paar pleizierige oogenblikken beleefd heeft. Hij vindt echter den verkiezingsstrijd van te groot gewicht om er glossen op to gaan verkoopen en meent, dat de heer Staalman Ue deba-

Schager Courant | 1909 | | pagina 2